IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

234 Pagini V  « < 148 149 150 151 152 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Scoaterea orelor de Religie din scoala. O decizie inteleapta?, Discutii pro si contra
Vizitator_ghita.
mesaj May 5 2010, 02:43 PM
Mesaj #4471

Guests

Citeaza (silviu @ May 5 2010, 02:15 PM) *
In privinta varstei de la care elevul poate alege mi se pare normal sa fie de la 18.De ce la 16 si nu la 15 sau la 17.Varsta de 18 ani e considerata varsta la care elevul este pregatit sa ia orice decizie care-l priveste.Acest aliniat asa a fost propus de guvern,doar a fost completat(in textul initial se spunea ca parintele sau tutorele poate depune cerere,adaugande-se ca acest lucru il poate face si elevul major)

la 16 ani aveam deja la zi biblia, eliade, delumeau, bhagavat gita, miturile grecesti, bucati de coran, povestiri zen. pot sa-ti zic sigur ca as fi fost foarte pregatit sa iau o decizie in ce ma priveste si orele de religie. din fericire pe atunci religia tocmai era introdusa si am facut-o doar in clasa a VII-a si a VIII-a. si pot sa-ti zic ca orele "transpirau" de indoctrinare si lipsa logicii. in clasa a VIII-a inveti copiii rugaciuni? si uitandu-ma la programa actuala vad ca tot avem imnuri ale iubirii pe langa niste subiecte total irelevante cum ar fi organizarea bisericii ortodoxe romane.
tara de bigoti.
Go to the top of the page

+Quote Post
Crusoe
mesaj May 5 2010, 02:56 PM
Mesaj #4472

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 374
Inscris: 23-February 10
Utilizatorul numarul: 18 851

Ca fost profesor, am cunoscut multi copii de 12-14 ani cu MULT mai inteligenti si mai responsabili decat parintii lor. La 12 ani eu argumentam rudelor sau cunostintelor care mai incercau (moderat) sa-mi impuna comportamente religioase cu prostia aia de carte in mana, explicandu-le contradictii si atrocitati de care ei habar n-aveau.

Si totusi dobitocii astia pretind acum ca un elev de 17 ani NU POATE AVEA LIBERTATE DE GANDIRE RELIGIOASA.
La 16-17 ani nu poti avea niste pareri proprii, nu poti avea discernamant in ce priveste pozitia religioasa proprie. wacko.gif

CAT SI CE TREBUIE SA FACEM CA SA-I OPRIM PE CRETINII ASTIA - santajati de biserica - sa adopte abuzul asta incredibil ?!

Parca era ceva in Constitutie legat de libertatea de gandire si protejarea cetateanului in fata abuzului de a fi fortat sa accepte diverse credinte ?
Mai ales intr-o institutie de stat ?

Mai ales cand e vb de COPII LIPSITI DE APARARE, CARE NU POT RIPOSTA ?!

Aceasta postare a fost editata de Crusoe: May 5 2010, 02:58 PM

--------------------
Predarea Religiei in scoli sub forma actuala incalca:

- Constitutia Romaniei - art. 29, art. 32;
- Legislatia internationala privind caracterul neobligatoriu al materiei Religie in scoli (prin inscrierea automata a elevului la cursul de Religie);
- Legislatia europeana care atesta preeminenta Educatiei moral-religioase in fata Religiei;
- Legea 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul cultelor - art. 5, art. 6, art. 9;
- Legea 18/1990 pentru ratificarea Convenţiei cu privire la drepturile copilului - art. 14, art. 15, art. 16, art. 24;
- Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului - art. 24, art. 25;
- Codul Muncii;
- Legea privind Statutul Cadrului Didactic;
- dreptul EXCLUSIV al M.E.C.T.S. de a administra programa, curriculumul si modul de predare al disciplinelor scolare;
- BUNUL SIMT, prin caracterul intolerant, agresiv, nociv psihologic si contraproductiv educational al unor tematici/modele morale predate.
...

Apel, pt copiii nostri:

http://www.petitieonline.ro/petitie/stop_abuzurilor_religiei_in_scoala-p17336050.html

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj May 5 2010, 03:26 PM
Mesaj #4473

Guests

Citeaza (ghita @ May 5 2010, 02:43 PM) *
la 16 ani aveam deja la zi biblia, eliade, delumeau, bhagavat gita, miturile grecesti, bucati de coran, povestiri zen. pot sa-ti zic sigur ca as fi fost foarte pregatit sa iau o decizie in ce ma priveste si orele de religie. din fericire pe atunci religia tocmai era introdusa si am facut-o doar in clasa a VII-a si a VIII-a. si pot sa-ti zic ca orele "transpirau" de indoctrinare si lipsa logicii. in clasa a VIII-a inveti copiii rugaciuni? si uitandu-ma la programa actuala vad ca tot avem imnuri ale iubirii pe langa niste subiecte total irelevante cum ar fi organizarea bisericii ortodoxe romane.
tara de bigoti.

Deocamdata majoratul e la 18 ani ,daca se va modifica atunci poate sa aleaga de la acea varsta,asa mi se pare normal.De ce la 16 ani si nu mai devreme sau tarziu.

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj May 5 2010, 03:28 PM
Mesaj #4474

Guests

Citeaza (pcritique @ May 5 2010, 01:55 PM) *
poti sa dai exemplu de cateva recunoasteri internationale, trei sa zicem, ale "filozofului" andrei plesu? nu este nici o urma de efect retoric, sunt numai curios.

Esti curios.. pai hai sa-ti zic cum sa faci: Deschizi o pagina de net,intri pe motorul google,introduci cautarea "andrei plesu cv" si vezi ca printre primele rezultate este un fisier pdf. Mult succes!!!

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj May 5 2010, 03:39 PM
Mesaj #4475

Guests

Citeaza (magda @ May 5 2010, 09:28 AM) *
Cum si de catre cine se interpreteaza Biblia?
Cine da autorizatii de Interpretator si pe ce baza?
Cum se poate preda in scoli in mod unitar, o materie interpretabila si care poate fi interpretata atat intr-un sens cat si in celalalt?

De ce nu exista o varianta oficila (aprobata de Ministerul Educatiei.. ) a interpretarii Bibliei, ce ar putea folosi drept manual sau de unde s-ar putea extrage materia si continuturile de predat? Atunci ati putea aduce argumente in sustinerea rolului educational al predarii relgiei in scoli.
In contextul in care continuturile din Biblie se predau ad litteram, iar profesorii (preotii) pot interpreta (fara acordul nimanui) dupa bunul plac, nu se poate vorbi de o disciplina scolara si nici despre un rol educational sau de educatie moral-religioasa al acesteia.
mai degraba este un pericol social si asupra sanatatii psihice a copiilor.

http://www.youtube.com/watch?v=pP2InFa16D0

+Quote Post
pcritique
mesaj May 5 2010, 03:54 PM
Mesaj #4476

Membru
**

Postari: 61
Inscris: 28-August 09
Utilizatorul numarul: 10 664

edit

Aceasta postare a fost editata de pcritique: May 5 2010, 04:09 PM

+Quote Post
Vizitator_haplea.
mesaj May 5 2010, 04:32 PM
Mesaj #4477

Guests

Citeaza (silviu @ May 5 2010, 02:15 PM) *
S-a schimbat programa in timpul lui Adomnitei(2007)
Iata programa religie clasa I
A ) cultul ortodox

I. Despre credinţa creştină
1. Prima oră de Religie a micului creştin
2. Dumnezeu – Prietenul copiilor
3. Semnul Sfintei Cruci
II. Rugăciunea – cale spre Dumnezeu
1. Rugăciunea la intrarea în clasă
2. Rugăciunea la ieşirea din clasă
III. Dumnezeu este Tatăl nostru ceresc
1. Dumnezeu a făcut cerul si pământul
2. Dumnezeu i-a făcut pe îngeri
3. Dumnezeu l-a făcut pe om
IV. Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu
1. Sfânta Fecioară Maria
2. Naşterea Domnului
3. Copilăria lui Iisus
V. Dumnezeu şi copiii
1. Dumnezeu iubeşte copiii
2. Dumnezeu răsplăteşte faptele noastre
VI. Sfinţii, prietenii copiilor
1. Sfântul Stelian – ocrotitorul copiilor
2. Sfântul Nicolae – prietenul copiilor
Ore la dispoziţia profesorului pentru marile sărbători creştine:
1. Naşterea Domnului
2. Învierea Domnului
(colinde, scenete, serbări religioase, lecturi moral-religioase, audiţii muzicale)

Spre comparatie iata alte exemple de programe de religie

B )cultul adventist

I. Isus Hristos – Dumnezeu cu noi
1. Vestirea naşterii lui Ioan Botezătorul şi a Domnului Hristos
2. Magii şi fuga în Egipt
3. Familia lui Isus şi vizita la Templu
II. Evanghelia – istorisirea vieţii lui Isus
1. Botezul şi ispitirea lui Isus
2. Primele minuni ale lui Isus
3. Isus şi Samariteanca
4. Isus şi Zacheu
5. Întâlnirea cu Isus (Isus şi Nicodim)
III. Isus – exemplu pentru părinţi şi copii astăzi
1. Isus şi copiii
2. Isus şi rugăciunea
3. Isus şi relaţia cu semenii – creştinul în biserică şi societate
4. Şi eu sunt un ucenic – a zidi cu înţelepciune (chemarea ucenicilor)
IV. Isus, un învăţător prin pilde
1. Pilde şi povestiri
2. Iubire şi iertare
3. Rugăciune şi închinare
V. Eu şi aproapele meu
1. Daruri şi responsabilitate
2. Isus exemplul nostru

