IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Daca Basescu a expirat, nu trebuie altcineva sa ne repuna in termen?
gabif
mesaj Feb 22 2012, 01:01 AM
Mesaj #1

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 28
Inscris: 3-March 10
Utilizatorul numarul: 18 933

Florin Citu e un tip care imi place foarte mult,e tare destept, a fost bancher ,acum e consultant financiar ,vine din cand in cand la Money channal si spune lucruri trasnite pentru tovarasi sau tovarase guvernamentale.
El sustine de exemplu ca fondurile europene nu sunt solutia pentru economia romaneasca, ele sunt ca subventiile la societati de stat, nu te imping sa gandesti cum sa fii productiv foarte cand ai ajutoare.
El crede ca avem nevoie de o politca financiara care sa sustina crestere economica prin micsorare de taxe si impozite.Avem nevoie de viziune pe termen mediu si lung,iar disciplina finaciara nu trebuie sa ne-o impuna FMI.
Avem nevoie de o politica monetara coerenta care sa nu euroizeze sau dezeoroizeze dupa cum se trezeste Isarescu, avem nevoie de piata monetara nu consiliul monetar, avem nevoie de viziuni anticipative.
Pentru asta avem nevoie de recunoastere si acceptare a faptului ca numai competenta trebuie sa fie criteriu numirii de catre politicieni a celor ce trebuie sa administreze tara,indiferent daca in plus la competenta si excelenta in domeniu sunt si politicieni sau nu.
Basescu inca mai crede ca doar cu gesturi de imagine poate duce nava la mal.Depinde la care mal.
Daca sa fii parlamentar european e destul sa fii fata tatii, daca sa fii sef la sri e destul sa vrea sufletelul cuiva, acum presedintele crede ca a evoluat daca a ales o floare rara cu care sa faca primavara.
Gandire fumata, gesturi expirate.
Am vazut o emisiune la televizor in care o doamna din guvern era penibila si radea ca ciocanitoarea in timp ce un tanar economist doxa de carte , cum e Florin Citu o intreba de ce a mai foat nevoie sa schimbe guvernul daca nu au de gand sa schimbe nimic in natura politicilor de acum.
Doamna se lauda ca e bine fata de 2008, iar dl Citu ii spunea ca am triplat datoria tarii prin austeritatea de care guvernantii sunt mandri, ca avem per total o scadere si nu o crestere economica de minus doi la suta in acesti ultimi ani, ca nu avem nici o viziune despre Romania incotro in viitor.
Anticipatie inseamna si sa ghicesti cam ce Europa va exista in citiva ani, cu doua viteze ,avand in vedere ca Germania se imprumuta la dobanzi negative ,sau statele unite ale Europei nu numai cu guvernanta comuna ci si cu compensari si mutualizarea datoriei.Deocamdata salvarea Greciei a fost pentru ca hotaririle sa nu se ia cu spatele la zid,s-a castigat timp si problemele lui 2012 au fost impinse in 2013.
Dar in 2013 tot un presedinte incremenit in idee vom avea care tot ii da cu parlament unicameral si atat ,iar sansa ca la alegeri sa avem de unde alege e la fel de nefericita.
Cred ca pana la urma avem nevoie de un Tozgrec sa aleaga pentru noi, asta ca sa termin in ton optimist pentru ca eu chiar si in criza detest sa vad doar fete palide peste tot si mai ales in guvernul asta nou.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Feb 23 2012, 04:58 AM
Mesaj #2

Guests

Sunt de acord cu comentariul tau, exista oameni inteligenti care vor sa faca ceva

Deci, concluzia ta, Basescu e de vina ptr toate, parca am mai auzit asta pe undeva...

Dar ca sa fim serioasi hai sa le luam pe rand:

1. Basescu a sustinut ceva de bun simt, statul sa nu cheltuie mai mult decat are, e greu sa nu fi de acord cu asa ceva

2. Pana acum la nivel de guvern nici un partid nu a promovat competenta, ci cunostintele si nepotismul, nu inseamna ca fara Basescu lucrurile se schimba automat

3. De cand cu Basescu parca justitia a inceput sa mai miste ceva mai multe ocndamnari, ceea ce era de domeniul fantasticului in guvernarile Tariceanu si Nastase

4. Justitia e f.importanta, degeaba dai tu Guvern scutiri de taxe (cum sustine pertinent acest dom) daca, agentii economici stiu ca nu patesc nimic daca nu le platesc nici pe alea

5. Daca ar fi iesit Geoana si PSD, pana acum am fi avut cateva tunuri (privatizari) incepand cu Posta Romana

Cam astea imi vin in cap acum, asa ca eu nu cred ca Basescu e expirat dar ca a ridicat stacheta mai sus si noi acum vrem mult mai mult si mai ales mult mai repede, asa ca eu zic sa-i lasam si Guvernului Ungureanu o sansa pana la toamna la alegeri si apoi sa tragem linia

Sanatate si o zi buna

+Quote Post
gabif
mesaj Feb 23 2012, 06:46 AM
Mesaj #3

Membru
**

Citeaza (alex @ Feb 23 2012, 04:58 AM) *
Sunt de acord cu comentariul tau, exista oameni inteligenti care vor sa faca ceva

Deci, concluzia ta, Basescu e de vina ptr toate, parca am mai auzit asta pe undeva...

