IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dispare EURO! -> Ce se intampla cu economiile in EURO?
Vizitator_Cristian.
mesaj Jun 30 2011, 08:52 AM
Mesaj #1

Guests

Buna ziua! Observ in presa ca se accentueaza prapastia in care se spune ca s-ar afunda EURO. De regula prefer sa-mi vad de treaba si sa nu plec urechea la barfele de la TV sau din ziare, dar stirea cu "Germania a inceput sa printeze deja marci" m-a ingrijorat teribil, intrucat aproximativ o treime din economiile cu care vreau sa-mi cumpar casa sunt in moneda unica.

Intrebarea mea: Ce se va intampla cu economiile mele in Euro daca statele europene vor renunta intr-un final?

Nu ma intereseaza presupuneri de genul: "Lasa ma, dormi linistit, ca nu moare el Euro!", ci pareri rezultate din cunostinte clare, solide, pentru situatia mai mult sau mai putin probabila enuntata mai sus. Se vor shimba automat economiile in RON? Daca da, la ce curs? E mai bine sa schimb acum totul in lei, ca poate peste un an cand Euro va fi muribund cursul va pica spre 2-3Ron/Eur si atunci voi plange mai mult dupa ei?

Din experienta, cine poate spune ce s-a intamplat cu marcile din banca in 1999, cand a trecut Germania la Euro?

Multumesc!!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Gogu.
mesaj Jun 30 2011, 07:18 PM
Mesaj #2

Guests

Si eu am cam aceeasi nedumerire ca si tine (dar vb din postura de proaspat creditat in euro).

Daca Germania renunta unilateral la Euro. UE isi prierde principalul motor economic, deci e foarte posibil ca euro sa scada destul de puternic. Daca se renunta de buna voie la Euro consimtit de toate tarile care au adoptat aceasta moneda, cel mai probabil se va stabili un curs de referinta pentru fiecare tara si moneda in parte (ex: 1Euro = 2DM, 1Euro = 2.5Franci francezi). La acest curs de referinta populatia isi va preschimba euroii. In acest scenariu, cel mai probabil banca va veni la mine sa ne intelegem la preschimbarea creditului in alta moneda (+ ce-o fi in loc de euribor pentru moneda respectiva).

+Quote Post
Vizitator_alt vizitator.
mesaj Jun 30 2011, 10:24 PM
Mesaj #3

Guests

Stiu ca ati spus sa nu vina lumea cu commenturi din asta, dar da-o dracu de treaba... Nu va mai incredeti oameni buni in zvonuri din astea tampite. Cum sa printeze Germania marci, odata ce a trecut pe euro nu mai are scapare? Hai sa fim seriosi. Deocamdata € reprezinta cea mai sigura moneda in care se pot face economii, nu va sinucideti trecand pe lei ce doamne iarta-ma...

+Quote Post
Vizitator_Constantin1.
mesaj Jul 1 2011, 07:03 AM
Mesaj #4

Guests

Nu problema economiilor populatiei este principala piedica, daca cumva se va decide de cateva state renuntarea la euro, ci creditele date de banci ...
Daca va veti gandi la acest lucru parca renuntarea acesta nu se poate!...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 1 2011, 07:21 AM
Mesaj #5

Guests

Daca s-ar renunta la Euro, ar dispare si UE...
Euro le sta in gat americanilor si englezilor inca de la introducere, pentru ca a dat un impuls puternic economiei UE...
Daca dispare, vorbim de apocalipsa economica...si eu sunt oarecum in aceeasi situatie si ma gandesc serios sa pastrez o suma minima, iar restul trebuie investit rapid in aur si /sau terenuri, ca tot s-au ieftinit rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_tanti Aglaia.
mesaj Jul 1 2011, 08:07 AM
Mesaj #6

Guests

Si io care mi-am propus sa traiesc pana in 2015, ca sa-mi dea astia macar odata pensia de la ceapeu in ieuro... Maica, ar trebui sa apara profesoru Pintea si sa ne zica ce vede la holosemantica despre asta, ca la vremuri esceptionale ne trebe oameni pe masura cool.gif

+Quote Post
Vizitator_Cristian.
mesaj Jul 1 2011, 08:41 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 1 2011, 07:21 AM) *
Daca s-ar renunta la Euro, ar dispare si UE...
Euro le sta in gat americanilor si englezilor inca de la introducere, pentru ca a dat un impuls puternic economiei UE...
Daca dispare, vorbim de apocalipsa economica...si eu sunt oarecum in aceeasi situatie si ma gandesc serios sa pastrez o suma minima, iar restul trebuie investit rapid in aur si /sau terenuri, ca tot s-au ieftinit rolleyes.gif

Good point, insa...aurul trebuie tinut in casa. Si "la saltea" nu tin niciodata mai mult de 1000 de lei. Am preferat siguranta bancilor wink.gif Cu terenul ce sa fac? Ca stau cu chirie, si mai imi trebuie cel putin un an sa adun diferenta pentru o casa decenta. Cumpar o baraca si ma trantesc pe teren cu ea?

