IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

16 Pagini V  « < 7 8 9 10 11 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum poti avea o viata de familie fericita ?
ady 1
mesaj Jan 10 2009, 04:40 PM
Mesaj #241

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 452
Inscris: 1-January 09
Utilizatorul numarul: 5 500

Analizează situaţia dificilă a unui tînăr: „La început, mi-a plăcut grozav de mult de ea. Ce-i drept, recunosc că am convins-o să facă unele lucruri despre care ea credea că nu erau corecte. Acum mă simt un mizerabil pentru că nu mă mai interesează. Cum aş putea scăpa de ea fără să o rănesc?“ Ce situaţie încurcată! Şi cum te-ai simţi dacă ai fi în locul lui ei ?

Decepţia sentimentală este o boală obişnuită la adolescenţi. Este adevărat, poate fi plăcut să priveşti doi tineri care merg ţinîndu-se de mînă. Dar este puţin probabil ca acest cuplu să fie împreună şi anul viitor, ca să nu mai vorbim de căsătorie. Poveştile de dragoste din adolescenţă, prin urmare, sînt aproape întotdeauna legături sortite eşecului: rareori ajung la căsătorie, deseori sfîrşesc printr-o decepţie sentimentală.

La urma urmei, în timpul adolescenţei, personalitatea ta este încă în schimbare. Eşti pe cale să descoperi cine eşti, ce îţi place în realitate, ce vrei să faci cu viaţa ta. Cineva care azi te interesează, mîine ar putea foarte bine să te plictisească. Dar, cînd cineva a permis sentimentelor romantice să înflorească, va suferi cu siguranţă. Nu este surprinzător faptul că mai multe studii au situat „o ceartă cu prietena“ sau „o decepţie în dragoste“ în rîndul situaţiilor responsabile de multe sinucideri printre adolescenţi....
Go to the top of the page

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 10 2009, 04:41 PM
Mesaj #242

Membru veteran

Dumnezeu le spune tinerilor: „Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cît eşti tînăr, umblă pe căile inimii tale şi plăcute ochilor tăi“. Tinerii tind să meargă „pe căile inimii [lor]“. Cel mai adesea, totuşi, aceste ‘căi’, care par să fie aşa de plăcute, sfîrşesc prin a aduce neplăcere şi nenorocire. De aceea, Biblia îndeamnă în acest verset: „Îndepărtează nemulţumirea din inima ta şi scoate răul din trupul tău; căci tinereţea şi zorile vieţii sînt deşertăciune“ (Eclesiastul 11:9, 10). „Nemulţumirea“ se referă la faptul de a fi adînc tulburat sau extrem de îndurerat. „Răul“ înseamnă o nenorocire care se abate asupra unei persoane. Ambele pot face viaţa nefericită.

Înseamnă aceasta, prin urmare, că întîlnirile în sine sînt o sursă de neplăcere şi nenorocire? Nu neapărat. Însă pot fi, dacă îţi dai întîlniri din motive incorecte („pentru distracţie“) sau înainte de a fi pregătit pentru ele! Următoarele întrebări ar putea, prin urmare, să se dovedească utile în examinarea propriei tale situaţii....

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 10 2009, 04:46 PM
Mesaj #243

Membru veteran

Întîlnirile îmi vor stimula sau îmi vor frîna maturizarea pe plan afectiv? Întîlnirile te-ar putea limita la o relaţie băiat-fată. Nu ar fi mai util pentru tine să-ţi lărgeşti cercul prietenilor ? ...

Avînd o diversitate de prieteni — tineri şi în vîrstă, celibatari sau căsătoriţi, bărbaţi şi femei — înveţi să fii sigur de tine în mijlocul oamenilor, inclusiv printre cei de sex opus, fără tensiunile caracteristice întîlnirilor. În plus, asociindu-te cu perechi căsătorite dobîndeşti o concepţie mult mai realistă despre căsătorie. Mai tîrziu, vei fi mai bine pregătit să-ţi alegi un bun partener şi să îţi îndeplineşti mai bine propriul tău rol în căsnicie . O tînăra a tras următoarea concluzie: „Nu sînt pregătită pentru căsătorie şi pentru a întemeia un cămin. Încă mă străduiesc să mă cunosc pe mine însămi ..."

Ce spun părinţii mei? Părinţii văd de multe ori pericole pe care tu nu le vezi. La urma urmei, au fost şi ei odată tineri. Ei ştiu ce probleme reale pot apărea cînd doi tineri de sex opus încep să petreacă mult timp împreună! Astfel, dacă părinţii tăi nu sînt de acord cu întîlnirile, nu te răzvrăti (Efeseni 6:1–3). Probabil că ei cred pur şi simplu că ar trebui să aştepţi pînă vei fi mai mare....

Vreau să rănesc sentimentele cuiva? Atît sentimentele tale, cît şi ale celuilalt pot fi zdrobite dacă legătura de dragoste este făurită fără a avea în vedere perspectiva unei căsătorii. În realitate, este corect să copleşeşti pe cineva cu atenţii doar cu scopul de a cîştiga experienţă cu persoanele de sex opus? ...

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 10 2009, 04:48 PM
Mesaj #244

Membru veteran

Aşa-zisele relaţii platonice (relaţii de afecţiune între un bărbat şi o femeie în care nu intervine factorul sexual) sînt destul de obişnuite printre tineri...