C ) cultul romano-catolic

I. Lumea în care trăim
1. Merg la şcoală
2. Semne creştine
3. Minunăţiile cerului
4. Frumuseţile pământului
5. Crearea omului. Păcatul strămoşesc
II. În lume s-a născut Cristos
1. Când se naşte un copil este sărbătoare. E ziua mea
2. Se apropie ziua lui Isus. Hai cu toţii la Betleem
3. Sfânta Maria, Mama lui Isus
4. Isus s-a născut printre noi
5. Magii aduc daruri
III. Sfânta Evanghelie povesteşte viaţa lui Isus
1. Isus trăieşte şi creşte la Nazaret
2 Isus îşi alege prietenii
3. Isus îi iubeşte pe copii
4. Isus povesteşte: Pilda talanţilor, Pilda fiului risipitor, Pilda samariteanului milostiv
5. Isus intră în Ierusalim
6. Isus ia ultima cină cu prietenii lui
7. Isus îşi dă viaţa pentru că ne iubeşte
8. Isus înviat se arată prietenilor
9. Isus trimite pe Duhul Sfânt
10. O biserică în mijlocul caselor

Programele sunt cele publicate pe site-ul MECTS
Nu mi se pare ca programa religie ortodoxa e mai conservatoare ba din contra

ba mie mi se pare ca exista o oarecare diferenta: programa cultului romano-catolic, desi contine cam aceleasi lucruri, e formulata ceva mai atractiv pentru copii.. nu in totalitate, dar mie imi da impresia ca citesc capitolele unei povestiri.
In privinta modului de predare nu ma pot pronunta.
Ce am remarcat insa, ca la cultul ortodox, desi li se spune copiilor cine a facut lumea, omul si ingerii, se omite partea legata de Satana, Dracu (sau draci), cu care insa am auzit din sursa sigura ca sunt permanent ameninatati copiii, nu numai la orele de religie..
Eu as fi un pic confuz, zau asa!

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj May 5 2010, 05:08 PM
Mesaj #4478

Guests

Citeaza (Minerva @ May 5 2010, 12:44 PM) *
Ticalosii de preoti ne cer dari, dijme, impozite si taxe ;

nu iti cere nici un preot impozite si taxe. confunzi cu ministerul de finante. apropos de banii pe care ii ia un preot de la stat, am vb ieri cu unul: aprox 9 milioane BRUT. Ramane cu ceva mai mult de 3 milioane, ca isi plateste singur CAS & co

ne cer sa le pupam mana si sa ne prosternam in fata lor

cine? mie nu mi-a cerut vreun popa asa ceva. e posibil sa-ti fi cerut tie insa la cat de saraca cu duhul esti cred ca nu ti-a cerut sa-i pupi mana ci altceva si nu era popa ci era imbracat cu un halat.

.Comunismul nu ne cerea nimic ; ne dadea case si locuri de munca care ne onorau ; ne dadea scoli, spitale , statiuni de odihna si tratament care astazi nu mai pot fi nici intretinute .Secretarii de partid nu va cereau sa le pupati mana si sa va prosternati in fata lor ; va ascultau cu rabdare si va rezolvau problemele de casa , serviciu si altele. Nu aveam bogati de dusmanit si nici homosexuali , prostitutie si violuri .

inteleg. ti-ar fi placut sa traiesti in continuare in stilul muncesc putin si prost, sunt platit la fel dar nu conteaza ca duminica merg la peste.

Perioada de criza 1984-1989 s-a datorat FMI si BM-doua institutii ale diavolului ca si biserica crestina care ne-au indemnat la credite cu bani falsi si apoi au vrut sa ne impuna politica lor nebuna . Inteleptul si bunul Ceausescu a strans surubul pentru ca FMI si BM sa nu de declare insolvabili si sa ne imparta cu nemtii si austriecii.

inteleg ca esti convinsa de existenta diavolului. pana la urma tu ce religie ai? inteleg ca nu-ti faci cruce, nu e o problema, incearca sa-ti faci insa o clisma, te detoxifica si poate te mai linistesti un pic.

+Quote Post
Vizitator_Religia.
mesaj May 5 2010, 05:35 PM
Mesaj #4479

Guests

[quote name='silviu' date='May 5 2010, 02:15 PM' post='87539']
Nu e niciun abuz.In privinta celebrului aliniat 3 care spunea ca la cerere,in locul orei de religie se pot urma cursuri de istoria religiei,culturii,artelor etc,Patriarhia a cerut eliminarea respectivului aliniat intrucat ar fi dat posibilitatea unor directori sa completeze normele didactice ale unor profesori care nu au suficiente ore (de ex profesori de istorie),eliminand din planurile cadru ora de religie.Or conform Constitutiei,"in scolile de stat invatamantul religios este organizat si garantat prin lege".Pentru cei care nu doresc religie(1-2 din clasa) patriarhia a propus modelul spaniol,unde acesti copii in timpul orelor de religie au dreptul sa stea in laboratoarele de info,in plus mai exista si bibliotecile..
Nu poti sa dai o ora unui prof pentru 1-2 copii(de aceea copii cultelor minoritare studiaza la cult si aduc adeverinta si nu in scoala fiindca sunt mai multi).Asa ca in final ar fi trebuit sa se aleaga intre religie si aceste discipline nou prpuse.Aceste probleme au fost recunoscute si de ministru(care nu s-a opus eliminarii desi el il propusese)
In privinta varstei de la care elevul poate alege mi se pare normal sa fie de la 18.De ce la 16 si nu la 15 sau la 17.Varsta de 18 ani e considerata varsta la care elevul este pregatit sa ia orice decizie care-l priveste.Acest aliniat asa a fost propus de guvern,doar a fost completat(in textul initial se spunea ca parintele sau tutorele poate depune cerere,adaugande-se ca acest lucru il poate face si elevul major)
Dezbaterea de la comisia de invatamant de vineri,30.04 o gasiti aici
[url="http://www.cdep.ro/co/sedinte.video?an=2010&cam=2&idc=9"]

Mersi pentru precizari! Orice ingradire a libertatii de alegere si exprimare este un abuz iar acest motiv mascat este pueril atata timp cat orice director are pe birou cererile scrise ale parintilor de retragere de la ora de religie. Nu stiu daca sunt !-2 care nu vor sa mearga la ora de religie cultul ortodox dupa cum nu stiu daca nu sunt cumva intr-o clasa dupa acelasi rationament al tau 1/2 care sunt crestiniv ai altui cult si pentru care organizarea orelor de religie este obligatorie!

Sa inteleg din comentariul tau ca cei trei deputati care au votat contra isi vor lasa copiii de 6/7/8 ani la biblioteca!??
Din legislatie ai pus numai ce vrei tu! Aduc cateva completari!

CONSTITUŢIA ROMÂNIEI

"ARTICOLUL 29

(1) Libertatea gândirii şi a opiniilor, precum şi libertatea credinţelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credinţă religioasă, contrare convingerilor sale.

(...)
6) Părinţii sau tutorii au dreptul de a asigura, potrivit propriilor convingeri, educaţia copiilor minori a căror răspundere le revine."

Legea nr. 489/2006
privind libertatea religioasa si regimul general al cultelor

Art. 3 aliniat 2 Religia copilului care a implinit varsta de 14 ani u poate fi schimbata fara consimtamantul acestuia.Copilul care a implinit varsta de 16 ani are dreptul sa isi aleaga singur religia!

Ce sa mai comentez despre noul amendament la legea invatamantului in care este stipulat ca un copil poate decide frecventarea sau nu a orelor de religie la majorat. Asta spune totul!

Ce nu se mai spune este ca, Religia este considerata parte a trunchiului comun de discipline de baza, motiv pentru care se organizeazasi Olimpiada la aceasta disciplina.

Daca parintele se convinge in timpul anului ca frecventarea de catre copil a orelor de religie aduce prejudicii grave dezvoltarii copilului acesta NU isi poate retrage copilul de la ora de religie o data ce a optat pentru aceasta la inceputul anului. Aceasta anomalie de ce nu v-ati gandit sa o amendati!?

Programa este frumoasa! Intradevar exista diferente la cultul romano catolic. Diferenta cea mai importanta este ca acest cult a invitat deja opinia publica la dezbateri privind continutul noii programe scolare!?
Va face BOR la fel!? Cand? Citesti si articolul D-lui Plesu si indoielile acestuia referitoare la modul de predare a Religiei in scoli. Numai bine!

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj May 5 2010, 05:43 PM
Mesaj #4480

Guests

Citeaza (haplea @ May 5 2010, 04:32 PM) *
ba mie mi se pare ca exista o oarecare diferenta: programa cultului romano-catolic, desi contine cam aceleasi lucruri, e formulata ceva mai atractiv pentru copii.. nu in totalitate, dar mie imi da impresia ca citesc capitolele unei povestiri.
In privinta modului de predare nu ma pot pronunta.
Ce am remarcat insa, ca la cultul ortodox, desi li se spune copiilor cine a facut lumea, omul si ingerii, se omite partea legata de Satana, Dracu (sau draci), cu care insa am auzit din sursa sigura ca sunt permanent ameninatati copiii, nu numai la orele de religie..
Eu as fi un pic confuz, zau asa!

Unde ai auzit tu ca sunt amenintati copiii cu Satana? Cazurile izolate nu inseamna practica generala nici pe departe.

Dealtfel pozitia aceasta penibila,cu copiii indoctrinati,este de-a dreptul nefondata.Si anume:

Religia se face o ora pe saptamana. Au trecut destule generatii ca sa observam ce bine a prins indoctrinarea ortodoxa cu o ora de religie pe saptamana.
Unde va sunt indoctrinatii pe care-i anuntati asa de isteric? Sa-i cautam la manastiri si biserici? Mai bine in cluburi si la bere. De fapt materia aceasta se submineaza singura prin substanta ei atat de straina de conceptiile si mentalitatile de azi.

