IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

8 Pagini V  « < 5 6 7 8 >  
Reply to this topicStart new topic
> De ce ortodoxia e adevarata
Uncle Sam
mesaj Jul 19 2011, 03:33 PM
Mesaj #181

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (Jean Pericol @ Apr 14 2011, 02:03 PM) *
...in anumite contextte afirmarea acestei chestii nu are cum sa sune altfel decat ca aroganta in urechile celor care au alte religii.
Hmm, nu prea. Lasa putin ortodoxia si sa incercam un exercitiu de logica. Daca cineva e un credincios veritabil, atunci nu are cum sa creada altceva decat ca religia sa este singura corecta. Orice rabat ar face duce obligatoriu la concluzia ca nu prea crede cu sinceritate. Poti desigur sa le recunosti celorlalti dreptul de a crede in altceva, dar faci acest lucru fiind convins ca ei gresesc. Deci convingerea cuiva ca religia lui e cea corecta e practic o dovada ca e un credincios veritabil.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Alt vizitator.
mesaj Jul 23 2011, 04:49 AM
Mesaj #182

Guests

Citeaza (Vizitator @ Apr 13 2011, 08:02 PM) *
De asemenea, Ortodoxia nu poate fi numită religie, pentru că religia este o superstiţie; încearcă să acopere (ca fiecare religie) nevoile psihologice ale omului.

Din acelasi articol wink.gif :

"Fie că este cineva orto­dox, fie că este budist, fie că este hinduist, fie agnostic, fie ateu, adică fiecare om de pe pământ are meni­rea să vadă slava lui Dumnezeu. Va vedea slava lui Dum­nezeu în urma sfârşitului comun al umanităţii, la cea de-a doua Venire a lui Hristos. [...] A vedea cineva pe Dumnezeu, adică slava Sa, Lumina Sa, acesta este un fapt care va avea loc fie că vrem, fie că nu. Trăirea acestei Lumini va fi diferită la unii faţă de ceilalţi."

"Astfel că lucrarea Bisericii şi a preoţilor nu constă în a ne ajuta să vedem această slavă, pentru că aceasta oricum se va întâmpla. Lucrarea Bisericii se focalizează asupra mo­dului în care va vedea fiecare în parte pe Dumnezeu. [...] Biserica trebuie să îşi pregătească membrii să-L vadă pe Dumnezeu nu ca Foc, ci ca Lumină."

Esenţa Tradiţiei Ortodoxe este formată din următoarele trei stadii de evolutie spirituala: purificarea de patimi, luminarea de către harul Sfântului Duh şi îndumnezeirea, de asemenea, tot prin harul Sfântului Duh. Se întâmplă însă următorul lu­cru: dacă cineva nu ajunge la starea de luminare parţială, în viaţa aceasta, nu poate să-L vadă pe Dumnezeu ca Lu­mină nici în viaţa aceasta, şi nici în viaţa cealaltă.

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Aug 5 2011, 11:07 AM
Mesaj #183

Guests

+Quote Post
mifty
mesaj Aug 5 2011, 11:53 AM
Mesaj #184

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Citeaza (ateu @ Aug 5 2011, 11:07 AM) *

... aveți o obsesie cu barba și ”fățăul” omenesc...

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Aug 5 2011, 12:17 PM
Mesaj #185

Guests

Citeaza (mifty @ Aug 5 2011, 11:53 AM) *
... aveți o obsesie cu barba și ”fățăul” omenesc...

Pai cum sa fie obsesie... ptiu' drace .... nu asa arata dzeu??
Ca daca'l faceau pe isus negru pe biserici... se speriau dreaq credinciosii....

Numai religia poate depigmenta in reprezentari o persoana care a trait toata viata in orientul mijlociu!

Cam prin ce an au intrat europenii in contact cu specia afro-americana....
in ro, si acum lumea pe strada se uita chiorash la "oameni de culoare" si nu ma refer la tigani. Cei drept, doar astia care au peste o anumita varsta caci tineretul a luat contact de mult cu cultura afro-americana... all thanks to MTV tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Aug 5 2011, 12:20 PM
Mesaj #186

Guests

Ca-m uitat:
stiti de ce dzeu e reprezentat asa???

Pai dac'ar fi reprezentat ca fiind un copil, pai ce credibilitate ar mai avea in fata credinciosilor???
Varsta si barba induce respect si intelepciune...
si credinciosii inca mai cred ca toate "schemele" astea sunt accidentale...

TOTUL IN RELIGIE are un singur scop manipularea naivilor!

