IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

9 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Eu cum imi vand garsoniera?
Vizitator_Bairam.
mesaj Sep 19 2008, 12:10 PM
Mesaj #1

Guests

M-am agitat, am vorbit cu tot felul de indivizi, m-au apucat toti dracii, am ajuns sa postez aici ca poate a mai trecut cineva prin ce trec eu.

Problema pe scurt: Trebuie, chiar trebuie sa vand o garsoniera veche, dar marfa, in bloc trainic, pe o piata blocata si bantuita de tot felul de agenti care in loc sa ajute - poate se misca ceva cu putina destoincie si daruire, spre binele lor viitor - fac in continuare tot felul de marlanii. Si numai marlanii. Eu cum procedez?

Problema pe larg, story included: Am o garsoniera in zona misto (think Iancului-Foisor-Dimitrov-Bucur, p-acolo), in bloc vechi. Prima data m-am gandit ca ce-ar fi sa o vand pe la sfarsitul anului trecut. Inca nu se crizase nimeni. Dar au trecut zilele si am scos-o la vanzare in ianuarie. Nimic. Cateva saptamani mai tarziu, vreo doua mai precis, am inceput sa citesc pe net ca e piata varza, ca nu misca nimic, sa mai astept etcetera.

Initial, vorbisem cu niste amici care, ziceam eu, se pricep, au legaturi in imobiliare. Mi-au zis sa o scot sus, ca "e zona, bag-o pe la 87" de mii de euro. M-am uitat si io, am vazut ca era un pret mediu pentru o garsoniera p-acolo, am zis ok. In alea doua saptamani si in continuare inca vreo luna si ceva am tot taiat din pret, ajunsese pana la 82.000 parca. Initial am apelat la niste agenti, dupa aia am dat anunturi si pe cont propriu si am ajuns tot la agenti, toti cu aceeasi vorba: "vorbim cu clientii si venim, cam cand sunteti liber?" "Dimineata devreme si seara tarziu". "Super". Super pe ma-sa, un client n-am vazut.

Apoi au dat-o astia ca e nasol sa vinzi in bloc vechi, ca nu mai dau bancile credit. Mai intai cu juma de gura, apoi, de pe la inceput de martie, cu toata gura.

Apoi, au intervenit niste probleme, n-am mai putut sa ma agit. M-am eliberat abia acu, la sfarsit de august, cand de fapt nu m-am eliberat, ci m-am vazut in ipostaza ca trebuie sa-mi vand garsoniera, dincolo de simpla intentie de la inceputul anului. Auzisem ca piata se dezmortise un pic, niste cunostinte tocmai reusisera sa vanda un apartament, auzisem si de altii ca s-au descurcat, nu usor, dar le-a iesit in cele din urma.

Zic pa agentiilor si dau, ca tot omul, anunt pe anuntul.ro, imobiliare.ro si run.ro. Cu magazinuldecase.ro am zis sa mai astept, ca m-am uitat pe la ei cu preturile lor "reale" si am vazut ca erau mult, dar mult peste pretul mediu de pe celelalte site-uri. M-am interesat in stanga si-ndreapta: pretul era deja considerabil mai jos fata de primavara, se apropia, la sfarsit de august, de 70.000 in zona aia, daca era garsoniera varza, si statea in jur de 75.000 daca era ok garsoniera.

Ma consult cu unu-altul, imi zic ca a mea are imbunatatiri considerabile, hai sa o pun la ceva peste 75.000, sa o negociez pana la 75. Platesc pe sms la anuntul.ro, ma scarpin in cap pana deslusesc ce sa fac pe run.ro, stau si citesc termenii pe imobiliare.net, dupa care sus cu anuntul.

In patru zile m-au sunat cinci oameni, toti de la agentii, mereu cu acelasi schimb de replici: "Unde mai precis? Comisionul agentiei e inclus?" Raspunsul: "Nu, nu e inclus, cat e, 3%? Nu, il negociem, dau maxim atat". "OK, cand sunteti la locatie?" "Dimineata devreme si seara tarziu". "
"Venim! Pa!" "Pa!"

