IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

59 Pagini V  « < 6 7 8 9 10 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Initiativa cetateneasca - eutanasierea cainilor fara stapan, Infiintare ONG?!
Vizitator_gogu.
mesaj Apr 8 2010, 01:19 PM
Mesaj #211

Guests

Citeaza (Alsta @ Apr 7 2010, 11:00 PM) *
Si proprietaru strangea si ducea la cos "recolta zilei".

stiu ca nu le da voie nici la cos sa arunce rahatul - e logic, in timp devine cosul wc public - din cauza mirosului si e clar ca nu se mai poate face nicio reciclare de gunoi...
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_DSF.
mesaj Apr 8 2010, 01:21 PM
Mesaj #212

Guests

Citeaza (nuvreaucainipestrada @ Apr 8 2010, 01:14 PM) *
Daca sunteti asa revolutionari si civilizati de ce nu oferiti o alternativa care sa nu implice crima?

Pentru ca nu exista una? Eu stiu ca e frumos cu democratia si cu libertatea de a alege dintre o multitudine de optiuni, dar in cazul asta, eutanasia este singura optiune care s-a demonstrat in trecut ca fiind viabila (in ciuda celor sustinute de niste mongoloizi pe aici).

In plus, mai bine ar fi sa nu intram in discutii gen "eutanasie" VS "crima" ca asta e alta mancare de peste care se tot mananca de decenii.

+Quote Post
Vizitator_akanom.
mesaj Apr 8 2010, 01:27 PM
Mesaj #213

Guests

Hai sa mai si gandim:
Daca ai intreba cainii de pe strada, nu cred ca sunt nici ei prea fericiti. Cu toate astea, nici n-ar vrea sa fie "ajutati".
Daca sunteti asa revolutionari si civilizati de ce nu oferiti o alternativa care sa nu implice crima?

Un caine nu poate sa vrea nimic pentru ca nu este o persoana sub incidenta legii. Nu ma intereseaza ce-si doreste potaia care se caca pe trotuarul meu, sare sa ma muste sau latra la luna toata noaptea.

Am creionat alternativele la exterminare. Dragi iubitori, luati-i pe toti in case, curti, apartamente, nu am nimica impotriva, dar animalele fara stapan nu au ce cauta in domeniul public intravilan. Crima nu este, pentru ca cainii nu sunt persoane. Folosim eutanasie pentru a sugera lipsa de suferinta, pentru ca nu suntem cruzi. Daca termenul crezi ca nu se potriveste, propun sa-i zicem "exterminare" si sa nu ne mai ascundem dupa deget.

+Quote Post
Vizitator_intrebator.
mesaj Apr 8 2010, 01:36 PM
Mesaj #214

Guests

Cati oare dintre cei care vor eutanasia cainilor sunt senini si in privinta avortului?
Credeti ca solutiile simple spun ceva despre caracterul celor care le adopta?

+Quote Post
rakkone
mesaj Apr 8 2010, 01:47 PM
Mesaj #215

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 152
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 210

Citeaza (intrebator @ Apr 8 2010, 01:36 PM) *
Cati oare dintre cei care vor eutanasia cainilor sunt senini si in privinta avortului?

Eu sunt 101% impotriva avortului, e bine? Fiinta umana fiinteaza de la prima celula deci avortul = crima. Si tocmai pentru ca pun fiinta umana pe nivelul cel mai de sus doresc eutanasierea urgenta a maidanezilor, pentru ca tin la copii, incepand cu al meu, nu mai vreau sa existe copii muscati, schiloditi, terorizati de caini. Ce ti se pare contradictoriu in asta?

+Quote Post
Crusoe
mesaj Apr 8 2010, 01:59 PM
Mesaj #216

Membru veteran

Postari: 374
Inscris: 23-February 10
Utilizatorul numarul: 18 851

Citeaza (rakkone @ Apr 8 2010, 01:47 PM) *
Eu sunt 101% impotriva avortului, e bine? Fiinta umana fiinteaza de la prima celula deci avortul = crima.

Esti impotriva avortului ?
ATUNCI NU FA AVORT.

Tu si cu restul de "pro-life-eri" care va bagati in uterul unei femei, fara sa fiti intrebati.
Dar, pe de alta parte, vreti sa omorati cainii.

Si MAI ALES,
fara sa aveti nimic impotriva cretinilor care NU AU GRIJA de femeia in care se slobozesc, ca dobitocii.

...

Revenind.
Eu zic sa omori TU INSUTI, CU MANA TA, NISTE CAINI, dupa care te asteptam sa postezi.

Ce zici ?

