IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

234 Pagini V  « < 144 145 146 147 148 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Scoaterea orelor de Religie din scoala. O decizie inteleapta?, Discutii pro si contra
Vizitator_Un Observator.
mesaj Apr 28 2010, 04:07 PM
Mesaj #4351

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Apr 28 2010, 03:40 PM) *
Aiureli. Geneza biblica e doar o revelatie a sensului Evolutiei terestre, o revelatie cu imagini ce se deruleaza fast-forward; de-a lungul mileniilor, mii de persoane au avut probabil asemenea intuitii ale Inceputurilor Vietii, sunt convins de asta.

Ai dovezi care sa sustina aceste afirmatii?
Sau poate ca sunt scoase din .........., la fel ca 'teoria' care va revolutiona fizica, 'holosemantica' si alte aberatii asemanatoare.

Aiurelile fanaticului fundamentalist, care a postat inaintea ta, sunt la acelasi nivel cu aiurelile tale. Ti-am mai spus, legaturile care pe care le 'vezi' intre diferite fenomene, sunt numai in mintea ta.
Go to the top of the page

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Apr 28 2010, 04:19 PM
Mesaj #4352

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (Un Observator @ Apr 28 2010, 06:07 PM) *
Ti-am mai spus, legaturile care pe care le 'vezi' intre diferite fenomene, sunt numai in mintea ta.

Asta e valabil si pentru tine, in principiu. Scepticismul tau cu privire la teoriile mele ma lasa rece, pentru ca nu are valoare cognitiva (nu e insotit de contraargumente rationale, doar de "pareri" irelevante).

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Apr 28 2010, 04:50 PM
Mesaj #4353

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Apr 28 2010, 04:19 PM) *
Asta e valabil si pentru tine, in principiu. Scepticismul tau cu privire la teoriile mele ma lasa rece, pentru ca nu are valoare cognitiva (nu e insotit de contraargumente rationale, doar de "pareri" irelevante).

Eu nu trebuie sa dovedesc nimic pentru ca nu sustin idei fantastice care ar putea rasturna lumea stiintei. Tu trebuie sa-ti dovesti afirmatiile, la fel cum amicul tau fundamentalist trebuie sa o faca.
Ti s-a dat de multe ori ocazia sa o faci, nu numai in acest thread, insa nu s-a intamplat. Astfel, ideile pe care le sustii exista, deocamdata, numai in imaginatia ta. Prin urmare, scepticismul meu este intemeiat.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Apr 28 2010, 05:30 PM
Mesaj #4354

În Numele Adevărului

Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (Un Observator @ Apr 28 2010, 06:50 PM) *
Ti s-a dat de multe ori ocazia sa o faci, nu numai in acest thread, insa nu s-a intamplat. Astfel, ideile pe care le sustii exista, deocamdata, numai in imaginatia ta. Prin urmare, scepticismul meu este intemeiat.

Dezinformezi cititorii in mod voit, ceea ce dovedeste din partea ta o aparenta lipsa de onestitate intelectuala. Gratie Holosemanticii, am reusit sa prevad la zi intrarea in faliment a SUA (si cu vreo 3 saptamani inainte!), vezi topicul "Vine Criza=Regularizarea Globalizarii". Am prezentat totodata cititorilor dovezile directe si indirecte ale acelui eveniment notabil. Deasemenea, pe topicul "Sa discutam despre Fizica Cuantica!" am sugerat un test de falsificabilitate al Teoriei mele de Unificare, si anume testarea stabilitatii protonilor generati in perechi proton-antiproton. Intre timp am aflat ca s-a descoperit instabilitatea acestor protoni, exact cum prevede teoria mea. Teoria rivala --a quarcurilor-- considera protonii generati la fel de stabili ca protonii normali, cu un timp de viata de circa 10^32 ani. Prin urmare, te invit sa incetezi cu calomniile si sa-ti reevaluezi opinia in ceea ce ma priveste.

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 28 2010, 09:02 PM
Mesaj #4355

Guests

Citeaza (Un Observator @ Apr 28 2010, 02:11 PM) *
Asta doar in primul paragraf. In Geneza sunt mai multe aberatii decat in toate cartile ulterioare.

Ca si altii, te repezi sa cataloghezi lucruri pe care nu le intelegi... Tot ce nu e facut dupa judecata ta e aberatie...

Nu e ciudat ca majoritatea celor care se vor in tabara "ratiunii" si a "stiintei" au "argumentele" presarate mai tot timpul cu tot felul de etichete: "prost", "cretin", "aberatii" si alte ofense pe care imi e jena sa le tastez? Nu suna putin a fundamentalism?

Daca ai studia mai mult, mai sincer si mai putin arogant problema asta - adica mai obiectiv - poate ai intelege mai bine si poate ai descoperi ca exista si alte moduri de a o intelege.

Multe lucruri din Biblie au fost numite "aberatii" de-alungul timpului, arheologia a dovedit de multe ori contrariul.

