IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Closed TopicStart new topic
> Vreau sa-mi cumpar 4x4 second-hand, Recomandare de cumparare a unui 4x4 second -hand
Vizitator_Tudor.
mesaj Jul 4 2008, 09:55 AM
Mesaj #1

Guests

A venit momentul sa imi schimb vechiul Ford prafuit si cu niste bani adunati cu spor, sper sa fac o alegere buna.

In primul rand, imi voi cumpara masina din Germania pe la inceputul lui iulie (ca tot romanul) si vroiam sa va cer niste sfaturi.

Inclin sa imi cumpar un 4x4 din motive variate. Fac drumuri saptamanal la munte, pe niste drumuri mai putin prietenoase, si ocazional in zone mai rurale. Daca adaug si faptul ca uneori mai trebuie sa transport niste chestii catre destinatiile de mai sus, si ma gandesc inclusiv la confort si siguranta, m-am hotarat pt un 4x4.

Ma gandesc sa aleg un Hyunday Santa-Fe.

Imi puteti impartasi din experianta voastra cu un 4x4 sau chiar cu modelul de mai sus?
Imi puteti recomanda niste modele care sa se incadreze (aprox) in bugetul de 15.000 Eur?

Orice alt sfat e binevenit.

Multumesc
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Catalin.
mesaj Jul 4 2008, 10:21 AM
Mesaj #2

Guests

La banii astia mai gasesti si Land Rover (pe care il recomand cu caldura pentru offroad - mai degraba decat pe Santa Fe) si Renault RX4(de care am si eu doua). Un RX4 e la vanzare, deci daca te tenteaza, cauta-ma la 0742093347 sau catalinsapasu@yahoo.com - in Bucuresti. Il dau cu 8000 Euro.

+Quote Post
Vizitator_Vortez.
mesaj Jul 8 2008, 10:47 PM
Mesaj #3

Guests

Nu-ti lua Sportage in nici un caz. Pentru ceea ce vrei tu, nu. Hyundai nu prea. Mai bine Toyota, oricare dintre ele, si la 150 de mii la bord nu o sa ai probleme inca vreo 100 de mii de acum incolo.
Mai exista si varianta cross, masini noi, vw sau suzuki - acesta din urma rezonabil ca pret si destul de ok, din cate am inteles. Problema e cu service-ul la suzuki si unii zic ca nu sunt ok variantele vw.

Daca as fi in locul tau, Toyota as alege.

+Quote Post
Vizitator_Franz.
mesaj Jul 9 2008, 06:14 AM
Mesaj #4

Guests

Daca ai de facut drumuri prin niste zone neprietenoase, incearca sa nu iti iei SUV, ci Off Road. SUV-urile nu sunt altceva decat niste fite pe patru roti, singura asemanare intre ele si Off Road-uri fiind tractiunea 4x4. Dintre Off Road-uri, Toyota Land Cruiser, Land Rover Discovery, Isuzu Trooper sau Opel Frontera sunt, dupa parerea mea, cele mai indicate in banii astia. Intr-adevar, Toyota RAV 4, Land Rover Freelander sau Hyunday, BMW seria X, WV Tuareg si mai stiu eu care sunt frumoase, confortabile... dar nu-a masini de munte. Pur si simplu nu sunt facute pentru Off Road. Poti vedea si testele Top Gear, unde te vei lamuri despre adevaratele performante ale... tractoarelor chemate sa scoata SUV-urile din namol sau din zonele cu terenuri moi (mlastinoase sau cu nisip ud). Personal, am un Opel Frontera 2,4 I care, indiferent pe unde l-am bagat, nu m-a dezamagit niciodata: pe munte, in padure sau prin nisipurile din Histria. N-o sa zic acum ca e cea mai buna, dar, pentru ce-mi trebuie mie, e ok.

+Quote Post
Vizitator_Nicky.
mesaj Jul 9 2008, 07:06 AM
Mesaj #5

Guests

Land Rover Discovery sau, depinde de stilul tau Defender!
Eu l-am luat din Germania cu 3600 cu drumul si taxa am ajuns aici la 6500.
Nu te incurca cu SUV-uri de facut impresie in parcare la Mall

+Quote Post
cameo
mesaj Jul 9 2008, 07:26 AM
Mesaj #6

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 22
Inscris: 20-May 08
Utilizatorul numarul: 263

Citeaza (Franz @ Jul 9 2008, 07:14 AM) *
Personal, am un Opel Frontera 2,4 I care, indiferent pe unde l-am bagat, nu m-a dezamagit niciodata: pe munte, in padure sau prin nisipurile din Histria. N-o sa zic acum ca e cea mai buna, dar, pentru ce-mi trebuie mie, e ok.

