IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Simte poporul ca e mai intelept ca Traian Basescu?
Vizitator_Papucescu.
mesaj Jan 29 2012, 09:36 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (gabif @ Jan 29 2012, 08:52 PM) *
exista in pdl Cristian Preda,Paleologu, Macovei, Frunzaverde, oameni care pot naste idei,poate au nascut dar copilul e deocamdata la cos.

O sa continui cu risipa infecunda de energii negative [sic] ignorandu-ti inca o data sfatul.
As vrea sa stiu ce duhuri ti-au strecurat tie speranta incerta ca ar putea fi ceva de capul acestor personalitati cu nume mai mult sau mai putin rasunatoare? Ai dat in bobi, sta scris in stele?
E fraza de mai sus ceva care sa te motiveze sa scrii proteste interminabile de tip "oda la partid - pamflet la seful esuat"? Si tu imi vorbesti mie de risipa de energie, de prost-gust si de.. lipsa de fecundare huh.gif ?

Stii, la urma urmei eu nu pricep ce vrei: pe de o parte spui ca tipii astia de mai sus nasc avortoni deocamdata. N-ar fi mai bine sa-i mai lasam cativa ani sa creasca curati, departe de cloaca politicii? Si dupa, daca s-or maturiza si-or avea curaj sa scoata capul sau or murii tartorii gen Basescu.. atunci se vor impune prin valoare.
Dar nu ni-i recomanda tu prin presupuneri de valoare inabusita de cel mai rau dintre pamanteni..
E de rasul curcilor ce propagi: hai dragi copii sa mai curatam partidul (poate mai facem o fractiune de dizidenti, daca tot nu prea mai avem sanse) ca sa expeimentam dup-aia pe pielea fraierilor care se uita-n gura ta daca nu cumva dedesubturile put si mai pestilential.

So..si acum ma duc la culcare, ca e mai important pentru natie ce produc eu maine, decat ce vor produce taietorii de Frunzaverde in urmatorul mandat!
Pa!

PS: Astept sa-mi completezi profilul si sa-mi mai dai ceva sfaturi comportamentale si eventual cum sa-mi ingrijesc sanatatea.
Citesc maine, promit!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Fetch aport.
mesaj Jan 30 2012, 11:50 AM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (Papucescu @ Jan 29 2012, 09:36 PM) *
O sa continui cu risipa infecunda de energii negative [sic] ignorandu-ti inca o data sfatul.
As vrea sa stiu ce duhuri ti-au strecurat tie speranta incerta ca ar putea fi ceva de capul acestor personalitati cu nume mai mult sau mai putin rasunatoare? Ai dat in bobi, sta scris in stele?
E fraza de mai sus ceva care sa te motiveze sa scrii proteste interminabile de tip "oda la partid - pamflet la seful esuat"? Si tu imi vorbesti mie de risipa de energie, de prost-gust si de.. lipsa de fecundare huh.gif ?

Stii, la urma urmei eu nu pricep ce vrei: pe de o parte spui ca tipii astia de mai sus nasc avortoni deocamdata. N-ar fi mai bine sa-i mai lasam cativa ani sa creasca curati, departe de cloaca politicii? Si dupa, daca s-or maturiza si-or avea curaj sa scoata capul sau or murii tartorii gen Basescu.. atunci se vor impune prin valoare.
Dar nu ni-i recomanda tu prin presupuneri de valoare inabusita de cel mai rau dintre pamanteni..
E de rasul curcilor ce propagi: hai dragi copii sa mai curatam partidul (poate mai facem o fractiune de dizidenti, daca tot nu prea mai avem sanse) ca sa expeimentam dup-aia pe pielea fraierilor care se uita-n gura ta daca nu cumva dedesubturile put si mai pestilential.

So..si acum ma duc la culcare, ca e mai important pentru natie ce produc eu maine, decat ce vor produce taietorii de Frunzaverde in urmatorul mandat!
Pa!

PS: Astept sa-mi completezi profilul si sa-mi mai dai ceva sfaturi comportamentale si eventual cum sa-mi ingrijesc sanatatea.
Citesc maine, promit!

