IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

17 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Intrebari frecvente
Sieglind
mesaj Sep 15 2011, 05:56 PM
Mesaj #31

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 1 954
Inscris: 21-July 10
Utilizatorul numarul: 23 041

Citeaza (Uncle Sam @ Sep 15 2011, 02:51 PM) *
Oamenii de rand sunt, se pare, la fel de inculti si in est si in vest. Concluzia vine de la sine: diferenta o fac elitele.

În urmă cu jumătate de secol, cineva (romancier şi fizician totodată) evidenţia existenţa unei profunde schisme între cele „două culturi”, literară (umanistă) şi ştiinţifică. Pe scurt, întrebarea-premisă era: de ce dacă ai citit „Hamlet”, de exemplu, ori recunoşti din primele acorduri o simfonie de Mozart ești considerat un om cult, deşi nu cunoşti legea a doua a termodinamicii ori ce este acela un quark! în vreme ce reciproca nu-i valabilă? C.P. Snow, autorul acestei provocări, o făcuse în termeni mult mai radicali:
A good many times I have been present at gatherings of people who, by the standards of the traditional culture, are thought highly educated and who have with considerable gusto been expressing their incredulity at the illiteracy of scientists. Once or twice I have been provoked and have asked the company how many of them could describe the Second Law of Thermodynamics. The response was cold: it was also negative. Yet I was asking something which is about the scientific equivalent of: 'Have you read a work of Shakespeare's?'
I now believe that if I had asked an even simpler question — such as, What do you mean by mass, or acceleration, which is the scientific equivalent of saying, 'Can you read?' — not more than one in ten of the highly educated would have felt that I was speaking the same language. So the great edifice of modern physics goes up, and the majority of the cleverest people in the western world have about as much insight into it as their Neolithic ancestors would have had.

Nu le ţin partea unora sau celorlalți. Deşi tot mai improbabil, idealul nu poate fi decât varianta holistică, acel uomo universalis întruchipat de un Leonardo da Vinci sau de un Goethe. Noi însă? la ce-am putea aspira dacă ne privim onest, în repetabila noastră banalitate. Cultura generală pe care o dobândim prin şcoli nu rezistă, mai mult, carenţele culturale (în ambele sensuri!) riscă să se agraveze pe măsura intoxicării cu surogate artistice şi pseudo-ştiinţă. Că doar de aia avem Internet! Habar n-avea C.P. Snow că în epoca libertății de informare, adevărata prăpastie se va naşte între cei care optează pentru o cultură, indiferent de rangul său intelectual, şi cei care, mâncați de frustrări și impotență intelectuală, exultă de pe urma negării valorilor autentice.
.................................

Aşa scrisesem mai demult pe aici … acum însă te-aş / v-aş întreba ce înţeleg(eţ)i prin "cult - incult", respectiv "elite"? E captivant să reiei definiţii sau vorbe de duh (mă gândesc, de exemplu, la celebra butadă a lui Moisil, Cultura generală este ceea ce îţi rămâne după ce ai uitat tot ce ai învăţat), însă cred că discuţia asta ne vizează mai degrabă pe noi, oamenii comuni, obişnuiţi, care nu putem aspira la vreun statut meritoriu, darămite elitist.
Atunci cum ne raportăm la ceilalţi? după ce criterii?
Şi (mă) mai întreb: cu atâta noian, puhoi de informaţie în jurul nostru, care tinde să crească exponenţial, ce va însemna în viitor acel om cult? să zicem ... peste vreo 10 ani. După care să-l comparăm cu un Pico della Mirandola (sec.XV) smile.gif

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Sep 15 2011, 06:07 PM
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_cyanosu´.
mesaj Sep 16 2011, 09:58 AM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (clenciu' tipografic @ Sep 15 2011, 10:26 AM) *
...tra' sa mai si munceasca cineva ! N-avem noi prosti cu diploma destui ?

actualele elite ale romaniei? ha!...pai, nu le vedetzi la tv. si nu numai, v-au invadat cat ii ziulica de mare? numai ca acestea-s cele ce fac parte din grupa mica a elitelor de mucava, mimetice, saracutii de ei, mimeaza un elitism de factura occidentalo-oriental , mai precis, unul d-ala de tip fanarioto-capitalist salbatic.
sa-ntelegem cam cum sta situatia cu elitismul de dincolo de acea cortina pe care n-o vedeti, dar o simtiti pe propria piele si-nca bine de tot, cine sunt ei si cum a evoluat elitismul pe care-l practica, aceasta-i o alta poveste ce poate avea un inceput de genul:
de pe la sfarsitul celui de-al II-lea mondial, subiectul, nu prea s-a mai vehiculat prin mediile intelecztuale romanesti, de ce?
foarte simplu ! pentru ca adevaratele elite au fost exterminate la propriu, cine le-a exterminat, nu-i deloc greu de ghicit.
elitele formeaza o clasa sociala, si cum elitismul este un concept exclusivist, nu prea poate interactiona dialogal cu celelalte clase sociale.
motivul, foarte simplu.
filozofia elitismului se caleaza pe fundamentalul conept al, -tineti-va bine- EXPLOATARII PROSTILOR sub orice forma, si nu-i cazul sa exemplific.
daca tot n-am chef sa dau exemple, elitistii, hahaha... stiu ei bine de ce n-o fac.
am sa ma-ntorc in timp si-am sa v-amintesc cine si ce a intreprins pentru a distruge aceasta clasa sociala ce asigura in mod cert atat progersul stiintifico-tehnologic cat si elevarea civilizatiei umane dintr-un areal politico-administrativ dat.
din pacate, pedictibilizez ca n-o sa am timpul necesar gatarii acestei intreprinderi opinente, nah...am sa aman apoteoticul epilog, nu inainte insa,de-a va propune o tema....
care sunt elitele, generate de acea ideologie a luptei de clasa bazata pe nationalizarea mijloacelor economice elitiste si administrarea lor de catre stat in vederea atinerii acelui ideal socio-uman atat de mult sperat e unii si-atat de trambitat de ceilalti ?
se spune ca: toti caii se potcovesc,dar nu orcine stie si poate potcovi un cal.