--------------------
Predarea Religiei in scoli sub forma actuala incalca:

- Constitutia Romaniei - art. 29, art. 32;
- Legislatia internationala privind caracterul neobligatoriu al materiei Religie in scoli (prin inscrierea automata a elevului la cursul de Religie);
- Legislatia europeana care atesta preeminenta Educatiei moral-religioase in fata Religiei;
- Legea 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul cultelor - art. 5, art. 6, art. 9;
- Legea 18/1990 pentru ratificarea Convenţiei cu privire la drepturile copilului - art. 14, art. 15, art. 16, art. 24;
- Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului - art. 24, art. 25;
- Codul Muncii;
- Legea privind Statutul Cadrului Didactic;
- dreptul EXCLUSIV al M.E.C.T.S. de a administra programa, curriculumul si modul de predare al disciplinelor scolare;
- BUNUL SIMT, prin caracterul intolerant, agresiv, nociv psihologic si contraproductiv educational al unor tematici/modele morale predate.
...

Apel, pt copiii nostri:

http://www.petitieonline.ro/petitie/stop_abuzurilor_religiei_in_scoala-p17336050.html

+Quote Post
Fjord
mesaj Apr 8 2010, 02:00 PM
Mesaj #217

Membru
**

Postari: 88
Inscris: 26-January 10
De la: Bucharest, Romania
Utilizatorul numarul: 18 383

Citeaza (intrebator @ Apr 8 2010, 01:36 PM) *

Si cum ar fi daca o ruda apropiata, poate sotia ta/voastra ar ramane insarcinata in urma unui viol? Atunci cu ce fel de ochi ati vedea un chiuretaj? Ati fi de acord sa nasca asa ceva? Ea ar fi? V-ati gandi ca la o fiinta umana la ce creste acolo?
Sa lasam deoparte "pacatul" si sa ne gandim la suferinta si la rolul acelui fetus in societate, in orice stare de dezvoltare ar fi el. ZERO.

+Quote Post
rakkone
mesaj Apr 8 2010, 02:05 PM
Mesaj #218

Membru veteran

Citeaza (Crusoe @ Apr 8 2010, 01:59 PM) *
[...]
Ce zici ?

Zic pentru a n-a oara sa incercam sa ramanem ontopic. Tu ce zici?

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Apr 8 2010, 02:07 PM
Mesaj #219

Guests

Citeaza (rakkone @ Apr 8 2010, 01:47 PM) *
Eu sunt 101% impotriva avortului, e bine? Fiinta umana fiinteaza de la prima celula deci avortul = crima. Si tocmai pentru ca pun fiinta umana pe nivelul cel mai de sus doresc eutanasierea urgenta a maidanezilor, pentru ca tin la copii, incepand cu al meu, nu mai vreau sa existe copii muscati, schiloditi, terorizati de caini. Ce ti se pare contradictoriu in asta?

Consideri ca fiinta umana fiinteaza de la prima celula. Aceasta fiinta nu este raspunzatoare pentru greseala facuta, desi, prin avort, plateste cu viata.
Cainii sunt animale, ca si oamenii. Oamenii sunt raspunzatori pentru situatia in care sunt in momentul de fata. Sustii ca acesti caini trebuie sa plateasca cu viata.

Contradictia este evidenta, ceea ce arata ca busola ta morala arata nordul in functie de cum bate vantul. Fapt nesurprinzator tinand cont de sugestia ta de a masacra mii de animale nevinovate.

+Quote Post
Crusoe
mesaj Apr 8 2010, 02:07 PM
Mesaj #220

Membru veteran

Ce e mai ontopic decat asta ?

Vrei eutanasierea cainilor ?

Incepe tu.
Pune osul la treaba, si scapa niste potentiale victime.

Sa vedem ce zici dupa ce killeresti vreo 3-4.
smile.gif

--------------------

- Legislatia internationala privind caracterul neobligatoriu al materiei Religie in scoli (prin inscrierea automata a elevului la cursul de Religie);
- Legislatia europeana care atesta preeminenta Educatiei moral-religioase in fata Religiei;
- Legea 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul cultelor - art. 5, art. 6, art. 9;
- Legea 18/1990 pentru ratificarea Convenţiei cu privire la drepturile copilului - art. 14, art. 15, art. 16, art. 24;
- Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului - art. 24, art. 25;
- Codul Muncii;
- dreptul EXCLUSIV al M.E.C.T.S. de a administra programa, curriculumul si modul de predare al disciplinelor scolare;
- BUNUL SIMT, prin caracterul intolerant, agresiv, nociv psihologic si contraproductiv educational al unor tematici/modele morale predate.
...

Apel, pt copiii nostri:

http://www.petitieonline.ro/petitie/stop_abuzurilor_religiei_in_scoala-p17336050.html

+Quote Post
Vizitator_fuga.
mesaj Apr 8 2010, 02:08 PM
Mesaj #221

Guests

Citeaza (Fjord @ Apr 8 2010, 02:00 PM) *
Si cum ar fi daca o ruda apropiata, poate sotia ta/voastra ar ramane insarcinata in urma unui viol? Atunci cu ce fel de ochi ati vedea un chiuretaj? Ati fi de acord sa nasca asa ceva? Ea ar fi? V-ati gandi ca la o fiinta umana la ce creste acolo?
Sa lasam deoparte "pacatul" si sa ne gandim la suferinta si la rolul acelui fetus in societate, in orice stare de dezvoltare ar fi el. ZERO.