Dar ca sa fim serioasi hai sa le luam pe rand:

1. Basescu a sustinut ceva de bun simt, statul sa nu cheltuie mai mult decat are, e greu sa nu fi de acord cu asa ceva

2. Pana acum la nivel de guvern nici un partid nu a promovat competenta, ci cunostintele si nepotismul, nu inseamna ca fara Basescu lucrurile se schimba automat

3. De cand cu Basescu parca justitia a inceput sa mai miste ceva mai multe ocndamnari, ceea ce era de domeniul fantasticului in guvernarile Tariceanu si Nastase

4. Justitia e f.importanta, degeaba dai tu Guvern scutiri de taxe (cum sustine pertinent acest dom) daca, agentii economici stiu ca nu patesc nimic daca nu le platesc nici pe alea

5. Daca ar fi iesit Geoana si PSD, pana acum am fi avut cateva tunuri (privatizari) incepand cu Posta Romana

Cam astea imi vin in cap acum, asa ca eu nu cred ca Basescu e expirat dar ca a ridicat stacheta mai sus si noi acum vrem mult mai mult si mai ales mult mai repede, asa ca eu zic sa-i lasam si Guvernului Ungureanu o sansa pana la toamna la alegeri si apoi sa tragem linia

Sanatate si o zi buna

uite de ce cred eu ca basescu e vinovat:
- l=a numit pe Boc , l=a tinut cat a vrut , a actionat ca si cum el e premier si nu boc
- a impus-o pe roberta,udrea si ministri ade la finante,economie si interne niste neprofesionisti
- a spus ca de doua luni vorbise cu boc despre retragere si numirea lui ungureanu,asta a o clara ingnorare a partidelor si a spiritului democratic
- s-a implicat in functionarea pdl,la congres impunandu-l pe boc impotriva partidului care il dorea clar pe blaga
- reprezentarea in afara a romaniei a fost la nivel de comandant de vas la pensie si nu de diplomat de tinuta
- a creat un stil de misto golanesc in politica,numai conflicte si jigniri si incalcari ale constitutiei in numirea premierului.
- nu a reusit nimic din cea promis,a manipulat lumea cu referendumul si mai ales declaratia cu numirea doar daca usl are 50% e jenanta, adica daca usl are 49 si pdl 20 ce va face din nou va rupe partide cu amenintari dna?????
cat despre privatizari uite in programul de guvernare, ele oricum se vor face, baietii destepti sunt tot in economie,coruptia pe fonduri europene e mai mare, evaziunea nu a scazut cu nimic.tot ce face basescu e de imagine, ca si numirea lui ungureanu cu nimic serios in spate.el acum nu e interesat decat a-si salva piela de dusmanii pe care si i-a radicalizat in mod putin spus rautacios.cu siguranta geoana ar fi fost mai bun pentru ca inteleg eeconomie si e diplomat,atat in afara cat si in modul in care s-a compartat in psd.daca nu lasa la congres lumea sa voteze secret era si azi presedinte psd, e singurul care a facut asta.eu sunt liberala in gandire,nu asi fi votat niciodata in viata cu psd,dar acum regret amarnic ca nu am votat cu geoana,am cazut in cursa unei manipulari grosolane a lui basesxcu cu minele de sare si a posturilor tv care il atacau exagerat pe basescu.

Aceasta postare a fost editata de gabif: Feb 23 2012, 06:49 AM

+Quote Post
Vizitator_lulu.
mesaj Feb 23 2012, 08:40 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Vizitator_dan. @ Feb 23 2012, 07:52 AM) *
Nu inteleg cum unul ca tine care gandeste in halul asta are tupeul sa introduca ca si 'tema' obsesia lui pentru Basescu. Du-te la Adrian Nastase sau Voiculescu si spune-le ca ti-ai indeplinit misiunea si pot sa te plateasca.

si noi ce parere ar trebui sa avem despre unul ca tine care ii suspecteaza automat pe cei care i-ar crapa instant capul lui basescu ca sunt platiti de oarescine ? hm ? poate ca gabi asta simte , e dreptul ei la opinie. eu , de pilda , as vrea sa-l trag in tzeapa pe idolul tau chiormaliu , sa-i infig o tzeapa luuuuunga din rect pana in craniu , dar sunt perfect constient ca n-am sa pup vreodata ocazia asta ...

+Quote Post
Vizitator_Mai mult de un neuron.
mesaj Feb 23 2012, 01:55 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (gabif @ Feb 22 2012, 01:01 AM) *
Florin Citu e un tip care imi place foarte mult,e tare destept, a fost bancher ,acum e consultant financiar ,vine din cand in cand la Money channal si spune lucruri trasnite pentru tovarasi sau tovarase guvernamentale.
El sustine de exemplu ca fondurile europene nu sunt solutia pentru economia romaneasca, ele sunt ca subventiile la societati de stat, nu te imping sa gandesti cum sa fii productiv foarte cand ai ajutoare.
El crede ca avem nevoie de o politca financiara care sa sustina crestere economica prin micsorare de taxe si impozite.Avem nevoie de viziune pe termen mediu si lung,iar disciplina finaciara nu trebuie sa ne-o impuna FMI.
Avem nevoie de o politica monetara coerenta care sa nu euroizeze sau dezeoroizeze dupa cum se trezeste Isarescu, avem nevoie de piata monetara nu consiliul monetar, avem nevoie de viziuni anticipative.
Pentru asta avem nevoie de recunoastere si acceptare a faptului ca numai competenta trebuie sa fie criteriu numirii de catre politicieni a celor ce trebuie sa administreze tara,indiferent daca in plus la competenta si excelenta in domeniu sunt si politicieni sau nu.
Basescu inca mai crede ca doar cu gesturi de imagine poate duce nava la mal.Depinde la care mal.
Daca sa fii parlamentar european e destul sa fii fata tatii, daca sa fii sef la sri e destul sa vrea sufletelul cuiva, acum presedintele crede ca a evoluat daca a ales o floare rara cu care sa faca primavara.
Gandire fumata, gesturi expirate.
Am vazut o emisiune la televizor in care o doamna din guvern era penibila si radea ca ciocanitoarea in timp ce un tanar economist doxa de carte , cum e Florin Citu o intreba de ce a mai foat nevoie sa schimbe guvernul daca nu au de gand sa schimbe nimic in natura politicilor de acum.
Doamna se lauda ca e bine fata de 2008, iar dl Citu ii spunea ca am triplat datoria tarii prin austeritatea de care guvernantii sunt mandri, ca avem per total o scadere si nu o crestere economica de minus doi la suta in acesti ultimi ani, ca nu avem nici o viziune despre Romania incotro in viitor.
Anticipatie inseamna si sa ghicesti cam ce Europa va exista in citiva ani, cu doua viteze ,avand in vedere ca Germania se imprumuta la dobanzi negative ,sau statele unite ale Europei nu numai cu guvernanta comuna ci si cu compensari si mutualizarea datoriei.Deocamdata salvarea Greciei a fost pentru ca hotaririle sa nu se ia cu spatele la zid,s-a castigat timp si problemele lui 2012 au fost impinse in 2013.
Dar in 2013 tot un presedinte incremenit in idee vom avea care tot ii da cu parlament unicameral si atat ,iar sansa ca la alegeri sa avem de unde alege e la fel de nefericita.
Cred ca pana la urma avem nevoie de un Tozgrec sa aleaga pentru noi, asta ca sa termin in ton optimist pentru ca eu chiar si in criza detest sa vad doar fete palide peste tot si mai ales in guvernul asta nou.

