IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

104 Pagini V  « < 98 99 100 101 102 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sunt ateu si ma mandresc cu asta
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 17 2016, 05:09 PM
Mesaj #2971

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 17 2016, 04:29 PM) *
Fgh, receptie, prietene! Exista munteni, obligatoriu de obarsie daca, care au donat lovele pentru respectiva hardughie.

Munteni ? De origine dacă ? Exclus. Telecomandaţi şi atâtica, stimabile ! Îi ştiu personal pe fiecare ...
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 17 2016, 05:20 PM
Mesaj #2972

Guests

Mamăăă, 100 de pagini de ateism ! Vă daţi seama ce oroare pe capul mai-marilor creştinilor ?

Mâine se va declanşa şi la noi o lovitură de stat în stat - adică de patriarhie - şi vor începe arestările în lanţ ale opoziţiei ateiste.

Nu vor fi iertaţi nici cei care, deşi se dau creştini, susţin ateismul provocându-l la discuţii.

Asta din cauză că, prin aceste discuţii, ateii aduc argumente în favoarea lor iar creştinii îşi arată valoarea în argumentarea susţinerilor lor.

Aşa că ... aţi cam pus-o, fraţilor întru forum ! Eu nu am nimic de pierdut, sunt la capătul unei vieţi ateiste împlinite, dar voi ... ?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 17 2016, 05:28 PM
Mesaj #2973

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 17 2016, 12:16 PM) *
Totusi , aveti pretentia de a fi persoana care stabileste ce are si mai ales ce nu are legatura cu subiectele despre care vorbeste Ghebu.

Sevraj total, sincer. Persoana la care faceti referire nu poate fi decat adminul. Eu doar am incercat, la un moment dat, sa-l "bruiez" pe Ghebu cu cateva intrebari mai mult sau mai putin inteligente referitoare la religie, credinta si divinitate, moment in care am fost intrerupt de niste basibuzuci care faceau spume despre popi, BMW-uri si numarul maxim admis de biserici pe Km patrat, conform standardelor lor de formatori de opinie. laugh.gif

Ar fi interesant sa aduceti si ceva argumente ca "popimea" nu are legatura cu religia si biserica.

Isus a fost popa dupa cunostinta Dvs? Dar discipolii sai? Puneti semnul egal intre nus'ce imbuibat de popa si biserica/religie? Pffff...

Inteleg de la dvs. ca biserica , avand "prostul obicei de a fi construita din piatra , lemn , beton " , are totusi nevoie de a fi aparata de Ghebu pe un forum public.

Asta ati inteles? Se poate un link cu un asemenea post/asemenea posturi care sa demonstreze cum ca biserica ar avea nevoie sa fie aparata de Ghebu ? Daca nu exista pot sa va injur urat de mama? N-ati avea de ce sa va suparati: dinte pentru dinte. Ati mintit, platiti... wink.gif

...de cine va aparati biserica "din piatra , lemn , beton" , care sunt inamicii ?

blink.gif Pardon? Repet: dialogam, sau incercam sa dialoghez, cu Ghebu pe teme non-pamantene cum ar fi religia, credinta si doamne-doamne, moment in care am fost intrerupt cu niste chestii legate de popime, costul nus'carei cojmelii de catedrale si conexe. Am o intrebare nesimtita: va faceti ca nu intelegeti sau chiar nu aveti capacitatea de a compila informatia, indiferent care ar fi ea? dry.gif

...daca popimea nu are nicio legatura cu biserica si/religia , ce legatura are biserica cu threadul asta ? biggrin.gif

Habar n-am, nu am deschis eu discutia despre popi, BMWuri si catedrale, in antiteza totala si plenara cu saracia acestui popor minunat, destept, blond si cu fruntile late, pe un thread care dezbate ateismul...
Fara mishto, mai luati-ma la mishto, sa vedeti ce frumos stiu sa-njur.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 17 2016, 05:44 PM
Mesaj #2974

