IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

234 Pagini V  « < 150 151 152 153 154 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Scoaterea orelor de Religie din scoala. O decizie inteleapta?, Discutii pro si contra
Marti
mesaj May 6 2010, 10:54 PM
Mesaj #4531

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 82
Inscris: 17-January 09
Utilizatorul numarul: 5 854

Citeaza (haplea @ May 6 2010, 10:18 PM) *
copile, dementa senila, vasculara, boala Alzheimer si tot restul nu duc la dereglari psihice numite popular nebunie.
spre deosebire de dementa, despre psihoza de ex. se poate spune ca e o forma de nebunie, datorita manifestarilor.
nu ma mira de ce multi romani isi trateaza parintii si bunicii afectati de dementa (chiar si in faza incipienta) cu atat dispret si lipsa de intelegere.
mai citeste si ai sa vezi de ce dementa nu e nebunie: pentru ca se manifesta prin reducerea sau pierderea unor capacitati si abilitati (memorie, retorica, afectivitate, motorica etc), datorita atrofierii creierului si pierderii functiei in zonele afectate, dar nu prin elucubratii cum spui tu, datorate disfunctiei unor centri nervosi sau altor cauze de natura externa sau interna (hormonala.. etc).
incearca sa accepti realitatea asa cum e si sa nu mai crezi.. asa iti vei putea respecta semenii care imbatranesc mai repede decat altii.
apreciez ca ai reusit sa-ti ceri scuze!

Omule,cand te face cineva dement,vrea sa spuna ca esti dement.Adica,conform dex,alienatie mintala,nebunie.

Perorezi in gol..
Go to the top of the page

+Quote Post
Marti
mesaj May 6 2010, 10:57 PM
Mesaj #4532

Membru
**

Citeaza (tzurlogen @ May 6 2010, 10:19 PM) *
am observat ca mai devreme trimiteai colegii la dexonline.
degeaba ai auzit de el daca nu-l folosesti.
nu de alta, da' si tu ai nevoie.
ia de-aci nea Marti

ce e turlogen,am scris gresit cacealma.. dar cu sublinierea lui a scrie ce ai vrut sa spui.. ia? Ca tot ai cautat in dictionar..

+Quote Post
tzurlogen
mesaj May 6 2010, 11:10 PM
Mesaj #4533

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

Citeaza (Marti @ May 6 2010, 10:57 PM) *
ce e turlogen,am scris gresit cacealma.. dar cu sublinierea lui a scrie ce ai vrut sa spui.. ia? Ca tot ai cautat in dictionar..

dragul meu, in acea constructie era obligatoriu cu 2 de "i".
din cate tin eu minte, "a scrie" la conjunctiv prezent e sa scrii cu 2 "i".
concluzia?
inainte sa vezi barna din ochiul altuia...

Aceasta postare a fost editata de tzurlogen: May 6 2010, 11:23 PM

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
Vizitator_geo.
mesaj May 6 2010, 11:13 PM
Mesaj #4534

Guests

Cei care bateti cimpii cu binefacerile religiei, ati avea inteligenta si bunul simt sa-mi aratati ce a rezolvat religia in istoria omenirii?Bizantul a facut din crestinism religia oficiala a imperiului ca sa vina turcaletii sa-si faca Stambul din Constantinopol si moscheie din sfinta sofia.Asa de adinc fu miscat dumnezeul vostru de nenorocirea bizantinilor care l-au recunoscut in lume?Citeam nu demult de un rege fanatic religios spaniol care luase damblaua de a-si amenaja palatele cu capele de rugaciune.Intr-o dimineata l-au gasit strangulat in patul regal.L-a ajutat dumnezeu de l-a luat dracu.Dumnezeu i-a facut pe Adam si Eva si ei au avut doi fii;Cain si Abel.De la ei s-a inmultit lumea.Zau?Cu cine au facut copii,cu mama lor,Eva?Oameni buni,sinteti rataciti cu totii s-au va place sa fiti voi zmintiti asa,ca va sta mai bine asa?Probabil va spircaiti pe voi de extaz porcesc cind cititi pilde de felul;ba,al mic,ia du-te tu si taie vitelul al gras,ca uite,veni frate-tu,ratacitu,distrat distrat,da uite ca-i veni cu lesuiala.Ha,ce zici?Ca tu nu te-ai distrat si mi-ai muncit si io ti-am dat numai fasole?Pai ce faci pe nasolu.ca doar proteinele sint la fel si alea din carne,si alea din fasui,ia uite la el,ia.Sau;regele cheama la nunta feciorului toti bastanii si aia.ntt...nu vin.Si atunci ii aduna pe saracani,ii baga la masa,inchide portile si-i snopeste-n bataie.(de ce-o fi facut asta,imbatrinesc si tot nu pricep).Da tot Biblioasa mincai-as gura ei ma lumineaza;"caci multi sunt chemati,putini sint alesi."Mai sa fie,asta era.Nici nu mai am nevoie de criterii.Bataia e din rai.Oameni buni treziti-va la realitate.Haideti sa ne facem legi si reguli si sa le respectam cu inteligenta si maturitate,ca sintem singuri singurei,zau.Daca nu ne ajutam singuri,ne ducem dracu,si cred ca asa o sa fie,aia e.

+Quote Post
Vizitator_necredinciosul.
mesaj May 6 2010, 11:16 PM
Mesaj #4535

Guests

Citeaza (Marti @ May 6 2010, 09:36 PM) *
DEMÉNȚĂ, demențe, s.f. Alienație mintală; nebunie. Demență precoce = formă de schizofrenie care apare la tineri. Demență senilă = demență care progresează odată cu vârsta. ♦ Fig. Surescitare intensă. – Din fr. démence, lat. dementia.

Mai baieti,voi ce vreti sa se inventeze ca sa puteti sa ganditi corect?Grefa de creier? Daca ai un calculator,ai acces la net,ai dexonline,iti este lene sa vezi ce este dementa? Bizonilor.

Cred ca ati mutat centrul de greutate al aceste discutii intr-o zona a derizoriului si a stupiditatii.

aha, deci recunosti ca ai facut-o pe demetra nebuna (ca la.. dictonar ce mai laugh.gif ), fara sa stii exact daca si de ce boala psihica sufera! deci jignire crasa, nefondata! ..n-am vazut sa dea semne de dementa, din moment ce n-a uitat asa repede ca ai jignit-o!
(daca refuzi sa intelegi si de data asta de ce ai jignit, iti dau doua exemple simple: imbecil e o jignire daca adresezi cuvantul/termenul unei peroane, fara a-i masura exact coeficientul de intelienta, dar poate fi si un diagnostic, atunci cand ai siguranta data de investigatiile de specialitate ca persoana respectiva ar avea un grad de deficienta mentala corespunzator. daca primul a fost prea greu uite unul si mai simplu: daca ii spui unui nevazator orb, e poate un pic lipsit de tact, dar corespunde realitatii, deci nu-i jignire; daca insa ma numesti pe mine orb, desi eu vad inca destul de bine, atunci e sigur incercare de a ma ofensa. daca n-ai inteles iti mai dau si alte exemple.. eu am rabdare cu cei neobisnuiti cu efortul pe care-l presupune intelegerea unui lucru.. deh, e mai usor sa crezi si gata!)
deci, ce parere o sa aiba popa cand te-oi spovedi? dar dumnezeu care le vede, aude si stie pe toate?

+Quote Post
Vizitator_gloria.
mesaj May 6 2010, 11:46 PM
Mesaj #4536

Guests

Citeaza (Marti @ May 6 2010, 09:53 PM) *
Ca o concluzie la firul discutiei din ultimele ore,astept argumentele voastre la observatia mea ca nu se zaresc deloc indoctrinatii religiosi care au terminat scoala.

Pai nu stiu, hai sa-i intrebam pe cei care dau semne ca ar fi afectati: Tie ti-a fost predata religia la scoala?
Sincer acuma!

+Quote Post
Vizitator_Argument.
mesaj May 7 2010, 01:06 AM
Mesaj #4537

Guests

Citeaza (Marti @ May 6 2010, 09:36 PM) *
Bizonilor.

Cred ca ati mutat centrul de greutate al aceste discutii intr-o zona a derizoriului si a stupiditatii.

Vezi ca iar jignesti cu nonsalanta si mai dai si dovada de ipocrizia specifica stii tu cui. Ii acuzi pe altii ca ar purta discutii derizorii si stupide, in timp ce tu iti contrazici propriile afirmatii cu fiecare noua postare: ba n-ai jignit, ci era vorba de o constatare, ba nu era constatre, dar asa se zice cand cineva aiureaza, ba tu aduci intotdeauna argumente si nu ataci la persoana, ba atacul la persoana era justificat de comportamentul celorlalti.. pai hotaraste-te sa stim si noi.

