IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum invat in sesiune, sesiune, examene, ponturi
pregatirea pentru examene
Pentru examene invat:
cel mai bine noaptea, mai ales inaintea examenului [ 12 ] ** [32.43%]
doar ziua, noaptea ma oboseste [ 10 ] ** [27.03%]
invat din timp, nu astept sesiunea [ 6 ] ** [16.22%]
din toate cele de mai sus cate putin, cu o tona de cafea alaturi [ 6 ] ** [16.22%]
altfel decat indicat [ 3 ] ** [8.11%]
Total voturi: 37
Musafirii nu pot vota 
hns
mesaj May 27 2008, 10:29 PM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 774

La inceput eram pasare de noapte. Treptat, au inceput sa-mi oboseasca ochii (probabil si de la statul mult la computer). Acum prefer sa invat ziua, dar intodeauna cat mai aproape de ziua examenului, altfel nu pot sa ma mobilizez, poate ca e gresit. unsure.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Cip2k
mesaj May 28 2008, 06:01 AM
Mesaj #2

Nou venit
*

Postari: 5
Inscris: 26-May 08
De la: Romania se trage prostia.
Utilizatorul numarul: 629

Trebuia sa mai pui o optiune la vot:

"Am metode alternative pentru a trece examenele"

Nu toata lumea.... invata. smile.gif

--------------------
"I'll try being nicer if you'll try being smarter."

+Quote Post
@ndreea
mesaj May 28 2008, 09:10 AM
Mesaj #3

Nou venit
*

Postari: 10
Inscris: 28-May 08
Utilizatorul numarul: 807

Pentru mine nu exista notiunea de "invatat"...Nu ai cum sa inveti, mai ales daca examenele sunt grila!Cel mult poti citi...o data, de doua ori, de 10 ori sau te poti baza pe colegul de langa! tongue.gif Si da, noaptea e cel mai potrivit moment, ca nu ii mai auzi pe soferii incompetenti claxonand dupa ce au blocat intersectia, nici pe vecinii de deasupra tipand ca nu s-a dezghetat destul carnea, nu vine nici nenea cu lumina...e liniste!!!!

+Quote Post
ioncosmo
mesaj May 28 2008, 05:11 PM
Mesaj #4

Nou venit
*

Postari: 3
Utilizatorul numarul: 832

Oricat de mult s ar discuta despre "Din timp" sau "In noaptea dinainte", logica e foarte simpla, e ca un proiect de ahitectura pe invers: la un asemenea proiect trebuie sa stai niste ore ca sa prinzi legaturile dintre umbre etc. Or, cursul sau cartea de asimilat sunt un spatiu pe care ne aruncam ochii tot mai mult si tot mai des pana il asimilam destul pentru a duce dimineata ceva pe hartie. Asa ca e o lege a asimilarii tot mai intense, trei ancore in text, zece, 50, 100... pana la tocitul complet.
Fiecare isi gaseste ritmul pentru asta, cred ca pe ultima suta de metri inveti totusi chiar jumate din material daca ai antrenament. Fie ca e noaptea sau saptamana dinainte de examen, arta e sa nu intri in ea din prima.
Asa ca da, in noaptea dinainte e secretul.

+Quote Post
Diana_Gabriela
mesaj May 29 2008, 06:49 AM
Mesaj #5

Nou venit
*

Postari: 2
Utilizatorul numarul: 843

Depinde de curs: la cele care imi plac, informatia o asimilez aproape fara sa vreau. Desi foarte rar am avut un asemenea curs. Felul de a invata depinde mult si de stilul de predare si cerintele profesorului. Materiile care cer toceala (pt mine asta inseamna memorare pe termen scurt), contin detalii care se sterg imediat dupa examen; sunt informatii de unica folosinta. smile.gif

+Quote Post
elaxxx
mesaj May 29 2008, 07:26 AM
Mesaj #6

Nou venit
*

Postari: 13
Inscris: 15-May 08
Utilizatorul numarul: 48

Noaptea fac rezumat din curs (uneori carti) .. ca am loc sa ma intind pe masa, nu ma deranjeaza nimeni. iar inainte de examen recitesc de 2-3 ori rezumatul ...am avut cel mult 14 pagini la un curs foarte voluminos.... o stiam pe dinafara orice ar fi dat....