Au venit pe dracu. Mai rau, m-am trezit ca dupa primele telefoane anuntul meu a fost modificat (mai putin pe anuntul.ro), cu niste procente in plus, pus de cate o agentie in locul anuntului original. Situatia s-a repetat si la anunturile urmatoare pana am scazut la 72.000 - de fiecare data mai suna una-doua agentii si dupa aia anuntul meu ia-l de unde nu e, inlocuit cu altele, cu aceeasi descriere, dar cu 74-75.000 pretul si eventual cu etajul/locatia schimbate. Chiar daca dupa primul anunt am inceput sa le atrag atentia agentilor care ma suna ca le fac scandal daca mai vad anunturi modificate fara sa negociem in prealabil comisionul.

Ca sa nu mai zic ca din cate am priceput in blocul meu mai sunt doua garsoniere la vanzare, dar pe site-urile de anunturi apar, combinat, vreo 7-8, cu preturi de la 55 la 90 de mii.

Acum ma gandesc sa las abrupt din pret. Pana la cat sa las (bloc vechi, zona de mai sus, mai toate imbunatatirile, piata in groapa)? Si unde sa-mi anunt garsoniera ca sa nu-mi mai calce in picioare agentii ultima urma de speranta ca poate pretul meu apare ok si poate, poate, nimeresc vreun cumparator?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Iulian.
mesaj Sep 19 2008, 12:38 PM
Mesaj #2

Guests

In acest moment sunt multi potentiali cumparatori care au credite aprobate si nu s-au decis ce cumpara. Piata este in expectativa, nu este clar in ce masura proiectele noi sunt de incredere, daca se vor termina la termen. Dilemele au ajuns trileme... de la "sa inchiriez sau sa cumpar" a mai aparut "sa cumpar in bloc vechi sau in proiect nou".
De asemenea, in absenta unei nevoi imperioase de a vinde acum recomand sa nu scazi la pret. Exista clienti si agentii care monitorizeaza anunturile si vad ca scazi la pret. In momentul in care te-au "mirosit" vor astepta si mai mult, poate mai scazi.
Evident, nu iti cunosc constrangerile si nu imi permit sa judec situatia ta. Doar sa fii atent si la aspectele psihologice, pentru ca tot ce se intampla in acest moment se rezuma la emotii peste alte emotii.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 19 2008, 12:39 PM
Mesaj #3

Guests

Garsoniera in Bucuresti: maxim 30.000 pret corect. Daca e si in bloc vechi... 20-25.

Evident ca asta nu e pretul actual al pietei... asta e pretul CORECT.
Asa ca.. multa bafta la fraierit eventualii cumparatori cu orice depaseste aceasta suma.

+Quote Post
Vizitator_Kulae.
mesaj Sep 19 2008, 12:41 PM
Mesaj #4

Guests

Sa iti spun foarte pe scurt cum a fost la mine:
In ianuarie mi-am scos apartamentul la vanzare, bloc vechi, zona buna - foarte buna, 3 camere. Pret mediu afisat pe situri specializate pentru apartamente asemanatoare ...

+Quote Post
Vizitator_aladin.
mesaj Sep 19 2008, 12:44 PM
Mesaj #5

Guests

Asta e vreme de cumparat. Randamentul anual la inchirierea unei garsoniere in Bucuresti (cu o valoarea de piata de 50.000 de euro) bate spre 10%, dublu fata de Paris sau Munchen

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Sep 19 2008, 12:44 PM
Mesaj #6

Guests

Mergi cu /// Platesti un pret fix pentru listare (nu comision), vin sa-ti faca poze iar apoi pretul de acolo e sub controlul tau.

Eu am cumparat acu 2 luni un apartament cu 3 camere de acolo. Inainte, cam un an de zile am vorbit cu diversi agenti manifestandu-mi intentia de cumparare, si n-am auzit decat "e prea putin cat oferiti, nu se mai gaseste la pretul asta", iar cand in fine am aranjat o vizionare, agentul nu s-a prezentat. Cand am dat cu telefonul dupa el, cica actele nu erau chiar in regula.

Mergi cu //// si scapi de toti excrocii din agentii. Da' sa stii ca si apartamentul pe care l-am cumparat eu, la 115000, fusese listat initial la 140000. Iar o baba din acelasi bloc e convinsa ca prin ianuarie ar fi putut sa-si vanda un 4 camere cu 180-190... Deci diferenta dintre ce se da si ce se cere e foarte mare, iar daca te grabesti o s-o platesti tu. Bafta!