păi doamna gabif, dacă sunteți aceeași gabif pe care o știu eu de pe un anumit forumel- bine v-am regăsit. Asta, în primul rând. În al doilea rând, dacă este să discutăm- avem și noi- adică ăia de sunt mai proști- o întrebare- dacă guvernul Boc a fost performant- de ce a fost schimbat- iar dacă n-a fost performant- de ce de-abia acum ? Aici e o dilemă dilematică din care nu ne poate scoate decât șuvița lipsă a domnului președinte.

+Quote Post
gabif
mesaj Feb 23 2012, 03:33 PM
Mesaj #6

Membru
**

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Feb 23 2012, 01:55 PM) *
păi doamna gabif, dacă sunteți aceeași gabif pe care o știu eu de pe un anumit forumel- bine v-am regăsit. Asta, în primul rând. În al doilea rând, dacă este să discutăm- avem și noi- adică ăia de sunt mai proști- o întrebare- dacă guvernul Boc a fost performant- de ce a fost schimbat- iar dacă n-a fost performant- de ce de-abia acum ? Aici e o dilemă dilematică din care nu ne poate scoate decât șuvița lipsă a domnului președinte.

eu nu am spus ca guvernul boc a fost performant ca doar se vede cum traim.dimpotriva ,am argumentat in repetate randuri ca in afara de a asculta de fmi alceva nu l-a dus capul.dar chiar performant de ar fi fost ,multe guverne cand pierd incredere pleaca ca nu pot face mai mult, cand nimeni nu te mai ia in serios.dar daca nu va suparati cine sunteti dvs de pe celalalt forum?adica cine ati fost dincolo?

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Feb 23 2012, 05:27 PM
Mesaj #7

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Domnilor, la subiect va rog. Offtopicele si atacurile reciproce au ajuns aici http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopic=62326&hl= .

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 23 2012, 05:29 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (hotnewsadmin @ Feb 23 2012, 05:27 PM) *
Domnilor, la subiect va rog. Offtopicele si atacurile reciproce au ajuns aici http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopic=62326&hl= .

Dar oare nu eram la subiect? huh.gif Pentru ca despre Basescu vorbeam...

+Quote Post
mesaj Feb 23 2012, 10:52 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (gabif @ Feb 23 2012, 03:33 PM) *
eu nu am spus ca guvernul boc a fost performant ca doar se vede cum traim.dimpotriva ,am argumentat in repetate randuri ca in afara de a asculta de fmi alceva nu l-a dus capul.dar chiar performant de ar fi fost ,multe guverne cand pierd incredere pleaca ca nu pot face mai mult, cand nimeni nu te mai ia in serios.dar daca nu va suparati cine sunteti dvs de pe celalalt forum?adica cine ati fost dincolo?

Păi doamna GabiF, ne cunoaștem de prin 2007- eu fiind în ultima reîncarnare recognoscibilă pe forumul Realitatea- un anume Krokodil.

+Quote Post
gabif
mesaj Feb 24 2012, 11:53 AM
Mesaj #10

Membru
**

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Feb 23 2012, 10:52 PM) *
Păi doamna GabiF, ne cunoaștem de prin 2007- eu fiind în ultima reîncarnare recognoscibilă pe forumul Realitatea- un anume Krokodil.

pe celalat forum nu erai asa modest ,adica nu te introduceai in randul celor mai prosti, si nu stiu de ce acum o faci ca nu e cazul.esti desptept insa prolix de obicei.atunci cand erai coerent si la obiect era o placere sa discutam,sper ca ai renuntat la stilul activismului partinic si putem discuta opinii fara substrat propagandist

+Quote Post
mesaj Feb 24 2012, 01:43 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (gabif @ Feb 24 2012, 11:53 AM) *
pe celalat forum nu erai asa modest ,adica nu te introduceai in randul celor mai prosti, si nu stiu de ce acum o faci ca nu e cazul.esti desptept insa prolix de obicei.atunci cand erai coerent si la obiect era o placere sa discutam,sper ca ai renuntat la stilul activismului partinic si putem discuta opinii fara substrat propagandist

