IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

94 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Daca ai avea 10.000 de euro ti-ai lua un Logan sau o masina nemteasca second hand?, O dilema pe care o au 90% dintre cei care vor sa-si cumpere o masina
Vizitator_gabi.
mesaj Jul 7 2008, 07:30 PM
Mesaj #151

Guests

se poate discuta f mult pe aceasta tema comparatia este f greu de realizat depinde de f multi factori ; fiabilitate, consum, performata, look, depreciere in timp, cost intretinere, siguranta, cum sta pe drum, si ce apreciez eu f mult confort! eu sunt pt un sh dar sa fie f bine ales! eu am un f mondeo ghia 2004 nu e full dar e superdotat e o placere sa-l conduci l-am cunparat cu mult sub 10000e dar niciodata un logan nu se va putea compara, loganul putea fi competitiv daca era facut acum vre-o 10 ani! cat despre garantii o ai dar la ce pret? cat te costa serviceul la dealer???
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_MisterLedi.
mesaj Jul 7 2008, 09:40 PM
Mesaj #152

Guests

Kia C'eed domnilor,acesta era raspunsul.

+Quote Post
Vizitator_just me.
mesaj Jul 7 2008, 09:49 PM
Mesaj #153

Guests

Citeaza (El Greco @ Jun 17 2008, 01:16 PM) *
Eu unul nu as avea dileme... un VW de 4 ani face mai mult decat orice Logan... M-am acrit de Logan pana peste cap!

Stii... acum ce mai tare treaba e... ca romanii aduc masinile in tara din Germania lovite le fac si le duc inapoi si le vand second tot la romani..., dar cred ca o masina "nemtzeasca" second. Cel putzin cam asta se intampla de ceva vreme pe Maramures , Satu Mare si Bihor.

+Quote Post
Vizitator_sh fara teapa.
mesaj Jul 7 2008, 10:54 PM
Mesaj #154

Guests

Citeaza (just me @ Jul 7 2008, 09:49 PM) *
Stii... acum ce mai tare treaba e... ca romanii aduc masinile in tara din Germania lovite le fac si le duc inapoi si le vand second tot la romani..., dar cred ca o masina "nemtzeasca" second. Cel putzin cam asta se intampla de ceva vreme pe Maramures , Satu Mare si Bihor.

daca vreti masini sh netepuite mergeti pe www.manheim.eu . manheim este cea mai mare firma din lume de vanzari auto second hand . la sediul manheim din belgia lucreaza un roman foarte amabil si cu experienta in vanzari sh, care va poate da o groaza de informatii despre ce puteti cumpara din occident cu 10.000 euro .

+Quote Post
Vizitator_Augutini.
mesaj Jul 8 2008, 06:04 AM
Mesaj #155

Guests

Am incercat varianta masina romaneasca noua (Solenza), dupa ce am tot avut nemtzeasca second.
Timp de doi ani am facut 70.000 km si m-au uscat de bani la fiecare revizie (intre 10 - 18 milioane). Am schimbat 2 pivoti, bucsi la fiecare 20.000 km, pompa de servo frana. Dupa ce a iesit din garantie am continuat o intretinere riguroasa cu un prieten mecanic. La 70.000 lista de reperatii includea multe (amortizoare, ceva pe la directie, din nou bucsi, catalizator si altele. AM VANDUT-OOOOOOO!!!!!!!!!!

Am luat un Opel Astra vechime 5 ani la pretul unei Solenza noi (deci mai ieftin ca Logan).
In 2 ani costuri de reparatii mult sub Solenza (vreo 20-30 milioane total - inclus schimbare distributie). Nici vorba de bucsi, pivoti, directie, etc. Nu mai vorbim de consum de combustibil (Motorina 4,5% extern; 6% urban - in conditii fde mers sportiv) In 2 ani am rulat aproximativ 75.000 km. Similar cu Solenza.

Concluzia e simpla: Second Germania bate de departe nou din Romania. (orice nou din Romania, nu doar Logan)
Daca ai bani de un VW nou din Romania, ia-ti second vechi de 6 luni - 1 an din Germania.

