IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Dati bani cersetorilor ?
Vizitator_eta.
mesaj Nov 22 2008, 02:44 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (lami @ Nov 22 2008, 02:08 PM) *
de obicei nu dau bani cersetorilor, am vazut si "filantropica". totusi mi se intampla uneori s-o fac, cand vad o femeie batrana. imi amintesc de una ce m-a surprins, era imbracata cu lucruri de buna calitate, dar uzate si cersea discret si "cu clasa". i-am dat pe loc o bancnota. sau cand vad o batranica ce vinde flori intr-un colt de strada, ii dau mai mult decat cere.
dar unui popa ce incearca, jenibil, sa-ti baga mana in buzunar, niciodata.

Nu mai dau bani la cersetori. de exemplu:Intr-o zi erau in fata la alimentara 2 tiganusi care mi-au cerut bani.Eu le-am cumparat piine si le-am dat-o.Surpriza a fost ca au zis ca nu le trebuie piinea si au lasat-o acolo.Acestia sunt trimisi de adulti dupa bani.Deci ,eu consider ca nu trebuie incurajati.In centrul orasului nostru era un tigan ,care cersea,si in fiecare zi facea 1-2 milioane lei vechi.Atunci de ce sa mai munceasca.Noi incurajam LENEA,care este unul din pacate.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_BB7DDC.
mesaj Nov 22 2008, 03:35 PM
Mesaj #32

Guests

Nu. M-am oprit la un moment dat.

Treaba a fost in felul urmator. Satul de-atatea insistente ("da si mie un leu"), i-am dat. Pe urma a vrut cinci. I-am dat si 5. Pe urma a vrut 10. Pe-astia nu i-am mai dat si l-am trimis in gand la origine pe el impreuna cu toti cersetorii tuciurii.

Mai dau cate unei femei batrane care vinde flori sau unui invalid, sau unui mos bolnav, dar nu ocazional, ci pentru ca stiu ca sunt obisnuitii cimitirului. Acestia au primit si cand le-am dat haine, incaltaminte sau mancare.

Pe strada sau in metrou, sau celor care umbla din usa-n usa, niciodata. Si nici tigancilor cu puradei in brate.

+Quote Post
Vizitator_zack.
mesaj Nov 22 2008, 08:27 PM
Mesaj #33

Guests

Eu cred ca am ajuns toti la maturitate incat sa ne dam seama cine e puradel,boschetar,betiv, si cine e amarat.
Nu dau bani la cei din prima categorie (le-am dat de fapt shuturi dupa ce au incercat sa ma scuipe ca nu le-am dat nimic) dar am vazut persoane care mi-au rupt inima si le-am dat cat de mult am putut.
Imi aduc aminte de un batran,curat imbracat,cu o figura trista care nu acosta pe nimeni,doar statea toata ziua cu mana intinsa si cu privirea in pamant.
I-am dat de cate ori l-am vazut.I-am dat cat am putut de mult.Nu doresc nimanui sa ajunga la o varsta inaintata,sa aiba o pensie de rahat,poate nu avea pe nimeni...E foarte trist.
Dar hai sa va dau si un alt exemplu.

Am cunoscut la un moment dat un baiat mereu curat,civilizat (in scoala).Multi ani mai tarziu il vad pe strada murdar,cersind.Il salut si intru in vorba cu el.Imi spune ca a fost crescut de bunici care au avut multa grija de el dar care au facut un contract pe casa cu niste tigani.Cand bunicii au murit tiganii au luat casa si l-au dat pe strada.Mi s-a facut mila de el mai ales ca-l cunosteam.I-am dat ceva si i-am dat si mai tarziu dupa ce l-am intalnit din nou.
Insa a devenit o rutina si ceva nu mi-a placut la el.A devenit un pic agresiv (stia ca ai dau si venea la sigur) si avea ochii injectati (alcool,naiba stie ce).De atunci am renuntat sa-i mai dau.Am facut rau?E greu sa-mi dau seama.
Este doar puturos sau alcoolul este singura alinare ptr acesti amarati?