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 17 2016, 05:00 PM) *
din iunie 2015 o fi relevant ?
http://www.romania-actualitati.ro/catedral...e_doi_ani-77617

"Costurile construcţiei până acum au fost de 46 de milioane euro (210 milioane de lei) şi ar mai fi necesară o sumă de 45 milioane euro până la finalizarea construcţiei "la roşu", a afirmat părintele Nicolae Crîngaşu, consilier patriarhal.
El a adăugat că ritmul construcţiei va permite finalizarea "la roşu", cu acoperiş şi ferestre, în iunie 2017, atunci când se va şi putea sluji în noua catedrală patriarhală. Lucrările de finisare şi pictură vor constitui un proiect aparte care va fi evaluat de Patriarhie după finalizarea "la roşu""

Are cineva idee cine va plati si costurile de intretinere si reparatii anuale ?
Stiu , isi vor dona pensiile niste buni samariteni , este ? laugh.gif

Opaaa! Incepe sa-mi placa de Dvs. Imi doresc din tot sufletul ca virgula costurile respectivei cojmelii sa tinga 400 mil. de euro si chiar sa depaseasca respectivul prag. Indiferent de raportul bani din donatii/bani de la buget vom avea o imagine sugestiva a minunatului nostru popor. laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 17 2016, 05:48 PM
Mesaj #2975

Guests

Citeaza (fgh @ Jul 17 2016, 05:09 PM) *
Munteni ? De origine dacă ? Exclus. Telecomandaţi şi atâtica, stimabile ! Îi ştiu personal pe fiecare ...

Ati uitat sa precizati ca sant telecomandati de religie si biserica. Fgh, sigur sunteti Dvs. cel care ati scris postul de mai sus? laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 17 2016, 05:54 PM
Mesaj #2976

Guests

Citeaza (402 @ Jun 4 2016, 09:15 AM) *
Credem in dumnezeu si ne aparam biserica pentru ca asa ne indeamna inima si pentru ca asa vrem. Ce-ai sa faci?

Nimic , ma amuz laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 17 2016, 05:54 PM
Mesaj #2977

Guests

Citeaza (fgh @ Jul 17 2016, 05:20 PM) *
Eu nu am nimic de pierdut, sunt la capătul unei vieţi ateiste împlinite, dar voi ... ?

Fgh, este de dorit, totusi, sa fiti corect cu Dvs insusi si cu cititorii: nu este vorba de o viata ateista implinita ci doar de o perioada relativ scurta a vietii Dvs. Respectiv ati fost botezat, v-ati cununat in biserica, copiii ii aveti botezati in biserica, inclin sa cred ca ati botezat, cununat, sau macar ati participat la nunti si botezuri, nu? Bine, chiar daca mintiti nu aveti a va teme. Ca un ateu ce va aflati Dumnezeu nu va va pedepsi. laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 18 2016, 07:39 AM
Mesaj #2978

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 17 2016, 05:54 PM) *
Dumnezeu nu va va pedepsi. laugh.gif

Indiscutabil. Dumnezeu nu pedepseşte pe nimeni, niciodată. Nu are de ce, Dumnezeu neavând duşmani. Ar fi şi culmea să aibă, din moment ce e atotputernic şi indestructibil.

Nici pe Dumneavoastră, nu Dumnezeu vă pedepseşte, ci Diavolul, prin interpuşii săi din lumea totalitară a stăpânilor şi slugilor lor, pe care îi telecomandă din umbra Iadului feroce. Ceea ce noi numim pedeapsă el numeşte plată, conform contractului de prestări servicii încheiat şi acceptat de părţi.

Nu sunt greu de identificat acele personaje, despre care spuneam că îi cunosc personal pe toţi. Totul e să ai harul cunoaşterii, şi pe ăla doar Dumnezeu ţi-l poate da, aşa cum numai Diavolul oferă unora păcatul trădării, iar ei îl acceptă pentru că le aduce un venit în plus la bugetul personal, fără să-şi facă griji nici pentru cei trădaţi, nici pentru ei înşişi.

