IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

15 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum vă mint şi vă manipulează televiziunile
Vizitator_Altu.
mesaj Jul 29 2011, 06:48 AM
Mesaj #151

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Jul 29 2011, 03:46 AM) *
O, Doamne. Nu am ridicat vreodata problema supraincarcarii aparatului administrativ fara sa intervina cineva care sa spuna ca avem nevoie de functionari. Avem nevoie de bugetari. Cine naiba a zis ca nu avem nevoie?

Amicul mirceam.

Citeaza (Uncle Sam @ Jul 29 2011, 03:46 AM) *
Iar. Nu noi decidem ci cei ce ne conduc. Iar cei ce ne conduc de ce au invatat ca in tara asta si numai in tara asta poti sa faci ce vrei si sa nu tii cont de cei ce te-au ales? De ce in alte parti esti obsedat sa faci ce se asteapta de la tine ca altfel la anul nu mai esti politician? Poate pentru ca prin alte parti alegatorul are prostul obicei sa nu accepte blazat tot ce decid "conducatorii" ci sa stea cu ochii pe ei si sa-i traga la raspundere? Probabil din cauza aia. Vrem o tara ca afara. Dar un popor ca afara nu vrem?

Am fost la prea multe mitinguri fara rezultat cand eram tinar si ceva mai fraier decat sunt acum si credeam in idealuri si doctrine. Poate doar pe CDR-isi i-am speriat un pic, restul politicienilor (care in mare parte sunt si acum prezenti in Parlament) nici nu s-au sinchisit. Lor nu le este frica ca pierd alegerile, pentru ca schimba rapid echipa (vezi tergiversarea legii respective), iar la nivel local aceste lucruri se intampla mult mai frecvent decat la cel central. Asa ca, de ce n-ar fi ei la fel de politicieni si la anul, chiar daca partidul in care sunt acum va pierde alegerile?
Daca tu stii un mecanism de control asupra politicienilor, impartaseste-l si multi te vom urma. Nu ma trimite la "forta" societatii civile ca asta s-a varsat demult. Si nu ma mai pune sa adun bonuri cum fac altii, nu ajungem la nici un rezultat asa.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_mirceam.
mesaj Jul 29 2011, 07:33 AM
Mesaj #152

Guests

Citeaza (Altu @ Jul 28 2011, 08:22 PM) *
Daca esti asa virulent si idealismul tau despre iepuri, sclavi, suturi, dosuri si mecle este atat de clar, initiaza tu un referendum de reformare a statului roman in sensul asta si discutam atunci.
Cat despre altruism, eu cred ca oamenii au sanse de reabilitare daca gresesc, trebuie sa le oferi sanse, dar nu sunt toti sunt recuperabili.

Prietene, nu virulenta reiese din postarile mele... Exprimarea mea este cit se poate de simpla si normala... si n-am de gind sa renunt la ea. Discursul "academic" n-a revolutionat nimic pe la noi, pina acum. Faptul ca tu ai vrea ca sa-i spun unei jigodii politruce... "domunule", nu ma incinta si nici pe politruc nu-l face sa-si schimbe naravurile. Nu "initiaza tu un referendum" este problema de baza cu care ar trebui sa ne confruntam ci analizarea mai profunda a celor scrise de mine si neretinute de tine, din programul PP. Am obosit sa le tot repet, mai ales ca nu-ti trebuie cultura mai sus de genunchiul broastei ca sa le intelegi. Parca-ai fi milud! Esti inginer?... Reforma pleaca de la bani... de la apararea banilor de hotii din politica si de altii la fel ca ei. Daca nu se mai fura, inseamna ca se string. Daca nu se mai cheltuie discretionar intr-un sistem de asa natura proiectat, inseamna ca se vor cheltui cu folos pentru societate. Daca nu vor fi cheltuiti de catre indivizi pusi pe primit "parandaraturi", atunci va iesi la iveala acel interes pentru ca acesti bani intradevar sa fie utili societatii. Poate ca sint idealist... dar cind mentalitatea omului nu va mai fi influentata de plinul stomacului, tot ce discutam noi acum, va fi istorie. "Reabilitarea" oamenilor vine odata cu acoperirea nevoilor acestora, cu traiul decent. Daca am tot ce-mi trebuie, nu ma mai intereseaza asa de mult cine conduce societatea. De aceea in tzarile cu democratie "asezata", politrucii au limite in ciordeala din banul public, pentru ca stiu ca pozitia lor in societate poate fi distrusa chiar si pentru un amarit de 12.000 de euroi pe care i-a cerut Severin. Ceilalti doi bagabonti si-au dat demisia, jigodia romana... NU! O fi zis ca si acolo e ca aici. Uite ca nu este. Asta totusi se intimpla doar pentru ca politrucii europeni isi cunosc masura si intotdeauna dau si poporului macar atit incit sa nu mai fie interesat de matrapazlicurile lor, intr-o oarecare masura. Noua ne urla foamea'n git dar avem pretentii de a fi "domni", de a ni se vorbi politicos... "Domnule infractor de la partid, va rog sa faceti o lege prin care sa-mi pot si eu primi drepturile ce mi se cuvin, fara sa mi le furati dumneavoastra sau sa va dau spaga!"... Cum suna? Inteligent, nu-i asa?... si politicos! Asa ai vrea tu?...

+Quote Post
Vizitator_mirceam.
mesaj Jul 29 2011, 07:53 AM
Mesaj #153

Guests

Citeaza (Altu @ Jul 29 2011, 06:48 AM) *
Amicul mirceam.

Gresit! Nu burjetarii sint problema de baza, ci numarul lor! Vad ca intelegi din doi in doi... O alta problema ar mai fi ca ei, odata alesi, se considera si sefii mei, in timp ce pe mine ma considera sluga, sclav pe mosia lor. Inca o problema de loc de neglijat este ca burjetarii cheltuie niste bani care NU SINT AI LOR!... pai e si normal ca sa nu-i intereseze criteriile de competenta si profesionalism. Daca i-am pune sa RASPUNDA si sa PLATEASCA pentru timpeniile pe care le fac, acum n-am mai avea despre ce sa discutam.