+Quote Post
Sieglind
mesaj Sep 16 2011, 10:19 AM
Mesaj #33

Membru veteran

Discuţia capătă altă turnură: nu întâmplător (m-)am întrebat ce înţeles are aici cuvântul "elite".
La noi, comunismul a exterminat nu numai elitele intelectuale şi politice, ci şi pe cea rurală, "ţărănească". Or, nu mi se pare corect să-i fie minimalizat rolul în spiritualitatea românească.

Late edit. Nu împărtăşesc complexul de "meritocrat" tongue.gif

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Sep 16 2011, 10:31 AM

+Quote Post
Vizitator_cyanosu´bosumflatus.
mesaj Sep 16 2011, 12:07 PM
Mesaj #34

Guests

ha! pa´ ce, tzaranii n-au avut si ei elitele lor, n-au platit si-acelea un greu tribut; exproprierea, deportarea, tortura, dar mai ales sangeros, despre ce vorbim....elita taraneasca, nu asigura ea progres agro-tehnologic si prosperitatea alimentar-sociala, cel putin, acolo unde se manifesta ?! hmmmm?!
cat despre traditionala si arhaica spiritualitate romaneasca de tip tzaranesc,s-o lasam ...este aceeasi de-aproape 2000 de ani, "orto"doxa, si chiar nu-mi convine subiectul, numai s-aud si-mi provoaca un asa disconfort interstitzialo-neuronal de ma tot duc, este principala cauza a involutiei civilizatiei /societatii romanesti, mai ales de dincoace de "89,nici macar secularizarea n-am fost in stare s-o definitivam, priveste-i acum elita ce-a generat-o , de tip Jiji, mai mult decat atat, l-au miruit si ca exponent al romanitatzii autohtone in P.E.asa ca...pfffffff ! treaba elitista-i aiasta? tongue.gif

+Quote Post
Sieglind
mesaj Sep 16 2011, 12:30 PM
Mesaj #35

Membru veteran

Citeaza (cyanosu´bosumflatus @ Sep 16 2011, 12:07 PM) *
ha! pa´ ce, tzaranii n-au avut si ei elitele lor, n-au platit si-acelea un greu tribut; exproprierea, deportarea, tortura, dar mai ales sangeros, despre ce vorbim....elita taraneasca, nu asigura ea progres agro-tehnologic si prosperitatea alimentar-sociala, cel putin, acolo unde se manifesta ?! hmmmm?!
cat despre traditionala si arhaica spiritualitate romaneasca de tip tzaranesc,s-o lasam ...este aceeasi de-aproape 2000 de ani, "orto"doxa, si chiar nu-mi convine subiectul, numai s-aud si-mi provoaca un asa disconfort interstitzialo-neuronal de ma tot duc, este principala cauza a involutiei civilizatiei /societatii romanesti, mai ales de dincoace de "89,nici macar secularizarea n-am fost in stare s-o definitivam, priveste-i acum elita ce-a generat-o , de tip Jiji, mai mult decat atat, l-au miruit si ca exponent al romanitatzii autohtone in P.E.asa ca...pfffffff ! treaba elitista-i aiasta? tongue.gif

degeaba te bosumfli, că doar nu discutăm aici tezele weberiene rolleyes.gif

aş prefera să menajăm sensibilităţi şi, mai ales, credinţe ... ce rost ar avea? când am menţionat "elita ţărănească" nu aveam în vedere nici păşunismul, nici ciocoismul, nici ... vreun alt "-ism"

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Sep 16 2011, 12:31 PM

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Sep 16 2011, 01:51 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (cyanosu´bosumflatus @ Sep 16 2011, 12:07 PM) *
cat despre traditionala si arhaica spiritualitate romaneasca de tip tzaranesc,s-o lasam ...este aceeasi de-aproape 2000 de ani, "orto"doxa, si chiar nu-mi convine subiectul, numai s-aud si-mi provoaca un asa disconfort ...

Deci nu-ti convine spiritualitatea taraneasca, insa afirmi ca exista o elita taraneasca, al carei rol nu a fost deloc de neglijat... Sa inteleg ca spiritualitatea si valoarea (care defineste elitele, nu?) nu se intersecteaza in individualitatile pe care le definesti ca "elita taraneasca"? Ar fi pacat ca presupunerea mea sa fie corecta...