Si mai consulta o data DEX-ul ala on line, ca nu prea intelegem care e treba cu argumentele si argumentarea, cu care o tii una si buna. zici ca "ateii"nu sunt capabili sa argumenteze, dar se pare ca nu prea stii ce le ceri: "astept argumentele voastre la observatia mea ca nu se zaresc deloc indoctrinatii religiosi care au terminat scoala."
???
Cum as putea eu sa indraznesc sa aduc dovezi, probe, sa constuiesc un rationament pentru probarea unei observatii (probabil in sensul de remarca) facute de partea adversa?

La obiect, daca vrei neaparat sa ne faci sa credem, ca daca tu nu le-ai observat (adica ai ajuns la o concluzie pe baza de observatie ca procedeu stiintific specific stiintelor atee) prezenta pe acest forum sau la tine pe strada, ar fi interesant sa ne spui mai intai ce criterii de identificare ai folosit de-ai ajuns la concluzia ca uite domne, nu se vede nici urma.

Eu iti pot demonta concluzia oferindu-ti asa spontan drept contraargument, un rationament deductiv: din moment ce am reusit sa ajungem la conflicte de idei (caracter obligatoriu - caracter non-obligatoriu al religiei, utilitate - non-utilitate educationala etc) destul de apreciabile ca intensitate si amploare, rezulta cu necesitate ca unii dintre noi sustin cu patos punctul de vedere inoculat prin intermediul religiei.
Mai pe larg:
-daca nimeni nu ar fi avut acces la acest drept minunat de a fi indoctrinat, atunci discutia in contradictoriu nu ar putea exista.
-nu ati fi putut apara Religia ca disciplina scolara si ca imixtiune a bisericii in societatea civila atat de patimas si fara a putea explica logic de ce (facand doar apel la ceea ce ati fost nevoiti sa credeti si voi fara sa cereti explicatii), in momentul in care nu ati fi fost indoctrinati pentru ca v-ar fi lipsit metoda specifica.

Criteriul relevant in discutia de fata e daca indoctrinarea a avut loc in scoala sau altundeva. Aici va rugam sa va destainuiti cei care va stiti vajnici aparatori ai credintei.. noi nu suntem zei, prin urmare nu prea ne iese partea cu ghicitul si atotstiutul!
Asa cum nici eu nu am sustinut comunismul la vremea cand era acceptat de mai toti si nici acum, desi am fost indoctrinat, exista desigur si persoane carora, din fericire, nu le-a putut fi inoculat virusul religios si la care s-a reusit mai degraba o vaccinare antireligioasa. Nici asta nu e insa laudabil: stim cu totii ca orice "medicament" administrat pacientului sanatos nu poate avea decat efecte adverse!

+Quote Post
Marti
mesaj May 7 2010, 08:00 AM
Mesaj #4538

Membru
**

Citeaza (tzurlogen @ May 6 2010, 11:10 PM) *
concluzia?

Da,corect,asa este!Ma incurc mereu la scri si la fi,mai ales daca este discutia mai agitata.

Pacat insa ca nu vezi padurea de copaci,ca nu poti fi obiectiv cu alte cuvinte.

Daca recitesti posturile.. dar lasa,ce mai conteaza..

+Quote Post
Vizitator_florin.
mesaj May 7 2010, 08:04 AM
Mesaj #4539

Guests

Nu cred ca e bine sa va jigniti asa gratuit;se poate discuta si civilizat;in definitiv fiecare este invitat sa isi spuna parerea ,nu sa il combata pe celalalt;ca se mai fac greseli de unii profesori de religie,nu de toti,e adevarat;dar sa scoti un obiect din cauza unor profesori nu cred ca e intelept;si eu zic sa vedem si urmatorul aspect:fiecare tara isi promoveaza religia intre cetatenii ei;de ce nu am face si noi asa?sau asa rau am ajuns ?promovam doar parerile altora si nu ceea ce ne defineste ca neam?

+Quote Post
Marti
mesaj May 7 2010, 08:24 AM
Mesaj #4540

Membru
**

Citeaza (Argument @ May 7 2010, 01:06 AM) *
Vezi ca iar jignesti cu nonsalanta si mai dai si dovada de ipocrizia specifica stii tu cui. Ii acuzi pe altii ca ar purta discutii derizorii si stupide, in timp ce tu iti contrazici propriile afirmatii cu fiecare noua postare: ba n-ai jignit, ci era vorba de o constatare, ba nu era constatre, dar asa se zice cand cineva aiureaza, ba tu aduci intotdeauna argumente si nu ataci la persoana, ba atacul la persoana era justificat de comportamentul celorlalti.. pai hotaraste-te sa stim si noi.

Si mai consulta o data DEX-ul ala on line, ca nu prea intelegem care e treba cu argumentele si argumentarea, cu care o tii una si buna. zici ca "ateii"nu sunt capabili sa argumenteze, dar se pare ca nu prea stii ce le ceri: "astept argumentele voastre la observatia mea ca nu se zaresc deloc indoctrinatii religiosi care au terminat scoala."
???
Cum as putea eu sa indraznesc sa aduc dovezi, probe, sa constuiesc un rationament pentru probarea unei observatii (probabil in sensul de remarca) facute de partea adversa?

La obiect, daca vrei neaparat sa ne faci sa credem, ca daca tu nu le-ai observat (adica ai ajuns la o concluzie pe baza de observatie ca procedeu stiintific specific stiintelor atee) prezenta pe acest forum sau la tine pe strada, ar fi interesant sa ne spui mai intai ce criterii de identificare ai folosit de-ai ajuns la concluzia ca uite domne, nu se vede nici urma.

Eu iti pot demonta concluzia oferindu-ti asa spontan drept contraargument, un rationament deductiv: din moment ce am reusit sa ajungem la conflicte de idei (caracter obligatoriu - caracter non-obligatoriu al religiei, utilitate - non-utilitate educationala etc) destul de apreciabile ca intensitate si amploare, rezulta cu necesitate ca unii dintre noi sustin cu patos punctul de vedere inoculat prin intermediul religiei.
Mai pe larg:
-daca nimeni nu ar fi avut acces la acest drept minunat de a fi indoctrinat, atunci discutia in contradictoriu nu ar putea exista.
-nu ati fi putut apara Religia ca disciplina scolara si ca imixtiune a bisericii in societatea civila atat de patimas si fara a putea explica logic de ce (facand doar apel la ceea ce ati fost nevoiti sa credeti si voi fara sa cereti explicatii), in momentul in care nu ati fi fost indoctrinati pentru ca v-ar fi lipsit metoda specifica.

Criteriul relevant in discutia de fata e daca indoctrinarea a avut loc in scoala sau altundeva. Aici va rugam sa va destainuiti cei care va stiti vajnici aparatori ai credintei.. noi nu suntem zei, prin urmare nu prea ne iese partea cu ghicitul si atotstiutul!
Asa cum nici eu nu am sustinut comunismul la vremea cand era acceptat de mai toti si nici acum, desi am fost indoctrinat, exista desigur si persoane carora, din fericire, nu le-a putut fi inoculat virusul religios si la care s-a reusit mai degraba o vaccinare antireligioasa. Nici asta nu e insa laudabil: stim cu totii ca orice "medicament" administrat pacientului sanatos nu poate avea decat efecte adverse!

Imi pare rau prietene,dar ma pierd printre randurile tale.Pur si simplu nu te pot urmari.

Divaghezi,digresezi,bati campii,cum vrei sa-i spui.. Cred ca nu merita sa iti mai raspund.

Uite un text pe aceasta tema:

"Unica pavãzã sigurã este deci cea indicatã de Aristotel în ultimul capitol al Topicelor: sã nu porti dezbateri cu primul venit, ci numai cu oameni pe care îi cunosti si despre care stii cã sunt suficient de rezonabili pentru a nu debita absurditãti si a se acoperi de ridicol.

Discuta cu oameni despre care stii,cã tin la mare pret adevãrul, cã le place sã asculte argumente întemeiate, chiar din gura adversarului lor, si care au suficient simt al echitãtii pentru a putea suporta sã nu aibã dreptate,atunci când adevãrul se aflã de partea cealaltã.
Rezultã din aceasta cã, din o sutã de persoane, cu greu se va gãsi una demnã de a purta o discutie.

Cât despre celelalte, sã le lãsãm sã spunã ce vor, cãci este un drept al oamenilor acela de a bate câmpii,
si sã reflectãm la cuvintele lui Voltaire: „Linistea valoreazã mai mult decât adevãrul”.

Cu toate acestea, controversa, competitia între douã spirite, este adesea beneficã pentru ambele pãrti, cãci le permite sã-si corecteze propriile idei si de asemenea sã îsi formeze opinii noi.

Trebuie însã ca ambii adversari sã aibã cam acelasi nivel de eruditie si de inteligentã.

Dacã unuia dintre ei îi lipseste eruditia, nu va înþelege totul si nu va fi la înãltime.
Dacã îi lipseste inteligenta, iritarea pe care o va resimti din aceastã cauzã îl va incita sã recurgã la reaua-credintã, la viclenie si la vulgaritate."

