IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Atit de putreda e Romania?
Vizitator_mugiwara no luffy.
mesaj Jul 11 2012, 08:05 AM
Mesaj #1

Guests

O gasca politica PNL-PSD-PC organizata de un securist turnator pe nume Felix GrivcoVitzeanul, cu ajutorul unui partid de tradatori UNPRisti santajati si recompensati care-cum, au dat o lovitura de stat parlamentara, folosind ca arma votul majoritar si au spulberat reduta celeilalte gasti politice care e PDL (tot santajabili si recompensati), reduta condusa de marele Basescu, stapinul dosarelor. Dictatura parlamentara a fost instaurata, toate piedicile din drum au fost inlaturate dar, surpriza, CCR "s-a sucit" si a dat o decizie favorabila lui Basescu, cum ca domnia sa e greu de suspendat fiindca e nevoie de majoritate electorala la vot si, spre imensul meu amuzament, avem mai multi alegatori pe listele de vot decat cetateni (fiindca exista o norma de reprezentare, la 70000 cetateni un deputat si la 150000, un senator), deci majoritate, Basescu e de nesuspendat. Surprizele continua: USListii care se jura ca nu fura dar au zece ratze-n gura au fost prinsi umblind la lacatele independentei justitiei. Azi, e episodul procurorii si telenovela continua.
MWHAHAHAHAHAHAHAHAHA, ce tara interesanta.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_...trenule cu sina mica....
mesaj Jul 11 2012, 11:20 AM
Mesaj #2

Guests

...mereu si mereu si mereu,aceeasi abordare(voit,calculat si nepartinitor-aparent-facuta),din care sa rezulte "ce echidistant is io,bah"...aia e hoti,astia e hoti si aia care-o sa vina sa vezi ce hoti e...eu ii numesc pe astfel de indivizi "oamenii cale ferata"...nu dau doi bani pe echidistanta lor...sinele de cale ferata sint echidistante pentru ca trenul sa ruleze in siguranta pe ele...au o ratiune...ma intreb de fiecare data cind vad manifestari"echidistante" la oameni,ce anume ar functiona bine pe echidistanta lor?...democratia?...obiectivitatea la vot?...a fi echidistant in astfel de imprejurari inseamna acea atitudine de mameluc...ori sint aia ori sint ailaltui,tot aia e....si aia si ailalti,tot la fel...pai si daca-i votez pe aia si daca-i votez pe astia,tot una...ce bah,i-a dat in git pe astia ca fura?pai fura si ailaltii...l-a dibuit astia ca ponta a batut cimpii pe fir cu cine nu trebuia?...pai,si care-i smecheria?pe alt fir e basescu...si gata,am rezolvat-o si p-asta...toti e kakat,frate...n-am ce comentarii sa fac privitor la stirea de azi...ceva trebuie sa fie adevarat,aia nu degeaba fac perchezitii(stiu,stiu,stiuuuu,asa e,e dosar politic scos de basescu din sertar,gata,am aflat...si?daca am aflat ce ne ramine de facut?sa ne punem pe plins?sa ne spinzuram?ia uite-al dracu'dictator,asta si suspendat ne face felu'...)...asadar fac perchezitii de naroji ce e ei,nu?...ceva necurat cu siguranta este acolo,n-am dubii...am intervenit doar pentru ca ma apuca damblalele cind vad "pozitii echidistante" pe care eu nu le pricep si nu le apreciez...aia care-o dau de zid si de perete cu"albul nu-i prea alb si negrul nu-i prea negru ci totul e mai degraba gri",sa-mi comunice ce culoare are fulgul de zapada si funigelul...