Am fost la prea multe mitinguri fara rezultat cand eram tinar si ceva mai fraier decat sunt acum si credeam in idealuri si doctrine. Poate doar pe CDR-isi i-am speriat un pic, restul politicienilor (care in mare parte sunt si acum prezenti in Parlament) nici nu s-au sinchisit. Lor nu le este frica ca pierd alegerile, pentru ca schimba rapid echipa (vezi tergiversarea legii respective), iar la nivel local aceste lucruri se intampla mult mai frecvent decat la cel central. Asa ca, de ce n-ar fi ei la fel de politicieni si la anul, chiar daca partidul in care sunt acum va pierde alegerile?
Daca tu stii un mecanism de control asupra politicienilor, impartaseste-l si multi te vom urma. Nu ma trimite la "forta" societatii civile ca asta s-a varsat demult. Si nu ma mai pune sa adun bonuri cum fac altii, nu ajungem la nici un rezultat asa.

Mecanismul este simplu: TRANSPARENTA DECIZIONALA SI A CHELTUIRII BANILOR PUBLICI, odata cu RASPUNDEREA MATERIALA PERSONALA a politrucului pus in capul mesei respective. Ti-ai batut joc de banul meu, PLATESTE!!! Mersul la mitinguri pentru a dansa "pinguinul" n-a ajutat niciodata pe nimeni. Nici mersul la "mitinguri" pe lovele n-a facut ceva mai bun. Alea nu-s "idealuri si doctrine". La mitingurile adevarate se merge de foame, cind a ajuns cutitul la os. Vad ca din strainezia se vede altfel...

Sint convins ca burjetarilor nu le convin lucrurile astea, mai ales daca devin realitate. Majotitatea sint bagati pina la git in "afaceri" pagubitoare pentru stat si n-au interesul sa dea cu subsemnatul pe la "organe"... deci acum ISI APARA POZITIA, TIN DE EA SI CU DINTII...

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Jul 29 2011, 08:00 AM
Mesaj #154

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 755
Inscris: 1-April 11
Utilizatorul numarul: 26 822

Citeaza (Altu @ Jul 27 2011, 08:41 PM) *
wub.gif Nu dau doi bani pe Bulgaria & others, including INS. Nu ma intereseaza exemple bine alese despre altii, in care se amesteca populatia, cu angajatii, cu forta de munca, samd.
Avem nevoie de bugetari? Eu cred ca da. Cati, cum se aleg, sub incidenta caror legi, cum sunt controlati, nu mai pot spune. Si nici macar nu pot influenta.

Adu tu alte exemple, care să arate că nu avem cei mai mulţi bugetari! Eu ţi-am indicat şi sursa informaţiilor, fă-o şi tu!
Nu dai doi bani?! Ba da, dai, căci din banii tăi şi din banii mei sunt plătiţi armatele de bugetari din primării.

+Quote Post
Vizitator_6.
mesaj Jul 29 2011, 12:09 PM
Mesaj #155

Guests

Citeaza (mirceam @ Jul 29 2011, 07:53 AM) *
Sint convins ca burjetarilor nu le convin lucrurile astea, mai ales daca devin realitate. Majotitatea sint bagati pina la git in "afaceri" pagubitoare pentru stat si n-au interesul sa dea cu subsemnatul pe la "organe"... deci acum ISI APARA POZITIA, TIN DE EA SI CU DINTII...

Nu te pot intelege, si asta e ultima oara cand iti mai dau vreun reply. N-ai absolut nici o coerenta, nici o insiruire logica a ideilor prezentate si nici nu cred ca vreodata ai sa iesi VP cu al tau DD.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Jul 29 2011, 12:28 PM
Mesaj #156

Membru veteran

Citeaza (mirceam @ Jul 29 2011, 07:53 AM) *
Citeaza (6 @ Jul 29 2011, 12:09 PM) *
Nu te pot intelege, si asta e ultima oara cand iti mai dau vreun reply. N-ai absolut nici o coerenta, nici o insiruire logica a ideilor prezentate si nici nu cred ca vreodata ai sa iesi VP cu al tau DD.

Ce nu înţelegi din ce spune Mircea? Nu ai văzut medici care îţi recomandă un anumit medicament şi-ţi dau şi un fluturaş de reducere la început? Nu ştii ce înseamnă asta? Că medicul are şi el un câştig dacă se vinde medicamentul.
Dar de faptul că Adormiţei a construit în cătunele patriei, toalete a câte 20.000 de euro bucata. Într-o aşezare cu 10 familii şi 5 elevi, a dotat şcoala cu o sală de baie placată cu gresie şi faianţă, plus un jacuzzi, pt ca elevii să se poată recupera. Costul: 40.000 de euro. A mai reparat acoperişuri de şcoli cu 2.500 de € metrul patrat. Le-o fi aurit?
Comuna Voluntari. Primarul Pandele construieşte o catedrală cât o clădire cu 15 etaje, 60 metri cu tot cu cruce, cinci clopote de o tonă, adăpost antiatomic şi alte minunăţi. Costul? Şapte milioane euro, fără picturi şi amenajări interioare.
Piteşti. O arteziană care cântă Odă bucuriei, a costat un milion de euro. Ghici cine a construit-o şi cine a luat şi el o şpăguţă...
Timişoara, oraş cu datorii de milioane de euro, primăria a cheltuit două miliarde de lei vechi pentru reamenajarea unui părculeţ cu arteziană, gutui japonezi şi gazon din Ungaria.
Prăjeşti: Primarul a vizitat Parisul şi i s-a pus pata pe piramidele de la Luvru. A ridicat şi el una pe primăria locală , în valoare de 18 miliarde de lei vechi. Şi deşi în sat nu există apă, nici canalizare, primarul a mai făcut şi o grădină Versailles, ca să ţină de urât piramidei. Spune-mi că sătenii mureau fără piramide şi Versailles şi nu preferau o făbricuţă cu locuri de muncă!
Bârlad. Constantin Constantinescu, va dota dulşele târg moldovinesc cu cinema 3D, un centru SPA, 6 terenuri de tenis şi unul de fotbal, cu bani împrumutaţi, 3 milioane euro, plus dobânzile. Oraşul are străzi fără apă curentă şi canalizare, care după o ploaie mai zvăpăiată arată ca un sat din Bangladesh după taifun. Bârlădenii plătesc cea mai scumpă apă potabilă din Moldova, deşi este plină de impurităţi şi se îtrerupe des.Primarul oferă masaje cu uleiuri aromate unui oraş care ar avea nevoie de tone de ciment, var, vopsea mistrii, pensule şi bidinle..
Am impresia că am ajuns în Absurdistatan,,,