Totuşi, adesea, o prietenie „platonică“ nu este altceva decît o idilă deghizată sau un mod de a cîştiga atenţia cuiva de sex opus fără vreun angajament. Şi, întrucît sentimentele se pot schimba uşor, este nevoie de prudenţă. Dr. Marion Hilliard a avertizat: „O prietenie liniştită care merge cu 10 kilometri pe oră se poate schimba pe nesimţite într-o pasiune oarbă care goneşte cu 100 de kilometri pe oră“....

O prea mare intimitate poate avea consecinţe şi mai triste. Un tînăr a încercat să o consoleze pe o prietenă care i-a destăinuit unele dintre problemele ei. După puţin timp au ajuns la mîngîieri senzuale. Rezultatul? Conştiinţe tulburate şi sentimente neplăcute între ei. În alte situaţii, s-a ajuns la relaţii sexuale. Un sondaj efectuat de Psychology Today a arătat că „aproape jumătate dintre cei chestionaţi (49 la sută) au avut o prietenie care s-a transformat într-o legătură sexuală“. De fapt, „aproape o treime (31 la sută) au recunoscut că au avut relaţii sexuale cu un prieten în luna precedentă“....

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 10 2009, 04:50 PM
Mesaj #245

Membru veteran

„Dar eu nu mă simt atrasă de prietenul meu şi nu am să mă îndrăgostesc niciodată de el [sau ea].“ Poate. Dar de unde ştii că vei simţi la fel şi în viitor? În plus, „cine se încrede în inima lui este un nebun“ (Proverbele 28:26). Inimile noastre pot fi trădătoare, înşelătoare şi pot să ne împiedice să vedem adevăratele motive. Dar ştii cu adevărat ce crede prietenul tău despre tine?

În cartea sa The Friendship Factor, Alan Loy McGinnis sfătuieşte: „Nu te încrede prea mult în tine însuţi“. Fii prevăzător, limitîndu-te poate la activităţi de grup, supravegheate în mod corespunzător. Evită manifestările nepotrivite de afecţiune sau situaţiile în care sînteţi singuri într-un cadru romantic. Dacă te preocupă ceva, destăinuieşte-te părinţilor şi unor persoane mai în vîrstă, mai degrabă decît unui tînăr de sex opus.

Dar dacă, în ciuda măsurilor de precauţie luate, apar totuşi sentimente de iubire care nu sînt reciproce? ‘Spune adevărul’ şi fă-i cunoscută celuilalt poziţia ta .... Dacă aceasta nu rezolvă situaţia, ar fi mai bine să păstrezi distanţa. „Omul chibzuit vede nenorocirea şi se ascunde“ (Proverbele 22:3). Sau, aşa cum arată cartea The Friendship Factor: „Dacă este necesar, rupe relaţia! Uneori, indiferent cîte eforturi depunem, o prietenie cu cineva de sex opus ne scapă de sub control şi ştim unde ne va duce“. În acest caz, este timpul să „baţi în retragere“.....

+Quote Post
Vizitator_spitalul_de_boli_nervoase_irever.
mesaj Jan 10 2009, 05:33 PM
Mesaj #246

Guests

Rudotel sefu' asa ii spune, si mult, tone de Rudotel.

+Quote Post
Astor
mesaj Jan 10 2009, 07:58 PM
Mesaj #247

Membru
**

Postari: 84
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 687

http://www.trilulilu.ro/novo/d2c4fa76a5b0de

Cu dedicatie amice ady biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_eterna familista.
mesaj Jan 11 2009, 10:56 AM
Mesaj #248

Guests

Citeaza (Impotriva_lui_ady @ Jan 2 2009, 08:51 AM) *
Domnule ADY

Ati monopolizat discutia si in tampenia dvs. nu intelegeti ca faceti mai mult rau decat bine !?!?!

Asta e propaganda autista a neo-protestantilor non-crestini.

In loc sa dezbatem aici notiuni filozofice reale, dam cu copy-paste la biblie... asta pentru ca voi nu intelegeti ce e scris acolo, cititi cuvintele dar nu intrati dincolo de ele. Care sunt diferentele intre Cornilescu si Cantacuzino (versiuni de biblii)??? Nu aveti verticalitatea morala sa emiteti o parere, va ascundeti dupa un citat spus de altii.

Pentru cititori - asta nu e crestinism. Noi (romanii) in proportie de 80% suntem ortodocsi, agnostici, mistici, intelegem altceva prin "fericiti facatorii de pace".... Neoprotestantii nu inteleg: post, umilinta, impaciuire, intors celalalt obraz...

Personal eu cred ca prima lectie in viata (si in familie) este sa poti sa spui "da, tu ai dreptate!" chiar si atunci cand stii ca nu e asa... stii ca ai dreptate, si stii asta foarte sigur, dar fiecare are dreptatea lui, nici Dumnezeu nu e unic, are minim 3 fetze in treime, DAR nu poti sa-ti pierzi viata in dispute, nu ajuta pe nimeni, si spui - "da, e ca tine, ai drepate"...

De ce ma bag in discutie? ca putea fi interesanta si un imbecil a ruinat-o... ca dupa 10 ani de casnicie nevasta m-a lasat ... si nici acum nu inteleg cum si de ce... dar asta e alta discutie, pe aici bate vantul, si canta o singura trompeta ruginita...

