IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sex, viata de zi cu zi, religie si canoane
Uncle Sam
mesaj Jul 31 2011, 08:40 AM
Mesaj #31

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (Un Observator @ Jul 31 2011, 04:41 AM) *
Nu stiu cum se face dar toti religiosii/misticii care isi posteaza cu incapatanare aberatiile pe internet, lasa sa scape din cand in cand, cate un semn al psihozei de care sufera.
Zici ca esti sigur ca toti fac asta? Toti? Absolut TOTI? Ce spuneai de psihoza?
Go to the top of the page

+Quote Post
mifty
mesaj Jul 31 2011, 05:25 PM
Mesaj #32

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Citeaza (Uncle Sam @ Jul 31 2011, 08:40 AM) *

ce știi despre psihoză?

+Quote Post
mizrahind
mesaj Aug 1 2011, 05:15 AM
Mesaj #33

Membru veteran

Postari: 199
Inscris: 12-January 11
De la: οπου γης πατρης תל אביב יפה
Utilizatorul numarul: 25 407

Citeaza (Uncle Sam @ Jul 31 2011, 08:39 AM) *
Si eu care imi imaginam ca o astfel de situatie ar duce la niste discutii cu nevasta ca sa intelegi de ce a facut EA treaba asta. Sau eventual la un divort. Tu zici ca te repezi cu cutitul la singurul personaj care nu are absolut nici o vina in situatia respectiva. Sau era vorba de viol?
Easy minds !

+Quote Post
Vizitator_din_Canada_ajuns_ACASA.
mesaj Aug 1 2011, 06:38 AM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (mizrahind @ Jul 29 2011, 08:32 PM) *
Consider multe din aceste canoane insuficient pedepsite. Adulterul, homosexualitatea, etc, ar trebui pedepsite si prin lege, caci sint pacate foarte grave.

poate ar trebui sa emigrezi in Iran sau Arabia Saudita, ce zici ?

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Aug 1 2011, 07:53 AM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Jul 31 2011, 08:40 AM) *

Da, toti care posteaza in mod repetat aberatii bazate pe religiile lor scapa din cand in cand un porumbel care le arata deficientele in perceptia realitatii. Astfel spus, psihoza, mai mult sau mai putin severa.
Si nu s-a referit la viol.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Aug 1 2011, 05:03 PM
Mesaj #36

Membru veteran

Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (Un Observator @ Aug 1 2011, 10:53 AM) *
Da, toti care posteaza in mod repetat aberatii bazate pe religiile lor scapa din cand in cand un porumbel care le arata deficientele in perceptia realitatii. Astfel spus, psihoza, mai mult sau mai putin severa.
Dar de cei ce posteaza aberatii antireligioase ce zici? Libertatea de a nu crede nu ar trebui sa fie egala cu libertatea de a crede?

+Quote Post
mizrahind
mesaj Aug 1 2011, 06:27 PM
Mesaj #37

Membru veteran

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Aug 1 2011, 06:38 AM) *
poate ar trebui sa emigrezi in Iran sau Arabia Saudita, ce zici ?

sa spunem ca as ramine in Europa. Te intorci acasa din Canada si ma gasesti in pat cu nevasta-ta, sora-ta, *>* si citeva rude facind par tous. Ce ai spune de o asa imagine? ai vrea sa discutam apoi de variante democratice, despre libertatile sexuale? Sau ai prefera sa treci si tu o tura prin fata catargului? Daca vrei sa judeci corect, pune-te tu in locul celui ce pierde, si apoi vei vedea. Sa vedem tu unde ai vrea sa emigrezi?

+Quote Post
mizrahind
mesaj Aug 1 2011, 06:32 PM
Mesaj #38

Membru veteran

Citeaza (Un Observator @ Aug 1 2011, 07:53 AM) *
Este valabil si pentru tine comentariul. Daca vrei si putina fantezie, poti sa-ti schimbi numele in - sa zicem - Naomi. Sa vedem cine de fapt abereaza. sinteti doar niste maniaci sexuali jalnici, ratati fata de prieteni, de vecini sau rude, care nu ati cunoscut dragostea. Deceptia se manifesta in postarile voastre pe forum. Cred ca tu esti cel dus, nene, si nu esti singurul.