+Quote Post
reformist
mesaj Jul 29 2011, 12:35 PM
Mesaj #157

Membru
**

Postari: 30
Inscris: 11-February 11
Utilizatorul numarul: 25 871

In Romania este o situatie speciala , majoritatea trusturilor media sunt detinute de fosti nomenclaturisti care-si folosesc forta media pentru manipulare si linsaj mediatic . Libertate editoriala numai exista aproape deloc . Cred ca a sosit momentul in care noi cei care dorim reforma statului care dorim o lume mai buna si mai curata pentru copii nostrii sa facem totul pentru a informa lumea occidentala despre adevarata cenzura care domneste acum in Romania . Avem noi acum televiziuni libere ? Jurnalistii de la marile televiziuni romanesti cu exceptia TVR prezinta obiectiv adevarul ?

Daca vorbim de manipulare hai sa fim sinceri sa avem curajul sa vorbim sa spunem adevarul sa nu ne fie frica de adevar . In Romania la ora actuala au mai ramas doar cateva oaze de libera exprimare . In mai toate trusturile de presa se vorbeste de asa zisa linie editoriala a patronatului , asa este o fi patronu patron da trebuie sa lase si jurnalistului o farama de libera exprimare . Ce se intampla azi in televiziunile romanesti frizeaza ridicolul , iti provoaca greata . S-a ajuns acolo incat se practica chiar si cultul personalitatii la adresa unui asa zis cool mogul .

Aveti mai jos link-ul site-ului unde puteti scrie despre ce se intampla in Romania despre asa zisa linie editoriala a patronatului si despre manipularea care-ti sare-n ochi de la distanta practicata de marile televiziuni din Romania .

Daca in Romania trusturile media si jurnalistii nu inteleg sa respecte adevarul si libera exprimare atunci sa cerem ajutorul celor din afara tarii din lumea civilizata .

http://www.wanttoknow.info/008/080916_mass...a_manipulations

Aceasta postare a fost editata de reformist: Jul 29 2011, 12:37 PM

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Jul 29 2011, 12:37 PM
Mesaj #158

Membru veteran

După achiziţionarea ceasurilor de aur, Administraţia Lacuri, Parcuri şi Agrement de pe lângă Primăria Capitalei (ALPAB) vrea să amplaseze 16 chioşcuri, de circa 30.000 de euro fiecare, în parcurile din Bucureşti. Potrivit directorului adjunct al ALPAB, Virgil Atanasiu, în aceste chioşcuri cu o suprafaţă de 2 mp se vor vinde produse alimentare, flori, cărţi, vin fiert, floricele, etc.
Deci pagoda lu' peşte costă 30.000 euro, adică 15.000 euro metrul pătrat!

Palatul Versailles valorează, la o evaluare nu foarte exactă, 1.000.000.000, un miliard de euro şi are o suprafaţă de circa 63.500 metri pătraţi...deci, pretul pe metrul pătrat de Versailles este acelaşi (15.000 de euro), şi la Palatul Versaille şi la Chioşcul din Parc...

Castelul Peleş, evaluat undeva spre 30.000.000 de milioane de euro pentru 3.200 de metri pătraţi e ceva mai iefin...cam 9.000 de euro metrul pătrat...

Poate îmi spune cineva că aici nu este vorba despre jaf din banul public. La ALPAB lucrează bugetari, nu privaţi.

+Quote Post
reformist
mesaj Jul 29 2011, 12:40 PM
Mesaj #159

Membru
**

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Jul 29 2011, 12:37 PM) *
După achiziţionarea ceasurilor de aur, Administraţia Lacuri, Parcuri şi Agrement de pe lângă Primăria Capitalei (ALPAB) vrea să amplaseze 16 chioşcuri, de circa 30.000 de euro fiecare, în parcurile din Bucureşti. Potrivit directorului adjunct al ALPAB, Virgil Atanasiu, în aceste chioşcuri cu o suprafaţă de 2 mp se vor vinde produse alimentare, flori, cărţi, vin fiert, floricele, etc.
Deci pagoda lu' peşte costă 30.000 euro, adică 15.000 euro metrul pătrat!

Palatul Versailles valorează, la o evaluare nu foarte exactă, 1.000.000.000, un miliard de euro şi are o suprafaţă de circa 63.500 metri pătraţi...deci, pretul pe metrul pătrat de Versailles este acelaşi (15.000 de euro), şi la Palatul Versaille şi la Chioşcul din Parc...

Castelul Peleş, evaluat undeva spre 30.000.000 de milioane de euro pentru 3.200 de metri pătraţi e ceva mai iefin...cam 9.000 de euro metrul pătrat...

Poate îmi spune cineva că aici nu este vorba despre jaf din banul public. La ALPAB lucrează bugetari, nu privaţi.

Pai de aia suntem manipulati , de aia au mogulii trusturi media pentru ca pe noi ne doare coruptia si ei ne vorbesc de altceva decat de coruptie .

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Jul 29 2011, 12:43 PM
Mesaj #160

Membru veteran

Citeaza (reformist @ Jul 29 2011, 12:35 PM) *
In Romania este o situatie speciala , majoritatea trusturilor media sunt detinute de fosti nomenclaturisti care-si folosesc forta media pentru manipulare si linsaj mediatic . Libertate editoriala numai exista aproape deloc . Cred ca a sosit momentul in care noi cei care dorim reforma statului care dorim o lume mai buna si mai curata pentru copii nostrii sa facem totul pentru a informa lumea occidentala despre adevarata cenzura care domneste acum in Romania . Avem noi acum televiziuni libere ? Jurnalistii de la marile televiziuni romanesti cu exceptia TVR prezinta obiectiv adevarul ?