+Quote Post
Vizitator_haplea.
mesaj May 5 2010, 06:23 PM
Mesaj #4481

Guests

Citeaza (Marti @ May 5 2010, 05:43 PM) *
Unde ai auzit tu ca sunt amenintati copiii cu Satana? Cazurile izolate nu inseamna practica generala nici pe departe.

Dealtfel pozitia aceasta penibila,cu copiii indoctrinati,este de-a dreptul nefondata.Si anume:

Religia se face o ora pe saptamana. Au trecut destule generatii ca sa observam ce bine a prins indoctrinarea ortodoxa cu o ora de religie pe saptamana.
Unde va sunt indoctrinatii pe care-i anuntati asa de isteric? Sa-i cautam la manastiri si biserici? Mai bine in cluburi si la bere. De fapt materia aceasta se submineaza singura prin substanta ei atat de straina de conceptiile si mentalitatile de azi.

nu-s cazuri izolate, chestia asta a patruns adanc si in traditii si in limba.. peste tot. Chiar si educatoarea fetitei mele ii ameninta pe copiii batausi sau obraznici cu cazanul cu smoala.. o face gingas ce-i drept, dar o face! si le explica si de ce si cine se ocupa de cazan.. haios, dar nepermis!

unii dintre cei asupra carora religia a reusit sa-si puna adanc amprenta dau iama chiar si pe-aici. nu dau nume, persoane importante! wink.gif
problema e ca va prinde din ce in ce mai bine.. sunt conditii socio-economice favorabile. plus ca parintii vor "sti" din ce in ce mai bine sa-si indrepte copiii din ce in ce mai mult spre biserica si religia propovaduita de aceasta pentru ca au fost influentati totusi intr-o oarecare masura de orele de religie. vor inlocui din ce in ce mai mult educatia in familie cu una de natura religioasa, considerata moralizatoare prin frica de Dumnezeu si chiar de draci.. (ca-n Iad ce ne asteapta oare?).
cu credinta si latura moral-educativa nu are nimeni nimic, dar cum suntem destul de mari si inteligenti sa ne ducem copiii la teatru si prin muzee etc, asa vom putea decide daca sa-i aducem in contact cu biserica sau sa le dam un branci sa citeasca Biblia, la varsta la care nu le dauneaza, sau sa le povestim noi cum mi-au povestit si mie mai ales bunicii. Eu nu am invatat nici religia, nici artele, nici chestii legate de evolutia culturala a omenirii, dar am avut acces la ele si am fost indemnat sa ma informez cu privire la toate, in functie de necesitatile si capacitatea de intelegere specifice varstei.

Ultima ta afirmatie ma face sa ma gandesc ca daca e asa, atunci chiar ar trebui scoasa de tot din scoala si lasata biserica sa moara.. e out, nu tine pas cu evolutia, e inflexibila si deci inadaptabila.. unii copii mai mult isi bat joc decat invata ceva, din cate am auzit, altii mai silitori si sensibili se aleg cu anxietate sau cu probleme de acceptare a lumii reale in care traiesc.
de ce sa facem eforturi furibunde sa pastram ceva atat de perimat, doar ca nu stim sa-i invatam altfel pe copii sa fie morali. crezi ca, chiar si daca ar functiona, e un lucru bun sa-i spui copilului sa nu bea si sa nu devina betiv pentru ca va ajunge in iad? sau cum crezi ca poti eradica bolile civilizatiei prin religie?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 5 2010, 06:35 PM
Mesaj #4482

Guests

Citeaza (Religia @ May 5 2010, 05:35 PM) *
Mersi pentru precizari! Orice ingradire a libertatii de alegere si exprimare este un abuz iar acest motiv mascat este pueril atata timp cat orice director are pe birou cererile scrise ale parintilor de retragere de la ora de religie. Nu stiu daca sunt !-2 care nu vor sa mearga la ora de religie cultul ortodox dupa cum nu stiu daca nu sunt cumva intr-o clasa dupa acelasi rationament al tau 1/2 care sunt crestiniv ai altui cult si pentru care organizarea orelor de religie este obligatorie!

Sa inteleg din comentariul tau ca cei trei deputati care au votat contra isi vor lasa copiii de 6/7/8 ani la biblioteca!??
Din legislatie ai pus numai ce vrei tu! Aduc cateva completari!

CONSTITUŢIA ROMÂNIEI

"ARTICOLUL 29

(1) Libertatea gândirii şi a opiniilor, precum şi libertatea credinţelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credinţă religioasă, contrare convingerilor sale.

(...)
6) Părinţii sau tutorii au dreptul de a asigura, potrivit propriilor convingeri, educaţia copiilor minori a căror răspundere le revine."

Legea nr. 489/2006
privind libertatea religioasa si regimul general al cultelor

Art. 3 aliniat 2 Religia copilului care a implinit varsta de 14 ani u poate fi schimbata fara consimtamantul acestuia.Copilul care a implinit varsta de 16 ani are dreptul sa isi aleaga singur religia!

Ce sa mai comentez despre noul amendament la legea invatamantului in care este stipulat ca un copil poate decide frecventarea sau nu a orelor de religie la majorat. Asta spune totul!

Ce nu se mai spune este ca, Religia este considerata parte a trunchiului comun de discipline de baza, motiv pentru care se organizeazasi Olimpiada la aceasta disciplina.

Daca parintele se convinge in timpul anului ca frecventarea de catre copil a orelor de religie aduce prejudicii grave dezvoltarii copilului acesta NU isi poate retrage copilul de la ora de religie o data ce a optat pentru aceasta la inceputul anului. Aceasta anomalie de ce nu v-ati gandit sa o amendati!?

Programa este frumoasa! Intradevar exista diferente la cultul romano catolic. Diferenta cea mai importanta este ca acest cult a invitat deja opinia publica la dezbateri privind continutul noii programe scolare!?
Va face BOR la fel!? Cand? Citesti si articolul D-lui Plesu si indoielile acestuia referitoare la modul de predare a Religiei in scoli. Numai bine!

Pai le convine romanilor ca ei asa sunt obisnuiti sa-si comande copiii pana la adanci batraneti si sa se lase condusi si sa lase deciziile care-i privesc pe ei in seama altora..
Niste nevertebrate suntem, asta ni se baga pe gat de la varste fragede ca am fi!

Copiii nu sunt parteneri de discutie, ei au dreptul sa vorbeasca doar la "ora copiilor", restul decid parintii pentru ei, cu riscul de a fi nevoiti sa le dea papica cu lingurita, sa le faca patul si sa-i incheie la sireturi pana la majorat!

+Quote Post
Crusoe
mesaj May 5 2010, 07:07 PM
Mesaj #4483

Membru veteran

Postari: 374
Inscris: 23-February 10
Utilizatorul numarul: 18 851

Pt cei interesati de o discutie cu Remus Cernea si cu reprezentantii Asociatiei Umaniste Romane, ii rog sa-mi dea pm.
Sau va invit pe debateri.wikiforum.ro

Nu fiti pasivi, e vorba de un abuz GRAV asupra copiilor vostri.

E important sa fim auziti, altfel perpetuam o tara bazata pe furt, minciuna, impostura, abuzuri - fundamentate toate pe o mentalitate a obedientei de care profita toti mafiotii, cu sutana sau nu.
O tara "ca la noi la nimeni" si pe care mai toti o blestemam - dar in care cei care FAC CEVA sunt mult prea putini.

Si in care nu ne ramane decat sa ne plangem in continuare de o soarta pe care ne-o meritam.

Imagine atasata

Aceasta postare a fost editata de Crusoe: May 5 2010, 07:11 PM

--------------------
Predarea Religiei in scoli sub forma actuala incalca:

- Constitutia Romaniei - art. 29, art. 32;
- Legislatia internationala privind caracterul neobligatoriu al materiei Religie in scoli (prin inscrierea automata a elevului la cursul de Religie);
- Legislatia europeana care atesta preeminenta Educatiei moral-religioase in fata Religiei;
- Legea 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul cultelor - art. 5, art. 6, art. 9;
- Legea 18/1990 pentru ratificarea Convenţiei cu privire la drepturile copilului - art. 14, art. 15, art. 16, art. 24;
- Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului - art. 24, art. 25;
- Codul Muncii;
- Legea privind Statutul Cadrului Didactic;
- dreptul EXCLUSIV al M.E.C.T.S. de a administra programa, curriculumul si modul de predare al disciplinelor scolare;
- BUNUL SIMT, prin caracterul intolerant, agresiv, nociv psihologic si contraproductiv educational al unor tematici/modele morale predate.
...

Apel, pt copiii nostri:

http://www.petitieonline.ro/petitie/stop_abuzurilor_religiei_in_scoala-p17336050.html

+Quote Post
mesaj May 5 2010, 07:18 PM
Mesaj #4484

Guests

Citeaza (Crusoe @ May 5 2010, 07:07 PM) *
Pt cei interesati de o discutie cu Remus Cernea si cu reprezentantii Asociatiei Umaniste Romane, ii rog sa-mi dea pm.
Sau va invit pe debateri.wikiforum.ro

remus cernea e ala care si-a depus candidatura la 2 colegii din capitala desi stia ca nu poate candida dpdv legal? adica un om care face furtuna intr-un pahar cu apa doar de dragul de a capata putina vizibilitate? penibil cand singura alternativa la dinozaurii comunisti este unul ca remus cernea, un om care care s-a chinuit din greu sa termine o facultate.

+Quote Post
Vizitator_Mosafir.
mesaj May 5 2010, 08:36 PM
Mesaj #4485

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ May 5 2010, 07:18 PM) *
remus cernea e ala care si-a depus candidatura la 2 colegii din capitala desi stia ca nu poate candida dpdv legal? adica un om care face furtuna intr-un pahar cu apa doar de dragul de a capata putina vizibilitate? penibil cand singura alternativa la dinozaurii comunisti este unul ca remus cernea, un om care care s-a chinuit din greu sa termine o facultate.