E, doamna Gabi, dacă mă umflam în pene eram mort de mult. Deci mai bine prost și la câștig. Și la mai mare, observând cu bucurie că lumea deșteaptă își mai schimbă părerea despre Băsescu și PD-Leaua lui.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Feb 25 2012, 02:11 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (gabif @ Feb 23 2012, 06:46 AM) *
uite de ce cred eu ca basescu e vinovat:
- l=a numit pe Boc , l=a tinut cat a vrut , a actionat ca si cum el e premier si nu boc
- a impus-o pe roberta,udrea si ministri ade la finante,economie si interne niste neprofesionisti
- a spus ca de doua luni vorbise cu boc despre retragere si numirea lui ungureanu,asta a o clara ingnorare a partidelor si a spiritului democratic
- s-a implicat in functionarea pdl,la congres impunandu-l pe boc impotriva partidului care il dorea clar pe blaga
- reprezentarea in afara a romaniei a fost la nivel de comandant de vas la pensie si nu de diplomat de tinuta
- a creat un stil de misto golanesc in politica,numai conflicte si jigniri si incalcari ale constitutiei in numirea premierului.
- nu a reusit nimic din cea promis,a manipulat lumea cu referendumul si mai ales declaratia cu numirea doar daca usl are 50% e jenanta, adica daca usl are 49 si pdl 20 ce va face din nou va rupe partide cu amenintari dna?????
cat despre privatizari uite in programul de guvernare, ele oricum se vor face, baietii destepti sunt tot in economie,coruptia pe fonduri europene e mai mare, evaziunea nu a scazut cu nimic.tot ce face basescu e de imagine, ca si numirea lui ungureanu cu nimic serios in spate.el acum nu e interesat decat a-si salva piela de dusmanii pe care si i-a radicalizat in mod putin spus rautacios.cu siguranta geoana ar fi fost mai bun pentru ca inteleg eeconomie si e diplomat,atat in afara cat si in modul in care s-a compartat in psd.daca nu lasa la congres lumea sa voteze secret era si azi presedinte psd, e singurul care a facut asta.eu sunt liberala in gandire,nu asi fi votat niciodata in viata cu psd,dar acum regret amarnic ca nu am votat cu geoana,am cazut in cursa unei manipulari grosolane a lui basesxcu cu minele de sare si a posturilor tv care il atacau exagerat pe basescu.

M-ati lamurit acuma, si eu care credeam ca discutia e serioasa, nu va mai faceti mea culpa degeaba ca ati fi votat cu Topaila, "amicul" lui SOV, unde credeti ca puteam ajunge cu asemenea personaje in fruntea tarii

Prefer Guvernul Boc la o asa zisa "pierdere" de 2% decat guvernul Tariceanu la castig de parca 5%

Va doresc o zi buna, mergeti undeva si relaxati-va , lasati politica ca nu avem nici un castig din ea

+Quote Post
Vizitator_Jeffrey's shoe.
mesaj Feb 25 2012, 05:33 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (gabif @ Feb 22 2012, 01:01 AM) *
Daca Basescu a expirat, nu trebuie altcineva sa ne repuna in termen?

Cred ca problema noastra romaneasca e continuta in titlul tau: daca nu ne rezolva treaba cineva ( Base nu poate), sa ne-o rezolve altcineva. Dar sa punem intrebarea esentiala: A cui e problema? A mea. Cine s-o rezolve? Cineva sau altcineva. Hmmmm...pe undeva e o greseala. Oare americanul, neamtul, suedezul, francezul raspund la fel? Ma gandesc ca nu fiindca stiu ca le merge bine, se simt bine in tara lor, atit cat se poate.

+Quote Post
gabif
mesaj Feb 25 2012, 08:47 PM
Mesaj #14

Membru
**

Citeaza (Jeffrey's shoe @ Feb 25 2012, 05:33 PM) *
[/b]
Cred ca problema noastra romaneasca e continuta in titlul tau: daca nu ne rezolva treaba cineva ( Base nu poate), sa ne-o rezolve altcineva. Dar sa punem intrebarea esentiala: A cui e problema? A mea. Cine s-o rezolve? Cineva sau altcineva. Hmmmm...pe undeva e o greseala. Oare americanul, neamtul, suedezul, francezul raspund la fel? Ma gandesc ca nu fiindca stiu ca le merge bine, se simt bine in tara lor, atit cat se poate.
uver

dle... americanul si neamtul nu sutn in tara lor de capul lor,sunt si ei condusi:de un guvern,un parlament ,un presedinte.eu la asta ma refeream,sa votam ca sa reintram in termen, ca altfel vom ajunge si noi un neam expirat,mult nu mai avem pana atunci...

Aceasta postare a fost editata de gabif: Feb 25 2012, 08:48 PM

+Quote Post
Vizitator_S[ fim reali;ti.
mesaj Feb 25 2012, 11:21 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (alex @ Feb 25 2012, 02:11 PM) *
M-ati lamurit acuma, si eu care credeam ca discutia e serioasa, nu va mai faceti mea culpa degeaba ca ati fi votat cu Topaila, "amicul" lui SOV, unde credeti ca puteam ajunge cu asemenea personaje in fruntea tarii

Prefer Guvernul Boc la o asa zisa "pierdere" de 2% decat guvernul Tariceanu la castig de parca 5%

Va doresc o zi buna, mergeti undeva si relaxati-va , lasati politica ca nu avem nici un castig din ea

Da, dke, Alex, a;a fac toți proștii, prefră un om la fel de prost să-i conducă, Doamne Ferește dacă i-ar învăța ceva. Dl.Boc a fost un nimeni înainte de a ajunge prim-ministru (vezi ce spunea șeful lui direct, profesorul Marga), a fost un nimeni ca prim ministru și va fi un perfect nimeni după ce dispare din politică. Dar e de admirat de oameni ca dvs. care ne trag de vreo 200 de ani țara în jos, brava !