+Quote Post
Ghebu
mesaj Jul 19 2016, 08:39 AM
Mesaj #2979

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 369
Inscris: 10-July 14
De la: Bucureşti
Utilizatorul numarul: 33 042

Citeaza (addendum @ Jul 15 2016, 09:07 PM) *
Religia crestin ortodoxa nu e altceva decat doctrina dainuirii noastre ca popor SARAC .

Cele mai sarace tari din Europa
Topul tarilor sarace din Europa
1)Republica Moldova
2)Kososvo
3)Ucraina
4)Albania
5) Bosnia si Hertegina
6)Serbia,
7)Macedonia,
8)Muntenegru
9)Romania,
10)Bulgaria.

Țări majoritar ortodoxe in Europa ( cu peste 50% din pop.) : Ukraina, Grecia, Bulgaria, Romania, Serbia Belarus., Rusia .

Prețul pentru prosperitatea care ni se tot flutură pe sub nas pe aici e, pe termen scurt, sufletul nostru și, pe termen lung, existența noastră ca Popor. Mai bine săraci...

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 19 2016, 07:42 PM
Mesaj #2980

Guests

Citeaza (Ghebu @ Jul 19 2016, 08:39 AM) *
Prețul pentru prosperitatea care ni se tot flutură pe sub nas pe aici e, pe termen scurt, sufletul nostru și, pe termen lung, existența noastră ca Popor. Mai bine săraci...

Dovediţi-ne că e mai bine să fii sărac, şi vă credem. Şi dovediţi-ne că şi cei pe care îi reprezentaţi ca avocat public - clericii bisericii ortodoxe române - ştiu asta şi aplică.

Până acum, de la ei nu am aflat decât că cel mai bine e să fii bogat, cât mai bogat, chiar dacă semeni izbitor de mult cu avarii ăia pentru care banii sunt mai presus ca părinţii, copiii sau prietenii ...

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 19 2016, 07:44 PM
Mesaj #2981

Guests

Ateii nu sunt aşa ... Aţi văzut oare undeva vreun bogătan din acesta nesimţit care să se declare ateu ?

+Quote Post
Ghebu
mesaj Jul 20 2016, 08:15 AM
Mesaj #2982

Membru veteran

„BOCITOARE” ȘI DREPTURI

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 20 2016, 11:57 AM
Mesaj #2983

Guests

Citeaza (Ghebu @ Jul 20 2016, 08:15 AM) *
„BOCITOARE” ȘI DREPTURI

Şi nu sunt singurele bocitoare de profesie.

Mai cunoaştem şi din alea care plâng minorităţile clericale, din cauză că, zic ele, nu ar avea destule drepturi.

Le plâng de milă pe forumuri ateiste că nu au inviolabilitate şi intangibilitate, de parcă scutirea de taxe şi impozite, coruperea minorilor, exploatarea naivităţii celor bolnavi sau incapabili, ori dreptul de a minţi, ameninţa, şantaja, de a promite fără acoperire şi de a impune taxe de protecţie fără a asigura protecţia achitată nu ar fi destule.

Dar de dreptul majorităţii de a trăi în libertate, de a alege în cunoştinţă de cauză, de a fi informată corect şi complet, de a-şi administra liber veniturile, sau de a fi la egalitate cu clericii din punctul de vedere al drepturilor şi obligaţiilor, fără discriminarea actuală, le pasă oare ?

+Quote Post
Ghebu
mesaj Jul 21 2016, 09:14 AM
Mesaj #2984

Membru veteran

RÂNDURI PENTRU DOMNIȘOARE (19)

PATRIA

Patriotismul

-I-

Iubirea pentru Familie, iubirea pentru semeni se contopesc într-un sentiment general greu de definit și atotputernic, iubirea de Patrie.