Arthur Schopenhauer, Eristische Dialektik oder Die Kunst, Recht zu
behalten, mic îndreptar apãrut postum în 1864

+Quote Post
Marti
mesaj May 7 2010, 08:26 AM
Mesaj #4541

Membru
**

Citeaza (gloria @ May 6 2010, 11:46 PM) *
Pai nu stiu, hai sa-i intrebam pe cei care dau semne ca ar fi afectati: Tie ti-a fost predata religia la scoala?
Sincer acuma!

Nu. Am facut majoritatea anilor de scoala inainte de 1989. Ce vrei sa spui,te ascult?

+Quote Post
Vizitator_CutiaMilei.
mesaj May 7 2010, 08:28 AM
Mesaj #4542

Guests

Citeaza (IPS Gogu de la Magazie @ May 6 2010, 03:22 PM) *
Avem un buget de 53 mld. pt. biserici si 31 mld. pentru scoli si alte institutii de invatamant.
Bravos, am infrant !!! biggrin.gif

Preotii au si ei standardele lor! Acum si tu!

http://www.romanialibera.ro/actualitate/po...eri-185782.html

+Quote Post
Vizitator_ovidiu.
mesaj May 7 2010, 08:48 AM
Mesaj #4543

Guests

E foarte distractiv si chiar interesant sa parcurgi acest topic cap coada.

Pentru Crusoe: iti impartasesc punctul de vedere dar te agiti degeaba, vazusem un citat pe undeva (cred ca e dintr-un serial) : "Rational arguments don't work on religious people, otherwise there would be no religious people"

On topic: Scoaterea religiei din scoala - da o decizie foarte buna

+Quote Post
Vizitator_Argument contra Insinuare si Pre.
mesaj May 7 2010, 08:56 AM
Mesaj #4544

Guests

Citeaza (Marti @ May 7 2010, 08:24 AM) *
Imi pare rau prietene,dar ma pierd printre randurile tale.Pur si simplu nu te pot urmari.

Divaghezi,digresezi,bati campii,cum vrei sa-i spui.. Cred ca nu merita sa iti mai raspund.

Hmm, chiar daca as fi divagat, o persoana cu un asa nivel de eruditie si inteligenta, care intelege totul si e intotdeauna la inaltime, n-ar avea voie sa se piarda cu atata usurinta printre niste amarate de randuri!

Uite un text pe aceasta tema:

"Unica pavãzã sigurã este deci cea indicatã de Aristotel în ultimul capitol al Topicelor: sã nu porti dezbateri cu primul venit, ci numai cu oameni pe care îi cunosti si despre care stii cã sunt suficient de rezonabili pentru a nu debita absurditãti si a se acoperi de ridicol.

Discuta cu oameni despre care stii,cã tin la mare pret adevãrul, cã le place sã asculte argumente întemeiate, chiar din gura adversarului lor, si care au suficient simt al echitãtii pentru a putea suporta sã nu aibã dreptate,atunci când adevãrul se aflã de partea cealaltã.
Rezultã din aceasta cã, din o sutã de persoane, cu greu se va gãsi una demnã de a purta o discutie.

In conditiile astea nu stiu de ce mai participi la mai toate discutiile legate de religie de pe forumul asta, din moment ce ai ajuns la un grad atat de ridicat de intelepciune!

Cât despre celelalte, sã le lãsãm sã spunã ce vor, cãci este un drept al oamenilor acela de a bate câmpii,
si sã reflectãm la cuvintele lui Voltaire: „Linistea valoreazã mai mult decât adevãrul”.

Cu toate acestea, controversa, competitia între douã spirite, este adesea beneficã pentru ambele pãrti, cãci le permite sã-si corecteze propriile idei si de asemenea sã îsi formeze opinii noi.

Trebuie însã ca ambii adversari sã aibã cam acelasi nivel de eruditie si de inteligentã.

Dacã unuia dintre ei îi lipseste eruditia, nu va înþelege totul si nu va fi la înãltime.
Dacã îi lipseste inteligenta, iritarea pe care o va resimti din aceastã cauzã îl va incita sã recurgã la reaua-credintã, la viclenie si la vulgaritate."

Arthur Schopenhauer, Eristische Dialektik oder Die Kunst, Recht zu
behalten, mic îndreptar apãrut postum în 1864

Sper ca poti intelege cat de multa dreptate are Schopenhauer in ceea ce a afirmat! Cel putin pe el nu-l contrazici, incercand (cum o faci permanent) sa te folosesti de arta asta de a ramane cu orice pret si in orice situatie invingator! ..adica de a-ti da singur dreptate si a incerca la infinit sa-i convingi si pe ceilalti ca ai!

Imi cer scuze ca nu am reusit sa ma exprim concis si fara sa mai fac cate-o paranteza: e greu pentru ca, dupa cum insinuezi prin citatele de fata, nu prea avem un limbaj comun, desi folosim aceeasi limba!
Echitabil ar fi sa apreciezi efortul depus de mine pentru a explica, facand si tu la randul tau un efort cel putin la fel de ridicat pentru a ma putea urmari si intelege ce am spus.
Altfel vom proceda ca pana nu demult, cand fiecare afirmatie, chiar cuvant era rastalmacit si i atribuiau autorului ideile pe care vroia sa le inteleaga cel care ataca. La asta se refera si Schopenhauer in citatul: "Dacã îi lipseste inteligenta, iritarea pe care o va resimti din aceastã cauzã îl va incita sã recurgã la reaua-credintã, la viclenie si la vulgaritate."
Esti oricum pe drumul cel bun! Ma voi stradui si eu sa ma perfectionez!

+Quote Post
Vizitator_Saptamanacarevine.
mesaj May 7 2010, 09:12 AM
Mesaj #4545

Guests

Discuta cu oameni despre care stii,cã tin la mare pret adevãrul, cã le place sã asculte argumente întemeiate, chiar din gura adversarului lor, si care au suficient simt al echitãtii pentru a putea suporta sã nu aibã dreptate,atunci când adevãrul se aflã de partea cealaltã. ,

Ok,Marti , hai sa discutam pragmatic si sa vedem pentru ce pledezi tu si unde vrei sa ajungi.
Afirmi ca religia se preda in mod invechit in scolile din Romania ( eu as spune: subiectiv si dogmatic, invechit ar fi fost bine!).Educatoarea fetitei tale ii potoleste pe copii amenintandu-i cu cazanul cu smoala.
Fetita ta, copil de gradinita, a inceput sa te intrebe acasa daca acest cazan chiar exista?( deja alarmant, inseamna ca educatoarea recidiveaza destul de des!)
Tu ce i-ai raspuns!? Sa zicem ca tu i-ai spus ca e doar o poveste! Urmeaza scoala unde va participa la ora de religie( nu spun ca e rau) unde copilul o intreba pe profesoara si ea spune:sigur ca exista si.....
Copilul dezorientat nu mai stie ce si in cine sa creada!
Ai sustinut sus si tare , fara sa imi aduci nici o proba in sustinerea afirmatiilor tale ca la ora de religie nu se face indoctrinare, programa e frumoasa si religia e necesara.

Bunica mea a trecut prin amandoua razboaiele mondiale si se semna cu degetul. Bunicul canta la biserica ceea ce era o onoare. Numai cativa din comuna erau alesi , inteleptii comunitatii care nu se sfiau sa ii atraga atentie parohului cand o lua pe aratura. Bunica imi spunea mereu: "ai grija ,sa faci ce zice popa ci nu ce face popa" sau "Dumnezeu iti da dar nu iti baga in traista".
S-ar fi ridicat ea oare la inaltimea ta pentru a putea purta o discutie pe aceasta tema si in plus te-ar fi facut sa realizezi ca sintagma" crede si nu cerceta" nu se aplica oriunde si pentru tot!

Te-am trimis la forumul MECS moment in care ai schimbat retorica: "ati vazut voi pe cineva care a terminat indoctrinat de religie??"

Citeste iar ce spune acest copil:

SakuraBlossom:

Nu as avea nimic impotriva religiei daca ar fi predata fara subiectivitatea "de rigoare".
Dupa 10 ani in care am facut o ora de "religie" pe saptamana la scoala,in care mi s-au bagat pe gat ideile cum ca toate celelalte religii in afara de ortodoxism sunt pagane si ca in afara de ortodocsi toti oamenii vor ajunge in iad(cel putin in cazul meu,am avut 4-5 profesori de religie pe parcursul anilor de scoala si era de fiecare data la fel),pot sa spun ca tot ce au reusit aceste ore a fost sa ma indeparteze de religie,ajungand acum sa imi doresc sa fi fost atee.De exemplu,chiar saptamana trecuta,intreband-o pe profesoara de religie daca un bun cetatean adica muncitor,milos,respectuos,corect,care isi ajuta semenii,va ajunge in iad in pofida tuturor acestor virtuti pe motiv ca nu crede in Dumnezeu(ateu,de alta religie etc.)mi-a fost dat un raspuns afirmativ urmat de o explicatie stangace cum ca orice om care nu crede in Dumnezeu,crede intr-un idol "ca doar trebuie sa creada si el in ceva".Am ramas cu un gust amar,in special din cauza faptului ca niciun copil nu are control asupra alegerii religiei sale pana la varsta de 18 ani.Iar pana la aceasta varsta suntem probabil toti destul de indoctrinati de ortodoxism ca sa ne mai schimbam religia.Tocmai din acest motiv,consider ca religie ar trebui practicata in familie,la biserica,dar in orice caz,nu in scoala unde profesorii au impresia ca au dreptul sa ne convinga ca pacatuim daca nu urmam cultul ortodox si considera totusi ca noi nu avem dreptul sa ne exprimam propriile pareri fara a fi etichetati ca si "copii problema","pacatosi" sau "necredinciosi".