Faptul ca particularizezi arata ca fugi de raspundere...priveste doar avortul "de buna voie si nesilit de nimeni"...

+Quote Post
rakkone
mesaj Apr 8 2010, 02:15 PM
Mesaj #222

Membru veteran

Citeaza (Crusoe @ Apr 8 2010, 02:07 PM) *
Ce e mai ontopic decat asta ?

Vrei eutanasierea cainilor ?

Incepe tu.
Pune osul la treaba, si scapa niste potentiale victime.

Sa vedem ce zici dupa ce killeresti vreo 3-4.
smile.gif

Crusoe, cati din porcii pe care i-ai mancat i-ai taiat tu? sau din puii mancati, sau din vacile mancate. Nici de tine nu imi place pentru ca esti al nu stiu catelea care se trezeste sa faca filosofia batului de chibrit pe o tema complet diferita de subiectul topicului, si totusi nu te alerg cu barda. La fel si cu maidanezii, nu am o placere deosebita din omoratul lor, eu vreau o rezolvare RAPIDA si EFICIENTA a problemei, singura rezolvare existenta in acest moment cand avem sute de mii de caini si nu 2-300 este exterminarea lor.
Dar daca tii sa ma vezi omorand caini promit sa fac poze in acest sens dupa adoptarea legii si sa ti le trimit imediat dupa ce imi trimiti tu poze cu acelasi numar de caini pe care i-ai castrat sau adoptat personal, bine?

Editare ulterioara: Din acest moment nu mai raspund de niciun fel persoanelor care nu au ceva de spus la obiect si vin cu aceleasi tampenii fumate cu sa adoptam, sa facem, sa castram 300000 de caini si vor disparea, si cainii sunt oameni, etc. Daca va place sa va auziti vorbind si sa va cititi scriind, bagati mare, din punctul meu de vedere aveti ignore

+Quote Post
Fjord
mesaj Apr 8 2010, 02:18 PM
Mesaj #223

Membru
**

Postari: 88
Inscris: 26-January 10
De la: Bucharest, Romania
Utilizatorul numarul: 18 383

Citeaza (fuga @ Apr 8 2010, 02:08 PM) *
Faptul ca particularizezi arata ca fugi de raspundere...priveste doar avortul "de buna voie si nesilit de nimeni"...

Nu fug de raspundere, ba chiar recunosc, daca eu mi-am planificat sa fac un copil peste 2 ani si...surpriza/accident/neatentie: "Sunt insarcinata!". Cea mai rapida programare la cea mai buna clinica si afara cu bestia! Si nu, nu iau alegerea asta de unul singur!
Cu ce e mai vie chestia in stadiul ala decat o amiba?? Daca ti-o pun pe masa o recunosti ca fiinta umana? Cu ce e mai crima decat asupra unui pui din ograda? Puiul chiar sufera.

Scuze de off-topic, gata, ma abtin.

+Quote Post
Vizitator_Alexa.
mesaj Apr 8 2010, 02:19 PM
Mesaj #224

Guests

Citeaza (Nutu @ Apr 8 2010, 09:02 AM) *
Aberatii,vrajeli, hai sa ma bag si io in seama...

O sa mai intru din cand in cand ca sa imi aduc aminte de oamenii mici, daca voi avea vreodata nevoie.

"Drum bun, cale batuta....si ce-a zis Gheorghe"!!!

+Quote Post
Crusoe
mesaj Apr 8 2010, 02:22 PM
Mesaj #225

Membru veteran

Citeaza (rakkone @ Apr 8 2010, 02:15 PM) *
Crusoe, cati din porcii pe care i-ai mancat i-ai taiat tu? sau din puii mancati, sau din vacile mancate.

Pt informarea ta, nu mananc carne decat cand sunt in vizita si sunt obligat de regulile de curtoazie.

Citeaza
filosofia batului de chibrit pe o tema complet diferita de subiectul topicului

Eu cred ca tu nu stii ce inseamna termenul "subiect".

Citeaza
La fel si cu maidanezii, nu am o placere deosebita din omoratul lor, eu vreau o rezolvare RAPIDA si EFICIENTA a problemei, singura rezolvare existenta in acest moment cand avem sute de mii de caini si nu 2-300 este exterminarea lor.

laugh.gif
Serios ?

Cati infractori exista in Romania ?
Relativ multi.

Singura ta solutie rapida si eficienta pt a scapa de infractori, dupa aceeasi logica, este SA-I EXTERMINAM ? wacko.gif

...

Foarte multi vrem TEORETIC niste solutii, fara sa FACEM NOI CEVA, CONCRET.
Cam ca crestinii care vor ca ALTII sa respecte o morala, dar pe care ei insisi o respecta doar TEORETIC, si mai deloc practic.

--------------------

- Codul Muncii;
...