Educația poate dezvolta acest sentiment, dar nu-l poate crea, fiindcă există dinaintea ei. Patriotismul e sursa eroismului și baza vieții Națiunii. Pentru orășean, Patria e teritoriul pe care s-au succedat generațiile trecute, pe care se vorbește aceeași limbă și pe care se aplică aceleași legi, adică o realitate cam abstractă. Țăranului Patria îi e mai aproape de inimă. El iubește în Patrie obiectele cu care lucrează, terenul pe care-l cultivă și imaginile sensibile care i-au devenit sentimente. Există însă la fel de mult patriotism la oraș ca la sat. Orășeni sau țărani vom munci, vom lupta și la nevoie ne vom da viața ca Patria să trăiască.

Iubirea de Patrie ne rămâne în suflet indiferent de împrejurări. Patria e pentru noi ca o mamă și-i simțim lipsa, când suntem departe de ea. Frontiera e adesea o linie imaginară. Mașina străbate șoseaua. În față două drapele flutură pe două clădiri diferite aflate la o oarecare distanță. Unul e tricolorul nostru, e emblema pentru care au murit înaintașii, e simbolul ființei imperceptibile și totuși atât de concrete, atât de vii, pe care tocmai o părăsim, Patria, celălalt reprezintă același lucru, dar pentru alții. Mașina trece. Nu s-au schimbat nici cerul, nici peisajul, dar ne par diferite și la prima oprire, la auzul altei limbi decât româna, ne simțim ca exilați. La unii acest sentiment devine dor de Țară. În străinătate, întâlnirea întâmplătoare cu un compatriot necunoscut e, chiar și pentru cel mai rece dintre oameni, asemenea întâlnirii cu un prieten vechi.

-II-

Idea de Patrie, etimologic „pământul părinților”, a dominat antichitatea. „Trecătorule du-te și spune Spartei că am murit pentru legile-i sfinte!” Iată, cu Leonidas la Thermopyles, patriotismul grec! Și în Imperiul Roman patriotismul era o virtute apreciată. Pentru roman erau mai importante bogăția și prestigiul Romei decât bogăția și prestigiul său. În timpuri mai apropiate de noi, Națiunile s-au format treptat din amestecarea unor neamuri diverse și multă vreme au fost o puzderie de Sate mărunte.

Ar fi nedrept față de istoria noastră să susținem, cum fac unii, că idea de Patrie e în mod esențial modernă. Că ea a fost confundată în evul mediu cu voievodatele e posibil, dar în vremurile acelea voievozii personificau Patria. Nu e mai puțin adevărat că din a doua jumătate a secolului al XIX-lea sentimentul național s-a dezvoltat mai rapid. De atunci conceptul de Patrie s-a eliberat, a căpătat amploare, concept puternic și viu, concept făcut dintr-un trecut de luptă, din speranța într-un viitor mare și din voința de a fi uniți și de a rămâne uniți. Dorința noastră de unitate națională e sufletul României, forța ei.

-III-

Patriotismul a fost acuzat că ne face intoleranți față de străini. Globalismul e considerat de unii un ideal superior. Fără îndoială solidaritatea universală ne cere să-i considerăm frați pe toți oamenii, dar frați cu adevărat nu ne sunt decât conaționalii noștri de care ne leagă sângele. Fraternitatea universală nu exclude alte sentimente și Patria mondială, dacă va exista vreodată, va fi o asociere de Patrii. Inima noastră, oricât de mare ar fi, se poate atașa numai de ce îi e aproape, de ce-i apare într-o formă precisă, perceptibilă.

Iubirea de Patrie cuprinde iubirea pentru ai noștri, pentru pământul nostru, pentru tradițiile noastre, pentru religia noastră creștin ortodoxă, pentru limba română, toate lucruri care fac parte din noi, așa cum noi facem parte din ele. Niciun om cinstit nu se poate imagina fără Patrie, izolat, lipsit de îndatoriri și de drepturi. Patriotismul e cel mai puternic sentiment superior. El a inspirat fapte supraomenești, el e un ideal mai presus de interesele personale. S-a constatat că Țările sărace, dezmoștenite, triste sunt iubite puternic de copiii lor, dovadă că Patria e îndrăgită pentru ea însăși, nu pentru frumusețea, prestigiul sau bogăția sa.