+Quote Post
Vizitator_ady.
mesaj Nov 22 2008, 09:51 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (CC @ Sep 9 2008, 09:25 AM) *
Dupa parerea mea e vina poliţiei. Cerşitul e ilegal. Daca poliţia şi-ar face treaba, nu ne-ar mai harţui pe strazi, prin magazine, prin restaurante, prin mijloacele de transport. Şi biserica ar putea face mai multe acte de caritate pentru nevoiaşi.

Eu nu le dau bani. Donez la biserica şi la organizaţii non-profit. Soţul le dadea bani

cersitul e ilegal in Anglia dupa ce tiganii au recurs la cersitul agresiv..asta prin '96-'97

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Nov 22 2008, 11:00 PM
Mesaj #35

Guests

nu promovez cersitul. deci nu dau. Daca nu ar mai da nimeni bani ar disparea cersitul. Sunt atatea alte metode prin care sa ajuti pe cei nevoiasi...

+Quote Post
Vizitator_Leo.
mesaj Nov 23 2008, 02:22 AM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (alex @ Nov 22 2008, 11:00 PM) *
nu promovez cersitul. deci nu dau. Daca nu ar mai da nimeni bani ar disparea cersitul. Sunt atatea alte metode prin care sa ajuti pe cei nevoiasi...

Si cum ai ajuti tu pe cei nevoiasi?
Nici eu nu promovez cersitul dar nu-mi vine sa cred ca macar din cand in cand nu iti este mila de cineva care pare intr-adevar nevoias.Hai sa nu dam in extrema zgarcitilor care isi mananca de sub unghie ca te faci de cacao.

+Quote Post
libertin
mesaj Nov 23 2008, 07:22 AM
Mesaj #37

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 25-May 08
Utilizatorul numarul: 577

Nu dau bani la nici un cersetor. Sunt sigur ca daca ar fi nevoiasi ar putea merge la un centru/fundatie de ajutor social. In unele orase exista cantine sociale, deci in ROMANIA nu se moare de foame.
Eu incerc sa-i ajut pe cei din familie, dar de cand cu criza asta mondiala, ma intreb cum o voi mai face.
Intr-o vreme chiar imi faceam calcule, ca daca as avea 350 de prieteni de la care sa cer 100RON in fiecare zi, mi-as scoate parleala, si inca bine. Cred ca as putea sa contactez vreo 5-10 prieteni din cei 200(din agenda telefonului) si mi-as cumpara un telefon care sa accepte 1000 de contacte, apoi as face transfer de date pe noul telefon si as mai adauga inca vreo 350 de contacte in agenda telefonului.
Daca fiecare ar da cate ceva la 'bugetul personal' sigur m-as descurca bine-bine smile.gif).

Cersetorii castiga mai mult decat multi altii, in plus veniturile lor nu sunt impozabile (nici nu ar trebui sa fie, deoarece se presupune ca banii ce ajung la ei sunt deja impozitati 1data).
Bucuresteni dragi, faceti un calcul: 1 statie de metrou = aprox 2-3 minute, in 2-3 minute omuletul nostru strange aproximativ 1-5RON. Intr-o ora acest cersetor va face cel putin 20RON, in 8 ore 160RON. Cati dintre voi au salarii de 3000RON/luna dintre cei care muncesc 8ore / zi?

+Quote Post
Vizitator_sufix.
mesaj Nov 23 2008, 09:11 AM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (hehe @ Sep 9 2008, 09:54 AM) *
Cersitul NU este ilegal. Nici la noi, nici in tarile civilizate.

Cersitul nu numai ca este ilegal, este chiar infractiune.Vezi art. 326 C.p.

+Quote Post
Vizitator_preda.
mesaj Nov 23 2008, 09:20 AM
Mesaj #39

Guests

pe tigani ii scuip in ochi.plus ca multzi ar fi capabili sa munceasca cv..sa isi castige niste bani intr-un mod cinstit.invalizilor..imi vin 2 chestii in minte 1)filantropica 2)niste versuri din parazitii..no nu cersim cu handicapu la vedere sa facem avere... sunt din ploiesti si le dau unor batrani..mereu..sunt aceiasi..1 leu 5 lei..depinde de cat de multzi bani am..oricum batranilor..le dau..e vina sistemului ca au ajuns asa..in viata lor au muncit pt tara asta de ......iar acum nu se uita nimeni la ei...e trista imaginea..orice roman o cunoaste...oricum..nu mai datzi bani tiganilor!!!!