Franz, cat iti consuma Opelul si din ce an este? Tot spre un Frontera inclin si eu. Si inca o intrebare, cat platesti impozitul pentru el? Foarte multi nu stiu ca impozitele pentru masini cu motoare mari sunt si ele foarte mari. Am avut ocazia sa-mi cumpar un Land Rover cu motor de 4 litri la pret bun in stare buna... Noroc ca m-am interesat de impozit. Era citeva zeci de milioane anual (parca vreo 30). Eu inteleg sa dau bani pe benzina si piese, dar atat de mult pe impozit?

Mersi.

+Quote Post
Vizitator_kostea.
mesaj Jul 9 2008, 07:59 AM
Mesaj #7

Guests

un passat 4motion: eu am unul si pe unde-am fost cu el, nu credeam ca poate sa iasa; si-a iesit.

sau un subaru forester ceva

+Quote Post
Vizitator_Franz.
mesaj Jul 9 2008, 08:20 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (cameo @ Jul 9 2008, 07:26 AM) *
Franz, cat iti consuma Opelul si din ce an este? Tot spre un Frontera inclin si eu. Si inca o intrebare, cat platesti impozitul pentru el? Foarte multi nu stiu ca impozitele pentru masini cu motoare mari sunt si ele foarte mari. Am avut ocazia sa-mi cumpar un Land Rover cu motor de 4 litri la pret bun in stare buna... Noroc ca m-am interesat de impozit. Era citeva zeci de milioane anual (parca vreo 30). Eu inteleg sa dau bani pe benzina si piese, dar atat de mult pe impozit?

Mersi.

Sincer, n-am platit inca impozitul pe 2008, dar e in jur de 400 de lei pentru tot anul. Asigurarea, insa, e cca 600 de lei anual. Cat despre consum, afara e de cca 8 - 10 l/ 100 km (8 la 90 - 100 Km/h, 10 la 120 - 130) iar in oras, cca 14. In Bucuresti... se poate duce si in 16 - 17 l / 100 km; depinde de trafic. De aceea, in Bucuresti prefer sa merg pe GPL. Consumul e tot pe acolo, costurile, insa... cam la 60 % din cele pe benzina. Singurul inconvenient al GPL-ului e ca reduce puterea motorului. Nu dramatic, dar la demaraje se simte diferenta.

+Quote Post
Vizitator_Franz.
mesaj Jul 9 2008, 09:50 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (cameo @ Jul 9 2008, 07:26 AM) *
Franz, cat iti consuma Opelul si din ce an este?
Mersi.

Scuze, masina e din 1994 si "are de toate sub maieu" (evident, la nivelul de atunci). Servo... de toate, alea-alea electrice + telefon la bord si aer conditionat. Am spus asta pentru a nu crede cineva ca Off Road-urile sunt doar niste chestii ramforsate dar care sunt varza la capitolul comfort. Nu are airbag (asta poate fi cam nasol) sau ABS, sapte computere care sa se asiste unele pe altele si nici mai stiu eu ce... si, sincer sa fiu, ma bucur. O masina nu trebuie sa fie un computer pe roti, ci un asamblu mecanic care sa raspunda ca performante scopului creat. Ma rog, asta e parerea mea, nu trebuie sa fiu in acord cu dealerii, pentru care o masina fara computere, asistenta asistentei intensitatii luminoase a farurilor, ochelari de soare on-board si cate o blonda-n dreapta (culoarea poate diferi)... nu exista. Off Road-urile reprezinta jocul real... SUV-urile, pe cel virtual. Depinde cum vrei sa joci.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 9 2008, 10:01 AM
Mesaj #10

Guests

Ce ziceti de Mitsubishi Pajero, io am unul pe benzina (nu-i recomandabil pentru Ro), dar o varianta pe diesel nu suna rau de loc, plus ca e 4x4 off-road de la mama ei .....

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 9 2008, 01:37 PM
Mesaj #11

Guests

SUBARU FORRESTER 2.0X!!!

+Quote Post
Vizitator_Marcel.
mesaj Jul 9 2008, 04:20 PM
Mesaj #12

Guests

Buna,

Din start sunt de acord ca adevaratele off-road sunt LandCruiser, Pajero, Frontera, Q7, Tuareg, etc. Anul trecut am participat la un eveniment off-road, intr-o cariera, unde am condus Q7 si Tuareg. Intradevar faci cu ele lucruri pe care nu mi le-as imagina sa le fac daca o astfel de masina ar fi a mea. Sunt intr-adevar tari.

Eu am un Rav4 luat anul trecut nou. Anul acesta am participat cu Rav-ul la doua competitii off-road organizate de firma Toyota pentru 4X4 (LandCruiser, Rav4 si Hilux). M-a dus si m-a scos din multe locuri, unele special amenajate sa fie dificile.

Dupa toate aceste experiente, as putea spune ca trebuie sa fie chiar rele de tot drumurile sau gropile foarte adanci (garda la sol e mai mica la SUV-uri) ca sa trebuiasca sa iei ceva mai mult de Rav4.

Mentionez ca nu s-au intamplat in Ro, dar un 4x4 e la fel oriunde, banuiesc. De asemenea mentionez ca sunt un sofer obisnuit si nu profesionist.