+Quote Post
Vizitator_cyanosu´ si-atat.
mesaj Sep 16 2011, 03:51 PM
Mesaj #37

Guests

aha! vretzi sa partajatzi elitismul, apoi vretzi ca elitismul sa se ocupe cu menajarea sensibilitatzilor, de toate cuorile, e uite ca elitismul nici nu s-a preocupat si nici nu se ocupa cu asa ceva, tocmai d-aia-i o clasa sociala deosebit de exclusivista chiar si-n interiorul sau, daca n-ar fi asa, progresul civilizatiei umane ar stagna. punct.( referire fac numai la acea clasa sociala a elitelor veritabile,cealalta, aia de mucava strilicoasa, prezenta actualmente pe scena publica, o exclud fara drept de apel,si-i doresc in cel mai sincer mod cu putintza, s-o-ntalneasca pe cea veritabila !...elitistii stiu, de ce....hahahaha ! de ce va este teama, tot n-o sa scapatzi ! hahahaha!

"vai" mie....... pacatosul !
daca as formula ceva de genul:constiintza si gandirea elitist-tzraneasca, excluzand acel termen desuet, tzi-ar clarifica problema, necunoscuta,... ar primi din partea ta o valoare reala intr-o logica clasicca,evident, incadrand acel segment al idealului tzaranesc,constient si pragmatic, intr-o clasa sociala ce actzioneaza dupa o gandire ideologico-intuitiv-predictibila de tip elitist, ´au ba?

+Quote Post
Vizitator_am 'elito.
mesaj Sep 16 2011, 04:04 PM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (cyanosu´ si-atat @ Sep 16 2011, 03:51 PM) *
aha! vretzi sa partajatzi elitismul, apoi vretzi ca elitismul sa se ocupe cu menajarea sensibilitatzilor, de toate cuorile, e uite ca elitismul nici nu s-a preocupat si nici nu se ocupa cu asa ceva, tocmai d-aia-i o clasa sociala deosebit de exclusivista chiar si-n interiorul sau, daca n-ar fi asa, progresul civilizatiei umane ar stagna. punct.( referire fac numai la acea clasa sociala a elitelor veritabile,cealalta, aia de mucava strilicoasa, prezenta actualmente pe scena publica, o exclud fara drept de apel,si-i doresc in cel mai sincer mod cu putintza, s-o-ntalneasca pe cea veritabila !...elitistii stiu, de ce....hahahaha ! de ce va este teama, tot n-o sa scapatzi ! hahahaha!

daca as formula ceva de genul:constiintza si gandirea elitist-tzraneasca, excluzand acel termen desuet, tzi-ar clarifica problema, necunoscuta,... ar primi din partea ta o valoare reala intr-o logica clasicca,evident, incadrand acel segment al idealului tzaranesc,constient si pragmatic, intr-o clasa sociala ce actzioneaza dupa o gandire ideologico-intuitiv-predictibila de tip elitist, ´au ba?

Roata roata de ma uit, numa' rezultate de elita...sau de elitica (da' parca mai degraba de etilica). Daca cumva in tara asta exista oameni apartinatori elitei, garantat 100% ca nu se aduna, ba dimpotriva, se scad, se anihileaza si se autoanihileaza. Plesu e elita? Se aduna el cu cineva sau aduna elitistic sub curu-i gras? (Plesu e un exemplu, ca exemplu de mostra). E ca si cum neuronii nu s-ar conecta intre ei si mai apoi calculatorul central ar avea firele exterioare taiate. Elite? Zau ca omuletii astia verzi ar trebui sa lase urme...ca si melcu' lasa ceva dire. In alte cuvinte, elite belite.

+Quote Post
Vizitator_mediocru original.
mesaj Sep 16 2011, 04:05 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (cyanosu´ si-atat @ Sep 16 2011, 03:51 PM) *

hai bre, nu mai insista, ca ai dreptate. mai bine explica-mi in doua fraze concise ca de obicei, de ce elitosii n-au succes la mase... adica ei chiar vor sa apara in fruntea rascoalei la bucate? si in afara de: buey meritocratule, ba tu elitistule, ii mai vede cineva asa? apropos de tzaranismul sanatos si de bun simt, oops, cred ca am dat-o in pleonasm... hihihi, da nu-i glasu meu

+Quote Post
Vizitator_cyanidu´.
mesaj Sep 16 2011, 04:58 PM
Mesaj #40

Guests

mai tanti elito, d´apai sa stii ceva, elitele nu se cloneaza , nu se nasc prematur si nici nu apar in urma unor cezarine, ele rasar natural, intr-un mediu inconjurator bio, n-au nevoie sa "prinda" la mase si nici sa se cocoate prin cine stie ce functii publice, ele sunt elite si-atat, in rest, stiu ele foarte bine cum si ce intreprind pentru a-si atinge scopul, idealul.

a! vedeti cumfaceti, daca tot o sa exploatati R.M. in formulasi metoda deja consacrata, atunci, va sugereaza cyanosu´ sa desfiintati min.agriculturii,mediului , dezvoltarii, etc...o sa le platiti salarii degeaba, pentru vreo 300 de ani de-acu´n-colo n-o sa mai produceti nimic prin agricultura, taranul are s-ajunga un cianotic iar produsele sale agro-zoo nu vor mai putea fi exportate, turism in romania,o sa vorbiti pe teme inabordabile in viitor, flora , fauna, rezervatii naturale,stiintifice,vax, unde mai pui c-o s-aveti probleme grave si cu vecinii, sarbii si ungurii abia asteapta sa va taxeze,nici pe bulgari nu-i exclud de la aceasta finantare... etc...cernobil, fukushima, mici glumite pe langa vreo 1000 ha.depozit-halda cianuri -cianide. hai pa ! va las, ca v-a luat cu plictis etilitistic.