-IV-

După cum orice medalie își are reversul ei, patriotismul își are și el părțile sale rele. De trufie nu e scutit nimeni. Popoarele expansive o manifestă deschis, cele mai rezervate o ascund, dar disprețul lor tăcut pentru alții e la fel de mare. Oamenii de naționalități diferite se înțeleg de regulă destul de greu între ei. Firesc ar fi să dăm dovadă de îngăduință reciprocă pentru a putea conviețui. Totuși unora le pare inadmisibil că, nefiind conaționalul lor, ești diferit de ei. Or acesta nu mai e patriotism, sentiment nobil și mare, ci o caricatură a lui.

În ciuda scăderilor sale, patriotismul, deformat uneori ca orice ideal ce trece prin inima imperfectă a oamenilor, merită cu prisosință să-l cinstim. El ne permite să existăm ca Națiune, el ne asigură demnitatea, unitatea și specificul, el ne dă un bun comun de apărat, Țara și același țel, progresul ei. Mai presus de interesul personal, Patria e mobilul grandios al muncii și al eforturilor. În caz de pericol, ea transformă indivizii făcând-i puternici pe cei slabi.

-V-

Am greși, dacă ne-am imagina că patriotismul nu are nimic comun cu feminitatea. Femeile sunt, dimpotrivă, mult mai datoare să-și iubească Patria, ca să poată transmite acest sentiment copiilor lor și ca să le insufle un principiu ce poate fi rezumat în următoarea propoziție: „Vă datorați timpul, averea și viața slujirii Țării”. Cuvinte viguroase ce se regăseau în trecut pe buzele majorității mamelor. Multe femei din prezent se dezinteresează de problemele naționale. Invocând diverse pretexte pentru a-și justifica atitudinea, ele scapă din vedere că sunt parte a Națiunii ca și bărbații. Acelea care sunt înclinate să sacrifice iubirea de Patrie pentru interesele proprii e necesar să se întărească sufletește și să-și spună că au la rândul lor obligații față de mama noastră comună.

Femeile, la fel ca bărbații, pot fi de folos Patriei și crescându-și reputația prin fapte, prin dezvoltare morală proprie. Strădania de fi un cetățean mai bun, mai util e un alt mod de a fi patriot. În Patrie trăiesc și săraci. O formă de manifestare a patriotismului femeilor e colaborarea lor la ușurarea suferințelor sociale. Aici ele găsesc un mod de a-și folosi admirabil calitățile și de a-și servi Țara.

-VI-

Nu ne aparținem doar nouă, ci și Patriei. Indiferența față de ea, refuzul de a lucra constant pentru dezvoltarea ei au consecințe negative și asupra societății, și asupra fiecăruia dintre noi. Iată ce ar trebui să știe mai ales femeile, pentru că influența lor, deși indirectă, e decisivă. Ele dau Națiunii forță morală. Femeile cu dragoste de Țară își transformă soții și copii în cetățeni admirabili. Femeile bune, cinstite, la care patriotismul lasă de dorit, își transformă soții și copiii în persoane comode și egoiste.

Popescu Angela

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 21 2016, 12:21 PM
Mesaj #2985

Guests

Citeaza (Ghebu @ Jul 21 2016, 09:14 AM) *

PATRIA

Patriotismul

-I- ...

-II- ...

-III- ...

-IV- ...

-V- ...

-VI- ...

Popescu Angela

Impresia că aţi citat din Ion Iliescu e teribilă. Sau poate amândoi aveţi o sursă de inspiraţie comună, sovietică de exemplu ?