+Quote Post
Vizitator_mugiwara.
mesaj Jul 11 2012, 04:22 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (...trenule cu sina mica... @ Jul 11 2012, 11:20 AM) *
...mereu si mereu si mereu,aceeasi abordare(voit,calculat si nepartinitor-aparent-facuta),din care sa rezulte "ce echidistant is io,bah"...aia e hoti,astia e hoti si aia care-o sa vina sa vezi ce hoti e...eu ii numesc pe astfel de indivizi "oamenii cale ferata"...nu dau doi bani pe echidistanta lor...sinele de cale ferata sint echidistante pentru ca trenul sa ruleze in siguranta pe ele...au o ratiune...ma intreb de fiecare data cind vad manifestari"echidistante" la oameni,ce anume ar functiona bine pe echidistanta lor?...democratia?...obiectivitatea la vot?...a fi echidistant in astfel de imprejurari inseamna acea atitudine de mameluc...ori sint aia ori sint ailaltui,tot aia e....si aia si ailalti,tot la fel...pai si daca-i votez pe aia si daca-i votez pe astia,tot una...ce bah,i-a dat in git pe astia ca fura?pai fura si ailaltii...l-a dibuit astia ca ponta a batut cimpii pe fir cu cine nu trebuia?...pai,si care-i smecheria?pe alt fir e basescu...si gata,am rezolvat-o si p-asta...toti e kakat,frate...n-am ce comentarii sa fac privitor la stirea de azi...ceva trebuie sa fie adevarat,aia nu degeaba fac perchezitii(stiu,stiu,stiuuuu,asa e,e dosar politic scos de basescu din sertar,gata,am aflat...si?daca am aflat ce ne ramine de facut?sa ne punem pe plins?sa ne spinzuram?ia uite-al dracu'dictator,asta si suspendat ne face felu'...)...asadar fac perchezitii de naroji ce e ei,nu?...ceva necurat cu siguranta este acolo,n-am dubii...am intervenit doar pentru ca ma apuca damblalele cind vad "pozitii echidistante" pe care eu nu le pricep si nu le apreciez...aia care-o dau de zid si de perete cu"albul nu-i prea alb si negrul nu-i prea negru ci totul e mai degraba gri",sa-mi comunice ce culoare are fulgul de zapada si funigelul...

Draga Nikandr Andreevici,

Am primit scrisoarea ta si am priceput ca ea-i de la tine. La inceput mi s-a parut dintr-odata ca nu-i de la tine, dar, cum am desfacut-o, am priceput pe loc ca-i de la tine, si cand te gandesti ca eram gata-gata sa-mi inchipui ca nu-i de la tine. Ma bucur ca te-ai casatorit de atata vreme, pentru ca, daca omul se casatoreste cu aceea cu care si vroia sa se casatoreasca, asta inseamna ca el a gasit ceea ce a cautat. Si iata ca sunt foarte bucuros ca te-ai casatorit, pentru ca daca omul se casatoreste cu aceea cu care a vrut, asta inseamna ca el a gasit ceea ce-a cautat. Am primit scrisoarea ta ieri si indata m-am gandit ca scrisoarea asta-i de la tine, dar apoi m-am gandit ca, parca, se pare ca nu-i de la tine, dar o desfac si vad – e chiar de la tine. Tare bine ai facut ca mi-ai scris. La inceput nu mi-ai scris, apoi dintr-odata mi-ai scris, dar inca si inainte, pana atunci, mai intai nu mi-ai scris o vreme, apoi iar mi-ai scris. Eu, imediat dupa ce am primit scrisoarea ta, imediat am zis ca-i de la tine, si-apoi, ma bucur foarte mult ca te-ai casatorit deja, pentru ca, daca i-a venit omului pofta sa se casatoreasca, atunci el trebuie neaparat sa se si casatoreasca. Uite de ce sunt eu foarte bucuros, ca in sfarsit te-ai casatorit, si tocmai cu aceea cu care ai si vrut sa te casatoresti. Si, foarte bine ai facut ca mi-ai scris. In clipa cand am vazut scrisoarea ta m-am bucurat foarte mult si imediat m-am gandit ca ea-i de la tine. E adevarat, in timp ce-o desfaceam, m-a trecut asa, un gand, cum ca n-ar fi de la tine, dar apoi, cu toate astea, mi-am zis ca-i de la tine. Si, iti multumesc ca mi-ai scris. Iti sunt recunoscator pentru asta si ma bucur foarte mult pentru tine. Tu poate nu ghicesti de ce ma bucur eu atata pentru tine, dar am sa-ti spun eu imediat, ca de-aia ma bucur eu pentru tine, de-aia ca te-ai casatorit, si tocmai cu aceea cu care ai si vrut sa te casatoresti. Iar asta, stii, este foarte bine, sa te casatoresti tocmai cu aceea cu care vroiai sa te casatoresti, pentru ca tocmai atunci si obtii ceea ce-ai cautat. Iata, tocmai din cauza asta ma bucur eu atat de mult pentru tine. Si de asemenea mai ma bucur si de-aia ca mi-ai scris o scrisoare. Eu inca de departe am zis ca scrisoarea-i de la tine, insa cand am luat-o in mana m-am gandit asa : te pomenesti ca n-o fi de la tine? Iar dupa asta ma gandesc: da’ de unde, se intelege ca-i de la tine. Desfac eu asa scrisoarea si in acelasi timp ma gandesc: e de la tine sau nu-i de la tine? E de la tine sau nu-i de la tine? Ei, si imediat cum am desfacut-o, vad imediat ca-i de la tine. M-am bucurat foarte mult si am hotarat sa-ti scriu si eu tie o scrisoare. Despre multe cele ar trebui sa povestesc, numai ca, vezi bine, nu am vreme. Ce-am reusit, ti-am scris in scrisoarea asta, iar ce-a mai ramas o sa-ti scriu dupa aia, pentru ca acuma n-am nicidecum vreme. Bine ca macar mi-ai scris tu mie o scrisoare. Acum stiu ca tu te-ai casatorit deja de mult. Eu si din scrisorile dinainte am stiut ca te-ai casatorit, iar acum vad, iarasi – este perfec adevarat, te-ai casatorit. Si eu ma bucur foarte mult ca te-ai casatorit si mi-ai scris o scrisoare. Ca eu imediat, cum am vazut scrisoarea ta, asa am si gandit, ca tu iarasi te-ai casatorit. Ei, ma gandesc eu, asta-i bine, ca tu iarasi te-ai casatorit si ca mi-ai scris o scrisoare despre asta. Acum, sa-mi scrii tu mie cine-i noua ta nevasta si cum s-au petrecut toate astea. Sa-i transmiti noii tale neveste salutari.