+Quote Post
Vizitator_tanti.
mesaj Sep 16 2011, 05:11 PM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (cyanidu´ @ Sep 16 2011, 04:58 PM) *
mai tanti elito, d´apai sa stii ceva, elitele nu se cloneaza , nu se nasc prematur si nici nu apar in urma unor cezarine, ele rasar natural, intr-un mediu inconjurator bio, n-au nevoie sa "prinda" la mase si nici sa se cocoate prin cine stie ce functii publice, ele sunt elite si-atat, in rest, stiu ele foarte bine cum si ce intreprind pentru a-si atinge scopul, idealul.

a! vedeti cumfaceti, daca tot o sa exploatati R.M. in formulasi metoda deja consacrata, atunci, va sugereaza cyanosu´ sa desfiintati min.agriculturii,mediului , dezvoltarii, etc...o sa le platiti salarii degeaba, pentru vreo 300 de ani de-acu´n-colo n-o sa mai produceti nimic prin agricultura, taranul are s-ajunga un cianotic iar produsele sale agro-zoo nu vor mai putea fi exportate, turism in romania,o sa vorbiti pe teme inabordabile in viitor, flora , fauna, rezervatii naturale,stiintifice,vax, unde mai pui c-o s-aveti probleme grave si cu vecinii, sarbii si ungurii abia asteapta sa va taxeze,nici pe bulgari nu-i exclud de la aceasta finantare... etc...cernobil, fukushima, mici glumite pe langa vreo 1000 ha.depozit-halda cianuri -cianide. hai pa ! va las, ca v-a luat cu plictis etilitistic.

Maica, pana se iplementeaza in mediu Rosia Montana io mor oricum si daca prind ceva efecte o sa arat bine in coparseu cool.gif
iara elitele astea daca-s asa de secretoase si timide, la ce foloseste?

+Quote Post
Vizitator_z.
mesaj Sep 16 2011, 05:18 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Sep 9 2011, 05:36 PM) *
De ce le merge nemtilor? Intreb serios. Care sunt motivele pentru care politicienii lor sunt responsabili? Cum au reusit alegatorii germani sa ii selectioneze si sa ii subordoneze interesului general?

Sa incerc un raspuns personal, prin a spune mai intai ca mereu in relatiile cu germani, in diverse ocazii care implica responsabilitate profesionala si sociala, simt instinctiv ca au in ADN informatii diferite smile.gif)), iar atitudinea lor in general (educatia, cultura...;-), au alta frecventa...

Un alt raspuns am sa-l dau altfel, prin copy-paste al unui mic fragment din Imnul National al Germaniei, poate vom intelege ca nu sunt doar vorbe in vant, ci un cod asumat, o conduita castigata in timp, si respectata de majoritatea germanilor (chiar daca uneori, in diverse ocazii, nu pare asa) :

"Einigkeit Und Recht Und Freiheit
Sind Des Glückes Unterpfand"

Ca sa nu supar pe nimeni, in traducere Google, ar fi cam asa :

"Unitatea şi Justiţia şi Libertatea sunt Garantia Fericirii"

...............................................................

La fel ca Legislatia Rutiera :

In tarile unde este cu adevarat respectata, accidentele, mitocaniile, enervarile, etc, etc, lipsesc...

Cine nu crede sa verifice in Scandinavia, Elvetia, Germania (exista o comuna unde s-au desfiintat semnele de circulatie, pentru a ramane doar prioritatea de dreapta si bunul simt ...)

...............................................................

Simplu, fara batai de cap, cu increderea ca respectul real fata de Legile tarii si a normelor de minim bun simt garanteaza o viata mai placuta...

O seara placuta va doresc si eu!

+Quote Post
Sieglind
mesaj Sep 16 2011, 05:39 PM
Mesaj #43

Membru veteran

Am obosit ...
Peste tot, vehemenţe, degete mustrătoare, acea vină, mereu imputată ... o port în mine, din naştere - şi a devenit deja prea greu să mai înţeleg şi să consonez.

Nu ştiu ce este elita, nu fac parte din ea, nu ştiu ce i-aş putea pretinde.

N-am să mai intervin niciodată. În fond, nimeni n-are nevoie de încă un rătăcit

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Sep 16 2011, 05:39 PM
Mesaj #44

Membru veteran

Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (z @ Sep 16 2011, 08:18 PM) *
... simt instinctiv ca au in ADN informatii diferite smile.gif)), iar atitudinea lor in general (educatia, cultura...;-), au alta frecventa...

"Unitatea şi Justiţia şi Libertatea sunt Garantia Fericirii"
Despre educatie si cultura ti-a raspuns Deutsche Welle cand a dat publicitatii statisticile despre numarul de analfabeti germani.