+Quote Post
Vizitator_dragos.
mesaj Nov 23 2008, 10:46 AM
Mesaj #40

Guests

La inceput dadeam. Ma facea sa ma simt bine. Imi flata egoul. Pana cand au inceput sa vrea mai mult si mai mult si sa devina tot mai obraznici.
Dupa un timp, invatzasera masina si cum apaream la semafor se infiintzau sa le dau bani. De venise ca o taxa de protectie. Enervant.
Pana cand intr-o zi am zis Gata! Nu mai dau nimic. Oricum, nu rezolva problema saraciei, oricum acei cocalari ma dispretuiesc in sinea lor, asa ca valea.
S-a intamplat un miracol.Dupa cateva zile de insistente au inteles ca nu mai obtin nimic de la mine si m-au lasat in pace. Nici nu se mai opreau la masina mea, stiau ca nu vor obtine nimic. Le creasem un reflex conditionat, ca primesc bani cand apar eu, si tot eu i-am dezvatzat de acesta.
De atunci, ne intelegem bine. Eu ii ignoe, ei ma ignora si cauta fraieri in alta parte. Great! smile.gif

+Quote Post
Vizitator_alexandra.
mesaj Nov 23 2008, 01:47 PM
Mesaj #41

Guests

Eu dau bani cersetorilor. Dar am sa supun atentiei dvs. un alt aspect.Intr-un ap. de 4 camere superb, in centrul Bucurestiului, locuieste singura o doamna de 86 de ani posesoare a 200(doua sute) de ha in Cimpia Romana pe care le-a dat in arenda, beneficiara a unei pensii de peste 1000(o mie) de euro primita in urma activitatii in strainatate(daoamna respectiva a revenit in Romania in 1990), posesoare a unei masini cu care se deplaseaza singura "la mosie", mama a trei copii domiciliati in Paris,Geneva si Singapore. Aceasta doamna poseda un certificat de handicap fizic (real) in baza caruia beneficiaza, evident in urma cererilor facute catre statul roman de : indemnizatie de handicapat, scutire de impozit pe casa si masina, asistent social gratuit din partea primariei sect.1 care de 2 ori pe saptamina vine sa-i faca curat si cumparaturi, loc de parcare rezervat . Daca statul roman, care banuiesc ca are obligatia, inainte de a inscrie o pesoana intr-un sistem de protectie, sa faca o ancheta sociala, da bani acestei persoane (inclusiv din banii celor care aici declara ca nu dau bani la cersetori) cum sa nu dau eu in banut batrinului amarit care sta nemiscat intr-un colt sinici macar nu cere!!!!!!

+Quote Post
Vizitator_alexandra.
mesaj Nov 23 2008, 01:59 PM
Mesaj #42

Guests

Am uitat amanuntul cel mai socant din povestioara mea: din cind in cind, primaria sect1 trimite prin asistentul social"batrinei amarite si lipsita de ajutor ", pachetele cu pateuri sa-i indulceasca batrinetea!!!!!!!!!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 23 2008, 02:12 PM
Mesaj #43

Guests

Stiu eu un " batrin amarit care sta nemiscat intr-un colt si nici macar nu cere" in zona Piata Victoriei - cand ia luat alt cersetor locu' nu vreu sa stiti ce era la gura lui .

Nu mai dau nimic cersetorilor !!!

+Quote Post
Vizitator_florin.
mesaj Nov 23 2008, 02:23 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (gabi s @ Sep 9 2008, 12:52 PM) *
Ca sa scapam de cersetori avem nevoie de oameni educati.
Mai bine le-ar da la scoala pana in clasa a 12-a de mancare tuturor copiilor trei feluri de mancare si astfel cei care trimit copii sa cersasca i-ar trimite la scoala sa manance.
Si educati fiind ar avea sanse sa-si gaseasca un loc de munca si astfel nu ar mai ajunge in strada.
Autoritatile nu gestioneaza corect situatia.
Un copil care ajunge sa cerseasca este o victima in fata pedofililor, a escrocilor de tot felul, a violatorilor si astfel dintr-un copil ca acesta cu greu se mai poate integra in societate.
Un astfel de copil ajuns la maturitate poate genera el pentru societate probleme ajungand in puscarii , devenind hot sau tarhar.
Nu mai bine mila aceasta s-ar indrepta spre educarea lor.
MAI GANDITI-VA