Daniil Harms

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Jul 11 2012, 07:36 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (mugiwara no luffy @ Jul 11 2012, 08:05 AM) *
O gasca politica PNL-PSD-PC organizata de un securist turnator pe nume Felix GrivcoVitzeanul, cu ajutorul unui partid de tradatori UNPRisti santajati si recompensati care-cum, au dat o lovitura de stat parlamentara, folosind ca arma votul majoritar si au spulberat reduta celeilalte gasti politice care e PDL (tot santajabili si recompensati), reduta condusa de marele Basescu, stapinul dosarelor. Dictatura parlamentara a fost instaurata, toate piedicile din drum au fost inlaturate dar, surpriza, CCR "s-a sucit" si a dat o decizie favorabila lui Basescu, cum ca domnia sa e greu de suspendat fiindca e nevoie de majoritate electorala la vot si, spre imensul meu amuzament, avem mai multi alegatori pe listele de vot decat cetateni (fiindca exista o norma de reprezentare, la 70000 cetateni un deputat si la 150000, un senator), deci majoritate, Basescu e de nesuspendat. Surprizele continua: USListii care se jura ca nu fura dar au zece ratze-n gura au fost prinsi umblind la lacatele independentei justitiei. Azi, e episodul procurorii si telenovela continua.
MWHAHAHAHAHAHAHAHAHA, ce tara interesanta.

Stimate domnule Mugi,

Matale uiți că cealaltă gașcă a stat la putere 3 ani, timp în care n-a făcut nimic. Că dacă făceau măcar ceva, o măslină de oaie, o biluță în nas, ceva...ar fi rămas ceva în urma lor. Or în afară de figura de schizofrenică în sevraj a dnei. Macovei de la mitinga din piața Victoriei (USL-ul are mitinguri, PD-Lul mitinge- ca să fim imparțiali) n-am văzut chiar nimic. Niente, nada, nunca, nichts.

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Jul 14 2012, 11:56 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jul 11 2012, 07:36 PM) *
Stimate domnule Mugi,

Matale uiți că cealaltă gașcă a stat la putere 3 ani, timp în care n-a făcut nimic. Că dacă făceau măcar ceva, o măslină de oaie, o biluță în nas, ceva...ar fi rămas ceva în urma lor. Or în afară de figura de schizofrenică în sevraj a dnei. Macovei de la mitinga din piața Victoriei (USL-ul are mitinguri, PD-Lul mitinge- ca să fim imparțiali) n-am văzut chiar nimic. Niente, nada, nunca, nichts.

Asa e, n-au facut nimic. USL a reusit imediat sa creasca cursul cu aproape 5%, aialaltii doar 3% in trei ani. Stim, ministrul de finante pedelist a fost ales drept cel mai bun ministru de finante european in 2011.Evident o eroare regretabila. Astept cu interes alea 100k de locuri de munca si revenirea la salariile si pensiile promise. Cum, nu se mai poate? Vaaai, stim, greaua mostenire.....