Din pacate, la o apocalipsa economica gen Vinerea Neagra de acum 80 de ani ma tot gandesc si eu si nu ma prea lasa sa dorm.

+Quote Post
Vizitator_mradu.
mesaj Jul 1 2011, 09:26 AM
Mesaj #8

Guests

Euro nu dispare! Nu acum...Tarile emergente vor ajuta tarile cu probleme, China si tarile arabe vor ajuta euro, Rusia si tarile din jurul ei vor da si ele obolul....euroizarea este antagonismul gasit la dolarizare.
Din nou monopol ( moneda) pe dolar, atat de nesigur si folosit doar ca export de inflatie in exteriorul Americii...nu se mai intorc vremurile unicului dolar. Eu nu cred.

Atentie, totusi la aur! Bula aurului va bubui foarte tare...e o iminenta la fel ca si un urmator cutremur in Vrancea. Abia cu o viitoare criza reala a alimentelor de baza, nu jucata la bursa de papusari, atunci va fi dificil.

Si, cel mai grav, pe parcursul vietii noastre se va schimba sistemul de valori, de munca, de productie si un alt ciclu mondial ii va lua locul. De ce?! Se termina carburantii naturali conventionali si odata cu ei se termina felul nostru de a munci, a gandi, a produce....aproape totul este astazi un derivat petrolier. Acum o suta si ceva de ani a fost revolutia aburului, apoi a petrolului...ce va fi, va fi.

Cum si ce vom face in cateva zeci de ani, asta va fi intrebarea? Si cum se vor mai efectua schimburile de marfuri, produse, servicii? Caci soarta banilor, de hartie, moneda sau electronici s-a terminat.
Neincrederea e cea care a provocat criza si trecem dintr-o criza in alta tot din neincredere. Neincrederea e in avalansa si ea nu mai poate fi stopata!

Sa fim sanatosi, caci vom avea cu totii mare nevoie!

+Quote Post
Vizitator_asd.
mesaj Jul 1 2011, 04:21 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (mradu @ Jul 1 2011, 09:26 AM) *
Euro nu dispare! Nu acum...Tarile emergente vor ajuta tarile cu probleme, China si tarile arabe vor ajuta euro, Rusia si tarile din jurul ei vor da si ele obolul....euroizarea este antagonismul gasit la dolarizare.
Din nou monopol ( moneda) pe dolar, atat de nesigur si folosit doar ca export de inflatie in exteriorul Americii...nu se mai intorc vremurile unicului dolar. Eu nu cred.

Atentie, totusi la aur! Bula aurului va bubui foarte tare...e o iminenta la fel ca si un urmator cutremur in Vrancea. Abia cu o viitoare criza reala a alimentelor de baza, nu jucata la bursa de papusari, atunci va fi dificil.

Si, cel mai grav, pe parcursul vietii noastre se va schimba sistemul de valori, de munca, de productie si un alt ciclu mondial ii va lua locul. De ce?! Se termina carburantii naturali conventionali si odata cu ei se termina felul nostru de a munci, a gandi, a produce....aproape totul este astazi un derivat petrolier. Acum o suta si ceva de ani a fost revolutia aburului, apoi a petrolului...ce va fi, va fi.

Cum si ce vom face in cateva zeci de ani, asta va fi intrebarea? Si cum se vor mai efectua schimburile de marfuri, produse, servicii? Caci soarta banilor, de hartie, moneda sau electronici s-a terminat.
Neincrederea e cea care a provocat criza si trecem dintr-o criza in alta tot din neincredere. Neincrederea e in avalansa si ea nu mai poate fi stopata!

Sa fim sanatosi, caci vom avea cu totii mare nevoie!

In mare parte sunt deacord cu tine, DAR nu stiu la ce te referi cand spui ca aurul va bubui rau de tot..parerea mea este ca deocamdata aurul/argintul/terenurile sunt cele mai bune investitii pe care le poti face acum.

Pe langa asta, Germania a tiparit bani doar pentru a fi siguri ca la un moment dat, daca lucrurile se imput bine, o sa poata trece la moneda lor. Germania nu poate tine in spate la nesfarsit economiile altor tari, si, daca va trece la marci, va avea numai de castigat.

