IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> interzicem masinile peste 1200 cmc?
mpcj
mesaj Apr 25 2010, 02:52 PM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 145
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 240

de vreme ce imensa majoritate a accidentelor cauzate de soferi are la baza viteza excesiva si teribilismul celor aflati la volanul unor masini puternice, ce-ar fi sa limitam cilindreea masinilor din Romania la 1200-1300 cmc? vreo 10 ani, cat sa invete romanashii sa circule civilizat, iar hormonii si complexele de barbatei slabi sa si-i aline in alte moduri, cum ar fi sportul sau munca fizica? dreptul cretinului agresiv de a avea o masina tare nu poate fi deasupra dreptului meu de a circula in siguranta si a nu fi stresat mereu de acesti retardati!
P.S. ideea este valabila si pentru motocicletele de curse, care chiar nu pricep de ce sunt admise pe drumurile publice!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_cuculetz....
mesaj Apr 25 2010, 03:28 PM
Mesaj #2

Guests

Pai ce ce este mai important , huh.gif cilindrea ori calutzii de sub capota ?

+Quote Post
axlslak
mesaj Apr 25 2010, 03:43 PM
Mesaj #3

Membru
**

Postari: 65
Inscris: 19-April 10
Utilizatorul numarul: 19 905

Citeaza (mpcj @ Apr 25 2010, 02:52 PM) *
de vreme ce imensa majoritate a accidentelor cauzate de soferi are la baza viteza excesiva si teribilismul celor aflati la volanul unor masini puternice, ce-ar fi sa limitam cilindreea masinilor din Romania la 1200-1300 cmc? vreo 10 ani, cat sa invete romanashii sa circule civilizat, iar hormonii si complexele de barbatei slabi sa si-i aline in alte moduri, cum ar fi sportul sau munca fizica? dreptul cretinului agresiv de a avea o masina tare nu poate fi deasupra dreptului meu de a circula in siguranta si a nu fi stresat mereu de acesti retardati!
P.S. ideea este valabila si pentru motocicletele de curse, care chiar nu pricep de ce sunt admise pe drumurile publice!

si cum mai misti tu un vehicul care are 10 tone ?

+Quote Post
Vizitator_AI.
mesaj Apr 25 2010, 04:24 PM
Mesaj #4

Guests

Daca tu esti frustrat cu tico tau nu inseamna ca toata lumea trebuie sa fie la fel. Cat despre accidente nu cred ca vinovata e capacitatea motorului. Viteza exagerata si inconstienta la volan trebuie pedepsita dar nu prin impunerea de restrictii idioate.

Si pt informatia ta sunt destule masini cu 1200 -1400 cc si mai mult de 150 cai putere.

+Quote Post
Vizitator_lungu bogdan.
mesaj Apr 25 2010, 04:33 PM
Mesaj #5

Guests

un grup producator de automobile a introdus de curand un motor sub 1,2 l care poate propulsa masina pana la peste 180 km/ora. daca mergi cu viteza asta prin oras poti omora oameni. in concluzie si masinile sub 1200 cmc pot omora oameni. daca ar fi sa ne luam dupa logica ta ar trebui sa ne deplasam numai cu bicicleta. desi daca ma gandesc bine si cu bicicleta potiu da peste un copil si sa-l omori. mai bine mergem numai pe jos.

+Quote Post
Vizitator_Nicu.
mesaj Apr 25 2010, 05:22 PM
Mesaj #6

Guests

Consider ca mult mai relevant ar fi raportul cai putere / masa vehicul decat cilindreea. Dar oricum ideea mi se pare neavenita, sa ma exprim elegant, statul roman oricum trateaza simplist toate vehiculele numai prin prisma capacitatii cilindrice, de exemplu platim impozitul la capacitate cilindrica si nu la valoarea masinii cum consider ca ar fi normal, astfel apar aberatii de genul impozit la o masina de 3.5l dar care a valorat in momentul achizitiei 18000E sa fie de 2500RON iar un X5 cu 3.0l sa plateasca la jumatate.
Revenind la propunerea de fata, ce consideri mai periculos pe autostrada, un Olcit de 1.1l cu 130 km/h sau un vehicul de ultima generatie, de 300hp, cu ,sa zicem, 140 km/h? Care crezi ca franeaza mai bine? Care are stabilitate mai buna? Dar in oras la 60 km/h, cam cu cat ne deplasam ,cand putem, cu totii, care crezi ca va frana mai bine la o trecere de pietoni?