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Feb 26 2012, 01:15 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (S[ fim reali;ti @ Feb 25 2012, 11:21 PM) *
Da, dke, Alex, a;a fac toți proștii, prefră un om la fel de prost să-i conducă, Doamne Ferește dacă i-ar învăța ceva. Dl.Boc a fost un nimeni înainte de a ajunge prim-ministru (vezi ce spunea șeful lui direct, profesorul Marga), a fost un nimeni ca prim ministru și va fi un perfect nimeni după ce dispare din politică. Dar e de admirat de oameni ca dvs. care ne trag de vreo 200 de ani țara în jos, brava !

Din pacate nu te trag pe d-ta in jos, trag Canada de vreao 10 ani, si se vede unde au ajuns smile.gif

Pai spuneti-mi cine e Ponta, cine e Antonescu samd din toata clasa politica nu ai de unde alege, dar ptr dumneata poate sa vina si un absolvent de Oxford - Ungureanu, si tot nu iti convine, dumneata esti unul din ala care sta pe margine si nimica nu-i convine, asa ca parerea d-tale cu parere de rau nu se pune

+Quote Post
mesaj Feb 26 2012, 12:32 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Alex @ Feb 26 2012, 01:15 AM) *
Din pacate nu te trag pe d-ta in jos, trag Canada de vreao 10 ani, si se vede unde au ajuns smile.gif

Pai spuneti-mi cine e Ponta, cine e Antonescu samd din toata clasa politica nu ai de unde alege, dar ptr dumneata poate sa vina si un absolvent de Oxford - Ungureanu, si tot nu iti convine, dumneata esti unul din ala care sta pe margine si nimica nu-i convine, asa ca parerea d-tale cu parere de rau nu se pune

Dle. Alex, Canada e mare, o poți trage în jos cât vrei matale. Pe de altă parte, dezastruoasa guvernare Boc a adus țara Românika- că de ea vorbim acuma- exact pe undeva pe vremea lui Caragea vodă- un piic înainte de ciumă. Acuma matale- deh, dacă crezi că faptul că ești un absolvent de Oxford îți conferă dintr-o dată cunoștințe în toate domeniile- rămân și eu de părerea realistului dinainte.
Din păcate, dle. ALex, nu. Poți să termini și la Harvard și să fi un bou- sigur, nu este situația dlui. Ungureanu dar studiile de iudaistică în care și-a luat domnia sa doctoratul- sunt sigur- cu un calificativ excelent- nu prea au nici un fel de legătură cu condusul unei țări.

+Quote Post
Vizitator_reoriagax.
mesaj Feb 26 2012, 09:28 PM
Mesaj #18

Guests

car forum avatars
car forum australia
car forum au
car forum advertising
car forum audio
car forum audi
car forum acronyms
car forum adelaide
car forum abreviations
car forum advice
car forum bmw
car forum brisbane
car forum buying
car forum blog
car forum banners
car forum bhp
car forum best
car forum boost
car forum bangalore
car forum buick
car forum canada
car forum calgary
car-forums.com
car forum co il
car forum classifieds
car forum citroen
car forum china
car forum california
car forum chicago
car forum carfax
car forum directory
car forum dubai
car forum diy
car forum disclaimer
car forum discussion
car forum deal
car forum detailing
car forum decals
car forum domain
car forum dublin
car forum essex
car forum equinox
car forum eclipse
car forum european
car forum euro
car forum enthusiasts
car forum engineers
car forum economy
car forum event
car forum engine problems
car forum for sale
car forum florida
car forum ford
car forum ford focus
car forum fix
car forum focus
car forum for audio
car forum from malaysia
car forum from usa
car forum for mitsubishi
car forum girls
car forum games
car forum girlfriend
car forum gta
car forum gallery
car forum garage
car forum g
car forum general
car forum gps
car forum hong kong
car forum hk
car forum honda
car forum hyundai
car forum hawaii
car forum help
car forum honda accord
car forum hyundai accent
car forum hyundai tucson
car forum houston
car forum india
car forum ireland
car forum in singapore
car forum in malaysia
car forum in philippines
car forum insurance
car forum icons
car forum in dubai
car forum indonesia
car forum in sg
car forum jokes
car forum japan
car forum jetta
car forum jeep wrangler
car forum jaguar
car forum jobs
car forum jacksonville fl
car forum james
car forum jeep
car forum jeddah
car forum kia
car forum kuwait
car forum kansas city
car forum kids
car forum kentucky
car forum kuala lumpur
car forum kc
car forum kia sportage
car forum kelowna
kit car forum
car forum list
car forum lexus
car forum logo
car forum links
car forum london
car forum lease
car forum louisiana
car forum las vegas
car forum laguna
car forum lamborghini
car forum malaysia
car forum melbourne
car forum misfits
car forum mazda
car forum manila
car forum mauritius
car forum maintenance
car forum mitsubishi
car forum malta
car forum my
car forum nsfw
car forum nz
car forum northern ireland
car forum ni
car forum names
car forum network
car forum nissan
car forum nsw
car forum new
car forum new jersey
car forum ottawa
car forum ontario
car forum ownage
car forum ohio
car forum oman
car forum online community for car fanatics
car forum owned
car forum online
car forum omaha
car forum oil change
car forum philippines
car forum perth
car forum pictures
car forum pakistan
car forum problem
car forum price
car forum photos
car forum pic
car forum projects
car forum pi
car forum qld
car forum questions
car forum queensland
car forum qatar
car forum quotes
car insurance questions forum
quantum kit car forum
car forum rules
car forum repair
car forum reviews
car forum rankings
car forum renault
car forum rover
car forum rent
car forum racing
car forum rims
car forum rogue
car forum signature maker
car forum signature
car forum singapore
car forum south africa
car forum scdf
car forum sites
car forum sale
car forum sigs
car forum subaru
car forum scotland
car forum toronto
car forum tehas
car forum templates
car forum toyota
car forum topics
car forum thailand
car forum tucson
car forum texas
car forum toyota corolla
car forum troubleshooting
car forum usa
car forum uk
car forum uae
car forum us
car forum username
car forum used
car forum ultimate
car forum utah
car forum ultimate supra build
car forum united kingdom
car forum vancouver
car forum video
car forum vulletin
car forum volvo
car forum vw
car forum vauxhall
car forum victoria
car forum volkswagen
car forum versa
car forum vibe
car forum wars
car forum websites
car forum wa
car forum wax
car forum window tinting
car forum wife
car forum wiki
car forum women
car forum welcome
car forum wrx
car forum xc70
car forum x-type
car forum youtube
car forum yukon
car forum yaris
car forum yearbook
yellow car forum
clean your car forum
car forum z
car forum zenvo
car forum zymol
z car forum
datsun z car forum
classic z car forum
nissan z car forum
new zealand car forum
1 32 slot car forum
1 stock car forum
car forum 2
car forum 2 calendar
car forum 2 dodge neon
car 2 car forum
car forum 3z
car forum 3
3d car forum
car forum 4x4