+Quote Post
Vizitator_gore.
mesaj Jul 14 2012, 12:18 PM
Mesaj #6

Guests

Romania nu-i putreda deloc, nu generalizati cangrena proprie!
Ce bine este sa spui: altii sunt de vina, niste limitati si/sau hoti...
Dar tu ce-ai facut?

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jul 14 2012, 12:36 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (gore @ Jul 14 2012, 12:18 PM) *
Romania nu-i putreda deloc, nu generalizati cangrena proprie!
Ce bine este sa spui: altii sunt de vina, niste limitati si/sau hoti...
Dar tu ce-ai facut?

Mai multe decat tine, in orice caz.

Deschide-ti o firma in Romania, incearca sa creezi niste locuri de munca, vezi cum te trateaza autoritatile si functionarii publici, iar dupa aia vino si povesteste-ne pe forum cum a fost.

E plina lumea de "oameni de bine" care fac apel la corectitudine politica, dar habar n-au cum e sa faci lucrurile sa mearga in vreun domeniu.

Romania e putreda incepand chiar de la nivel de gradinita, daca iti poti imagina asa ceva. Ce-ai zice daca fetita de 5 ani ti-ar veni de la gradinita cu instructiuni: "a zis doamna sa nu-i luam cadou de 8 martie, a zis ca mai bine sa stranga parintii niste bani pentru rochia care ii placea si sa-i dam direct banii, fiindca rochia si-a cumparat-o deja". Cam asta e Romania reala si cam asta e educatia din RO.

+Quote Post
Vizitator_gore.
mesaj Jul 14 2012, 12:47 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Warrington @ Jul 14 2012, 12:36 PM) *

Deschide-ti o firma in Romania, incearca sa creezi niste locuri de munca, vezi cum te trateaza autoritatile si functionarii publici, iar dupa aia vino si povesteste-ne pe forum cum a fost.

E plina lumea de "oameni de bine" care fac apel la corectitudine politica, dar habar n-au cum e sa faci lucrurile sa mearga in vreun domeniu.

Romania e putreda incepand chiar de la nivel de gradinita, daca iti poti imagina asa ceva. Ce-ai zice daca fetita de 5 ani ti-ar veni de la gradinita cu instructiuni: "a zis doamna sa nu-i luam cadou de 8 martie, a zis ca mai bine sa stranga parintii niste bani pentru rochia care ii placea si sa-i dam direct banii, fiindca rochia si-a cumparat-o deja". Cam asta e Romania reala si cam asta e educatia din RO.

Si de unde stii ca n-am facut-o deja? Sunt o multime de straini care fac bani frumosi aici, se plang ca si tine, dar nu se duc tongue.gif
Cat despre exemplul cu gradinita, ar trebui sa-ti calibrezi altfel idealurile... Eu n-am dat decat buna ziua si flori cui merita, niciodata purtatoarea mea de rochita n-a puscat premiul intai cu coronita in Romania, dar este deja cineva intr-o alta lume!
Asta nu inseamna ca nu-mi iubesc tara, o iau asa cum este si sper intr-o zi, dar vad color...

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jul 14 2012, 12:58 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (gore @ Jul 14 2012, 12:47 PM) *
Si de unde stii ca n-am facut-o deja? Sunt o multime de straini care fac bani frumosi aici, se plang ca si tine, dar nu se duc tongue.gif

Da, cand pui in balanta salariile pe care trebuie sa le platesti in vest, merita sa suporti magariile functionarilor publici din RO. Dar asta e valabil numai daca esti strain. Iar unii dintre ei au plecat deja, pentru ca in Moldova, crana sau Georgia se platesc salarii inca si mai mici. Crezi ca Romania a progresat cu ceva in urma acelor straini care au trecut cativa ani pe-acolo

Cat despre exemplul cu gradinita, ar trebui sa-ti calibrezi altfel idealurile... Eu n-am dat decat buna ziua si flori cui merita, niciodata purtatoarea mea de rochita n-a puscat premiul intai cu coronita in Romania, dar este deja cineva intr-o alta lume!
Asta nu inseamna ca nu-mi iubesc tara, o iau asa cum este si sper intr-o zi, dar vad color...

Iti iubesti pe naiba tara, asta nu e iubire, asta e idolatrizare.

Tie ti se pare inacceptabil sa vorbesti critic despre Romania, asa cum ti s-ar parea inacceptabil sa vorbesti critic despre maica-ta. Ceea ce n-are nimic de-a face cu iubirea.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jul 14 2012, 01:03 PM
Mesaj #10

Guests

Si de unde stii ca n-am facut-o deja?