Nu spun ca totul e clar si limpede, dar Biblia nu e o carte de stiinta, nu asta e scopul ei, sa explice in amanunt si in termenii stiintifici pe care ii vrei tu, conform cu teoriile stiintifice pe care tu le cunosti si le accepti in momentul asta, cum a fost facuta lumea.

Sa nu uitam ca Biblia a fost scrisa atat pentru oamenii de atunci, cat si pentru cei de acum si din viitor, cat o mai fi el. Cum ai fi scris tu o carte depre problemele astea, ca sa comunici un mesaj relevant pentru fiecare generatie de oameni de-alungul a cateva mii de ani? Si sa fie inteles si de oameni de rand si de oameni foarte educati? Si de sclavi si de regi? Si de oamenii din antichitate si de cei din epoca moderna?

+Quote Post
Vizitator_dan v.
mesaj Apr 29 2010, 09:14 AM
Mesaj #4356

Guests

Ma bucur ca sunt aici oameni plini de interlepciune si de atotstiinta.
Cu o asa societate sa nu ne miram ca, atunci cand ne vor creste copiii, ne vor da cu piciorul undeva sa scape cat mai repede de noi.
Din cate stiu eu, religia are la baza iubirea si nu ura si dispretul fata de altii. Sunii pe aici care isi zic "crestini" dar care arunca cu pietre in toti ceilalti.
Nu vreau sa judec pe nimeni dar se poate vedea cu cata ura ataca Biserica cu tot ce cuprinde ea de cei care se declara impotriva religiei in scoli.Dupa cum se vede lipsa de Dumnezeu=lipsa de dragoste.
continuati sa aruncati cu pietre in ortodocsii si vi se vor construi altare, veti fi modele pentru ceilalti care, intr-o buna z,i s-ar putea sa dea cu pietre in voi.
Stiu foarte bine ce se intampla la orele de religie la scoala>popate ca sunt cazauri exceptionale cu unii profi de religie , dar astea nu sunt o regula.Stiu elevi musulmani care participa la ora de religie si cata vreme s-au comportat civilizat nu au avut nimic de pierdut si nimeni nu i-a discriminat in nici un fel. De asemenea stiu si martori ai ui Iehova,baptisti, penticostali, catolici, reformati care stau la ora de religie si nu patesc nimic.

+Quote Post
Vizitator_dan v.
mesaj Apr 29 2010, 09:51 AM
Mesaj #4357

Guests

In ceea ce priveste inscrierea automata a copiilor la ortodocsi,nu e adevarat. Eu am o fetita in clasa 1 si in prima zi de scoala i-a intrebat pe copii ce religie au pentru ca scoala sa poata comunica nr de elevipentru a se stii de ce profi de religie e nevoie. Una din fete e penticostala si nu participa la orele de religie ale ortodocsilor si nimeni nu o trateaza diferit.
Si as mai vrea sa adaug ca intr-o tara in care oamenii nu mai incap in biserica, mi se pare normal ca si copiii sa fie alaturi de parinti acolo. Stiu cazuri in care copii si-au dus parintii la biserica. Oare de ce? Nu cumva ei, care au un suflet mai pur ca al nostru, simt ceea ce este mai bine? S-au oare ar trebui sa nu vorbesc despre suflet? Ura cu care sunt crescuti unii copii fata de ceilalti copii indiferent ca e vorba de fotbal (vedem ce se intampla pe stadioane) muzica, stare sociala, religie, ma inspaimanta
Nu religia ii indoctrineaza pe copii ci noi, si poate ca nu ii indoctrineaza nimeni ci doar ii indruma drumul pe care ar trebui sa-l urmeze acestia pentru a avea in suflet implinit (mai ales daca acasa nu sunt ajutati decat sa se incarce cu venin) Niciodata un astfel de copil impovarat de ura nu se va simti fericit si implinit.Mai mult, el se va simti discriminat vazand ca toti ceilalti merg impreuna in vizita la biserici si manastiri sau poate chiar la spovedit.
Fiecare e liber sa isi creasca copilul asa cum doreste, dar sa isi asume si ceea ce face din el.

Prea multa mandrie in noi (atunci cand ne credem mult mai destepti ca si toti ceilalti) ii face pe ceilalti sa se indeparteze si astfel riscam sa ramanem singuri si sa ii determinam si pe copiii nostrii sa fie marginalizati si exclusi de ceilalti (aia "prosti si ingusti"dar multi"
Si ar mai fi ceva:in fiecare tara copiii participa la diferite forme de educatie religios-morala chiar daca e vorba de budisti, musulmani sau chiar in triburile de indigeni amazonieni sunt invatati sa respecte pe ceilalti, sa se roage, cum sa se roage si sigur, chiar si zeii la caree sa se roage

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Apr 29 2010, 09:53 AM
Mesaj #4358

Guests

Citeaza (Un Observator @ Apr 28 2010, 12:21 PM) *
Stiti ce ar fi interesant? Un dizpozitiv capabil sa produca un mic soc electric prin tastarura, la fiecare absurditate tastata. Instalat obligatoriu pe toate PC-urile.