+Quote Post
mifty
mesaj Aug 5 2011, 12:50 PM
Mesaj #187

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Citeaza (ateu @ Aug 5 2011, 12:17 PM) *
Pai cum sa fie obsesie... ptiu' drace .... nu asa arata dzeu??

Numai religia poate depigmenta in reprezentari o persoana care a trait toata viata in orientul mijlociu!

Cam prin ce an au intrat europenii in contact cu specia afro-americana....
in ro, si acum lumea pe strada se uita chiorash la "oameni de culoare" si nu ma refer la tigani. Cei drept, doar astia care au peste o anumita varsta caci tineretul a luat contact de mult cu cultura afro-americana... all thanks to MTV tongue.gif

ții musai să-ți aduc exemple de etnici din ”orientul mijlociu” care sunt mai albi ca tine??? rolleyes.gif
și NU fac aluzie la evrei.

și apropo... vezi că îl încurci pe Tatăl cu Fiul, prin urmare, n-ai parte de Sfântul Duh între cele 2 urechi!!! biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de mifty: Aug 5 2011, 12:51 PM

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Aug 5 2011, 01:22 PM
Mesaj #188

Membru veteran

Citeaza (ateu @ Aug 5 2011, 03:17 PM) *

Si uite asa am aflat ca evreii erau negri. Oare ei stiu?

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Aug 5 2011, 05:37 PM
Mesaj #189

Guests

cum stati voi acolo... cu ochii pe ecran... numa' numa' sa scriu o chestie care poate fi folosita ad-literam.... ca la ce-am scris cu cateva posturi mai incolo... nu merge ...

...voi n-ati facut la scoala analiza pe text?
Traiti intr-o lume alb-negru. punct.

+Quote Post
Vizitator_Mutu Tumo.
mesaj Aug 5 2011, 05:50 PM
Mesaj #190

Guests

Citeaza (ateu @ Aug 5 2011, 05:37 PM) *
cum stati voi acolo... cu ochii pe ecran... numa' numa' sa scriu o chestie care poate fi folosita ad-literam.... ca la ce-am scris cu cateva posturi mai incolo... nu merge ...

...voi n-ati facut la scoala analiza pe text?
Traiti intr-o lume alb-negru. punct.

Intotdeauna am ramas mut de uimire cand cineva atit de destept ca tine stie cum sta treaba cu ceilalti. Felicitari. Pot sa-ti spun Big IQ (ca tare destept mai esti)?

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Aug 5 2011, 06:36 PM
Mesaj #191

Guests

Citeaza (Mutu Tumo @ Aug 5 2011, 05:50 PM) *
Intotdeauna am ramas mut de uimire cand cineva atit de destept ca tine stie cum sta treaba cu ceilalti. Felicitari. Pot sa-ti spun Big IQ (ca tare destept mai esti)?

Poti sa-mi spui cum vrei, who cares... poti sa crezi ce vrei...
Atat timp cat nu incerci sa-mi vari mie pe gat credintele tale, poti face ce vrei...
Fiecare are dreptul dobandit prin nastere de a fi cat ne naiv doreste.

Si eu, deasemenea, raman mereu mut cum oamenii de aici reactioneaza numai la chestii directe, gen "isus a fost negru", cum "percutati" la "pastile verbale" menite doar pentru a va expune adevaratele ganduri.
Si cum suferiti majoritatea de mania persecutiei... si de sindromul inferioritatii...

Eu asa incep sa-mi dau seama de mentalitatea voastra: cand ramai fara argumente o intorci in limbaj instinctiv.
E pe aceeasi idee: cand maimuta nu mai are agrumente, da cu pumnu'.

Cand cineva va invita sa ganditi, sa va puneti anumite intrebari, voi il catalogati drept "destept", drept Big IQ...

Comentati si incercati sa scoateti din context doar posturi care va convin, care, in mintea voastra va sustin betia spirituala, handicapul mental de a vedea viata cu ochii unui copil de 2 ani caruia ii e frica de intuneric.

Am tot scris de sute de de chestii, argumente, poasturi, dupa posturi. Nu... voi comentati numai cand am scris ca isus a fost negru...
Cand am scris ca au fost 15 isusi... n-a mai scrs nimeni.... cand am scris ca mesiah inseamna ce inseamna... ati trecut cu vederea.
Mai nou, am zis si de igiena... chestii elementare si logice, nu rocket-science... nu m-a combatut nimeni...
deci am dreptate.
Am explicat si nocivitatea religiei... am spus si ca stiinta nu-ti imbrobodeste realitatea, ci te invita s-o descoperi...
Ce pot eu sa inteleg din acest comportament??? Pot intelege ca nu va duce capul?? Pot intelege ca va aruncati in niste discutii care va depasesc cu mult ???