Despre ADN-ul lor aparte nu se mai vorbeste de pe vremea partidului nazist care inventase teoria rasei superioare.

Iar despre justitie si libertate ca trasatura nationala sunt iar nevoit sa iti amintesc ca l-au avut pe Hitler si cu el in frunte au ars oameni in cuptoare.

Deci clar trebuie sa fie altceva care sa explice atat civilizatia cat si eficienta tipic germana. Ca din ascensiunea lor eu pot intelege ca valorile general recunoscute in lume nu sunt decat de imagine. Alte criterii asigura succesul unei natii.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Sep 16 2011, 05:44 PM
Mesaj #45

Membru veteran

Citeaza (Sieglind @ Sep 16 2011, 08:39 PM) *
Am obosit ...
Peste tot, vehemenţe, degete mustrătoare, acea vină, mereu imputată ... o port în mine, din naştere - şi a devenit deja prea greu să mai înţeleg şi să consonez.

Nu ştiu ce este elita, nu fac parte din ea, nu ştiu ce i-aş putea pretinde.

N-am să mai intervin niciodată. În fond, nimeni n-are nevoie de încă un rătăcit
Probabil te framanta ceva din moment ce tot aduci vorba de vinovatie cand aici nu e vorba despre invinovatirea germanilor ci, din contra, despre secretul puterii lor ca popor.
Ce e aia elita? Cei ce pot influenta o natie.

Aceasta postare a fost editata de Uncle Sam: Sep 16 2011, 05:45 PM

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Sep 16 2011, 06:21 PM
Mesaj #46

Membru veteran

Postari: 543
Inscris: 28-February 09
De la: Orasul lui Bucur
Utilizatorul numarul: 6 789

Citeaza (Uncle Sam @ Aug 27 2011, 03:40 PM) *
Apar uneori situatii care ridica semne de intrebare. Una mi-a sarit in ochi astazi.
Crin Antonescu garanteaza accesul UDMR la guvernare pana in 2016. Las la o parte ca nu stiu mecanismul prin care PNL ar putea oferi astfel de garantii ei fiind partidul minoritar in USL. Nu stiu nici cum PSD ar fi de acord cand a conditionat intrarea la guvernare alaturi de PDL de eliminarea UDMR. Nu acestea sunt semnele mele de intrebare ci...de ce are nevoie USL sa curteze maghiarii? Toate sondajele din ultima vreme ii dau castigatori cu procente comfortabile de peste 60 la suta. Ce nevoie ai sa mai faci faci compromisuri la asemenea procente?

Ca de obicei, In Ro, politica se joaca la doua capete... Oricat de mult s-ar uri psd cu udmr (ceea ce nu cred, parerea mea, e doar praf in ochi), pnl cu pdl si iar toti cu pdl, pana la urma nu uitati: toti, fara exceptie sunt oameni de afaceri si nimic mai mult... Ei sunt doar deveniti politicieni, prin natura imprejurarilor. Noi in tara asta nu avem politicieni de cariera ca Titulescu de exemplu... Prin prizma faptului ca vad totul din pdv al afacerilor, putem vedea un asa zis partid de dreapta langa un asa zis partid de centru, amandoi aliindu-se cu un asa zis partid de stanga pentru a da jos (a se citi a-i taia macaroana finantarilor) unui alt asa zis partid de dreapta...

Uitati-va la PC prin presedinte ce valuri a facut astazi cu psd, ca si cu pnl fara ca dl Antonescu sa comenteze ceva... Nu-i ciudat, ca fiind totusi in aceeasi alianta, se faulteaza reciproc? Dar cum stim ca la PC sforile sunt trase de "dom' profesor" care , trebuie sa recunoastem, este un abil afacerist, face afaceri si cu politica, nu? Cu banii a terminat-o: are de nu-i mai trebuie, ce i-a mai ramas?

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Sep 16 2011, 06:44 PM
Mesaj #47

Membru veteran

Citeaza (Zgabeartza Iftode @ Sep 16 2011, 09:21 PM) *
Ca de obicei, In Ro, politica se joaca la doua capete...
De exemplu care sunt cele doua capete la care joaca PNL? Ca au mers doar pe o varianta: PSD-ul sau moartea.
Ceilalti da, s-au combinat in toate variantele posibile.

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Sep 16 2011, 06:50 PM
Mesaj #48

Membru veteran

Citeaza (Uncle Sam @ Sep 16 2011, 06:44 PM) *
De exemplu care sunt cele doua capete la care joaca PNL? Ca au mers doar pe o varianta: PSD-ul sau moartea.
Ceilalti da, s-au combinat in toate variantele posibile.

Te citez: "Crin Antonescu garanteaza accesul UDMR la guvernare pana in 2016". Cam asta e jocul la doua capete al PNL: si cu USL, in opozitie acum, si cu UDMR, la putere acum... nu crezi?

Aceasta postare a fost editata de Zgabeartza Iftode: Sep 16 2011, 06:51 PM

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Sep 16 2011, 06:56 PM
Mesaj #49

Membru veteran

Citeaza (Zgabeartza Iftode @ Sep 16 2011, 09:50 PM) *
Te citez: "Crin Antonescu garanteaza accesul UDMR la guvernare pana in 2016". Cam asta e jocul la doua capete al PNL: si cu USL, in opozitie acum, si cu UDMR, la putere acum... nu crezi?
Pai PNL si UDMR inseamna cat impreuna? La doua capete ar fi insemnat sa joace si cu PSD si cu PDL. De aia ziceam ca practic de UDMR nu au nevoie.

