IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> solutia, un guvern privat?, no politicians
mpcj
mesaj Aug 20 2011, 03:54 PM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 145
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 240

guvern privat: premier numit de parlament prin selectie de oferta, conditii de participare la concurs clare (experienta manageriala dovedita, referinte excelente in afaceri private, etc) disparitia functiei de presedinte, depolitizarea completa a institutiilor de stat, premierul selectat vine cu echipa lui, obiective clare, plata in functie de performanta, sanctiuni imediate; cum va suna asta?
Go to the top of the page

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Aug 20 2011, 04:23 PM
Mesaj #2

Membru veteran

Postari: 755
Inscris: 1-April 11
Utilizatorul numarul: 26 822

Citeaza (mpcj @ Aug 20 2011, 03:54 PM) *
guvern privat: premier numit de parlament prin selectie de oferta, conditii de participare la concurs clare (experienta manageriala dovedita, referinte excelente in afaceri private, etc) disparitia functiei de presedinte, depolitizarea completa a institutiilor de stat, premierul selectat vine cu echipa lui, obiective clare, plata in functie de performanta, sanctiuni imediate; cum va suna asta?

Eu pot să-ţi spun că nu e uşor să găseşti un CEO (Chief Executive Officer) pentru o firmă mare şi tu scoţi la concurs guvernul?!
Ce sărăcie faci cu un guvern privat, care nu are mecanisme de aplicare a măsurilor pe care vrea să le imlpementez şi prin teritoriu?!
Vorbeşti despre dispariţia funcţiei de preşedinte de ţară? Asta nu se poate fără modificarea Constituţiei.
SF.

Şi eu am o propunere: să fie desemnat prin concurs un legionar care să facă legile. Nu sună bine?

+Quote Post
mifty
mesaj Aug 20 2011, 04:36 PM
Mesaj #3

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Aug 20 2011, 04:23 PM) *
Eu pot să-ţi spun că nu e uşor să găseşti un CEO (Chief Executive Officer) pentru o firmă mare şi tu scoţi la concurs guvernul?!
Ce sărăcie faci cu un guvern privat, care nu are mecanisme de aplicare a măsurilor pe care vrea să le imlpementez şi prin teritoriu?!
Vorbeşti despre dispariţia funcţiei de preşedinte de ţară? Asta nu se poate fără modificarea Constituţiei.
SF.

Şi eu am o propunere: să fie desemnat prin concurs un legionar care să facă legile. Nu sună bine?

asta-i problema...
legi se pot fabrica cu tona, nu e o problemă, dar cum te asiguri că sunt aplicate, și mai ales, aplicate corect??? biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Kaizoku.
mesaj Aug 20 2011, 04:55 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (mpcj @ Aug 20 2011, 03:54 PM) *

Perfect de acord cu propunerea ta. Orice firma care angajeaza un manager, ii stabileste criterii de performanta. Din pacate alegerile democratice nu garanteaza competenta. Schimbarea pe care o propui (nu esti singurul) nu se poate petrece fara altele nenumarate care ar schimba actuala conducere a tarii (aleasa pe sacose portocalii, rosii, galbene, verzi) cu o meritocratie. Asta ar insemna sa-i schimbam pe actualii hoti care se rotesc intre ei la putere. Asta s-ar putea intimpla daca am sti sa ne organizam... Hehe, asa nu se poate fiindca romanii nu se aduna , romanii se scad.

+Quote Post
Vizitator_tzucumbaru´.
mesaj Aug 20 2011, 05:13 PM
Mesaj #5

Guests

bah! si mai simpu... angajam part-time p´aia din consiliul de miniștri al UE. biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Usopp.
mesaj Aug 20 2011, 05:18 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (tzucumbaru´ @ Aug 20 2011, 05:13 PM) *
bah! si mai simpu... angajam part-time p´aia din consiliul de miniștri al UE. biggrin.gif

Pai ei stie carte? (ca e sub 50). Si daca ei bute fuha (parca era ceva invers aici) ce dreac pateste ei? Se duce inapoi la Ieroupa lor? Tre' sa fie si ceva pedepseala pentru aia de nu-si face treaba (mica sau mare), o raspundere, o maslina, o ceva. Ce-o fi? Eh, ce-o fi, o fi.