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Feb 26 2012, 10:58 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Feb 26 2012, 12:32 PM) *
Pe de altă parte, dezastruoasa guvernare Boc a adus țara Românika- că de ea vorbim acuma- exact pe undeva pe vremea lui Caragea vodă- un piic înainte de ciumă.

D-l Neuron sau cum te numesti, poate ai auzit asta la Antene si la propaganda anti-romaneasca, dar de fapt cea mai dezastruoasa guvernare a fost guvernarea Nastase, care a instrainat pe nimica rezervele de petrol ale subsolului Romaniei si apoi au urmat cele ale Marii Negre, si din cauza carora romanii platesc la pompa mai mult decat in Canada, si in plus toate preturile la orice produs sunt mai mari cu pana la 10% din cauza transportului

Iarasi cea mai dezastruoasa guvernare este a guvernului mondial din umbra care vrea sa impinga Romania ca si Grecia si alte tari in faliment, cu asta s-a luptat guvernarea Boc si din pacate sunt multi romani ca dumneata care in loc sa-l sprijine, li se pare "cool" sa-l injure pe Boc si pe altii care chiar au vrut sa faca ceva, iar Boc chiar daca nu e el cel mai destept care a condus un guvern, dar macar nu si-a facut reprezentanta Citroen sau alta marca ca sa castige pe spinarea romanilor, mai gandeste-te

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Feb 27 2012, 12:34 AM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Feb 26 2012, 12:32 PM) *
Dle. Alex, Canada e mare, o poți trage în jos cât vrei matale. Pe de altă parte, dezastruoasa guvernare Boc a adus țara Românika- că de ea vorbim acuma- exact pe undeva pe vremea lui Caragea vodă- un piic înainte de ciumă. Acuma matale- deh, dacă crezi că faptul că ești un absolvent de Oxford îți conferă dintr-o dată cunoștințe în toate domeniile- rămân și eu de părerea realistului dinainte.
Din păcate, dle. ALex, nu. Poți să termini și la Harvard și să fi un bou- sigur, nu este situația dlui. Ungureanu dar studiile de iudaistică în care și-a luat domnia sa doctoratul- sunt sigur- cu un calificativ excelent- nu prea au nici un fel de legătură cu condusul unei țări.

Hai sa facem o mica analiza in ceea ce zici, dumneata te contrazici singur, cei care se pricep in condusul unei tari, economisti de prestigiu de la The Economist, au apreciat guvernul Boc, caci a adus crestere economica Romaniei in contextul crizei economice mondiale, deci despre ce vorbim noi, de specialisti de la Antena 3 gen Ciuvica

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Feb 27 2012, 12:45 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (musafir @ Feb 26 2012, 11:26 PM) *
...............

Pentru cultura d-voastra generala, nu exista crestere economica la nesfarsit, economia mondiala e ciclica, adica cresteri si descresteri, mai pe intelesul d-voastra dupa cresterea din guvernarea Tariceanu a venit imediat descrestere economica care s-a suprapus cu guvernarea Boc, puteti sa intelegeti d-voastra asta ?

+Quote Post
mesaj Feb 27 2012, 07:36 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Alex @ Feb 27 2012, 12:34 AM) *
Hai sa facem o mica analiza in ceea ce zici, dumneata te contrazici singur, cei care se pricep in condusul unei tari, economisti de prestigiu de la The Economist, au apreciat guvernul Boc, caci a adus crestere economica Romaniei in contextul crizei economice mondiale, deci despre ce vorbim noi, de specialisti de la Antena 3 gen Ciuvica

Dle. Alex, dacă acuma la necrolog sau la ferpar se spune apreciere da, probabil că cei mai grozavi specialiști au apreciat că defunctul guvern Boc, de mort ce este, a fost cel mai bun guvern al tuturor timpurilor, de la Burebista și până la- evident- Emil Boc. Când aud cuvinte gen ”creștere economică” aruncate ca pe semințe îmi vine să pun mâna pe un tanc, ceva...vezi că și Ceaușescu cred că avea cea mai mare creștere economică- păcat că nu prea bneeficiau cetățenii de un nivel de trai mai bun dar ce mai contează cetățeanul, nu-i așa ? În definitiv, cianura e mai ieftină decât morfina și lucrează și mai repede....