Apel, pt copiii nostri:

+Quote Post
Vizitator_akanom.
mesaj Apr 8 2010, 05:26 PM
Mesaj #226

Guests

Bai Crusoe, cati ani ai tu ma, 13 ? Esti redus rau de tot la inteligenta, asa ca o sa-ti explic pe indelete, ca poate pricepi si tu ceva. Scuze in prealabil pentru off-topic.

Citeaza (Crusoe @ Apr 8 2010, 02:22 PM) *
Pt informarea ta, nu mananc carne decat cand sunt in vizita si sunt obligat de regulile de curtoazie.

Ce discutam noi aici si ce vorbesti tu. Mananci carne cand ai chef, aici discutam despre eliminarea maidanezilor.

Cati infractori exista in Romania ?
Relativ multi.
Singura ta solutie rapida si eficienta pt a scapa de infractori, dupa aceeasi logica, este SA-I EXTERMINAM ? wacko.gif

Imi pare rau ca trebuie sa vorbesc cu un prezumtiv adult ca si cu un copil de 5 ani redus mental. Aici discutam despre caini, nu despre infractori. Spre deosebire de caini, infractorii sunt oameni. Inchisorile ajung, nu e nevoie sa-i executam, cainii nu mai incap in nici-o inchisoare si in nici-un caz nu au aceleasi drepturi ca oamenii.

Foarte multi vrem TEORETIC niste solutii, fara sa FACEM NOI CEVA, CONCRET.
Cam ca crestinii care vor ca ALTII sa respecte o morala, dar pe care ei insisi o respecta doar TEORETIC, si mai deloc practic.

Mai tata mai, du-te la farmacie si ia niste vitamine. Topicul discutiei este despre ce facem noi CONCRET. Adica, MODIFICAM LEGEA. Legea nu e un drept divin, e data de oameni spre folosul oamenilor, si cand e gresita, se modifica; daca LEGEA nu s-ar modifica, ar fi tragic, ca am trai inca in vremea inchizitiei.

Ce legatura au crestinii ? Nu e un topic de religie aici ?

Eu zic sa te mai duci la scoala, sa faci niste exercitii de intelegere a textului scris, si dupa aia sa vii sa mai vorbesti in public.

PS> Va rog sa va abtineti de la raspunsuri daca nu sunt strict pe topic; Filozofari pe tema drepturilor animalelor, suprematiei cainilor fata de oameni, a personalor cu suflet mic urat si negru, a crestinilor milostivi sau a vegetarienilor convinsi se gasesc pe alte topicuri.

Aici dezbatem si planuim un singur lucru: eliberarerea spatiului public de animale fara stapan prin exterminarea completa, permanenta, si continua animalelor vagaboande, in cadrul legii.

Are cineva vreo problema cu asta ? Ne bucuram sa nu trebuiasca sa va ascultam parerea; faceti-va topicul vostru si organizati-va astfel incat sa blocati adoptarea modificarilor legislative pe care le propunem. Ati castigat o batalie deja (prin legea Bideu), dar noi inca speram sa castigam razboiul impotriva retardarii, prostiei, indolentei si necivilizatiei in Romania.

+Quote Post
Vizitator_oare.
mesaj Apr 8 2010, 05:35 PM
Mesaj #227

Guests

Citeaza (Fjord @ Apr 8 2010, 02:18 PM) *
Nu fug de raspundere, ba chiar recunosc, daca eu mi-am planificat sa fac un copil peste 2 ani si...surpriza/accident/neatentie: "Sunt insarcinata!". Cea mai rapida programare la cea mai buna clinica si afara cu bestia! Si nu, nu iau alegerea asta de unul singur!
Cu ce e mai vie chestia in stadiul ala decat o amiba?? Daca ti-o pun pe masa o recunosti ca fiinta umana? Cu ce e mai crima decat asupra unui pui din ograda? Puiul chiar sufera.

Scuze de off-topic, gata, ma abtin.

Nu stiu daca ai sau daca vei avea un copi "planificat", dar sa te intrebi atunci cand copilul are cativa ani cum ar fi fost daca la un moment dat ai fi zis tot "afara cu bestia"...
Doare?

+Quote Post
Crusoe
mesaj Apr 8 2010, 06:51 PM
Mesaj #228

Membru veteran

Citeaza (akanom @ Apr 8 2010, 05:26 PM) *
Bai Crusoe, cati ani ai tu ma, 13 ? Esti redus rau de tot la inteligenta ...

Un moderator pe un forum care se respecta sanctioneaza injuriile.

Pierd un minut, dar o fac eu:
Citeaza
Imi pare rau ca trebuie sa vorbesc cu un prezumtiv adult ca si cu un copil de 5 ani redus mental. Aici discutam despre caini, nu despre infractori. Spre deosebire de caini, infractorii sunt oameni. Inchisorile ajung, nu e nevoie sa-i executam, cainii nu mai incap in nici-o inchisoare si in nici-un caz nu au aceleasi drepturi ca oamenii.

Corect:
"mintal", "nicio", "niciun".