Care ortodoxie, fratilor? Ca sa fiu si on-topic....
La un botez (eram cameraman), preotii scuipau ca babele in crucish deasupra cazanului, da' in forma de cruce (ca tre' sa vada enoriasii ca e cu insemnele sfinte & shit) cu iz de "sfintire".... acuma' nu-mi spune ca lu draq ii e frica de scuipat!!!!

Toata ortodoxia asta a voastra "adevarata" e cladita pe chestii de imprumut de la alte civilizatii... de la craciun, pana la inclusiv paste, nimic nu apartine ortodoxismului.... poate doar vopseaua noua cu care s-au mascat ceea ce nu convenea autoritator "bisericii".

Acuma, care-i diferenta ? Ca scuipa ca babele in cruce deasupra unei ape, ca o face dansand cu trestia-n mana in jurul focului... nu-i tot una???
Dileala totala...Cati dintre voi ati avut curajul sa priviti o slujba d'asta cu ochii mintii, nu cu atitudinea "ma bate doamne' doamne " ???
Dovezile sunt in fata voastra... insa dac X sau Y le vede si vi le expune, trebuie ca X sau Y sa fie "niste dashtepti ". Ca parca's de vina eu ca voua nu v-a trecut prin cap sa scoateti capul din pamant.

+Quote Post
Vizitator_Pavlov, LOL.
mesaj Aug 5 2011, 06:43 PM
Mesaj #192

Guests

Citeaza (ateu @ Aug 5 2011, 06:36 PM) *
Poti sa-mi spui cum vrei, who cares... poti sa crezi ce vrei...
Atat timp cat nu incerci sa-mi vari mie pe gat credintele tale, poti face ce vrei...
Fiecare are dreptul dobandit prin nastere de a fi cat ne naiv doreste.

Si eu, deasemenea, raman mereu mut cum oamenii de aici reactioneaza numai la chestii directe, gen "isus a fost negru", cum "percutati" la "pastile verbale" menite doar pentru a va expune adevaratele ganduri.
Si cum suferiti majoritatea de mania persecutiei... si de sindromul inferioritatii...

Eu asa incep sa-mi dau seama de mentalitatea voastra: cand ramai fara argumente o intorci in limbaj instinctiv.
E pe aceeasi idee: cand maimuta nu mai are agrumente, da cu pumnu'.

Cand cineva va invita sa ganditi, sa va puneti anumite intrebari, voi il catalogati drept "destept", drept Big IQ...

Comentati si incercati sa scoateti din context doar posturi care va convin, care, in mintea voastra va sustin betia spirituala, handicapul mental de a vedea viata cu ochii unui copil de 2 ani caruia ii e frica de intuneric.

Am tot scris de sute de de chestii, argumente, poasturi, dupa posturi. Nu... voi comentati numai cand am scris ca isus a fost negru...
Cand am scris ca au fost 15 isusi... n-a mai scrs nimeni.... cand am scris ca mesiah inseamna ce inseamna... ati trecut cu vederea.
Mai nou, am zis si de igiena... chestii elementare si logice, nu rocket-science... nu m-a combatut nimeni...
deci am dreptate.
Am explicat si nocivitatea religiei... am spus si ca stiinta nu-ti imbrobodeste realitatea, ci te invita s-o descoperi...
Ce pot eu sa inteleg din acest comportament??? Pot intelege ca nu va duce capul?? Pot intelege ca va aruncati in niste discutii care va depasesc cu mult ???

Care ortodoxie, fratilor? Ca sa fiu si on-topic....
La un botez (eram cameraman), preotii scuipau ca babele in crucish deasupra cazanului, da' in forma de cruce (ca tre' sa vada enoriasii ca e cu insemnele sfinte & shit) cu iz de "sfintire".... acuma' nu-mi spune ca lu draq ii e frica de scuipat!!!!

Toata ortodoxia asta a voastra "adevarata" e cladita pe chestii de imprumut de la alte civilizatii... de la craciun, pana la inclusiv paste, nimic nu apartine ortodoxismului.... poate doar vopseaua noua cu care s-au mascat ceea ce nu convenea autoritator "bisericii".