PS: Blocul cu pricina e la mama dracului in Militari.
Motivul editarii: spam

+Quote Post
Vizitator_Kulae.
mesaj Sep 19 2008, 12:47 PM
Mesaj #7

Guests

Sa iti spun foarte pe scurt cum a fost la mine:
In ianuarie mi-am scos apartamentul la vanzare, bloc vechi, zona buna - foarte buna, 3 camere. Pret mediu afisat pe situri specializate pentru apartamente asemanatoare ...

+Quote Post
Vizitator_ion.
mesaj Sep 19 2008, 12:47 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 19 2008, 12:39 PM) *
Garsoniera in Bucuresti: maxim 30.000 pret corect. Daca e si in bloc vechi... 20-25.

Asa ca.. multa bafta la fraierit eventualii cumparatori cu orice depaseste aceasta suma.

Niciodata nu am inteles de ce mai nou apartamentule in blocurile vechi ar fi mai ieftine daca in cele noi. Vorbim de aceeasi suprafata, si finisaje similare. In situatia asta cand te gandesti ca un bloc nou este destul de probabil undeva la periferie, unde apara problemele legate de acces, mijloace de transport , magazine, iar de cealata parte avem blocurile vechi care pe fondul construirii de tot mai multe blocuri noi ajung incet incet sa fie tot mai in centru de fapt. Chiar si asa un pret de 30000 de euro o garsoniera mi se pare destul de hazardat si cu un semn de intrebare legata de calitate

+Quote Post
Vizitator_DoDo.
mesaj Sep 19 2008, 12:48 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Iulian @ Sep 19 2008, 12:38 PM) *
In acest moment sunt multi potentiali cumparatori care au credite aprobate si nu s-au decis ce cumpara. Piata este in expectativa, nu este clar in ce masura proiectele noi sunt de incredere, daca se vor termina la termen. Dilemele au ajuns trileme... de la "sa inchiriez sau sa cumpar" a mai aparut "sa cumpar in bloc vechi sau in proiect nou".
De asemenea, in absenta unei nevoi imperioase de a vinde acum recomand sa nu scazi la pret. Exista clienti si agentii care monitorizeaza anunturile si vad ca scazi la pret. In momentul in care te-au "mirosit" vor astepta si mai mult, poate mai scazi.
Evident, nu iti cunosc constrangerile si nu imi permit sa judec situatia ta. Doar sa fii atent si la aspectele psihologice, pentru ca tot ce se intampla in acest moment se rezuma la emotii peste alte emotii.

Cred ca visezi. Cine se pune acum in fata valului va fi spulberat!! E o regula pe orice piata. Asa ca acum ori dai in bid, ori astepti o eventuala revenire. desi la un apartament de 20 de ani nu prea mai e timp de reveniri de preturi.

+Quote Post
Vizitator_Ionaşcu.
mesaj Sep 19 2008, 12:49 PM
Mesaj #10

Guests

Ce e ăla preţul "corect"? Preţul nu poate fi dec
Motivul editarii: Sorry, nu postati va rog cu diacritice!

+Quote Post
Vizitator_jon de la bloc.
mesaj Sep 19 2008, 12:50 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Bairam @ Sep 19 2008, 12:10 PM) *
M-am agitat, am vorbit cu tot felul de indivizi, m-au apucat toti dracii, am ajuns sa postez aici ca poate a mai trecut cineva prin ce trec eu.

Problema pe scurt: Trebuie, chiar trebuie sa vand o garsoniera veche, dar marfa, in bloc trainic, pe o piata blocata si bantuita de tot felul de agenti care in loc sa ajute - poate se misca ceva cu putina destoincie si daruire, spre binele lor viitor - fac in continuare tot felul de marlanii. Si numai marlanii. Eu cum procedez?

Problema pe larg, story included: Am o garsoniera in zona misto (think Iancului-Foisor-Dimitrov-Bucur, p-acolo), in bloc vechi. Prima data m-am gandit ca ce-ar fi sa o vand pe la sfarsitul anului trecut. Inca nu se crizase nimeni. Dar au trecut zilele si am scos-o la vanzare in ianuarie. Nimic. Cateva saptamani mai tarziu, vreo doua mai precis, am inceput sa citesc pe net ca e piata varza, ca nu misca nimic, sa mai astept etcetera.