In primul rand, Big Bang nu este un nume stiintific. Universul nostru nu exista inainte de Big Bang. Ceea ce inseamna ca nimic din ceea ce acum exista, atomi, electroni etc si reactiunile dintre acestia, atunci nu exista. Altfel spus, nu exista nimic asemanator cu ceea exista in Univers de la primele momente si pana acum.

Aberezi despre formula vietii. Ce-i aia? Granita dintre viata si neviata este greu de gasit. Daca organismele unicelulare sunt viata, virusii sunt viata? Nu au celula, nu au ADN dar au ARN, se multiplica, sunt afectati de mutatii si selectia naturala. Proteinele de genul prionilor sunt viata? Nu au ARN dar se multiplica schimband tipul proteinelor normale si sunt afectate de mutatii si selectia naturala. Dar restul proteinelor? Materia organica? Materia anorganica? Poti spune exact unde este limita?

Nu pot spune!
Mi-e teama nu ai citit threadul pt. a vedea de unde am plecat!
Stiinta poate demonstra mai putin decat certutidinile care ni se vind pe principalele canalele de comunicare main stream! Pt. asta ar fi trebuit sa ma curentez?
Multumesc pt. ingaduinta!

+Quote Post
Crusoe
mesaj Apr 29 2010, 10:07 AM
Mesaj #4359

Membru veteran

Postari: 374
Inscris: 23-February 10
Utilizatorul numarul: 18 851

Citeaza (Musafir @ Apr 28 2010, 09:02 PM) *
Multe lucruri din Biblie au fost numite "aberatii" de-alungul timpului, arheologia a dovedit de multe ori contrariul.

Nu spun ca totul e clar si limpede, dar Biblia nu e o carte de stiinta, nu asta e scopul ei, sa explice in amanunt si in termenii stiintifici pe care ii vrei tu, conform cu teoriile stiintifice pe care tu le cunosti si le accepti in momentul asta, cum a fost facuta lumea.

Poate ca in timp arheologia ne va da si raspunsurile la cele 4 intrebari din semnatura mea, pe care orice copil le poate pune la ora de religie.

Voi va dati seama cat de penibili sunteti invocand o STIINTA ca arheologia ?
Tocmai VOI introduceti stiinta in discutie ?

Adica cea care a demonstrat ca geneza voastra e o varza penibila ?

Citeaza
Sa nu uitam ca Biblia a fost scrisa atat pentru oamenii de atunci, cat si pentru cei de acum si din viitor, cat o mai fi el.

Biblia a fost scrisa pt oamenii de atunci, pt oamenii analfabeti de acum si pt oamenii analfabeti si complet cretini din viitor.

Aceasta postare a fost editata de Crusoe: Apr 29 2010, 10:10 AM

--------------------
Predarea Religiei in scoli sub forma actuala incalca:

- Constitutia Romaniei - art. 29, art. 32;
- Legislatia internationala privind caracterul neobligatoriu al materiei Religie in scoli (prin inscrierea automata a elevului la cursul de Religie);
- Legislatia europeana care atesta preeminenta Educatiei moral-religioase in fata Religiei;
- Legea 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul cultelor - art. 5, art. 6, art. 9;
- Legea 18/1990 pentru ratificarea Convenţiei cu privire la drepturile copilului - art. 14, art. 15, art. 16, art. 24;
- Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului - art. 24, art. 25;
- Codul Muncii;
- Legea privind Statutul Cadrului Didactic;
- dreptul EXCLUSIV al M.E.C.T.S. de a administra programa, curriculumul si modul de predare al disciplinelor scolare;
- BUNUL SIMT, prin caracterul intolerant, agresiv, nociv psihologic si contraproductiv educational al unor tematici/modele morale predate.
...

Apel, pt copiii nostri:

http://www.petitieonline.ro/petitie/stop_abuzurilor_religiei_in_scoala-p17336050.html

