IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Palatul Stirbei, un proiect controversat
geo_stefan
mesaj Jul 13 2011, 11:20 AM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 12
Inscris: 3-March 09
Utilizatorul numarul: 6 836

Se stie ca Palatul Stirbei este inclus intr-un complex proiect imobiliar. Investitorul se angajeaza sa renovaze palatul cu conditia de a-l integra intr-un complex comercial de tip mall. Alaturarea unei cladiri istorice cu o constructie moderna din beton si sticla nu este pe placul multor bucuresteni. Pe de alta parte, delimitarea de orice proiect comercial, refuzul de a include Palatul Stirbei intr-un complex comercial, naste riscul de a nu vedea prea curand renovata aceasta cladire. Ce alegere ar trebui sa faca bucurestenii prin reprezentantii lor Primaria Bucuresti si Ministerul Culturii?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_de prin coclaurii mioritici....
mesaj Jul 14 2011, 07:40 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (geo_stefan @ Jul 13 2011, 11:20 AM) *
Se stie ca Palatul Stirbei este inclus intr-un complex proiect imobiliar. Investitorul se angajeaza sa renovaze palatul cu conditia de a-l integra intr-un complex comercial de tip mall. Alaturarea unei cladiri istorice cu o constructie moderna din beton si sticla nu este pe placul multor bucuresteni. Pe de alta parte, delimitarea de orice proiect comercial, refuzul de a include Palatul Stirbei intr-un complex comercial, naste riscul de a nu vedea prea curand renovata aceasta cladire. Ce alegere ar trebui sa faca bucurestenii prin reprezentantii lor Primaria Bucuresti si Ministerul Culturii?

ma nea Stefane,pe mine degeaba ma-ntrebi nene,eu nu sint bucurestean,si nu prea mi se-aprinde fitilu'de ce este prin maruntu'vostru PARIS.da' cum stiu ca bucurestenii alde matale n-are nene gusturi din astea,ei se pricepe numa' la politici d-alea grelele,io zic sa-l dati nene lu'ala care zice el ca-l impacheteaza cu alte magaoi de sticla si otel,si daca-l face il face,daca nu-l face nu-l face,aia e,da'cel putin va scapa p-alde matale de batai de cap.ar mai fi o ceva,o socoteala:aduna alde matale vro doua,trei sute de mititei parizieni d-acolea'sa,puneti de-o demonstratie,legati-va cu lanturi de podu'asta nou de vi l-a facut tetea Oprescu acusica si spuneti-i ca nu va dati de laturea nici daca vine cutremuru ala marele,si poate,poate va aude careva.si daca tot o sa stati legati acilea,legati de pod,poate cadeti odata toti de acord cum e podu'ala,ca unii dupe-acolea zice ca e prea strimt,altii zice ca nu,e prea lat,unii ca e prea scurt,altii ca e prea lung...ce ne-ati trimeasara alde matale prin tembelizor,noi,adicatelea provincialii de,cum ar veni,n-am priceput neam...io ce sa-ti mai zic,vezi si matale ce zice si cetatenii din capitala,ca e capitala,da-o dracu...(de treaba).hai sa traiest,nene...

+Quote Post
geo_stefan
mesaj Jul 14 2011, 08:00 AM
Mesaj #3

Nou venit
*

Ce sa zic, eu nu prea sunt nici hais, nici cea, dar parca as fi putin mai cea, ca decat sa nu se faca deloc, mai bine s-ar face ceva. Ideea e ca as vrea sa aud si alte pareri, ca sa-mi fac o imagine mai clara si mai larga asupra lucrurilor. N-as vrea sa am certitudini in relativa mea ignoranta.
Hai noroc si sanatate!

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Jul 14 2011, 10:11 AM
Mesaj #4

Guests

Majoritatea bucurestenilor nu stiu unde este Palatul Stirbei. Probabil doar vecinii stiu ce se afla in spatele fatadei. Un proiect de conservare si trecere intr-un circuit turistic ar necesita milioane de euro initial si o subventie anuala consistenta. Sunt dispusi bucurestenii sa plateasca acesti bani?
Sa lanseze o fundatie o initiativa de achizitie a acestor monumente pe bani adevarati, platind atat cat fac si investind in renovare atat cat trebuie. Sa vedem cine si cat doneaza. Sa vedem daca in spatele vorbelor exista si vointa.
Altfel, hartia suporta orice, mai nou si in format electronic.

+Quote Post
geo_stefan
mesaj Jul 15 2011, 12:16 PM
Mesaj #5

Nou venit
*

Uitati, asta e palatul (pentru cine nu stie) si asta vor sa faca investitorii: Proiectul Palatul Stirbei

Aceasta postare a fost editata de geo_stefan: Jul 15 2011, 12:18 PM

+Quote Post
Vizitator_de prin coclaurii mioritici....
mesaj Jul 19 2011, 07:48 AM
Mesaj #6

Guests

eeeeh,asa mai da...acu'vazui io ce vrea alde investitoru'ala ce vrea sa faca...nu-lasati,nene,nu-i dati palatu',ca ala face adevarat magaoi de sticla pe linga el,si zau,o sa-i strice tot fasonu'.un molument in rumania ca sa fie cu adevarat molument,pai tre sa fie scorojit si sa aibe pin'prejur un maidan cu buruiene,ca sa arate ca e vechiu.pai ce vaz io acilea in poze,ala vrea sa faca curat imprejuru'lui,ce dracu de molument o mai fi si ala?ma nene,nu-i mai lasati ma sa faca ce vrea ei,ma,pastrati ma parisu-al pitic asa cum l-ati primitara ma de la mosii si stamosii alde matale,adicatelea de la bucur ciobanu,ma...nu schimbati ma nimica,lasati tot asa cum a fost,ca noi prin asta sintem cunoscuti in lume,adica prin nimicul grandios...ca veni vorba,casa aia a poporului n-ati mai dat-o nene jos,monstruozitatea aia care strica fasonu'bucurescilor si-i sta pe creierii capului lu'caramitru?dati-o ma nene dracu jos de-acolea'sa ca o sa murim multi si n-o sa mai prindem sa ne uimim de admiratie pentru un maidan in plus in pigmeu'de paris.faceti ma nene maidane multe ma in capitala,ma,ca io astazi nici nu-mi pot inchipui cum s-ar mai duce zita la tata seara si in drum s-o inoportuneze printr-un afront de aroganta fostu'sot divortat daca n-ar fi un maidan de trecut in fundal.pai,da?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 8 2011, 12:37 PM
Mesaj #7

Guests

Dupa cum zice tanti Corina Vintan, palatul va fi restaurat pentru bucuresteni si va fi integrat intr-un mall pentru baietii destepti: aici. Eu nu mai inteleg nimic!

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th November 2019 - 08:44 AM