+Quote Post
Vizitator_aşa nu !.
mesaj Jul 21 2016, 01:11 PM
Mesaj #2986

Guests

PATRIA

Patriotismul

-II-

Idea de Patrie, etimologic „pământul părinților”, a dominat antichitatea. „Trecătorule du-te și spune Spartei că am murit pentru legile-i sfinte!” Iată, cu Leonidas la Thermopyles, patriotismul grec! Și în Imperiul Roman patriotismul era o virtute apreciată. Pentru roman erau mai importante bogăția și prestigiul Romei decât bogăția și prestigiul său. În timpuri mai apropiate de noi, Națiunile s-au format treptat din amestecarea unor neamuri diverse și multă vreme au fost o puzderie de Sate mărunte.

Ar fi nedrept față de istoria noastră să susținem, cum fac unii, că idea de Patrie e în mod esențial modernă. Că ea a fost confundată în evul mediu cu voievodatele e posibil, dar în vremurile acelea voievozii personificau Patria. Nu e mai puțin adevărat că din a doua jumătate a secolului al XIX-lea sentimentul național s-a dezvoltat mai rapid. De atunci conceptul de Patrie s-a eliberat, a căpătat amploare, concept puternic și viu, concept făcut dintr-un trecut de luptă, din speranța într-un viitor mare și din voința de a fi uniți și de a rămâne uniți. Dorința noastră de unitate națională e sufletul României, forța ei.

Popescu Angela

Duduie Angela, ai învăţat limba română prin corespondenţă ? Cum poţi să ţii lecţii de patriotism când habar n-ai să articulezi corect substantivul "idee" la nominativ-acuzativ ?! Vai de ţărişoara noastră, cu așa patrioţi ! laugh.gif tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Ecaterina Teodoroiu.
mesaj Jul 21 2016, 03:29 PM
Mesaj #2987

Guests

e-urile dauneaza grav patriotismului , mai ales domnisoarelor biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_pfff !.
mesaj Jul 21 2016, 04:43 PM
Mesaj #2988

Guests

Femeile cu dragoste de Țară își transformă soții și copiii în cetățeni admirabili. Femeile bune, cinstite, la care patriotismul lasă de dorit, își transformă soții și copiii în persoane comode și egoiste.

Popescu Angela

Anjelico, da' chiar toţi vrei să ajungă la catwalk ? biggrin.gif

https://www.youtube.com/watch?v=YFmsgHfuXpA

Nu ţi-au ajuns e-urile, ai mai halit şi un "i" ! laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_cu bacu.
mesaj Jul 21 2016, 04:57 PM
Mesaj #2989

Guests

Citeaza (pfff ! @ Jul 21 2016, 04:43 PM) *

... chear daca ejti sexy, asta nu te scuteaza de stresss drague musafire, deci cam ai nevo(i)e de conced, sa scapi de plictis biggrin.gif

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hpho...86eccf2978aab9b

+Quote Post
Vizitator_pfff !.
mesaj Jul 21 2016, 05:44 PM
Mesaj #2990

Guests

Citeaza (cu bacu @ Jul 21 2016, 04:57 PM) *
... chear daca ejti sexy, asta nu te scuteaza de stresss drague musafire, deci cam ai nevo(i)e de conced, sa scapi de plictis biggrin.gif

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hpho...86eccf2978aab9b

... ai dreptace, falsul patriotism & elucubrații pentru domnișoare nu-s de mine. Chiar m-au plictisit ! tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_402.
mesaj Jul 22 2016, 07:31 AM
Mesaj #2991

Guests

Citeaza (fgh @ Jul 21 2016, 12:21 PM) *
Impresia că aţi citat din Ion Iliescu e teribilă. Sau poate amândoi aveţi o sursă de inspiraţie comună, sovietică de exemplu ?