Pentru ca se vede cu ochiul liber. Din modul cum te exprimi.

Stiu destui "patrioti" ca tine in RO, medici sau profesori platiti din bani publici, care pana si firmele si le-au deschis cu banii din spagi. Ei n-ar pleca pentru nimic in lume din RO, pentru ca modul lor de a se "descurca" nu tine in lumea civilizata.

+Quote Post
Vizitator_gore.
mesaj Jul 14 2012, 01:07 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Warrington @ Jul 14 2012, 12:58 PM) *
Da, cand pui in balanta salariile pe care trebuie sa le platesti in vest, merita sa suporti magariile functionarilor publici din RO. Dar asta e valabil numai daca esti strain. Iar unii dintre ei au plecat deja, pentru ca in Moldova, crana sau Georgia se platesc salarii inca si mai mici. Crezi ca Romania a progresat cu ceva in urma acelor straini care au trecut cativa ani pe-acolo
Iti iubesti pe naiba tara, asta nu e iubire, asta e idolatrizare.
Tie ti se pare inacceptabil sa vorbesti critic despre Romania, asa cum ti s-ar parea inacceptabil sa vorbesti critic despre maica-ta. Ceea ce n-are nimic de-a face cu iubirea.

Nu stiu prietene, probabil ca sunt un naiv, tu ai fi in stare sa mori pentru o idee?
Cat despre mediul de afaceri din Romania sau de aiurea, teoria este una si realitatea alta, esti cam neinformat si idealist, asta-i bine in principiu, cat despre valabilitatea doar pentru straini, mi-ai inseninat ziua smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Jul 14 2012, 01:15 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jul 11 2012, 07:36 PM) *
Stimate domnule Mugi,

Matale uiți că cealaltă gașcă a stat la putere 3 ani, timp în care n-a făcut nimic.dacă făceau măcar ceva, o măslină de oaie, o biluță în nas, ceva...ar fi rămas ceva în urma lor. Or în afară de figura de schizofrenică în sevraj a dnei. Macovei de la mitinga din piața Victoriei (USL-ul are mitinguri, PD-Lul mitinge- ca să fim imparțiali) n-am văzut chiar nimic. Niente, nada, nunca, nichts.

Deci asta era..maslina? Cum face Mazare si Vanghelie.Cum facea CEausescu..Daca nu da,e rau bah..
Sunt plin de d'asti prin baruri..da si tu o bere si esti prietenul meu...nu dai? Al dreacu corupt,betiv,afemeiat,comunist..fata ta e proasta..nevasta curva..

+Quote Post
Vizitator_gore.
mesaj Jul 14 2012, 01:18 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (Warrington @ Jul 14 2012, 01:03 PM) *
Pentru ca se vede cu ochiul liber. Din modul cum te exprimi.

Stiu destui "patrioti" ca tine in RO, medici sau profesori platiti din bani publici, care pana si firmele si le-au deschis cu banii din spagi. Ei n-ar pleca pentru nimic in lume din RO, pentru ca modul lor de a se "descurca" nu tine in lumea civilizata.

Esti tare, firoscosule smile.gif
Daca viata ar fi atat de simpla si neinterpretabila m-as indragosti de tine...
Acum on topicul tau, de ce un medic sau profesor adevarat sa plece aiurea, argumenteaza te rog, iti cer prea mult?

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Jul 14 2012, 01:25 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Warrington @ Jul 14 2012, 12:36 PM) *

Ai si nu ai dreptate.(parca ti-am mai spus asta)...Sunt multe firme straine in Ro.Mai multe decat imi inchipuiam eu.Unii sunt din '90 si ceva..altii mai noi.
E adevarat ca nu sunt atat de multe cat asteptam.Aici ai dreptate.
Era undeva povestea unui american care si-a deschis un pub (parca in Cluj) si nu si-ar fi permis asta acasa la el (peste 200.000 licenta la alcool).
Exemplele sunt multe.Depinde ce vrem sa vedem.Jumatatea goala sau aia plina a paharului.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jul 14 2012, 03:08 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (gore @ Jul 14 2012, 01:18 PM) *
de ce un medic sau profesor adevarat sa plece aiurea, argumenteaza te rog, iti cer prea mult?

Nu trebuie sa plece aiurea, dar trebuie sa fie constient ca nu produce bani real in economie, ci ii poate merge bine doar daca cei care produc bani reali sunt capabili sa plateasca serviciile sale.