Mai gigel luxemburghez, eu te-as vota pe tine!
Ia zi, cate facultati ai, de care si cum le-ai terminat?
In rest te descurci tu, daca ai reusit sa termini, fara sa te chinui, cel putin una.. parerea mea, nu?

+Quote Post
Vizitator_Minerva.
mesaj May 5 2010, 08:52 PM
Mesaj #4486

Guests

As deschide proces crestinismului pentru toate atrocitatile pe care le-a savarsit in doua mii de ani in lumea de aici si in cea de dincolo. Daca vreti Pace , dreptate , egalitate , fratie intre oameni si popoare , cuvantul de ordine este - Laicizare .Preotii sunt ticalosii lumii .Omenirea a fost mintita , impilata , ucisa si masacrata incepand cu primii proroci , asa cum ne reveleaza chiar Biblia crestina , izvoarele istorice dar si arhiva spiritului lucid . Nu am vazut pana acum oameni care sa moara pentru binele cuiva .Am vazut si am avut de a face cu ticalosi care sa ne minta , sa ne traga in cursa , sa impileze si sa ucida . Dar m-am videcat de credinta in binele monstrilor in blana de miel.
In spitalele de psihiatrie nebunii se cred Dumnezeu sau macar trimisii lui Dumnezeu.Astia ne sunt prorocii si mantuitorii .Ma intreb cum a fost posibil asa ceva . Cat vor mai exista in lume creduli , piosi , evlaviosi si fricosi ? Spaima si lasitatile din ei ii cheama pe tirani .

Emil Cioran , Istorie si Utopie : " In lumea asta , peste un tiran precum Hitler si Stalin si peste un alt tiran precum Filip al Doilea si Carol Quntul si peste toti tiranii de la Cezar incoace ,Sus, Sus, in ierarhia universala mai troneaza un tiran . Unul singur . Sa-l scriti cu litere mari caci pentru El si pentru infricosatoarea Lui faima au urlat si au patimit veacurile . Il vad la orizont ( desigur pe Hristos ) cu Sabia de foc si deja aud gemetele si chiar strigatele noastre , caci noaptea ce ne va pogori in oase ne va aduce cu ea - nu Pacea, asa cum a promis-o pentru psalmist, ci Groaza "
Sictiri la toti cei ce propavaduiesc credinta ! Pace , liniste sufleteasca , adevar , dreptate si egalitate la toata lumea - ele va vor aduce mantuirea dar , atata vreme cat este credinta, Diavolul va avea unde sa se ascunda : in spaimele si lasitatile noastre si in blana mielului crestin , in halucinatiile , in febra si in delirul crestinilor.

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj May 5 2010, 09:08 PM
Mesaj #4487

Guests

Citeaza (haplea @ May 5 2010, 06:23 PM) *
nu-s cazuri izolate, chestia asta a patruns adanc si in traditii si in limba.. peste tot. Chiar si educatoarea fetitei mele ii ameninta pe copiii batausi sau obraznici cu cazanul cu smoala.. o face gingas ce-i drept, dar o face! si le explica si de ce si cine se ocupa de cazan.. haios, dar nepermis!

unii dintre cei asupra carora religia a reusit sa-si puna adanc amprenta dau iama chiar si pe-aici. nu dau nume, persoane importante! wink.gif
problema e ca va prinde din ce in ce mai bine.. sunt conditii socio-economice favorabile. plus ca parintii vor "sti" din ce in ce mai bine sa-si indrepte copiii din ce in ce mai mult spre biserica si religia propovaduita de aceasta pentru ca au fost influentati totusi intr-o oarecare masura de orele de religie. vor inlocui din ce in ce mai mult educatia in familie cu una de natura religioasa, considerata moralizatoare prin frica de Dumnezeu si chiar de draci.. (ca-n Iad ce ne asteapta oare?).
cu credinta si latura moral-educativa nu are nimeni nimic, dar cum suntem destul de mari si inteligenti sa ne ducem copiii la teatru si prin muzee etc, asa vom putea decide daca sa-i aducem in contact cu biserica sau sa le dam un branci sa citeasca Biblia, la varsta la care nu le dauneaza, sau sa le povestim noi cum mi-au povestit si mie mai ales bunicii. Eu nu am invatat nici religia, nici artele, nici chestii legate de evolutia culturala a omenirii, dar am avut acces la ele si am fost indemnat sa ma informez cu privire la toate, in functie de necesitatile si capacitatea de intelegere specifice varstei.

Ultima ta afirmatie ma face sa ma gandesc ca daca e asa, atunci chiar ar trebui scoasa de tot din scoala si lasata biserica sa moara.. e out, nu tine pas cu evolutia, e inflexibila si deci inadaptabila.. unii copii mai mult isi bat joc decat invata ceva, din cate am auzit, altii mai silitori si sensibili se aleg cu anxietate sau cu probleme de acceptare a lumii reale in care traiesc.
de ce sa facem eforturi furibunde sa pastram ceva atat de perimat, doar ca nu stim sa-i invatam altfel pe copii sa fie morali. crezi ca, chiar si daca ar functiona, e un lucru bun sa-i spui copilului sa nu bea si sa nu devina betiv pentru ca va ajunge in iad? sau cum crezi ca poti eradica bolile civilizatiei prin religie?

Discursul tau este foarte ciudat.. persuasiv,vag.. iar pomenesti ce "ai auzit". Expresia asta nu da nici o greutate logica la ceea ce spui. Mai bine zic "eu cred ca". Daca folosesti ce ai auzit te rog spune sursa,daca este un caz direct,etc. Altfel e manipulare.

In scoli nu se face nici un fel de indoctrinare cu nici o materie scolara.Pentru simplul motiv ca nu se poate.
Nu este permis asa ceva!
Copiii anxiosi si cu probleme au aceste probleme indiferent de obiectul anxietatii lor.

Ideea ca biblia este o carte care dauneaza copiilor este pur si simplu o idiotenie!

Copiii nu pot sa inteleaga ce scrie in biblie pana mult dupa clasele primare.Limbajul,frazarea,sensul,totul le este atat de strain incat nu au acces la text.
Cat de indoctrinati de religie putem fi ca popor s-a vazut cu generatiile slutite de experimentul comunist.
Si generatiile ce au trait din plin in comunism,au prins educatie religioasa nu gluma!

Confundati religia cu credinta.Religia poti s-o inveti in scoala.Credinta insa,este ceva mult mai departe.

Religia este o materie ca celelalte materii.O sa "indoctrineze" tot atat cat ne indoctrineaza istoria,literatura,etc.

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj May 5 2010, 09:31 PM
Mesaj #4488

Guests

Citeaza (Minerva @ May 5 2010, 08:52 PM) *
As deschide proces crestinismului pentru toate atrocitatile pe care le-a savarsit in doua mii de ani in lumea de aici si in cea de dincolo. Daca vreti Pace , dreptate , egalitate , fratie intre oameni si popoare , cuvantul de ordine este - Laicizare .Preotii sunt ticalosii lumii .Omenirea a fost mintita , impilata , ucisa si masacrata incepand cu primii proroci , asa cum ne reveleaza chiar Biblia crestina , izvoarele istorice dar si arhiva spiritului lucid . Nu am vazut pana acum oameni care sa moara pentru binele cuiva .Am vazut si am avut de a face cu ticalosi care sa ne minta , sa ne traga in cursa , sa impileze si sa ucida . Dar m-am videcat de credinta in binele monstrilor in blana de miel.
In spitalele de psihiatrie nebunii se cred Dumnezeu sau macar trimisii lui Dumnezeu.Astia ne sunt prorocii si mantuitorii .Ma intreb cum a fost posibil asa ceva . Cat vor mai exista in lume creduli , piosi , evlaviosi si fricosi ? Spaima si lasitatile din ei ii cheama pe tirani .

Emil Cioran , Istorie si Utopie : " In lumea asta , peste un tiran precum Hitler si Stalin si peste un alt tiran precum Filip al Doilea si Carol Quntul si peste toti tiranii de la Cezar incoace ,Sus, Sus, in ierarhia universala mai troneaza un tiran . Unul singur . Sa-l scriti cu litere mari caci pentru El si pentru infricosatoarea Lui faima au urlat si au patimit veacurile . Il vad la orizont ( desigur pe Hristos ) cu Sabia de foc si deja aud gemetele si chiar strigatele noastre , caci noaptea ce ne va pogori in oase ne va aduce cu ea - nu Pacea, asa cum a promis-o pentru psalmist, ci Groaza "
Sictiri la toti cei ce propavaduiesc credinta ! Pace , liniste sufleteasca , adevar , dreptate si egalitate la toata lumea - ele va vor aduce mantuirea dar , atata vreme cat este credinta, Diavolul va avea unde sa se ascunda : in spaimele si lasitatile noastre si in blana mielului crestin , in halucinatiile , in febra si in delirul crestinilor.

Vezi doar o parte din istorie. Adevarat,aceasta este istoria noastra,a oamenilor. Si cu si fara religii suntem,cei mai multi,la fel.Ai zugravit imaginea oamenilor dintotdeauna.

Dimpotriva,credinta adevarata este ceva cu totul diferit de credinta omului din veacuri.

Este usor sa perorezi ca religia a facut si a dres, ca Iisus - ti-e frica de El?- e cum zici. Este insa imposibil sa gandim istoria fara religie.Face parte din fiinta noastra.

A spune ca religia a facut crime este echivalent cu a spune ca statul a facut crime,ca evul mediu a facut crime,ca americanii,germanii,japonezii,omenirea,aviatia,samd,au facut crime.

Eu sunt credincios,incerc sa fiu cat mai credincios. Da,in Iisus Hristos. Si nu sunt bigot,sunt un om la fel de modern ca tine sau ca altul. Cred ca drumul meu este o cale spirituala.

Civilizatia vestica,din care facem si noi parte de ceva timp,isi datoreaza suprematia si conceptiilor crestine.