P.S.: E posibi ca euro sa ajunga pana in toamna la 5 poate 5,5 lei, daca nu va cadea rasunator.

Sanatate si virtute!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 1 2011, 06:38 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Cristian @ Jul 1 2011, 08:41 AM) *
Good point, insa...aurul trebuie tinut in casa.

Aurul se tine la banca sau il administreaza firme specializate...informeaza-te biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_bagabontul.
mesaj Jul 1 2011, 07:54 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 1 2011, 06:38 PM) *
Aurul se tine la banca sau il administreaza firme specializate...informeaza-te biggrin.gif

Ce-i in gura, nu-i minciuna, mai iesi in lume... cool.gif Si daca are omu aur la purtator cat de mult si burtoaca, ieste semn clar ca a reusit in viata!

+Quote Post
Logica
mesaj Jul 1 2011, 08:42 PM
Mesaj #12

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 28-October 08
Utilizatorul numarul: 4 501

Vad ca mai multi ati spus ceva de genul ca aurul nu s etine in casa ci la banci. Eu nu inteleg cum puteti avea incredere in banci ... pe de o parte vad grupuri de oameni care se judeca cu bancile din cauza dobanzilor/comisioanelor, vad banci dand faliment, o sa vad in curand state dand faliment si voi imi spuneti sa imi tin economiile la banci??? Daca banca a care tii aurul sa zicem da faliment, ce crezi ca se va intampla cu aurul tau, o sa te contacteze banca ptr a-ti inapoia caseta de valori inainte de a da faliment?

+Quote Post
Vizitator_CD.
mesaj Jul 1 2011, 09:55 PM
Mesaj #13

Guests

Foarte, foarte interesant subiect. Ce s-a intamplat cu marcile din banca in 1999 nu e relevant, Cristian (au fost schimbate nemteste, ordonat, in euro, la cursul prestabilit) -- nemtii intrau in euro, noi nu iesim din ceva in care n-am intrat, ca sa zic asa.

Ne putem gandi la minimum doua scenarii.

Unul ar fi cel sugerat, ca Germania se intoarce unilateral la DM. S-ar intampla ce zice Gogu -- se stabileste un curs de schimb "de referinta" E/DM, la care se produce "degajarea". Inevitabil, euro scade fata de toate celelalte monede, imposibil de estimat cum ar evolua pe termen scurt fata de marca insasi.
Scade inca de la inceput, imediat dupa ce se face anuntul, asa ca, daca tu crezi ca asta-i un scenariu plauzibil, ar fi bine sa renunti la euro din timp (pentru dolari, lei, quids, franci elvetieni, poate si altele mai exotice).
Eu nu cred totusi ca nemtii vor face asa ceva, motiv pentru care nici stirea cu tiparitul de marci nu cred ca-i adevarata -- parca in asta ar consta problema pregatirii, in tiparirea unor foi de hartie... asta-i ultima grija.
Cred ca n-o vor face din mai multe motive, printre care probabil cel mai important este ca, departe de a fi "dus in spate" economiile altor state (din zona euro), cum se spune de obicei, in realitate Germania a fost principalul beneficiar al monedei unice; nu degeaba taman Germania si Franta se strofoaca cel mai tare sa-l tina in viata. Era si normal sa fie asa; Germania fiind deja cea mai competitiva economie din regiune, a beneficiat cel mai mult de faptul ca restul tarilor din zona euro si-au pierdut unul din putinele intrumente prin care mai puteau contracara competitivitatea teutona -- politica monetara.
N-am chef de dezbateri pe tema asta; cine nu crede, sa se uite pe pozitiile relative pe care se situa Germania fata de, sa zicem, Italia si Spania si Olanda si Belgia in 1998, inainte de euro, si pe care se situeaza acum. Ceva ma face sa cred ca, prin comparatie, nemtii sunt mai puternici acum decat erau in 1998 si-ar trebui sa fie complet ticniti sa dea cu copita in sistarul cu lapte.
Mai sunt si alte motive, nu in ultimul rand faptul ca va fi foarte greu de stabilit rata de schimb "de degajare", guvernul german va fi intre ciocan si nicovala, intre nevoia de a pastra competitivitatea firmelor lor si cea de a nu-si saraci locuitorii dintr-o trasatura de condei...
Ce poti face tu, Cristian? Deocamdata nimic, nici nu-i nevoie sa faci altceva decat sa urmaresti stirile. Chestia asta nu se poate face de azi pe maine, in secret; trebuie sa-si informeze populatia, partenerii de afaceri etc. Inainte de ziua Z, va exista o perioada in care iti vei putea schimba ioroii in marci, daca vrei. Nimeni nu te va putea obliga sa-i schimbi in lei; teoretic cel putin, Romania n-are nicio treaba cu ioroiul, nu exista nicio relatie aparte inte euro si leu.
In zilele urmatoare, cand NDM (Neue Deutsche Mark) va incepe sa se tranzactioneze pe pietele valutare (si) fata de euro, vei sti si daca ai facut bine, sau nu :-)