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Sep 5 2008, 03:57 PM
Mesaj #7

Guests

Si mai suntem si noi... Politehnistii.... Unde idiotu de profesor iti preda 300 de pagini de formule si are pretentii sa le stii pe toate.... Perfect.. Io am picat examenu dupa ce am scris 2 subiecte de teorie am facut toata problema si cacatu de calculator a gresit calculu final.... Ca nu citea paranteza de sub radical............
Motivul editarii: Nu folositi Caps Lock

+Quote Post
Vizitator_Musafiranaylil20.
mesaj Oct 14 2008, 07:16 PM
Mesaj #8

Guests

cu cartea-n fata

+Quote Post
Karunad
mesaj Oct 16 2008, 08:26 PM
Mesaj #9

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 7-October 08
Utilizatorul numarul: 3 788

cel mai bine e sa-ti pui cartea sub perna cand dormi, ajuta mult asta.

+Quote Post
Vizitator_tocilaru.
mesaj Oct 17 2008, 07:37 AM
Mesaj #10

Guests

Eu cu vreo saptamana inainte bat cazinourile sa fac rost de bani de examen. Daca iese Blackjacku' imi raman bani sa ma si fac muci dupa examen. Bafta!

+Quote Post
Vizitator_Musafir_ionelia.
mesaj Nov 29 2008, 09:36 PM
Mesaj #11

Guests

eu is "boboaca", nu am fost la niciun curs abia le_am primit, nici nu am reusit sa imprim tot si sunt disperata, habar nu am cum sa le citesc, ce sa mai spun de invatat sad.gif(
bafta la examne

+Quote Post
Vizitator_Vasilica Tocilaru.
mesaj Jan 10 2009, 12:42 PM
Mesaj #12

Guests

gata cu lenea! de ieri io m-am pus cu burta pe carte! este de departe cea mai buna metoda de a invata pentru sesiune!

+Quote Post
nicubila
mesaj May 3 2009, 07:19 AM
Mesaj #13

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 9-September 08
Utilizatorul numarul: 2 917

nu te fortezi ca nu iese mai bine. incet, citesti relaxat, ca sa se lipeste.
dupa fiecare examen o betie sa cureti tot, faci loc la urmatorul examen. tine, pe cuvant.
daca ii ceva materie faina, inveti oricum cu drag, daca nu, lepezi usor prostiile alea cu 10-12 beri.

si nu uita sa lasi una bucata examen pe toamna, vi si tu in vara cu ceilalti la o berica. de preferat un examen dinala de 2 bani de tre numa sa dai pe la examen si gata.

bafta

+Quote Post
Vizitator_Vasilica Tocilaru.
mesaj Jul 4 2009, 04:14 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (nicubila @ May 3 2009, 07:19 AM) *
nu te fortezi ca nu iese mai bine. incet, citesti relaxat, ca sa se lipeste.
dupa fiecare examen o betie sa cureti tot, faci loc la urmatorul examen. tine, pe cuvant.
daca ii ceva materie faina, inveti oricum cu drag, daca nu, lepezi usor prostiile alea cu 10-12 beri.

si nu uita sa lasi una bucata examen pe toamna, vi si tu in vara cu ceilalti la o berica. de preferat un examen dinala de 2 bani de tre numa sa dai pe la examen si gata.

bafta

bine ca am luat vacanta. am fost pe acasa pe la ai mei , am cosit fanul ('fo 140 de hectare), l-am urecheat pe ala micu' (a devenit obraznic cu taica), am adunat 38 carute cu pepeni de la bunicu' din Dabuleni. am revenit in oras cu pepenii si i-am bagat la vanzare- stau la umbra, citesc cursuri, mai vand un harbuz, mai alerg dupa tiganii ciorditori, de fiecare data pun mana pe ei si le dau infrangerea, iar mai invat. e misto ca-mi ies toate perfect. sunt minunat.

+Quote Post
Vizitator_Maricica Studentica.
mesaj Jul 8 2009, 06:59 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Vasilica Tocilaru @ Jul 4 2009, 04:14 PM) *
bine ca am luat vacanta. am fost pe acasa pe la ai mei , am cosit fanul ('fo 140 de hectare), l-am urecheat pe ala micu' (a devenit obraznic cu taica), am adunat 38 carute cu pepeni de la bunicu' din Dabuleni. am revenit in oras cu pepenii si i-am bagat la vanzare- stau la umbra, citesc cursuri, mai vand un harbuz, mai alerg dupa tiganii ciorditori, de fiecare data pun mana pe ei si le dau infrangerea, iar mai invat. e misto ca-mi ies toate perfect. sunt minunat.