Nu avem transparenţă nici din partea statului. La Parlament, Senat, exista o secţiune de informaţii economice, în care erau trecute cheltuielile pe senator: cazare hotel, transport intern, transport extern, telefon mobil.
Când am văzut că mai mulţi senatori cheltuiau pe convorbiri "mobile" 3.000 lei/lună, când salariul minim era de 650 lei, am scris peste tot şi i-am criticat. Ei, ce-a făcut Geoană-Mihaela-dragoste-mea, că acea secţiune de informaţii de la Senat a dispărut...
Eu aş vrea să văd pe fiecare site al fiecărui minister pe ce se duc banii ministerului respectiv. Nu să aflu din Raportul ...ţii de Conturi cum s-au fituit banii...

+Quote Post
reformist
mesaj Jul 29 2011, 12:51 PM
Mesaj #161

Membru
**

Citeaza (Krokodilul Chichiricios @ Jul 29 2011, 12:40 PM) *
Cum ne minte și ne manipulează Hoțnews ?

Agentură a mediocrității băsiste, Hoțnews- mai ales pe Forum- pare imparțială. Pare ?

1. Hoțnews Forum folosește o cenzură demnă de Ceaușescu. Până ce un ”moderator” nu-ți aprobă postarea- n-ai dreptul să postezi. Acum că acest moderator o fi Dumnezeu din ceruri- cu aptitudini evident superioare pălmașului care vrea să scrie aici- ne îndoim. Dar dacă nu ești pe linia...moderatorului- nu publici.
2. Pe de altă parte există membri. După ce criteriu o fi fost selectați membrii ăștia- poate de la sediul PD-Lului de cartier- poate de la Academia Română- iarăși nu știm. Pentru că nu există nici măcar minimul bun simț al unor instrucțiuni afișate la vedere cu ce criterii trebuie să ai ca să devii membru. Cine e membru publică din prima- cine e pălmaș devine doar ”vizitator”.
Și uite-așa, sistemul fascist băsist funcționează din plin. Fascist- pentru că exact ca fasciștii - Hotnews-ul împarte oamenii în pro-băsiști (membrii) și ceilalți. Sunteți penibili și jenanți, dragilor și de aceea n-aveți nici măcar o audiență decentă....ca să nu mai vorbim de prostia cu codul de identificare. Dragă moderatorule, în creierașul matale oare nu există ideea că un bot- automat adică- n-ar avea nici un motiv să publice ceva pe forumul pe care cică-l păstorești ?

Esti nemultumit ca nu poti posta trivialitati ca pe RTV ? Pai asa e in lumea civilizata . Aici te exprimi pe argumente , cat despre audienta forumului stai tu linistit e de ajuns doar ca o persoana de aici sa aibe contact unde trebuie si tot ce se scrie pe aici va ajunge la urechile cui trebuie . Si crede-ma ca ajunge !

Aceasta postare a fost editata de reformist: Jul 29 2011, 01:03 PM

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Jul 29 2011, 01:16 PM
Mesaj #162

Membru veteran

Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (Altu @ Jul 29 2011, 09:48 AM) *
Amicul mirceam.
Nu cred. Dar sa recitesc ce a scris, poate mi-a scapat mie.
Citeaza
Am fost la prea multe mitinguri fara rezultat...
Aaa, pai lucrurile nu se decid in strada. Acolo e iluzia de forta. Cate mitinguri ai vazut tu in Germania? Si totusi politicianul german e atent la fiecare pas.
Citeaza
Daca tu stii un mecanism de control asupra politicienilor, impartaseste-l si multi te vom urma.
Nu stiu. Ma uit si eu la altii si vad ca merge treaba. La noi de ce sa nu mearga? Ca doar nu trebuie sa inventam sisteme de guvernare, ele exista. Probabil ca la noi va dura mai mult dar se va ajunge acolo intr-un tarziu.

+Quote Post
reformist
mesaj Jul 29 2011, 01:36 PM
Mesaj #163

Membru
**

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Jul 29 2011, 12:43 PM) *
Nu avem transparenţă nici din partea statului. La Parlament, Senat, exista o secţiune de informaţii economice, în care erau trecute cheltuielile pe senator: cazare hotel, transport intern, transport extern, telefon mobil.
Când am văzut că mai mulţi senatori cheltuiau pe convorbiri "mobile" 3.000 lei/lună, când salariul minim era de 650 lei, am scris peste tot şi i-am criticat. Ei, ce-a făcut Geoană-Mihaela-dragoste-mea, că acea secţiune de informaţii de la Senat a dispărut...
Eu aş vrea să văd pe fiecare site al fiecărui minister pe ce se duc banii ministerului respectiv. Nu să aflu din Raportul ...ţii de Conturi cum s-au fituit banii...

Probabil ca aceste cheltuieli imense sunt inca un argument in plus pentru a reduce numarul de parlamentari la 300 . Asa in mod cert ar scadea cheltuielile cu telefonul. Acum revenind la manipulare as vrea sa stiu in ce tari din lumea occidentala se mai practica un asa zis jurnalism "impartial" ca la antene?

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Jul 29 2011, 06:44 PM
Mesaj #164

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Jul 29 2011, 01:16 PM) *
Aaa, pai lucrurile nu se decid in strada. Acolo e iluzia de forta. Cate mitinguri ai vazut tu in Germania? Si totusi politicianul german e atent la fiecare pas.

Am vazut si in Germania si in alte tari zise civilizate si s-a cam tinut cont de ele, sunt considerate gesturi extreme. Nu se tine cont de asa ceva in tarile in care politicienii sunt imuni la schimbare - vezi ce ziceam de ai nostri, dar mai sunt si in alte tari.

Oricum, eu in postare ziceam ca m-am vindecat de chestia asta cu protestele si, daca pe mine nu ma duce capul, sa vad si eu, in afara de critica parerilor altora, pe cineva care sa propuna ceva concret. Cu d'alea "altii cum pot si noi nu putem", "suntem un popor de rht", "sa fim cetateni europeni", "sa luam atitudine", "sa nu ne supunem cand suntem abuzati" samd, n-ajungem nicaieri, nici la gradinita nu le mai cred copii.