S-ar putea regasi in aceasta confesiune si fetita ta peste cativa ani !?

Pe forumul MECS
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...ligia&st=25
gasesti si clarificari referitoare la notiunea de indoctrinare.

In concluzie fii onesta si o buna crestina de acum si recunoaste ca BOR cu complicitatea guvernatilor aplica tactici comuniste in educarea copiilor nostri si ca avem obligatia pentru ei sa schimbam acest mod de comunicare al Bisericii Ortodoxe Romane, sa-i impingem spre proiecte reale!

+Quote Post
Crusoe
mesaj May 7 2010, 09:22 AM
Mesaj #4546

Membru veteran

Postari: 374
Inscris: 23-February 10
Utilizatorul numarul: 18 851

..
..
..
..
Arthur Schopenhauer, Eristische Dialektik oder Die Kunst, Recht zu behalten

Hai sa-ti zic de ce te pierzi: pt ca nu prea te duce capul sa urmaresti o argumentatie mai complexa.
Pt ca la cum ortografiezi, probabil iti lipsesc si niste clase de prin gimnaziu.

Devii penibil sa-i mai citezi si pe Voltaire sau pe Schopenhauer.
Il aduci pe Voltaire intr-o discutie despre religie ? laugh.gif
Ala care raspundea, intrebat fiind despre relatia lui cu dzeu: "Ne salutam, dar nu ne vorbim" ?

Asta nu scria in Turnul de Veghe ? Sau in crestinortodox.ro sau mai stiu eu de unde dai copy-paste ?

Apropo de Voltaire, el mai scria: "N-am spus in viata mea decat o singura rugaciune: Doamne, fa-i pe adversarii mei de ras. Si Dumnezeu mi-a ascultat intotdeauna rugaciunea."

E ceea ce se pare ca ne iese cu tine

--------------------
Predarea Religiei in scoli sub forma actuala incalca:

- Constitutia Romaniei - art. 29, art. 32;
- Legislatia internationala privind caracterul neobligatoriu al materiei Religie in scoli (prin inscrierea automata a elevului la cursul de Religie);
- Legislatia europeana care atesta preeminenta Educatiei moral-religioase in fata Religiei;
- Legea 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul cultelor - art. 5, art. 6, art. 9;
- Legea 18/1990 pentru ratificarea Convenţiei cu privire la drepturile copilului - art. 14, art. 15, art. 16, art. 24;
- Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului - art. 24, art. 25;
- Codul Muncii;
- Legea privind Statutul Cadrului Didactic;
- dreptul EXCLUSIV al M.E.C.T.S. de a administra programa, curriculumul si modul de predare al disciplinelor scolare;
- BUNUL SIMT, prin caracterul intolerant, agresiv, nociv psihologic si contraproductiv educational al unor tematici/modele morale predate.
...

Apel, pt copiii nostri:

http://www.petitieonline.ro/petitie/stop_abuzurilor_religiei_in_scoala-p17336050.html

+Quote Post
Vizitator_Martea ailalata.
mesaj May 7 2010, 09:30 AM
Mesaj #4547

Guests

Citeaza (Saptamanacarevine @ May 7 2010, 09:12 AM) *

SakuraBlossom:

Nu as avea nimic impotriva religiei daca ar fi predata fara subiectivitatea "de rigoare".
Dupa 10 ani in care am facut o ora de "religie" pe saptamana la scoala,in care mi s-au bagat pe gat ideile cum ca toate celelalte religii in afara de ortodoxism sunt pagane si ca in afara de ortodocsi toti oamenii vor ajunge in iad(cel putin in cazul meu,am avut 4-5 profesori de religie pe parcursul anilor de scoala si era de fiecare data la fel),pot sa spun ca tot ce au reusit aceste ore a fost sa ma indeparteze de religie,ajungand acum sa imi doresc sa fi fost atee.De exemplu,chiar saptamana trecuta,intreband-o pe profesoara de religie daca un bun cetatean adica muncitor,milos,respectuos,corect,care isi ajuta semenii,va ajunge in iad in pofida tuturor acestor virtuti pe motiv ca nu crede in Dumnezeu(ateu,de alta religie etc.)mi-a fost dat un raspuns afirmativ urmat de o explicatie stangace cum ca orice om care nu crede in Dumnezeu,crede intr-un idol "ca doar trebuie sa creada si el in ceva".Am ramas cu un gust amar,in special din cauza faptului ca niciun copil nu are control asupra alegerii religiei sale pana la varsta de 18 ani.Iar pana la aceasta varsta suntem probabil toti destul de indoctrinati de ortodoxism ca sa ne mai schimbam religia.Tocmai din acest motiv,consider ca religie ar trebui practicata in familie,la biserica,dar in orice caz,nu in scoala unde profesorii au impresia ca au dreptul sa ne convinga ca pacatuim daca nu urmam cultul ortodox si considera totusi ca noi nu avem dreptul sa ne exprimam propriile pareri fara a fi etichetati ca si "copii problema","pacatosi" sau "necredinciosi".

Pe forumul MECS

In concluzie fii onesta si o buna crestina de acum si recunoaste ca BOR cu complicitatea guvernatilor aplica tactici comuniste in educarea copiilor nostri si ca avem obligatia pentru ei sa schimbam acest mod de comunicare al Bisericii Ortodoxe Romane, sa-i impingem spre proiecte reale!

Nu pot pentru ca fetita aia bate campii: uita-te si tu ce fraze lungi si intortocheate.. ma pierd. eu inteleg numai fraze de maxim doua randuri!
Asta nu e contraargument la ce am spus eu! e minciuna, sa aduca divezi!
Si daca va aduce oricum nu se pune ca e caz particular! Profesorul e vinovat!
Eu n-am facut religie la scoala, dar stiu foarte bine ca nu e asa cum spun unii ca sa atace Biserica la persoana!
Sa va fie rusine, de..... , aduca bizonilor ca am promis ca nu mai jignesc!

+Quote Post
Vizitator_haplea.
mesaj May 7 2010, 10:21 AM
Mesaj #4548

Guests

Citeaza (florin @ May 7 2010, 08:04 AM) *
Nu cred ca e bine sa va jigniti asa gratuit;se poate discuta si civilizat;in definitiv fiecare este invitat sa isi spuna parerea ,nu sa il combata pe celalalt;ca se mai fac greseli de unii profesori de religie,nu de toti,e adevarat;dar sa scoti un obiect din cauza unor profesori nu cred ca e intelept;si eu zic sa vedem si urmatorul aspect:fiecare tara isi promoveaza religia intre cetatenii ei;de ce nu am face si noi asa?sau asa rau am ajuns ?promovam doar parerile altora si nu ceea ce ne defineste ca neam?

discutia nu se refera la cadrele didactice sau mai bine zis nu la cazuri izolate sau mai raspandite in care profesorul preda gresit! astfel de profesori exista si in cadrul celorlalte discipline scolare din pacate. Diferenta e - daca e sa ne referim la aspectul asta, deviind iara de la subiect - ca profesorilor de religie, si mai ales preotilor, nu li se asigura pregatirea pedagogica si de specialitate necesare pentru predarea impartiala a religiei:

<< Statutul cadrelor didactice care predau disciplina religie în şcolile publice din România este unul paradoxal: pe de o parte, este un statut excepţional şi, pe de altă parte, unul discriminatoriu prin comparaţie cu al celorlalte cadre didactice. Excepţional, deoarece aceste cadre beneficiază, în special dacă sînt de confesiune ortodoxă, de o serie de privilegii de promovare care nu se regăsesc în situaţia celorlalte cadre didactice; discriminatoriu, deoarece profesorii de religie, în ciuda faptului că posedă o diplomă legal recunoscută de statul român, fiind cel mai adesea absolvenţi de studii de teologie sau asimilate ale unor universităţi acreditate de stat, nu pot preda obiectul pentru care deţin diplomă valabilă fără acordul cultului a cărui religie o predau.
Un handicap serios pentru profesorii de religie îl constituie faptul că, pregătiţi în sistemul universitar tot pe baze confesionale, au o specializare îngustă, care nu le permite predarea disciplinei generice „religie”, ci doar a confesiunii proprii. Ei nu sînt profesori de religie, ci profesori de religie ortodoxă, catolică, protestantă etc. În această specializare îngustă şi exclusivă se regăseşte spiritul limitat al înţelegerii instituţionale generale a problemei predării religiei în şcoli, modelul românesc fiind extrem de contradictoriu şi inconsecvent. În aparenţă unul foarte liberal – asigură teoretic studiul fiecărei religii –, în esenţă el se dovedeşte a fi un sistem impermeabil, cu parcursuri paralele, în care disciplina religie fidelizează în confesiunea proprie şi izolează faţă de celelalte confesiuni. Este încă o dovadă că predarea religiei în şcoala românească actuală nu este rodul unei reflecţii psiho-pedagogice asupra unui obiect de studiu, ci copia fidelă a menirii bisericii în societate, aşa încît fidelizarea şi îndoctrinarea iau locul informării şi formării.