Excelent, mirobolant, bravo.Sa rezum: n-ar fi rau sa fie bine (mie), aiailalti e prosti si carte nu stie. Neti,neti. Nici aia, nici aia. S-asa-i rau,nici asa nu-i bine, aia hoti, astia hoti etc. Perfect pina aici,nu? Demolutio in integrum. Ok. Ce pui in loc? Ai vreo idee? Participi la vreo constructie sau esti doar critic de constructii? Stii care e cea mai sinistra manipulare, capcana in care si tu ai cazut? Ai ajuns sa spui ce vrea sa auda orice politician al zilei: sa schimbam mentalitatea si cu mentalitatea schimbata, sa facem noua Romanie. Adica sa asteptam. Deci, poti sa construiesti ceva cu materialele excistente azi? Sau tu astepti materialele perfecte ale viitorului cu care sa construiesti ceva perfect? Daca asta astepti, fii mai prietenos cu cei care incearca sa faca ceva azi, chiar daca ce vor ei e imperfect. Si nu uita: in timp ce inteligenta iscoditoare cauta solutii, prostia cutezatoare a si trecut la fapte.

+Quote Post
Vizitator_noulIerusalimdeDolhasca....
mesaj Jan 30 2012, 12:00 PM
Mesaj #33

Guests

....ptiuuu,drace,minune mare coane Fanica,adicatelea ca cam asa devine cestiunea,po-po-ru',adicatelea noi,a devenit,adicatelea am devenit,ca noi sintem po-po-ru',am deveni mai intelepti ca Base...bai frate,matale esti sigur ca de poporu'asta care este aci,ca cum sa spun,adicatelea de noi astia vorbesti?..n-o fi vorba de vre-un altu',care a creat in istoria lui cultura si civilizatie?...mare ti-e gradina Ta,Doamne,si mult o sa mai dormim pe linga gardu'ei...amin...

+Quote Post
gabif
mesaj Jan 30 2012, 05:08 PM
Mesaj #34

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 28
Inscris: 3-March 10
Utilizatorul numarul: 18 933

[quote name='Papucescu' date='Jan 29 2012, 09:36 PM' post='230759']

poate cand va desteptati , daca se va intampla vreodata cititi si acest articol.v-ar mai limpezi putin si as intelege si eu ce naiba vreti sa spuneti cand scrieti ce scrieti pe aici:

Cum stimulam nediscriminatoriu economia
By florincitu

Aparut in Finantistii.

Acum cateva zile, ministrul finantelor Gheorghe Ialomitianu a explicat in doar cateva fraze filosofia economica dupa care s- ghidat Romania in ultimii 20 de ani: “… mai important e sa aloci bani pentru investitii publice decat sa reduci taxe, pentru ca automat ai o crestere pe orizontala”.

Ce ne spune de fapt domnul ministru este ca multiplicatorul fiscal functioneaza mai bine atunci cand crestem cheltuielile publice decat reducand impozitele. In esenta, ambele masuri stimuleaza cererea agregata. Dar pe canale diferite. In viziunea lui Gheorghe Ialomitianu, un leu cheltuit de stat va avea un efect mai mare asupra cererii agregate decat un leu castigat de economie, prin scaderea impozitelor.

Si acum de unde vine aceasta convingere: “De exemplu, societatile pe pierdere nu vor beneficia de reducerea impozitului pe profit. Dar daca aloci bani pentru investitii publice, automat firmele care nu au de lucru vor avea”.

Din pacate, nu asa stau lucrurile in realitate. In primul rand, o scadere a impozitelor pe profit nu este discriminatorie. Toate firmele beneficiaza in acelasi mod. Mai mult, impozitele mari creeaza motivatii pentru companii sa nu raporteze profit. Impozitele scazute au efectul invers.
Pe de cealalta parte, investitiile publice finantate din datorie sunt prin definitie discriminatorii pentru ca au o tinta specifica.

Numai ca anumiti agenti economici vor beneficia de acesti bani. Pentru ca domeniul este unul unde ai nevoie de costuri initiale mari nu putem sa ne asteptam la o competitie din partea sectorului privat pentru acesti bani. In acest mediu, pretul oferit de corporatii pentru serviciile oferite in schimbul acestor investitii va fi intotdeauna mai mare decat intr-unul competitiv.

Dar intreaga filosofie nu se reduce la aceste exemple. In viziunea domnului ministru, stimularea fiscala a economiei prin majorarea cheltuielilor publice duce la cresterea bunastarii. Mai mult, el sustine ca aceasta solutie este superioara celei in care stimulul vine sub forma reducerii de impozite. Daca ceea ce sustine e adevarat nu ramane decat sa incepem sa platim oameni sa sape gropi la marginea soselelor pentru ca apoi sa le astupe. Astfel se creeaza locuri de munca, dar cu siguranta nu creste bunastarea.