Celalalt scenariu e ca toti trec, simultan si ordonat, inapoi la monedele nationale, reversand (scuzati barbarismul) miscarea din 1999.
Spre deosebire de scenariul de mai sus, in care euro continua sa existe, aici va disparea, prin urmare n-ai de ce sa te agiti prematur -- poate vei dori, de fapt, sa-ti schimbi ioroii in marci si franci si coroane si gukdeni, monede care inca nu exista.
Tot cum zice Gogu; fiecare-si stabileste rata de schimb de degajare, pe baza 1) propriilor calcule, 2) negocierilor cu ceilalti, 3) cel mai important, semnalelor din piata, pentru ca nu e niciun geschaft ;-) sa iesi din sistem cu o rata de schimb aberanta, piata te penalizeaza instantaneu.
In ziua Z, chestia se produce, iar euro, asa cum s-a nascut la 1 ianuarie 1999, isi da obstescul sfarsit.
Tot procesul o sa dureze mult mai mult decat daca o singura tara ar parasi sistemul, probabil ani de zile, deci macar dinspre partea asta poti sta linistit -- n-o sa fii luat prin surprindere.
Dimpotriva, ma astept sa existe un extrem de larg proces de consultare, vezi pct. 3 de mai sus. Banca/bancile la care-ti tii economiile in euro te vor intreba din timp ce ai de gand sa faci cu banii respectivi -- daca ai de gand sa-i retragi/cheltui/investesti "dinainte", sau in ce moneda/monede vrei sa-i schimbi, ca alte variante n-ai -- vor centraliza rezultatele, le vor trimite la BNR si/sau bancile-mama din strainatate si/sau BCE, astfel incat toata lumea sa-si poate face in avans niste calcule de cat de cerute vor fin noile monede nationale, care ar fi cursurile de schimb optimale etc.

Sigur ca, fata de Gogu, esti in dezavantaj, c-asa-i lumea asta, cine-i harnic si economiseste... stii tu.
Gogu are din nou dreptate; banca de la care a luat credit se va tara in genunchi in fata lui, implorandu-l sa faca ceva cu acel credit in euro, facandu-i oferte in lei, in dolari, in moneda tari bancii-mama etc.
Tu n-o sa ai confortul asta; va trebui sa te hotarasti singur ce sa faci -- sa cumperi dolari, lei, franci elvetieni, sa distribui o parte din economii in noile monede, ce proportie in fiecare etc.? Sau, cum sugereaza altii, sa cumperi aur/argint/terenuri?
Oricum, la fel ca mai sus, nu vei putea fi obligat sa-i schimbi taman in lei -- la fel cum nici acum nu poti fi obligat sa economisesti doar in lei.

Greu, dar ideea e ca n-o sa se traga tzepe; nu la acest nivel. Sigur ca unii or sa fie mai inspirati, altii mai putin, unii vor castiga, altii vor pierde -- dar nu datorita fraudelor. Haosul si panica nu sunt in interesul nimanui, si absolut niciodata in interesul sistemului bancar.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 2 2011, 04:04 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (CD @ Jul 1 2011, 09:55 PM) *
Foarte, foarte interesant subiect.
[...] Ce poti face tu, Cristian? Deocamdata nimic, nici nu-i nevoie sa faci altceva decat sa urmaresti stirile.

Interesant pe naiba. Massmedia din ro are prostul narav de a face din tantar armasar si de fiecare data cand vorbeam acasa, toti ma intrebau daca o duc bine si nu mi s-a intamplat ceva, pentru ca, din ceea ce vedeau saracii la tv. aveau impresia ca Occidentul se afla deja in cel de-al treilea razboi mondial. O problema de genul asta cu euro ar interesa pe cineva cu cel putin 100 de "melioane" de euroi in banca si, oricum, acel "cineva" nu se informeaza de la (pr)otv.
Puneti-va pe munca sau "combinatii", dupa caz, strangeti paralele la tescherea si ganditi-va la ce ati putea sa le folositi mai cu spor in chestii concrete lasand balta esoterismele de doi bani. laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_hash.
mesaj Jul 2 2011, 09:54 PM
Mesaj #15

Guests

Voi cand auziti o stire nu-i cautati sursa?