+Quote Post
Vizitator_tzucumbaru´.
mesaj Aug 20 2011, 05:37 PM
Mesaj #7

Guests

bah ! in caz ca-si dau s´aia-n petec, o sa-i pedepsim crunt, mai intai ii bizantinizam s´apoi ii condamnam sa poarte pampersi tot restul zilelor , nici cand i-om ingropa, n-o sa le schimbam pampersii, ca sa-i invatam minte ! angry.gif

+Quote Post
mifty
mesaj Aug 20 2011, 06:26 PM
Mesaj #8

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Citeaza (tzucumbaru´ @ Aug 20 2011, 05:37 PM) *
bah ! in caz ca-si dau s´aia-n petec, o sa-i pedepsim crunt, mai intai ii bizantinizam s´apoi ii condamnam sa poarte pampersi tot restul zilelor , nici cand i-om ingropa, n-o sa le schimbam pampersii, ca sa-i invatam minte ! angry.gif

... lucru care o să ne permită să le vindem, la preț ”promoțional”, pudră de talc până la adânci bătrâneți, și chiar și după!!! biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_mary2011.
mesaj Aug 20 2011, 07:32 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Aug 20 2011, 04:23 PM) *
SF.

biggrin.gif

Nu suna bine pentru ca nu are loc separarea puterilor - intre cea executiva si cea legislativa!
O incalcare dramatica a democratiei si a principiului de separe a puterilor in stat!
Este clar?

CODE
Lumea este in schimbare!

+Quote Post
Vizitator_Murphy.
mesaj Aug 21 2011, 07:17 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (mary2011 @ Aug 20 2011, 07:32 PM) *
biggrin.gif

Nu suna bine pentru ca nu are loc separarea puterilor - intre cea executiva si cea legislativa!
O incalcare dramatica a democratiei si a principiului de separe a puterilor in stat!
Este clar?

CODE
Lumea este in schimbare!

prietene, democratia tip secol XX si-a dovedit de mult slabiciunile mortale! acum vorbim despre realitati si eficienta, vremea principiilor fanteziste (ex. votul analfabetului = votul universitarului) a trecut.

+Quote Post
Vizitator_Sanji love Nami.
mesaj Aug 21 2011, 09:06 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Murphy @ Aug 21 2011, 07:17 AM) *
prietene, democratia tip secol XX si-a dovedit de mult slabiciunile mortale! acum vorbim despre realitati si eficienta, vremea principiilor fanteziste (ex. votul analfabetului = votul universitarului) a trecut.

Aud des pr...stia asta. Cum faci, in contextul actual, ca votul unuia sa nu fie egal cu votul altuia? Murphy, toata lumea stie cum arata binele, intrebarea e cum facem sa ajungem acolo CU CE AVEM ACUM (sper ca intelegi ca nu poti sa construiesti din materiale pe care nu le ai). Deci? Cum faci ca votul universitarului sa nu fie egal cu votul analfabetului cu oamenii zilei de azi (altii n-ai)??

+Quote Post
Vizitator_Murphy.
mesaj Aug 21 2011, 09:15 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Sanji love Nami @ Aug 21 2011, 09:06 AM) *
Aud des pr...stia asta. Cum faci, in contextul actual, ca votul unuia sa nu fie egal cu votul altuia? Murphy, toata lumea stie cum arata binele, intrebarea e cum facem sa ajungem acolo CU CE AVEM ACUM (sper ca intelegi ca nu poti sa construiesti din materiale pe care nu le ai). Deci? Cum faci ca votul universitarului sa nu fie egal cu votul analfabetului cu oamenii zilei de azi (altii n-ai)??

simplu! introduci votul capacitaro-cenzitar, in care fiecare are la dispozitie in alegeri un nr de voturi in functie de studiile absolvite SI cuantumul impozitului platit; folosind aceasta combinatie, decizia politica le va apartine celor instruiti SI celor care sustin bugetul, nu analfabetilor sau/si asistatilor, oricati ar fi ei; algoritmul de repartizare a voturilor per caciula samd sunt chestiuni tehnice usor de stabilit.