Acuma, care-i diferenta ? Ca scuipa ca babele in cruce deasupra unei ape, ca o face dansand cu trestia-n mana in jurul focului... nu-i tot una???
Dileala totala...Cati dintre voi ati avut curajul sa priviti o slujba d'asta cu ochii mintii, nu cu atitudinea "ma bate doamne' doamne " ???
Dovezile sunt in fata voastra... insa dac X sau Y le vede si vi le expune, trebuie ca X sau Y sa fie "niste dashtepti ". Ca parca's de vina eu ca voua nu v-a trecut prin cap sa scoateti capul din pamant.

Cat de amuzant e sa aprinzi becul pavlovian la Altu mai dashtept. Uite o fraza perfecta: [b]Eu asa incep sa-mi dau seama de mentalitatea voastra: cand ramai fara argumente o intorci in limbaj instinctiv.
E pe aceeasi idee: cand maimuta nu mai are agrumente, da cu pumnu'.[/
b] Nu-i distractiv sa provoci tolobonu' care se crede destept? Amice, tu esti cel care vii si spui cum ar trebui sa faca ceilalti; eu doar ma uit si ma amuz pe seama ta. Apropo, ce crezi ca e un antitaliban? Un taliban cu un (-) in fata.

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Aug 5 2011, 07:02 PM
Mesaj #193

Guests

Faza e ca eu postez exact cu acelasi ID/nume ...
Sau printre voi exista si persoane cu personalitati multiple...

Daca postezi folosind mai multe id-uri, incercand sa faci un dialog incrusisat in care-ti dai singur dreptate sau te argumentezi in rafale ... e de rau... caci e patologica... da' se poate trata.

Anyway... hai sa atacam argumentele si nu persoana... caci, din spatele tastaturii toti avem cel putin cateva mastere...
Eu pana acum n-am vazut argumente... am vazut doar cum ma percepeti... as if I give a horse's ass...

+Quote Post
Vizitator_Noi Singur.
mesaj Aug 5 2011, 07:09 PM
Mesaj #194

Guests

Citeaza (ateu @ Aug 5 2011, 07:02 PM) *
Faza e ca eu postez exact cu acelasi ID/nume ...
Sau printre voi exista si persoane cu personalitati multiple...

Daca postezi folosind mai multe id-uri, incercand sa faci un dialog incrusisat in care-ti dai singur dreptate sau te argumentezi in rafale ... e de rau... caci e patologica... da' se poate trata.

Anyway... hai sa atacam argumentele si nu persoana... caci, din spatele tastaturii toti avem cel putin cateva mastere...
Eu pana acum n-am vazut argumente... am vazut doar cum ma percepeti... as if I give a horse's ass...

Atac la persoana, asta zici si iar zimbesc. Personalitati multiple zici si iar zimbesc. In prima postare ti-am atras atentia ca te pui intro pozitie de superioritate vis-a-vis de cei cu care pretinzi ca vrei sa discuti, in a doua postare ti-am spus ca esti previzibil (pavlovian, adica) si in a treia postare (si ultima) iti spun ca daca vrei dialog, incerarca sa nu te erijezi in judecator-superior.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Aug 5 2011, 07:11 PM
Mesaj #195

Membru veteran

Citeaza (ateu @ Aug 5 2011, 09:36 PM) *
Tu in schimb ai voie sa faci acest lucru.

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Aug 5 2011, 07:36 PM
Mesaj #196

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Aug 5 2011, 07:11 PM) *
Tu in schimb ai voie sa faci acest lucru.

Pai eu nu imi pun portavocea-n bot si urlu pe la unirii "ganditi pentru voi", "traiti-va viata" etc etc...
Insa voi, aveti program artistic cu boxe, amplificatoare (chestie serioasa) la unirii gen "isuusss ... issuuusss" wacko.gif

Eu v-am expus de ce cred eu ca ortodocsia nu este adevarata. Mai mult, de ce religia insasi e o aberatie completa. o dileala completa a mintii, a intelectului.
Asta-i forum public...
Eu de cateva zeci de posturi va tot aduc argumente...
acum... mai nou ma erijez in judecator-superior.

Daca ma erijez in judecator, explica-mi si mie cum sta cu tot ce-am postat pana acum...
Ideea e ca discutiile astea le am si off-line cu diversi aprigi sustinatori ai religie, sustinatori care n-au auzit de chestii elementare ale istoriei propriei lor religii... insa toti ne ofuscam si ne simtim indreptatiti sa luam foc verbal.
Fara acel minim bagaj de cunostinte... it get's to you... after all, I'm only human.