Aceasta postare a fost editata de Uncle Sam: Sep 16 2011, 06:56 PM

+Quote Post
rammstein
mesaj Sep 16 2011, 07:14 PM
Mesaj #50

Membru veteran

Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

eu sunt o matza inocenta, nu-mi plac politica si adeptii ei inversunati...

avem oameni politici si partide destoinice, am realizat combinatii de n luate cate este nevoie...

spunea cineva demult:de ma voi scula, pre multi am sa popesc si eu...

unde-s elitele, ca dau in meritocid!

+Quote Post
Vizitator_cyanosu´noctambul.
mesaj Sep 16 2011, 11:15 PM
Mesaj #51

Guests

[quote name='Sieglind' date='Sep 15 2011, 05:56 PM' post='211180']
În urmă cu jumătate de secol, cineva (romancier şi fizician totodată) evidenţia existenţa unei profunde schisme între cele „două culturi”, literară (umanistă) şi ştiinţifică.

"Piu-Şerban Coculescu (cunoscut şi sub pseudonimul Pius Servien) s-a născut în Bucureşti în 1902. Tatăl său, Nicolae Coculescu, era profesor de astronomie şi, în 1908, înfiinţase Observatorul Astronomic din Bucureşti. Urmează studiile secundare la Bucureşti, terminându-le la [Paris]] unde, în 1920 îşi trece bacalaureatul în specialităţile matematică şi filozofie. Se înscrie apoi la Sorbona, trecându-şi licenţa în litere în anul 1925. Se întoarce în România, urmând cursurile Şcolii de ofiţeri de artilerie din Timişoara (1926-1927), după care revine la Paris. În anul 1930 îşi trece doctoratul la Paris cu teza “Ritmurile ca introducere fizică la estetică”. În continuare trăieşte la Paris fiind coferenţiar la Collège de France, activând în cadrul Centrului Naţional al Cercetării Ştiinţifice (Centre national de la recherche scientifique şi conducând diferite publicaţii ştiinţifice.
A publicat numeroase lucrări, multe dintre ele sub pseudonimul Pius Servien, derivat din prenumele sale, dar fiind şi o referire la romanul lui Anatole France Dorinţele lui Jean Servien. Acestea au acoperit teoria probabilităţilor, fundamentele matematicii, relaţia dintre acustică şi estetică, relaţia dintre limbajul ştiinţific şi limbajul poetic. Piu-Şerban Coculescu a murit prematur, la Paris, în anul 1959 în vârstă de 57 de ani.

Principala contribuţie ştiinţifică a lui Servien-Coculescu este crearea unei teorii matematice a ritmului, vizînd o transcriere matematică a ritmurilor, în primul rînd a ritmului din poezie.
În studiile sale asupra limbajului, Piu-Şerban Coculescu pleacă de la premiza unităţii profunde a creaţiei umane, indiferent de domeniul în care ea se manifestă: artă sau ştiinţă. Totuşi el scoate în evidenţă opoziţia dintre limbajul ştiinţific şi cel poetic. În ştiinţă, fiecare frază are un sens unic determinat, fiecare afirmaţie ştiinţifică putând fi parafrazată şi exprimată într-un mod diferit, dar perfect echivalent. Limbajul poetic are o infinitate de sensuri, orice frază lirică fiind un unicat, pentru care irepetabilitatea semnificaţiilor este esenţială. Coculescu compară fraza lirică poate fi comparată cu variaţiile infinite ale unui chip omenesc. [1]
Studiile sale de estetică încearcă se o definească ca pe o ştiinţă, bazată pe legi fizice, obiective. În ultima sa lucrare, Coculescu se ocupă de problema întâmplării şi de teoria probabilităţilor, pornind de la considerente lingvistice şi de la semnificaţia noţiunii de “întâmplare”. El arată că, în general, cercetătorii în domeniul teoriei probabilităţilor se străduiesc în primul rând să definească probabilitatea, ceea ce duce la eroarea de “petitio principi”, concluzia fiind inclusă în premizele raţionamentului. Spre deosebire de acestea, analizele lui semantice ale lui Coculescu pornesc de la noţiunea de întâmplare şi astfel ajunge să discute rădăcinile lingvistice ale teoriei probabilităţilor; după el, în matematică există exclusiv probabilitate – termen specific limbajului ştiinţific – şi nu există întâmplare, termen specific limbajului poetic. [2] Ideile lui Piu-Şerban-Coculescu au folosit ca punct de plecare pentru formalizarea unor capitole din teoria limbajelor ştiinţific şi liric, multe din ideile sale fiind dezvoltate de lingvistica matematică."

+Quote Post
Sieglind
mesaj Sep 16 2011, 11:48 PM
Mesaj #52

Membru veteran

îţi mulţumesc.