Fara respect domnule ADY

+Quote Post
Vizitator_eterna familista.
mesaj Jan 11 2009, 11:05 AM
Mesaj #249

Guests

[

De ce ma bag in discutie? ca putea fi interesanta si un imbecil a ruinat-o... ca dupa 10 ani de casnicie nevasta m-a lasat ... si nici acum nu inteleg cum si de ce... dar asta e alta discutie, pe aici bate vantul, si canta o singura trompeta ruginita...

Fara respect domnule ADY
[/quote]

Are dreptate,
Dintr-un subiect care este intr-adevar de actualitate, si ar fi putut fi interesant, a devenit o lectie de religie
Cine vrea sa afle perceptele religioase, citeste biblia. Aici trebuie discutate situatii concrete, cu ce ne-am confruntat noi in viata, exemple, recomandari. nu teorie. de la teorie la practica, e cale lunga.

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 11 2009, 11:19 AM
Mesaj #250

Membru veteran

Citeaza (eterna familista @ Jan 11 2009, 11:05 AM) *
[

Fara respect domnule ADY

Are dreptate,
Dintr-un subiect care este intr-adevar de actualitate, si ar fi putut fi interesant, a devenit o lectie de religie
Cine vrea sa afle perceptele religioase, citeste biblia. Aici trebuie discutate situatii concrete, cu ce ne-am confruntat noi in viata, exemple, recomandari. nu teorie. de la teorie la practica, e cale lunga.

Apreciez interesul dv. pentru familie, insa majoritatea problemelor nerezolvate din familie se datoreaza faptului ca sotul si sotia nu au apelat la o sursa de intelepciune superioara omului:Dumnezeu...

Multi il considera pe Dumnezeu o persoana inexistenta prin modul lor de viata...Totusi el a instituit familia si prin intermediul Bibliei ofera sfaturi practice pentu viata de familie.Daca ati gasit in acest topic ceva care nu este practic si nu va doriti si dv in viata de familie , va rog mentionati...

Totusi, o viata de familie fericita necesita eforturi, uneori sa-ti calci propriul eu si sa faci sacrificii...

Va doresc sa fiti fericiti...

+Quote Post
Vizitator_Xenopol.
mesaj Jan 12 2009, 03:51 AM
Mesaj #251

Guests

Citeaza (ady 1 @ Jan 11 2009, 11:19 AM) *
Apreciez interesul dv. pentru familie, insa majoritatea problemelor nerezolvate din familie se datoreaza faptului ca sotul si sotia nu au apelat la o sursa de intelepciune superioara omului:Dumnezeu...

Multi il considera pe Dumnezeu o persoana inexistenta prin modul lor de viata...Totusi el a instituit familia si prin intermediul Bibliei ofera sfaturi practice pentu viata de familie.Daca ati gasit in acest topic ceva care nu este practic si nu va doriti si dv in viata de familie , va rog mentionati...

Totusi, o viata de familie fericita necesita eforturi, uneori sa-ti calci propriul eu si sa faci sacrificii...

Va doresc sa fiti fericiti...

Domnule Ady,

Citarea Bibliei e o treaba serioasa si cred ca ar fi bine sa nu sarim peste anumite pasaje care au legatura cu subiectul, nu credeti?

"Ucenicii Lui I-au zis: ,,Dacă astfel stă lucrul cu bărbatul şi nevasta lui, nu este de folos să se însoare.``
El le -a răspuns: ,,Nu toţi pot primi cuvîntul acesta, ci numai aceia cărora le este dat. Cine poate sa primeasca lucrul acesta, sa-l primeasca"

Iar cand va vor duce in sinagogi si la dregatori si la stapaniri nu va ingrijiti cum sau ce veti raspunde, sau ce veti zice,
Ca Duhul Sfant va va invata chiar in ceasul acela, ce trebuie sa spuneti.
(Luca 12:12)

Deci cand vorbiti ar trebui sa vorbiti din inima, ca unor frati spirituali, si nu sa veniti de acasa cu tot felul de foi cu statistici din America si tot felul de povestiri. Cine are Duhul lui Dumnezeu poate vorbi in limbi si in moduri neasemuite facând pe toata lumea sa se minuneze. Altfel omul devine un robot nefolositor cu idei fixe.

Cu respect.
Xenopol

+Quote Post
Alin I.
mesaj Jan 12 2009, 08:36 AM
Mesaj #252

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 14-October 08
Utilizatorul numarul: 4 242

Se pare ca nu avem scapare , peste tot spam

Si religia se baga sub forma de spam. Pt ca asta faci tu adi , ai indus lumea in eroare cu un titlu interesant ca sa ii faci sa intre in topicul tau sa vada aberatiile pe care ni le prezinti ..

Esti ca emailurile alea

Subiect : Factura ceruta

Mesaj : Vrei o scula mai mare cu juma' de metru , cumpara solutia naturista de la noi etc ..