Daca ati fi fost curiosi ati fi vazut ca site-ul ala publica tot felul de tiribombe: ba ca au vazut si filmat ozn-uri deasupra londrei, ba ca 1984 e aproape .. uite:

http://www.economicvoice.com/the-cashless-...9#axzz1QzGZeWHt
http://www.economicvoice.com/is-the-bundes...3#axzz1QzGZeWHt

e acelasi autor.

uitati alte traznai:

http://www.economicvoice.com/aliens-have-a...5#axzz1QzGZeWHt
http://www.economicvoice.com/alien-ufo-eme...4#axzz1QzGZeWHt

A ce seamana? A Romania Mare, sau a Formula AS?

Germania nu poate avea nici un interes sa renunte la euro. Are un boom economic ceva de speriat, exporturile lor merg in toata Europa. Voi credeti ca daca isi fac moneda proprie, o sa le mai mearga asa de bine exporturile? De ce-ar vrea Germania sa-si puna streangul de gat? Nu mai bine ies Grecii din Euroland?

Oameni, ganditi inainte de a crede prostiile de pe toate gardurile si-a raspandi panica.

+Quote Post
Vizitator_pacool.
mesaj Jul 3 2011, 07:43 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 1 2011, 06:38 PM) *

Daca il tii la banca sau la firme specializate s-ar putea sa ramana acolo detot. La saltea nenica se tine cel mai bine. Nu sunt hoti mai mari si mai multi si mai destepti decat BANCILE. si asta o sa o vedem cat de curand. pana la sfarsitul lui 2012, sistemul bancar va intra in insolventa (deja este dar inca se trage de par), dupa care va intra in reforma si tot pana la sfarsitul 2012 monedele EUR si USD vor fi hartie chioara, in caz ca nu pica sau se iese de buna voie prin consimtamant (in caz EUR). toate monedele lumii vor fi hartie igienica mai putin Francul Elvetian care este o moneda tare datorita sistemului bancar elvetian care sustine averile elitelor lumii. Urmatoarea sau urmaoarele monede care vor fi implementate vor fi acoperite in aur si argint macar 25%. Altfel totul o ia de la capat, hartii tiparite cum are fiecare chef. In ceea ce priveste balonul aur/argint, stati linistiti ca balon nu exista in burse cand e vorba de comoditati/resurse FINITE. Pretul lor reflecta slabiciunea monedelor si inca pretul lor este manevrat de COMEX in JOS, prin certificate neacoperite, pentru a nu atrage atentia asupra cat de grava e situatia. In momentul in care o sa fie acoperire pentru moneda, atunci o sa se vada adevarata lui valoare. Ca sa va convingeti puteti vedea si cauta grafice si o sa vedeti ca raportul intre resurse/comoditati (petrol, metale etc.) este aproximativ acelas pe parcursul istoriei. Doar daportul intre comoditati/resurse si monede s-a diferentiat considerabil ceea ce reflecta devalorizarea hartiilor.

+Quote Post
pehash
mesaj Jul 4 2011, 02:20 PM
Mesaj #17

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

Eu as pastra euroii. Germania are o putere de decizie suficient de mare incat sa dea afara din zona euro tari ca grecia inainte sa-si puna problema intoarcerii la marca (ceea ce ar presupune un cost urias pentru stat si o pierdere colosala pt bancile lor care au dat credite in euro peste hotare pt ca euro va pica imediat ce ar iesi germania). Deci sansele sa iasa Germania sau Franta din zona euro sunt infime. In schimb, daca ies pigs, rezultatul imediat va fi o variatie consistenta urmata de o intarire puternica a monezii unice. Este logic, avand in vedere ca in zona euro raman doar economiile puternice, ca euro sa creasca, nu?
In final, nu exista investitie fara risc. Pretul aurului poate varia, inflatia mananca orice moneda, cladirile pot sa cada la primul cutremur, iar terenurile pot fi inundate, otravite, desertificate, expropriate...