Ai dreptate ca nu se face ceea ce trebuie. Totusi, cei care-si trimit copiii la cersit nu o fac pentru mancare ci pentru bani multi ( gandeste-te cam cat castiga o familie de tigani cu 5 copii x 1000 euro/luna din cersit ).
Mai este si problema ca o data intrati in acest circuit al cersitului copiii nu vor sa mai renunte chiar daca li se ofera ajutor. Acum cativa ani imi pierdeam vremea intr-un bar unde aveau si poker electronic. Cativa dintre clientii fideli erau chiar acesti copii cersetori care dormeau in canale. Povesteau ca au fost luati de multe ori de pe strazi si dusi in institutii speciale, unde beneficiau de cazare mai mult decat decenta, educatie, haine curate, apa curenta, mancare si chiar bani de buzunar, dar fugeau in maxim 2 saptamani pentru a se intoarce pe strazi.

+Quote Post
Vizitator_florin.
mesaj Nov 23 2008, 02:27 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (Vlad @ Sep 11 2008, 09:13 AM) *
Eu nu le mai dau bani demult indiferent de forma sub care se infatiseaza cersetorul:batran,handicapat,copil batut de soarta, etc. Toti acestia apartin unor gasti interlope,carora le paseaza banii iar acestia ii mentin in viata pt ca ei sa cerseasca. Acum, sefii gastilor interlope sunt exact acei tigani/interlopi aflati langa tine la semafor cu manelele la maxim in q7-le alb; tot ala care da peste tine pe trecerea de pietoni.
Daca fiecare cersetor face 1mie jumate pe luna in medie si un sef are 50 de cersetori arondati in 50 de intersectii,cati bani ia sefu pe luna?

Ai dreptate. Daca se uita toata lumea atent in jur, in orice loc unde e un batranel, un handicapat sau un copil la cersit/spalat parbrize/etc, undeva in margine vor vedea 1-2 tigani care ii supravegheaza.

+Quote Post
Vizitator_Adi.
mesaj Nov 23 2008, 03:25 PM
Mesaj #46

Guests

Daca reusiti sa castigati mai multi bani decat aveti nevoie sfatul meu e sa nu ii aruncati pe strada. Daca simitit nevoia sa ajutati pe cel de langa voi, puteti sa scrieti un cec pentru Unicef. Eu asa fac. A fost suficient un singur
documentar vazut pe BBC ca sa inteleg cat de batuti de soarta sunt oamenii prin alte locuri sau tari. La noi nu moare nimeni de foame, nici macar ultimul cersetor din Piata Sudului. In alte parti insa copii sufera si mor de foame cu miile. Asa ca de fiecare data cand simt ca ar trebui sa renunt la o parte din banii pe care munca si norocul mi i-au adus prefer Unicef-ul. Parerea mea ...

+Quote Post
Vizitator_bozo.
mesaj Nov 23 2008, 08:57 PM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (lami @ Nov 22 2008, 02:08 PM) *
de obicei nu dau bani cersetorilor, am vazut si "filantropica". totusi mi se intampla uneori s-o fac, cand vad o femeie batrana. imi amintesc de una ce m-a surprins, era imbracata cu lucruri de buna calitate, dar uzate si cersea discret si "cu clasa". i-am dat pe loc o bancnota. sau cand vad o batranica ce vinde flori intr-un colt de strada, ii dau mai mult decat cere.
dar unui popa ce incearca, jenibil, sa-ti baga mana in buzunar, niciodata.

stiti cersetorul acela fara picioare care sta la capatul scarilor din statia de metrou unirea? e adus de copii, carora le-a cumparat case din banii pe care ii dati. in general, cei pe care ii vedeti nu au fost in viata lor la munca. desi sunt zdraveni. eu zic ca pot sa dea cu matura la doua-trei scari de bloc. dar, deh, e greu... da, mai dau si eu la cite o batrinica pricajita... dar in general, cei care nu se ajung din pensie nu sunt agresivi, nu stau cu mina intinsa, ci pazesc umili usa magazinului de piine