Initial, vorbisem cu niste amici care, ziceam eu, se pricep, au legaturi in imobiliare. Mi-au zis sa o scot sus, ca "e zona, bag-o pe la 87" de mii de euro. M-am uitat si io, am vazut ca era un pret mediu pentru o garsoniera p-acolo, am zis ok. In alea doua saptamani si in continuare inca vreo luna si ceva am tot taiat din pret, ajunsese pana la 82.000 parca. Initial am apelat la niste agenti, dupa aia am dat anunturi si pe cont propriu si am ajuns tot la agenti, toti cu aceeasi vorba: "vorbim cu clientii si venim, cam cand sunteti liber?" "Dimineata devreme si seara tarziu". "Super". Super pe ma-sa, un client n-am vazut.

Apoi au dat-o astia ca e nasol sa vinzi in bloc vechi, ca nu mai dau bancile credit. Mai intai cu juma de gura, apoi, de pe la inceput de martie, cu toata gura.

Apoi, au intervenit niste probleme, n-am mai putut sa ma agit. M-am eliberat abia acu, la sfarsit de august, cand de fapt nu m-am eliberat, ci m-am vazut in ipostaza ca trebuie sa-mi vand garsoniera, dincolo de simpla intentie de la inceputul anului. Auzisem ca piata se dezmortise un pic, niste cunostinte tocmai reusisera sa vanda un apartament, auzisem si de altii ca s-au descurcat, nu usor, dar le-a iesit in cele din urma.

Zic pa agentiilor si dau, ca tot omul, anunt pe anuntul.ro, imobiliare.ro si run.ro. Cu magazinuldecase.ro am zis sa mai astept, ca m-am uitat pe la ei cu preturile lor "reale" si am vazut ca erau mult, dar mult peste pretul mediu de pe celelalte site-uri. M-am interesat in stanga si-ndreapta: pretul era deja considerabil mai jos fata de primavara, se apropia, la sfarsit de august, de 70.000 in zona aia, daca era garsoniera varza, si statea in jur de 75.000 daca era ok garsoniera.

Ma consult cu unu-altul, imi zic ca a mea are imbunatatiri considerabile, hai sa o pun la ceva peste 75.000, sa o negociez pana la 75. Platesc pe sms la anuntul.ro, ma scarpin in cap pana deslusesc ce sa fac pe run.ro, stau si citesc termenii pe imobiliare.net, dupa care sus cu anuntul.

In patru zile m-au sunat cinci oameni, toti de la agentii, mereu cu acelasi schimb de replici: "Unde mai precis? Comisionul agentiei e inclus?" Raspunsul: "Nu, nu e inclus, cat e, 3%? Nu, il negociem, dau maxim atat". "OK, cand sunteti la locatie?" "Dimineata devreme si seara tarziu". "
"Venim! Pa!" "Pa!"

Au venit pe dracu. Mai rau, m-am trezit ca dupa primele telefoane anuntul meu a fost modificat (mai putin pe anuntul.ro), cu niste procente in plus, pus de cate o agentie in locul anuntului original. Situatia s-a repetat si la anunturile urmatoare pana am scazut la 72.000 - de fiecare data mai suna una-doua agentii si dupa aia anuntul meu ia-l de unde nu e, inlocuit cu altele, cu aceeasi descriere, dar cu 74-75.000 pretul si eventual cu etajul/locatia schimbate. Chiar daca dupa primul anunt am inceput sa le atrag atentia agentilor care ma suna ca le fac scandal daca mai vad anunturi modificate fara sa negociem in prealabil comisionul.

Ca sa nu mai zic ca din cate am priceput in blocul meu mai sunt doua garsoniere la vanzare, dar pe site-urile de anunturi apar, combinat, vreo 7-8, cu preturi de la 55 la 90 de mii.

Acum ma gandesc sa las abrupt din pret. Pana la cat sa las (bloc vechi, zona de mai sus, mai toate imbunatatirile, piata in groapa)? Si unde sa-mi anunt garsoniera ca sa nu-mi mai calce in picioare agentii ultima urma de speranta ca poate pretul meu apare ok si poate, poate, nimeresc vreun cumparator?

Nu te descuraja.
Eu am vandut in sfarsit saptamana trecuta in zona baba novac, etaj 7, cf1. cu 87.000.
Scoasa la vanzare din iunie.
Ieri am semnat antecontractul.
Ai grija cu agentiile ca iti mai pun cateva mii la pretul tau
Si rabdare. Multa rabdare.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 19 2008, 12:52 PM
Mesaj #12

Guests

daca o sa tii de pret o sa tii si de garsoniera(fie ca vrei sau nu vrei); sa fim serios..o cutie de 40 mp(oricat de amenajata o fi) nu are valuarea de 75000 euro; daca tii neparat sa o vinzi acum las-o un pic sub pretul pietei(care a ajuns la 55000-60000) si poate gasesti pe cineva care chiar are nevoie sa cumpere acum, fara sa mai astepte alte caderi la pret. daca mai astepti, o sa ajungi sa o vinzi si mai ieftin, pentru ca s-a spart balonul imobiliar.