Asa ca du-ti neuronul inapoi in clasa a 5-a, unde poti invata lucruri interesante, pe langa ortografie, de ex. despre COMPARATIE, dar cred ca deja cer prea mult.

Back ontopic.

--------------------

- Codul Muncii;
...

Apel, pt copiii nostri:

+Quote Post
Vizitator_MariusCC.
mesaj Apr 8 2010, 09:19 PM
Mesaj #229

Guests

Heil grammar nazi.

Citeaza (Crusoe @ Apr 8 2010, 06:51 PM) *
Corect:
"mintal", "nicio", "niciun".

Asa ca du-ti neuronul inapoi in clasa a 5-a, unde poti invata lucruri interesante, pe langa ortografie, de ex. despre COMPARATIE, dar cred ca deja cer prea mult.

Back ontopic.

Revenind la subiect:
La ora actuala in Bucuresti exista o hotarire a Consiliului Local privitoare la amendarea posesorilor de patrupede care nu curata rahatii. Amenzile ar trebui date de comunitari biggrin.gif, politistii comunitari.
Cred ca ar fi o idee buna sa existe ceva paragrafe legate de penalizarea posesorilor in legea pe care o vrem promovata (pentru neadunarea rahatilor, pentru ciine de rasa mare/agresiva fara botnita, samd).

+Quote Post
Vizitator_plin_de_sila.
mesaj Apr 8 2010, 09:47 PM
Mesaj #230

Guests

http://www.gds.ro/Ultima%20ora/2010-04-07/...i&tip=toate

ma ierati ca va deturnez discutia filozofica cu un link atat de banal, caci deja episoade de genul asta intra in cotidian. am postat doar ca sa fac bump la thread, nu de altceva

pentru OP: oare nu ai auzit macar o data in viata ta expresia ca daca te iei la galceava cu prostul/proasta nu se mai face distinctia?

+Quote Post
Vizitator_miranda.
mesaj Apr 10 2010, 02:02 PM
Mesaj #231

Guests

Un articol interesant despre consecintele comportamentului agresiv al cainilor:
http://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?.../BA1H1CSFCB.DTL

+Quote Post
Vizitator_smartie.
mesaj Apr 11 2010, 06:45 PM
Mesaj #232

Guests

Ganditi si traiti!

Foarte corect. O solutie ar fi asta:

In cadrul Mega-Maratonului Sterilizarilor vom oferi minim 500 de sterilizari gratuite pentru animalele fara stapan, dar si pentru cele cu stapan, in cazul in care proprietarii nu isi permit aceasta operatie la un cabinet veterinar.

Va asteptam in numar cat mai mare si speram sa aduceti catei si pisicile de la blocuri, din curte, din jurul serviciului. Informati vecinii, prietenii si colegii despre aceasta actiune de care ne dorim sa beneficieze cat mai multe animalute!

Programari:

- pentru zilele 12-15 aprilie la tel. 0767.808.407

- pentru zilele 16-18 aprilie la tel. 0763.626.777

Detalii despre Mega-Mataronul Sterilizarilor aici:

http://www.orasulanimalelor.ro/mega-marato...atei-si-pisici/

Puteti sustine financiar aceasta actiune, donand orice suma in contul asociatiei GIA, cu mentiunea “pentru sterilizari”. Mai multe resurse inseamna mai multe sterilizari, iar mai multe sterilizari inseamna mai putine animale pe strada! Ajutati-ne sa stopam inmultirea necontrolata a animalelor, donand in contul:

GIA – Group Initiative for Animals
CIF – 22002126
CONT IBAN: RO69 BTRL 0640 1205 E803 48XX
Banca Transilvania - Sucursala Marriott

In loc sa va varsati nervii aproasta mai bine purtati-va ca niste cetateni si contribuiti la programe civilizate de rezolvare a acestor probleme. Sunt oameni care se tin departe de isterii si muncesc de ani de zile cu bani foarte putini incercand sa rezolve aceasta situatie. Ar trebui cel putin incurajati, in nici un caz batjocoriti, cum se intampla pe porcaria asta de forum.

+Quote Post
Vizitator_Alexa.
mesaj Apr 11 2010, 07:04 PM
Mesaj #233

Guests

Citeaza (smartie @ Apr 11 2010, 06:45 PM) *
Foarte corect. O solutie ar fi asta:

In cadrul Mega-Maratonului Sterilizarilor vom oferi minim 500 de sterilizari gratuite pentru animalele fara stapan, dar si pentru cele cu stapan, in cazul in care proprietarii nu isi permit aceasta operatie la un cabinet veterinar.

Va asteptam in numar cat mai mare si speram sa aduceti catei si pisicile de la blocuri, din curte, din jurul serviciului. Informati vecinii, prietenii si colegii despre aceasta actiune de care ne dorim sa beneficieze cat mai multe animalute!