DE CE ??????????

CALITATEA

Tot ce se vinde in Romania este extrem de prost: Turcia, Mexic, Polonia, Ungaria, etc. Nimic(poate mici exceptii - marci care nu sunt in atentia mea) facut in Germania, Franta.

+Quote Post
Vizitator_cocodrilu'.
mesaj Jul 8 2008, 06:06 AM
Mesaj #156

Guests

chiar nimeni nu se gandeste la seat ibiza ? eu am avut de ales intre ceed, polo, skoda fabia sedan si seat ibiza (cam 10000E ). evident acum a aparut si loganul facelift da nu stiu de ce nu imi pare rau: ibiza 1.4 16V e totusi o masina decenta (nu pt carat cartofi) . totusi sandero 1.6 e o alternativa pt cei cu buget mai micut. am vazut modelul de test drive si e interesant (mai ales ca au pus si kitul de tunning pe el). Din pacate in Brazilia sandero se bucura de o motorizare mult mai buna decat la noi, si asta pt ca la romanica merge si cu motoare vechi.

+Quote Post
Vizitator_gabriela.
mesaj Jul 8 2008, 06:08 AM
Mesaj #157

Guests

Citeaza (ozon @ Jun 17 2008, 01:39 PM) *
Probabil ca esti roman daca gandesti asa laugh.gif

Si eu sunt si gandesc ca tine. Dar, daca as fi un om rational mi-as lua Logan nou. La pretul lui e super ok si n-am auzit pe nimeni sa se planga.

Problema cu Loganul e ca suntem romani si da foarte rau sa iti iei lucruri romanesti. Toata lumea face misto de tine. Daca esti agent de vanzari si vii la mine-n Logan, imediat increderea mea in tine scade. Vecinii te considera un fraier - fraierul ala cu Logan - colegii te considera un bleg, despre femei nu mai vorbesc... Poate sotia e singura care iti va aprecia intelepciunea de a-ti lua Dacia, restul, in cel mai bun caz o sa te ironizeze.

Crezi ca un Fiat Albea e mai bun ca un Logan? Nu prea cred. Si totusin italienii cumpara Fiat Albea pentru ca lor nu le e rusine ca sunt italieni.

