IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Academia Română vă face pe toţi maramureşeni?
Ana Armanca Arde...
mesaj Sep 22 2011, 07:24 AM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 755
Inscris: 1-April 11
Utilizatorul numarul: 26 822

Academia Română ne face pe toţi maramureşeni. Ţinând cont de descălecarea lui Dragoş în Moldova.
În provincia turcă Rromalia un anumit trib de ţigani a stat sute de ani, înainte de a se stabili în Europa. Aceştia ar putea fi rromi. Aşadar, nu toti tiganii sunt « rromi », ci doar aceia care au ars-o prin Rromalia o bucata de vreme. Dar nici pentru ei nu este corectă denumirea de rromi, corect ar fi să li se spună rromali, rromalezi.
Deci vorbim de un trib de ţigani, nu de toate triburile.
Să-i numeşti pe toţi rromi, e ca şi cum ai spune că toţi românii sunt ieşeni, sau ardeleni, sau olteni.
Majoritatea triburilor de ţigani sunt originare din nord-vestul Indiei şi nord-estul Pakistanului. Se presupune că numele de « ţigani » (zingari, tsigans, zigeuners, cigani, cikani in alte limbi) provine din grecescul athinganoi, (tradus: « a nu se atinge »), numele unei secte din Bizanţ care practica izolaţionismul, cu care ţiganii au fost confundaţi. O etimologie mai probabila a numelui « ţigani », « gypsy » şi « gitani » dat acestui popor sunt numele « Egipt » , « egiptean » în mai multe limbi europene, şi se bazează pe faptul că în evul mediu se presupunea că originea ţiganilor ar fi fost din Egipt.
Traducerea cuvântului ţigan pe google:
Albaneză cigan
Engleză gypsy
Franceză gitan
Filipineză Dyipsi
Germană Zigeuner (se pronunţă aprox. ţigoiner)
Greacă Τσιγγάνων
Italiană zingaro
Maghiară cigány
Portugheză cigano
Rusă цыган (se pronunţă ţâgan)
Sârbă цигански (se pronunţă ţiganschi)
Slovacă cigán
Spaniolă gitano
Turcă Çingene
În DEX: provine Din sl. ciganinŭ. Cf. rus. țâgan.

Traducerea cuvântului evreu pe google:
Albaneză çifut
Engleză Jew
Franceză Juifs
Filipineză Hudyo
Germană Jude
Greacă εβραίος
Italiană ebreo
Maghiară zsidó
Portugheză judeu
Rusă еврей
Sârbă Јеврејин
Slovacă žid
Spaniolă judio
Turcă Yahudi

În DEX: provine Jid (reg. „evreu” < sl.) + suf. -an. Deci, din câte înţeleg eu cuvântul evreu provine dintr-un regionalism.
„Regionalimul” pare să existe şi în alte limbi.
Acuma, dacă evreii se simt ofensaţi de folosirea cuvântului evreu, eu sunt de acord să nu-l folosesc, dar tot eu am văzut că există şi evrei care se simt ofensaţi de folosirea cuvântului evreu şi şi-au schimbat numele evreiesc într-unul românesc!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_HP.
mesaj Sep 22 2011, 02:37 PM
Mesaj #2

Guests

E irelevant cum le zic altii, ci cum isi zic ei insisi si de ce si anume Rom sau Romani.

+Quote Post
Vizitator_HP.
mesaj Sep 22 2011, 02:40 PM
Mesaj #3

Guests

In plus, nu am auzit in viata mea de provincia turca Rromalia, de unde ai scos-o ?

Rom vine de la "barbat" in romani.

In schimb se poate argumenta cu destul succes ca romanii in general sunt niste xenofobi imputiti si ar putea sa isi schimbe denumirea ca atare in enciclopediile diverselor limbi.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 22 2011, 02:46 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (HP @ Sep 22 2011, 02:40 PM) *
In plus, nu am auzit in viata mea de provincia turca Rromalia, de unde ai scos-o ?

Chiar a existat, se mai numea si Rumelia. Capitala acestei provincii, daca nu ma insel, era la Adrianopole (azi: Edirne).

+Quote Post
Vizitator_HP.
mesaj Sep 22 2011, 03:21 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 22 2011, 02:46 PM) *
Chiar a existat, se mai numea si Rumelia. Capitala acestei provincii, daca nu ma insel, era la Adrianopole (azi: Edirne).

Asta e cu totul altceva. Si ii spunea Rumelia pentru ca in turca inseamna "tara romanilor" (fostul imperiu roman de rasarit).

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd November 2019 - 09:22 PM