+Quote Post
Vizitator_ekek.
mesaj Sep 19 2008, 12:52 PM
Mesaj #13

Guests

si de unde ma rog ai scos tu ca o garsoniera trebuie sa coste cat o masina?

cred ca tu vrei sa ti dau si bani ca sa mi "cumperi" casa.

Numai experti peste tot. Mai stati si in banca voastra nene.

+Quote Post
Vizitator_MIHAI.
mesaj Sep 19 2008, 12:54 PM
Mesaj #14

Guests

Prietene,

Exact in situatia ta sunt si eu, numai ca la mine se intampla alte doua nesimtiri.
Prima este ca cei de la ziarul cu site-ul www.anuntul.ro imi publica anuntul postat de mine pe internet trunchiar incat nu mai are nicio legatura cu ce am scris eu.

Iar al doilea tine de o alta practica a agentiilor imobiliare, posteaza anuntul meu nu cu o suma peste ci cu o mica suma sub anuntul meu, incat un posibil client ii suna pe ei, vazand un pret mai mic.

Mihai

+Quote Post
Vizitator_Gabi.
mesaj Sep 19 2008, 12:55 PM
Mesaj #15

Guests

Iti ofer eu 55 mii, daca vrei.

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Sep 19 2008, 12:55 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Mihai @ Sep 19 2008, 12:44 PM) *
...

Pentru moderator: n-ai decat sa crezi ca e spam, dar eu de acolo mi-am cumparat apartamentul. E nevoie sa dau linkul catre apartamentul cumparat si sa-ti dau scanat contractul de vanzare-cumparare ca sa constati ca nu sunt afiliat cu site-ul respectiv? Sunt doar un cumparator super multumit de faptul ca mi-am rezolvat problema cu ajutorul lor.

Iar initiatorul threadului a pus o intrebare: "Si unde sa-mi anunt garsoniera ca sa nu-mi mai calce in picioare agentii ultima urma de speranta ca poate pretul meu apare ok si poate, poate, nimeresc vreun cumparator?" Eu i-am raspuns la intrebare cu exemplul meu personal. Daca tu, ca moderator, consideri ca omul ala nu trebuie sa primeasca vreun raspuns concret, atunci editeaza-i si intrebarea lui, ca sa fie doar un pamflet, nu o cerere de ajutor.

Mihai Buha, cumparator de apartament cu 3 camere acu' 3 luni, care s-a lovit de problema asta si caruia moderatorul i-a bagat pumnul in gura.

+Quote Post
HN Moderator
mesaj Sep 19 2008, 12:56 PM
Mesaj #17

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 38
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 681

Nu scrieti va rog cu diacritice.

Multumesc

+Quote Post
Vizitator_demon.
mesaj Sep 19 2008, 01:05 PM
Mesaj #18

Guests

Ca sa vinzi trebuie sa fii inaintea tendintei pietei, nu in urma. Daca stai si scazi pretul de-abia dupa ce ai observat ca cei din jurul tau l-au scazut atunci o sa ramai mult cu el nevandut. Daca le-o iei inainte si scazi tu primul sub pretul pietei le-ai inhatat potentialii cumparatori celorlalti. Cererea solvabila este foarte mica si va fi si mai mica dupa noile norme de creditare, daca nu vinzi repede acum o sa ajungi sa vinzi mult mai ieftin mai tarziu

+Quote Post
Vizitator_hobincu.
mesaj Sep 19 2008, 01:06 PM
Mesaj #19

Guests

Daca vrei sa vinzi cu adevart garsoniera cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci este sa te pui in pielea unui potential comparator si sa te intrebi cat ai da pentru o asemena garsoniera in orasul asta infect.

Daca o dai la 75.000 EUR inseamna ca pretul pe m2 este cam EUR 2.200-2300
Tu ai da atati bani pe o garsoniera care are cel putin 25 de ani iar in momentul in care iti rambursezi un eventual credit pe 25-30 de ani si devii proprietar va avea 50-55 de ani?

