IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> greseala notarului
Vizitator_vali.
mesaj Nov 28 2008, 08:42 AM
Mesaj #1

Guests

buna ziua .Am multe nelamuriri in privinta unui contract de vanzare -cumparare.In urma cu 7ani am cumparat un apartament de la mama mea(care era reprezentata de un mandatar)sa facut contract de vanzare cumparare.Dupa 6 ani sant chemat in tara pentru rectificarea contractului.(Procura speciala a mamei era sa se instraineze apartamentul cu obligatia de intretinere si rezervarea dreptului de abitatie viagera.)Intrebarea mea este-cum un notar a putut sa faca contract de vanzare cumparare dupa o procura care era doar de instrainare?De ce in2001 nu sa citit aceasta procura?(nu as fi fost deacord cu acest contract)Nici macar mandatara nu stia de existenta acestei procuri(cu toate ca prin aceasta procura era imuternicita ca mandatara)In 2007notara m-ia propus(ca sa nu se anuleze C.V.) sai dau mamei doar dreptul de abitatie viagera asupra intregului apartament(ceace am si facut)Anul acesta sant dat in judecata pentru anularea contractului-pe baza faptului ca nu sa respectate cerintele din procura.E posibil ca acelasi notar sa faca de doua ori greseala pe acelasi contract?Cum ar putea fi tras la raspundere notarul?Pe ce baza ma pot apara in instanta atata timp cat eu nu am stiut de ,,obligatia mea ,,In acelasi dosar e trasa la raspundere si mandatara.In apartament sta o sora minora (si o fata in gazda- mama locuieste in strainatate)eu platesc impozitul in fiecare an .
Go to the top of the page

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 13th November 2019 - 09:00 PM