+Quote Post
Vizitator_A.
mesaj Apr 29 2010, 11:29 AM
Mesaj #4360

Guests

Citeaza (dan v @ Apr 29 2010, 09:51 AM) *
In ceea ce priveste inscrierea automata a copiilor la ortodocsi,nu e adevarat. Eu am o fetita in clasa 1 si in prima zi de scoala i-a intrebat pe copii ce religie au pentru ca scoala sa poata comunica nr de elevipentru a se stii de ce profi de religie e nevoie. Una din fete e penticostala si nu participa la orele de religie ale ortodocsilor si nimeni nu o trateaza diferit.
Si as mai vrea sa adaug ca intr-o tara in care oamenii nu mai incap in biserica, mi se pare normal ca si copiii sa fie alaturi de parinti acolo. Stiu cazuri in care copii si-au dus parintii la biserica. Oare de ce? Nu cumva ei, care au un suflet mai pur ca al nostru, simt ceea ce este mai bine? S-au oare ar trebui sa nu vorbesc despre suflet? Ura cu care sunt crescuti unii copii fata de ceilalti copii indiferent ca e vorba de fotbal (vedem ce se intampla pe stadioane) muzica, stare sociala, religie, ma inspaimanta
Nu religia ii indoctrineaza pe copii ci noi, si poate ca nu ii indoctrineaza nimeni ci doar ii indruma drumul pe care ar trebui sa-l urmeze acestia pentru a avea in suflet implinit (mai ales daca acasa nu sunt ajutati decat sa se incarce cu venin) Niciodata un astfel de copil impovarat de ura nu se va simti fericit si implinit.Mai mult, el se va simti discriminat vazand ca toti ceilalti merg impreuna in vizita la biserici si manastiri sau poate chiar la spovedit.
Fiecare e liber sa isi creasca copilul asa cum doreste, dar sa isi asume si ceea ce face din el.

Prea multa mandrie in noi (atunci cand ne credem mult mai destepti ca si toti ceilalti) ii face pe ceilalti sa se indeparteze si astfel riscam sa ramanem singuri si sa ii determinam si pe copiii nostrii sa fie marginalizati si exclusi de ceilalti (aia "prosti si ingusti"dar multi"
Si ar mai fi ceva:in fiecare tara copiii participa la diferite forme de educatie religios-morala chiar daca e vorba de budisti, musulmani sau chiar in triburile de indigeni amazonieni sunt invatati sa respecte pe ceilalti, sa se roage, cum sa se roage si sigur, chiar si zeii la caree sa se roage

Salut

Avand in vedere faptul ca ai o fetita care a inceput scoala si ai fost pus fata in fata cu alegerea orelor de religie, te invit pe http://dezbateri.wikiforum.ro/index.htm. Cred ca parerea ta ar fi utila pentru ce se discuta acolo.

+Quote Post
Vizitator_eu care este.
mesaj Apr 29 2010, 11:59 AM
Mesaj #4361

Guests

Citeaza
CA CINEVA SA PROPOVADUIASCA CRESTINISMUL UNOR COPII IN SCOLI, TREBUIE SA RASPUNDA ARGUMENTAT SI FARA INJURATURI LA INTREBARILE:
1. Cate mii de ani are Universul ?
2. Pt cine a creat dzeu pomul cunoasterii ?
3. Cu cine a facut copii Cain ?
4. Cum a salvat Noe pinguinii/cangurii de potop ?
..
Dupa asta, trebuie sa scrie corect gramatical. Apoi, daca vrea ca un copil sa aiba habar de geneza, el trebuie sa aiba habar de istoria stiintei.
In final, acel cineva trebuie sa demonstreze ca e un foarte bun crestin, prin fapte. TOATE.
DUPA CE TRECE CU BRIO DE TOATE PROBELE, ARE VOIE SA INDOCTRINEZE UN COPIL DE 10 ANI, IN SCOALA.
-
Organizam lupta impotriva religiei in scoli AICI - http://dezbateri.wikiforum.ro/index.htm

1. Cca 13,73 miliarde de ani, adica 13,73 milioane de mii de ani.

2. Pentru oameni.
Pomu' respectiv, al cunoasterii binelui si raului, e un SIMBOL. In momentul in care specia umana a devenit constienta si a putut face distinctia dintre bine si rau, a capatat responsabilitate pentru faptele sale, si a aparut notiunea de "pacat" (o fapta considerata daunatoare pentru cel ce o comite si/sau pentru altul).

3. Cu nimeni, pentru ca nu a existat.
Adam, Eva, Cain, Abel sunt tot SIMBOLURI. Sunt arhetipul omului inteligent (primii 2) si, respectiv, al crimei din ura/rautate/invidie etc., aspect caracteristic omului ca fiinta, si da, foarte condamnabil. O pilda moralizatoare usor de inteles pentru oamenii din vremea lu' Moise.

4. Nu i-a salvat, pentru ca pinguinii si cangurii nu au fost in pericol.
"Potopul" a fost o inundatie(mai mare, e drept) la nivel local, care pentru cei care au trait in zona respectiva, a fost ceva nemaivazut, si carora li s-a parut ca lumea este distrusa.
Intamplarea a fost foarte utila in a deveni o poveste moralizatoare. Daca "potopul" a fost..poruncit, sa zicem, de Dumnezeu cu scop punitiv...aici e de filozofat cat vrei, pentru ca nu exista un raspuns.
Noe probabil a salvat niste turme de prin imprejurimi(citeste biblia mai corect). Daca arca i-a fost ceruta sau nu de Dumnezeu, si aici e de filozofat.

Tu ai gandit cand ai pus aceste pseudo-intrebari?
Dar tu stii sa scrii corect gramatical? Ai idee, macar de departe, de stiinta si istoria ei, sau esti un troll pseudo-intelectual?
Tu faci acele TOATE fapte bune, ca sa ai dreptul sa acuzi pe altul ca nu le face, si sa ceri aceasta conditie?