Succes cu drobul ala de sare!.. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_asd.
mesaj Jul 4 2011, 03:11 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (pehash @ Jul 4 2011, 02:20 PM) *
Eu as pastra euroii. Germania are o putere de decizie suficient de mare incat sa dea afara din zona euro tari ca grecia inainte sa-si puna problema intoarcerii la marca (ceea ce ar presupune un cost urias pentru stat si o pierdere colosala pt bancile lor care au dat credite in euro peste hotare pt ca euro va pica imediat ce ar iesi germania). Deci sansele sa iasa Germania sau Franta din zona euro sunt infime. In schimb, daca ies pigs, rezultatul imediat va fi o variatie consistenta urmata de o intarire puternica a monezii unice. Este logic, avand in vedere ca in zona euro raman doar economiile puternice, ca euro sa creasca, nu?
In final, nu exista investitie fara risc. Pretul aurului poate varia, inflatia mananca orice moneda, cladirile pot sa cada la primul cutremur, iar terenurile pot fi inundate, otravite, desertificate, expropriate...

Succes cu drobul ala de sare!.. smile.gif

De la Franta m-ai pierdut. Franta o sa cada rasunator daca nu o sa reduca drastic din cheltuieli, mai citeste si tu ceva...

+Quote Post
Vizitator_CD.
mesaj Jul 4 2011, 05:56 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 2 2011, 04:04 PM) *
Interesant pe naiba. Massmedia din ro are prostul narav de a face din tantar armasar si de fiecare data cand vorbeam acasa, toti ma intrebau daca o duc bine si nu mi s-a intamplat ceva, pentru ca, din ceea ce vedeau saracii la tv. aveau impresia ca Occidentul se afla deja in cel de-al treilea razboi mondial. O problema de genul asta cu euro ar interesa pe cineva cu cel putin 100 de "melioane" de euroi in banca si, oricum, acel "cineva" nu se informeaza de la (pr)otv.
Puneti-va pe munca sau "combinatii", dupa caz, strangeti paralele la tescherea si ganditi-va la ce ati putea sa le folositi mai cu spor in chestii concrete lasand balta esoterismele de doi bani. laugh.gif

Imi cer scuze cu umilinta pentru ca am indraznit sa gasesc interesanta intrebarea lui Cristian si, in general, pentru ca gasesc interesant ceva ce tu stii ca nu e asa.
Multumesc in schimb pentru atentionarea cu televiziunea; chiar nu realizasem pana acum la ce servesc butoanele alea multe d epe telecomanda, credeam ca exista doar (pr)otv. Vrei sa spui ca sunt cu adevarat mai multe posturi???
In rest, mult succes la adunat melioanele alea; tre' sa fie greu de tot sa explici super-desteptilor printre care traiesti ca vii dintr-o tara de tampiti, da' tu nu esti ca ei.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 4 2011, 11:07 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (CD @ Jul 4 2011, 05:56 PM) *
Imi cer scuze cu umilinta pentru ca am indraznit sa gasesc interesanta intrebarea lui Cristian si, in general, pentru ca gasesc interesant ceva ce tu stii ca nu e asa.
Multumesc in schimb pentru atentionarea cu televiziunea; chiar nu realizasem pana acum la ce servesc butoanele alea multe d epe telecomanda, credeam ca exista doar (pr)otv. Vrei sa spui ca sunt cu adevarat mai multe posturi???
In rest, mult succes la adunat melioanele alea; tre' sa fie greu de tot sa explici super-desteptilor printre care traiesti ca vii dintr-o tara de tampiti, da' tu nu esti ca ei.

Dom' CD, legile tarii nu interzic nimanui sa fie imbecil, deci ai constatat evidenta smile.gif iar prin alte parti tre' sa demonstrezi nu sa convingi, asta e. Oricum, pare un succes remarcabil ca ai descoperit ca telecomanda are uau, o gramada de butoane si cum rumanu-i fudul din fire n-ar fi de mirare sa fi descoperit niscai telecomenzi cu displei taciscrin. Multam fain pentru urare, ma straduiesc din rasputeri si va urez in continuare noi succesuri la batut apa in piua.
PS: Grija mare de oiro ca de leu se ocupa altii, straini bineinteles. biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_copiatorul.
mesaj Jul 5 2011, 06:51 AM
Mesaj #21

Guests

Io tomna miam luat bacu cu 9.90 ca nam vrut sa ma citeasca la teveu ca se autosesizaza cineva. Voiam sami folosesc talentu si sa deschid o tipografie de ieuro din toamna, la inceput cu bancnote de 10 si 20. Sa ma grabesc si sa trec direct la alea de cinci bulioane sau sa schimb toneru si sa trec pe dolari sau poate iuani?