Astea e marea "realizare" a Romaniei post-decembriste, reprimarea activitatilor economice producatoare de bani reali si incurajarea traiului "la stat". O persoana cat de cat inteligenta ar trebui sa inteleaga lucrurile astea, chiar daca situatia e profitabila pentru respectiva persoana. Dar in Romania e invers, in loc sa taca naibii si sa inteleaga ca profita de un sistem bolnav, prost conceput si administrat, ei fac apologia respectivului sistem.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jul 14 2012, 03:11 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Nae @ Jul 14 2012, 01:25 PM) *
Era undeva povestea unui american care si-a deschis un pub (parca in Cluj) si nu si-ar fi permis asta acasa la el (peste 200.000 licenta la alcool).
Exemplele sunt multe.Depinde ce vrem sa vedem.Jumatatea goala sau aia plina a paharului.

Daca tu crezi ca asta genereaza plusvaloare in economie si duce la cresterea PIB-ului, n-ai decat sa crezi in continuare tot asa.

Sa-i spui lu'Mutu ca in pub-ul ala fiecare pahar de alcool e vandut cu bon fiscal! rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Jul 14 2012, 03:40 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Warrington @ Jul 14 2012, 03:11 PM) *
Daca tu crezi ca asta genereaza plusvaloare in economie si duce la cresterea PIB-ului, n-ai decat sa crezi in continuare tot asa.

Sa-i spui lu'Mutu ca in pub-ul ala fiecare pahar de alcool e vandut cu bon fiscal! rolleyes.gif

Poate e,poate nu e..Nu stiu..La pub-ul unde ma duc aici primesc de fiecare data bon.
Si stiu ca am platit in afara Ro unui instalator 400$ si nu am primit nimic.

+Quote Post
Vizitator_gore.
mesaj Jul 14 2012, 03:45 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (Warrington @ Jul 14 2012, 03:08 PM) *
Nu trebuie sa plece aiurea, dar trebuie sa fie constient ca nu produce bani real in economie, ci ii poate merge bine doar daca cei care produc bani reali sunt capabili sa plateasca serviciile sale.

Astea e marea "realizare" a Romaniei post-decembriste, reprimarea activitatilor economice producatoare de bani reali si incurajarea traiului "la stat". O persoana cat de cat inteligenta ar trebui sa inteleaga lucrurile astea, chiar daca situatia e profitabila pentru respectiva persoana. Dar in Romania e invers, in loc sa taca naibii si sa inteleaga ca profita de un sistem bolnav, prost conceput si administrat, ei fac apologia respectivului sistem.

Cu partea a doua sunt de acord in mare, dar prima mi-a furat un zambet...Da-i bine, altadata cel care enunta astfel de minunatii in fata mea si-o fura altfel, deh, m-am maturizat si eu laugh.gif
Si ca sa ma bag putin in replica urmatoare, cam ce-i pib-ul pentru matale nea warringtoane?
p.s. ma discut si eu cu cei care-mi plac, doar n-ai vrea sa-mi expun ignoranta plina si fina smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 14 2012, 04:26 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Warrington @ Jul 14 2012, 03:08 PM) *

da cand fac concurs pt angajare si in plasa nu gasesc decat ignoranti cu patalama, parc-as vrea ca scoala aia sa fi fost pusa pe picioare ca sa nu-mi pierd timpul si banii pe educarea angajatilor. cine se uita mai dincolo de lungul nasului vede o legatura productiva intre profesorul sau doctorul "neproducator" si economia "reala"

+Quote Post
pehash
mesaj Jul 14 2012, 04:26 PM
Mesaj #20

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

QUOTE (Warrington @ Jul 14 2012, 04:08 PM) *

Fals. Produc bani reali. Dorel se duce la medic, medicul livreaza un serviciu (care include uneori si amortizarea unor echipamente medicale) si aduce valoare societatii, pentru ca Dorel a doua zi se poate duce inapoi pe santier. Este irelevant daca o face intr-o companie de stat sau privata. Ar fi culmea sa spui acum ca un spital privat produce 'bani reali', dar ala de stat nu. Singura diferenta este ca la privat pui banul jos, in timp ce la stat se incaseaza banii dintr-un fond comun, constituit din taxarea veniturilor.

Eu nu cred asta. Mi se pare mai curand o problema de concurenta neloiala. Daca exista o oportunitate (cerere), eu ma duc si deschid o firma, incerc sa acopar cererea respectiva, dar sunt la concurenta cu Xulescu si el e membru de partid, nu plateste taxe, imi trimite toate controalele posibile pe cap, pe scurt, nu jucam dupa aceleasi reguli, atunci automat eu pierd.. sau ma inscriu in partid. Exista si alte piedici, dar eu cred ca asta e cea mai mare.