+Quote Post
Vizitator_claudiu.
mesaj Jan 12 2009, 09:00 AM
Mesaj #253

Guests

Pentru ady, sau ce alte nick-uri mai ai

Un nene destept spunea: "Cine nu stie sa explice, defineste".
Cam asta faci tu, bai ady, ca domnule nu pot sa-ti zic. Puteai sa-ti vezi linistit de treaba si sa nu-l amesteci si pe Dumnezeu, este alt topic pentru acest subiect.
Subiectul topicului cerea o abordare laica si nu religioasa, pentru ca prima familie a aparut mult inainte ca cei care au infiintat-o sa-l cunoasca pe Dumnezeu. Casatoria, adica legamantul in fata lui Dumnezeu, a aparut mult mai tarziu, asa ca pana atunci oamenii si-au intemeiat familii bine-mersi fara sa-si puna problema ca trebuie sa-si agate pe deget cine stie ce inel stralucitor. Pentru ca n-ar fi corect - fata de cei care traiesc impreuna in bune relatii fara a fi casatoriti legal - sa consideram familie doar pe cei legati prin acte si care poate isi impart mai curand niste palme decat o felie de paine.
Ar fi trebuit sa ne impartasim opiniile legate de familie, cu bune si cu rele, dar te-ai trezit tu sa te bagi in seama. Problemele cu care ne confruntam zi de zi in relatiile familiale sunt pentru marea majoritate prea putin legate de religie, asa ca lasa-ne.

Fara nici o urma de respect,
claudiu

+Quote Post
Vizitator_elis.
mesaj Jan 12 2009, 09:35 AM
Mesaj #254

Guests

Mai nene, sunt un sobolan urban destul de copt, genul aspirant clasa medie, casatorit, cu copii. Asta ca sa stiti cine isi da cu parerea. In ultima vreme in jurul meu ploua cu divorturi ale prietenilor si cunoscutilor din tagma mea. Am stat sa cuget ce anume nu merge si am scos un set de lucruri care au mers prost:

- casatorie fara o perioada de proba rezonabila (2-3 ani). Perioada asta de proba trebuie sa fie "cam" totala (cei doi chiar sa locuiasca impreuna ceva vreme). Si da, sa aiba o viata sexuala activa. Trebuie sa stii ce merge si ce nu din toate punctele de vedere. Daca perioada asta merge bine e clar ca cei doi au destule chestii comune care sa ii tina impreuna mai mult timp. Chestia aia cu "extremitatile care se atrag" si "dragostea la prima vedere" e buna in filmele americane wink.gif
- copii nu vin destul de repede dupa casatorie. Odata facut pasul nu mai stai sa tot astepti momentul propice cand vei fi milionar si vei putea sa faci copii si sa ii cresti cu 3 bone. Nu o sa vina prea curand momentul ala smile.gif Pac, pac, ai rezolvat problema (adica doi copii). Sau pac, pac, pac, daca vrei trei smile.gif E rau cu unul singur, nu recomand
- slujba unuia sau amandorura devine servici, crasma si biserica (si ziua, si seara si duminica mergi acolo). Deplasarile in afara orasului/tarii se tot aduna. Inevitabil unul dintre soti isi face alta legatura la serviciu.
- Si cea mai grava si inacceptabila: locuirea cu parintii. Trebuie facut pe dracu-n patru ca noua familie sa aiba casa ei, complet separata de parinti. O chirie cat mai modesta daca nu se poata altfel, dar trebuie alt loc de locuit. La parinti poti sa mai duci copii, dar cam atat, nu amestecati lucrurile si familiile

Cam asta e ce am vazut eu. Am pomenit doar ce NU se face din punctul meu de vedere. Ce ar trebui facut e o alta poveste, si nu am am timp, trec si eu la lucru..

+Quote Post
Vizitator_iulia.
mesaj Jan 12 2009, 11:02 AM
Mesaj #255

Guests

Citeaza (elis @ Jan 12 2009, 09:35 AM) *
Mai nene, sunt un sobolan urban destul de copt, genul aspirant clasa medie, casatorit, cu copii. Asta ca sa stiti cine isi da cu parerea. In ultima vreme in jurul meu ploua cu divorturi ale prietenilor si cunoscutilor din tagma mea. Am stat sa cuget ce anume nu merge si am scos un set de lucruri care au mers prost:

- casatorie fara o perioada de proba rezonabila (2-3 ani). Perioada asta de proba trebuie sa fie "cam" totala (cei doi chiar sa locuiasca impreuna ceva vreme). Si da, sa aiba o viata sexuala activa. Trebuie sa stii ce merge si ce nu din toate punctele de vedere. Daca perioada asta merge bine e clar ca cei doi au destule chestii comune care sa ii tina impreuna mai mult timp. Chestia aia cu "extremitatile care se atrag" si "dragostea la prima vedere" e buna in filmele americane wink.gif
- copii nu vin destul de repede dupa casatorie. Odata facut pasul nu mai stai sa tot astepti momentul propice cand vei fi milionar si vei putea sa faci copii si sa ii cresti cu 3 bone. Nu o sa vina prea curand momentul ala smile.gif Pac, pac, ai rezolvat problema (adica doi copii). Sau pac, pac, pac, daca vrei trei smile.gif E rau cu unul singur, nu recomand
- slujba unuia sau amandorura devine servici, crasma si biserica (si ziua, si seara si duminica mergi acolo). Deplasarile in afara orasului/tarii se tot aduna. Inevitabil unul dintre soti isi face alta legatura la serviciu.
- Si cea mai grava si inacceptabila: locuirea cu parintii. Trebuie facut pe dracu-n patru ca noua familie sa aiba casa ei, complet separata de parinti. O chirie cat mai modesta daca nu se poata altfel, dar trebuie alt loc de locuit. La parinti poti sa mai duci copii, dar cam atat, nu amestecati lucrurile si familiile

Cam asta e ce am vazut eu. Am pomenit doar ce NU se face din punctul meu de vedere. Ce ar trebui facut e o alta poveste, si nu am am timp, trec si eu la lucru..

imi permit sa adaug la lista lui elis...ce nu trebuie sa faci:

- nu te casatori doar ca sa nu ramai ultimul necasatorit/a sau de nervi ca te-a parasit ''marea dragoste''. nu inseamna ca este alegerea potrivita. nu merita sa actionezi doar din ambitie/draci sau ce sentimente te mai incearca pe termen scurt.