+Quote Post
Vizitator_Doru.
mesaj Nov 23 2008, 11:46 PM
Mesaj #48

Guests

Cersitul este degradant,nedemn de secolul nostru dar...nu toti sunt tigani sau jemekeri.Nu uitati ca toata lumea (acum civilizata) a cersit in timpul razboaielor,recesiune,etc.Francezi,nemti,romani stateau cu mana intinsa cand trecea armata.De ce?Fiindca nu aveau CE MANCA.Daca tiganii si boschetarii au facut din asta o afacere e alta treaba.

+Quote Post
Vizitator_tint.
mesaj Nov 24 2008, 08:19 AM
Mesaj #49

Guests

Asemeni multor persoane care au scris pe acest forum, am sentimente impartite in ceea ce priveste cersitul.

Am vazut si eu Filantropica, normal, si am fost marcata. Cred sincer ca exista aceasta organizatie underground a cersetorilor, si aurolacilor, care isi duc viata pe strazi vara, si in canale iarna. Prin 2000, asteptand autobuzul 105 in statia de la Gara de Nord, am urmarit traficul intens du-te/vino desfasurat printr-o gura de canal. La un moment dat, l-am vazut si pe 'stapanul' lor, un tigan in parpalac, elegant, care pastorea turma de puradei cersetori... Si mi-a ajuns.

V-a fost incercata usa la semafor, de catre puradeii de care va este atat de mila? Mie mi se intampla frecvent.

In Germania si Belgia, mi-au cerut de pomana cersetorii lor. Sa stiti ca unora le-am dat. Imbracati jerpelit, dar relativ curat, vin la tine si spun: 'Buna ziua, imi cer scuze ca va deranjez, ati putea sa imi dati un euro?'. 'Nu/Da' 'Va multumesc, imi cer scuze ca v-am deranjat'.

Concluzia mea este ca mila este buna, pentru ca iti deschide sufletul, si te face mai bun, pe tine, ca om. Trebuie sa ne cultivam calitatile umane, mai ales pentru ca este atat de dificil in ziua azi. Bunatate, darnicie, iubire. Cersetorul, in schimb, are alte lectii de invatat, el se confrunta cu mizerie, violenta, indiferent de cati bani castiga. Singurul pe care il ajuti cu adevarat, cand dai de pomana, esti tu insuti.

+Quote Post
Vizitator_Elly.
mesaj Nov 24 2008, 08:35 AM
Mesaj #50

Guests

Sunt de acord cu ce ziceti despre incurajarea cersitului, despre faptul exista retele intregi si ca se fac bani multi din asta.

Dar tot dau din cand in cand la persoane in varsta care imi starnesc mila. Si da, nu pot sa nu ma gandesc ca poate n-au nicio vina, ca poate au muncit la viata lor, dar acum sunt batrani, bolnavi, singuri si nu le ajung banii.

Dar doar la batrani dau, nu la copii, nu la tineri, nu la cei care cer insistent si in orice caz, nu la cei care sunt in stare sa munceasca.

+Quote Post
Inoxesco
mesaj Nov 24 2008, 09:57 AM
Mesaj #51

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 2
Inscris: 30-May 08
Utilizatorul numarul: 919

Sant foarte multi excroci , sant profesionisti in exploatarea sentimentelor... Am vazut intamplator niste scene haioase..., Noi cei ce cotizam, daca o facem, santem : FRAIERI ! ( cu litere mari !). Platim ceea ce se mai numeste si... IMPOZIT PE PROSTIE !

+Quote Post
Vizitator_italian banker.
mesaj Nov 24 2008, 10:13 AM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (toto @ Sep 6 2008, 08:03 AM) *
. Dupa un timp vin ei insisi sa-mi ceara bani (cu imprumut) si atunci e rindul meu sa zimbesc, dar amar. Imi vine sa le zic: "ati vazut Filantropica?" -- dar ma abtin. Nu-i asa, oricind pot fi in locul lor.