În cadrul dezbaterilor locale organizate pe parcursul acestui proiect, reprezentanţii Ligii Pro Europa au putut constata, în discuţii particulare, şi alte fenomene alarmante. La Iaşi, bunăoară, profesorii de religie s-au temut să-şi expună opiniile personale în plen, dar în discuţii particulare au mărturisit că resimt un acut disconfort profesional care izvorăşte tocmai din dubla lor subordonare, faţă de sistemul de învăţămînt public şi faţă de ierarhia administrativă a cultului căruia îi aparţin. Selecţia cadrelor care predau religia nu e lipsită de elemente de clientelism şi nepotism. Situaţia familială a profesorului de religie este motiv de marginalizare, întregistrîndu-se cazuri în care Biserica Ortodoxă sau cea Catolică refuză acordul de a preda religie profesorilor divorţaţi, mamelor singure sau cuplurilor ce trăiesc în uniune liber consimţită. Pe de altă parte, tot în cadrul dezbaterilor, reprezentanţii cultelor nu şi-au tăinuit satisfacţia faţă de această dublă servitute a profesorilor de religie, declarînd apăsat că este dreptul exclusiv al fiecărui cult să decidă cine este „demn“ să predea religia.
[...]
O situaţie ilegală de ascensiune (cel puţin în privinţa puterii) a bisericii, cu sprijinul instituţiilor publice, este evidenţiată şi în scoaterea la concurs, în fiecare an28, a posturilor titularizabile pentru disciplina religie. Pentru a putea fi oferită spre titularizare, în condiţiile legii, o catedră trebuie să prezinte garanţia viabilităţii pentru o perioadă de cel puţin 4 ani. Mai mult decît atît, conform Metodologiei, nu pot fi oferite spre concurs catedrele pentru discipline opţionale.

Pe de o parte, aşa cum prevede legea, disciplina religie are caracter de disciplină facultativă, deci nu poate fi titularizabilă (decît ilegal); pe de altă parte, existînd garanţia libertăţii religioase, asigurată de reglementările internaţionale29 şi de Constituţia României, nu poate fi asigurată viabilitatea absolută unei catedre pentru disciplina religie – dat fiind că oricînd o persoană îşi poate schimba religia sau poate renunţa la studiul religiei.
Un alt caz care ridică semne de întrebare este acela al selecţiei suplinitorilor. Deşi predarea disciplinei religie are loc în şcoli ale Ministerului Educaţiei – şcoli publice, de stat –, prioritatea în decizii, în privinţa încadrării suplinitorilor, o deţin Secretariatul de Stat pentru Culte şi „conducătorul unităţii centrale de cult» (aceste aspecte constituind unele dintre sursele neînţelegerilor în privinţa alegerii cadrului didactic, în unele şcoli).
Organizarea învăţămîntului teologic, din care provine o proporţie însemnată a cadrelor didactice care predau religie, relevă de asemenea aspecte contradictorii.

În alin. 3 al art. 9 din Legea 84/1995, republicată în 1999, se prevede că, la cererea cultelor recunoscute oficial de stat, organizarea învăţămîntului teologic specific pregătirii personalului de cult şi activităţii social-misionare, în subordinea Ministerului Educaţiei Naţionale, se face „proporţional cu ponderea numerică a fiecărui cult în configuraţia religioasă a ţării, potrivit recensămîntului oficial reactualizat”.

Această restricţie30 nu este justificată întrucît, pe de o parte, în cadrul recensămîntului, la întrebarea privind religia „răspunsul nu este obligatoriu. Cel care este întrebat poate să declare religia de care aparţine, poate să declare că este ateu sau poate să spună că este o problemă personală – şi atunci se va considera nedeclarat. Adică, spre deosebire de celelalte întrebări, are dreptul de a nu răspunde la această întrebare”>>

Imi cer scuze pentru lungimea postului, dar am recurs la citarea partiala a unui articol pentru ca, din experienta anterioara, nici unul dintre conlocutori nu a citit sau nu recunoaste ca a citit studiul pus la dispozitie deja prin acest Link: Studiu realizat de Liga pro Europa

Diferenta dintre Romania si tarile care-si "promoveaza" religia (de fapt asigura populatiei o educatie complexa, conforma nivelului de evolutie la care a ajuns Europa.. in caz ca nu te referi la Iran sau la talibanii din Afganistan, inainte de a li se lua puterea) este ca acolo nu sunt predate dogme, nu se tin nici slujbe in clase, li se spune cate ceva si despre alte religii (si nu numai ca sunt pagane.. fapt strict interzis si pedepsit prin lege), iar rezultatul acestei educatii nu e ca sunt votati in masa indivizi precum Becali sau Vadim, bolnavi psihic sau oameni neinzestrati prea generos de mama natura, doar pentru ca propovaduiesc bunastare si dreptate sociala cu crucea in mana!
La fel, acolo presedintii nu pupa in public mana unui om in sutana ca sa-si faca imagine si sa-l ajute "dzeu" la alegeri!

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj May 7 2010, 10:58 AM
Mesaj #4549

Guests

Citeaza (Kama-zeul indic @ May 6 2010, 09:48 PM) *
Iar ti-o suflat tie 'mnezeu la ureche ca pacatosul ala n-a citit si minte ca un porc?

deci si tu esti in aceeasi categorie cu ala? adica si tu crezi ca pedofilia nu are cauze? google it si ai sa vezi ca existe cauze identificate pt pedofilie, gogule. tu ai preferat sa spui ca ma hazardez eu in afirmatii din moment ce n-aveam de unde sti ce carti sa citit aberantu' ai zis ca hai sa fac un slam dunk si sa par dashtept. bad luck, a iesit ca esti prost.

Citeaza (Kama-zeul indic @ May 6 2010, 09:48 PM) *
Pai io as zice ca o extrema e si ce zici tu.. cum ca li se preda copiilor la ora de educatie sexuala ca sexul anal e normal.
Imi arati si mie un manual sau niste notite ale unui elev care sa-ti confirme spusele?
Eu am prins educatie sexuala la scoala, dar pe mine m-au invatat altele.. chestii legate de functiile aparatului genital, diferentele in functie de sex si de ce exista ele, cum se desfasoara actul sexual si ce rol mai are la om in afara de ala al procreatiei si de ce mai are si altele, cum se foloseste prezervativul si de ce trebuie folosit..
rolul, cum actioneaza in organism si cum se administreaza anticonceptionalele.. si mai putin legat de cum sa ne-o tragem.

gogule, miscarea este asa: homosexualitatea este declarata normala. este normal sa ti-o tragi la nanau. asadar miscarile astea umaniste militeaza pt introducrerea in educatia sexuala a copiilor ca 2 homosexuali sunt normali, ca e firesc sa sugi cocoselul sau s-o iei in spatic. in anglia deja li se spune fetelor sa faca felatii mai des ca sa nu ramana gravide. tot in anglia se recomanda a se folosi cuvintul parinte in locul mama/tata, din acelasi motive. despre miscarea asta spunea omul, ca se militeaza pt scoaterea religiei in scoli combinat cu introducerea ideilor "umaniste" despre sex, homosexualitate etc. faptul ca TU nu ai invatat la scoala despre asta este pt ca faci parte din alta generatie, noi vorbim aici despre ce urmeaza sa invete copiii nostri, nu despre ce-am invatat noi.

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj May 7 2010, 11:00 AM
Mesaj #4550

Guests

Citeaza (tzurlogen @ May 6 2010, 11:10 PM) *
concluzia?

amice, marti, din cate tin eu minte, nu a avut pretentia ca este un fin connaisseur de gramatica, pe cand crusoe da, o are si o emite la fiecare post. de crusoe de ce nu te iei cand abereaza dpdv gramatical? sau pt ca e in gasca ta nu mai conteaza, daca jucati la aceeasi echipa merge sa dea al tau la geoale, nu? mari ipocriti mai sunteti ....