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Apr 25 2010, 08:24 PM
Mesaj #7

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

QUOTE (mpcj @ Apr 25 2010, 02:52 PM) *

in acelasi ton cu al tau eu as interzice sa mai posteze pe forum astia ca tine, care posteaza aberatii doar de dragul de a se vedea pe net.

+Quote Post
Vizitator_Gigi Maybachistu' Rational.
mesaj Apr 25 2010, 09:17 PM
Mesaj #8

Guests

Sunt de acord cu ideea ta.

Cilindreea autoturismelor şi "motocicletelor de curse" va fi limitată la 1200cc, motiv pentru care călăreţii celor două roţi ne vom mulţumi cu un biet ZX-12R sau cu o amărâtă de CBR1100XX, acolo.

În acelaşi timp, Smart Roadster va fi mai căutat decât aurul, vânzările de kituri turbo vor înregistra un record istoric, iar la RAR se va face coadă la omologare individuală pentru Trabant şi Fiat 850 echipate cu motoare de Suzuki TL1000S.

tongue.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_bla-bla-bla.
mesaj Apr 25 2010, 09:43 PM
Mesaj #9

Guests

Dumnezeu a grait prin gura pacatosului sau cum?
nu-s destule thread-uri pe care sa poluezi?
ce-ar fi sa ti se interzica tie dreptul la a manca rahat mai intai?

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Apr 26 2010, 05:11 AM
Mesaj #10

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (bla-bla-bla @ Apr 25 2010, 10:43 PM) *
Dumnezeu a grait prin gura pacatosului sau cum?
nu-s destule thread-uri pe care sa poluezi?
ce-ar fi sa ti se interzica tie dreptul la a manca rahat mai intai?

Omul exprima o opinie , tu ataci la persoana . Sesizezi diferenta ?

+Quote Post
Vizitator_Anm.
mesaj Apr 26 2010, 05:39 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (HotAdmin @ Apr 26 2010, 05:11 AM) *

La asemenea "opinie" ce poti sa raspunzi?
Acum spune si tu cate minte iti trebuie sa formulezi o asemenea parere?

Sa interzicem viata pe pamant, uite aici o opinie. Discutam?

+Quote Post
Vizitator_Sandokan.
mesaj Apr 26 2010, 05:48 AM
Mesaj #12

Guests

Nu rezolvi nimic cu interdictii, dupa cei 10 ani va fi chiar mai rau.

+Quote Post
pamfletaru
mesaj Apr 26 2010, 05:48 AM
Mesaj #13

Membru
**

Postari: 41
Inscris: 8-August 08
Utilizatorul numarul: 2 179

Citeaza (HotAdmin @ Apr 26 2010, 06:11 AM) *

[offtopic]
Nu ai ce sa faci... asta e nivelul...
[/offtopic]

[ontopic]
Nu interzicerea motoarelor cu cilindree mai mare decat x cmc este o solutie. Poti sa ai motor de racheta pe masina, daca ai depasit viteza amenda sau permisul... Se intampla azi, maine etc... iti mai arde s-o gonesti?! Nu... Nu conteaza daca ai motor de 1.3 sau 2.4 de exemplu... ambele masini se pot parca la fel de neregulamentar... Le dai amenda... Azi, maine etc... mai parcheaza aiurea?! Nu... Concluzia: APLICAREA legii. Legi sunt, dar nu se aplica.
[/ontopic]

+Quote Post
Vizitator_UNU.
mesaj Apr 26 2010, 06:38 AM
Mesaj #14

Guests

[offtopic]
Cu parcarea e alta poveste... Sunt si nesimtiti ce parcheaza aiurea, dar majoritatea "incalca legea" pentru ca nu sunt locuri de parcare, in majoritatea oraselor mari e jale.
[/offtopic]

[ontopic]
Se vede cate cunostinte in domeniul auto are initiatorul topicului... Nu intru in detalii, au facut-o altii mai sus. Din pacate la fel de multe cunostinte au si dragii nostri initiatori de proiecte de lege. Poate cu putin "noroc" citeste vreun parlamentar aberatiile astea si le pune in aplicare. biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_UNU.
mesaj Apr 26 2010, 06:39 AM
Mesaj #15