ABIA DUPA ACEEA AI VOIE SA "ORGANIZEZI LUPTA IMPOTRIVA RELIGIEI IN SCOLI" SI SA INDOCTRINEZI TINERI EDUCATI, DAR FARA REPERE MORALE, IN ATEISM.

+Quote Post
Vizitator_nedumeritu.
mesaj Apr 29 2010, 12:11 PM
Mesaj #4362

Guests

Citeaza (eu care este @ Apr 29 2010, 11:59 AM) *
Pomu' respectiv, al cunoasterii binelui si raului, e un SIMBOL.

Adam, Eva, Cain, Abel sunt tot SIMBOLURI.
Intamplarea a fost foarte utila in a deveni o poveste moralizatoare. Daca "potopul" a fost..poruncit, sa zicem, de Dumnezeu cu scop punitiv...aici e de filozofat cat vrei, pentru ca nu exista un raspuns.

Iisus e un simbol? Yahve e un simbol?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 29 2010, 12:18 PM
Mesaj #4363

Guests

Citeaza (Crusoe @ Apr 29 2010, 10:07 AM) *
Poate ca in timp arheologia ne va da si raspunsurile la cele 4 intrebari din semnatura mea, pe care orice copil le poate pune la ora de religie.
Voi va dati seama cat de penibili sunteti invocand o STIINTA ca arheologia ?
Tocmai VOI introduceti stiinta in discutie ?
Adica cea care a demonstrat ca geneza voastra e o varza penibila ?

Raspunsurile deja exista, dar nu s-au "dat" la televizor, de-asta nu le cunosti.

Sper sa-ti dai TU seama intr-o zi cat de penibil si ignorant esti.
Cam asta e nivelul tau. Cam astea iti sunt argumentele.
Sa discuti despre stiinta cand o sa intelegi ce e aia. Si de spre religie la fel.

Crezi ca nu ti se poate raspunde la fel?
Esti un biet prost care stii doar sa tot latri p-aici si sa jignesti.
Nu reusesti sa gandesti in afara sabloanelor tale de 2 lei si a ignorantei.
Nu reusesti sa porti o discutie decenta, logica si argumentata.
Nu esti in stare sa dezbati idei.

Traiesti cu iluzia ca daca imbraci un tricou pe care scrie "stiinta" o sa fii si tu mai destept, dar nu depasesti nivelul "dicursului" unui huligan dintr-o galerie de echipa de fotbal.

Citeaza
Biblia a fost scrisa pt oamenii de atunci, pt oamenii analfabeti de acum si pt oamenii analfabeti si complet cretini din viitor.

Da a fost scrisa si pentru cei analfabeti si pentru cei "complet cretini", deci si pentru tine.

N-am de gand sa continui discutii de felul asta cu tine. Sa fii sanatos.

+Quote Post
Vizitator_homo paradoxus.
mesaj Apr 29 2010, 12:41 PM
Mesaj #4364

Guests

Citeaza (Musafir @ Apr 29 2010, 12:18 PM) *
Nu reusesti sa porti o discutie decenta, logica si argumentata.
Nu esti in stare sa dezbati idei.

interesant. inca nu am vazut o postare decenta, logica si argumentata impotriva obiectiilor aduse de individul crusoe la predarea religiei in scoli

+Quote Post
Vizitator_Haiducii bulangii.
mesaj Apr 29 2010, 12:50 PM
Mesaj #4365

Guests

Organizam lupta impotriva religiei in scoli AICI - http://dezbateri.wikiforum.ro/index.htm

OK. Now, get lost. For good.

+Quote Post
Crusoe
mesaj Apr 29 2010, 12:54 PM
Mesaj #4366

Membru veteran

Nu am mentionat ca discut doar cu oameni inteligenti, totusi, am scris ca ar fi utile RASPUNSURI - si nu injuraturi la adresa mea.
Si daca tot insistati sa ma injurati pt niste intrebari, faceti-o inteligent.

Biserica te contrazice: geneza NU ESTE SIMBOLICA, ci este adevarata AD LITTERAM.
Pt ereziile tale satanice, Yahweh te va bate amarnic cu papucul peste mana cu care postezi.

Si mi-a mai transmis sa ai grija la masini cand traversezi. Deci pocaieste-te cat mai ai timp.

Citeaza (nedumeritu @ Apr 29 2010, 12:11 PM) *
Iisus e un simbol? Yahve e un simbol?

Desigur.
Yahweh este un simbol, un simbol pt existenta multor cretini care FORTEAZA COPII IN SCOALA SA CREADA IN NISTE IMBECILITATI ca alea din geneza.