Ady, incearca sa vorbesti/scrii cu vorbele tale. ma indoiesc ca cineva sta citeasca tot ce scrii. ok, inteleg rolul lui D-zeu, dar hai sa nu ne mai raportam doar la D-zeu....hai sa ne raportam la bani, la haosul zilnic, la neputinta oamenilor de a transmite ce simt/gandesc, la job-ul chinuitor, la prioritatile fiecaruia....chiar nu ma intereseaza nici un proverb....

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 12 2009, 11:55 AM
Mesaj #256

Membru veteran

Citeaza (claudiu @ Jan 12 2009, 09:00 AM) *
Pentru ady, sau ce alte nick-uri mai ai

Un nene destept spunea: "Cine nu stie sa explice, defineste".
Cam asta faci tu, bai ady, ca domnule nu pot sa-ti zic. Puteai sa-ti vezi linistit de treaba si sa nu-l amesteci si pe Dumnezeu, este alt topic pentru acest subiect.
Subiectul topicului cerea o abordare laica si nu religioasa, pentru ca prima familie a aparut mult inainte ca cei care au infiintat-o sa-l cunoasca pe Dumnezeu. Casatoria, adica legamantul in fata lui Dumnezeu, a aparut mult mai tarziu, asa ca pana atunci oamenii si-au intemeiat familii bine-mersi fara sa-si puna problema ca trebuie sa-si agate pe deget cine stie ce inel stralucitor. Pentru ca n-ar fi corect - fata de cei care traiesc impreuna in bune relatii fara a fi casatoriti legal - sa consideram familie doar pe cei legati prin acte si care poate isi impart mai curand niste palme decat o felie de paine.
Ar fi trebuit sa ne impartasim opiniile legate de familie, cu bune si cu rele, dar te-ai trezit tu sa te bagi in seama. Problemele cu care ne confruntam zi de zi in relatiile familiale sunt pentru marea majoritate prea putin legate de religie, asa ca lasa-ne.

Fara nici o urma de respect,
claudiu

Apreciez punctul dv de vedere.Multe persone sunt de parerea dv."Dumnezeu cu ale lui, noi cu ale noastre...''

Totusi datorita acestui lucru familia trece printr-o criza de proportii insotita de suferinta si durere pentru cei nevinovati (sotia sau sotul inselat, copii dezorientati in urma divortului, copii neglijati ,lipsa comunicariii, violenta etc.)....Sigur, exista multe opinii in ceea ce priveste viata de familie , dar nimeni dintre noi nu are experienta si capacitatea de a le rezolva singur...
EI bine , acest topic a fost facut cu scopul de a arata ca Biblia(Sfanta Scriptura) nu este doar o carte de povesti sau pe care o avem doar in raft prafuita...

Sfanta Scriptura este o carte practica pentru a avea o viata de familie fericita...REPET :Ce considerati dv. gresit in ceea ce spune Biblia legat de viata de familie?....

Acest topic nu s-a dorit sa fie un cadru in care sa "barfim"...Nu cred ca este corect fata de familia noastra sa facem acest lucru.Daca doriti puteti face topicul :Sa barfim despre familia noastra...

Ceea ce am remarcat, foarte multi cititori ai acestui topic doresc sa aiba o viata de familie fericita...Pe parcursul topicului au fost prezentate probleme specifice vietii de familie precum si sugestii biblice practice pentru a le depasi :

DIVORTUL-USA SPRE O VIATA FERICITA ?(pag.1)
CE ROL ARE SOTUL IN FAMILIE ?CE ROL ARE SOTIA ?(pag.1)
CUM TREBUIE TRATATA SOTIA ?(pag.1)
CE CONCEPTIE AVEM DESPRE SEXUALITATE ?(pag.2)
CUM SA REZOLVAM DIVERGENTELE?(pag 2)
ESTE JUSTIFICATA VIOLENTA IN FAMILIE ?(pag 3)
INFIDELITATEA CONJUGALA.CONSECINTE.(pag 3)
CE PUTEM FACE CAND UN MEMBRU AL FAMILIEI ESTE GRAV BOLNAV ?(pag.4)
CUM POATE FAMILIA DEPASI PROBLEMELE CAUZATE DE UN PARTENER ALCOOLIC SAU VILOLENT ?(pag.5)
CUM SA COMUNICI CU PARTENERUL CONJUGAL ?(pag 5)
FAMILIA CU UN SINGUR PARINTE.CUM POATE FACE FATA PROBLEMELOR ?(pag 6)
MOARTEA UNEI PERSOANE DRAGI.CUM PUTEM FACE FATA DURERI ?(pag 6)
CARE SUNT PROBLEMELE COPIILOR ?CUM PUTEM AJUTA CA SI PARINTI ?(pag.7)

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 12 2009, 12:11 PM
Mesaj #257

Membru veteran

Cum sa ne protejam copiii de bandele de cartier ?....

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 12 2009, 12:46 PM
Mesaj #258

Membru veteran

Violenta in societatea in care traim este tot mai raspandita...Din pacate victime ale violentei cad si copii nostrii atunci cand merg la scoala ,cand se joaca afara sau cu alte ocazii.Cum putem ca si parinti sa-i ocrotim de actele de violenta ?...