Guests

[/ontopic] tongue.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Odin.
mesaj Apr 26 2010, 06:56 AM
Mesaj #16

Guests

Rationamentul tau scapa din vedere cauzele. Cauza accidentului nu este cilindreea/puterea motorului, ci lipsa de educatie si inconstienta bizonului de la volan. Vestea buna este ca asta se poate corecta instantaneu NU in zece ani. Vestea rea este ca acest sistem NU se poate implementa in R(rr)omania. Si acum: incearca sa mergi cu 150 Km/h in oras in Austrica/Germanica si vezi ce se intampla. Incearca sa dai spaga politistilor ca sa vezi urmarile, sau incearca sa pretinzi ca nu ai actele tale/ale masinii la tine si vezi consecintele. Vorbim de unul si acelas kokalar care in R(rr)omania "ie jmeker". Acolo insa, nu-i da mana sa fie la fel!

+Quote Post
Vizitator_Ionescu.
mesaj Apr 26 2010, 07:41 AM
Mesaj #17

Guests

In India masinile mai lungi de 4 metri platesc o taxa suplimentara, o masura ca asta ar fi bine-venita in Bucuresti.

+Quote Post
Vizitator_suki.
mesaj Apr 26 2010, 09:24 AM
Mesaj #18

Guests

Am o idee si mai buna: interzicem prostii si iresponsabilii...
AM putea continua cu: sotii infideli, nevestele grase, copiii obraznici, bunicii prea batrini si/sau bolnavi...etc
De fapt, putem interzice tot ce nu ne convine la un moment dat.
Intrebarea este: mai raminem cu ceva?

+Quote Post
Vizitator_figurat.
mesaj Apr 26 2010, 09:57 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (cuculetz... @ Apr 25 2010, 03:28 PM) *
Pai ce ce este mai important , huh.gif cilindrea ori calutzii de sub capota ?

As zice ca nici una, nici alta. Orice masina, indiferent de putere, poate fi condusa iresponsabil sau civilizat.

Mai degraba ar ajuta niste penalitati dure pentru cei care confunda soseaua cu jungla, si binenteles aplicarea lor consistenta si corecta.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 26 2010, 10:38 AM
Mesaj #20

Guests

Eu sunt de parere ca trebuie sa interzicem orice mijloc de transport (tren, masina, motoreta, avion etc.) cu exceptia tricicletelor, si acestea sa necesite un aviz special din partea primariei. De asemenea acest mijloc de transport poate fi utilizat doar pe acoperisurile cladirilor care sunt mai inalte de 30 de m pentru a nu deranja pietonii. Cum suna?

+Quote Post
Vizitator_Don Juan.
mesaj Apr 26 2010, 10:42 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (suki @ Apr 26 2010, 09:24 AM) *
Am o idee si mai buna: interzicem prostii si iresponsabilii...
AM putea continua cu: sotii infideli, nevestele grase, copiii obraznici, bunicii prea batrini si/sau bolnavi...etc
De fapt, putem interzice tot ce nu ne convine la un moment dat.
Intrebarea este: mai raminem cu ceva?

Pai da. Eu zic ca este o idee buna interzicerea prostilor si iresponsabililor si din acest motiv te rog sa nu mai postezi pe forum.

+Quote Post
Vizitator_bla-bla-bla.
mesaj Apr 26 2010, 11:45 AM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (HotAdmin @ Apr 26 2010, 05:11 AM) *

imi cer scuze in primul rand pentru exprimare in general si mai apoi si initiatorului discutiei pe care l-am atacat in mesajul anterior.
Intr-adevar m-am aprins cam tare, dar ma revolta de-a dreptul masurile astea radicale si negandite care bantuie prin capul tuturor cautatorilor de solutii in ultima vreme.
oriunde te-ai afla in tara asta numai de-asta auzi si vezi (cand sand scrise): sa alungam sau sa omoram tiganii ca i-am crescut in asa fel incat sa ne faca de ras, sa omoram cainii si sa fabricam permanent altii pentru camera de gazare ca ei cainii nu sunt oameni, sa interzicem tuturor niste drepturi ca unii fac abuz de ele si pe nimeni nu intereseaza de legea care reglemnteaza deja toate acestea, sa speriem chimicalele si dejectiile din ape, soluri si aer strigand in cor "Buh" sau amenintandu-le cu Bau-baul ca poate se duc in alta parte si cate si mai cate minuni.
nu mai poti sta linistit de vorba pe nicaieri ca se gasesc multime de oameni ei insisi lipsiti de simt civic sa critice, sa se vaicareasca si sa propuna interdictii, pedepse, ostracizari..