Este adevarat ca, in functie de modelul economic ales, exista mai multe solutii, dar marea diferenta e ca varianta propusa de ministrul finantelor si adoptata in ultimele doua decenii in Romania lasa la discretia statului stimularea fiscala a economiei, pe cand, in celalalt caz, stimulul e realizat fara discriminare. E important de stiut ca in cazul scaderii taxelor se elimina si suspiciunea de canalizare a fondurilor publice catre firmele “prietene”.
Rate this:

+Quote Post
Vizitator_popa edward.
mesaj Jan 30 2012, 07:14 PM
Mesaj #35

Guests

"Nu sunt un basescian , nici pe departe, dar ii recunosc efortul uman pe care-l face de a scoate "nava" la mal . " nu esti un basist dar.... esti.

+Quote Post
Vizitator_popa edward.
mesaj Jan 30 2012, 07:30 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (hotnewsadmin @ Jan 29 2012, 04:20 PM) *
Forumuri de ziare sau televiziuni, o familie? Unde? Sigur nu te referi la forumuri de hobbysti unde intr-adevar oamenii sunt relaxati si prietenosi atit unii cu altii cat si cu nou-venitii? Stiu si eu cate ceva despre mediul asta si explicatia pentru "deraierile" din ultimele zile e simpla: vin alegerile si propagandistii, platiti sau benevoli, au iesit la munca in virtual. Linga ei exista nemultumiti "privati" care la rindul lor cauta un dusman sa-l desfiinteze. Dar tonul il dau propagandistii.

stii de ce te cred? eu nu sunt in tara (ROMANIA) si de unde i-mi iau informatiile? de la parinti, prieteni si INTERNET. In ultima perioada ceva ciudat se intampla. Daca pana acum gaseam printre comentariile articolelor despre politicieni foarte rar cineva pro "lor" (nici nu merita sa le scriu numele), acum la fiecare articol exista cel putin unul care este pro Nu sunt un basescian , nici pe departe, dar ii recunosc efortul uman pe care-l face de a scoate "nava" la mal . . SERIOS? da cati ani are nevoie basescu sa "scoata" nava la mal? Toata viata lui si a copiilor, nepotilor, stra..... lui care urmeaza sa fie presedinti? Cred ca da. De ce? pai trebuie sa fie si ei buni la ceva dat din gura, ca nava oricum curand la mal nu ajunge sper eu curand. Sper acel curand sa nu fie "niciodata". Intrebatii pe batranii satelor cum era cu rege si faceti o comparatie.

+Quote Post
gabif
mesaj Jan 30 2012, 08:35 PM
Mesaj #37

Membru
**

Postari: 28
Inscris: 3-March 10
Utilizatorul numarul: 18 933

Citeaza (popa edward @ Jan 30 2012, 07u:30 PM) *
stii de ce te cred? eu nu sunt in tara (ROMANIA) si de unde i-mi iau informatiile? de la parinti, prieteni si INTERNET. In ultima perioada ceva ciudat se intampla. Daca pana acum gaseam printre comentariile articolelor despre politicieni foarte rar cineva pro "lor" (nici nu merita sa le scriu numele), acum la fiecare articol exista cel putin unul care este pro Nu sunt un basescian , nici pe departe, dar ii recunosc efortul uman pe care-l face de a scoate "nava" la mal . . SERIOS? da cati ani are nevoie basescu sa "scoata" nava la mal? Toata viata lui si a copiilor, nepotilor, stra..... lui care urmeaza sa fie presedinti? Cred ca da. De ce? pai trebuie sa fie si ei buni la ceva dat din gura, ca nava oricum curand la mal nu ajunge sper eu curand. Sper acel curand sa nu fie "niciodata". Intrebatii pe batranii satelor cum era cu rege si faceti o comparatie.

aveti si umor si inteligenta, multumesc de comentariu

+Quote Post
solar
mesaj Feb 2 2012, 04:16 PM
Mesaj #38

Nou venit
*

Postari: 10
Inscris: 18-September 08
Utilizatorul numarul: 3 169

Citeaza (solar @ Jan 29 2012, 12:05 PM) *
Spui asa: "...ni s-au injumatatit pensiile si salariile,dar cheltuielile cu personalul au crescut in bugetul statului cu 3% fata de anul 2008" si ca "asta inseamna ca nu a fost austeritate ci doar un transfer de bani dintr-un buzunar amarastean intr-unul mai baban..." Apoi, mai zici: "Am avut sansa unui TVA marit la 25%,dar ponderea veniturilor bugetare in PIB a ramas tot 33%"