+Quote Post
Vizitator_noi alone.
mesaj Aug 5 2011, 07:42 PM
Mesaj #197

Guests

Citeaza (ateu @ Aug 5 2011, 07:36 PM) *
Pai eu nu imi pun portavocea-n bot si urlu pe la unirii "ganditi pentru voi", "traiti-va viata" etc etc...
Insa voi, aveti program artistic cu boxe, amplificatoare (chestie serioasa) la unirii gen "isuusss ... issuuusss" wacko.gif

Eu v-am expus de ce cred eu ca ortodocsia nu este adevarata. Mai mult, de ce religia insasi e o aberatie completa. o dileala completa a mintii, a intelectului.
Asta-i forum public...
acum... mai nou ma erijez in judecator-superior.

Daca ma erijez in judecator, explica-mi si mie cum sta cu tot ce-am postat pana acum...
Ideea e ca discutiile astea le am si off-line cu diversi aprigi sustinatori ai religie, sustinatori care n-au auzit de chestii elementare ale istoriei propriei lor religii... insa toti ne ofuscam si ne simtim indreptatiti sa luam foc verbal.
Fara acel minim bagaj de cunostinte... it get's to you... after all, I'm only human.

Iar imparti lumea in Tu si Ceilalti. Nu intelegi, nu? Tu nu discuti cu mine , cu Sam sau mai stiu eu cu cine. Tu spui "ganditi pentru voi", "traiti-va viata" etc etc.... Tot nu intelegi ce-ti spun offtopic?

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Aug 5 2011, 07:54 PM
Mesaj #198

Guests

Nu inteleg. ilumineaza-ma, o tu detinator al adevarului ! biggrin.gif

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Aug 5 2011, 08:06 PM
Mesaj #199

Membru veteran

Aham. Si stii tu ca eu asta fac.

Insa voi, aveti program artistic cu boxe, amplificatoare (chestie serioasa) la unirii gen "isuusss ... "
Noi? De exemplu care din ei eram eu?

Dap. Tu...clar despre cine vorbesti. La VOI e ceva confuzie.

Fara acel minim bagaj de cunostinte...
Normal ca numai cine are cunostinte elementare de astronomie are dreptul sa se bucure de un rasarit de soare sau un cer instelat. Nu poti sa fii de exemplu doar un biet strungar si sa crezi ca exista viata pe alte planete. Ca nu ai calificarea necesara sa ai dreptul la astfel de pareri. Si, desigur, trebuie sa fii licentiat in teologie ca sa iti dai cu parerea despre dreptul unora de a crede in Dumnezeu.

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Aug 5 2011, 08:53 PM
Mesaj #200

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Aug 5 2011, 08:06 PM) *
Aham. Si stii tu ca eu asta fac.

Insa voi, aveti program artistic cu boxe, amplificatoare (chestie serioasa) la unirii gen "isuusss ... "
Noi? De exemplu care din ei eram eu?

Pai eu nu vorbesc cu tine... eu vorbesc cu voi, voi astia care-mi bateti la usa duminica dimineata intrebandu-ma daca am gasit cuvantul lui dumnezeu... voi astia care va propavaduiti credinta in portavoci sau pe forumuri publice....
E strict chestia aia cu unde se termina libertatea ta, incepe libertatea mea.

Nu e vorba despre tine, X sau Y... este vorba despre astia ca tine... care se simt indreptatiti ca in spatiul public sa ma fOOta la creier cu bazaconiile lor astfel incat yo sa nu ma mai pot intelege o conversatie telefonica.
Mai aveti putin si nici in parcuri n-o sa mai pot iesi fara sa nu trebuiasca sa va injur pur si simplu.

Aveti bunul simt sa va tineti aberatiile pentru voi, e de-ajuns ca prostiile voastre sunt obligatorii in invatamant, este suficient ca avem mai multe biserici decat spitale, este suficient ca, folosind banii ptr. catedrala lu' peste prajit putem ridica X spitale sau centre ptr. copii cu dizabilitati, este de ajuns. Este deajuns...

Cand o sa vedeti un ateu ca imparte pliante cu darwinism-ul la iesirea din biserica, atunci o sa mai stam de vorba. pana atunci, inapoi la dileala voastra.

Dap. Tu...clar despre cine vorbesti. La VOI e ceva confuzie.

Despre ce vorbesc eu? Minciuni ateice: datarea cu carbon 14... Ardy, manuscrise descoperite recent... inventii diavolesti.. vorba aia...