+Quote Post
Vizitator_Sanji love Nico Robin.
mesaj Aug 21 2011, 09:18 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (Murphy @ Aug 21 2011, 09:15 AM) *
simplu! introduci votul capacitaro-cenzitar, in care fiecare are la dispozitie in alegeri un nr de voturi in functie de studiile absolvite SI cuantumul impozitului platit; folosind aceasta combinatie, decizia politica le va apartine celor instruiti SI celor care sustin bugetul, nu analfabetilor sau/si asistatilor, oricati ar fi ei; algoritmul de repartizare a voturilor per caciula samd sunt chestiuni tehnice usor de stabilit.

Simplu, da. Eu am introducatoare de vot cenzitar da' nu ti-o dau. Ai si tu? Daca ai, introduci, desigur. Sau tu poti sa bati cuie in lisa ciocanului si in lipsa cuielor? Inca idata iti spun: INCEARCA SA FACI UN SCENARIU IN CARE SA FOLOSESTI CE ESTE, NU CE AI VREA TU SA FIE.

+Quote Post
Vizitator_tzucumbaru´.
mesaj Aug 21 2011, 09:20 AM
Mesaj #14

Guests

laugh.gif printr-o lege.

de restrangere a drepturilor cetatenesti in interesul statului, hehe ! suna pompos, nu ?

da´ce, nu exista si-o legislatie "strategica" de restrangere a drepturilor cetatenesti pentru lupta impotriva terorismului ? ha ?! biggrin.gif

asa ca, analfabetii, cei cu datorii la fisc si pensionarilor, le anulam dreptul de-a vota. punct.

iar cei cu dosare penale in cercetare sau pe rolul instantelor si cu datorii la banci, le interzicem dreptul de-a candida. iarasi punct. ha! biggrin.gif

si i-am aranjat ALL INCLUSIV! ha-ha !

+Quote Post
Vizitator_Kaizoku.
mesaj Aug 21 2011, 09:45 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (tzucumbaru´ @ Aug 21 2011, 09:20 AM) *
laugh.gif printr-o lege.

de restrangere a drepturilor cetatenesti in interesul statului, hehe ! suna pompos, nu ?

da´ce, nu exista si-o legislatie "strategica" de restrangere a drepturilor cetatenesti pentru lupta impotriva terorismului ? ha ?! biggrin.gif

asa ca, analfabetii, cei cu datorii la fisc si pensionarilor, le anulam dreptul de-a vota. punct.

iar cei cu dosare penale in cercetare sau pe rolul instantelor si cu datorii la banci, le interzicem dreptul de-a candida. iarasi punct. ha! biggrin.gif

si i-am aranjat ALL INCLUSIV! ha-ha !

Cine? Ce? Cand? Unde? Cum? e ce temei? Deocamdata e democratie, asta e cu voturi, nu? Eh, poate Niezo, cine stie? Nu ma intelege gresit, vreau si eu meritocratie dar nu stiu drumul. Stiu ca suntem aici si stiu ca ne-ar fi bine acolo. Dar asta e din cartea "n-ar fi rau sa fie bine", nu?