+Quote Post
Vizitator_adip.
mesaj Apr 26 2010, 11:52 AM
Mesaj #23

Guests

de vreme ce imensa majoritate a accidentelor cauzate de soferi are la baza viteza excesiva si teribilismul celor aflati la volanul unor masini puternice, ce-ar fi sa limitam cilindreea masinilor din Romania la 1200-1300 cmc?
E o idee extrem de tampita. Poate eu am rulota, sau remorca mai mare, sau chiar o barca. Cum le trag cu motor de 60-80 de cai?
Pentru inceput poate ar fi bine ca politia si legislatorii sa inceapa sa-si faca treaba si sa descurajeze speeding-ul si altele care inseamna sofat periculos prin cateva initiative simple:
- introducerea in Codul Rutier a notiunii de sofat periculos, care exista in legislatia multor alte state.
- sechestrarea masinii pentru depasirea limitei de viteza pe sectorul de drum cu mai mult de 40 km/h. Daca soferul recidiveaza masina e distrusa si soferul plateste toata cheltuiala aferenta.
- daca soferul depaseste limita de viteza cu 30km/h, permis suspendat pe 6 luni. Daca recidiveaza in termen de 12 luni, permis suspendat pe 18 luni.
- sosele mai multe, mai bine gandite si mai bine semnalizate, fara limite de viteza puse de-a-n pu*3a, alternand gen 90/30/60/90/40/100 pe doar cativa km de drum. Ceea ce e in Romania ca infrastructura e bataie de joc.
Cu siguranta ar mai fi si alte sugestii, dar ai prins ideea. Nu limitand cilindreea sau numarul de caluti de sub capota corectezi comportamentul la volan al omului, ci limitandu-i omului posibilitatile de a comite ofense la trafic fara sa traga ponoasele.
Eu traiesc in Victoria, Australia si pot sa-ti spun ca numarul de caluti de sub capota e net superior fata de ce e in Romania. Numarul de autovehicule e mult mai mare, dar si soselele sunt mult mai multe, mai bine gandite, mai bine semnalizate. Iar soferii sunt, oricum, mult mai civilizati decat in Romania. Desi e permis sofatul dupa ce ai consumat alcool (in limite stricte, bineinteles), desi masinile cu 6 si 8 cilindri sunt regula si nu exceptia, desi 200 de cai putere nu inseamna nimic aici (eu cu a mea de *doar* 162 parca-s cu Tico printre astia), totusi numarul de morti pe sosele a scazut an de an, iar Victoria se lauda ca ar fi cel mai sigur stat al Australiei si unul din cele mai sigure state la nivel mondial dpv al traficului rutier.
Asa ca eu zic sa mai reconsideri sugestia asta cu limitarea cilindreei. Pe langa ca e imposibil de aplicat, nu sunt elemente care sa sugereze ca ar imbunatati siguranta in vreun fel smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Gigi Maybachistu' Impozabil.
mesaj Apr 27 2010, 06:25 AM
Mesaj #24

Guests

Nu se sechestrează şi nu se confiscă maşinile, atunci când sunt proprietatea vinovatului şi nu de la firmă sau de împrumut, la fel cum perioada de suspendare a permisului e relativ scurtă, fiindcă un cetăţean care nu conduce nu mai consumă carburant (65-70% din preţul său sunt taxe şi accize), nu mai cumpără piese de schimb şi accesorii la care se încasează TVA şi nu mai plăteşte (un timp) alte amenzi. De asemenea, dacă îşi pierde maşina sau dreptul de a conduce, nu mai are cum să plătească impozitul pe maşină, iar dacă se limitează cilindreea la 1200cc cel mai mare impozit care se poate încasa e 48 de lei, în timp ce în prezent la un X5 se plătesc 3186 lei, iar în cazul în care vrei Viper ar trebui să te pregăteşti de vreo 6000 de lei pe an.