+Quote Post
Vizitator_CD.
mesaj Jul 5 2011, 05:05 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 4 2011, 11:07 PM) *
Dom' CD, legile tarii nu interzic nimanui sa fie imbecil, deci ai constatat evidenta smile.gif iar prin alte parti tre' sa demonstrezi nu sa convingi, asta e. Oricum, pare un succes remarcabil ca ai descoperit ca telecomanda are uau, o gramada de butoane si cum rumanu-i fudul din fire n-ar fi de mirare sa fi descoperit niscai telecomenzi cu displei taciscrin. Multam fain pentru urare, ma straduiesc din rasputeri si va urez in continuare noi succesuri la batut apa in piua.
PS: Grija mare de oiro ca de leu se ocupa altii, straini bineinteles. biggrin.gif

Intr-adevar. Nici legile tarii si nici macar normele forumului HN nu interzic imbecilitatea si neam-prostia, altfel eram scutiti de mesajele tale.
Pe langa hahaiala de tipul "eu fac glume, tot eu rad de ele, ha-ha-ha, ce m-am ras!", esti aproape singurul care nu numai ca a postat off-topic, ci a mai venit si cu non-sensul conform caruia nu conteaza cum/in ce economisesti decat daca ai peste 100 de milioane de euro. O chestie insultatoare pentru un om care munceste si economiseste ban cu ban ca sa-si poata face o casa, asa cum e cel care a initiat discutia.
Parerea mea, daca am dreptul la una, este ca nici nu traiesti "afara" si foarte probabil nici nu faci nimic. Posturile tale sunt tipice pentru cocalarul de bani gata, care traieste din munca sau "combinatiile" parintilor si se rupe-n figuri pe forumuri, in loc sa-si vada de obstacolul ala aproape de netrecut numit bacalaureat.
Hai, pa, mai zi si tu ceva sa ai satisfactia ca ai ultimul cuvant si pe urma intoarce-te la bolovanul ala de sub care ai iesit.

+Quote Post
Vizitator_hash.
mesaj Jul 7 2011, 12:41 PM
Mesaj #23

Guests

@CD:

Daca o sa cada euro, o sa cada tot - imobiliare, afaceri, you name it. Moneda euro a constituit un instrument pentru dezvoltarea economica europeana. Renuntarea la ea ar insemna reintoarcerea la, sau mai bine zis adancirea crizei

Eu zic sa o lasi mai moale cu scenariile apocaliptice. Acuma nu trebuie s-o luam pe panta 'toata lumea nu produce nimic, toti din tarile PIIGS stau si se uita la telenovele si joaca barbut'. Pana la urma profetiile astea panicarde sustinute cu tarie, daca se raspandesc, se auto-implinesc.

In Romania nu poti economisi decat in lei, EUR sau USD. Nu are rost sa cumperi franci sau lire, ca nu vezi dobanda. In afara cazului in care dai de aur sau petrol in gradina, sa-ti convertesti munca in orice alt instrument de economisire presupune un risc. N-ai decat sa-l calculezi singur.

Apropo de Franta, io nu-mi fac asa mari griji:
http://www.indexmundi.com/germany/debt_external.html
http://www.indexmundi.com/france/debt_external.html

Si nu te mai erija in purtator de cuvant.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 8 2011, 07:37 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (CD @ Jul 5 2011, 05:05 PM) *
Hai, pa, mai zi si tu ceva sa ai satisfactia ca ai ultimul cuvant si pe urma intoarce-te la bolovanul ala de sub care ai iesit.

Dom' sef permiteti sa raportez, am reintrat la baza si cum azi e al dracu' de cald m-am reintors sub bolovan. In plus, pe unde am umblat zilele astea am auzit ca cel mai sigur instrument de economisire se gaseste in Botswana. CL.

+Quote Post
Vizitator_MUsafir.
mesaj Aug 2 2011, 10:00 AM
Mesaj #25

Guests

Euro nu o sa cada pentru ca daca ar cadea s-ar prabusi toata Europa si apoi toata lumea intr-o crunta criza/recesiune de ani de zile.
Daca vrei sa economisesti poti sa alegi lei, euro, dolar, fiecare cu avantajele si dezavantajele sale - eu as paria pe lei pentru un depozit pe termen lung: http://www.AsFaceReclama.ro/economii/depozite.html
poti sa castigi un 6-7% la un depozit pe un an insa, atata timp cat inflatia nu scade http://www.financiarul.com/articol_63507/i...are-din-ue.html
nu prea apuci sa economisesti cine stie ce...
Insa, toate sansele ca leul sa se intareasca in fata euro/dolar in anii ce vor urma.