Formulare foarte corecta... la prima vedere !! Acea vedere de economist amator care influenteaza pareri si in dreapta si in stanga. Concluziile pe care le tragi sunt eronate, deci false. Ma refer in primul rand la "teoria economica " pe care o gestionezi ca amator sadea,dar care face ...pui. (nu am verificat veridicitatea ciferelor pe care le avansezi, s-ar putea si ele sa fie luate exburtibus, dar nu mai conteaza) Cred ca ar fi benefic pt dumneta sa aprofundezi ceea ce se cheama idei economice. Exista surse destule sa le cercetezi.
In privinta solutiilor politice pe care le intrevezi si le avansezi pe baza concluziilor "definitive " si sentintionare la care ai ajuns, si ele sunt pe masura concluziilor gresite ca diagnostic economic al situatiei la zi a crizei din Romania. Nu sunt un basescian , nici pe departe, dar ii recunosc efortul uman pe care-l face de a scoate "nava" la mal . Sa nu crezi ca o face de-a moaca si la voia intamplarii!! Are in spatele solutiilor sale o armata de consilieri care stiu ceva carte si ceva ... teorie. El are , ceva in plus fata de altii care umbla toata ziua buna ziua cu politica in gura. Iar acei "altii" nu au absolut nimic. Nicio idee macar de luat in seama ca discutie. Poate vor fi fiind intre ei si cu... idei. Dar pana acum nu au iesit la rampa. Si stiu una si buna si striga din toti rarunchii JOS, AFARA, DEMISIE... O fac insa fara sa se uita o clipa in urma lor si fara sa le crape obrazul de rusine de ceea ce au lasat in urma!! Asa ca, tot dl ILIESCU ne are inca pe toti in mana , iar multi, foarte multi dintrte noi stam in dreapta tatalui, iar el ne ocroteste mangaindu-ne parinteste si ocrotitor pe crestet!!
In fine, altii, nu prea multi, confunda sula cu prefectura in dorul lelii. Jalnica stare de lucruri si deloc surazatoare !! E o mare, mare problema chiar de viitor imediat. Confunzia joaca la ea acasa in Romania in momnnetul de fata , la brat cu deruta generala si sub nimbul de staniol talk -show ne punem cu totii poalele-n cap!! Vezi ca reusim sa fim la moda ? Asa ca "Ocupy Wall Sreet!" nene si la ... zavera neamule ca-nceput!!
Si, fiindca tot suntem la inceputul ANULUI CARAGIALE nu pot sa nu-i aduc umilul meu omagiu> Sa ne traiesti intru multe secole, nene Iancule, ca ne trebuiesti!!

Unde esti , mai, vizitator roman le stiu pe toate?
Ti-am dat si cateva argumente, bai , proba de stiinta de carte, ce esti!! Ai acum alaturi pe HOTNEWS, si te invit insistent, ca si pe altii sa cititi convorbirea cu Dl Sima, pusa sub nasul vostru de tembeli carcotasi si pusi pe datul la cap in Piata Universitatii!! Sa vedem ce intelegeti si cat va duce capul, mai sindicalizati la creier!! Abia astept comentariile voastre de picati la bacalauret dar cu pretentii de ...doctoranzi in drept si publicisti!!(sic)

+Quote Post
solar
mesaj Feb 2 2012, 04:33 PM
Mesaj #39

Nou venit
*

Postari: 10
Inscris: 18-September 08
Utilizatorul numarul: 3 169

Citeaza (popa edward @ Jan 30 2012, 07:14 PM) *
"Nu sunt un basescian , nici pe departe, dar ii recunosc efortul uman pe care-l face de a scoate "nava" la mal . " nu esti un basist dar.... esti.

Nu sunt....dar esti USL-ist sigur!! Mascat, dragalas si altruist ca "Hakeract","Indignatu" sau "Ocupy Wall Street !!" Sa nu-mi spui ca nu porti basca rosie si uniforma lul MAZARE ca nu te cred
Iti doresc, asadar, sa incremenesti in proiectul Noii Revolutii Mondiale a tineretului drogat cu droguri usoare!! Fie-ti in viata drept calauza marile forumuri ale dezbaterii de vorbe fara capatai!!