IMEDIAT după relaţia cu Dumnezeu, copiii noştri sunt unul dintre bunurile noastre cele mai de preţ. Trebuie să vorbim cu ei, să-i ascultăm, să-i îmbrăţişăm şi să ne asigurăm că ei ştiu că, în ochii noştri, au o mare valoare. Trebuie să-i învăţăm lucruri folositoare, cum ar fi cinstea şi faptul de a fi de ajutor, cum să ducă o viaţă fericită şi satisfăcătoare şi cum să manifeste amabilitate faţă de alţii...

Directorul unei case de corecţie a evidenţiat o problemă majoră din zilele noastre, spunând: „Copiilor nu li se predau adevăratele valori în cadrul familiei“. Cu certitudine, trebuie să acordăm atenţie acestui lucru. Trebuie să trăim aşa cum le-am dori copiilor noştri să trăiască şi să-i lăsăm să vadă bucuria ce derivă din acest lucru. Dacă noi nu îi învăţăm adevăratele valori, cum putem aştepta din partea lor să urmeze asemenea valori?...

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 12 2009, 12:49 PM
Mesaj #259

Membru veteran

Unii oameni care locuiesc în zone în care bandele sunt active recomandă ca atât tinerii, cât şi persoanele mai în vârstă să dea dovadă de înţelepciune şi să nu provoace sau să ameninţe o bandă. Evitaţi grupurile mari formate din gangsteri şi nu imitaţi modul lor de a se comporta sau aspectul lor exterior, inclusiv stilul sau culoarea îmbrăcămintei pe care o poartă. Faptul de a-i imita vă poate face ţinta de atac a unei bande rivale...

De asemenea, dacă o persoană se îmbracă sau se comportă în aşa fel, încât lasă impresia că doreşte să devină membru al unei bande, membrii acesteia vor insista să li se alăture. Putem înţelege importanţa faptului de a şti care sunt caracteristicile membrilor bandei locale din cuvintele unui tată a trei copii. El face următoarea remarcă: „Dacă îmi port şapca cu cozorocul pe dreapta, aceştia cred că manifest lipsă de respect faţă de ei“. Iar aceasta poate duce la violenţă!...

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 12 2009, 12:51 PM
Mesaj #260

Membru veteran

O mamă a spus: „Trebuie să-i cunoaştem pe copiii noştri — ce anume simt şi ce anume fac. Nu ne vom putea ajuta copiii dacă nu manifestăm un interes special faţă de viaţa lor“. O altă mamă a spus că problema bandelor nu va înceta până când părinţii nu-i vor pune capăt. Ea a adăugat: „Să le acordăm iubire. Dacă ei sunt distruşi, şi noi suntem distruşi“.

Ştim noi oare ce prieteni au copiii noştri, unde merg ei după orele de şcoală şi unde sunt seara, după ce se lasă întunericul? Desigur, nu toate mamele pot fi acasă când li se întorc copiii de la şcoală. Dar mamele necăsătorite care se luptă cu curaj ca să-şi plătească chiria şi să le asigure hrană copiilor le pot ruga pe alte mame sau pe cineva în care au încredere să stea cu copiii lor după-amiaza.

Un bărbat care locuieşte într-o zonă în care bandele au o mare influenţă a fost întrebat cum şi-ar proteja el copiii de bande. El a spus că şi-ar duce fiul prin cartier şi i-ar arăta rezultatul activităţii bandelor. I-ar arăta zidurile murdărite cu graffiti şi clădirile dărăpănate şi i-ar arăta că „locul acela nu inspiră siguranţă şi că membrii bandelor se plimbă doar de colo-colo, nefăcând aproape nimic cu viaţa lor“....

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 12 2009, 12:53 PM
Mesaj #261

Membru veteran

Un lucru atât de simplu ca interesul nostru sincer faţă de activitatea şcolară a copiilor noştri poate fi o protecţie pentru ei. Dacă şcoala organizează o şedinţă cu părinţii sau dacă părinţii sunt invitaţi cu alte ocazii să viziteze sălile de clasă şi să discute cu profesorii, faceţi-vă timp să participaţi. Faceţi cunoştinţă cu profesorii şi comunicaţi-le grija şi interesul vostru faţă de instruirea de care are parte copilul. Dacă şcoala nu are un program de vizită, încercaţi să găsiţi ocazii să vorbiţi cu profesorii despre progresul copilului la şcoală şi despre modul în care aţi putea contribui la acesta...

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 12 2009, 12:54 PM
Mesaj #262

Membru veteran

Copiii noştri au nevoie de aceleaşi lucruri de care avem şi noi nevoie: iubire, bunătate şi afecţiune. Mulţi copii nu au fost niciodată atinşi într-un mod afectuos, plin de iubire, sau nu li s-a spus niciodată că ei sunt cu adevărat importanţi. Fie ca în cazul copiilor noştri lucrurile să nu stea aşa! Să-i îmbrăţişăm, să le spunem că îi iubim şi să observăm dacă manifestă conduita morală pe care i-am învăţat să o manifeste. Ei sunt prea preţioşi pentru noi ca să ne permitem să îi tratăm oricum...