Daca tu consideri imprumutul cersit trebuie sa fii tare profund in gandire...

+Quote Post
Vizitator_Sica Choru de la gara.
mesaj Nov 24 2008, 02:08 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (Gigiel @ Sep 6 2008, 07:21 PM) *
Dau bani tuturor celor care imi cer, daca am, pentru ca ma gindesc ca:
1/ oricind pot fi in locul lor;
2/ daca ma mint si-mi cer bani de piine si ei se duc sa-si ia de baut e problema lor. Nu eu mint, ci ei si la urma urmei n-o sa stau sa-i verific ce fac ei cu banii. Si, in plus, daca din 100 de cersetori unul singur chiar isi ia piine eu zic ca e un procentaj ok.
Oricum, prietenii zimbesc ironic si nu inceteaza sa se minuneze de naivitatea mea; sint atit de fericiti cind descopera cit de bou sint incit li se lumineaza ochii. Argumentul lor suprem este "ai vazut Filantropica???" - de parca filmul asta ar fi proba suprema care dovedeste fara univoc ca la cersetori nu trebuie sa le dai bani. Dupa un timp vin ei insisi sa-mi ceara bani (cu imprumut) si atunci e rindul meu sa zimbesc, dar amar. Imi vine sa le zic: "ati vazut Filantropica?" -- dar ma abtin. Nu-i asa, oricind pot fi in locul lor.

ESTE SIGUR CA VEI AJUNGE "ORICUM" IN LOCUL ,LOR DACA ARUNCI BANI cersetorilor.

ITI AMINTESC DOUA PROVERBE:

DACA TE UITI IN TRAISTA SARACULUI O SA O PORTI TOATA VIATA.

PE CINE NU LASI SA MOARA NU TE LASA SA TRAIESTI.

+Quote Post
Vizitator_gabi.
mesaj Nov 24 2008, 02:35 PM
Mesaj #54

Guests

eu nu dau niciodata bani pe strada.

Am gasit o biserica unde pot avea incredere ca banii pe care-i dau ajung unde trebuie si unde este mai urgent, si dau acolo. Mi se pare cel mai bine si cel mai sigur, fie ca Filantropica descrie o realitate sau nu.

+Quote Post
Vizitator_lilI.
mesaj Nov 24 2008, 03:27 PM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (gabi @ Nov 24 2008, 02:35 PM) *
eu nu dau niciodata bani pe strada.

Am gasit o biserica unde pot avea incredere ca banii pe care-i dau ajung unde trebuie si unde este mai urgent, si dau acolo. Mi se pare cel mai bine si cel mai sigur, fie ca Filantropica descrie o realitate sau nu.

se poate. eu insa, n-am incredere in preotii ortodocsi. cati am cunoscut, toti, intr-o forma sau alta, erau niste hoti, jmecheri si ipocriti.

+Quote Post
Vizitator_gabi.
mesaj Nov 24 2008, 03:55 PM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (lilI @ Nov 24 2008, 03:27 PM) *
se poate. eu insa, n-am incredere in preotii ortodocsi. cati am cunoscut, toti, intr-o forma sau alta, erau niste hoti, jmecheri si ipocriti.

nu sunt ortodox, sunt protestant smile.gif

dar nu cred ca asta conteaza - daca gasesti un preot ortodox pe care ajungi sa-l cunosti personal si e OK - foarte bine. Sunt si preoti ortodocsi corecti si cu frica de Dumnezeu.

+Quote Post
Vizitator_ho.
mesaj Nov 24 2008, 04:15 PM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 11 2008, 07:35 PM) *
Sunt muti si au devent agresivi! Din mila (inutila) a unora !

esti tare mai gicule.da mai bine da-le 100 de lei ca sa nu mai vina nici a doua zi.sau mai bine da-le cate 1000 de lei sa nu mai vina toata luna
.sau nu vrei sa le dai 10000 de lei sa nu mai vina tot anul?sau...mai bine sa ii iei acasa la tine acasa ,nu?mars