Ce mai rasei, dom'le. biggrin.gif Mersi!

+Quote Post
Bioshock
mesaj Mar 8 2010, 11:15 PM
Mesaj #16

Membru
**

Postari: 71
Inscris: 8-March 10
Utilizatorul numarul: 18 991

Cu doua zile inainte de examene,nu tocesc,invat logic si am luat cu brio toate examenele vietii smile.gif

+Quote Post
Vizitator_nedumeritul.
mesaj Jun 27 2010, 02:06 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Bioshock @ Mar 8 2010, 11:15 PM) *
Cu doua zile inainte de examene,nu tocesc,invat logic si am luat cu brio toate examenele vietii smile.gif

Ce inseamna "invat logic"? Help me, vreau si eu sa reusesc in viata. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_un trecator....
mesaj Jun 27 2010, 03:00 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (nedumeritul @ Jun 27 2010, 02:06 PM) *
Ce inseamna "invat logic"? Help me, vreau si eu sa reusesc in viata. smile.gif

N-ai sa afli in vecii vecilor amin,shokul asta biologic e de-o prostie crunta,crede-ma,l-am intilnit undeva unde batea cimpii tot asa cu"scoala vietii" pe care o urmeaza el,cu masini tunate cica,pitipoance la care el si alti<neindoctrinati>ca el le trag cu ochiul,cum isi aranjaza el muschiuletii pe fizic,ca are multi,,ar fi culturist cica,(tot de la el zicere),ca el nu e un "looser"cum sint toti de pe forum,si cite si mai cite...Fii cu rabdare ca incepe cit de curind,stai pe loc repaus(numai te rog sa nu-i atragi atentia ca face cacofonii si ca nu are semne de punctuatie pentru ca satea sint mizilicuri,la importanta"scoala a vietii"pentru care nu trebuie sa tocesti,ci"sa inveti logic"pe care o urmeaza MARIA_SA cu onor,nici nu s-a auzit de ele...).Ciuleste urechile ca vine,il simt,e aproape....

+Quote Post
Vizitator_nerdul.
mesaj Jun 27 2010, 04:15 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (un trecator... @ Jun 27 2010, 03:00 PM) *
N-ai sa afli in vecii vecilor amin,shokul asta biologic e de-o prostie crunta,crede-ma,l-am intilnit undeva unde batea cimpii tot asa cu"scoala vietii" pe care o urmeaza el,cu masini tunate cica,pitipoance la care el si alti<neindoctrinati>ca el le trag cu ochiul,cum isi aranjaza el muschiuletii pe fizic,ca are multi,,ar fi culturist cica,(tot de la el zicere),ca el nu e un "looser"cum sint toti de pe forum,si cite si mai cite...Fii cu rabdare ca incepe cit de curind,stai pe loc repaus(numai te rog sa nu-i atragi atentia ca face cacofonii si ca nu are semne de punctuatie pentru ca satea sint mizilicuri,la importanta"scoala a vietii"pentru care nu trebuie sa tocesti,ci"sa inveti logic"pe care o urmeaza MARIA_SA cu onor,nici nu s-a auzit de ele...).Ciuleste urechile ca vine,il simt,e aproape....

Eu vreau sa-mi largesc orizontul. Cred ca o sa ma fac postas. Daca nu gasesc adrisantul la adresa mentionata, o iau logic din aproape in aproape. Mai degraba detectiv? unsure.gif

+Quote Post
Vizitator_musafir.
mesaj Jun 30 2010, 08:33 AM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Musafir_ionelia @ Nov 29 2008, 09:36 PM) *
eu is "boboaca", nu am fost la niciun curs abia le_am primit, nici nu am reusit sa imprim tot si sunt disperata, habar nu am cum sa le citesc, ce sa mai spun de invatat sad.gif(
bafta la examne

Ori te apuci serios, ori lasa-te de scoala. E plina tara de incompetenti cu facultate.

Tot ce e invatat in sesiune se uita repede, asa ca te alegi cu competente zero din scoala. Plus ca asta inseamna ca nici nu-ti place sa inveti, ori dupa ce termini scoala, ca sa ramai competitiv(a), va trebui sa faci asta tot timpul. Ori, fara antrenament ..