+Quote Post
Vizitator_ghita.
mesaj May 7 2010, 11:03 AM
Mesaj #4551

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ May 7 2010, 10:58 AM) *
deci si tu esti in aceeasi categorie cu ala? adica si tu crezi ca pedofilia nu are cauze? google it si ai sa vezi ca existe cauze identificate pt pedofilie, gogule. tu ai preferat sa spui ca ma hazardez eu in afirmatii din moment ce n-aveam de unde sti ce carti sa citit aberantu' ai zis ca hai sa fac un slam dunk si sa par dashtept. bad luck, a iesit ca esti prost.

cata agresivitate. acum un an-doi nu erai asa de vulgar aici pe forum, ci doar o tineai sus si tare pe-a ta, indiferent de argumentele celorlalti... dar se pare ca nu ai progresat pe calea dialogului, ci pe inchisul urechilor si cresterea autosuficientei si atitudinii de "dashtept".

+Quote Post
Vizitator_haplea.
mesaj May 7 2010, 11:28 AM
Mesaj #4552

Guests

tot n-ai priceput sau te faci, cum va e naravul ca nu pricepi? te mai intreb o data: cine se face vinovat direct de faptul ca o persoana e pedofila? pe tema asta se discuta, nu pe articole din domeniul medical.
nu schimba tema, cum ca eu sau Kama nu stim care sunt cauzele (de natura biologica: tine de niste particularitati ale sistemului limbic) si ce factori (sociali, familiali, etc) favorizeaza aparitia unui astfel de comportament sexual deviant!
lasa asta pe seama specialistilor, dar raspunde tu te rog intrebarilor "bine intentionate" ale lui @tot eu: cine e vinovat ca exista pedofili si de ce avem noi ce avem cu biserica cand vorbim de pedofilii aparati si ocrotici cu grija si eforturi in sanul ei, de-a lungul timpului, in loc sa fie trimisi acolo unde le e locul!

multam pentru aprecierea calitatilor mele intelectuale!
cum zicea Marti intr-un citat din Schopenhauer? cine recurge la asemenea metode?

gogule, miscarea este asa: homosexualitatea este declarata normala. este normal sa ti-o tragi la nanau. asadar miscarile astea umaniste militeaza pt introducrerea in educatia sexuala a copiilor ca 2 homosexuali sunt normali, ca e firesc sa sugi cocoselul sau s-o iei in spatic. in anglia deja li se spune fetelor sa faca felatii mai des ca sa nu ramana gravide. tot in anglia se recomanda a se folosi cuvintul parinte in locul mama/tata, din acelasi motive. despre miscarea asta spunea omul, ca se militeaza pt scoaterea religiei in scoli combinat cu introducerea ideilor "umaniste" despre sex, homosexualitate etc. faptul ca TU nu ai invatat la scoala despre asta este pt ca faci parte din alta generatie, noi vorbim aici despre ce urmeaza sa invete copiii nostri, nu despre ce-am invatat noi.

bineinteles ca homosexualitatea e un lucru normal. daca vrei sa afli de ce, mai citeste articole de specialitate si pe tema asta, ca pe-alea legate de pedofilie vad ca le-ai epuizat deja!
ai citi tu vreun tratat de medicina in care se spune ca devii homosexual daca inveti la scoala ca exista homosexuali si ca ei practica sexul anal, ca pe ceva normal, din moment ce nu au vagina?
.. sau vrei sa li se spuna elevilor ca: intr-adevar exista pe ici pe colo niste perversi numiti de-a lungul istoriei homosexuali, dar sexula anal e daunator, nefiresc, asa ca homosexualii sunt diavoli, care vor sa ne corupa?
pai asta cam suna a sperietura tipica credinciosilor.. sa nu cumva sa-i accepti sau sa vii in contact cu ei ca devii pacatios si risti sa devii ca ei.. prin urmare in iad cu tine.
asta nu ti se pare instigare la discriminare.. sa judecam si izolam pe cineva doar pentru ca nu avem acces la informatia necesara sa ne faca sa intelegem ca nu sunt nici periculosi si nici mai rai decat noi si nici anormali..
anormal e si un negru in Suedia dupa parerea ta, nu?

Inca o dovada ca nu exista posibilitate de a comunica intre oamenii rationali si cei credinciosi!
nu puteti face distinctia intre perversiune si diversitate.
la fel cum spuneti ca masturbarea ar fi ceva nefiresc, rusinor si poate chiar un pacat.. adica voi nu ati practicat-o niciodata? cum puteti dovedi asta? numai cei carora nu le pasa daga ajung in iad isi gestioneaza activitatile hormonale asa?
foarte sincer si lipsit de ipocrizie din partea voastra! noi sa credem ca e nefiresc si voi sa le practicati pe ascuns!
oare nu o fi existand nici un credincios, preot sau calugar homosexual? sa-i omoram cu pietre ca au tradat credinta?
mai bine biserica si-ar vedea de treaba ei in chestii la acre nu se pricepe si ar lasa organele statului sa-si faca datoria atunci cand unii dintre membri ei comit infractiuni si abuzuri!

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj May 7 2010, 12:00 PM
Mesaj #4553

Guests

Citeaza (haplea @ May 7 2010, 11:28 AM) *
tot n-ai priceput sau te faci, cum va e naravul ca nu pricepi? te mai intreb o data: cine se face vinovat direct de faptul ca o persoana e pedofila? pe tema asta se discuta, nu pe articole din domeniul medical.
nu schimba tema, cum ca eu sau Kama nu stim care sunt cauzele (de natura biologica: tine de niste particularitati ale sistemului limbic) si ce factori (sociali, familiali, etc) favorizeaza aparitia unui astfel de comportament sexual deviant!
lasa asta pe seama specialistilor, dar raspunde tu te rog intrebarilor "bine intentionate" ale lui @tot eu: cine e vinovat ca exista pedofili si de ce avem noi ce avem cu biserica cand vorbim de pedofilii aparati si ocrotici cu grija si eforturi in sanul ei, de-a lungul timpului, in loc sa fie trimisi acolo unde le e locul!

multam pentru aprecierea calitatilor mele intelectuale!
cum zicea Marti intr-un citat din Schopenhauer? cine recurge la asemenea metode?

bineinteles ca homosexualitatea e un lucru normal. daca vrei sa afli de ce, mai citeste articole de specialitate si pe tema asta, ca pe-alea legate de pedofilie vad ca le-ai epuizat deja!
ai citi tu vreun tratat de medicina in care se spune ca devii homosexual daca inveti la scoala ca exista homosexuali si ca ei practica sexul anal, ca pe ceva normal, din moment ce nu au vagina?
.. sau vrei sa li se spuna elevilor ca: intr-adevar exista pe ici pe colo niste perversi numiti de-a lungul istoriei homosexuali, dar sexula anal e daunator, nefiresc, asa ca homosexualii sunt diavoli, care vor sa ne corupa?
pai asta cam suna a sperietura tipica credinciosilor.. sa nu cumva sa-i accepti sau sa vii in contact cu ei ca devii pacatios si risti sa devii ca ei.. prin urmare in iad cu tine.
asta nu ti se pare instigare la discriminare.. sa judecam si izolam pe cineva doar pentru ca nu avem acces la informatia necesara sa ne faca sa intelegem ca nu sunt nici periculosi si nici mai rai decat noi si nici anormali..
anormal e si un negru in Suedia dupa parerea ta, nu?

Inca o dovada ca nu exista posibilitate de a comunica intre oamenii rationali si cei credinciosi!
la fel cum spuneti ca masturbarea ar fi ceva nefiresc, rusinor si poate chiar un pacat.. adica voi nu ati practicat-o niciodata? cum puteti dovedi asta? numai cei carora nu le pasa daga ajung in iad isi gestioneaza activitatile hormonale asa?
foarte sincer si lipsit de ipocrizie din partea voastra! noi sa credem ca e nefiresc si voi sa le practicati pe ascuns!
oare nu o fi existand nici un credincios, preot sau calugar homosexual? sa-i omoram cu pietre ca au tradat credinta?
mai bine biserica si-ar vedea de treaba ei in chestii la acre nu se pricepe si ar lasa organele statului sa-si faca datoria atunci cand unii dintre membri ei comit infractiuni si abuzuri!

Stiu ca iar divagam de la subiect, dar spui pedofilia e un comportament sexual deviant iar pe de alta parte ca homosexualitatea e cu siguranta un lucru normal. Cum vine asta?

+Quote Post
Crusoe
mesaj May 7 2010, 12:02 PM
Mesaj #4554

Membru veteran

Postari: 374
Inscris: 23-February 10
Utilizatorul numarul: 18 851

Citeaza (gigel de luxembourg @ May 7 2010, 11:00 AM) *
de crusoe de ce nu te iei cand abereaza dpdv gramatical?
...
mari ipocriti mai sunteti ....

Ba, Agramita Dandanache, tie nu ti-e frica de doamne doamne ca te bate peste mana, anexata la capu' ala de mitoman calamitat, din care flatulezi ineptii incontinuu ?
Pune, ba, mana pe-o carte de gramatica si repeta gimnaziul ala.