+Quote Post
Vizitator_asd.
mesaj Aug 5 2011, 07:46 PM
Mesaj #26

Guests

Fara Euro, dolari si lei. Se pare ca cel mai sigur este sa investesti in aur, sau argint. Uite o dovada:

"Bursa americana s-a prabusit joi la un nivel nemaiatins de aproape trei ani, in contextul scepticismului legat de revenirea economica a SUA si al temerilor cu privire la criza datoriilor suverane din zona euro, relateaza BBC.

Indicele Dow Jones a inregistrat o cadere cu peste 500 de puncte, adica 4,3%, valoare inregistrata dupa ce bursele europene avusesera la inchidere o scadere de peste 3%. Presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, avertizase anterior in legatura cu extinderea crizei datoriilor suverane.

Din octombrie 2008 indicele Dow Jones nu a mai avut o asemenea coborare inregistrata pe parcursul unei singure zile, atrage atentia BBC.

Tot la New York, indicele S&P 500 a cazut cu 4,8%, iar Nasdaq era cu 5% mai jos.

Intre timp, indicele Dax de la Frankfurt si FTSE 100 de la Londra au avut, la randul lor, cea mai slaba cotatie din acest an, inregistrand la inchidere o scadere de 3,5%, situatie care reflecta temerile investitorilor legate de o contaminare a Italiei si Spaniei in criza datoriilor suverane.

Investitorii au preferat sa se indrepte catre siguranta aurului, al carui pret a atins un nou record, de 1.677 de dolari uncia."

http://www.ziuaonline.ro/economic/bursele-...nou-record.html

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Aug 19 2011, 09:54 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (CD @ Jul 5 2011, 05:05 PM) *
Intr-adevar. Nici legile tarii si nici macar normele forumului HN nu interzic imbecilitatea si neam-prostia, altfel eram scutiti de mesajele tale.
Pe langa hahaiala de tipul "eu fac glume, tot eu rad de ele, ha-ha-ha, ce m-am ras!", esti aproape singurul care nu numai ca a postat off-topic, ci a mai venit si cu non-sensul conform caruia nu conteaza cum/in ce economisesti decat daca ai peste 100 de milioane de euro. O chestie insultatoare pentru un om care munceste si economiseste ban cu ban ca sa-si poata face o casa, asa cum e cel care a initiat discutia.
Parerea mea, daca am dreptul la una, este ca nici nu traiesti "afara" si foarte probabil nici nu faci nimic. Posturile tale sunt tipice pentru cocalarul de bani gata, care traieste din munca sau "combinatiile" parintilor si se rupe-n figuri pe forumuri, in loc sa-si vada de obstacolul ala aproape de netrecut numit bacalaureat.

am ajuns pe forumul asta impins de curiozitate. Multumesc pentru diferitele puncte de vedere de altfel foarte pertinente.Foarte interesant , util chiar. Inainte sa va spun ce cred si ceea ce m-a impins sa scriu aceste randuri subliniez ca e inutil sa mi se raspunda intrucat e foarte putin probabail(sunt doar diplomat astfel nu voi folosi un categoric" nu" ) sa mai vizitez forumul HN curand.

Asadar legat de comentariul de mai sus as avea o sugestie care suna cam asa : Mai bine lasa lumea sa traiasca cu impresia ca esti imbecil decat sa deschizi gura si sa elimini orice banuiala.

Mi-a placut maxim un comentariu in particular si am retinut ceva ce ma va ajuta sa dorm mai bine " bancile te vor intreba in ce moneda iti schimbi creditul" wink.gif aia astept din 2008. Acum suntem si mai aproape.

Un articol interesant de azi gasiti aici: < http://www.zf.ro/business-international/pr...pastiei-8634162 >

Succes tuturor

+Quote Post
Vizitator_Ovidiu.
mesaj Sep 22 2011, 09:00 PM
Mesaj #28

Guests

Eu mizez in continuare pe EURO.

+Quote Post
Vizitator_nicu.
mesaj Nov 5 2011, 03:28 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Ovidiu @ Sep 22 2011, 09:00 PM) *
Eu mizez in continuare pe EURO.

SI EU LA FEL MIZEZ PE EURO,DACA CADE EURO,CADE EUROPA SI INCEPE AL 3-LEA RAZBOI MONDIAL

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Dan..
mesaj Nov 28 2011, 10:13 AM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (nicu @ Nov 5 2011, 03:28 PM) *
SI EU LA FEL MIZEZ PE EURO,DACA CADE EURO,CADE EUROPA SI INCEPE AL 3-LEA RAZBOI MONDIAL

Mai bine mizati pe RON

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th October 2019 - 08:15 AM