+Quote Post
AlbastrudeVorone...
mesaj Jul 1 2010, 08:59 AM
Mesaj #21

Membru veteran

Postari: 262
Inscris: 19-May 10
De la: Deutschland,Bavaria
Utilizatorul numarul: 20 584

Citeaza (Musafir_ionelia @ Nov 29 2008, 09:36 PM) *
bafta la examne

Simplu. Ai timp berechet. Le citesti ca pe roman si in restante le aprofundezi sau.. mai bine la anul, ai posibilitatea sa treci si pe la cursuri! Momentan pregateste-ti si un speech pentru profesori, care sa-i convinga ca, faci parte totusi din grupa lor. Apropos,lucrezi ?Sau ai facut sant in cluburi?

+Quote Post
Painkiller
mesaj Jul 2 2010, 04:28 AM
Mesaj #22

Nou venit
*

Postari: 9
Inscris: 13-August 08
De la: China
Utilizatorul numarul: 2 263

Citeaza (Vasilica Tocilaru @ Jul 4 2009, 04:14 PM) *

Bai bace da' bine le zici. Ia mai zii vreo doua ca se ne inveselesti. biggrin.gif

+Quote Post
Invincible
mesaj Jul 5 2010, 10:03 PM
Mesaj #23

Membru
**

Postari: 51
Inscris: 3-December 08
Utilizatorul numarul: 5 059

Ziua, in salile facultatii. Pe atunci stateam la camin si inca nu aparusera amenzile pentru tulburarea linistii in timpul sesiunii.
Mergeam la faculta si pana noaptea tarziu faceam exercitii la tabla (politehnica). am preferat sa merg la faculta chiar si dupa ce au aparut amenzile.
Vad ca suntem in 6 iulie. cred ca s-a terminat sesiunea.... smile.gif

--------------------
morom3t3.wordpress.com

E inutil sa ma ataci caci esti steril,/Apar in stil letal si te surprind,/Te prind, te scufund in benzina si te aprind zambind./Ma metamorfozez in nor, ma urc la cer, te fulger si cobor,/Scot katana si trec la lupta, la sol,/Trec cu ea prin tine lasandu-ti sufletul gol./Pana nu mori, nu mor!

+Quote Post
Vizitator_Silviu.
mesaj Oct 29 2010, 09:44 PM
Mesaj #24

Guests

io sunt studnt la spiru haret ; io nu invat in sesiune si frec puula tota zioa ca vreu sa vaz ce poa sa iasa din kestia asta.

+Quote Post
Vizitator_Biggy.
mesaj Nov 2 2010, 03:00 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (Silviu @ Oct 29 2010, 09:44 PM) *
io sunt studnt la spiru haret ; io nu invat in sesiune si frec puula tota zioa ca vreu sa vaz ce poa sa iasa din kestia asta.

Mareane....Tu esti mah? Esti undercover "pa persoana fizica"?

+Quote Post
Vizitator_un parinte platitor de taxa.
mesaj Jan 19 2011, 03:27 PM
Mesaj #26

Guests

N-a inceput sesiunea?

+Quote Post
Vizitator_Clubman.
mesaj Jan 19 2011, 03:52 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (un parinte platitor de taxa @ Jan 19 2011, 03:27 PM) *
N-a inceput sesiunea?

Da ce te-ntereseaza tataita? Mai bine trimite bani de a zecea rata semestriala si vezi de ia imprumut de la CARP ca luna viitoare-s restantele. Plus ca tu stii cat de scumpe-s manualele? O suta primu volum de Black Label, da nu le ai mata cu limbile straine... Ce sa mai spun ca un loc in camin l-o facut hotii astia zece milioane pe luna de cand cu reforma! Jos toata lumea, faceti loc sa venim noi!

+Quote Post
Vizitator_nerdul.
mesaj Mar 8 2011, 08:49 PM
Mesaj #28

Guests

Ce de studenti pe aici! Am un bilet in plus la un concert Jstor wink.gif Ce ziceti? rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Adellheyde.
mesaj Feb 22 2012, 05:47 PM
Mesaj #29

Guests

invat cateva zile pentru fiecare examen, citesc materialul respectiv de cat mai multe ori, incerc sa reproduc cu voce tare, ma concentrez cat mai mult acolo ignorand alte activitati (in limita posibilitatilor), ma mint singura ca imi doresc cu adevarat sa retin ceea ce citesc, ca e primordial chiar daca e vorba de o materie foarte plictisitoare. Cam asta e smile.gif

+Quote Post
Vizitator_sofroneclaudiu.
mesaj Dec 7 2015, 01:06 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Adellheyde @ Feb 22 2012, 05:47 PM) *
MEE TO

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2017 - 07:12 PM