+Quote Post
BalL
mesaj Feb 3 2012, 02:03 PM
Mesaj #40

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 5-July 10
Utilizatorul numarul: 22 270

Poporul se simte de regula mai intelept ca oricine. Poti observa postatori, manifestanti, politicieni, prestatori de servicii, muncitori, maturatori de strada s.a.m.d. care-si permit sa dea lectii de ceea ce trebuie sa faca presedintele, premierul, ministrii si alte functii administrative. Dar nu sunt capabili nici macar sa-si numere clasele de scoala, nivelul de studii ale meseriei sau profesiei sale. Cat despre comparatii, pentru acest lucru ar trebui sa aiba macar nivelul studiilor presedintelui si apoi ceva experienta pe postul respectiv. Despre fisa postului/atributii ale functiei acestuia, probabil ca nu au cunostiinte nici 80% din populatie.
Dupa cate stiu intelepciune insemneaza capacitate superioara de intelegere si judecare a lucrurilor, implicand o cunostere adanca a realitatii, multa experienta.
Sunt doar cateva motive pentru care intrebarea este un non sens si poate interesa doar pe sustinatori ai populismului.
In anii '90 intr-o polemica cu fratele meu mai mic, acesta ma apostrofeaza : "taci din gura ca la ASE tu ai facut politica!". Am ramas stupefiata pentru ca el nu a urmat nici o facultate multumindu-se cu liceul. Asa cum si gandeam i-am raspuns: "nu crezi ca pentru o astfel de apreciere ar fi trebuit macar sa treci pe acolo?

+Quote Post
Vizitator_orb-servator.
mesaj Feb 7 2012, 10:35 AM
Mesaj #41

Guests

Poporului la ora actuala incepe sa ii fie foame cu acte in regula.... bani de facturi nu mai are iar facturile pentru incalzire dupa lunile astea mai cu "-" o sa fie un cosmarrrr....pe deasupra este si "regulat" de noua clasa ciocoiasca (indiferent de partid ciuma rosie si cea portocalie si-au facut cu brio datorie de subminare totala a economiei romanesti buna rea asa cum era in ansamblu.... ).
La ora actuala poporul in majoritate s-a saturat de acest parvenit oportunist degizat din securist in reformator portocaliu mai ales de dreapta.....si nume t.b. sau piratul cel chior,
apropo citez din memorie "clasa de sus nu vrea decat sa isi conserve averile si privilegiile dobandite in detrimentul paturilor sarace ale societatii exploatate...." nu va suna cunoscut ... deloc, deloc?.. daca nu si nu mari surprize o sa aveti in viitor mai ales astia care se considera " de dreapta".......

RE: citatul era dintr-un manual de istorie de clasa a IX....

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Feb 7 2012, 11:56 AM
Mesaj #42

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

cei care critica guvernul boc si se plang ca o duc mai rau ca acum 3 ani habar nu au de contextul international, de realitate, de faptul ca intreaga lume o duce mai rau. in spania somajul este de peste 20%, in grecia au murit oameni la manfiestatii, grecia e in colaps, in irlanda oamenii sunt disperati (am cunoscut un irlandez asta vara, era la munca, intr-o tara araba, mi-a zis ca a ajuns acolo pt a luat primul job posibil, dupa 16 luni de somaj, atat el cat si nevasta-sa).

dragi uslasi, cand urlati ca vreti sa va fie bine incercati sa mai si munciti, nu mai plangeti dupa pensii si salariile bugetare de acum 3 ani. asta a fost si ideea guvernului tariceanu, stiau ca pierd, au marit salariile, pensiile, tot, au ramas in mintea prostilor drept guvernul in care s-au marit salariile lasand pe cei care au urmat sa explice prostilor ca nu o poti duce asa, ca nu exista economia care sa sustina astfel de aberatii salariale din banii bugetului.

boc este cel mai bun PM din ultimii 20 de ani, au inceput sa se miste lucrurile, invatamantul a inceput reforma (nu se mai copiaza, doctoratele sunt mai pe bune, profesori universitar ajungi mai greu doar cu pile etc), s-au facut mai multi km de autostrada decat in toate guvernarile anterioare la un loc, se misca anticoruptia, ministrul roman de finante a fost declarat cel mai bun ministru finantist din EU. Se pot spune multe, insa cand nu vrei sa vezi si te doare doar ca ti-e mai greu ca acum 3 ani fara sa intelegi ca ti-ar fi fost de 3 ori si mai greu daca ar fi fost PSDNL la putere (acum un an antenescu si ponta sustineau ca ce tari sunt guvernantii greciei, ca uite cum stiu ei sa tina cu poporul, ca nu inrobesc tara etc).
sunt convins ca exista si acum oameni politici cu pozitie importanta in pdl care mai fura si-si mai trag din spuza pe turta lor. sa votez insa cu usl ar fi insa sinucidere, vor veni niste hoti calificati, niste oameni care vor luat toata spuza, nu doar asa, cate un pic. istoria nu minte, istoria e realitate, in timpul guvernarilor anterioare PSD si PNL s-a furat din greu, efectiv tara a fost jecmanita. Sidex, Petrom, Insula Serpilor, Tractorul Bv, Oltchim, IMGB, Republica etc. Lista e lunga. Toate furaciunile astea au fost patronate de PSD si PNL. Sa vii acum, cand lucrurile se misca (da, nu sunt perfecte, dar se misca in sensul bun) si sa spui ca vii tu, partidul care a dat tarii cei mai mari hoti si ca vei face si vei drege profitand de prostia saracilor si saracia prostilor e demagogie la maxim, e minciuna, este nesimtire. Ce e tris este ca sunt oameni care au acces la internet si continua sa creada balivernele USL.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 7 2012, 12:31 PM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Feb 7 2012, 11:56 AM) *
boc este cel mai bun PM din ultimii 20 de ani, au inceput sa se miste lucrurile