Avem crestinism in fiecare detaliu al conceptiilor si mentalitatilor noastre.

Pace voua ortodocsilor!Ce,nu sunteti ortodocsi? smile.gif)

+Quote Post
mesaj May 5 2010, 09:48 PM
Mesaj #4489

Guests

Citeaza (Mosafir @ May 5 2010, 08:36 PM) *
Mai gigel luxemburghez, eu te-as vota pe tine!
Ia zi, cate facultati ai, de care si cum le-ai terminat?
In rest te descurci tu, daca ai reusit sa termini, fara sa te chinui, cel putin una.. parerea mea, nu?

sunt mai bun decat cernea, mosafirule. un om care nu poate termina o facultate cum naiba poate avea pretentia ca poate conduce o tara? asta una. doi: acest om si-a concentrat eforturile pe teme anti BOR, in majoritate. In ultima vreme a facut si ceva activitati legate de ecologie (parcul carol). Actiunile lui sunt actiuni care ar urma sa-i aduca notorietate, asta e scopul lui. Omul este un Dinu Paturica in devenire, si-ar dori doar ca nu-i iese.

+Quote Post
Vizitator_haplea.
mesaj May 6 2010, 06:36 AM
Mesaj #4490

Guests

Citeaza (Marti @ May 5 2010, 09:08 PM) *
Discursul tau este foarte ciudat.. persuasiv,vag.. iar pomenesti ce "ai auzit". Expresia asta nu da nici o greutate logica la ceea ce spui. Mai bine zic "eu cred ca". Daca folosesti ce ai auzit te rog spune sursa,daca este un caz direct,etc. Altfel e manipulare.

In scoli nu se face nici un fel de indoctrinare cu nici o materie scolara.Pentru simplul motiv ca nu se poate.
Nu este permis asa ceva!
Copiii anxiosi si cu probleme au aceste probleme indiferent de obiectul anxietatii lor.

Ideea ca biblia este o carte care dauneaza copiilor este pur si simplu o idiotenie!

Copiii nu pot sa inteleaga ce scrie in biblie pana mult dupa clasele primare.Limbajul,frazarea,sensul,totul le este atat de strain incat nu au acces la text.
Cat de indoctrinati de religie putem fi ca popor s-a vazut cu generatiile slutite de experimentul comunist.
Si generatiile ce au trait din plin in comunism,au prins educatie religioasa nu gluma!

Confundati religia cu credinta.Religia poti s-o inveti in scoala.Credinta insa,este ceva mult mai departe.

Religia este o materie ca celelalte materii.O sa "indoctrineze" tot atat cat ne indoctrineaza istoria,literatura,etc.

pai chiar de la tine (si nu numai) am auzit ca profesorii de religie abia isi pot tine orele pentru ca elevii ar face galagie si n-ar fi interesati de ce li se preda. Si tu esti foarte categoric si convins (cel putin tu) de ceea ce afirmi.
Eu nu prea am convingeri, ca deh, viata asta e complexa, iar oamenii sunt diferiti. dar o lege care sa permita scolii si profesorilor sa bage pe gat unor copii mici lucruri pe care, dupa cum afirmi si tu, oricum nu sunt capabili sa le inteleaga la varsta aia, iar ce inteleg ei e ca trebuie sa crezi, iar daca n-o faci esti pedepsit de o fiinta atotputernica, atat pe lumea asta cat si pe una virtuala numita foarte precis "de apoi", e o lege bazata pe interesele unei institutii si nu e menita sa imbunatateasca educatia in scoli.
daca elevii nu sunt capabili sa inteleaga corect si sa invete ceva folositor, nu se justifica prezenta Religiei in planul cadru de invatamant nici macar sub forma de disciplina facultativa.

copiii devin anxiosi, nu sunt asa din nastere. Anxietatea nu e o trasatura temperamentala ci o tulburare psihica, generata de anumite cauze.
In momentul in care copilul nu a dat nici un semn ca ar fi anxios pana a merge la scoala si a fi speriat ca daca face prostii specifice copilariei e un pacatos si va fi pedepsit, atunci cauza e clara.
Fetita mea intreaba uneori daca stiu eu sigur ca exista cazanul ala cu smoala.. inca nu e asa de grav, avand in vedere ca educatoarea foloseste metoda asta doar ca sa-i linisteasca pe copii. In momentul cand toate aiurelile astea din biblie folosite ca instrument educational vor fi confirmate de un profesor, atunci va trebui sa-i explic de fiecare data de ce popa (profesorul) la scoala le spune astfel de lucruri.. nici nu vreau sa ma gandesc ce greu va fi!

nu confund nimica: ce se vrea de fapt prin religie? nu se urmareste crearea unui om credincios?
Religia nu este in nici un caz o materie in sensul de disciplina scolara.. iti povestesc eu alta data de ce.
acum ma grabesc..

+Quote Post
Vizitator_Minerva.
mesaj May 6 2010, 08:04 AM
Mesaj #4491

Guests

[quote name='Marti' date='May 5 2010, 09:31 PM' post='87617']
Vezi doar o parte din istorie. Adevarat,aceasta este istoria noastra,a oamenilor. Si cu si fara religii suntem,cei mai multi,la fel.Ai zugravit imaginea oamenilor dintotdeauna.

Dimpotriva,credinta adevarata este ceva cu totul diferit de credinta omului din veacuri.

Este usor sa perorezi ca religia a facut si a dres, ca Iisus - ti-e frica de El?- e cum zici. Este insa imposibil sa gandim istoria fara religie.Face parte din fiinta noastra.

A spune ca religia a facut crime este echivalent cu a spune ca statul a facut crime,ca evul mediu a facut crime,ca americanii,germanii,japonezii,omenirea,aviatia,samd,au facut crime.

Eu sunt credincios,incerc sa fiu cat mai credincios. Da,in Iisus Hristos. Si nu sunt bigot,sunt un om la fel de modern ca tine sau ca altul. Cred ca drumul meu este o cale spirituala.

Civilizatia vestica,din care facem si noi parte de ceva timp,isi datoreaza suprematia si conceptiilor crestine.

Avem crestinism in fiecare detaliu al conceptiilor si mentalitatilor noastre.

Pace voua ortodocsilor!Ce,nu sunteti ortodocsi? smile.gif)

Diavolul sta ascuns unde creduluii si piosii nu pot banuii : in credinta crestina si sub patrafirul preotului .
Pentru lumea de dincolo am pregatit o furca pentru a-l contracara pe Diavolul crestin . Lumii de aici si de dincolo ii voi revela adevarul despre Hristos - monstrul cu doua cocoase , autorul crimelor din ultimii doua mii de ani ; Tomas de Torquemada crimelor de ici si de dincolo .

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj May 6 2010, 08:05 AM
Mesaj #4492

Guests

Citeaza (haplea @ May 6 2010, 06:36 AM) *
pai chiar de la tine (si nu numai) am auzit ca profesorii de religie abia isi pot tine orele pentru ca elevii ar face galagie si n-ar fi interesati de ce li se preda. Si tu esti foarte categoric si convins (cel putin tu) de ceea ce afirmi.
Eu nu prea am convingeri, ca deh, viata asta e complexa, iar oamenii sunt diferiti. dar o lege care sa permita scolii si profesorilor sa bage pe gat unor copii mici lucruri pe care, dupa cum afirmi si tu, oricum nu sunt capabili sa le inteleaga la varsta aia, iar ce inteleg ei e ca trebuie sa crezi, iar daca n-o faci esti pedepsit de o fiinta atotputernica, atat pe lumea asta cat si pe una virtuala numita foarte precis "de apoi", e o lege bazata pe interesele unei institutii si nu e menita sa imbunatateasca educatia in scoli.
daca elevii nu sunt capabili sa inteleaga corect si sa invete ceva folositor, nu se justifica prezenta Religiei in planul cadru de invatamant nici macar sub forma de disciplina facultativa.

copiii devin anxiosi, nu sunt asa din nastere. Anxietatea nu e o trasatura temperamentala ci o tulburare psihica, generata de anumite cauze.
In momentul in care copilul nu a dat nici un semn ca ar fi anxios pana a merge la scoala si a fi speriat ca daca face prostii specifice copilariei e un pacatos si va fi pedepsit, atunci cauza e clara.
Fetita mea intreaba uneori daca stiu eu sigur ca exista cazanul ala cu smoala.. inca nu e asa de grav, avand in vedere ca educatoarea foloseste metoda asta doar ca sa-i linisteasca pe copii. In momentul cand toate aiurelile astea din biblie folosite ca instrument educational vor fi confirmate de un profesor, atunci va trebui sa-i explic de fiecare data de ce popa (profesorul) la scoala le spune astfel de lucruri.. nici nu vreau sa ma gandesc ce greu va fi!

nu confund nimica: ce se vrea de fapt prin religie? nu se urmareste crearea unui om credincios?
Religia nu este in nici un caz o materie in sensul de disciplina scolara.. iti povestesc eu alta data de ce.
acum ma grabesc..

In general invatatorii au dificultati in a mentine disciplina in clase. Este o problema ce tine de varsta copiilor,de educatia primita acasa,si bineinteles de talentul sau pregatirea invatatorilor.
Diferenta intre afirmatiile mele si ale tale o reprezinta incarcatura negativa.

Una este sa afirmi "copiii sunt indisciplinati la scoala"

Alta este sa afirmi "copiii sunt indoctrinati si amenintati cu diavolul si iadul"

Este o diferenta ca aceea sa spui ca romanii sunt agresivi in trafic si romanii se impusca in trafic.. Prima este evidenta si face parte din experienta noastra,a doua trebuie probata statistic,nu la stirile de la ora 5.

La scoala se invata religie intr-un mod invechit,neatragator pentru copii,gresit. Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa invatam religie. Daca o materie este predata in mod gresit,greoi,etc,asta nu are legatura cu utilitatea sau valoarea reala a respectivei materii.