Fara acel minim bagaj de cunostinte...
Normal ca numai cine are cunostinte elementare de astronomie are dreptul sa se bucure de un rasarit de soare sau un cer instelat. Nu poti sa fii de exemplu doar un biet strungar si sa crezi ca exista viata pe alte planete. Ca nu ai calificarea necesara sa ai dreptul la astfel de pareri. Si, desigur, trebuie sa fii licentiat in teologie ca sa iti dai cu parerea despre dreptul unora de a crede in Dumnezeu.

Pai nu...Din nou gandesti la 5 min distanta....
Nu vezi imaginea de ansamblu...
Oricine are dreptul la o opinie, clar... insa cand tu, pardon, voi, desconsiderati concepte unanim acceptate de mediul stiintific doar pentru ca nu se pupa cu fitzuica voastra.... e o mare problema. Nu trebuie sa fii licentiat in X pentru a avea o opinie despre disciplina X, insa... gandeste-te ce-ar insemna daca eu m-as baga in seama pe un forum/topic de astro-fizica doar pe baza unor documentare vizionate...

Cineva de-acolo iti spune X si Y... iti explica diverse chestii... da' tu nu: batman, batman pentru ca expunerile lui nu se pupa cu ce-ai citit tu in cartea X sau ce-ai vazut in documentariul Z !

lasam la o parte atomi, chimie, biologie, astrologie care nu confirma ideea unui dumnezeu... si mergem pe cea mai simpla logica posibila: o premisa falsa nu poate duce la un adevar.. corect???
ma rog, poate's prea obosit la ora asta si nu jonglez corect cu sensurile : ideea e urmatoarea: daca pornesti de la o minciuna, nu poti ajunge la un adevar....
corect???

+Quote Post
Laur006
mesaj Aug 6 2011, 10:03 AM
Mesaj #201

Membru veteran

Postari: 157
Inscris: 31-October 08
Utilizatorul numarul: 4 542

Citeaza (ateu @ Aug 5 2011, 08:53 PM) *
lasam la o parte atomi, chimie, biologie, astrologie care nu confirma ideea unui dumnezeu...

Nu stiu cum ai ajuns tu la concluzia ca astrologia o fi vreo stiinţă, da', ma rog, fiecare cu pasarelele lui, insa ce ma intriga e alta concluzie a ta: cica atomii, chimia, biologia infirma ideea de Dumnezeu... Asta e tare, tre' sa recunosc. Ar trebui sa scrii o carte (pt ca banuiesc ca nu ajunge o pagina pt demonstratie, nu?)... Aaa, stai ca m-am prins: pt tine Dumnezeu e un mos barbos, care sta pe-un jilt avand un fulger in mana dreapta si un sceptru in cea stanga si se uita dintre nori la terrani... Gata, nu mai scrie nicio carte, ca te cred: nu exista Dumnezeu, ai dreptate!

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Aug 6 2011, 06:10 PM
Mesaj #202

Guests

Citeaza (Laur006 @ Aug 6 2011, 10:03 AM) *
Nu stiu cum ai ajuns tu la concluzia ca astrologia o fi vreo stiinţă, da', ma rog, fiecare cu pasarelele lui, insa ce ma intriga e alta concluzie a ta: cica atomii, chimia, biologia infirma ideea de Dumnezeu... Asta e tare, tre' sa recunosc. Ar trebui sa scrii o carte (pt ca banuiesc ca nu ajunge o pagina pt demonstratie, nu?)... Aaa, stai ca m-am prins: pt tine Dumnezeu e un mos barbos, care sta pe-un jilt avand un fulger in mana dreapta si un sceptru in cea stanga si se uita dintre nori la terrani... Gata, nu mai scrie nicio carte, ca te cred: nu exista Dumnezeu, ai dreptate!

Pai e foarte tare... insa cel mai amuzant este cum astronomia, (asta-m vrut sa zic, nu astrologie, scuze), atomii, chimia, biologia confirma evolutia... care se opune teoriei creationiste... o dovada de evolutie la nivel micro, dovedeste insasi teoria evolutiei in toata splendoarea ei. Ceea ce trimite la gunoi teoria creationista din start... nu crezi? Caci nu pot fi amandoua adevarate... corect??

Da... pana mea... intai scriem si dupa aia gandim... daca mai gandim...