Boc este cel mai imbecil si mai tradator ministru din ultimii 200 de ani, in februarie 2009 avea la dispozitie peste 20 de miliarde de euro (bani primiti moca din Germania) dar i-a transferat pe toti in Rusia la cererea lui Basescu pentru ca apoi sa se imprumute la FMI pe spinarea poporului. Cu toate ca stia ca FMI-ul l-ar putea forta sa taie salarii, pensii si sa ia mancarea de la gura mamelor si copiilor. Asta numesti tu patriotism? Sau competenta??? angry.gif Daca UE nu ar fi exercitat presiuni uriase asupra lui la inceputul anului trecut, lupta anticoruptie ar fi fost si acum un subiect de domeniul SF-ului. Acest gnom alienat si trist mai are acum o singura sansa de reabilitare, altfel puscaria il mananca: sa determine PDL-ul sa se debaraseze urgent de Basescu!!! In caz contrar, va fi jalea lumii in familia gnomului. Nici nu-ti poti imagina ce soarta atroce ar putea avea. Iti dau garantie scrisa, daca vrei, desi poti sa ma crezi pe cuvant de oroare.

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Feb 7 2012, 12:44 PM
Mesaj #44

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

QUOTE (Pintea @ Feb 7 2012, 12:31 PM) *
februarie 2009 avea la dispozitie peste 20 de miliarde de euro (bani primiti moca din Germania) dar i-a transferat pe toti in Rusia la cererea lui Basescu

ceva concret ai care sa sustina asta? e prima oara cand aud asa ceva, nici macar ponta si antenescu nu au sustinut aberatia asta, sunt convins ca daca ar fi avut vreun element palpabil ar fi bubuit atenele lui voiculescu cu aberatia asta.
asadar, CEVA CONCRET SI VERIFICABIL ai de spus? de inventii sunt satul de la antene si conferintele de presa ale USL>

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 7 2012, 12:51 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Feb 7 2012, 12:44 PM) *
asadar, CEVA CONCRET SI VERIFICABIL ai de spus?

Da, am dovezi CONCRETE SI VERIFICABILE. Le-am expus pe alt topic acum vreo doi ani, iti voi da linkul imediat.

+Quote Post
Vizitator_Piratu'.
mesaj Feb 7 2012, 01:10 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 7 2012, 12:31 PM) *
Boc este cel mai imbecil si mai tradator ministru din ultimii 200 de ani, in februarie 2009 avea la dispozitie peste 20 de miliarde de euro (bani primiti moca din Germania) dar i-a transferat pe toti in Rusia la cererea lui Basescu pentru ca apoi sa se imprumute la FMI pe spinarea poporului. Cu toate ca stia ca FMI-ul l-ar putea forta sa taie salarii, pensii si sa ia mancarea de la gura mamelor si copiilor. Asta numesti tu patriotism? Sau competenta??? angry.gif Daca UE nu ar fi exercitat presiuni uriase asupra lui la inceputul anului trecut, lupta anticoruptie ar fi fost si acum un subiect de domeniul SF-ului. Acest gnom alienat si trist mai are acum o singura sansa de reabilitare, altfel puscaria il mananca: sa determine PDL-ul sa se debaraseze urgent de Basescu!!! In caz contrar, va fi jalea lumii in familia gnomului. Nici nu-ti poti imagina ce soarta atroce ar putea avea. Iti dau garantie scrisa, daca vrei, desi poti sa ma crezi pe cuvant de oroare.