Programari:

- pentru zilele 12-15 aprilie la tel. 0767.808.407

- pentru zilele 16-18 aprilie la tel. 0763.626.777

Detalii despre Mega-Mataronul Sterilizarilor aici:

http://www.orasulanimalelor.ro/mega-marato...atei-si-pisici/

Puteti sustine financiar aceasta actiune, donand orice suma in contul asociatiei GIA, cu mentiunea “pentru sterilizari”. Mai multe resurse inseamna mai multe sterilizari, iar mai multe sterilizari inseamna mai putine animale pe strada! Ajutati-ne sa stopam inmultirea necontrolata a animalelor, donand in contul:

GIA – Group Initiative for Animals
CIF – 22002126
CONT IBAN: RO69 BTRL 0640 1205 E803 48XX
Banca Transilvania - Sucursala Marriott

In loc sa va varsati nervii aproasta mai bine purtati-va ca niste cetateni si contribuiti la programe civilizate de rezolvare a acestor probleme. Sunt oameni care se tin departe de isterii si muncesc de ani de zile cu bani foarte putini incercand sa rezolve aceasta situatie. Ar trebui cel putin incurajati, in nici un caz batjocoriti, cum se intampla pe porcaria asta de forum.

Si voi sunteti tot din aia care incaseaza banii si dau drumu la potai pe strada necastrati. La o verificare ca lumea ati ajunge la parnaie cu totii. Voi n-aveti in nici un caz interesul sa va distrugeti "obiectul muncii" adika javrele. Aveti doar un singur tel "SA FURATII BANII CONTRIBUABILILOR" La parnaie cu toate aceste organizatii de taiat frunza la caini. De javrele maidaneze se poate scapa doar cu un glonte in cap(si de voi la fel)

+Quote Post
Vizitator_danig.
mesaj Apr 11 2010, 08:21 PM
Mesaj #234

Guests

Domne', interesul e prea mare ca situatia sa ramana cum e. De ce? Cu cat o situatie se complica mai mult in tara asta, cu atat baiatii smecheri au mai mult de castigat (vezi cazul autostrazilor, al parcarii si ridicarii masinilor...etc).

Cineva are f mult de castigat din vaccinuri, sterilizari, construiri de adaposturi pentru animale comunitare.

Astia de se ofera voluntari sa ajute in adaposturile astea, dupa parerea mea sunt dusi cu pluta rau. Cand exista atatia batrani uitati de lume pe care nu-i ajuta nimeni (pentru ca nimeni nu e interesat sa-si incurce existenta cu chinul ingrijirii unui batran-mai bine pupa isteric in bot niste catei!-e mai simplu!), copii abandonati in orfelinate, fara nici un viitor-care sunt asistati social din salariile noastre si vor fi mult timp in situatia asta, daca nu se intervine- astia de la "Cutu Cutu" sau "Labuta vesela" stau si cauta sub coada cateii.

+Quote Post
Vizitator_dorina.
mesaj Apr 11 2010, 08:54 PM
Mesaj #235

Guests

Eu propun eutanasierea stapanilor fara caini biggrin.gif ! Sau mai bine zis a celor care i-au avut si nu s-au ocupat de ei ! Si chiar eutansierea autoritatilor care cer impozite dar nu ar face nimic util opentru comunitate...pana una alta si cainii fac parte din comunitatea noastra, si de ei ar trebui sa ne ocupam, dar e mai simplu sa cereti eutanasierea lor ... ne meritam ...

Citeaza (rakkone @ Mar 31 2010, 01:40 PM) *
Buna ziua,

Pornind de la discutia de aici http://think.hotnews.ro/bicicleta-vs-caini...a-de-caine.html si coroborat cu:

- Zi de zi imi gasesc rotile la masina pisate, pardon de expresie.
- Zi de zi trebuie sa ocolesc rahatii pe strada si trebuie sa am grija ca fi-miu mic sa nu calce in "norocei", cand ies la plimbare cu el trebuie sa fiu cu ochii in 4 sa nu apara caini care l-ar putea ataca.
- Noapte de noapte trebuie sa suport urlete si latraturi continue.
- Sunt alergat aproape la fiecare drum cu bicicleta pe care il fac pe ruta casa/serviciu.
- Cand am avut motocicleta era sa fiu sfasiat de caini la semafor la Sofitel, neputandu-ma da jos de pe motocicleta pentru ca eram intre masini.
- Acum aproximativ doua saptamani bantuit fiind de insomnie pe la 1 noaptea m-a pus naiba sa ma uit spre bulevard pe geamul de la bucatarie (ca localizare, stau in Bucuresti, Titan). Ce am vazut pur si simplu m-a ingrozit, o haita de peste 20 de caini (am pierdut numaratoarea) alerga si latra printre masinile parcate si pe bulevard, fiind prinsi si in sezonul de imperechere. Mi-am dat seama ca daca am o urgenta medicala sau de alta natura si trebuie sa ies la 1-2 noaptea din casa am mari sanse sa fiu efectiv sfasiat in mijlocul orasului-capitala de tara UE in Anno Domini 2010.
- Am dat mail la ASA_Bucuresti, institutie publica din subordinea primariei Capitalei, institutie publica platita din fondurile la care eu cotizez prin varii impozite, cerandu-le sa imi spuna cand si cum pot rezolva aceasta situatie. Bineinteles ca nu am primit niciun fel de raspuns.
- Stirile frecvente de oameni omorati la nivel national de caini salbaticiti.
- peste 10000 de oameni muscati de caini numai in Bucuresti, anul trecut
- Nenumarate discutii pe internet de genul Hai sa facem ceva, Trebuie sa facem ceva, Asa nu se mai poate, toate discutiile terminandu-se romanesc prin abandonarea subiectului.