+Quote Post
gabif
mesaj Feb 28 2012, 03:35 PM
Mesaj #23

Membru
**

Citeaza (alex @ Feb 26 2012, 10:58 PM) *
D-l Neuron sau cum te numesti, poate ai auzit asta la Antene si la propaganda anti-romaneasca, dar de fapt cea mai dezastruoasa guvernare a fost guvernarea Nastase, care a instrainat pe nimica rezervele de petrol ale subsolului Romaniei si apoi au urmat cele ale Marii Negre, si din cauza carora romanii platesc la pompa mai mult decat in Canada, si in plus toate preturile la orice produs sunt mai mari cu pana la 10% din cauza transportului

Iarasi cea mai dezastruoasa guvernare este a guvernului mondial din umbra care vrea sa impinga Romania ca si Grecia si alte tari in faliment, cu asta s-a luptat guvernarea Boc si din pacate sunt multi romani ca dumneata care in loc sa-l sprijine, li se pare "cool" sa-l injure pe Boc si pe altii care chiar au vrut sa faca ceva, iar Boc chiar daca nu e el cel mai destept care a condus un guvern, dar macar nu si-a facut reprezentanta Citroen sau alta marca ca sa castige pe spinarea romanilor, mai gandeste-te

Celebrul slogan care a facut cariera in anii '90, "nu ne vindem tara", revine in actualitate de vreo doi ani, atat in forma sa clasica - nu ne vindem aurul canadienilor -, cat si sub o forma noua, adaptata noilor realitati: "vai ce prosti am fost ca ne-am vandut tara", prin "tara" intelegandu-se in special fosta Societate Nationala a Petrolului "Petrom". Mai sunt si alte lucruri instrainate de statul roman si pentru care conationalii nostri au nostalgii, dar Petrom-ul este lider detasat si prin prisma oportunitatilor de a reveni in actualitate.

Mai precis, la fiecare majorare de preturi la carburanti incepe o jelanie generala, avand ca portavoce diversi "formatori" de opinie, din politica si din societatea civila, care isi extrag seva ditirambelor din vox-pop-uri manioase generate de intrebari adanci de genul "considerati justificate recentele majorari de preturi la pompa?".

Si de parca aceste stiri nu erau de ajuns, a mai cazut ca o secure pe grumazul firav al natiei si vestea ca, sub papucul imperialist austriac, Petrom a facut un profit record, de aproape un miliard de euro, in plina criza. Asa se face ca saptamana trecuta au fost scoase de la naftalina, unde nici nu prea apucasera sa prinda miros, refrenele clasice. Va propun sa fredonam impreuna cateva.

1. Uite cum intr-un singur an austriecii au obtinut un profit mai mare decat suma pe care au platit-o pentru perla economiei romanesti. Asa o fi, iar acest lucru s-a intamplat si in 2010, si in 2009, si in 2008. Ce ne facem insa ca uitam este faptul ca inainte de privatizare Petrom era o veritabila gaura neagra pentru economia romaneasca, fiind un caz de studiat in scoala de clientelism politic si prost management. E drept, unul dintre arhanghelii dreptatii petroliere s-a scapat la un moment dat, in direct la o emisiune televizata, spunand ca ar fi fost mai bine ca in Romania sa existe o mie de milionari romani in euro de pe urma Petrom, decat un miliardar austriac. Iar milionarii la care facea referire respectivul nu erau actionari ai companiei, ci capusele a caror retea impanzise intreaga tara. Ii inteleg supararea, o asfel de capusa il conectase si pe el la un flux de numerar cu debit ridicat, iar de cand robinetul a fost inchis de catre OMV viata e mult mai trista.

2. Nu era de ajuns ca le-am vandut austriecilor o supercompanie pe bani putini, de ce a mai trebuit sa le concesionam pe nu stiu cate zeci de ani zacamintele de titei si gaze naturale, bogatiile tarii cum ar veni, lasate noua mostenire, noua si urmasilor urmasilor nostri de Traian cel Mare (erata: m-am uitat in cartea de istorie si il chema Stefan). Nimeni nu spune insa ca exploatarea acestor zacaminte nu e la un click distanta, ca presupune eforturi majore, inclusiv financiare, pentru aducerea lor la suprafata, sau ca rezervele nu sunt nelimitate. Asta e si situatia cu zacamantul de gaze naturale descoperit recent de Petrom OMV in Marea Neagra. Toata lumea socoteste ca acel zacamant ne-ar putea asigura consumul intern vreme de 6 ani sau ar compensa importurile de gaz rusesc pentru vreo 20 de ani. Dar prea putini sunt cei pe care i-a interesat informatia ca pentru a extrage acele gaze e nevoie de investitii de cateva miliarde de dolari.

3. Redeventa e prea mica, iar preturile la pompa prea mari, dovada profitul urias inregistrat de companie. Despre redeventa putem discuta, e poate singura portita pe unde statul roman ar mai putea obtine ceva in plus. Subliniez, statul roman, si nu romanii. In ce priveste preturile la pompa, Petrom actioneaza pe o piata concurentiala, in care detine o cota de sub 40%. Iar mega-profitul nu vine din activitatea de distributie, ci din cea de extractie si rafinare, unde veniturile nu sunt calculate ca fiind costurile de productie plus o marja de profit, ci sunt dependente de cotatiile internationale ale titeiului. Iar 2011 a fost, cum ar spune viticultorii, a good year.

4. Austriecii vor repatria sute de milioane de euro, iar noi ramanem si cu banii luati, si cu resursele secatuite. Ei bine, inainte de calcula ce dividende isi va lua OMV de la Petrom, si alaturi de OMV statul roman si zeci de mii de alti mici actionari, inclusiv romani, ar trebui sa calculam cate miliarde de lei incaseaza statul roman din impozite pe profit si salarii, din contributii de asigurari sociale, din accize si TVA. Daca nu aveti cifrele la indemana va spun eu: multe miliarde! La care se adauga sumele care se scriu tot cu 10 cifre pe care Petrom OMV le investeste anual. In economia romaneasca.