+Quote Post
Vizitator_Inginer.
mesaj Jul 8 2008, 06:20 AM
Mesaj #158

Guests

Cita disputa pentru nimic ! Fiecare isi lauda masina, dar nu inteleg ca de fapt este o comparatie intre caruta si faiton. Compara petardele intre ele, si nu isi dau seama ca de fapt se extaziaza aiurea. Tehnologie de 2 bani, care polueaza grupa mare, motoare care convertesc in medie 15% din energia carburantului (ma refer la cele pe benzina) !!! Nu pot decit sa ma bucur ca nu ne servesc motoare cu abur in continuare.... huh.gif
Trist este ca multi considera masina ca fiind una din calitatile de baza ale unui (pseudo)barbat. Realitatea este ca neavind prea multe motive de apreciere la adresa lor, cauta cu aviditate prin orice mijloace sa se evidentieze, sa atraga aprecierea celorlati, pentru a se autoconvinge ca totusi nu sint chiar asa de goi pe dinauntru. Asta este societatea, si nivelul ei: omul este apreciat dupa cit de multe bunuri poseda, nu dupa calitatile lui. Altfel nu-mi explic de unde si pina unde atitea jigniri, categorisiri, injurii, pentru ca unii sau altii au ales ce-au crezut ei de cuviinta. Preponderenta lipsei de bun simt, este de departe in tabara celor cu "masini" din pacate. Ca posesor de Logan, am respectat pe toata lumea, de la cel cu trotineta, pina la cel cu cea mai scumpa masina, dar sincer vorbind, la semafor cei mai multi care depasesc coloana, sint cei cu "masini", nu cu Dacii (exceptie fac unii taximetristi).
Revenind la subiect, fiecare alege in functie de prioritatile lui. Argumente pro si contra sint destule.
Desi am condus si alte masini, nu pot sa-mi dau cu parerea decit in ce priveste confortul vizual, acustic, etc. si intr-adevar aici Logan sta destul de slab.
Ceea ce pot sa afirm in cunostinta de cauza este ca este o masina robusta, fiabila cu care te bagi unde altii nici nu ar indrazni sa se gindeasca, si ieftina la intretinut. Cei care sustin ca sint scumpe piesele de Logan nu prea au habar de ce vorbesc. De exemplu: o bieleta de directie costa 75 RON, nu 300, cit sustinea cineva mai sus, o instalatie intreaga de AC nou-nouta, pui pe Logan cu 1000 E, daca vrei; un spoiler costa ~500 RON, un far costa 350 RON cel mult. Cit costa un compresor de AC pentru un Audi? Cit costa un spoiler pentru o Toyota? Cit dureaza pina ti se aduc piesele? Mai ales la cele asiatice...
Sint de acord cu parerea ca un SH este mai bun decit un Logan nou, dar numai cu conditia sa stii cu adevarat istoricul masinii si sa nu aiba mai mult de 2-4 ani. Am optat la vremea respectiva pentru Logan, deoarece nu aveam timp sa colind dupa o masina SH, si nici toti banii necesari. Sincer, nu imi pare rau de nimic: consumabile, si in afara de eliminat citiva greieri, atit.
Un lucru care m-a uimit: am avut un Logan care l-am insonorizat eu, asa de placerea bibilitului si mesteritului. O perioada am condus un alt Logan (diesel), iar cind m-am urcat din nou in prima masina nu-mi venea sa cred ce diferenta face o buna insonorizare la o masina, facuta cu un efort minim.
Sanatate!

+Quote Post
Vizitator_Daniel.
mesaj Jul 8 2008, 06:52 AM
Mesaj #159

Guests

Citeaza (Andrei @ Jul 3 2008, 08:35 AM) *
Ce ati alege voi intre Kia Ceed si Hyundai i30.
Le-am incercat pe amandoua, preturile sunt super pentru dotarile pe care le au, I30 arata mai bine in interior, kia mai bine in iexterior, in plus la Kia e si garantia de 7 ani, in limita a 100 de mii de km.
Hyundai parca e mai usor de condus, imi place cum ia curbele, Kia mi se pare mai solida si mai sigura.
Eu as opta pentru kia, desi am auzit plangeri pentru varianta pe benzina, dar si ridicari in slavi pentru diesel.

>>>>
Kia cee'd... pt ca: arata de 2 ori mai bine decat i 30, a fost decalarat masina anului 2008 in romania si ce crezi, a obtinut 5 stele la testele EURONCAP... plus ca modelele de echipare de pe kia saunt super suficiente si foarte bune la pret.

Mie raspunsul mi se pare evident: I30 ("arata mai bine in interior si e mai placut de condus")
Mi se pare mult mai important cum te simti tu decat cum te vad ceilalti.
Iar chestia cu "pare mai sigura" este o parere. Uite-te la testele NCAP.

+Quote Post
Vizitator_addsalu.
mesaj Jul 8 2008, 07:19 AM
Mesaj #160

Guests

Eu am un Megane 2. Daca as avea alti 10.000 euro mi-as lua tot o frantuzoaica, second hand. Sunt super meseriase si fiabile. Nu o sa gasesti confortul si placerea de a conduce pe care ti le ofera o frantuzoaica in nici o masina germana. Nu mai vorbesc de scaunele care parca te imbratiseaza...

Cat despre Logan, e super meseriasa. Daca iti alegi versiunea diesel, cu motor de 85 cai... ce mai vrei? Oricum, masina noua e masina noua. Loganul e bun, desi e cam scump la finisarile interioare si la facilitatile pe care le ofera in varianta full. In cea de start insa, e chiar buna.