PS: mi-a placut aia cu jiltul si fulgerul in mana ... de mare efect! laugh.gif
Si ca veni vorma de fulgere..... daca-ti sti cateva chestii despre fulgere si despre "sistemul lor de functionare" nu v-ati mai face cruce-n san la fiecare aparitie a acestuia pe cer!!!
Stiu... fulgerul nu este nimic altceva decat doamne-doamne furios... sau sf. ilie nervozat.... laugh.gif

+Quote Post
Laur006
mesaj Aug 7 2011, 04:38 AM
Mesaj #203

Membru veteran

Postari: 157
Inscris: 31-October 08
Utilizatorul numarul: 4 542

Citeaza (ateu @ Aug 6 2011, 06:10 PM) *
Si ca veni vorma de fulgere..... daca-ti sti cateva chestii despre fulgere si despre "sistemul lor de functionare" nu v-ati mai face cruce-n san la fiecare aparitie a acestuia pe cer!!!

Chiar ca nu ai nicio treaba cu psihologia...
Pai de-aia crezi tu ca-si fac oamenii cruce la aparitia unui fulger pe cer??? Ca nu cunosc cauzele aparitiei acestuia?
Domnul meu, cauza fenomenelor naturale necunoscute e irelevanta pt frica omului. De efecte se teme el, de fapt; de-alea ar vrea sa scape cu ajutorul lui Dumnezeu. Capisci?

Aceasta postare a fost editata de Laur006: Aug 7 2011, 04:39 AM

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Aug 7 2011, 06:55 AM
Mesaj #204

Guests

Citeaza (Laur006 @ Aug 7 2011, 04:38 AM) *
Pai de-aia crezi tu ca-si fac oamenii cruce la aparitia unui fulger pe cer??? Ca nu cunosc cauzele aparitiei acestuia?
Domnul meu, cauza fenomenelor naturale necunoscute e irelevanta pt frica omului. De efecte se teme el, de fapt; de-alea ar vrea sa scape cu ajutorul lui Dumnezeu. Capisci?

Va rog sa-mi permiteti sa va contrazic:
1. intrebare: de ce e seceta? raspuns: c-asa vrea domnul!
2. intrebare: avem recolta anu' asta? raspuns: cum o da domnul!

Cate despre cauza - efect... daca cunosti cauza poti inlatura efectul, sau macar sa te pazesti de acel efect. Cu cat cunosti ceva despre un fenomen sansele sunt sa te poti folosi de acel fenomen in folosul tau - vezi electricitatea.
Caci de aceea ii spui copilului sa nu bage degetele-n priza. Odata ce copilul v-a creste va intelege la randul lui limitarile curentului electric, particularitatilor acestuia si cum sa se fereasca de efectele mortale.
Cand nu cunosti decat efectele, sansele de mistificare ale unui fenomen cresc mai ales in randul persoanele superstitoase.
Si tot la educatie ajungem...

Electricitate, capriciile vremii, asteroizi, comete, explozii solare violente, boli, accidente aviatice ... toate-si au explicatii. Unde mintea slaba nu gaseste explicatii arunca vina pe entitati supranaturale.
Unde nu stim sa gasim o explicatie satisfacatoare pentru noi... shit, se impune acea explicatie unanim acceptata ca si concluzie: asa a vrut dumnezeu. Si cu asta am incheiat.

Cand aduci dovezi stiintifice, devii periculos caci instigi lumea sa gandeasca pentru ei, ceea ce duce la clatinarea credintei si autoritatii care tocmai ti-a explicat fenomenul.

Este chiar extrem de simplu...

+Quote Post
mizrahind
mesaj Aug 9 2011, 08:10 PM
Mesaj #205

Membru veteran

Postari: 199
Inscris: 12-January 11
De la: οπου γης πατρης תל אביב יפה
Utilizatorul numarul: 25 407

Citeaza (Laur006 @ Aug 7 2011, 04:38 AM) *

Poate ca nu stiai, dar majoritatea satanistilor sint recrutati din rindurile ateilor. Principial, ateii intrunesc toate conditiile de a deveni satanisti, adica sint dedati desfriului de orice fel, sint instabili emotional, sint egoisti si nu ar accepta nimic care sa-i disciplineze, caci sint aproape intotdeauna in contradictie cu legea si principiile morale, adica sint fara nici un Dumnezeu. Asta spune statistica.

+Quote Post
Vizitator_propagandist cu zabrele.
mesaj Aug 9 2011, 08:15 PM
Mesaj #206

Guests

Citeaza (mizrahind @ Aug 9 2011, 08:10 PM) *
Poate ca nu stiai, dar majoritatea satanistilor sint recrutati din rindurile ateilor. Principial, ateii intrunesc toate conditiile de a deveni satanisti, adica sint dedati desfriului de orice fel, sint instabili emotional, sint egoisti si nu ar accepta nimic care sa-i disciplineze, caci sint aproape intotdeauna in contradictie cu legea si principiile morale, adica sint fara nici un Dumnezeu. Asta spune statistica.