In concluzie, eu m-as gandi de doua ori inainte sa ma las coplesit de manie proletara la vederea profitului "nesimtit" al Petrom. Pentru ca daca la Petrom lucrurile merg bine, merg bine si pentru industria dezvoltata pe orizontala in jurul acestei mega-companii, merg bine si pentru bugetul statului si, indirect, merg bine si pentru noi. Iar in ce priveste preturile la pompa, cand acestea vor fi cu adevarat insuportabile, probabil ca Petrom isi va regandi modelul de business. Deocamdata insa nu are niciun motiv.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Mar 1 2012, 03:54 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Feb 27 2012, 07:36 PM) *
Dle. Alex, dacă acuma la necrolog sau la ferpar se spune apreciere da, probabil că cei mai grozavi specialiști au apreciat că defunctul guvern Boc, de mort ce este, a fost cel mai bun guvern al tuturor timpurilor, de la Burebista și până la- evident- Emil Boc. Când aud cuvinte gen ”creștere economică” aruncate ca pe semințe îmi vine să pun mâna pe un tanc, ceva...vezi că și Ceaușescu cred că avea cea mai mare creștere economică- păcat că nu prea bneeficiau cetățenii de un nivel de trai mai bun dar ce mai contează cetățeanul, nu-i așa ? În definitiv, cianura e mai ieftină decât morfina și lucrează și mai repede....

Dumneata crezi ca aici in Canada criza nu s-a simtit sau ca oamenii de aici sunt bucurosi ca au disparut job-uri si a crescut somajul si unemployment-ul, ca benzina a crescut si odata cu aceasta toate preturile, iar multi din cei de aici au si ei rate la banci, crezi ca sunt bucurosi si il lauda pe Harper, te inseli daca ai vedea asa ceva

"Crestere economica" = job-uri mai multe, sanse mai multe de angajare si de a castiga

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Mar 1 2012, 04:05 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (gabif @ Feb 28 2012, 03:35 PM) *
Celebrul slogan care a facut cariera in anii '90, "nu ne vindem tara", revine in actualitate de vreo doi ani, atat in forma sa clasica - nu ne vindem aurul canadienilor -, cat si sub o forma noua, adaptata noilor realitati: "vai ce prosti am fost ca ne-am vandut tara", prin "tara" intelegandu-se in special fosta Societate Nationala a Petrolului "Petrom". Mai sunt si alte lucruri instrainate de statul roman si pentru care conationalii nostri au nostalgii, dar Petrom-ul este lider detasat si prin prisma oportunitatilor de a reveni in actualitate.

Privarizarea Petrom-ului a fost o teapa data poporului roman de PSD, eu nu inteleg acum cum PSD-ul are pretentia acum ca ar fi cei mai desdtepti si cei mai buni dupa asa furtisag pe fata, si altele la fel.

La Rosia Montanta daca statul poate exploata clasic si fara cianuri sa o faca si daca nu, sa lase zacamantul acolo pana numai statul o va putea face si nu companii straine sau firme private.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Mar 1 2012, 04:12 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (gabif @ Feb 28 2012, 03:35 PM) *

A, si inca ceva, Constitutia Ropmaniei ar trebui sa specifice foarte clar, bogatiile solului si subsolului apartin in totalitate si numai statului roman.

Iar A.Nastase ar trebuie sa faca puscarie cu executare pentru ceea ce a facut.

+Quote Post
mesaj Mar 2 2012, 11:19 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (alex @ Mar 1 2012, 03:54 PM) *
Dumneata crezi ca aici in Canada criza nu s-a simtit sau ca oamenii de aici sunt bucurosi ca au disparut job-uri si a crescut somajul si unemployment-ul, ca benzina a crescut si odata cu aceasta toate preturile, iar multi din cei de aici au si ei rate la banci, crezi ca sunt bucurosi si il lauda pe Harper, te inseli daca ai vedea asa ceva

"Crestere economica" = job-uri mai multe, sanse mai multe de angajare si de a castiga

Dle.Alex, Canada- ca și SUA- își poate permite să aibă niște dobitoci la conducere- nu știu dacă este cazul Canadei dar dl.G.W: Bush avea inteligența unui urangutan pitic și totuși a fost ales de două ori președinte. Dar...darul e important pentru că cei care aveau funcții de execuție propriu-zise țineau țara funcțională- așa că dacă mâine ar fi ales în SUA Mickey Mouse președinte- sau în Canada renul ăla prim-ministru- țara ar funcționa foarte bine.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Mar 4 2012, 02:48 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 2 2012, 11:19 PM) *
Dle.Alex, Canada- ca și SUA- își poate permite să aibă niște dobitoci la conducere- nu știu dacă este cazul Canadei dar dl.G.W: Bush avea inteligența unui urangutan pitic și totuși a fost ales de două ori președinte. Dar...darul e important pentru că cei care aveau funcții de execuție propriu-zise țineau țara funcțională- așa că dacă mâine ar fi ales în SUA Mickey Mouse președinte- sau în Canada renul ăla prim-ministru- țara ar funcționa foarte bine.

Deci, mai explic o data, crestere si descrestere economica a existat si va exista intotdeauna, la fel si crizele, au existat crize incepand cu '39, apoi a fost crestere economica samd.

In Romania in socialism nu s-a stiut ce e aia criza, dar de ex. in anii 90 si SUA si Canada s-a confruntat cu o criza, mi s-a povestit ca in perioada aia, la jurnalele de stiri, o multime de cazuri de oameni care se aruncau in fata metrou-ului din cauza situatiei economice, care fie vorba intre noi nu se intampla acuma, chiar daca e criza, oamenii se imbulzesc in magazine, week-end-urile la munte sunt pline pe partiile de schi si nu numai, concediile se fac numai in strainatate si destinatii exotice, etc.

Si ca sa dau un exemplu pe intelesul d-voastra, daca ar veni Antonescu si Ponta la putere, criza ar ramane caci nu puteti spune ca ar disparea, si asta nu inseamna neaparat ca acestia doi ar fi "dobitoci" sau "urangutani" din cauza asta

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th November 2019 - 03:54 PM