+Quote Post
axlslak
mesaj Aug 1 2011, 07:06 PM
Mesaj #39

Membru
**

Postari: 65
Inscris: 19-April 10
Utilizatorul numarul: 19 905

Citeaza (mizrahind @ Aug 1 2011, 06:32 PM) *
Este valabil si pentru tine comentariul. Daca vrei si putina fantezie, poti sa-ti schimbi numele in - sa zicem - Naomi. Sa vedem cine de fapt abereaza. sinteti doar niste maniaci sexuali jalnici, ratati fata de prieteni, de vecini sau rude, care nu ati cunoscut dragostea. Deceptia se manifesta in postarile voastre pe forum. Cred ca tu esti cel dus, nene, si nu esti singurul.

nu cred ca e cazul sa ilustrezi cu lux de amanunte cat esti de incuiat.

si sunt un milion de lucruri care pot fi spuse aici. o sa ma rezum la cel care ma tulbura cel mai rau.

cine anume te-a delegat pe tine sa te ocupi de alegerile nevestei? ea nu are mintea necesara sa le ia singura?

sau ideea era tocmai asta? sa poti sa arunci cu pietre in ea daca vrea divort.

si nu incerc sa te insult aici luandu-ma de nevasta-ta. am ales un singur personaj sa fie intrebarea simpla.

si... oricum. cine anume a decis ca statu tre sa fie dadaca noastra? si ai cea mai vaga idee dpdv economic cat ar costa inchisorile daca toata lumea s-ar duce la inchisoare pt adulter? pai juma de tara ar sta permanent in inchisoare.

si cu ce drept sa-i iei omului dreptul de a gresii? nu e iertarea importanta pt crestini? sau e suficient ca ne-am nascut? asta e marele motiv pt care cerem iertare? sau undeva pe drum mai apucam sa si calcam in strachini?

+Quote Post
mesaj Aug 1 2011, 07:34 PM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (mizrahind @ Aug 1 2011, 06:27 PM) *
sa spunem ca as ramine in Europa. Te intorci acasa din Canada si ma gasesti in pat cu nevasta-ta, sora-ta, *>* si citeva rude facind par tous. Ce ai spune de o asa imagine?

as spune to each his own. daca ar fi si nevasta-mea implicata i-as spune ca urmatoarea intalnire ie la trebenal, si apoi m-as duce la o bere cu baetzii, carora le-as cere numerele de telefon ale unor domnisoare dispuse de par tous laugh.gif

+Quote Post
mifty
mesaj Aug 1 2011, 07:47 PM
Mesaj #41

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Aug 1 2011, 07:34 PM) *
as spune to each his own. daca ar fi si nevasta-mea implicata i-as spune ca urmatoarea intalnire ie la trebenal, si apoi m-as duce la o bere cu baetzii, carora le-as cere numerele de telefon ale unor domnisoare dispuse de par tous laugh.gif

e clar că n-ai nevastă, vizi!!! rolleyes.gif

Citeaza (Uncle Sam)
Dar de cei ce posteaza aberatii antireligioase ce zici? Libertatea de a nu crede nu ar trebui sa fie egala cu libertatea de a crede?

te-ai gândit, fie și în treacăt, că sunt pur și simplu reacții la aberațiile religioase???
vorba aia, ateul, prin definiție, nu e creștin să întoarcă și celălalt obraz, așa că ripostează!
chiar... de ce n-or întoarce cuminți și celălalt obraz creștinii luați în răspăr, pe forumuri sau în RL???
doar așa predică Iisus, nu?
atunci???
de ce nu se conformează??? biggrin.gif

+Quote Post
axlslak
mesaj Aug 1 2011, 09:52 PM
Mesaj #42

Membru
**

pt ca e singura lor ocazie sa fie utili spunandu-ti tie ca o sa arzi in iad. pana te alaturi lor si faci ca ei.

prin definitie fiecare religie se vrea si vede ca fiind singura religie... fara macar strop de opozitie din partea ateilor.

dar hei. mie imi place de ei. de crestini. macar ei incearca sa te coopteze. celelalte 2 mari nu-s asa ... uhm primitoare.