In acest moment marea majoritate a persoanelor care isi permit o casa si-au cumparat-o iar din mare majoritate a celor care doresc sa-si cumpere prima casa nu isi permit sa platesca ratele la banca. In ceea ce priveste cumpararea ca investie nu cred ca sunt prea multi doritori care ar cumpara acum ceva cand se stie ca piata va continua trendul descendent.

Citeste pe forumuri cam ce gandesc oamenii (posibilii cumparatori) despre piata imobiliara de la noi

+Quote Post
Vizitator_hamlet.
mesaj Sep 19 2008, 01:13 PM
Mesaj #20

Guests

eu zic s-o dai gratis. si daca tot nu ti-o ia nimeni, poti sa mai plusezi cu un loc de parcare in plus, cu o masina de spalat.

+Quote Post
Vizitator_Serban.
Mesaj #21

Guests

Pretul corect pentru o garsoniera noua in zona medie este 44,000 EUR (la valoarea salariului mediu pe economie curent). Mai pui 10% pentru zona ta (nu e chiar super sa stii). Si de aici scazi cate 1% pentru fiecare an trecut peste 45 de cand a fost construit imobilul.

55,000 cat a zis cineva inainte ca iti da e un pret ok pentru tine. Castigi 2000 EUR peste pretul pietei ceea ce nu este de arunct. Asta daca imobilul nu are mai mult de 45 de ani (adica a fost contstruit cel mai devreme in '63 - ceea ce dupa cum spui tu s-ar putea sa nu fie asa).

Daca vrei sa vinzi mai mult de atat tot ce pot sa iti urez este mult ghinion la fraiereala.

+Quote Post
Vizitator_hobincu.
Mesaj #22

Guests

http://www.rezidential.net/forum/viewtopic.php?p=804#804
http://balonul-imobiliar.blogspot.com
http://financiar-imobiliar.guvernarea.ro/forum/
http://www.romanianuda.blogspot.com

Eu zic ca daca chiar esti nevoit sa vinzi acum incearca sa o faci cat mai repede

+Quote Post
Vizitator_Bairam.
mesaj Sep 19 2008, 01:14 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (cristi s @ Sep 19 2008, 01:01 PM) *
Corect.
Si eu banuiesc acelasi lucru.
Daca omul e atat de disperat si si-a scos garsoniera la vanzare peste tot.
De ce nu da anuntul si aici?
Sau un link?
Eu cred ca e gogomanie curata marca hotnews

Nu am dat anuntul si aici pentru ca nu mi s-a parut ca se cuvine. NU e un site de anunturi imobiliare. NU l-am postat aici ca sa-mi gasesc cumparator ci ca sa-mi spun problema. Am cerut doar niste pareri. Cert e ca ultima data l-am dat la sfarsitul saptamanii trecute (acum nu il mai gasesc in original pe niciun site) in formule diferite pe fiecare site, pentru ca asa cer site-urile cu pricina, structura diferita. spunea ca e garsoniera in zona cutare (mai specific decat am scris in povestea de mai sus), spunea ce imbunatatiri are si spuneam pretul. Din motivele mentionate mai sus, nu am de gand sa il postez aici.

+Quote Post
Vizitator_hobincu.
mesaj Sep 19 2008, 01:15 PM
Mesaj #24

Guests

Timpul trece impotriva vanzatorilor acum.
Daca ai fi lasat inca din ianurie din pret (sa zicem EUR 5.000) si ai fi vandut daca plasai acei bani in banca la o dobanda de 10% ti-ai fi scos banii, mai ales daca schimbai EUR in lei in ianurie iar apoi in august ai fi schimbat lei in EUR.
Mai bine mai repede un castig onest decat o pierde semnificativa in viitor

+Quote Post
Vizitator_Juventino.
mesaj Sep 19 2008, 01:43 PM
Mesaj #25

Guests

Bai nene tu esti disperat ca nu-ti vinzi vechitura cutiuta cu 75000? Eu sincer cred ca a innebunit lumea frate. Pai eu sunt disperat ca urmeaza sa ma insor si inca stau cu chirie. Sunt disperat ca si eu si prietena mea avem salariul peste mediu si totusi ne este imposibil sa facem credit pe 30 de ani pentru 70000 si chiar daca as face acest credit, crezi ca as fi asa de cretin incat sa dau acei bani pe cutiuta ta? Sincer sper sa ramai cu ea pana va cadea piata de tot, pana cand vor fi preturi cu adevarat corecte.