Inca n-ai priceput ca Boc e o piesa a Sistemului care a fost folosit(a) pentru binele Sistemului si ca traqdarea lui Boc nu e a lui Boc ci a Sistemului si ca acum, cand Boc pleaca, tot Sistemul castiga fiindca se perpetueza? Oioioioioioioi, oioioi, oioi, oi.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 7 2012, 01:25 PM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 7 2012, 12:51 PM) *
Da, am dovezi CONCRETE SI VERIFICABILE. Le-am expus pe alt topic acum vreo doi ani, iti voi da linkul imediat.

Am cautat topicul, dar nu l-am mai gasit, probabil ca a fost sters de admin. De fapt, chiar adminul il deschisese, se intitula "Dan Voiculescu a cerut suspendarea din functie a lui Traian Basescu", or something like that.

Oricum, poti sa verifici si tu informatia, daca faci niste sapaturi. Cele 20 de miliarde de euro au fost transferate in Rusia la sfarsitul lunii iunie 2009, intr-o noapte ploioasa, cu un urias avion Antonov venit sa preia, chipurile, "cateva zeci de pastile de uraniu imbogatit de la uzina din Pitesti". Disparitia sumei din "bugetul negru" al statului a fost marturisita de Petre Roman la televizor prin toamna acelui an, ca o mentiune oarecare, fara ca nimeni sa-l intrebe in mod expres, dar marturisirea lui nu a suscitat interesul celorlalti invitati din platou. Sau poate ca or fi ramas fara cuvinte? unsure.gif

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Feb 7 2012, 09:37 PM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 7 2012, 01:25 PM) *
. Cele 20 de miliarde de euro au fost transferate in Rusia la sfarsitul lunii iunie 2009, intr-o noapte ploioasa, cu un urias avion Antonov venit sa preia, chipurile, "cateva zeci de pastile de uraniu imbogatit de la uzina din Pitesti"

pinteo, tot varza ai in sinapsele alea. cum sa debitezi ma asemenea ineptii, haha, intr-o noapte ploiasa, haha, un urias avion antonov a venit sa ia 20 de miliarde de euro. haha. buey, a innebunit asta. baaa, pe langa ca nu era nevoie de un urias antonov ca sa ia 20 miliarde de eur, pt ca 1 de miliard de euro are ca volum cam 2 m3, deci hai sa zicem 40m3 daca e vb de bacnote de 500 eur. Acu, nu stiu, poate ai dreptate si or fi fost bacnote de 5 euro si era nevoie de un urias antonov intr-o noapte ploiasa. buey, haha, asta e bancul saptamanii.
bey, pinteo, pe de alta parte, te-ai intrebat ma vreodata ce e aia masa monetara? ti-ai pus vreodata problema ca 20 de miliarde de euro inseamna enorm ca masa monetara? 20 de miliarde de euro ar fi toti banii pe care ii au italienii in buzunare intr-un moment dat, oamenii nu au cash mai mult de cateva sute de euro, gogule, banii stau in banci, sunt bani virtuali, nu hartii care circula. deci daca iei toti italienii sau toti francezii nu strangi 20 de miliarde de euro cash, ca aia isi tin banii in banci, nu exista asa multe hartii pe piata.
vai de capul tau, stai cuminte si nu mai comenta tu despre viitorul romaniei, esti terminat, esti dus. auzi, a venit antonovu sa ia caramizile de bani. buhahaaaa.

+Quote Post
Vizitator_Radio Erevan.
mesaj Feb 7 2012, 11:50 PM
Mesaj #49

Guests

Eroare, nu era Antonov ci era Tupolev. Si n-a fost trimis sa ia euro ci sa aduca ruble. biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Mai mult de un neuron.
mesaj Feb 24 2012, 10:44 PM
Mesaj #50

Guests

cei care critica guvernul boc si se plang ca o duc mai rau ca acum 3 ani habar nu au de contextul international, de realitate, de faptul ca intreaga lume o duce mai rau. in spania somajul este de peste 20%, in grecia au murit oameni la manfiestatii, grecia e in colaps, in irlanda oamenii sunt disperati (am cunoscut un irlandez asta vara, era la munca, intr-o tara araba, mi-a zis ca a ajuns acolo pt a luat primul job posibil, dupa 16 luni de somaj, atat el cat si nevasta-sa).