@domnu din canada. la raspunsul tau stii ce nu inteleg. acu serios. chiar te-ai duce pana la tribunal pt o chestiune de genu asta?

io mi-as exercita dreptul de a ierta. astfel fiind mai bun decat crestinii astia. (s-ul l-am pus sa nu ma mai cenzureze forumelu tongue.gif)

sunt practic sinonime. pt ca un crestin bun are nevoie de statul dadaca sa-l protejeze de amantu nevestii si daca asta nu se poate el taie penisuri. so... sunt sinonime (aici pe plantatia asta mica cel putin).

+Quote Post
mesaj Aug 2 2011, 12:24 AM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (axlslak @ Aug 1 2011, 09:52 PM) *
@domnu din canada. la raspunsul tau stii ce nu inteleg. acu serios. chiar te-ai duce pana la tribunal pt o chestiune de genu asta?

trebenal, primarie, sfatu popular etc. - adica acolo unde se baga actele de divortz. la noi in Canada merge sa le trimiti si prin posta laugh.gif

+Quote Post
axlslak
mesaj Aug 2 2011, 01:12 AM
Mesaj #44

Membru
**

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Aug 2 2011, 12:24 AM) *
trebenal, primarie, sfatu popular etc. - adica acolo unde se baga actele de divortz. la noi in Canada merge sa le trimiti si prin posta laugh.gif

ok. banuiesc ca intrebarea era prea complicata. dap, am indraznit sa ma si justific de ce intreb.

dar mai simplu. de ce ai vrea sa mergi la tribunal? esti incapabil de iertare?

+Quote Post
mesaj Aug 2 2011, 09:09 AM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (axlslak @ Aug 2 2011, 01:12 AM) *
de ce ai vrea sa mergi la tribunal? esti incapabil de iertare?

de cele mai multe ori da, sunt incapabil biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Aug 2 2011, 01:34 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza

Cei care posteaza aberatii antireligioase o fac din motive diverse: experiente neplacute legate de o anumita religie, ignoranta, prostie etc. Insa cazurile in care putem vorbi de psihoza sunt rare (va amintiti de Pintea Haiducul?).

Citeaza

Nu este valabil pentru mine. Eu imi bazez rationamentul pe teorii stiintifice, bazate la randul lor pe nenumarate dovezi si experimente, si ajung la concluzii (care sunt sau nu sunt corecte) prin crearea unor legaturi logice. Asadar, chiar daca gresesc, ideile mele nu pot fi produsul unei psihoze pentru ca ele corespund realitatii observabile.
Te rog sa iti controlezi iesirile si sa nu mai folosesti apelative jignitoarea la adresa celorlalti useri. Iti creaza o imagine hilara de razboinic pe forum care isi arata vitejia.. tastand. Mai mult decat atat, nu faci decat sa-mi sustii punctul de vedere exprimat initial.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Aug 2 2011, 01:47 PM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (Un Observator @ Aug 2 2011, 01:34 PM) *
ideile mele nu pot fi produsul unei psihoze pentru ca ele corespund realitatii observabile.

Aici e problema: exista si alte tipuri de realitati. Daca creierul uman nu poate intelege, explica, un fenomen, nu inseamna ca acel fenomen nu exista in realitate.

+Quote Post
mesaj Aug 2 2011, 04:47 PM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (Laur006 @ Aug 2 2011, 01:47 PM) *
Aici e problema: exista si alte tipuri de realitati. Daca creierul uman nu poate intelege, explica, un fenomen, nu inseamna ca acel fenomen nu exista in realitate.

asta e asul din maneca religiosilor ... daca le ceri sa-ti justifice logic vreo aberatie din biblie iti baga imediat placa asta zicand "dumnezeu e prea mare ca sa-l putem noi intelege" bla bla bla

