IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Vise despre america de nord
Vizitator_qkwl.
mesaj Jan 27 2009, 04:34 AM
Mesaj #1

Guests

Intra pe usa biroului, deschise monitorul si se aseza pe scaun. Inainte de orice altceva arunca o privire pe serviciul de mesagerie electronica, era exact ora la care intra de obicei in legatura cu prietenul “canadian”. Un amestec de admiratie si fascinatie, de frica si poate si de putina invidie ii domina gandurile de fiecare data cand conversau la distanta. El era inca in tara, iar prietenul era plecat deja de cativa ani in “aproape” America - vecinul de la nord al stapanilor lumii. Nu conta asa de multa tara de fapt, ce conta cu adevarat erau gandurile lui de aventura de o viata. Toate filmele alea vazute in copilarie si adolescenta despre America de nord, capatau acum, prin discutiile astea la distanta cu cineva care locuia acolo, o alta dimensiune iar visele de copil pareau ca pot prinde pentru prima data viata. Conversa si parca traia si el un pic acolo pe taramurile fagaduintei, absorbea cu putere nemaipomenita fiecare cuvant si fiecare bucatica de informatie. Nu avea importanta subiectul de discutie, era vorba de o intamplare la magazin, sau poate despre ceva de pe strada sau de la birou, nu conta, toate astea ii alimentau imaginatia si asta era singurul lucru care avea cu adevarat importanta. Ni se repeta de atat de multe ori, copii fiind, ca mintea omului nu are limite in imaginatie si culmea, cat de adevarat poate fi, doar sa vrei sa ii dai friu liber si ea te poarta oriunde visezi. Cateodata se intampla poate sa nu mai poti face asta de unul singur, esti prea obosit sau ai pierdut speranta si atunci numai ceva sau cineva ti-o mai poate elibera - prietenul de la mare distanta a facut-o pentru el, l-a scos din amortirea de fiecare zi si i-a lasat visele sa zboare din nou, iar pentru asta avea sa ii fie recunoscator toata viata prietenului… “canadian”.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Alexia.
mesaj Jan 27 2009, 07:59 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (qkwl @ Jan 27 2009, 04:34 AM) *

Si ce te faci cu visele daca pretenu' "canadian" tasteaza din Pantelimon, etajul 9? laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 20 2009, 09:06 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (qkwl @ Jan 27 2009, 04:34 AM) *
Intra pe usa biroului, deschise monitorul si se aseza pe scaun. Inainte de orice altceva arunca o privire pe serviciul de mesagerie electronica, era exact ora la care intra de obicei in legatura cu prietenul “canadian”. Un amestec de admiratie si fascinatie, de frica si poate si de putina invidie ii domina gandurile de fiecare data cand conversau la distanta. ...

Ei oameni buni, cand va veti trezi sa realizati ca America nu e ceea ce pare de-aici? Suntem serviti o dieta de propaganda desantata, doar-doar, vom pica in lat. Cel caruia i s-a luat interviul a cazut si el se pare, dar macar s-a trezit. Noi ce asteptam ?

http://sceptik.wordpress.com/2008/11/12/in...n-intors-acasa/

+Quote Post
Mda
mesaj Mar 21 2009, 09:28 AM
Mesaj #4

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 92
Inscris: 21-July 08
Utilizatorul numarul: 1 931

Citeaza (Musafir @ Mar 20 2009, 09:06 PM) *
Ei oameni buni, cand va veti trezi sa realizati ca America nu e ceea ce pare de-aici? Suntem serviti o dieta de propaganda desantata, doar-doar, vom pica in lat. Cel caruia i s-a luat interviul a cazut si el se pare, dar macar s-a trezit. Noi ce asteptam ?

http://sceptik.wordpress.com/2008/11/12/in...n-intors-acasa/

ne-ai innebunit cu interviul tau. UNUL. ca si aia care dau ca referinta site-ul cacamede despre canada. nu mai generalizati. daca voi vedeti america mai neagra ca romania si nu v-ati descurcat in america, asta nu inseamna ca toti sunt ca voi.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Mar 21 2009, 04:36 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Mda @ Mar 21 2009, 09:28 AM) *
ne-ai innebunit cu interviul tau. UNUL. ca si aia care dau ca referinta site-ul cacamede despre canada. nu mai generalizati. daca voi vedeti america mai neagra ca romania si nu v-ati descurcat in america, asta nu inseamna ca toti sunt ca voi.

Trebuie sa recunosti ca America este mai neagra decat Romania.La propriu.Nu vreau sa par rasist dar adevarul este ca tiganul care fura,mahalaua,maneaua de care ne tot plangem sunt glume de prost gust in comparatie cu gastile inarmate din America,cu ghettourile in care nici politia nu prea are curaj sa se duca,cu hip-hopul dat la maxim in masini echipate cu 'sisteme'.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 21 2009, 08:10 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Mda @ Mar 21 2009, 09:28 AM) *

Vezi ca e un topic cu unu care vrea sa vina in america:http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopic=1144
lui ce sfat ii dai, wise guy?

+Quote Post
Vizitator_qkwl.
mesaj Nov 16 2009, 03:50 AM
Mesaj #7

Guests

Gandurile ii zburara apoi cu ani in urma cand in armata find in decembrie '89 era impreuna cu prietenul "canadian" in garda undeva intr-un oras din Moldova "aparand" un combinat chimic de "teroristi" si avand doar baioneta la brau, acum zambea cand isi aducea aminte dar atunci traise cu intensitate maxima fiecare secunda. Vorbeau despre cum va fi peste ani in tara lor, cum va fi viata lor, doar cativa ani gandeau ei atunci, despre planurile lor de tineri barbati aproape adolescenti de fapt inca, dar pe umerii carora se afla atunci toata tara. Cel putin asa simteau ei in clipele acelea si asta le dadea putere dar si speranta nebuna despre toate lucrurile bune ce vor veni pentru ei si toti ceilalati alaturi de ei. Anii trecusera atat de repede insa si atat de putin din tot ce visasera se implinise, atat de putin incat era dureros sa se mai gandeasca la asta. Tudor poate intuise toate astea ceva mai devreme si poate de asta era deja plecat departe, obosit sa mai astepte sau sa mai lupte pentru visele lui in tara asta,... tara la care cu siguranta tinea dar care parca ii tradase planurile de odinioara. Copil sau tanar adolescent fiind nu se gandise in mod constient la lucrurile astea dar pe masura ce anii trecusera gandul ca are de fapt o singura viata si ca ea merita sa fie traita asa cum si-a imaginat din totdeauna era tot mai inclinat sa faca tot ce era omeneste posibil incat cat mai multe din tot ce visase sa se poata indeplini.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 16 2009, 08:58 AM
Mesaj #8

Guests

lasa-ne, tovarase paunescu.

+Quote Post
Vizitator_din_Canada_ajuns_ACASA.
mesaj Nov 28 2009, 08:16 PM
Mesaj #9

Guests

http://www.proza.ro/proza.php/proza/13915147/index.html

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd January 2019 - 06:19 AM