+Quote Post
Vizitator_tzucumbaru´.
mesaj Aug 21 2011, 10:03 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Kaizoku @ Aug 21 2011, 09:45 AM) *
Cine? Ce? Cand? Unde? Cum? e ce temei? Deocamdata e democratie, asta e cu voturi, nu? Eh, poate Niezo, cine stie? Nu ma intelege gresit, vreau si eu meritocratie dar nu stiu drumul. Stiu ca suntem aici si stiu ca ne-ar fi bine acolo. Dar asta e din cartea "n-ar fi rau sa fie bine", nu?

-cine?
-noi!
-ce ?
-o lege!
-cand?
-et´amu !
-unde?
-aciisa !
-cum ?
-et´asa !
-vreau si eu democratie!
- da?!
-nu stiu drumul...
-te-nvatam, te-ajutam, te constrangem si-mpreuna il parcurgem !
-n-ar fi rau sa fie bin?
-ihi !

na ! biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Kaizoku.
mesaj Aug 21 2011, 10:18 AM
Mesaj #17

Guests

-cine?
-noi!

Adica 1+1+1+....+1 ???

-ce ?
-o lege!

Pai noi facem legi?

-cand?
-et´amu !

De maine smile.gif.

-unde?
-aciisa !

Locu-i bun, aprob pozitiv.

-cum ?
-et´asa !

Nu cunosc procedelul.

-vreau si eu democratie!
- da?!

Vreau, zau. da' una mai democratica.

-nu stiu drumul...

te-nvatam, te-ajutam, te constrangem si-mpreuna il parcurgem !
-n-ar fi rau sa fie bin?

Sunt usor de convins: trebuie cateva CVuri bune alaturate unor caractere nemurdarite de secu-comu si vin cu bani si cu timp.

+Quote Post
Vizitator_tzucumbaru´.
mesaj Aug 21 2011, 10:45 AM
Mesaj #18

Guests

-Adica 1+1+1+....+1 ???
-poi da,= o multime !
-Pai noi facem legi?
-da, noi!suverani si liberi suntem, nu?
-De maine?
-putem incepe !
-Locu-i bun, aprob pozitiv.
-stiam !
-Nu cunosc procedelul.
-juridico-civic!
-trebuie cateva CVuri bune alaturate unor caractere nemurdarite
-constituim locotenenta de 3, si constituanta restransa, de 7 !si-o administrare temporala a treburilor statului conf. CV meritocratic de larga recunoastere,o reprezentare internationala a treburilor statului in baza unui CV intelectual imaculat.

-d´apAi...go go go ! & no hai!

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Aug 21 2011, 10:06 PM
Mesaj #19

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

QUOTE (Sanji love Nami @ Aug 21 2011, 09:06 AM) *

nu cred ca ar fi o problema tehnica. problema este ca omului obisnuit ca votul lui face cat kilu de aur ii va fi greu sa inteleaga ca degeaba ia el 2 kg de ulei ca votul sau nu va valora decat atat, cat 2 kg de ulei.

+Quote Post
Vizitator_tzucumbaru´.
mesaj Aug 23 2011, 09:29 AM
Mesaj #20

Guests

mah!...nu v-ati saturat d´atatea guverne private pe care le-ati avut pana acum?

poi, ilici n-a privat guvernul roman 2 de exercitiul functiunii?..guvernul stolojan, n-a fost un guvern megapower privat ? guvernul vacaroiu, nu si-a privatizat el, aproape toate activele bancar-industriale ? guvernul v.ciorbea-r.vasile, n-au confiscat ei valuta, apoi si-au privatizat s´astia p´ici pe colea cate ceva? atotputernicul guvern privat a.nastase, n-a privatizat el resursele energetice , minerale, apoi v-a taiat de la tainul financiar al promo-urilor de stat, daca nu-i cantati in struna? guvernul motociclistului c.p.tariceanu, nu si-a pivatizat el ultimile active economice? apoi guvernul n+1E.boc, nu-i guvern privat ?

poi, dupa noianul de guverne private, tot guvern privat va doriti ?... ete d´aia ati ajuns,-majotitatea- in privata !

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 10th December 2019 - 04:13 AM