QUOTE (Warrington @ Jul 14 2012, 04:11 PM) *

Dorel munceste pe plantatie, nevasta-sa la fabrica de bere, americanul vinde berea, plateste taxe (oricat de mici) si salarii, romanii o beau, comanda si ceva de mancare, socializeaza, ala care se uita doar la antene afla ce se zice la b1 si viceversa, doi prieteni pun de-o afacere, un el si o ea se intalnesc prima data... peste 3 ani trag un plod.. plusvaloare

Eu nu-mi aduc aminte daca am primit de fiecare data bon in pub, dar rareori platesc cash, deci...

On topic, Romania este extrem de 'putreda'. De ce? Pentru ca suntem in 2012, suntem membri in Uniunea European, dar un procent urias din populatie are inca o educatie si un nivel de trai de ev mediu.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jul 14 2012, 04:34 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (gore @ Jul 14 2012, 03:45 PM) *
altadata cel care enunta astfel de minunatii in fata mea si-o fura

Bine, construieste tu linistit Romania bugetara si vedeti daca sunteti in stare sa va platit salarii unii altora.

Vezi ca Romania bugetara era mult mai bine organizata inainte de 1981 si tot a dat faliment in 1989. Acum mai exista intr-adevar niste investitii straine, care platesc taxe din activitati economice reale, mai exista remitentele din diaspora care se cheltuie in tara si genereaza si ele venituri la buget, insa diferenta dintre cei 350 de euro salariul mediu in RO si 800 de euro salariul mediu in Cehia provine exact din diferenta de activitati economice reale.

Citeaza (gore @ Jul 14 2012, 03:45 PM) *
cam ce-i pib-ul pentru matale

Du-te si cauta definitia pe Wikipedia. Ideea din postarea respectiva era ca economia nefiscalizata nu face parte din PIB si practic nu contribuie la sustinerea bugetului, desi poate asigura mijloace de trai indestulatoare pentr cei direct implicati in acele activitati nefiscalizate.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jul 14 2012, 04:39 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (pehash @ Jul 14 2012, 04:26 PM) *
Fals. Produc bani reali. Dorel se duce la medic, medicul livreaza un serviciu (care include uneori si amortizarea unor echipamente medicale) si aduce valoare societatii, pentru ca Dorel a doua zi se poate duce inapoi pe santier.

Asta in mintea ta si in teoria socialista care relanseaza economia prin cresterea deficitului bugetar tongue.gif

Citeaza (pehash @ Jul 14 2012, 04:26 PM) *
Este irelevant daca o face intr-o companie de stat sau privata. Ar fi culmea sa spui acum ca un spital privat produce 'bani reali', dar ala de stat nu. Singura diferenta este ca la privat pui banul jos, in timp ce la stat se incaseaza banii dintr-un fond comun, constituit din taxarea veniturilor.

Este cel mai eficient mod de a comenta, nu te referi la ce spun eu, ci imaginezi si comentezi ce-as fi putut spune eu. Keep up the good work!

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Jul 14 2012, 04:41 PM
Mesaj #23

Guests

Daca e sa vorbim de PIB putem sa ne luam si de regat.Si chiar nu am nimic cu Warrington ci,dimpotriva!
Eu stiu de pe vremuri (ca mai e sa nu,nu stiu acum) cum aduceau tigari de peste canal si zborurile spre Amsterdam erau pline in weekend..O bere mai buna si mai ieftina,o ganja,un spacecake,o fata mai minora,o Alice DJ..
In ceea ce priveste vara si turismul..oaleu..e plina Mediterana de hooligani tatuati...din Turcia,Grecia...pana la Malaga si Portugalia..
Sau sa vorbim de retirement...numai in sudul Spaniei sunt vreo 800K de british citizens..

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jul 14 2012, 04:57 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Nae @ Jul 14 2012, 04:41 PM) *
Daca e sa vorbim de PIB putem sa ne luam si de regat.

Are si regatul problemele lui, o treime din PIB provine din tranzactiile financiare din City. Dar macar englezii nu-si prostesc pe fata proprii cetateni.