+Quote Post
Vizitator_extruder.
mesaj Sep 19 2008, 01:43 PM
Mesaj #26

Guests

Iancului-Foisor-Dimitrov-Bucur e zona misto?

Vezi, de aia avem preturi nesimtite, fiindca "zona misto" are un inteleg prea larg.

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Sep 19 2008, 01:48 PM
Mesaj #27

Guests

Sper sa nu reusesti sa o vinzi.
Sper sa te uiti cum iti scade pretul.Cum nu iti vin banii pe care nu ii meriti.

Ne-am saturat de specula voastra imobiliara si nu vrem sa fim sclavii bancilor 30 de ani ca sa ne vinzi tu camarutza de 30 de mp.

Romani, nu fiti fraieri.NU CUMPARATI.
Va luati apartamente mai mari in afara platind aceleasi sume ca aici dar veti avea SALARII MULT MAI MARI

Prea multe anunturi false pe situri de imobiliare menite sa urce pretul.
Prea multe agentii imobiliare ne spun ca un apartament se vinde in 2 zile doar sa ne sperie sa intram in panica si sa cumparam.
Prea multi paraziti nu fac nimic decat cumpara cu un pret si il dau cu altul.

Romani, va propun sa va uitati pe panourile unde se afiseaza preturile la apartamente la orice agentie din tara si sa intrebati la fiecare anunt "Apartamentul asta il aveti?".O sa va zica "Nu.Anuntul acela e mai vechi dar nu l-am schimbat inca".Asta pentru ca APARTAMENTELEA ALEA NU EXISTA !!! Sunt puse acolo sa va dea voua impresia ca atata mai face un apartament si preturile alea cresc saptamanal!!!

Eu unul m-am saturat.Am 21 de ani si am stat cu chirie toata viata.Ciocanea un bosorog la munca sa ii dam bani ca altfel ne da afara din casa.Aveam 14 ani si ma gandeam ca raman in strada ...acu muncesc, mi-am deschis firma de soft si o sa am bani.Nu stau ma sa te tin pe tine pe munca mea.Plec din tara cat de curand.

Vrei 87 de mii de euro peste noapte??? Mergi la munca ca toata lumea.

+Quote Post
Vizitator_Adi.
mesaj Sep 19 2008, 01:52 PM
Mesaj #28

Guests

Ce e aberatia asta cu pretul corect?
Pretul este dat de raportul dintre cerere si oferta.
Vreti sa va cumparati o garsoniera si sa dati 30.000 euro pe ea nu aveti decat sa asteptati sa scada preturile.
Probabil ca in 2030 veti reusi sa va luati o garsoniera comunista la banii astia. Desi... poate ca atunci pretul corect al unei garosniere comuniste va fi de 10.000 euro.

+Quote Post
Vizitator_gotta.
mesaj Sep 19 2008, 01:54 PM
Mesaj #29

Guests

Vad ca lumea e divizata intre potentiali vanzatori si potentiali cumparatori; unii se tem ca trecute-s vremurile in care un apartament "facea bani" si altii se bucura ca pot in sfarsit sa se apropie si ei de casa lor.

Sa inteleg ca problema initiatorului acestui thread este ca nu poate vinde la pretul cerut de el sau il deranjeaza ag imobiliare?

+Quote Post
Vizitator_Guest 1234.
mesaj Sep 19 2008, 01:57 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Adi @ Sep 19 2008, 01:52 PM) *
Ce e aberatia asta cu pretul corect?
Pretul este dat de raportul dintre cerere si oferta.
Vreti sa va cumparati o garsoniera si sa dati 30.000 euro pe ea nu aveti decat sa asteptati sa scada preturile.
Probabil ca in 2030 veti reusi sa va luati o garsoniera comunista la banii astia. Desi... poate ca atunci pretul corect al unei garosniere comuniste va fi de 10.000 euro.

Atunci o garsoniera noua, cu perete din rigips, si proiectata astfel incat baia vecinului intra pe jumatate in coltul sufrageriei mele ( vezi pallady tower... ) , blocuri noi, in care o intretinere te duce la 10 mil , si peste, pentru ca au deja contracte semnate cu paza, curatenia, etc dinainte, contracte cu un comision gras pentru constructori. Se construieste haotic , fara nici o urma de bun simt de te vezi cu vecinu' de vizavi si-n baie..

+Quote Post

9 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th October 2019 - 11:28 AM