La scoala, agramatilor, nu la indoctrinat copii cu porcarii patogene.
Nu de catre voi.

Nu, ei n-au "pacatosi" printre ei, nici homosexuali, nici mincinosi, nici hrapareti.
Mai mult, sunt convins ca gigel nici nu s-a masturbat vreodata. laugh.gif
Nici n-a ravnit, nici n-a preacurvit - cu gandul sau fapta - nici n-a mintit, nici n-a fost lacom etc etc.

Ipocriti nenorociti ...
Uite de aia sunt eu impotriva religiei in scoli: pt ca cei care o predau NU AU DREPTUL MORAL S-O FACA.
Pt ca nu poti preda morala unor copii CAT TIMP TU O INCALCI IN FIECARE ZI.

Ei sunt si cei care infiereaza si blameaza pe toata lumea ca nu respecta conduita crestina, si-i ameninta pe copii cu smoala si monstri pt eternitate - si mai ales, FAC EFORTURI SA-I EXCLUDA SOCIAL pe toti cei care pun niste intrebari LEGITIME, din curiozitate.

Tocmai ei, niste ipocriti.

Parca spunea cineva, o persoana f pretuita de toti tolomacii astia perversi: Sa ridice primul piatra cine e fara de pacat ? wacko.gif

Ei mint, sunt lacomi, sunt agresivi, sunt misogini, sunt homofobi, injura, isi pocnesc copiii, ii terorizeaza moral, se masturbeaza (nu negati ca va faceti de ras), le curg balele dupa altele (in cazul unora de prin manastiri "altii") -
DAR, simultan, au pretentia sa educe MORAL copiii altora.

Incredibil cata ipocrizie si nesimtire. wacko.gif

...

Apropo de homosexuali, APA (American Psychological Association) a facut un studiu in care concluzia a fost: homofobii au tendinte homosexuale latente mult mai pronuntate decat non-homofobii.

Sa fie asta o explicatie pt nr mare de rozete uzate din manastiri ? smile.gif

Interventie : Crusoe , s-ar intelege ce vrei sa spui si fara cuvintele colorate in rosu de mine . Nu-mi place sa intervin , dar discutia asta degenereaza .

Aceasta postare a fost editata de HotAdmin: May 7 2010, 02:50 PM

--------------------
Predarea Religiei in scoli sub forma actuala incalca:

- Constitutia Romaniei - art. 29, art. 32;
- Legislatia internationala privind caracterul neobligatoriu al materiei Religie in scoli (prin inscrierea automata a elevului la cursul de Religie);
- Legislatia europeana care atesta preeminenta Educatiei moral-religioase in fata Religiei;
- Legea 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul cultelor - art. 5, art. 6, art. 9;
- Legea 18/1990 pentru ratificarea Convenţiei cu privire la drepturile copilului - art. 14, art. 15, art. 16, art. 24;
- Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului - art. 24, art. 25;
- Codul Muncii;
- Legea privind Statutul Cadrului Didactic;
- dreptul EXCLUSIV al M.E.C.T.S. de a administra programa, curriculumul si modul de predare al disciplinelor scolare;
- BUNUL SIMT, prin caracterul intolerant, agresiv, nociv psihologic si contraproductiv educational al unor tematici/modele morale predate.
...

Apel, pt copiii nostri:

http://www.petitieonline.ro/petitie/stop_abuzurilor_religiei_in_scoala-p17336050.html

+Quote Post
zigzag
mesaj May 7 2010, 12:17 PM
Mesaj #4555

Membru
**

Postari: 24
Inscris: 22-December 09
Utilizatorul numarul: 17 883

Pana la urma ma lamureste si pe mine cineva DE CE e bine sa existe ore de religie in scoala si cu ce mi-ar ajuta acestea copilul? Si de ce nu e mai buna o ora de educatie civica?

--------------------
"I have nothing to offer anyone except my own confusion."

+Quote Post
Vizitator_Muntele lui mahomed.
mesaj May 7 2010, 12:24 PM
Mesaj #4556

Guests

[/quote]
vezi ca cu sistemul ala limbic o dai iara in bara la credinciosi! mai stii ca "se fac" ca nu-nteleg si cred ca spui vulgaritati.. tongue.gif
eu cel putin ii cred in stare pe unii dintre ei!

pai n-ai cum, asta e si concluzia mea.
religia (cea crestina) s-a oprit in timp, cu peste 2000 de ani in urma. cea musulmana a incercat s-o faca sa se urneasca, dar s-a blocat si ea in timp... a majoritatii omenirii, cu o minte deschisa se dezvolta insa
permanent. orice descoperire e preluata atunci cand se constata ca partile pozitive primeaza. orice prezinta si riscuri si parti negative, dar fara compromisuri si discernamant ar trebui sa fi ramas la stadiul de fiinta necugetatoare.
curios e ca oamenii astia credinciosi profita selectiv de ce le pune la dispozitia evolutia omenirii, fara sa le fie rusine ca asta contravine propriei credinte pe care o considera sfanta, unica samd.
de ce accepta de exemplu faptul ca soarele este o centrala atomica si chiar teoria existentei vietii pe alte planete, dar nu pot accepta o teorie conform careia am fi evoluat din animale (considerate in mintea lor indoctrinata inferioare si prin urmare incompatibile cu ideea ca noi am fi ceva special). o tin una si buna cu maimuta, dar nu sunt nici macar curisoi sa afle ce considera genetica in acest sens.
oare ar putea accepta ca, nu numai cane tragem dintr-un stramos comun maimutelor de acum, ci ca: retrospectiv vazand odata stramosii nostri nu erau decat niste amarate de bacterii.
bineinteles ca se vor gasi imediat multime de oameni de stiinti bigoti, care sa-mi ceara dovezi, argumente, fara sa ia in calcul ca, din moment ce au primit o informatie se pot edifica singuri!
cam asa fnctioneaza educatia in scoli: ori vor sa li se predea toate stiintele in mod exhaustiv, ca sa fie convinsi ca exista si se poate..?
exista biblioteci, banci de date.. sa mearga sa citeasca daca pun la indoiala lucruri astazi larg acceptate.
si sa creada dupa ce vor.. ca spre deosebire de popa, darwin sau adeptii acestuia nu obliga profesorii sa-i reprezinte punctul de vedere.. lucru care de altfel n-ar fi acceptat nici de legiuitor.
in cazul religiei se fac insa exceptii: deh, religia e mai speciala: e adevarata numai in forma controlata de papa, patriarh si alti dumnezei pe pamant!

nu va osteniti sa ma atacati ca nu va raspund.. eu am scris pentru oameni care vor sa inteleaga de ce religia nu e nici vitala, nici folositoare, nici educativa, atata timp cat ramane inflexibila in cerdintele ei pietrificate in timp si atata timp cat nu se vrea sa se accepte ca Biblia descrie o etapa in istoria omenirii si atat!
Daca am sta sa scriem biblii pentru tot ce s-a intamplat si descoperit de-atunci, ar trebui sa unim sub aceleasi coperti toate cartile care au fost scrise pana acum si tot ce e stocat ca informatie pe diferite alte medii de inregistrare a informatiei.
Sper sa mai exista si destui romani cu o minte deschisa.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj May 7 2010, 12:37 PM
Mesaj #4557

Guests

Citeaza (zigzag @ May 7 2010, 12:17 PM) *
Pana la urma ma lamureste si pe mine cineva DE CE e bine sa existe ore de religie in scoala si cu ce mi-ar ajuta acestea copilul? Si de ce nu e mai buna o ora de educatie civica?

http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopi...ost&p=87509

+Quote Post
Marti
mesaj May 7 2010, 12:38 PM
Mesaj #4558

Membru
**

Citeaza (Saptamanacarevine @ May 7 2010, 09:12 AM) *
Ok,Marti , hai sa discutam pragmatic si sa vedem pentru ce pledezi tu si unde vrei sa ajungi.
Afirmi ca religia se preda in mod invechit in scolile din Romania ( eu as spune: subiectiv si dogmatic, invechit ar fi fost bine!).Educatoarea fetitei tale ii potoleste pe copii amenintandu-i cu cazanul cu smoala.
Fetita ta, copil de gradinita, a inceput sa te intrebe acasa daca acest cazan chiar exista?( deja alarmant, inseamna ca educatoarea recidiveaza destul de des!)
Tu ce i-ai raspuns!? Sa zicem ca tu i-ai spus ca e doar o poveste! Urmeaza scoala unde va participa la ora de religie( nu spun ca e rau) unde copilul o intreba pe profesoara si ea spune:sigur ca exista si.....
Copilul dezorientat nu mai stie ce si in cine sa creada!
Ai sustinut sus si tare , fara sa imi aduci nici o proba in sustinerea afirmatiilor tale ca la ora de religie nu se face indoctrinare, programa e frumoasa si religia e necesara.