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 2 2011, 05:00 PM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Aug 2 2011, 04:47 PM) *
asta e asul din maneca religiosilor ... daca le ceri sa-ti justifice logic vreo aberatie din biblie iti baga imediat placa asta zicand "dumnezeu e prea mare ca sa-l putem noi intelege" bla bla bla
Ca si disputele din alte domeniile si aici e la fel. Religiosii au o explicatie a lucrurilor. Antireligiosii nu au. Dar sunt contra.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_sorin..
mesaj Aug 2 2011, 06:31 PM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (pamant @ Jun 7 2010, 12:18 PM) *
Nu e o noutate pentru nimeni ca societatea contemporana este mai bolnava ca niciodata.Omul modern de astazi umbla cu pumnul de pastile in buzunar.Medicina se dovedeste adeseori neputincioasa pentru "a vindeca" si de cele mai multe ori se rezuma la "a ameliora."Conform Scripturii bolile au O SINGURA cauza:PACATUL.Fara a elimina aceasta cauza, bolile se vor inmulti pana cand ne va ucide incet si sigur.Din pacate bolile distrug mai intai spiritul apoi sufletul si apoi trupul.Un om sanatos spiritual este implicit plin de sanatate trupeasca .Orice boala aparuta in trup ,are o cauza spirituala .Criza morala in care ne aflam va culmina cu autodistrugerea acestei civilizatii care se declara moderna si stiintifica .

adica pe mine ma doare capul ca asa vrea Dumnezeu sau racesc ca asa vrea Dumnezeu. Eu cred ca pacatul nu se refera la toate bolile.

anunturi gratuite

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Aug 2 2011, 07:13 PM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (Vizitator_sorin. @ Aug 2 2011, 06:31 PM) *
adica pe mine ma doare capul ca asa vrea Dumnezeu sau racesc ca asa vrea Dumnezeu. Eu cred ca pacatul nu se refera la toate bolile.
De fapt el spune exact ce spune stiinta moderna. El le zice pacate, stiinta le zice excese. El spune de legatura dintre trup si spirit, stiinta a dovedit ca omul tonic, increzator, optimist, pozitiv are mari sanse sa fie si sanatos fizic.
Stiinta a confirmat destule percepte religioase dar trebuie sa vrei sa vezi asta.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 2 2011, 08:02 PM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (axlslak @ Aug 1 2011, 07:06 PM) *
nu cred ca e cazul sa ilustrezi cu lux de amanunte cat esti de incuiat.

si sunt un milion de lucruri care pot fi spuse aici. o sa ma rezum la cel care ma tulbura cel mai rau.

cine anume te-a delegat pe tine sa te ocupi de alegerile nevestei? ea nu are mintea necesara sa le ia singura?

sau ideea era tocmai asta? sa poti sa arunci cu pietre in ea daca vrea divort.

si nu incerc sa te insult aici luandu-ma de nevasta-ta. am ales un singur personaj sa fie intrebarea simpla.

si... oricum. cine anume a decis ca statu tre sa fie dadaca noastra? si ai cea mai vaga idee dpdv economic cat ar costa inchisorile daca toata lumea s-ar duce la inchisoare pt adulter? pai juma de tara ar sta permanent in inchisoare.

si cu ce drept sa-i iei omului dreptul de a gresii? nu e iertarea importanta pt crestini? sau e suficient ca ne-am nascut? asta e marele motiv pt care cerem iertare? sau undeva pe drum mai apucam sa si calcam in strachini?
Sa gresesti este omeneste. Daca insa omul insista in greseala sa, nu e decit un jalnic animal cu instincte. Si ciinii se reproduc pe unde apuca, in grup, etc. De asta ies pui de toate culorile dintr-o singura catea. Ia spune acum, ti-ar placea sa ai un frate african si unul chinez? Ai merge cu ei la o bere si sa sustii cu tarie : Astia sint fratii mei ! ? Mama ta cui ar trebui sa-si ceara iertare? Tie, fratilor sau tatalui tau? Nu am vrut sa te jignesc, dar sa te fac sa vezi eventuale urmari ale faptelor in care incetam sa mai fim oameni rationali si devenim animale instinctive. Nu statul trebuie sa fie dadaca noastra, ci familia in care crestem trebuie sa fie un exemplu pt noi. Sa fim mindri de parintii care ne-au crescut, si ei sa fie mindri de noi, ca sintem in primul rind OAMENI.