+Quote Post
Vizitator_Musafir lecturist.
mesaj Sep 17 2011, 12:25 AM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (am 'elito @ Sep 16 2011, 04:04 PM) *
Roata roata de ma uit, numa' rezultate de elita...sau de elitica (da' parca mai degraba de etilica). Daca cumva in tara asta exista oameni apartinatori elitei, garantat 100% ca nu se aduna, ba dimpotriva, se scad, se anihileaza si se autoanihileaza. Plesu e elita? Se aduna el cu cineva sau aduna elitistic sub curu-i gras? (Plesu e un exemplu, ca exemplu de mostra). E ca si cum neuronii nu s-ar conecta intre ei si mai apoi calculatorul central ar avea firele exterioare taiate. Elite? Zau ca omuletii astia verzi ar trebui sa lase urme...ca si melcu' lasa ceva dire. In alte cuvinte, elite belite.

MUNTELE
Ţin locul unei pietre de pavaj,
Am ajuns aici
Printr-o regretabilă confuzie.
Au trecut peste mine
Maşini mici,
Autocamioane,
Tancuri
Şi tot felul de picioare.
Am simţit soarele până la osii,
Şi luna
Pe la miezul nopţii.
Norii mă apasă cu umbra lor,
De evenimente grele
Şi importante
Am făcut bătături.
Şi cu toate că-mi suport
Cu destul stoicism
Soarta mea de granit,
Câteodată mă pomenesc urlând:
Circulaţi numai pe partea carosabilă
A sufletului meu,
Barbarilor!

Marin Sorescu

+Quote Post
Vizitator_cyanosu´lecturist.
mesaj Sep 17 2011, 12:35 AM
Mesaj #54

Guests

"Aş spune şi un lucru poate puţin mai aspru, deşi se poate spune şi cu vorbe mai blânde: viitorul nostru este generat nu numai de modul în care vom şti să ne asumăm singuri propria noastră viaţă şi să n-o lăsăm pe mâna statului sau să aşteptăm statul să facă ce trebuie pentru noi.

Modul nostru de viaţă viitoare şi de performanţă poate fi generat şi de abordarea celor de vârsta a treia, ca mine spre exemplu, care vor trebui să înţeleagă că au obligaţia să planteze un pom la umbra căruia nu vor sta niciodată", a spus ...., potrivit xxxx mass-media ro.
.............

"The true meaning of life is to plant trees, under whose shade you do not expect to sit."
Nelson Henderson

Wes Henderson& Associates, 1986. 119pp, paper, $8.50. ISBN 0-9692698-0-3

"The true meaning of life, Wesley, is to plant trees under whose shade you do not expect to sit."

daca elita politica plagiaza si nimeni nu sesizeaza, atunci...am sa-i ofer "elitei" o plagiatura asortata:

"Look at the trees, look at the birds, look at the clouds, look at the stars... and if you have eyes you will be able to see that the whole existence is joyful. Everything is simply happy. Trees are happy for no reason; they are not going to become prime ministers or presidents and they are not going to become rich and they will never have any bank balance. Look at the flowers - for no reason. It is simply unbelievable how happy flowers are.

I don't want anybody to stand between the individual and existence. No prayer, no priest -- you alone are enough to face the sunrise, you don't need somebody to interpret for you what a beautiful sunrise it is... And this is my attitude: you are here, every individual is here, the whole existence is available. All that you need is just to be silent and listen to existence. There is no need of any religion, there is no need of any God, there is no need of any priesthood, there is no need of any organization. I trust in the individual categorically. Nobody up to now has trusted in the individual in such a way.

I am not a logician. I am an existentialist. I believe in this meaningless, beautiful chaos of existence, and I am ready to go with it wherever it leads."

Osho

"Maybe nature is fundamentally ugly, chaotic and complicated. But if it's like that, then I want out."

Steven Weinberg

d´le Funeriu, va rog sa-mi iertatzi gestul, n-am luat bac-ul nici dintr-a doua incercare !

+Quote Post
Vizitator_Musafir cyanoticu´cianid.
mesaj Sep 17 2011, 12:48 AM
Mesaj #55

Guests

iata melcul, elito !

MELCUL
Melcul şi-a astupat bine ochii
Cu ceară,
Şi-a pus capul în piept
Şi priveşte fix
În el.
Deasupra lui
E cochilia
Opera sa perfectă
De care-i e silă -În jurul cochiliei
E lumea,
Restul lumii,
Dispusă încolo şi-ncoace,
După anumite legi
De care-i e silă
Şi-n centrul acestei
Sile universale
Se află el -
Melcul,
De care-i e silă.

Mrin Sorecu

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Sep 17 2011, 07:06 AM
Mesaj #56

Membru veteran

Daca este vreun liberal care si-a imaginat vreodata ca va ajunge sa il aiba candidat (la orice) pe Popescu Piedone sa se ridice in picioare si sa spuna cu mandrie: eu!

Presedintele Partidului Conservator, Daniel Constantin, a declarat vineri ca actualul primar al sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, este nominalizarea conservatorilor pentru Primaria Capitalei, transmite Agerpres. Constantin a spus ca in urma ultimelor sondaje exista sanse mari ca Piedone sa fie nominalizat de USL candidat la functia de edil sef. Rugat sa comenteze afirmatiile lui Constantin, presedintele PNL, Crin Antonescu, a spus ca "nu are nimic de declarat".