Aşadar, vom face tot ce putem ca să trăim în aşa fel, încât să fim un exemplu demn de urmat pentru copiii noştri. Le vom da motive să fie mândri în mod potrivit de familia lor; nu de posesiunile materiale ale acesteia, ci de felul de oameni care suntem. Prin urmare, ei se vor simţi mai puţin atraşi de sprijinul celor de pe stradă...

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 12 2009, 12:58 PM
Mesaj #263

Membru veteran

INCERCATI SA :

- Petreceţi timp cu copiii voştri acasă şi efectuaţi împreună anumite activităţi

- Cunoaşteţi-i pe prietenii copiilor şi familiile din care provin aceştia şi verificaţi unde şi cu cine merg copiii voştri

- Ajutaţi-i pe copiii voştri să înţeleagă că vi se pot adresa oricând şi cu orice problemă

- Învăţaţi-i pe copii să-i respecte pe oameni, să le respecte drepturile şi ideile

- Sprijiniţi-i pe copii făcând cunoştinţă cu profesorii lor şi asigurându-i pe profesori că îi apreciaţi şi că le susţineţi eforturile

- Nu rezolvaţi problemele prin strigăte şi prin violenţă

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 12 2009, 01:02 PM
Mesaj #264

Membru veteran

CUM VA PUTETI OCROTI COPILUL DE ABUZUL SEXUAL ?....

PUŢINI doresc să se oprească asupra acestui subiect — abuzul sexual asupra copilului. Mulţi părinţi se cutremură numai când se gândesc la asta! Abuzul sexual este însă o realitate urâtă, înfiorătoare a lumii de azi, iar efectele lui asupra copiilor sunt devastatoare. Chiar merită să analizăm acest subiect? Gândiţi-vă puţin: Ce sunteţi dispuşi să faceţi pentru a vă şti copilul în siguranţă? Fără îndoială că a vă informa cu privire la această crudă realitate nu pretinde prea mult efort. Totuşi, poate însemna extrem de mult pentru siguranţa copilului.

Nu vă descurajaţi din cauza amplorii pe care a luat-o abuzul sexual într-atât încât să nu faceţi nimic pentru copilul vostru. La urma urmei, aveţi forţa pe care copilul vostru nu o are, atuuri pe care el le va avea abia peste câţiva ani, poate chiar peste zeci de ani. În timp, aţi acumulat cunoştinţe, experienţă şi aţi devenit mai înţelepţi. Dar ca să vă puteţi ocroti copilul trebuie să vă consolidaţi aceste atuuri şi să le folosiţi. În continuare vom analiza trei măsuri pe care voi, părinţii, le puteţi lua pentru a vă ocroti copiii de abuz sexual....

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 12 2009, 01:03 PM
Mesaj #265

Membru veteran

Responsabilitatea de a ocroti copiii împotriva abuzurilor le-a fost încredinţată părinţilor. Prin urmare, mai întâi părinţii trebuie educaţi şi apoi copiii. Dacă sunteţi părinţi, trebuie să cunoaşteţi câteva lucruri despre abuzul asupra copilului. Trebuie să ştiţi cine sunt cei ce abuzează sexual un copil şi ce metode folosesc. De multe ori, părinţii îşi imaginează că cei ce abuzează sexual un copil sunt necunoscuţi care pândesc din umbră, căutând să răpească şi să violeze copii. Fără îndoială, asemenea monştri există. Auzim adesea despre ei la ştiri. Dar astfel de persoane sunt relativ puţine. În aproape 90% dintre cazurile de abuz sexual asupra copilului, făptaşul este cineva pe care copilul îl cunoaşte şi în care are încredere.

Bineînţeles, nu v-aţi putea închipui că un vecin, o rudă, un profesor, un lucrător în domeniul sănătăţii sau un antrenor care se poartă frumos s-ar putea simţi atras sexual de copilul vostru. Adevărul este că marea majoritatea nu sunt aşa. Nu e cazul să fiţi suspicioşi în legătură cu toţi cei din jurul vostru. Totuşi, vă puteţi ocroti copiii ştiind cum acţionează de obicei un individ care abuzează sexual copii...

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 12 2009, 01:04 PM
Mesaj #266

Guests

Micutul Ady este un silitor Martor al lui Iehova, care baga copy/ paste pe lesinatelea. Nu-l mai luati in serios ca pe urma se baga in seama. De unde sa stie Martorii ce e aia familie fericita, cand la ei se conduce prin teroare si psihoza relgioasa ?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 12 2009, 01:05 PM
Mesaj #267

Guests

Citeaza (ady 1 @ Jan 12 2009, 01:03 PM) *
Responsabilitatea de a ocroti copiii împotriva abuzurilor le-a fost încredinţată părinţilor. Prin urmare, mai întâi părinţii trebuie educaţi şi apoi copiii. Dacă sunteţi părinţi, trebuie să cunoaşteţi câteva lucruri despre abuzul asupra copilului. Trebuie să ştiţi cine sunt cei ce abuzează sexual un copil şi ce metode folosesc. De multe ori, părinţii îşi imaginează că cei ce abuzează sexual un copil sunt necunoscuţi care pândesc din umbră, căutând să răpească şi să violeze copii. Fără îndoială, asemenea monştri există. Auzim adesea despre ei la ştiri. Dar astfel de persoane sunt relativ puţine. În aproape 90% dintre cazurile de abuz sexual asupra copilului, făptaşul este cineva pe care copilul îl cunoaşte şi în care are încredere.