Hahaha , ateii , zici Nu popii pedofili?
Si statistica zice ? Mizrahite , unde zice? Da un link sau o sa-ti spun de la obraz ca esti mincinos.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Aug 10 2011, 06:00 AM
Mesaj #207

Membru veteran

Citeaza (mizrahind @ Aug 9 2011, 11:10 PM) *
Daca vorbesti de "ateii" galagiosi de forumuri probabil ai dreptate. Dar ei nu sunt atei. Ateul e un om absolut onorabil, educat, care nu crede in Dumnezeu. Atat. Cei de care vorbesc nu au nici o legatura cu ateismul, pe ei ii enerveaza baba care isi face cruce, ii enerveaza ca vad o icoana, ii enerveaza ca unii pot crede...deci problema lor nu e nici filozofica nici dogmatica. Daca la ei te referi, da, ai dreptate, pentru ca satansimul modern inseamna respingerea credintei celorlalti. Satanistul se manifesta daramand cruci si facand semne obscene pe zidul bisericilor. Asta nu e ateism.

+Quote Post
Vizitator_Invizix.
mesaj Jan 29 2012, 03:14 AM
Mesaj #208

Guests

May 16, 2011Ce frumos spus! Sunt curios dacă entuziasmul tău (sau al meu) va rămâne și după ce apare copilul. Acum simt la fel ca tine. &nbsp;

+Quote Post
Vizitator_Tom nedumeritorul.
mesaj Jan 22 2015, 07:24 PM
Mesaj #209

Guests

Citeaza (Alt vizitator @ Jul 23 2011, 04:49 AM) *
Din acelasi articol wink.gif :

"Fie că este cineva orto­dox, fie că este budist, fie că este hinduist, fie agnostic, fie ateu, adică fiecare om de pe pământ are meni­rea să vadă slava lui Dumnezeu. Va vedea slava lui Dum­nezeu în urma sfârşitului comun al umanităţii, la cea de-a doua Venire a lui Hristos. [...] A vedea cineva pe Dumnezeu, adică slava Sa, Lumina Sa, acesta este un fapt care va avea loc fie că vrem, fie că nu. Trăirea acestei Lumini va fi diferită la unii faţă de ceilalţi."

"Astfel că lucrarea Bisericii şi a preoţilor nu constă în a ne ajuta să vedem această slavă, pentru că aceasta oricum se va întâmpla. Lucrarea Bisericii se focalizează asupra mo­dului în care va vedea fiecare în parte pe Dumnezeu. [...] Biserica trebuie să îşi pregătească membrii să-L vadă pe Dumnezeu nu ca Foc, ci ca Lumină."

Esenţa Tradiţiei Ortodoxe este formată din următoarele trei stadii de evolutie spirituala: purificarea de patimi, luminarea de către harul Sfântului Duh şi îndumnezeirea, de asemenea, tot prin harul Sfântului Duh. Se întâmplă însă următorul lu­cru: dacă cineva nu ajunge la starea de luminare parţială, în viaţa aceasta, nu poate să-L vadă pe Dumnezeu ca Lu­mină nici în viaţa aceasta, şi nici în viaţa cealaltă.

Woaaa...
Tu vrei sa zici ca bajetii aia burdihanosi si manelisti pe stil bizantin, cu Audi A8, Porsche si Mercedeze S Classe ar putea ei - dac-ar vrea..., sa ma ajute pe mine sa vad Finalul in 4D si fara google biggrin.gif

Asta ie intrebarea : e popii calificati pe Lumina ? N-ash prea zice.
(sau decat ca ei ia ortu' - adica banu' ala - obiceiu pagan de la ejipteni, ca sa ma treaca Stixu cand dau coltzu , ca aici e popii vrednici tare, la muls rudele mortului ... )

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jan 29 2015, 05:00 PM
Mesaj #210

Guests

Citeaza (Tom nedumeritorul @ Jan 22 2015, 07:24 PM) *
Asta ie intrebarea : e popii calificati pe Lumina ? N-ash prea zice.

Pai n-ai zice fiindca nu stii ce inseamna taina preotiei (hirotonia).
(Hint: nu popii se califica pe Lumina, ci Lumina ii califica pe ei wink.gif E prea greu de vazut diferenta, huh?)

+Quote Post

8 Pagini V  « < 5 6 7 8 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th October 2019 - 11:06 PM