Aceasta postare a fost editata de Crusoe: Apr 29 2010, 01:00 PM

--------------------

- Legislatia internationala privind caracterul neobligatoriu al materiei Religie in scoli (prin inscrierea automata a elevului la cursul de Religie);
- Legislatia europeana care atesta preeminenta Educatiei moral-religioase in fata Religiei;
- Legea 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul cultelor - art. 5, art. 6, art. 9;
- Legea 18/1990 pentru ratificarea Convenţiei cu privire la drepturile copilului - art. 14, art. 15, art. 16, art. 24;
- Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului - art. 24, art. 25;
- Codul Muncii;
- dreptul EXCLUSIV al M.E.C.T.S. de a administra programa, curriculumul si modul de predare al disciplinelor scolare;
- BUNUL SIMT, prin caracterul intolerant, agresiv, nociv psihologic si contraproductiv educational al unor tematici/modele morale predate.
...

Apel, pt copiii nostri:

http://www.petitieonline.ro/petitie/stop_abuzurilor_religiei_in_scoala-p17336050.html

+Quote Post
Crusoe
mesaj Apr 29 2010, 12:57 PM
Mesaj #4367

Membru veteran

Citeaza (homo paradoxus @ Apr 29 2010, 12:48 PM) *
ah, ba da, au fost cateva, scuze. Haiducul si inca vreo doi.

Cu regret te anunt ca inca NU A FOST NIMENI care sa raspunda coerent si FARA SA CONTRAZICA DOGMA OFICIALA A BISERICII.

--------------------

- Codul Muncii;
...

Apel, pt copiii nostri:

+Quote Post
pcritique
mesaj Apr 29 2010, 01:37 PM
Mesaj #4368

Membru
**

Postari: 61
Inscris: 28-August 09
Utilizatorul numarul: 10 664

1. Cca 13,73 miliarde de ani, adica 13,73 milioane de mii de ani.

2. Pentru oameni.
Pomu' respectiv, al cunoasterii binelui si raului, e un SIMBOL. In momentul in care specia umana a devenit constienta si a putut face distinctia dintre bine si rau, a capatat responsabilitate pentru faptele sale, si a aparut notiunea de "pacat" (o fapta considerata daunatoare pentru cel ce o comite si/sau pentru altul).

3. Cu nimeni, pentru ca nu a existat.
Adam, Eva, Cain, Abel sunt tot SIMBOLURI. Sunt arhetipul omului inteligent (primii 2) si, respectiv, al crimei din ura/rautate/invidie etc., aspect caracteristic omului ca fiinta, si da, foarte condamnabil. O pilda moralizatoare usor de inteles pentru oamenii din vremea lu' Moise.

4. Nu i-a salvat, pentru ca pinguinii si cangurii nu au fost in pericol.
"Potopul" a fost o inundatie(mai mare, e drept) la nivel local, care pentru cei care au trait in zona respectiva, a fost ceva nemaivazut, si carora li s-a parut ca lumea este distrusa.
Noe probabil a salvat niste turme de prin imprejurimi(citeste biblia mai corect). Daca arca i-a fost ceruta sau nu de Dumnezeu, si aici e de filozofat.

Dar tu stii sa scrii corect gramatical? Ai idee, macar de departe, de stiinta si istoria ei, sau esti un troll pseudo-intelectual?
Tu faci acele TOATE fapte bune, ca sa ai dreptul sa acuzi pe altul ca nu le face, si sa ceri aceasta conditie?

ABIA DUPA ACEEA AI VOIE SA "ORGANIZEZI LUPTA IMPOTRIVA RELIGIEI IN SCOLI" SI SA INDOCTRINEZI TINERI EDUCATI, DAR FARA REPERE MORALE, IN ATEISM.

poti sa dai o trimitere la ceva bibliografie din care sa rezulte ca asta este pozitia oficiala a ortodoxiei? n-ar trebui sa-ti fie greu, intelectual fiind.

+Quote Post
Vizitator_BORg.
mesaj Apr 29 2010, 02:16 PM
Mesaj #4369

Guests

Citeaza (pcritique @ Apr 29 2010, 01:37 PM) *
poti sa dai o trimitere la ceva bibliografie din care sa rezulte ca asta este pozitia oficiala a ortodoxiei? n-ar trebui sa-ti fie greu, intelectual fiind.

bine subliniat. la religie nu se face ce zice domnul acesta eu care este de buna credinta (adica ortodoxa) ci se preda pozitia oficiala, care difera de raspunsurile de bun simt din mesajul dumnealui.
ABIA DUPA CE LA RELIGIE SE VOR INVATA PE LANGA RUGACIUNI SI DOGMA OFICIALA SI AMENDAMENTELE SCRISE DE TINE (si alte cateva sute de altfel) VEI AVEA VOIE SA ORGANIZEZI LUPTA PENTRU INDOCTRINAREA RELIGIOASA IN (institutiile laice si de stat numite) SCOLI
inchei pseudo-respectuos.

+Quote Post
Vizitator_simplu.
mesaj Apr 29 2010, 02:50 PM
Mesaj #4370

Guests

Revenind la subiectul acestui topic:
Citatul de mai sus da o imagine clara a unui viitor care ignora Crestinismul.
Daca va place asa un viitor, scoateti Religia din scoli.
Succes si la mai multe gratulari!