BTW: Cred ca pana la urma activistii de partid de pe aici au sa acopere cu galagia si "intelepciunea" lor orice parere contrara deoarece pot toca frunza la caini toata ziua, cu asta se ocupa si de-aia se considera performanti. Eventual vor mai invita vre-un amic din tabara adversa (ca doar sunt din aceeasi breasla si se cam cunosc) cu care sa se balacareasca. Se pare ca deja se intampla.

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Jul 29 2011, 06:55 PM
Mesaj #165

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Altu @ Jul 29 2011, 07:44 PM) *
BTW: Cred ca pana la urma activistii de partid de pe aici au sa acopere cu galagia si "intelepciunea" lor orice parere contrara deoarece pot toca frunza la caini toata ziua, cu asta se ocupa si de-aia se considera performanti. Eventual vor mai invita vre-un amic din tabara adversa (ca doar sunt din aceeasi breasla si se cam cunosc) cu care sa se balacareasca. Se pare ca deja se intampla.

Doar cand sunt cu spatele . Sunt cativa useri obisnuiti sa se injure intre ei pe un alt forum , useri care inca nu au inteles ca aici nu vor avea succes .

+Quote Post
reformist
mesaj Jul 29 2011, 09:30 PM
Mesaj #166

Membru
**

Exista un interes general la nivel UE pentru libertatea presei , pentru libertatea editoriala.
Se discuta intens despre o lege a mass-media initiata de Viktor Orban premierul maghiar .

sursa euranet.eu

Aveti mai jos comentariile despre Romania

Daca forumurile marilor televiziuni romanesti refuza sa posteze sa gazduiasca asa comentarii atunci se vor posta aceste comentarii pe forumurile marilor cotidiene europene . Ce ar trebui spus acolo? pai ar trebui intrebati jurnalistii europeni daca e normal ca intr-o tara UE in numele libertatii presei sa zicem in tara X este normal ca o mana de gangsteri sa isi foloseasca banii pentru a cumpara , a infiinta trusturi media cu care apoi sa linseze mediatic personaje politice incomode .

Daca nu se va posta liber fara cenzura aici in tara fiti convinsi domnilor ca se va posta in afara tarii . Libertatea presei nu va putea fi ingenunchiata de nici un mogul . Ofensiva abia a inceput !

Aceasta postare a fost editata de reformist: Jul 29 2011, 09:34 PM

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Jul 30 2011, 04:34 AM
Mesaj #167

Membru veteran

Citeaza (Altu @ Jul 29 2011, 09:44 PM) *
Cu d'alea "altii cum pot si noi nu putem", "
Ba, de la astea ca "altii pot deci ar trebui sa putem si noi" ar trebui sa incepem. Ar tebui sa fie argumentul numarul unu. Ca la discutia despre averile ilicite, ca sa iau ultimul exemplu. Tot felul de discutii cum ca asa ceva nu e posibil, ca se incalca nu stiu ce principii. Dar la altii de ce se poate? Altii de ce iti bat imediat la usa daca esti un amarat de functionar si ai Bentley? Cum de la ei se poate?
Nu e obligatoriu sa vii cu propuneri concrete daca ai nemultumiri. Trebuie sa fii specialist in macroeconomie sau politici sociale ca sa ai dreptul sa spui ca nu iti place ceva? Pot sa spun ca nu imi place o mancare chiar daca nu stiu sa gatesc, nu? Pot sa spun ca strazile sunt impracticabile chiar daca nu cunosc tehnologia fabricarii asfaltului, nu?
Stiu ca la alte tari care au fost ca si noi in lagarul comunist lucrurile merg bine. Vreau sa mearga si aici. Nu, trebuie sa dau eu solutii, poate sunt un spalator de geamuri care are niste nemultumiri. Nu pot sa mi le exprim ca nu stiu rezolvarea?

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Jul 30 2011, 05:15 AM
Mesaj #168

Membru veteran

Citeaza (reformist @ Jul 29 2011, 01:36 PM) *
Probabil ca aceste cheltuieli imense sunt inca un argument in plus pentru a reduce numarul de parlamentari la 300 . Asa in mod cert ar scadea cheltuielile cu telefonul. Acum revenind la manipulare as vrea sa stiu in ce tari din lumea occidentala se mai practica un asa zis jurnalism "impartial" ca la antene?

Sunt oricum neruşinate. Când salariul minim pe economie este 700 lei tu să vorbeşti pe cheltuiala statului de 3.000 lei/lună, este o nesimţire. Când stai la hotel Mariott şi ai doar de trecut strada să ajungi la Parlament dar ţi-ai votat 2.000 lei pentru cheltuieli transport în capitală, este o mare nesimţire. Când stai la Mariott şi statul plăteşte 9.000 lei/lună pentru curul tău, este o nesimţire pentru că în zona respectivă există garsoniere, apartamente de închiriat la un preţ mult mai mic.
Când aceste cheltuieli au fost afişate la Informaţii economice şi tu, Geoană a lu' peşte le-ai scos de acolo, ca să nu pot eu, plătitor de taxe să te critic, este o nesimţire.
Mai au şi birou în teritoriu. Păi dacă stau cinci zile la Parlament, când mai au timp de "consultaţii" în teritoriu?! Şi de ce trebuie să le plătim şi secretară şi birotice?! Ce sărăcie de cerere pot eu face la un parlamentar pe care să mi-o rezolve el? Că dacă am ceva de spus, am adresele de e-mail şi a parlamentarilor şi ale grupurilor parlamentare şi pot să le scriu.
Nu vor scădea numărul de parlamentari, nu le convine. Cum nu vor face nici o cameră separată a minorităţilor, deşi nu este normal ca la o lege care ne priveşte pe toţi să fie votată de minoritarii care au fost trimişi în parlament cu câteva sute de voturi, în timp ce noi, românii, suntem 70.000 la un deputat şi 160.000 la un senator.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Jul 30 2011, 05:19 AM
Mesaj #169