Sa recapitulam:

Biblia nu are legatura cu problema discutata.Nu se studiaza biblia la ora de religie!

Religia promoveaza valori comune tuturor civilizatiilor. In manual nu sunt prezente elemente de rasisim,violenta,etc, atat de agitate de unii pe acest forum.

Copiii nu sunt indoctrinati. Daca voi credeti asta aratati unde sunt indoctrinatii dintre generatiile ce au terminat scoala. Indoctrinarea presupune procedee specifice care nu sunt posibile in conditiile date.

Adevarata problematica este:

Dreptul de a alege daca esti de alta confesiune.

Dreptul de a refuza educatia religioasa pe considerente personale.

Calitatea si subiectul studiului religios.

Despre cazanul cu smoala,permite-mi sa nu cred ca educatoarea a spus copiilor ca daca nu sunt cuminti ajung in cazanul cu smoala.. Pe chestia asta poate fi demisa.Cred ca minti.

Cat despre anxietate,nu ai citit cu atentie ce am scris.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 6 2010, 09:31 AM
Mesaj #4493

Guests

Citeaza (Crusoe @ May 5 2010, 02:56 PM) *
Ca fost profesor, am cunoscut multi copii de 12-14 ani cu MULT mai inteligenti si mai responsabili decat parintii lor. La 12 ani eu argumentam rudelor sau cunostintelor care mai incercau (moderat) sa-mi impuna comportamente religioase cu prostia aia de carte in mana, explicandu-le contradictii si atrocitati de care ei habar n-aveau.

Si totusi dobitocii astia pretind acum ca un elev de 17 ani NU POATE AVEA LIBERTATE DE GANDIRE RELIGIOASA.
La 16-17 ani nu poti avea niste pareri proprii, nu poti avea discernamant in ce priveste pozitia religioasa proprie. wacko.gif

CAT SI CE TREBUIE SA FACEM CA SA-I OPRIM PE CRETINII ASTIA - santajati de biserica - sa adopte abuzul asta incredibil ?!

Parca era ceva in Constitutie legat de libertatea de gandire si protejarea cetateanului in fata abuzului de a fi fortat sa accepte diverse credinte ?
Mai ales intr-o institutie de stat ?

Mai ales cand e vb de COPII LIPSITI DE APARARE, CARE NU POT RIPOSTA ?!

Ii compatimesc pe fostii tai elevi... Le spuneai ca sunt dobitoci si cretini daca nu erau de acord cu tine?

Esti prea agitat si rautacios, din cauza asta nu poti sa fii obiectiv si nici logic. Te contrazici aproape mereu.

Daca spui ca copiii sunt inteligenti, ca au pareri proprii si discernamant "religios", de ce iti e asa frica de "indoctrinarea" unor copii si de ce sunt "fara aparare"?

Ce "abuz" si "atrocitate" asa mare se produce daca li se povesteste sau li se citeste ceva? Ca doar zici ca ei au discernamant.

P.S. Nu sunt ortodox, sustin libertatea religioasa si de gandire. Asta ca sa nu te obosesti sa ma injuri pe temele astea.

+Quote Post
Vizitator_Vulnerabilitate si manipulare.
mesaj May 6 2010, 10:32 AM
Mesaj #4494

Guests

Varsta scolara mica 6-10,11 ani

Dezvoltarea personalitatii:

Vârsta şcolară mică sau copilăria de mijloc (6/7 – 11/12ani) este o perioadă marcată în primul rînd de
modificarea statutului social, şi mai puţin de modificări fundamentale de ordin cognitiv.

Dezvoltare emotionala

Se diminueaza egocentrismul specific varstei prescolare
Stima de sine se dezvolta, este mai bine perceputa de copil, in consecinta mai sensibil

Puberatatea 10-14,15 ani

Dezvoltarea personalitatii:

Dezvoltarea personalităţii este marcată de căutarea propiei identităţi, sexualitate, nevoia de independenta,
interese profesionale, etica si autocontrol.

Dezvoltare emotionala

Dobandirea independentei fata de parinti duce la o racire a sentimentelor si relatilor dintre adolescenti si parinti
Parintele nu mai este vazut ca o persoana atotstiutoare ceea ce aduce posibile dezamagiri si neascultarea
sfaturilor parintilor
Puternicele modificari coporale, homonale, ii fac pe adolescenti sa treaca prin tot felul de stari emotionale, pe
care din cauza ca nu le inteleg si nu le pot explica, le ascund
Ideea ca toti ceilalti pot ghici ce e in sufletul lor ii face sa-si mascheze sentimentele, sa se interiorizeze mai mult, sa prefere singuratatea uneori
Izbucnirile de identitate, curaj, independenta nu sunt tot timpul insotite de constientizarea propriului comportament

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj May 6 2010, 10:45 AM
Mesaj #4495

Guests

Citeaza (Crusoe @ May 4 2010, 07:32 PM) *
O sa ignor totusi un cretin congenital, care crede ca exprimarea " Nimeni din cei care resping ...." este gresita. Mai ales dupa ce ma corecteaza, ca un imbecil ce e, ca "nu exista coji de nuci, exista coji de nuca" laugh.gif
Cat despre celalalt bolnav, i-am tot zis (mai multi) ca e cu sisi la cap. Recomandam injectii cu compot in cap si deconectarea de la net cat e medicul in concediu. wacko.gif

Revenim.
Completez lista cu faptele morale din Biblie, DE PREDAT COPIILOR IN SCOALA. De exemplu, cum promoveaza sau accepta Cartea Cartilor

2. SCLAVIA

Iesirea 21:

7. Daca cineva isi va vinde fiica roaba, ea nu va iesi cum ies roabele.
8. Daca ea nu va placea stapanului sau, care si-a ales-o, sa-i ingaduie a se rascumpara, dar el nu va avea voie s-o vanda la familie straina, dupa ce i-a fost necredincios.

Geneza 17:

12. In neamul vostru, tot pruncul de parte barbateasca, nascut la voi in casa sau cumparat cu bani de la alt neam, care nu-i din semintia voastra, sa se taie imprejur in ziua a opta.

Efeseni 6:5-6

Slugilor, ascultati de stapanii vostri cei dupa trup, cu frica si cu cutremur, intru curatia inimii voastre, ca si de Hristos.

1 Timotei 6:1-2

Cei ce se gasesc sub jugul robiei sa socoteasca pe stapanii lor vrednici de toata cinstea, ca sa nu fie hulite numele si invatatura lui D-zeu.

1 Petru 2:18

Slugilor, supuneti-va stapanilor vostri, cu toata frica, nu numai celor buni si blanzi, ci si celor uraciosi.

In fine, cat sa valoreze un sclav "afierosit" wacko.gif - pe sexe si varste ?
Ne lamureste Leviticul 27:

2. Vorbeste fiilor lui Israel si le spune: De va fagadui cineva sa-si afieroseasca sufletul sau Domnului, pretuirea ta sa fie asa:
3. Pretul pentru un barbat, de la douazeci pana la saizeci de ani, sa fie cincizeci de sicli de argint, dupa siclul sfant.
4. Iar daca este femeie, pretul sa fie treizeci de sicli.
5. De la cinci pana la douazeci de ani, pretul sa fie pentru barbat douazeci de sicli, iar pentru femeie zece sicli.
6. Iar de la o luna pana la cinci ani, pretul sa fie pentru barbat cinci sicli de argint, si pentru femeie trei sicli de argint.
7. De la saizeci de ani in sus pretul sa fie pentru barbat cinsprezece sicli de argint, si pentru femeie zece sicli.

Ati citit bine, biblia face un standard de preturi pt sclavi, INCLUSIV PT COPIII de la o luna la 5 ani.
E drept, mucosii astia mai mici is mult mai ieftini; in definitiv ce pot sa faca in afara de galagie care sa contina termeni gen "papa", "apa", "pipi", "nani" ?

Asta e morala pe care crestinii o impun in scoala copiilor, copii care nu pot riposta. wacko.gif
Iar dupa noul proiect de lege, poti sa alegi - ca elev- daca vrei sau nu sa faci religie DOAR DACA ESTI MAJOR.
Pana acum puteai face asta la 16 ani.

Incredibil.

Stiu ca din nou cineva o sa rastalmaceasca ce scriu si o sa spuna ca as fi in favoarea sclaviei, dar asta e.
Din nou deviem de la subiectul principal ajungand sa dezbatem pasaje care in mod normal n-ar fi ajuns in sala de clasa. De fapt aveau ei dreptate catolicii de pe vremuri, cum zicea Neagu Djuvara, de nu le dadeau Biblia la tot poporul, sa o citeasca cum ii taie capul.
Si din nou avem un exemplu in care fiecare vede in Biblie ce vrea. Un antropolog cu intentii cinstite ar putea de exemplu sa vada cum data fiind o societate sclavagista, chiar statutul sclavilor era reglementat de legi si nu era lasat la bunul plac al stapanilor, cum s-a intamplat mai tarziu.
Iesirea 21: Un exemplu de "drepturile sclavilor", in care Dumnezeu se pare ca este este de partea lor
Geneza 17: Un exemplu de egalitate in fata lui Dumnezeu indiferent de statut social
Timotei, Petru, Efeseni: Asa e, mai demult ascultarea fata de cei mai mari decat tine era o virtute. Ia nu mai ascultati acum de sefii vostri sa vedeti ce se intamlpa.
Leviticul 27: Sclavii afierositi puteau fi rascumparati, de-aia se spune pretul si se mai spune:" Iar daca este sarac si nu e in stare sa plateasca pretul, atunci sa fie adus la preot si sa-l pretuiasca preotul; potrivit cu starea celui ce si-a dat fagaduinta."