dragi uslasi, cand urlati ca vreti sa va fie bine incercati sa mai si munciti, nu mai plangeti dupa pensii si salariile bugetare de acum 3 ani. asta a fost si ideea guvernului tariceanu, stiau ca pierd, au marit salariile, pensiile, tot, au ramas in mintea prostilor drept guvernul in care s-au marit salariile lasand pe cei care au urmat sa explice prostilor ca nu o poti duce asa, ca nu exista economia care sa sustina astfel de aberatii salariale din banii bugetului.

boc este cel mai bun PM din ultimii 20 de ani, au inceput sa se miste lucrurile, invatamantul a inceput reforma (nu se mai copiaza, doctoratele sunt mai pe bune, profesori universitar ajungi mai greu doar cu pile etc), s-au facut mai multi km de autostrada decat in toate guvernarile anterioare la un loc, se misca anticoruptia, ministrul roman de finante a fost declarat cel mai bun ministru finantist din EU. Se pot spune multe, insa cand nu vrei sa vezi si te doare doar ca ti-e mai greu ca acum 3 ani fara sa intelegi ca ti-ar fi fost de 3 ori si mai greu daca ar fi fost PSDNL la putere (acum un an antenescu si ponta sustineau ca ce tari sunt guvernantii greciei, ca uite cum stiu ei sa tina cu poporul, ca nu inrobesc tara etc).
sunt convins ca exista si acum oameni politici cu pozitie importanta in pdl care mai fura si-si mai trag din spuza pe turta lor. sa votez insa cu usl ar fi insa sinucidere, vor veni niste hoti calificati, niste oameni care vor luat toata spuza, nu doar asa, cate un pic. istoria nu minte, istoria e realitate, in timpul guvernarilor anterioare PSD si PNL s-a furat din greu, efectiv tara a fost jecmanita. Sidex, Petrom, Insula Serpilor, Tractorul Bv, Oltchim, IMGB, Republica etc. Lista e lunga. Toate furaciunile astea au fost patronate de PSD si PNL. Sa vii acum, cand lucrurile se misca (da, nu sunt perfecte, dar se misca in sensul bun) si sa spui ca vii tu, partidul care a dat tarii cei mai mari hoti si ca vei face si vei drege profitand de prostia saracilor si saracia prostilor e demagogie la maxim, e minciuna, este nesimtire. Ce e tris este ca sunt oameni care au acces la internet si continua sa creada balivernele USL.

Da Gigelele, stinge lampa, ia-o-n etc...Sigur că guvernul Boc e cel mai bun, de-aia a fost și dat afară, nu înainte de a-i vedea bucile slinoase. SIgur că a făcut performanță. Acum eu aș opinia către prostie- poți să faci performanță în prostie, dar nu sunt chiar sigur. Poate că a făcut performanță când ducea gâștele la păscut sau când îi spărgea răposatul ouă în cap. Mișcatul în sensul bun - probabil că te referi la viermii care rod mortul guvern PD-L- nu-i așa ?

+Quote Post
Vizitator_Mai mult de un neuron.
mesaj Mar 2 2012, 11:27 PM
Mesaj #51

Guests

AȘa e ,Gigele tată, ia să ne uităm noi ce rău o duc ăia din Darfur și să ne bucurăm că cel mai bun președinte și fostul său cel mai bun prim ministru ne-au făcut să trăim în cea mai bună dintre lumi. Că în România- sub guvernul Boc- s-a murit în mod real de foame- chestie care nu s-a întâmplat în toată istoria modernă a României- este doar un amănunt irelevant- la fel ca și faptul că dl. Boc și clica domniei sale au distrus sistematic tot pe ce au pus mâna- de la sistemul sanitar și până la transporturi. Iarăși un fapt fără importanță dacă ne uităm că săracii greci o duc și mai rău- decât au dus-o acum vreo 3 ani- de exemplu. În rest, părerea mea sinceră- dacă nu vrei să fi taxat drept imbecil de către niște oameni mai deștepți ca mine- e să taci naibii din gură cu Sidexul, Petrom-ul și alte chestii de care evident că n-ai habar, matale după intelect fiind- probabil- măturător IIi la Prigoană. Nu că funcția de măturător ar fi ceva degradant sau rușinos...

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Mar 3 2012, 01:20 PM
Mesaj #52

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 3 2012, 12:27 AM) *
. În rest, părerea mea sinceră- dacă nu vrei să fi taxat drept imbecil de către niște oameni mai deștepți ca mine- e să taci naibii din gură cu Sidexul, Petrom-ul și alte chestii de care evident că n-ai habar, matale după intelect fiind- probabil- măturător IIi la Prigoană.

La urmatoarea "parere sincera" ne parasesti definitiv.

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th November 2019 - 03:49 AM