+Quote Post
Vizitator_Marius.
mesaj Jul 8 2008, 07:34 AM
Mesaj #161

Guests

La 13.000E mi-am cumparat un Mercedes-Benz C 200 CDI de 2002, recent adus cu 120.000km la bord. Masina e Full (piele, xenon, toate sist. de asistare, 8 airbags, etc). Merge ca un vis. (Motor diesel de 2.2) Sa-mi fi cumparat Logan la 10.000 ?smile.gif ..you have got to be kidding!

+Quote Post
Vizitator_JOhny.
mesaj Jul 8 2008, 07:39 AM
Mesaj #162

Guests

Degeaba va tot agitati atita cu Logan-ul.
O masina nemteasca arata a masina chiar si dupa 10 ani.
Pe cind un Logan arata ca un ladoi mobil si lipsit de imaginatie si aerodinamica chiar si daca este nou.
Restul comentariilor sunt de prisos.

+Quote Post
Vizitator_Gica.
mesaj Jul 8 2008, 08:09 AM
Mesaj #163

Guests

De ce isi iau romanii Logan?

Majoritatea romanilor nu castiga mai mult de 1500ron pe luna, la banii astia dupa ce scazi cheltuielile (intretinere, telefon, cablu, internet, impozite, mancare, etc.) nu ramai cu mare lucru.
Dupa o perioada romanul strange intre 2 si 6000 de euro, cu mari eforturi, face un credit de nevoi personale pe restul si isi cumpara o masina. Voi ce ati alege in aceasta situatie? probabil Logan,

Piesele sunt mai ieftine, service in toata tara, masina e noua, are garantie 100.000km, iar la cat fac acesti oameni (cam. 15000km pe an) masina aia tine lejer 10ani.

Probabil ca ar reusi sa se obisnuiasca si cu un Mercedes S-classe, dar nu cred ca au bani sa-l intretina.

Asa ca fiecare se gandeste la cati bani are el in buzunar si ce isi permite, cat spui o masina ca e ieftina, trebuie sa te gandesti ca 20 de milioane CASCO anual, poate sa insemne enorm pentru un salariat.

Ce castiga salariatul nostru? O masina decenta care-l transporta de la A la B in conditii de siguranta si confort cu economie de carburant.

Logan e mai sigura decat o masina veche de 7-8 ani, (vezi testele euro ncap), mai economica (1.5DCI -4,5%), decent de confortabila (aer conditionat, totul electric, computer de bord, volan in piele, spatiu, etc), robusta (garda la sol mare).

+Quote Post
Vizitator_Gigel.
mesaj Jul 8 2008, 08:09 AM
Mesaj #164

Guests

Citeaza (Mutul @ Jun 17 2008, 01:22 PM) *
De aia e Romania aici! Nemtii se dau de ceasul mortii si isi cumpara doar masinile lor, iar noi le cumparam harburile. Eu unul am Logan si sunt tare multumit ... nu l-as da nici pe un VW nou. Gandeste-te numai la piese cat de scumpe sunt.

[font="Impact"][/font]

Inainte de a te gandi, ar trebui sa te informezi. Nu de alta dar un schimb de placute de frana la un Opel Astra H este mai ieftin decat la Logan.
In alta ordine de idei, faptul ca n-ai da un Logan pe un VW nou tine de o anumita perceptie a lucrurilor - sa mearga prost daca poate sa mearga si asa.

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Jul 8 2008, 08:22 AM
Mesaj #165

Guests

De aia e Romania aici! Nemtii se dau de ceasul mortii si isi cumpara doar masinile lor, iar noi le cumparam harburile. Eu unul am Logan si sunt tare multumit ... nu l-as da nici pe un VW nou. Gandeste-te numai la piese cat de scumpe sunt.

Vreau sa iti spun ca asta cu piesele scumpe e o poveste. Mergi la piese auto si fa o comparatie intre preturile pentru Golf si pentru Logan si te vei convinge. Placutele de frana pentru Logan 180 lei, pentru golf 140 lei. Si ar putea continua. E stiut ca Renault practica cele mai scumpe preturi la piese de schimb.