Membru veteran

Citeaza (Uncle Sam @ Jul 30 2011, 04:34 AM) *
Ba, de la astea ca "altii pot deci ar trebui sa putem si noi" ar trebui sa incepem. Ar tebui sa fie argumentul numarul unu. Ca la discutia despre averile ilicite, ca sa iau ultimul exemplu. Tot felul de discutii cum ca asa ceva nu e posibil, ca se incalca nu stiu ce principii. Dar la altii de ce se poate? Altii de ce iti bat imediat la usa daca esti un amarat de functionar si ai Bentley? Cum de la ei se poate?
Nu e obligatoriu sa vii cu propuneri concrete daca ai nemultumiri. Trebuie sa fii specialist in macroeconomie sau politici sociale ca sa ai dreptul sa spui ca nu iti place ceva? Pot sa spun ca nu imi place o mancare chiar daca nu stiu sa gatesc, nu? Pot sa spun ca strazile sunt impracticabile chiar daca nu cunosc tehnologia fabricarii asfaltului, nu?
Stiu ca la alte tari care au fost ca si noi in lagarul comunist lucrurile merg bine. Vreau sa mearga si aici. Nu, trebuie sa dau eu solutii, poate sunt un spalator de geamuri care are niste nemultumiri. Nu pot sa mi le exprim ca nu stiu rezolvarea?

Păi alţii au FISC, uncle Sam. Al nostru umblă brambura prin târg. Sau o umbla după ciubucuri şi mită?!
Pe Al Capone n-a reuşit toată poliţia din America să-l închidă, C.I.A., Interpol, n-au putut face nimic, dar a reuşit Fiscul american să-l închidă.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Jul 30 2011, 05:52 AM
Mesaj #170

Membru veteran

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Jul 30 2011, 05:19 AM) *
Păi alţii au FISC, uncle Sam. Al nostru umblă brambura prin târg. Sau o umbla după ciubucuri şi mită?!
Pe Al Capone n-a reuşit toată poliţia din America să-l închidă, C.I.A., Interpol, n-au putut face nimic, dar a reuşit Fiscul american să-l închidă.

Completare:
În occident dacă se întâmplă cumva ca vreunul iese din decor şi îşi cumpără o maşină mai luxoasă sau face ştiu eu ce investiţii, cheltuieli cu bani, a doua zi fiscul îi bate la uşă (chemat de vecini) şi trebuie să justifice toate câştigurile şi toate cheltuielile până la ultima centimă. Ei verifică la centimă toată gestiunea ta personală din ultimii ani şi dacă observă că nu ai declarat şi plătit impozitul pe tot ce ai câştigat (cu ce te-ai imbogatit) o plateşti imediat majorat cu amenda de rigoare. Iar dacă de asemenea se constată ca ţi-au venit ceva bani din surse neclare eşti imediat transmis spre verificare catre procurori. (ca la noi ?!)
Ei bine, dacă fiscul şi justiţia ar funcţiona, imediat ar dispare de pe piaţă o mulţime de « investitori » şi preţurile ar tinde către nivele rezonabile (coroborate cu câştigurile majorităţii românilor)…

În Italia s-a extirpat şi cea mai rafinată formă de evaziune: munca la negru sau la gri, ceea ce în România este o problemă generalizată, mai ales ultima. Cum procedează italienii? Filtre şi spionaj general. Dacă o firmă oarecare îi plăteşte pe angajaţi oficial cu un 1000 euro, neoficial cu 2000 euro, acea firmă plăteşte o amendă de 150 000 euro, chiar dacă e vorba doar de un angajat. Să vedeţi cum zburdă carabinerii şi fac razii. Ca să funcţioneze e un fel de premiu, cine da în gât primeşte un premiu în bani. Pentru evaziunea pură se desfinţează firma şi se confiscă toată averea.

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Jul 30 2011, 06:56 AM
Mesaj #171

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Jul 30 2011, 05:52 AM) *
Completare:
În occident dacă se întâmplă cumva ca vreunul iese din decor şi îşi cumpără o maşină mai luxoasă sau face ştiu eu ce investiţii, cheltuieli cu bani, a doua zi fiscul îi bate la uşă (chemat de vecini) şi trebuie să justifice toate câştigurile şi toate cheltuielile până la ultima centimă. Ei verifică la centimă toată gestiunea ta personală din ultimii ani şi dacă observă că nu ai declarat şi plătit impozitul pe tot ce ai câştigat (cu ce te-ai imbogatit) o plateşti imediat majorat cu amenda de rigoare. Iar dacă de asemenea se constată ca ţi-au venit ceva bani din surse neclare eşti imediat transmis spre verificare catre procurori. (ca la noi ?!)
Ei bine, dacă fiscul şi justiţia ar funcţiona, imediat ar dispare de pe piaţă o mulţime de « investitori » şi preţurile ar tinde către nivele rezonabile (coroborate cu câştigurile majorităţii românilor)…

În Italia s-a extirpat şi cea mai rafinată formă de evaziune: munca la negru sau la gri, ceea ce în România este o problemă generalizată, mai ales ultima. Cum procedează italienii? Filtre şi spionaj general. Dacă o firmă oarecare îi plăteşte pe angajaţi oficial cu un 1000 euro, neoficial cu 2000 euro, acea firmă plăteşte o amendă de 150 000 euro, chiar dacă e vorba doar de un angajat. Să vedeţi cum zburdă carabinerii şi fac razii. Ca să funcţioneze e un fel de premiu, cine da în gât primeşte un premiu în bani. Pentru evaziunea pură se desfinţează firma şi se confiscă toată averea.

Aici sunt de acord cu tine. Fiscul in RO a fost tot timpul un focar de coruptie.
"Acolo" de ce functioneaza? Cae sunt parghiile si organele statului de care le e frica angajatilor de la fisc?
Care sunt legile in care sa-i bagi la racoare pe angajatii de la fisc corupti si sa le confisti averile (lor in primul rand) ca sa ne convingem alesii din circumscriptie sa le promoveze in Parlament? blink.gif
Si care este modul de aplicare, pentru ca alte focare de coruptie din RO, si anume Justitia impreuna cu Politia ar trebui sa faca asta.