Am ajuns la saturatie!

Iubesc animalele, am avut caini toata viata, am alte animale acum dar trebuie facuta o distinctie intre animale domesticite si ingrijite si animale in stare de semisalbaticie, posibil letale.
Aici am nevoie de ajutor, nu sunt avocat si nu cunosc legea, exista vreo posibilitate prin care o asociere de cetateni pot impune modificarea unei legi? De genul infiintarii unui ONG care sa stranga semnaturi pentru un proiect de lege, odata acel numar de semnaturi strans -> acel proiect sa devina lege? Daca exista aceasta posibilitate ati fi dispusi sa va alaturati in sprijinirea si finantarea acestui ONG? Sunt dispus sa cotizez material o suma zic eu importanta pentru rezolvarea odata pentru totdeauna a acestei probleme, sunt singurul sau mai gasesc oameni care sa ma ajute?

Va multumesc.

+Quote Post
Vizitator_Goe.
mesaj Apr 12 2010, 03:23 AM
Mesaj #236

Guests

Citeaza (dorina @ Apr 11 2010, 08:54 PM) *
Eu propun eutanasierea stapanilor fara caini biggrin.gif ! Sau mai bine zis a celor care i-au avut si nu s-au ocupat de ei ! Si chiar eutansierea autoritatilor care cer impozite dar nu ar face nimic util opentru comunitate...pana una alta si cainii fac parte din comunitatea noastra, si de ei ar trebui sa ne ocupam, dar e mai simplu sa cereti eutanasierea lor ... ne meritam ...

Daca faci o petitie cu ce ai zis o semnez!

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Apr 12 2010, 07:39 AM
Mesaj #237

Guests

Citeaza (Nae @ Apr 7 2010, 12:01 AM) *
De ce imi rastalmacesti vorbele?Cand am spus eu asta?
Pe mine nu ma supara cainii cat ma deranjeaza oamenii.Nu pot sa fac o petitie impotriva lor.

Uite care e treaba taticule: orasele in care traim au fost construite de oameni nu de caini. Asta e situatia. In consecinta, daca nu iti plac oamenii te muti tu. Daca mie nu imi plac javrele le mut pe ele. Priceput-ai? Cand o sa-mi plateasca o javra chiria si intretinerea o sa mai discutam.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 12 2010, 07:51 AM
Mesaj #238

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Apr 12 2010, 07:39 AM) *
Uite care e treaba taticule: orasele in care traim au fost construite de oameni nu de caini. Asta e situatia. In consecinta, daca nu iti plac oamenii te muti tu. Daca mie nu imi plac javrele le mut pe ele. Priceput-ai? Cand o sa-mi plateasca o javra chiria si intretinerea o sa mai discutam.

Pentru sufletele astea miloase de mor de dragul cainilor:

E o batrana in zona Obor, bolnava de Alzheimer de care nu vrea nimeni sa aibe grija. A avut cineva "grija" de ea, pana s-a dovedit ca o infometa sa moara mai repede sa-i ia apartamentul. Stau toti vecinii cu grija sa nu uite gazele sau apa deschisa.

In loc sa pupati cainii sub coada, nu mai bine ati lua cate un batran de asta sa ingrijiti sau sa donati bani pentru ei??? Sau e prea chinu' dracu' sa ingrijesti un batran, mai usor sa pupi un caine sub coada???

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Apr 12 2010, 09:59 AM
Mesaj #239

Guests

Citeaza (una @ Apr 6 2010, 08:54 PM) *
ia vezi ce socoteli au facut baietii de pe forum mai devreme cu cateva pagini apropo de cat ar costa toata operatiunea asta. dar vezi si sa nu te umfle rasul. voi vorbiti de o treaba care depaseste granitele imaginatiei voastre, credeti-ma. aveti impresia ca inventati parisul dar tocmai incercati sa reconstituiti un program care a esuat in trecut din lipsa de fonduri si de personal.

Mamaie, au ajuns oamenii si pe Luna si crede-ma nu i-au cocosat cheltuielile.

Operatia de exterminare a cainilor nu a esuat in trecut pentru ca nu a fost pusa in aplicare. Asta deoarece asa zisii "iubitori de animale" au facut scandal de la inceput. Eu nu stiu sa se fi dat o lege ca stapanii sa-si sterilizeze obligatoriu animalele de casa de exemplu.