+Quote Post
Vizitator_Marcel.
mesaj Jul 8 2008, 08:38 AM
Mesaj #166

Guests

Citeaza (Augutini @ Jul 8 2008, 06:04 AM) *
Am incercat varianta masina romaneasca noua (Solenza), dupa ce am tot avut nemtzeasca second.
Timp de doi ani am facut 70.000 km si m-au uscat de bani la fiecare revizie (intre 10 - 18 milioane). Am schimbat 2 pivoti, bucsi la fiecare 20.000 km, pompa de servo frana. Dupa ce a iesit din garantie am continuat o intretinere riguroasa cu un prieten mecanic. La 70.000 lista de reperatii includea multe (amortizoare, ceva pe la directie, din nou bucsi, catalizator si altele. AM VANDUT-OOOOOOO!!!!!!!!!!

Am luat un Opel Astra vechime 5 ani la pretul unei Solenza noi (deci mai ieftin ca Logan).
In 2 ani costuri de reparatii mult sub Solenza (vreo 20-30 milioane total - inclus schimbare distributie). Nici vorba de bucsi, pivoti, directie, etc. Nu mai vorbim de consum de combustibil (Motorina 4,5% extern; 6% urban - in conditii fde mers sportiv) In 2 ani am rulat aproximativ 75.000 km. Similar cu Solenza.

Concluzia e simpla: Second Germania bate de departe nou din Romania. (orice nou din Romania, nu doar Logan)
Daca ai bani de un VW nou din Romania, ia-ti second vechi de 6 luni - 1 an din Germania.

DE CE ??????????

CALITATEA

Tot ce se vinde in Romania este extrem de prost: Turcia, Mexic, Polonia, Ungaria, etc. Nimic(poate mici exceptii - marci care nu sunt in atentia mea) facut in Germania, Franta.

Augutini, fara suparare dar vorbesti despre Solenza, nu despre Logan. Poate postezi si cateva impresii despre o Dacia 1310... biggrin.gif
Intre timp lucrurile s-au mai schimbat.

+Quote Post
Vizitator_Inginer.
mesaj Jul 8 2008, 08:50 AM
Mesaj #167

Guests

Citeaza (beni @ Jul 8 2008, 08:22 AM) *
Vreau sa iti spun ca asta cu piesele scumpe e o poveste. Mergi la piese auto si fa o comparatie intre preturile pentru Golf si pentru Logan si te vei convinge. Placutele de frana pentru Logan 180 lei, pentru golf 140 lei. Si ar putea continua. E stiut ca Renault practica cele mai scumpe preturi la piese de schimb.

beni, eu cum de am gasit placute, ce-i drept, nu originale, la pretul de 52 Ron? Le-am inminat mecanicului, si m-ia notat pe hirtii ca am venit cu placute neoriginale. Nu dati exemple singulare. Preturile la piese in reteaua Dacia, si la revizii depind si de lacomia dealer-ului. Dar zi-mi, cite masini au revizii de ordinul 250 Ron? Eu atit am platit la primele 2 revizii pentru motorizare 1.4mpi. A treia nu mai tin minte cit a costat exact, dar nimic de luat in seama.
O fi Loganul mai putin frumos ca alte masini, dar asta este doar un unghi din care se poate privi problema.

+Quote Post
Vizitator_Gica.
mesaj Jul 8 2008, 09:08 AM
Mesaj #168

Guests

Preturi Logan:

Logan chit ambreiaj -placa+disc+rulment Valeo 442 Ron
305 Logan 1,4 Bujii 4 electrozi Beru 25 Ron
306 Logan 1,5 dci Bujii incandescente Beru 52 Ron
307 Logan 1,5 dci Bujii incandescente Beru 53 Ron
308 Logan Arc fata 73 Ron
309 Logan Arc spate 69 Ron
310 Logan Carlig remorcare Bosal 677 ron
311 Logan Far Tyc 230 ron
312 Logan Filtru aer Bosch 42 ron
313 Logan Filtru ulei /Mann Filter 25 Ron
314 Logan Kit Ambreiaj Valeo 448 Ron
316 Logan Kit Distributie Germania 291 Ron
317 Logan Pivot Powerdrive 53 Ron
318 Logan Placute frina TOMEX 91 Ron
319 Logan Placute frana LPR italia 70Ron
320 Logan Placute frana Delphi 80 ron
321 Logan Placute frana Ferodo - Germania 97,0 ron
322 Logan Pompa apa - Hepu 192 Ron
324 Logan Saboti frana Ferodo 223 ron
325 Logan Set covoare tavita cauciuc 85 ron
326 Logan Set sigurante auto 6 ron
327 Logan Stergatoare Valeo 49 Ron
329 Logan Stop spate 140 ron