+Quote Post
mesaj Aug 2 2011, 08:04 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Aug 2 2011, 07:13 PM) *
Stiinta a confirmat destule percepte religioase dar trebuie sa vrei sa vezi asta.

indubitabil ... prima care imi vine in minte e opozitia bisericii catolice fata de orice metoda contraceptiva ... doar a zis doamne doamne "cresteti si va inmultiti", nu ?

+Quote Post
mesaj Aug 2 2011, 08:06 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (Musafir @ Aug 2 2011, 08:02 PM) *
Sa gresesti este omeneste. Daca insa omul insista in greseala sa, nu e decit un jalnic animal cu instincte. Si ciinii se reproduc pe unde apuca, in grup, etc.

dovada ca esti un ingust la mine e ca pui egal intre reproducere si sex. ah, scuze, am uitat ca doamne doamne a creat sexul DOAR pentru reproducere ...

+Quote Post
Vizitator_mizrahind.
mesaj Aug 2 2011, 08:27 PM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Aug 2 2011, 08:06 PM) *
dovada ca esti un ingust la mine e ca pui egal intre reproducere si sex. ah, scuze, am uitat ca doamne doamne a creat sexul DOAR pentru reproducere ...
Poti sa duci un dialog fara sa jignesti? Asa incepe si Observatorul si dupa aia isi are de primit. Am spus ceva anormal? Oare sa fii libertin sexual este un lucru bun? Ce am avut de spus am spus. Cine vrea poate sa inteleaga. Cine nu .....

+Quote Post
Vizitator_doamna Lenuta.
mesaj Aug 2 2011, 08:28 PM
Mesaj #56

Guests

Eu tocma ce l-am prins pe nenorocit cu o rapandula! Culmea tupeului, sustine sus si tare ca nu m-a inselat, au facut doar sex !?! Sa-i deont-ologesc de sa nu se vada, sau sa ma alatur lor? unsure.gif

+Quote Post
mesaj Aug 2 2011, 08:54 PM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (mizrahind @ Aug 2 2011, 08:27 PM) *
Am spus ceva anormal?

da
Citeaza
Oare sa fii libertin sexual este un lucru bun?

daca o faci cu responsabilitate sigur nu e un lucru rau. sau tu inca mai vrei sa vezi cearceaful agitat de mama soacra in noaptea nuntii ?

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Aug 3 2011, 05:11 AM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Aug 2 2011, 08:54 PM) *
tu inca mai vrei sa vezi cearceaful agitat de mama soacra in noaptea nuntii ?

Dar tu inca mai vrei sa vezi nuntă?

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Aug 3 2011, 05:28 AM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Aug 2 2011, 08:04 PM) *
indubitabil ... prima care imi vine in minte e opozitia bisericii catolice fata de orice metoda contraceptiva ... doar a zis doamne doamne "cresteti si va inmultiti", nu ?
Dar de opozitia intregului sistem ateist stiintific fata de contraceptie ce zici? Ce contraceptie ca atunci nu te lasa nici sa faci avort. Biserica nu a facut asta. Ea doar isi exprima parerea(pro sau contra) dar nu impune nimic. Toti au dreptul sa isi sustina opiniile, nu? La EI in Canada cum e, nu ai voie sa fii impotriva contraceptiei? Sistemul de care vorbesc le-a impus cu militia.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Aug 3 2011, 05:55 AM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Aug 3 2011, 05:28 AM) *
Dar de opozitia intregului sistem ateist stiintific fata de contraceptie ce zici? Ce contraceptie, ca atunci nu te lăsa nici sa faci avort. Biserica nu a facut asta.

Da, unchiule, numai ca deranjează motivele acestei opozitii. Atata timp cat explicatia este stiintifica, pragmatica - e ok, chiar daca vine de la comunisti. Daca insa vine cineva cu argumente filosofice, morale, biblice, etc - najpa! Ala e doar un ticalos mistic, religios, fanatic credincios, etc.

+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th October 2019 - 09:08 AM