+Quote Post
reformist
mesaj Jul 30 2011, 07:33 AM
Mesaj #172

Membru
**

Citeaza (Altu @ Jul 30 2011, 06:56 AM) *
Aici sunt de acord cu tine. Fiscul in RO a fost tot timpul un focar de coruptie.
"Acolo" de ce functioneaza? Cae sunt parghiile si organele statului de care le e frica angajatilor de la fisc?
Care sunt legile in care sa-i bagi la racoare pe angajatii de la fisc corupti si sa le confisti averile (lor in primul rand) ca sa ne convingem alesii din circumscriptie sa le promoveze in Parlament? blink.gif
Si care este modul de aplicare, pentru ca alte focare de coruptie din RO, si anume Justitia impreuna cu Politia ar trebui sa faca asta.

Ca sa ai o economie stabila , puternica trebuie sa ai legi fundamentale sanatoase . Cu o Constitutie bolnava institutiile statului functioneaza defectuos asa se explica de ce Romania bate pasul pe loc . Ca sa ai o Constitutie sanatoasa trebuie sa o modifici pe asta de acum facuta in graba pe genunchi , iar ca sa o modifici trebuie ca noi toti romanii sa avem opinie sa gandim rational si sa fim alaturi de formatiunea politica care doreste modificarea acestei Constitutii . Adica totul trebuie facut cronologic . Din pacate insa cei care au dobandit averi mari dupa revolutie detin controlul media si se opun total modificarii Constitutie , asta deoarece ambiguitatea de acum le convine , le confera stabilitatea averilor si pozitiilor lor . Probabil va mai trece mult timp pana vor veni alte generatii si deabia atunci vom carpi actuala Constitutie si numai atunci institutiile statului vor functiona normal fara santaj politic sau mediatic si probabil doar atunci fiscul va functiona normal .

Constitutia este temelia unei democratii , atunci cand temelia e subreda casa este instabila , crapa si chiar se poate prabusi , uitati-va la liderii opozitiei sunt in stare sa treaca orice legi prin Parament numai sa nu fie modificata actuala Constitutie , asta deoarece opozitia constituita din milionarii post revolutionari e constienta ca modificarea Constitutiei ar pune pe fagasul normal democratia iar institutiile statului nu vor mai putea fi santajabile .

Legile adoptate in Parlament pot fi ulterior oricand modificate fara acordul romanilor ci doar cu acordul unei majoritati parlamentare , pe cand legile consfintite prin modificarea Constitutiei nu mai pot fi schimbate decat cu acordul poporului , aici e diferenta doar ca domnul Ponta se face ca nu pricepe el sau se face ca nu pricepem noi asa ca-i da inainte cu "modificarea Constitutiei nu este necesara" ..., asa crede el .....

Aceasta postare a fost editata de reformist: Jul 30 2011, 07:44 AM

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Jul 30 2011, 08:37 AM
Mesaj #173

Membru veteran

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Jul 30 2011, 08:19 AM) *
Pai uite o posibila solutie. Nu doar idei cu caracter general de genul sa schimbam mentalitatea, sa reformam sistemul, etc. Concret si realizabil, o armata de inspectori de fisc alesi pe spranceana, bine pregatiti, premiati cu un comision din suma recuperata ca sa fie si stimulati si feriti de ispite si in plus cu o sabie deasupra capului ca daca inchizi ochii la evaziune intri la parnaie odata cu evazionistul. De ce nu ar merge incercat?

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Jul 30 2011, 08:44 AM
Mesaj #174

Membru veteran

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Jul 30 2011, 08:52 AM) *
Completare:
În Italia s-a extirpat şi cea mai rafinată formă de evaziune:
Italienii au mai facut ceva, un fel de amnistie fiscala pentru cei ce aveau bani prin banci straine. Au intrat atunci in tara miliarde de euro. Ar putea sa existe un moment zero si la noi. O perioada acordata tuturor sa isi declare averile, sa fie impozitate legal si din acel moment sa ai certificat de "curat fiscal". Asta e necesar in primul rand pentru ca unii au gasit o modalitate de a-si "justifica" hotiile invocand ca aveau banii dinainte de 89 dar ca i-au tinut ascunsi. Ok, chiar si asa trebuie sa platesti taxele, uite, ti se da posibilitatea sa stergi totul cu buretele, sa intri in legalitate. Dupa aceasta perioada de gratie...toleranta zero. Confiscat si bicicleta daca nu poti sa o justifici.

+Quote Post
reformist
mesaj Jul 30 2011, 09:12 AM
Mesaj #175

Membru
**

Citeaza (unu_vs_altul @ Jul 25 2011, 02:56 PM) *
Salut,

Va preocupati prea mult de moguli si televiziuni...este f simplu sa schimbi canalul si acestea in timp vor disparea.
Atata timp cat oameni gasesc adevarate informatiile prezentate si compara cu realitatile zilelor noastre, rezultatul fiind `=`, vor privi in continuare.Daca nu o mai fac, televiziunea in cauza va disparea...daca televiziunea respectiva traieste cum este firesc din publicitate, adica din calitatea programelor.Nu este absolut nimic in neregula ca o televiziune sa fie critica la adresa puterii, din contra este ceva natural...invers, adica sa aduci laude puterii, este mai de criticat si impotriva naturii lucrurilor.

Daca as putea folosii telecomanda si in cazul actualei puteri, actualului presedinte as face-o cu placere.Nu exista televiziune care sa ofere atatea informatii contradictorii precum guvernantii si presedintele acestei tari.

Ar fi multe de spus, dar as face-o degeaba...in concluzie, pierdeti timpul cu televiziunile si bunicii, parintii, fratii, cineva cunoscut are de suferit de pe urma deciziilor celor de la putere sau mai bine spus din lipsa unor masuri corecte menite sa construiasca ceva, nu sa distruga.

Sper sa fiti cat mai putini, dar ma indoiesc!!!

Nu merge asa , in Romania manipularea televizata s-a generalizat , oriunde schimbi canalul gasesti aceleasi manipulari . Problema e ca manipularea s-a generalizat . Se tot vorbeste de faptul ca jurnalistii urmaresc o linie editoriala a patronatului ...Fals ia uitati-va ce spune comisia europeana despre liberatea editoriala in tarile UE.