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Apr 29 2010, 03:07 PM
Mesaj #4371

Guests

Citeaza (pcritique @ Apr 29 2010, 01:37 PM) *

Pozitia oficiala a bisericii ortodoxe o reprezinta mult blamatele dogme, care nu sunt cine stie cate si sunt enuntate in mult blamatul Crez. Inafara de acestea poate oricine specula cat doreste.

+Quote Post
Vizitator_Demetra.
mesaj Apr 29 2010, 06:35 PM
Mesaj #4372

Guests

Religia - monstru in blana de miel .Multi au mai pagubit omenirea ascunzandu-se sub cuvinte frumoase . Sub sigla binelui si a mantuirii se ascunde Diavolul acestei lumi pe care Emil Cioran ni-l reveleaza in Istorie si utopie:"
Il vad la orizont cu Sabia de foc si deja aud gemetele , chiar strigatele noastre, caci noaptea ce ne va cobori in oase va aduce cu ea - nu Pacea, asa cum a promis-o si a facut-o pentru pslamist , ci- Groaza "
Noi nu mai vrem si nu mai concepem razboaie crestine .Avem in suflet amintirea celor doua mii de ani de impilari si crime crestine impotriva evreilor, ateilor, comunistilor, paganilor ,musulmanilor, budistilor si chiar a catolicilor impotriva protestantilor si ortodoxilor , impotriva intregii lumi dornice de pace , intelegere si fratie intre oameni si popoare .Biserica sustine iubirea " frateasca " dintre Cain ai Abel .

+Quote Post
Vizitator_Haidade.
mesaj Apr 29 2010, 07:04 PM
Mesaj #4373

Guests

Citeaza (A @ Apr 29 2010, 11:29 AM) *
Salut

Avand in vedere faptul ca ai o fetita care a inceput scoala si ai fost pus fata in fata cu alegerea orelor de religie, te invit pe http://dezbateri.wikiforum.ro/index.htm. Cred ca parerea ta ar fi utila pentru ce se discuta acolo.

ala e forumul in care se discuta pe tema "avem un crestinism. cum procedam?"
hm, si voi aveti pretentia ca acolo se discuta echilibrat ?.

+Quote Post
Crusoe
mesaj Apr 29 2010, 07:47 PM
Mesaj #4374

Membru veteran

Nu era o discutie, era un titlu temporar de arie pt cei care sunt contra (si care de regula au simtul umorului mult mai dezvoltat decat partea adversa).

Arunca un ochi acum si decide singur.

La discutii sunt bineveniti toti cei care au un punct de vedere pertinent si exprimat decent, pe extrem de importanta problema a indoctrinarii in scoala. smile.gif

Indoctrinare care modeleaza intr-un mod negativ caractere si creeaza probleme nefaste mai tarziu.

Aceasta postare a fost editata de Crusoe: Apr 29 2010, 07:52 PM

--------------------

- Codul Muncii;
...

Apel, pt copiii nostri:

+Quote Post
mesaj Apr 29 2010, 08:11 PM
Mesaj #4375

Guests

Citeaza (Crusoe @ Apr 29 2010, 07:47 PM) *
Indoctrinare care modeleaza intr-un mod negativ caractere.

Pe-al tau l-a modelat foarte negativ. Te-a abuzat sexual vreun popa catolic?

+Quote Post
Crusoe
mesaj Apr 29 2010, 08:26 PM
Mesaj #4376

Membru veteran

Parinti, uitati-va bine la nesimtitii ca cel de mai sus.

EI SUNT CEI CARE VA PREDAU MORALA IN SCOALA COPIILOR VOSTRI. smile.gif

--------------------

- Codul Muncii;
...

Apel, pt copiii nostri:

+Quote Post
Vizitator_Religia ortodoxa.
mesaj Apr 29 2010, 08:42 PM
Mesaj #4377

Guests

Citeaza
'Haiducii bulangii' [/b]date='Apr 29 2010, 08:11 PM' post='86459']
Pe-al tau l-a modelat foarte negativ. Te-a abuzat sexual vreun popa catolic?

Omul asta si-a prezentat punctul lui de vedere in virtutea DREPTULUI LIBER DE EXPRIMARE.
Tu l-ai luat la misto ieftin in loc sa vii cu un contrapunct de vedere sau sa stai in banca ta.

Problema cu romanii se rezuma simplu la a da din gura ca niste mori stricate sa a-si toci buricele degetelor protejati de anonimat si de a se sterge in dos cu spiritul civic si de solidaritate!

Problema cu religia ti-o traduc eu in cateva cuvinte pentru ca observ ca pricepi mai greu si singurul lucru pe care il faci iti arunci frustrarile pe forum.