Citeaza (aşa nu ! @ Jul 21 2016, 01:11 PM) *
Duduie Angela, ai învăţat limba română prin corespondenţă ? Cum poţi să ţii lecţii de patriotism când habar n-ai să articulezi corect substantivul "idee" la nominativ-acuzativ ?! Vai de ţărişoara noastră, cu așa patrioţi ! laugh.gif tongue.gif

Citeaza (pfff ! @ Jul 21 2016, 04:43 PM) *

Citeaza (pfff ! @ Jul 21 2016, 05:44 PM) *
... ai dreptace, falsul patriotism & elucubrații pentru domnișoare nu-s de mine. Chiar m-au plictisit ! tongue.gif

Ce faceti bre atacati in haita? Geaba va agitati. Cei mai multi dintre noi gandesc ca doamna Popescu Angela da nu prea stim so spunem. Mult iubite si stimate pfff! de domnisoare depinde viitorul tarii.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 22 2016, 11:14 AM
Mesaj #2992

Guests

Citeaza (402 @ Jul 22 2016, 07:31 AM) *
Cei mai multi dintre noi gandesc ca ... ... ...

E rău că nu aveţi unanimitate, dar asta-i democraţia şi libertatea de exprimare. Puteţi rezolva lucrurile cu import turcesc, reţeta Erdogan.

E bine că totuşi gândesc ...

În ceea ce ne priveşte pe noi, toţi ştim că ...

+Quote Post
Vizitator_pfff !.
mesaj Jul 22 2016, 11:54 AM
Mesaj #2993

Guests

Citeaza (402 @ Jul 22 2016, 07:31 AM) *
Ce faceti, bre, atacati in haita? Geaba va agitati. Cei mai multi dintre noi gandesc ca doamna Popescu Angela da' nu prea stim s-o spunem. Mult iubite si stimate pfff!, de domnisoare depinde viitorul tarii.

La ce categorie de domnişoare te referi: puştoaicele care frecventează cluburile de noapte sau centuristele ? huh.gif

Ce mă sperie cel mai tare, e faptul că mulţi dintre voi scrieţi la fel ca duduia Popescu Angela. O virgulă, o cratimă, un apostrof nu v-ar sări din taste ! Cică sunteţi oameni cu carte... pfff ! dry.gif

+Quote Post
Ghebu
mesaj Jul 23 2016, 05:46 PM
Mesaj #2994

Membru veteran

AVERTISMENT

+Quote Post
Vizitator_MJ.
mesaj Jul 23 2016, 06:29 PM
Mesaj #2995

Guests

Citeaza (Ghebu @ Jul 23 2016, 05:46 PM) *
AVERTISMENT

Atentie, moaste. Treci la pupat, cu discernamint.

http://www.aktual24.ro/inselatorie-la-mana...-ale-sfintilor/

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 23 2016, 07:23 PM
Mesaj #2996

Guests

Citeaza (Ghebu @ Jul 23 2016, 05:46 PM) *
AVERTISMENT

Ateismul, o plăcere ? Doar raţiune, şi atât ... !

Religia, o plăcere ? Doar teamă şi atât ... !

Ateii ameninţă, şantajează, cer taxe de protecţie, au organizaţii sau case de adunare, au instituţii, sunt finanţaţi de stat ? Nici pomeneală ... !

Clericii sunt nişte anonimi, care intervin doar din când în când într-o discuţie publică, doar ca să mai tempereze avântul exagerat al mincinoşilor şi excrocilor profesionişti ? Doamne fereşte ... !

Anunţul de mai sus este corect, dar numai dacă înlocuim "ATEISMUL" cu "PROPAGANDA".

+Quote Post
Ghebu
mesaj Jul 24 2016, 07:40 AM
Mesaj #2997

Membru veteran

BRAHMS - SIMFONIA NR. 3

BRAHMS https://www.youtube.com/watch?v=1trE3ms3AGo

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 24 2016, 08:15 AM
Mesaj #2998

Guests

mmm...klasse rolleyes.gif
Citeaza (Ghebu @ Jul 24 2016, 07:40 AM) *

Deci asa da smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 24 2016, 10:29 AM
Mesaj #2999

Guests

http://www.puterea.ro/dezvaluiri/ips-cipri...ide-140677.html

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 26 2016, 07:46 AM
Mesaj #3000

Guests

http://www.realitatea.net/accident-cumplit-un-mort-soferul-unei-masini-preot-a-incercat-sa-evite-un-mistret-iesit-pe-sosea_1962990.html

Pe scurt, un preot, aflat la volan, a pierdut controlul maşinii şi şi-a ucis sora, respectiv şi-a rănit cumnatul, tot preot, când – se spune – un mistreţ i-ar fi ieşit în faţă pe şosea.