+Quote Post
Vizitator_Iubirea.
mesaj May 6 2010, 10:46 AM
Mesaj #4496

Guests

Citeaza (Crusoe @ May 6 2010, 10:03 AM) *
Da' ce anume se studiaza, Dobitocia Ta, Scufita Rosie ?

Ce-i spunem unui copil caruia ii predam morala crestina, de unde vine ea, daca nu DIN BIBLIE ?
Aceeasi carte in care rahatul ala de dzeu indeamna la crime, homofobie, misoginism, comite sau sustine atrocitati, genocide sau infanticide ?

Daca un copil de 10 ani intreba: Iisus a zis sa ne iubim aproapele, dar dzeu de ce nu-i iubeste pe TOTI ? - ce-i raspunzi ?
De ce e pacatoasa femeia (adica mama lui), de ce ucide dzeu iepurasii si caprioarele din cauza unor "pacatosi", la potop, cine a fost mama copiilor lui Cain si de unde a aparut ea, cum a salvat Noe ursii polari sau cangurii, de ce ucide dzeu copiii din Sodoma si Gomora etc etc ?

Nu BIBLIA e fundamentul moralei crestine ?
Nu e aceeasi "carte sfanta" ? wacko.gif

...

Sau scoateti in fata ce va convine din cartea aia - si bagati sub pres toate ineptiile, cretinatatile si atrocitatile ?

Atunci acorda-le si copiilor aceeasi libertate de-a nu fi indoctrinati in scoala cu o carte care contine INGROZITOR DE MULTE CRETINATATI PATOGENE. wacko.gif

Pauza de relaxare.
Inspira-Expira!
Recita Marcel Iures.

http://www.youtube.com/watch?v=Sov5zw4rC-w

+Quote Post
Vizitator_ecoul_eu.
mesaj May 6 2010, 11:06 AM
Mesaj #4497

Guests

Citeaza (tot eu @ May 6 2010, 10:52 AM) *
Si ce te opreste sa scrii 3 randuri pe un colt de hartie si sa ti-l retragi de la ora de religie. Sunt sigur ca nu ai copii (ca majoritatea ateilor) si ca nu te f... grija de copii tai ci vrei doar sa f... copii altora.

Acum o intrebare si o precizare. Eu nu sunt catolic dar urmaresc cu atenti scandalul cazurilor de pedofilie din biserica catolica.
Din punctul meu de vedere vina papei si a cardinalilor nu este data de existenta acestor cazuri (inevitabile si nu din cauza bisericii) ci marea vina este ascunderea si acoperirea lor in loc sa acesti preoti da fie automat caterisiti si zvarliti pe mana politiei.

Acum doresc ca toti ateii de pe forum sa declare in clar (nu mai mult sau mai putin voalat cum au facut pana acum) ca singura solutie este desfiintaterea biseriii catolice care prin insasi existenta provoaca automat acest lucru.
Pentru ca dupa aceasta declaratie vreau sa vin cu dovezi si argumente clare care sa arate ca biserica nu are o vina directa privind aceste cazuri de pedofilie (doar aceea ca nu i-a dat pe mana autoritatilor) si daca biserica dispare cazurile de pedofilie se v-or muta pur si simplu in alt loc.

Deschide un topic, pe aceastas tema, reinventeaza si roata, treci apoi la teoria chibritului si nu uita sa faci si o analiza comparata in ceea ce priveste implicarea bisericii catolice si a celei ortodoxe romane in proiecte sociale reale in comunitatilor lor. Subiectul acestui topic este religia in scoli!

Spor la lucru, Superman!

+Quote Post
Vizitator_haplea.
mesaj May 6 2010, 12:02 PM
Mesaj #4498

Guests

Citeaza (Marti @ May 6 2010, 08:05 AM) *
In general invatatorii au dificultati in a mentine disciplina in clase. Este o problema ce tine de varsta copiilor,de educatia primita acasa,si bineinteles de talentul sau pregatirea invatatorilor.

Una este sa afirmi "copiii sunt indisciplinati la scoala"

Alta este sa afirmi "copiii sunt indoctrinati si amenintati cu diavolul si iadul"

Este o diferenta ca aceea sa spui ca romanii sunt agresivi in trafic si romanii se impusca in trafic.. Prima este evidenta si face parte din experienta noastra,a doua trebuie probata statistic,nu la stirile de la ora 5.

La scoala se invata religie intr-un mod invechit,neatragator pentru copii,gresit. Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa invatam religie. Daca o materie este predata in mod gresit,greoi,etc,asta nu are legatura cu utilitatea sau valoarea reala a respectivei materii.

Sa recapitulam:

Biblia nu are legatura cu problema discutata.Nu se studiaza biblia la ora de religie!

Religia promoveaza valori comune tuturor civilizatiilor. In manual nu sunt prezente elemente de rasisim,violenta,etc, atat de agitate de unii pe acest forum.

Copiii nu sunt indoctrinati. Daca voi credeti asta aratati unde sunt indoctrinatii dintre generatiile ce au terminat scoala. Indoctrinarea presupune procedee specifice care nu sunt posibile in conditiile date.

Adevarata problematica este:

Dreptul de a alege daca esti de alta confesiune.

Dreptul de a refuza educatia religioasa pe considerente personale.

Calitatea si subiectul studiului religios.

Despre cazanul cu smoala,permite-mi sa nu cred ca educatoarea a spus copiilor ca daca nu sunt cuminti ajung in cazanul cu smoala.. Pe chestia asta poate fi demisa.Cred ca minti.

Cat despre anxietate,nu ai citit cu atentie ce am scris.

ti-am mai spus ca esti foarte categoric si sigur ca ce spui tu e adevarat, iar ce spun altii sunt generalizari ale unor cazuri particulare, exagerari sau chiar minciuni pentru ca nu aduc dovezi care sa le sustina afirmatiile.
tu ce dovezi bazate pe o statistica aduci in sprijinul afirmatiei tale cum ca: "In general invatatorii au dificultati in a mentine disciplina in clase" sau "copiii sunt indisciplinati la scoala"..?
pe tine trebuie sa te credem pur-si-simplu, iar noi trebuie sa venim cu copilul de mana la tine ca sa-ti spuna el cum e cu morala crestina in care binele e impus prin porunca (legea) lui Dumnezeu, in care si in a carui lege trebuie sa creada pentru simplul fapt ca necredinciosii (si implicit cei care fac ce zice Dumnezeu si educatorul ca nu e bine) vor fi pedepsiti in fel si chip.
eu zic ca nu e nevoie sa vina copilul sa ne spuna daca a luat de buna sau nu morala crestina, ci simplul fapt ca in scoli Religia cu dogmele si metodologia specifice ei este parte a sistemului educativ e alarmant si nepermis cum spui si tu!

daca tu crezi ca nu se face indoctrinare religioasa in scoli si ca asta se poate proba analizand generatiile care au fost supuse pana acum unei astfel de metode educationale, atunci nici inainte de '89 nu a avut loc nici un fel de indoctrinare in scoli, deoarece am vazut cu totii la Revolutie cat de neinfluentat de doctrina comunista (necomunistificat sa zic asa) a fost poporul. am putea reintroduce foarte bine marxismul si leninismul in scoli. pe langa rugaciuni si cantece bisericesti am putea cere copiilor sa invete si poeziile si cantecele patriotice de odinioara, care erau cat se poate de morale si educative!
ce era mai rau in ce spunea doctrina comunista decat in ce spune cea religioasa?
comunsitii propovaduiau egalitatea intre toti oamenii, iubirea de neam si tara, fara a propaga ura fata de alte popoare, rase sau etnii, echitate sociala prin inlaturarea prapastiilor sociale (bogat-sarac, cult-incult etc), echitate globala, pace si prosperitate pe pamant si cate si mai cate lucruri minunate... de ce o fi oare atat de blamata ideologia asta, iar cea crestina nu? se cam aseamana.. cel putin in ce priveste moralitatea, nu? ca pedepse clare parca nu prevedea abaterea de la credinta cea dreapta comunista.. deci manualele si metodele de indoctrinare erau inofensive pe langa cele ale religiei!

Problematica pe care o consideri tu cea adevarata e un pic deformata: ce drept e ala de a refuza un alt drept?
adica avem dreptul la a fi liber cugetatori sau de a alege orice alta confesiune sau nici una, dar trebuie intai sa facem cerere sa ne refuzam dreptul la educatia religioasa conform confesiunii care primeaza sau unei confesiuni cu care ne-am nascut dar de care nu ne mai place! uau, asta da logica!
de ce n-ar fi nevoie, in cazul asta, sa facem cerere scrisa sa ne refuzam si dreptul de vot, dreptul la munca.. (in sensul ca trebuie sa mi se dea din oficiu un loc de munca, pe care eu sa-l pot refuza prin cerere scrisa daca n-am chef sa muncesc).. ce fain ar fi, nu? asta da comunism cu fata umana!

in ce priveste "calitatea si subiectul studiului religios" nu stiu la ce te referi! probabil calitatea predarii religiei, vazuta prin prisma pregatirii profesionale a cadrelor didactice. asta e o problema grava iara.. a postat ieri cineva un articol serios pe tema asta, in care se evideantiau si alte aspecte, printre care si rezultatele unei statistici, care iti ofera clar dovezile pe care le ceri de la mine ca sa-mi probez spusele in legatura cu indoctrinarea si incalcarea drepturilor constitutionale ale cetateanului.
in cazul disciplinelor optionale si facultative nu se scot

daca subiectul studiului religios e totalitatea fenomenelor, evenimentelor si poruncilor dumnezeiesti descrise in Biblie.. nu stiu ce putem discuta aici: astea sunt asa cum sunt prezentate in biblie si interpretate oficial de Biserica cultului respectiv si basta!
religia poate fi considerata o disciplina non-stiintifica, in momentul in care va fi predata in scopul de a oferi elevilor o educatie religioasa, permitandu-le accesul la informatie cu privire la ideile religioase si evolutia lor de-a lungul istoriei omenirii, conceptiile asupra vietii si lumii prin prisma diferitelor credinte religioase etc. In acest caz este strict necesara intocmirea unei programe scolare conforma scopului educativ enuntat, predarea cu impartialitate, fara a prezenta punctul de vedere al unui cult, si detasarea profesorului de ideile si conceptiile respective. Altfel e ca si cum profesorul ti-ar spune la ora de Istorie ca romanii sunt singurul popor care a avut, are si va avea intotdeauna dreptate in toate conflictele armate si nearmate de-a lungul timpului, iar toti ceilalti ne-au fost si ne sunt dusmani si potrivnici.. sau la filosofie ca exista doar un curent filosofic sau un filosof care are dreptate, restul trebuind ignorati.
Oricum profesorul este prin definitie cadru didactic si nu militant si reprezentant al unei ideologii sau conceptii.