Numai asa dintr-o documentare fugara reiese clar faptul ca Biserica Ortodoxa Romana abuzeaza de buna credinta a oamenilor si face dupa cum ii taie capul. Nu ii intereseaza nici o opinie , nici o dezbatere ei stiu ce fac si noi ne conformam.

Ori,scuza-ma eu sunt pentru predarea religiei in scoli in masura in care Patriarhia Ortodoxa Romana garanteaza cadre didactice cu un inalt grad profesional si moral si o programa adaptata varstei copilului.
Deci programa scolara la disciplina Religie Ortodoxa consider ca ar trebui sa fie in dezbatere publica.

Pentru ca, nu stiu de pe ce bulan ( asta cu referire la nicknameul tau) vezi tu scoala, dar eu una dupa ce am vazut programa si modul de abordare BOR nu mi-as lasa copilul de 7 ani sau poate chiar de 6 ( pentru ca religie se face din clasa I pana in Clasa XII) sa i se spuna povesti si lucruri greu de priceput chiar si de catre unii de pe acest forum adulti fiind.

Sanatate!

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Apr 29 2010, 08:49 PM
Mesaj #4378

Guests

Citeaza (Crusoe @ Apr 29 2010, 08:26 PM) *
Parinti, uitati-va bine la nesimtitii ca cel de mai sus.

EI SUNT CEI CARE VA PREDAU MORALA IN SCOALA COPIILOR VOSTRI. smile.gif

desi nu meriti sa iti raspunda omul (esti mult inferior unui nivel minim al decentei limbajului si a onestitati mesajului) io zic ca trebe intervenit un pic pt ca altfel o sa ai un orgasm de cat de frumos si destept te crezi si-o sa patezi patul intr-un mod total discriminatoriu (adica numai pe partea ta a patului cand, politically correct ar fi fost sa-l patezi in mijloc).

am aflat intre timp ca ai fi un (fost) profesor de filosofie. adica esti un ratat. intr-un singur lucru sunt de acord cu tine, si anume in calitatea precara a invatamantului romanesc. cum mama naibii ai putut tu sa fii profesor de filosofie e tare greu sa inteleg. hai, inteleg ca un profesor de tehnologie sa scrie in halul in care scrii tu insa din partea unui prof de filosofie este absolut jenant. (auzi: ei sunt cei care VA predau (adica voua) morala in scoala copiilor vostri.) hm. ba, jagardea, ca cam asta e cuvantul de-l meriti, nu ti-e ma jena sa apari pe aici cu pretentii din astea? ca faci tu si dregi tu, ca esti tu paznicul invatamantului romanesc? du-te, gogule, la padure, culege niste basina porcului si fa-ti o frectie la occipital ca alta sansa sa-ti scada tensiunea craniana nu ai.
si da, chiar ai un caracter infect. vii si faci fallacy dupa fallacy, zice unu o tampenie hop vii si tu ca "ahaaa, uite cine vrea sa VA predea religie". buey, homo semierectus care esti, adica tu esti cu simtu' umorului cand faci misto de altii. cum draq de ti-l pierzi ma asa brusc cand fac altii misto de tine? adica tu poti spune glumite pe seama a orice dar cand zice unu ceva la misto incepi brusc sa iei foc. unde ti-e ma, simtu' ala de umor? sau o fi fost de fapt simt de umoare? si, apropos, tot cu clisee o tii "ateii au simtul umorului", adica voi sunteti aia desteptii. buey, jagardea, ti-am zis de cateva ori, da-ti testul ala de inteligenta si dupa aia vino sa vb pe aici, zi-ne cat IQ ai, ca pariez ca zici ca-i benzina, adica de 95.

+Quote Post
Crusoe
mesaj Apr 29 2010, 09:02 PM
Mesaj #4379

Membru veteran

Poate totusi ai de urmarit niscaiva emisiune cu revelatiile lui gigi becali despre cuvantul Domnului - si te retinem.

Daca ma jignea un om inteligent, poate-mi faceam probleme.
Daca e vorba de tine, du-te-n pace ... laugh.gif

Aceasta postare a fost editata de Crusoe: Apr 29 2010, 09:05 PM

--------------------

- Codul Muncii;
...

Apel, pt copiii nostri:

+Quote Post
mesaj Apr 29 2010, 09:19 PM
Mesaj #4380

Guests

Citeaza (Crusoe @ Apr 29 2010, 09:02 PM) *
Daca ma jignea un om inteligent, poate-mi faceam probleme.

Dac-ar fi dupa cum zici tu, inseamna ca ti-ai provocat singur mari probleme la mansarda, pentru ca te jignesti pe tine insuti in permanenta, pretandu-te la injurii fata de ceilalti preopinenti. Esti, probabil, un frustrat sexual, poate chiar un pedofil. Dar asta e irelevant in contextul discutiei, e un argumentum ad hominem.

+Quote Post

234 Pagini V  « < 144 145 146 147 148 > » 
Reply to this topicStart new topic
4 Utilizatori care citesc acest topic (4 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd January 2020 - 06:41 PM