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 25 2008, 01:16 PM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (ho @ Nov 24 2008, 04:15 PM) *
esti tare mai gicule.da mai bine da-le 100 de lei ca sa nu mai vina nici a doua zi.sau mai bine da-le cate 1000 de lei sa nu mai vina toata luna
.sau nu vrei sa le dai 10000 de lei sa nu mai vina tot anul?sau...mai bine sa ii iei acasa la tine acasa ,nu?mars

parerile mele sunt impartite....dau, dar doar batranilor si femeilor ce vand flori, mai ales ca le cumpar florile si se vede bucuria pe fata lor. sau sunt unele batranele ce vand tot felul de lucruri cusute de ele....au prea multe demnitate sa stea cu mana intinsa si asa, iti ofera ceva in schimb.
copiilor le dau ceva de mancare, ii pun pe ei sa-si aleaga....daca vor bine, daca nu , nu le dau bani!
dar recunosc ca din comoditate niciodata nu m-am interesat ce fundatii sunt si daca pot face donatii....de orice tip. sunt ferm convinsa ca orice cantina/fundatie ar fi incantata daca omul de rand ar veni si ar lasa o suma minima.

+Quote Post
Vizitator_mithrill.
mesaj Dec 18 2008, 07:34 AM
Mesaj #59

Guests

Nu dau bani cersetorilor. Un amarat sta cu mana intinsa, are o postura oarecum rusinata, se vede clar ca nu-i convine ceea ce face... Unui astfel de om ii dau un banut. Dar acestia sunt putini.
Majoritatea fac parte dintr-o industrie infloritoare, care incepe cu racolarea copiilor si se sfarseste cu crima organizata... Din pacate incurajam acest lucru.

+Quote Post
Vizitator_layla.
mesaj Dec 18 2008, 09:23 AM
Mesaj #60

Guests

Nici eu nu dau bani cersetorilor.Am vazut prea multe cazuri in care fie isi luau aurolac sau alcool si tigari, fie fugeau repede cu banul la supraveghetor.Sau culmea cersetoriei, in fata unei farmacii, o femeie in brate cu un copil la cersit, ma opresc zic o fi avand nevoie de medicamente la copil si-mi spune:"Nu-mi luati si mie un pampers la copil?"Se intampla in schimb sa intalnesc batrani care stau langa o gogoserie si ma opresc sa le iau un pachetel si cu o oarecare jena de situatia creata incerc sa le strecor si un banut.In asemenea momente imi vine sa-i impusc pe cei de la putere,pentru umilinta indurata de batrani si le urez sa ajunga in aceeasi situatie.Sau mi s-a intamplat la farmacie sa nu-i ajunga banii unui pensionar in fata mea pentru medicamente si i-am facut semn discret farmacistei ca achit eu, sa-i dea.Si m-am mai intalnit cu o situatie de-a dreptul revoltatoare, cu cateva persoane mai in fata o batranica avea zece mii in mana si doua painici.O vad pe fata de la casa cum se rasteste la ea, ca s-a scumpit si ca ii mai trebuie trei mii.Batranica zice ca n-are altii si fata cica"daca n-ai, ia numai una".Se uita batranica lung si lasa o paine pe tejghea, ce sa faca.Nimeni din cei de fata nu riposteaza.Ba unul lasa si restul pe tejghea, maruntis ce ar fi acoperit costul painicii.Cand ajung la rand nu ma abtin si zic "Daca era mama sau bunica ta la fel ai fi facut?Sau poti fi chiar tu intr-o zi in situatia ei" Am luat painica batranii, am alergat dupa ea,era seara mi-am zis ca nu poate fi departe si am gafat maiestuos, am abordat o alta batranica, care in timp ce incercam sa-i indes painea si o bancnota de cinci zeci in buzunar a fost foarte ofensata de gestul meu , dar dupa ce a inteles i-au dat lacrimile si mi-a spus ca Slava Domnului, ea si sotul ei aveau o pensie decenta dar ca sunt foarte multi batrani necajiti.N-a vrut sa ia nimic si nici pe batranica cu pricina n-am mai gasit-o.Am ramas cu un gust amar si de atunci cu riscul de a atrage toate privirile asupra mea intr-un loc public, ceea ce nu e tocmai placut, ma ofer sa ajut de cate ori consider ca e nevoie.

+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2019 - 03:11 AM