Hai să analizăm, realist, întâmplarea.

Preoţii nu au plătit cu viaţa, deci se pare că Dumnezeu i-a protejat cumva, sau cel puţin i-a favorizat. Dar unul a devenit ucigaş, iar altul văduv. O fi de bine, fiind vorba de mână divină acolo, chiar dacă e vorba de ucidere, sau o fi de rău, dacă diavolul face ce vrea până şi în comunitatea slujitorilor bisericii ?

Unuia, Dumnezeu i-a scos în cale mistreţul ca să-şi omoare sora. Promovat ca şi ucigaş fratricid tocmai de către cel în care avea încrederea cea mai mare şi în care îşi pusese nădejdea apărării fericirii şi împlinirii vieţii sale, acesta va trebui să accepte, dacă era cu adevărat credincios şi doreşte să rămână şi pe mai departe încrezător în religie şi în divinitatea pe care o slujeşte, că Dumnezeu este un terorist. Că l-a protejat pe el doar pentru a-l tortura toată viaţa, psihic, ca un torţionar ordinar.

Celuilalt, Dumnezeu i-a ucis, prin cumnatul său, soţia, şi l-a lăsat singur cu doi copii, deşi ar fi trebuit să o apere, respectând legământul făcut prin angajarea sa ca şi slujitor bisericesc. În felul acesta, pe lângă suferinţa provocată de pierderea fiinţei apropiate, va trebui să suporte şi suferinţa încălcării angajamentului făcut de a fi împreună până la moarte, în faţa lui Dumnezeu în primul rând, dar şi în faţa fostei soţii. Şi, mai rău, va trebui să le explice copiilor săi cum se face că tocmai cel în care ar fi trebuit să aibă cea mai mare încredere, cel mai în măsură să îi protejeze şi să îi apere, atotputernicul şi intangibilul Dumnezeu, s-a pretat la o asemenea mârşăvie, trădându-le încrederea şi răsplătindu-le serviciile făcute cu teroare, tortură, sânge şi lacrimi.

Asta admiţând că toţi au fost credincioşi adevăraţi, corecţi, lipsiţi de păcate majore. Pentru că mai există şi varianta (dezbătută pe larg în "Cartea lui Iov" din Vechiul Testament, în care se povesteşte că şi preacredinciosul Iov a fost răsplătit la fel pentru corectitudinea sa) de a fi suspectaţi de păcate ascunse, suficient de mari pentru a atrage mânia divină.

Adică, pe lângă toate suferinţele arătate, mai trebuie să suporte, mai ales pentru că sunt preoţi, şi suspiciunile celor pe care îi îndeamnă la credinţă, supunere, ascultare şi înfrânare de la păcate, pe când ei ... hă-hă-hă ...

Dar şi reproşurile superiorilor, care nu vor ezita de loc să le reproşeze, ori poate doar să insinueze, că e doar vina lor şi a păcatelor lor tăinuite, Dumnezeu fiind de încredere doar, şi ca urmare ar trebui să contribuie cu mult mai mult decât până acum la taxa de protecţie (datorată bisericii oricum), pentru ca să merite ca ei să se roage de iertare mai cu foc decât până acum ...

Aceasta este analiza făcută, succint, de mine, ateul declarat şi convins, încă neatins de astfel de întâmplări nedorite şi extrem de demolatoare psihic. Dumneavoastră, credincioşii convinşi, cum vedeţi lucrurile ?

+Quote Post

104 Pagini V  « < 98 99 100 101 102 > » 
Reply to this topicStart new topic
5 Utilizatori care citesc acest topic (5 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th October 2019 - 06:05 PM