Dupa cum se observa sunt infinit mai mici decat la o masina straina

+Quote Post
Vizitator_gigi.
mesaj Jul 8 2008, 09:16 AM
Mesaj #169

Guests

Citeaza (Vestejiti @ Jun 19 2008, 11:43 AM) *
Eu sunt exemplul viu al omului care si-a luat teapa cu un second hand nemtesc. Am descoperit ca fusese taxi in Germania. Sfaturi pentru cei care isi iau un second hand:
1. Luati seria motorului si mergeti la fabricant pentru a afla cati kilometri reali are masina. Multe au kilometrajul dat peste cap.
2. Cereti o carte de service pentru a vedea reviziile, daca au fost facute la timp. In functie de asta va puteti da seama si daca masina are kilometrajul dat peste cap. Daca revizia de 75.000 de kilometri, de exemplu, a fost facuta acum trei ani, iar acum masina are 85.000 pe bord, fiti siguri ca nu sunt reali.

Era cumva crem masina si avea gauri in bord de la aparatul de taxi?

+Quote Post
Vizitator_In treacat.
mesaj Jul 8 2008, 10:43 AM
Mesaj #170

Guests

Citeaza (GERULA @ Jul 4 2008, 08:06 AM) *
Concluzia este simpla VREI SECOND ESTI SECOND. O masina noua este o masina noua .

Intrebare: Prefer sa fiu second cu Mercedes A150 cu 30.000 km (nu cel care s-a rasturnat la testul elanului in 2004, modelul nou) cumparat cu 12.000, decat sa conduc o masina care nu este fiabila, asa cum este Loganul? Nu judec asa usor si rapid cum o faci tu. Alegerea masinii tine de asteptarile fiecaruia, de nevoile sale. Siguranta si fiabilitatea pentru mine sunt mai presus decat noutatea sau spatiul.

+Quote Post
Vizitator_Cipri.
mesaj Jul 8 2008, 10:48 AM
Mesaj #171

Guests

Arunc si eu o intrebare: de ce majoritatea taximetristilor au Logan?

+Quote Post
Vizitator_Gica.
mesaj Jul 8 2008, 11:05 AM
Mesaj #172

Guests

Pt. Cipri:

Pt. ca e ieftina si scoti mai repede bani cu ea, de aia au si GPL pus pe ele.

+Quote Post
Vizitator_Gica.
mesaj Jul 8 2008, 11:14 AM
Mesaj #173

Guests

Pt. fericitul posesor al unui Mercedes foarte stabil.
Motorul 1.5DCI este foarte fiabil, de aia consuma si 4.5% motorina si rezista peste 300.000 de km.

+Quote Post
Vizitator_Christian C.
mesaj Jul 8 2008, 12:51 PM
Mesaj #174

Guests

Citeaza (Gica @ Jul 8 2008, 11:14 AM) *
Pt. fericitul posesor al unui Mercedes foarte stabil.
Motorul 1.5DCI este foarte fiabil, de aia consuma si 4.5% motorina si rezista peste 300.000 de km.

Si eu am un A Klasse 1700 cmc CDI, (suspensii sport) - cind vrei, pe ce sosea vrei, iti dau fum in nas atit cit poftesti. Acceleratie, viteza, manevrabilitate, confort, design interior, tinuta de drum... ca sa nu mai vorbim despre cum cloncane si troncane un Logan dupa 50.000 km (a mea are 175.000km).
Cum nu car cartofi portbagajul nu prea ma intereseaza.
Cele doua masini nu sufera nici un termen de comparatie.