Bineînţeles, nu v-aţi putea închipui că un vecin, o rudă, un profesor, un lucrător în domeniul sănătăţii sau un antrenor care se poartă frumos s-ar putea simţi atras sexual de copilul vostru. Adevărul este că marea majoritatea nu sunt aşa. Nu e cazul să fiţi suspicioşi în legătură cu toţi cei din jurul vostru. Totuşi, vă puteţi ocroti copiii ştiind cum acţionează de obicei un individ care abuzează sexual copii...

ai norma sa scrii toate chestiile astea??

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 12 2009, 01:05 PM
Mesaj #268

Membru veteran

Un individ care abuzează sexual un copil este mult prea „inteligent“ ca să folosească forţa. El preferă să-l seducă treptat. Începe prin a-şi alege ţinta, de obicei un copil credul, ce pare lipsit de apărare, cu alte cuvinte uşor de controlat. Apoi începe să-i acorde copilului o atenţie deosebită şi să le câştige încrederea părinţilor. Cei ce abuzează copii sunt „experţi“ în a pretinde că sunt sincer interesaţi de copil şi de familia lui.

În timp, individul pregăteşte copilul pentru abuz. Încetul cu încetul se apropie fizic de copil prin manifestări de afecţiune aparent nevinovate, gâdilat şi lupte corp la corp în joacă. Îi face probabil cadouri generoase şi caută să-l separe de prieteni, de fraţi şi de părinţi, petrecând timp singur cu copilul. La un moment dat poate că îi cere să păstreze mici secrete, de exemplu să nu le spună părinţilor despre un cadou pe care i l-a făcut sau despre o excursie pe care au plănuit-o împreună. Toate aceste tactici pregătesc calea seducţiei. Odată ce câştigă încrederea copilului şi a părinţilor, e gata să meargă până la capăt.

Şi de această dată e suficient de şmecher ca să nu folosească forţa şi să nu fie violent. El exploatează curiozitatea firească a copilului faţă de sex, oferindu-se să-i fie „profesor“. I-ar putea chiar sugera să joace împreună un „joc deosebit“, despre care numai ei doi să ştie. Poate că încearcă să-i arate copilului materiale pornografice pentru a-l face să creadă că astfel de acte sunt normale.

Dacă reuşeşte să-l abuzeze sexual, va face tot ce-i stă în putinţă să se asigure că victima nu va spune nimănui nimic. Ar putea folosi diverse tactici, inclusiv ameninţări şi şantaj. Ba chiar l-ar putea face pe copil să se simtă vinovat. De exemplu, ar putea spune: „E numai vina ta. Nu mi-ai zis să mă opresc“. După care, probabil, va zice: „Dacă o să le spui părinţilor, vor chema poliţia şi mă vor trimite la închisoare pentru totdeauna“. Sau probabil va spune: „E secretul nostru. Dacă o să spui, n-o să te creadă nimeni. Iar dacă părinţii vor afla vreodată ce s-a întâmplat, voi avea grijă să-i fac să sufere“. Tacticile răutăcioase şi şirete ale unor asemenea indivizi par să nu aibă limite....

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 12 2009, 01:06 PM
Mesaj #269

Membru veteran

Cunoscând tacticile folosite, voi, părinţii, veţi fi mai bine pregătiţi să fiţi „prima linie de apărare“ a copilului vostru. De exemplu, ce-aţi face dacă cineva care pare mai interesat de copii decât de adulţi îi acordă o atenţie specială copilului vostru, îi face cadouri sau chiar se oferă să-l ducă în excursii ori să fie babysitterul copilului fără să ceară vreun ban? Ar trebui să trageţi concluzia că este un molestator sexual? În nici un caz! Nu trageţi concluzii pripite! S-ar putea ca persoana respectivă să nu aibă intenţii rele. Totuşi, când observaţi o asemenea atitudine, ar fi bine să fiţi atenţi....

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 12 2009, 01:08 PM
Mesaj #270

Membru veteran

Nu uitaţi că orice ofertă ce pare prea frumoasă ca să fie adevărată ar putea să ascundă ceva. Examinaţi-i cu atenţie pe toţi cei ce se oferă să stea singuri cu copilul vostru. Spuneţi-le că aveţi de gând să vă supravegheaţi copilul permanent. Doi părinţi tineri care au trei băieţi, sunt atenţi când îşi lasă un copil singur cu un adult. Când unul dintre băieţi lua lecţii de muzică acasă, mama îi spunea profesorului: „Sunt în camera alăturată, dar am să intru din când în când în timpul lecţiei“. Deşi o asemenea prudenţă ar putea părea exagerată, aceşti părinţi consideră că e mai bine să fie prudenţi acum, decât să le pară rău mai târziu.

Interesaţi-vă ce face copilul vostru, care sunt prietenii lui şi ce teme are. Căutaţi să aflaţi toate detaliile când se organizează o excursie. Un specialist în sănătate mintală, care timp de 33 de ani a studiat cazuri de abuz sexual, a spus că multe puteau fi evitate dacă părinţii erau vigilenţi. El a citat cuvintele unui bărbat condamnat pentru abuz sexual: „Unii părinţi pur şi simplu ne dau copiii lor. . . . Efectiv m-au ajutat“. Nu uitaţi, majoritatea acestor indivizi îşi aleg ţinte uşoare. Părinţii care se implică activ în viaţa copiilor lor fac din ei ţinte greu de atins....

+Quote Post

16 Pagini V  « < 7 8 9 10 11 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th January 2020 - 07:06 PM