La data de 25 mai 2009, 48 redactori-şefi şi jurnalişti de frunte din 19 ţări adoptat şi semnat "Carta europeană privind libertatea presei" din Hamburg. În zece articole, Carta formuleaza principii pentru libertatea presei

Scrie clar: "Companiile din sectorul privat trebuie să respecte libertatea jurnalistică a mass-media. Acestea nu vor exercita nicio presiune asupra conţinutului jurnalistic, nu vor amesteca interesul comercial cu cel jurnalistic."

Se naste intrebarea , patronii trusturilor de presa din Romania influenteaza linia editoriala ?

http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction...rence=IP/09/891

Aceasta postare a fost editata de reformist: Jul 30 2011, 09:23 AM

+Quote Post
mifty
mesaj Jul 31 2011, 07:26 PM
Mesaj #176

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Jul 30 2011, 05:19 AM) *

1. la ora când nenea Al ”se juca” în Chicago, nu exista CIA. nici măcar mă-sa, aka OSS.
2. interpolul, la fel.
3. chiar dacă ar fi existat, cele 2 NU AU JURISDICȚIE ÎN STATE. nici măcar CIA, ea având cu totul altă treabă. singurii care ar fi avut treabă cu Al Capone ar fi fost polițiile locale, și eventual fbi... și am senzația că nici fbi nu prea exista pe-atunci biggrin.gif
4. Al Capone, la fel ca și restul de șefi de bandă din acea vreme, avea destui polițiști, magistrați și oameni politici pe statele lui de plată. de fisc a uitat, pesemne... biggrin.gif
sau a ”cotizat” prea puțin...

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Aug 1 2011, 03:47 AM
Mesaj #177

Membru veteran

Citeaza (mifty @ Jul 31 2011, 10:26 PM) *
1. la ora când nenea Al ”se juca” în Chicago, nu exista CIA. nici măcar mă-sa, aka OSS.
2. interpolul, la fel.
3. chiar dacă ar fi existat, cele 2 NU AU JURISDICȚIE ÎN STATE. nici măcar CIA, ea având cu totul altă treabă. singurii care ar fi avut treabă cu Al Capone ar fi fost polițiile locale, și eventual fbi... și am senzația că nici fbi nu prea exista pe-atunci biggrin.gif
Bravo, ai surprins, ca de obicei, esentialul. Asta era ideea, cand au fost infiintate CIA si Interpolul si ce jurisdictie au ele nu faptul ca fiscul american nu se joaca atunci cand e vorba de banul public. Nu faptul ca poti scapa de politie si federali dar nu de fisc. Nu despre "death and taxes" era vorba ci despre pe ce data a fost infiintata CIA.

+Quote Post
Vizitator_Mişu.
mesaj Aug 1 2011, 08:42 AM
Mesaj #178

Guests

Citeaza (mifty @ Jul 31 2011, 07:26 PM) *
2. interpolul, la fel.
4. Al Capone, la fel ca și restul de șefi de bandă din acea vreme, avea destui polițiști, magistrați și oameni politici pe statele lui de plată. de fisc a uitat, pesemne... biggrin.gif
sau a ”cotizat” prea puțin...

L-a prins poliţia sau fiscul pe AL Capone? Că de alergat au alergat după el cu limba scoasă şi n-au pus mâna pe el.
Şi dacă avea poliţişti, magistraţi, oameni politici, a reuşit Fiscul să-l zdupuiască? A REUŞIT!
Deci toată teoria ta nu face doi banij.

+Quote Post
circotas
mesaj Aug 10 2011, 11:49 AM
Mesaj #179

Membru veteran

Postari: 113
Inscris: 17-July 11
Utilizatorul numarul: 28 852

Acum citeva minute la Televiziunea lu' Peste Prajit: "Invinuitul este finul fetei sefului politiei din Tulcea" laugh.gif
Mai, sa dea dracu'! Iti trebuie mult timp ca sa-ti dai seama de legatura facuta...
Mai ramine ca imbecilii sa adauge ca respectivul sef al politiei este prieten cu vreun sef PDL, fiindca, altfel, nu este informatia completa laugh.gif

Aceasta postare a fost editata de circotas: Aug 10 2011, 11:50 AM

+Quote Post
Krokodilul veri...
mesaj Aug 10 2011, 01:08 PM
Mesaj #180

Membru veteran

Postari: 207
Inscris: 6-August 11
De la: București
Utilizatorul numarul: 29 094

Citeaza (Uncle Sam @ Jul 30 2011, 08:37 AM) *
Pai uite o posibila solutie. Nu doar idei cu caracter general de genul sa schimbam mentalitatea, sa reformam sistemul, etc. Concret si realizabil, o armata de inspectori de fisc alesi pe spranceana, bine pregatiti, premiati cu un comision din suma recuperata ca sa fie si stimulati si feriti de ispite si in plus cu o sabie deasupra capului ca daca inchizi ochii la evaziune intri la parnaie odata cu evazionistul. De ce nu ar merge incercat?

Unchiule Sam, o întrebare minoră- cine inspectează inspectorii ? Atâta vreme cât tu- cetățean- nu primești de la statul nostru- de orice fel de culoare ar fi el- vreun semn de bunăvoință să spui ”Uite, statul se gândește la mine”- de ce te-ai gândi tu la el ? Oricine are un preț și poate fi cumpărat. Chestia s-a încercat- de către dl.V.Stoica- cu judecătorii și procurorii. La salariile pe care le-au primit pe perioada ministeriatului stimabilului Stoica s-a presupus, greșit, că oamenii respectivi nu vor mai fi corupți și actul de justiției va fi cel mai eficient. Cine țipă azi de CSM și CCJ ? Nu cumva tot PD-Lul ?

--------------------
[color="#4169E1"][b]Krokodilul Chichiricios- Veritabil este garantat apolitic, garantat Vanghelie și garantat o pacoste pentru cei care nu înțeleg prea bine democrația...[/b][/color]

+Quote Post

15 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st January 2020 - 09:33 PM