Nivelul de trai al englezului de rand e mult mai scazut decat ar lasa PIB-ul sa se inteleaga, asa se si explica retragerea in Spania la pensie, acolo aceiasi bani pot cumpara mai mut decat in Anglia.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jul 14 2012, 05:01 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (Nae @ Jul 14 2012, 04:41 PM) *
In ceea ce priveste vara si turismul..oaleu..e plina Mediterana de hooligani tatuati...din Turcia,Grecia...pana la Malaga si Portugalia..

E 240-270 de lire un sejur de 10-14 zile in Grecia sau Cipru, in timp ce in Anglia nu poti trai cu suma asta in aceeasi perioada. Ia vezi daca se poate si invers, sa vina grecul sau cipriotul pentru doua saptamani in Anglia pentru sub 300 de lire

+Quote Post
pehash
mesaj Jul 14 2012, 05:01 PM
Mesaj #26

Membru veteran

QUOTE (Warrington @ Jul 14 2012, 05:39 PM) *
Asta in mintea ta si in teoria socialista care relanseaza economia prin cresterea deficitului bugetar tongue.gif
...
Este cel mai eficient mod de a comenta, nu te referi la ce spun eu, ci imaginezi si comentezi ce-as fi putut spune eu. Keep up the good work!

Uita-te la ce ai scris mai devreme. Se poate aplica in orice domeniu... Daca eu nu vreau sa cumpar apartament, Dorel nu are de lucru pentru ca nu se construiesc blocuri. Daca devin vegetarian, Dorel de la abator ramane somer. Cine produce banii reali in acest caz? Doar ala care lucreaza la tiparnitza BNR?

+Quote Post
pehash
mesaj Jul 14 2012, 05:16 PM
Mesaj #27

Membru veteran

QUOTE (Warrington @ Jul 14 2012, 05:57 PM) *
Are si regatul problemele lui, o treime din PIB provine din tranzactiile financiare din City. Dar macar englezii nu-si prostesc pe fata proprii cetateni.

Oare? Cat e deficitul bugetar? Cine il alimenteaza? smile.gif

QUOTE (Warrington @ Jul 14 2012, 05:57 PM) *
Nivelul de trai al englezului de rand e mult mai scazut decat ar lasa PIB-ul sa se inteleaga, asa se si explica retragerea in Spania la pensie, acolo aceiasi bani pot cumpara mai mut decat in Anglia.

E adevarat, dar la fel de adevarat este ca pensionarul englez din Spania are un nivel de trai net superior pensionarului roman, indiferent unde s-ar retrage acesta. Totusi cred ca diferenta de cost of living nu este mare (GDP/capita in Spania este doar cu 15% mai mic), dar se retrag in Spania pentru ca vanzarea proprietatilor lor din UK (o tara suprapopulata comparativ cu restul Europei) le ofera venituri suficiente pentru o batranete fara griji.. la soare..

+Quote Post
Vizitator_versus.
mesaj Jul 14 2012, 05:21 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (pehash @ Jul 14 2012, 05:01 PM) *
Uita-te la ce ai scris mai devreme. Se poate aplica in orice domeniu... Daca eu nu vreau sa cumpar apartament, Dorel nu are de lucru pentru ca nu se construiesc blocuri. Daca devin vegetarian, Dorel de la abator ramane somer. Cine produce banii reali in acest caz? Doar ala care lucreaza la tiparnitza BNR?

de data asta iti dau dreptate, daca nu ai fi atat de zeflemist si cu cine trebuie si cu cine nu, poate...
sa-l lasam totusi pe warry sa construiasca pib-ul, are un talent deosebit!
blocuri si vegetale, corect laugh.gif
nu sunt off, greu tare sa te delimitezi biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Jul 14 2012, 05:53 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Nae @ Jul 14 2012, 01:15 PM) *
Deci asta era..maslina? Cum face Mazare si Vanghelie.Cum facea CEausescu..Daca nu da,e rau bah..
Sunt plin de d'asti prin baruri..da si tu o bere si esti prietenul meu...nu dai? Al dreacu corupt,betiv,afemeiat,comunist..fata ta e proasta..nevasta curva..

Nae dragă, ceva, orice. Nenorocirea e că moștenirea PD-L intră direct în capitolul ”Zodia crepusculară”....

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Jul 14 2012, 06:12 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jul 14 2012, 05:53 PM) *
Nae dragă, ceva, orice. Nenorocirea e că moștenirea PD-L intră direct în capitolul ”Zodia crepusculară”....

Nimic pe degeaba.De ce? Pomana?
Habar n-ai tu (sau te prefaci) pe cati i-au scos din foame UE si bunele relatii (pana acum) cu ei.

+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th November 2018 - 09:02 AM