E uşor să spui că vrei să-i frigi pe "băieţii de Dorobanţi", dar când eşti tu cel fript, la un loc cu bugetul Statului, e mai puţin distractiv.

+Quote Post
Vizitator_Lancaster.
mesaj May 1 2010, 12:07 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (adip @ Apr 26 2010, 11:52 AM) *
- sechestrarea masinii pentru depasirea limitei de viteza pe sectorul de drum cu mai mult de 40 km/h. Daca soferul recidiveaza masina e distrusa si soferul plateste toata cheltuiala aferenta.

Eu zic să dăm foc şi la clădirile unde au loc infracţiuni. Şi să aşteptăm ca infractorul să plătească valoarea clădirii, după ce iese din închisoare. Statul român nu e capabil să încaseze nici măcar amenzile de circulaţie, crezi că ar putea încasa vreodată "cheltuiala aferentă" distrugerii proprietăţii private? În Australia nu s-a auzit probabil de CEDO, însă în Europa există şi n-o să admită niciodată unui stat să distrugă proprietatea privată a cetăţenilor săi.

+Quote Post
Vizitator_adip.
mesaj May 1 2010, 02:21 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Lancaster @ May 1 2010, 12:07 PM) *
În Australia nu s-a auzit probabil de CEDO, însă în Europa există şi n-o să admită niciodată unui stat să distrugă proprietatea privată a cetăţenilor săi.
Proprietatea privata de care vorbesti tu devine o arma in situatiile de care vorbesc eu, care trebuie sechestrata, iar in anumite situatii distrusa, pentru a preveni utilizarea ei in viitor. Nu vad ce amestec are CEDO in treaba asta.

+Quote Post
Vizitator_Lancaster.
mesaj May 1 2010, 06:34 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (adip @ May 1 2010, 02:21 PM) *
Proprietatea privata de care vorbesti tu devine o arma in situatiile de care vorbesc eu, care trebuie sechestrata, iar in anumite situatii distrusa, pentru a preveni utilizarea ei in viitor.

Hai, recunoaşte cinstit că ai crescut citind România Mare! tongue.gif

Am dus odată un tip cu maşina câteva sute de kilometri. Mergea să-l scoată pe taică-său mort din spital şi pe tot drumul mi-a spus o singură frază: "Tot drumul m-am rugat de şoferul de pe Salvare să meargă mai repede, poate dacă ar fi mers cum mergeţi dvs., tata ar fi trăit".

E plină ţara asta de complexaţi, incapabili să controleze maşina chiar şi la 50 km. la oră. Şi ca să-şi rezolve frustrările, ar interzice tuturor celorlalţi să meargă mai repede ca ei.

+Quote Post
rammstein
mesaj May 1 2010, 07:27 PM
Mesaj #28

Membru veteran

Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

Un topic inutil. De ce 1200 si nu 1000 sau 1400? De ce sa nu interzicem motoarele in 5,6,8,10,12 cilindri? Barbatii peste 12 cm? Vacile, care contribuie la incalzirea globala? Am deschis o lista, va rog sa o completati!
Please! wink.gif

+Quote Post
Vizitator_G-ral Luthe.
mesaj May 1 2010, 08:22 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (rammstein @ May 1 2010, 07:27 PM) *
Un topic inutil. De ce 1200 si nu 1000 sau 1400? De ce sa nu interzicem motoarele in 5,6,8,10,12 cilindri? Barbatii peste 12 cm? Vacile, care contribuie la incalzirea globala? Am deschis o lista, va rog sa o completati!
Please! wink.gif

Cu ceva vointa politica se pot interzice masinile din care se aud manele,
acestea si conducatorii lor fiind un pericol public iminent. wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Lancaster.
mesaj May 1 2010, 08:44 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (G-ral Luthe @ May 1 2010, 08:22 PM) *
Cu ceva vointa politica se pot interzice masinile din care se aud manele,
acestea si conducatorii lor fiind un pericol public iminent. wink.gif

Şi confiscate, nu numai interzise! În Australia aşa s-ar proceda, din câte spune românul nostru tongue.gif

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th December 2019 - 04:00 AM