S-au incercat solutii putin diferite dar au esuat tocmai din cauza "portitelor" introduse special de "iubitorii de animale". De exemplu o baba isterica de la mine de la bloc a dotat cu zgarda o haita intreaga pretinzand ca-s javrele ei, deci nu sunt fara stapan si nu trebe ridicate. In legea propusa de mine inconvenientele astea nu exista.

S-a mai incercat tinerea in adaposturi a cainilor adulti pana cand cineva ii adopta. Am mai explicat ca asa ceva n-o sa se intample niciodata pentru ca nimeni nu ia pe langa casa un caine deja obisnuit sa umble creanga. Toti vor pui care sa creasca si sa se obisnuiasca cu familia care i-a adoptat. De aceea magazinele de animale nu vand caini adulti si daca puii pe care ii au depasesc o anumita varsta sunt oferiti gratis pentru ca e clar ca nu se vor vinde.

Cheltuielile scad simtitor daca scazi hrana si adapostul unui numar enorm de potai adulte care nu au evident stapan. Putinii pui recuperati si cainii care sunt cautati de stapanii lor nu implica decat cheltuieli derizorii.

Singurele cheltuieli ar fi cu capturarea si cu sortarea jigodiilor. Dar chiar cu fondurile limitate de care dispun primariile in doi trei ani se va vedea diferenta. Se vor recupera si bani din spitalizari, injectii antirabice etc.

Tine cont ca exista deja servicii de ecarisaj la primarii care sunt platite dar freaca menta pe banii statului pentru ca e evident ca daca doar captureaza cainii si ii duc la adapost in scurt timp adapostul devine arhiplin (cainii nu pot fi omorati din cauza legii marinescu deci n-ai ce face cu ei).

Daca ti se pare totusi prea scump propun o metoda mai ieftina: se pune otrava in zone frecventate de javrele vagaboande. Cainii care au stapan si sunt hraniti de acesta nu vor avea evident de suferit. Se va anunta cu o spatamana inainte astfel incat stapanii de animale sa nu isi lase cumva libere patrupedele in zilele respective.

Metoda merge pentru ca asa sunt controlate toate populatiile de daunatoare.

+Quote Post
Vizitator_Muscatu.
mesaj Apr 12 2010, 02:34 PM
Mesaj #240

Guests

Da, deci domnu nae s-a rezolvat. O copila a fost omorita de ciini vagabonzi saptamina trecuta. Ceea ce-ti doresc si tie si membrilor asociatiei 4 labe si dementilor Monica Davidescu, Claudiu Bleont, Beatrice Roncea, Cristina Topescu.

Citeaza (Nae @ Apr 1 2010, 01:12 AM) *
Abordarea ta este ciudata.

Zi de zi imi gasesc rotile la masina pisate, pardon de expresie.
Ce tragedie!..Mai rau era daca erau taiate sau furate.Eu gasesc gainat pe masina.Sa fac si eu o propunere sa scapam de pasari?

Zi de zi trebuie sa ocolesc rahatii pe strada si trebuie sa am grija ca fi-miu mic sa nu calce in "norocei", cand ies la plimbare cu el trebuie sa fiu cu ochii in 4 sa nu apara caini care l-ar putea ataca.
Rahati de oameni nu ai vazut?Colt de bloc care miroase a pisat?Ce facem cu astia?

Noapte de noapte trebuie sa suport urlete si latraturi continue.

Si cu taranii care baga manele toata noaptea ce facem?Sanatoriile ptr boli de nervi sunt aproape de natura.Auzi acolo si vaca si cucu si caini,poate si lupi..Nu reprezinta poluare fonica fiindca fac parte din natura.Poluare fonica e un motociclist care-si tureaza motorul sa se dea mare la vecini.

Cand am avut motocicleta era sa fiu sfasiat de caini la semafor la Sofitel, neputandu-ma da jos de pe motocicleta pentru ca eram intre masini.

Mai ai dracu caini,erau si ei intre masini?

Acum aproximativ doua saptamani bantuit fiind de insomnie pe la 1 noaptea m-a pus naiba sa ma uit spre bulevard pe geamul de la bucatarie (ca localizare, stau in Bucuresti, Titan). Ce am vazut pur si simplu m-a ingrozit
Era sa scap o lacrima.Ce imagine groaznica!Dar chilotii de pe balcon marimea XXL arata bine?

Stirile frecvente de oameni omorati la nivel national de caini salbaticiti.
Da frate,nu e stire fara oameni omorati de caine.Cate stiri ai auzit tu luna asta daca sunt atat de frecvente?Asta intre stirile cu accidente mortale,cocalari care si-au dat unul altuia cu toporul in cap.

Iubesc animalele, am avut caini toata viata... Aici e buba!Toti am avut dar putini au si avut grija de ei.Face cateaua pui,la ghena cu ei.Si te mai intrebi de ce sunt caini pe strada.

+Quote Post

59 Pagini V  « < 6 7 8 9 10 > » 
Reply to this topicStart new topic
7 Utilizatori care citesc acest topic (7 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th October 2019 - 07:22 PM