Am un prieten care un Logan 1.5DCI, ala de consuma 4,5% motorina.... si care de fapt in regim mixt consuma cam 6-7% nu de alta dar caroseria de Logan e destul de grea. Si asta a recunoscut-o el la un pahar de vorba...
Dar daca vreti sa credeti voi ca el consuma 4,5% atit cit scrie in cartea tehnica (la drum constant)... asta e treaba voastra.

Oricum pe threadul asta nimeni nu citeste (asculta) ce spun ceilalti si fiecare este detinatorul adevarului absolut.

Christian

+Quote Post
Vizitator_Adi.
mesaj Jul 8 2008, 12:57 PM
Mesaj #175

Guests

Citeaza (Paulista @ Jul 3 2008, 12:05 PM) *
Aberezi numai ca sa te afli in treaba...
La 100km/h o sa mori in accident in orice masina te-ai afla.

Acu cateva luni a fost un accindent la 170 km/h si soferul a scapat fara nici cea mai mica zgarietura, iar pasagera din dreapta cu cateva zgarieturi. Ce-i drept masina era un Jaguar... Am vazut in service Logan dat peste cap de cateva ori fara sa aiba airbagul sarit si multe altele care erau plesnite in fata destul de bine tot fara a se fii pornit airbagul.
Eu personal am un Opel Astra 1.6 16 valve 110 cai de 7 ani, comenzi pe volan, ABS 2 x airbag, clima care valoreaza cam 6 - 6.500 eur. Cat valoreaza un Logan nou la dotarile astea ? si cat credeti ca va valora peste 2-3 ani?

+Quote Post
Vizitator_Gica.
mesaj Jul 8 2008, 01:04 PM
Mesaj #176

Guests

Un Logan 1.6 16V te face

Loganul ia suta in 11sec - tu in 12.4
Loganul prinde 183Km/h -tu numai 180
Loganul are 105CP - tu numai 90CP
Loganul e pe benzina - tu esti pe motorina

Astea sunt cifrele date de producatori, sa nu te superi pe mine acum. Eu te inteleg ca incerci sa-ti justifici banii pe care i-ai dat pe o masina second hand. Singurul lucru pe care le-ai castigat tu fata de un posesor de logan este confortul.

+Quote Post
Vizitator_pitesti.
mesaj Jul 8 2008, 02:11 PM
Mesaj #177

Guests

intotdeauna imi voi cumpara masina pe care mi-o permit si, niciodata nu imi voi da banii mei munciti, bisnitarilor de masini.

iar o masina noua, indiferent de care ar fi ea, va fi intotdeauna net superioara uneia vechi.

cool.gif

+Quote Post
Vizitator_Florin.
mesaj Jul 8 2008, 02:37 PM
Mesaj #178

Guests

PAI DE AIA TI-AI LUAT LOGAN....CA TE GANDESTI LA PIESE DE SCHIMB PRIMA DATA...NU LA FIABILITATE...DAR ESTI ROMANAS...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 8 2008, 03:01 PM
Mesaj #179

Guests

Am avut Logan. M-a atras pretul mic dar am regretat dupa aceea.
Masina era instabila pe sosea, frinele functionau prost, cutia de viteze este prost etajata pentru puterea motorului. In plus are foarte multe defecte de ergonomie. Nu mai zic de problemele din timpul garantiei si de ruperea in paispe' a mecanicilor la revizii si la remedierea problemelor.
Pentru cine poate trece peste lucrurile astea, este o afacere buna.
Este o masina care te duce din puntul A in puctul B, si-atit. E doar o masina.

+Quote Post
Vizitator_Gica.
mesaj Jul 8 2008, 03:21 PM
Mesaj #180

Guests

O oferta buna: Citroen C4 cu motor de 1.4 si 90CP si aer la 10800euro

+Quote Post

94 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 10th December 2019 - 03:46 AM