Bunica mea a trecut prin amandoua razboaiele mondiale si se semna cu degetul. Bunicul canta la biserica ceea ce era o onoare. Numai cativa din comuna erau alesi , inteleptii comunitatii care nu se sfiau sa ii atraga atentie parohului cand o lua pe aratura. Bunica imi spunea mereu: "ai grija ,sa faci ce zice popa ci nu ce face popa" sau "Dumnezeu iti da dar nu iti baga in traista".
S-ar fi ridicat ea oare la inaltimea ta pentru a putea purta o discutie pe aceasta tema si in plus te-ar fi facut sa realizezi ca sintagma" crede si nu cerceta" nu se aplica oriunde si pentru tot!

Te-am trimis la forumul MECS moment in care ai schimbat retorica: "ati vazut voi pe cineva care a terminat indoctrinat de religie??"

SakuraBlossom:

Pe forumul MECS

Vezi ca ai incurcat borcanele.Povestea nu este a mea.In momentul in care,copilul meu ar fi amenintat in acest fel,as actiona fara intarziere.Eu am spus ca nu cred ca este acceptat ca un cadru didactic sa ameninte copiii cu cazanul cu smoala.Cred ca este o minciuna.Imi bazez banuiala pe diferenta de atitudine a celui ce afirma asta. Pe forum este leu,dar in povestire nu spune ca ar fi comentat ceva..

In caz ca este adevarat,o simpla reclamatie a mai multor parinti duce automat la suspendarea educatorului sau invatatorului respectiv. Aceasta este afirmatia mai multor cadre didactice pe care le-am intrebat despre asa ceva.

Cred ca nu exista vreo lectie in manulalele de religie privind iadul,cazanul cu smoala,focul vesnic,etc.

Spui ca eu afirm ca religia se preda invechit,ceea ce e adevarat,apoi spui ca eu zic ca programa e frumoasa.
Nu mai bine citezi ce zic? Ca sa nu te mai incurci in afirmatii.

Modul in care se preda religia in scoli este total impropriu,vetust. Este de fapt cazul celor mai multe materii.
De exemplu intr-un manual de abecedar se descrie ce are un baiat intr-o geanta,printre altele si o bricheta.
Ma mir ca nu au spus ca avea si tigari.

Cred ca religia trebuie predata in scoli,dar intr-o forma mult mai elevata si mai universala.

Religia este folositoare ca materie de studiu pentru ca:

Spune copiilor despre bine si rau ca valori clar delimitate. Nici o alta materie nu face asta.
Sustine traditia noastra populara,identitatea ca popor.
Invata copii despre respectul pentru parinti,autoritate,datorie,morala,samd.

Ma rog,senzatia ca pierd timpul este din ce in ce mai acuta.

Te rog sursa de unde ai citatul cu fetita.Este din Romania?Este vorba de scoala de stat?

Salut.

+Quote Post
Vizitator_ghita.
mesaj May 7 2010, 12:56 PM
Mesaj #4559

Guests

Citeaza (Marti @ May 7 2010, 12:38 PM) *
Spune copiilor despre bine si rau ca valori clar delimitate. Nici o alta materie nu face asta.

of of. pune mana pe programa scolara si vezi cum se preda ora de religie chestia asta. dar sa ignoram, ma leg doar de afirmatia binele si raul sunt valori clar delimitate.
ia povesteste te rog cu sotia, cu 2 colegi de birou si o ruda ceva mai batrana si enumerati 99 de lucruri cu care sa cadeti toti 5 de acord ca-s rele asa, clar delimitat cum zici tu.. dupa care posteaza-le aici pe forum.
daca nu gasesti 99 te rog sa nu mai vorbesti niciodata despre subiectul binelui si raului in termenii amintiti de tine. daca nu reusiti sa cadeti de acord nici macar pe 25 ai putea sa te gandesti sa nu mai pierzi vremea pe forumuri si sa mai citesti un wright, un "expirat" spinoza sau orice altceva.
sau ignora-ma si vezi-ti de "credintele" tale, dar atunci nu avea pretentia ca stii mai bine cum trebuie educati TIMP DE 12 ANI copiii in INSTITUTIA LAICA a unui STAT LAIC denumita "scoala".

Citeaza
Sustine traditia noastra populara,identitatea ca popor.

hai, treaca de la mine ca un argument, desi biserica a dus o lupta cam agresiva cu "traditia" (si inca mai duce) ca sa spunem acum ca ea este paznicul ei. (ca sa nu spunem ca "traditia" este si a fost intotdeauna foarte mobila, si identitatea unui popor e un construct foarte relativ).

Citeaza
Invata copii despre respectul pentru parinti,autoritate,datorie,morala,samd.

ai uitat sa pui in enumerare si sa incepi cu "respectul pentru biserica". pe care-l consider chiar un aspect negativ al educatiei religioase in scoli. apoi respectul fata de autoritate nu-s sigur ca e o calitate. iar respectul fata de datorie si morala ma indoiesc ca tin exclusiv de religie si aportul religiei este supralicitat

+Quote Post
Marti
mesaj May 7 2010, 12:58 PM
Mesaj #4560

Membru
**

Citeaza (Muntele lui mahomed @ May 7 2010, 12:24 PM) *

vezi ca cu sistemul ala limbic o dai iara in bara la credinciosi! mai stii ca "se fac" ca nu-nteleg si cred ca spui vulgaritati.. tongue.gif
eu cel putin ii cred in stare pe unii dintre ei!

pai n-ai cum, asta e si concluzia mea.
religia (cea crestina) s-a oprit in timp, cu peste 2000 de ani in urma. cea musulmana a incercat s-o faca sa se urneasca, dar s-a blocat si ea in timp... a majoritatii omenirii, cu o minte deschisa se dezvolta insa
permanent. orice descoperire e preluata atunci cand se constata ca partile pozitive primeaza. orice prezinta si riscuri si parti negative, dar fara compromisuri si discernamant ar trebui sa fi ramas la stadiul de fiinta necugetatoare.
curios e ca oamenii astia credinciosi profita selectiv de ce le pune la dispozitia evolutia omenirii, fara sa le fie rusine ca asta contravine propriei credinte pe care o considera sfanta, unica samd.
de ce accepta de exemplu faptul ca soarele este o centrala atomica si chiar teoria existentei vietii pe alte planete, dar nu pot accepta o teorie conform careia am fi evoluat din animale (considerate in mintea lor indoctrinata inferioare si prin urmare incompatibile cu ideea ca noi am fi ceva special). o tin una si buna cu maimuta, dar nu sunt nici macar curisoi sa afle ce considera genetica in acest sens.
oare ar putea accepta ca, nu numai cane tragem dintr-un stramos comun maimutelor de acum, ci ca: retrospectiv vazand odata stramosii nostri nu erau decat niste amarate de bacterii.
bineinteles ca se vor gasi imediat multime de oameni de stiinti bigoti, care sa-mi ceara dovezi, argumente, fara sa ia in calcul ca, din moment ce au primit o informatie se pot edifica singuri!
cam asa fnctioneaza educatia in scoli: ori vor sa li se predea toate stiintele in mod exhaustiv, ca sa fie convinsi ca exista si se poate..?
exista biblioteci, banci de date.. sa mearga sa citeasca daca pun la indoiala lucruri astazi larg acceptate.
si sa creada dupa ce vor.. ca spre deosebire de popa, darwin sau adeptii acestuia nu obliga profesorii sa-i reprezinte punctul de vedere.. lucru care de altfel n-ar fi acceptat nici de legiuitor.
in cazul religiei se fac insa exceptii: deh, religia e mai speciala: e adevarata numai in forma controlata de papa, patriarh si alti dumnezei pe pamant!

nu va osteniti sa ma atacati ca nu va raspund.. eu am scris pentru oameni care vor sa inteleaga de ce religia nu e nici vitala, nici folositoare, nici educativa, atata timp cat ramane inflexibila in cerdintele ei pietrificate in timp si atata timp cat nu se vrea sa se accepte ca Biblia descrie o etapa in istoria omenirii si atat!
Daca am sta sa scriem biblii pentru tot ce s-a intamplat si descoperit de-atunci, ar trebui sa unim sub aceleasi coperti toate cartile care au fost scrise pana acum si tot ce e stocat ca informatie pe diferite alte medii de inregistrare a informatiei.
Sper sa mai exista si destui romani cu o minte deschisa.

Normal ti-ai gasit pe cineva cu care sa fi de acord.Noroc ca te poti clona.. Numele se schimba usor,stilul imbarligat si axfisiant mai greu.

Cand o sa pui tu mana pe carte,intr-un viitor utopic,o sa afli ca de exemplu capitalismul este rezultatul direct al eticii protestante sau o sa afli de la Freud sau Yung ce importanta este conceptia crestina despre lume in civilizatia europeana.. eheheeei,dar cate nu poti sa afli daca vrei.

+Quote Post

234 Pagini V  « < 150 151 152 153 154 > » 
Reply to this topicStart new topic
6 Utilizatori care citesc acest topic (6 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 26th January 2020 - 07:01 AM