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Sep 17 2011, 09:09 AM
Mesaj #57

Membru veteran

Citeaza (Uncle Sam @ Sep 16 2011, 06:56 PM) *
Pai PNL si UDMR inseamna cat impreuna? La doua capete ar fi insemnat sa joace si cu PSD si cu PDL. De aia ziceam ca practic de UDMR nu au nevoie.

Ca sa fie siguri, au nevoie pentru ca PDLul deja i-au mai curtat inainte de infiintarea USL, nu? Este posibila o reintoarcere la "dreapta" a PNL, peste "cadavrul" lui Antonescu, evident, dar cred ca asta este cel mai simplu, deja Orban isi ascute securea, cred...

Sa ne amintim laudele lui Dinu la adresa actualei guvernari, laude de om de afaceri bineinteles, si zvonul scapat din gura lui Baselu', cum ca l-ar numi prim pe Dinu... E? ce zici? e posibil? Bineinteles ca da, doar nu am uitat:

" UN FLEAC, I-AM CIURUIT!"

Si cum bine spui ca nu exista pnlist adevarat, "in cuget si simtiri", care sa voteze cu Piedone - "sofer de Pitesti", eu cred ca nunta-i gata!....

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Sep 17 2011, 10:50 AM
Mesaj #58

Membru veteran

Citeaza (Zgabeartza Iftode @ Sep 17 2011, 12:09 PM) *
Ca sa fie siguri, au nevoie pentru ca PDLul deja i-au mai curtat inainte de infiintarea USL, nu? Este posibila o reintoarcere la "dreapta" a PNL, peste "cadavrul" lui Antonescu, evident, dar cred ca asta este cel mai simplu, deja Orban isi ascute securea, cred...

Sa ne amintim laudele lui Dinu la adresa actualei guvernari, laude de om de afaceri bineinteles, si zvonul scapat din gura lui Baselu', cum ca l-ar numi prim pe Dinu... E? ce zici? e posibil? Bineinteles ca da, doar nu am uitat:

....
Patriciu e transpartinic. Laude la adresa guvernarii? E adevarat ca noi stim ca alba e alba si neagra neagra, ca un partid sau un guvern trebuie ori numai criticat ori numai laudat. Sa spui ceva de bine...deja esti suspect si conspiratia e gata.
"Sa-ti fie rusine Dinu Patriciu" insa nu va fi niciodata in gratiile lui Basescu. Asta nu exclude insa ca Basescu sa vrea sa il ispiteasca doar ca sa arate lumii ca l-a ingenunchiat pe ciocoi.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Sep 17 2011, 11:22 AM
Mesaj #59

Membru veteran

Postari: 755
Inscris: 1-April 11
Utilizatorul numarul: 26 822

Citeaza (Zgabeartza Iftode @ Sep 17 2011, 09:09 AM) *

Si cum bine spui ca nu exista pnlist adevarat, "in cuget si simtiri", care sa voteze cu Piedone - "sofer de Pitesti", eu cred ca nunta-i gata!....

NL-ul se poate întoarce la "dreapta" la fel de uşor cum s-a întors şi la "stânga"! Văd că asta nu este o problemă pentru cei din PNL. Era să zic liberali!
Zgabeartza Iftode, sper că nu ni-l doreşti pe Piedone primar!

+Quote Post
Vizitator_cyanosu´politichist.
mesaj Sep 17 2011, 03:03 PM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Sep 17 2011, 11:22 AM) *
NL-ul se poate întoarce la "dreapta" la fel de uşor cum s-a întors şi la "stânga"! Văd că asta nu este o problemă pentru cei din PNL. Era să zic liberali!
Zgabeartza Iftode, sper că nu ni-l doreşti pe Piedone primar!

soroooo, las-o jos ca macane !

ideologii politice? doctrine economice? liberale, neo liberale,-cu aripiore sau fara- socialiste, conservatoare samd...unde draku vedeti voi in romania partide politice bazate pe ideologii politice si doctrine economice conforme siglei pe care si-o atarna-n fata sediilor ?
bah! voi sunteti normali la cap atunci cand afirmati ca ba unii ba altii sunt de dreapta, centru-dreapta extrema dreapta-stanga, stanga sau extrema stanga ?...mah! astia, din romania, de-si spun politicieni si se tot vantura prin mass-media romaneasca sunt pur si simplu niste bieti analfabeti politici dpdv al doctrinelor si ideologiilor pe care tot ei spun ca le-ar fi devenit convingeri intime pentru care, nu-i asa, le dot da cu lupta politica de toti peretii parlamentului.
bah, nene! numai cand v-aud ca vorbiti despre liberalism fara liberali, despre socialism fara socialisti si conservatorism fara conservatori, m-apuca totzi dracii ! bhai nene, politichistii romani sunt toti o apa si-un pamant, le fluiera vantul prin creier atunci cand sa doresti sa-i interogezi pe teme ideologice sau doctrine economice asezonate partidului pe care-l reprezinta, au o asa clisa mocirloasa sub dura mater de-ti patineaza si tie,- cat ai fi de ratzional, cu mult bun simt si de intelegator fata de specimenul politic romanesc- minte-an loc! bhai, lasati-o moarta cu astia si cu-ntorsu´ lor la stanga sau la dreapta, satia-s niste bieti ametiti in politica, nishte titirezi politici ! ha!

+Quote Post

17 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th December 2019 - 09:30 AM