daca e vorba de obiectul de studiu al Religiei (ma refer la cea confesionala si analizez cazul religiei crestin-ortodoxe) ca stiinta (cum este impusa actual in scoli), atunci acesta esta Biblia (Sf. Scriptura), cartile bisericesti, iar la clasele mai mari interpretarile bibliei de catre teologii considerati parinti apostolici si sfinti parinti. De fapt biserica refuza orice interpretare a sf. scripturi, considerand scrierile acestor "organe ale Duhului Sfant" precizari si intariri ale Bibliei ca masura impotriva aparitiei ereziilor datorate oricaror interpretari omenesti.
.. programa scolara si continuturile din manuale sunt extrase din acestea. poti verifica singur! n-am sa stau sa-zi dau dovezi.. daca ma vei contrazice, am sa te intreb pe ce se bazeaza atunci religia crestin-ortodoxa sau celelalte confesiuni? pe chestii scoase din burta de specialistii (teologii si preotii) care au intocmit programele si manualele si aprobate de specialistii MEC.., sau pe o "stiinta" (nici macar de pesudostiinta nu poate fi vorba, avand in vedere ca lucruri care au fost infirmate pe parcurs de evolutia altor stiinte nu sunt prezentate ca avand valoare istorica, ci ca avand o valoare de adevar absolut, universal si atemporal valabil) ale carei descoperiri au fost consemnate in scripturi (Biblia, Coranul etc), la vremea la care religiile erau singura stiinta si tineau loc si de cod civil si penal si de biologie, istorie sau geografie.
daca o asemenea stiinta care s-a oprit undeva in timp, refuzand sa tina pas cu evolutia omenirii poate fi studiata in scoli e o discutie de fond. am parerea mea cu privire la asta, dar recunosc ca nu sunt nici pedagog, nici teolog si nici un exeget stralucit.. asa ca nu pot folosi decat argumente preluate din lucrari de specialitate.
ce pot sa spun in aceasta privinta e, ca o analiza logica a acestei non-stiinte atotstiutoare ar impune studiul credintelor religioase in cadrul altor discipline scolare cum ar fi Istoria religiilor si credintelor religioase sau ca subcapitol in cadrul fiecarei perioade istorice (inglobata in studiul Istoriei deci) sau intocmirea unei programe scolare si a unei metodologii de predare care sa corespunda disciplinei Educatie religioasa si nu Religie ca instrument de a aduce omul la o anumita credinta.
Ultima varianta, cea practicata in mod oficial, la adapostul unei Legi a Inv. in permanenta renovare e neconstitutionala! nu putem sti ce credinta ar adopta copilul care a avut posibilitatea sa le cunoasca pe toate mai tarziu si nici nu poate decide scoala ceva pentru un copil, iar parintele, care are dreptul de a decide in aceasta privinta, sa nu fie nici macar intrebat daca e de acord, daramite lasat sa aleaga.
neconstitutionalitatea prevederilor Legii Inv. cu privire la predarea Religiei in scoli e demonstrat si de faptul ca exista cazuri consemnate, in care elevi, ai caror parinti sunt de alta confesiune decat cea crestin-ortodoxa sau nu apartin nici unui cult, nu au facut uz (indiferent de motive, atata timp cat nu se cere sa se specifice unele) de dreptul de a refuza dreptul de care "beneficiaza" toti cetatenii (pe principiul majoritatii) la a studia religia cultului majoritar (greu de inteles asemenea "drepturi", nu?). Acesti elevi nu vor avea posibilitatea sa cunoasca religia stramosilor sau sa devina liber cugetatori ca si parintii lor. In momentul in care doar unul din acestia se va decide, din cauza dezinformarii in scoala, sa adopte in mod oficial religia majoritatii se poate demonstra juridic incalcarea dreptului constitutional, conform ART. 29: Libertatea conştiinţei
ori scoala tocmai asta face: constrange cetateanul care nu face uz de dreptul de a refuza un drept impus, sa adere la o anumita credinta religioasa.
multi parinti au impresia ca se face educatie religioasa la scoala si nu ca se preda cum sa devii un bun credincios si mai apoi un enorias, un client fidel al bisericii. exista statistici in aceasta privinta, ca si in privinta faptului ca un numar f. mare de parinti si un numar ingrijorator de mare de invatatori, diriginti si directori de scoli nu stiu (sau nu vor sa stie) ca religia nu e obligatorie si ca se poate ca elevul sa nu participe deloc la aceste ore.
la chestii legate de procedura de retragere si la incercarile disperate ale unor profesori de a-i convinge pe parinti sa se razgandeasca nu ma mai refer aici.

Exista destule studii serioase legate de problematica asta: uite aici unul foarte amplu si riguros realizat.

Apoi, in ce privestea situatiia reala a aplicarii legii in scoli, Ministerul Educatiei din Republica Moldova a constatat, in urma inspecţiei tematice "Evaluarea activitatii Directiei Generale Raionale Invatamaint, Tineret si Sport Causeni", cateva chestii perfect valabile si in cazul intregului sistem de invatamant din Romania:
printre altele s-au facut urmatoarele propuneri de optimizare:
Orele opţionale trebuie să prezinte alegerea elevului şi nu o extindere a disciplinelor obligatorii;
Monitorizarea predării orelor opţionale.

ne putem contrazice ani de-acum incolo pe chestii de "eu cred ca", "este cum spun eu".. dar avem niste legi si niste principii pedagogice care nu permit predarea religiei in scoli sub forma si in modul oficial in care se face in prezent si mai ales in cel care se are de gand sa se faca pe viitor!
Exact cum tu spui ca e interzis ca educatorul sa foloseasca metode de a educa copiii extrase din Biblie si incetatenite, asa nu e permis nici ca Legea Inv. sa incalce flagrant drepturile constitutionale ale cetateanului.
Eu mi-am facut datoria de parinte atragand atentia educatoarei ca greseste si voi face uz de dreptul de a o reclama in caz ca nu se va corecta, iar societatea civila are obligatia de a atrage atentia asupra incalcarii Constitutiei si a drepturilor cetateanului garantate prin alte legi si acte cu caracter normativ si va face uz de dreptul de a protesta si actiona in justitie pe cei care se fac vinovati de incalcarea acestora.
Amin!

+Quote Post
Vizitator_haplea.
mesaj May 6 2010, 12:34 PM
Mesaj #4499

Guests

Citeaza (Marti @ May 6 2010, 08:05 AM) *

OK, hai sa consideram drept adevarata si reala prima ta afirmatie!
ce rezulta de aici? copiii nu-si insusesc cunostintele ce li se predau la ore, nu sunt silitori si uita mai tarziu cam tot ce-au invatat! deci avem intre timp cateva generatii de semianalfabeti ohmy.gif
au stat in banci 12 ani de dragul de a merge la scoala, unde de altfel mai mult aruncau cu hartii in profesor decat invatau!
pai ce ne facem in cazul asta? eu zic ca ar trebui sa iesim cu totii in strada si sa ne punem cu bata pe aia de prin minister si inspectorate si pe educatoarele/educatorii care nu au reusit sa-i invete pe copii cum trebuie sa se comporte la gradinita, scoala!
nasol..

cat despre partea cu incarcatura negativa.. stii tu ionii pozitivi nu sunt cu nimic mai buni decat ai negativi wink.gif g
gresit poate fi cand dai drumu la toata odata asupra cuiva.. dar atat de rau la inima n-oi fi eu! smile.gif)

+Quote Post
Vizitator_tot eu.
mesaj May 6 2010, 12:37 PM
Mesaj #4500

Guests

Am o intrebare care v-a demasca propaganda pagano-ateista pentru cei care au urechi si ochi de auzit si vazut si inteles.

Ok, de acord cu voi. Religia in scoli este propaganda si spalare pe creier si nu trebuie predata dar sunte-ti de acord cu predarea educatiei sexuale in scoli incepand cu clasa a patra unde li se explica despre masturbare, homosexualitate, lesbianism, sex in grup, perversiuni de toate tipurile etc etc. iar apoi li se spune ca nu exista rau sau bine si ca toate pot si chiar trebuie experimentate si fiecare poate face ce ii place.

Asta este sau nu spalare pe creier si propaganda??? Sau numai si numai biblia e propaganda?Sunteti sau nu de acord? Si mai ales daca noi crestinii nu suntem de acord nu e asa ca statul are dreptul sa ne confiste copii? (Cum s-a si intamplat deja).

Inca astept ca cineva sa spuna direct ca biserica este unica si direct raspunzatoare de cazurile de pedofilie si ca singura solutie este desfiintatea bisericii. Pentru ca in caz contrar este exact ca la politie unde avem politisti corupti iar solutia nu e ste desfiintarea politiei ci eliminarea politistilor corupti.

+Quote Post

234 Pagini V  « < 148 149 150 151 152 > » 
Reply to this topicStart new topic
6 Utilizatori care citesc acest topic (6 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 8th December 2019 - 08:04 PM