Si desigur trebuie evaluat costul masinii vs necesitati reale off-road, consumul care e mai mare la masini mai mari, etc.

O zi buna, tuturor.

+Quote Post
Vizitator_Tudor.
mesaj Jul 10 2008, 07:05 PM
Mesaj #13

Guests

As mai avea cateva intrebari..

Aveti idee cam in ce zona din Germania ar fi bine sa caut u 4x4? Nu am mai fost asa ca nu prea am idee.

Cum bugetul mi-e sub 15.000eur, care sunt sansele sa gasesc un 4x4 cam de prin 2004 care sa aiba vreo 2000cm? Inca mai fac cautari, si incep sa am o idee, dar daca imi puteti recomanda vreun model ar fi perfect.
Nu caut ceva care sa urce Postavarul, dar sa nu aiba probleme pe drumuri proaste.

Mersi mult.

Tudor

+Quote Post
Vizitator_Nicky.
mesaj Jul 11 2008, 07:09 AM
Mesaj #14

Guests

Incearca sa-l cauti mai in sud, Land Roverul meu l-am luat din nord, de langa Marea Nordului si datorita climei are ceva rugina in el (asta e teoria!).
Dar daca umbli dupa o anumita masina, o sa mergi sa o iei acolo unde o gasesti (asta e practica!).
Succes la cumparaturi

+Quote Post
Vizitator_Dany.
mesaj Jul 14 2008, 03:53 PM
Mesaj #15

Guests

LAND ROVER DEFENDER ( de preferat 90) - adica, cu 2 usi. Cea mai tare din parcare wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Mircea.
mesaj Jul 15 2008, 06:36 AM
Mesaj #16

Guests

Poate ar fi bine sa cumperi niste reviste de specialitate, deoarece toate parerile de pana acum sunt cam subiective. O alta idee desprinsa din "sfaturi" sa-ti cumperi o rabla de 150 mii km, nu este cazul! asa cum bine ai spus poti sa-ti gasesti in Germania o masina 4x4 pana in 15.000 euro, din 2003-2004 cu pana in 80000km, care este Ok! Nu cred ca optiunea cea mai buna este touareg-ul sau Q5-7 sau ca cea mai proasta alegere ar fi kia sportage, de aceea iti recomand sa rasfoiesti niste reviste cu pareri pertinente si de specialitate, care iti dau o imagine privind caracteristicile tehnice ale masinilor care te intereseaza si poti face comparatie la pret ci calitate!
Eu in acest fel mi-am cumparat masina si am ales exact ce-mi trebuia. Bafta la cumparat! smile.gif

+Quote Post
Vizitator_preda mihai.
mesaj Jul 28 2008, 12:56 PM
Mesaj #17

Guests

va anselati amarnic daca ginditi ca kia sportage nu este o masina reusita.eu am una si sunt foarte multumit de ea si numa lasat la greu prin namoale la peste si pe timp de iarna nau fost probleme cat despre dotari cesa spun .ac ok.abs .og electrice .geamuri el .og el.servo ful.volan reglabil.faruri el. am o broblema ne prevazuta si trebuie so vand.asta este ami trebuie niste bani.pretul este 5500euro neg.anmariculata ro.tel 0740275653 .urgent

+Quote Post
Vizitator_Iulian.
mesaj Aug 11 2008, 10:12 AM
Mesaj #18

Guests

Salut!

Are cineva un suzuki Vitara mai vechi? Caut sa cumpar unul pina in 3000 de euro :-). Am gasit citeva pe mobile.de, de prin '92-'96 cu 130-180.000 km. E o masina care sa reziste bine pina la nr asta de km parcursi? Astept un sfat. Multumesc!

+Quote Post
Vizitator_vuvu.
mesaj Aug 11 2008, 11:44 AM
Mesaj #19

Guests

Eu inclin spre un Nissan x-trail

E un site din UK unde se pot face comparatii intre caracteristicile tehnice ale masinilor:
http://www.whatcar.co.uk/car-comparison.aspx au si analize (puncte tari si slabe) pentru fiecare model.

+Quote Post
Vizitator_sud africanu'.
mesaj Aug 11 2008, 07:21 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Iulian @ Aug 11 2008, 10:12 AM) *
Salut!

Are cineva un suzuki Vitara mai vechi? Caut sa cumpar unul pina in 3000 de euro :-). Am gasit citeva pe mobile.de, de prin '92-'96 cu 130-180.000 km. E o masina care sa reziste bine pina la nr asta de km parcursi? Astept un sfat. Multumesc!

Salut Iulian,

Fii atent la urmatoarea treaba: daca reusesti sa gasesti, desi cred ca una cu 12-16 ani vechime si doar 130-180000 Km la 3000 Euro e "facuta"(samsari polonezi, turci, cred ca stii cine "tine" autohausurile in Germy in zilele noastre), fii atent la motor! Respectiv daca se intimpla sa fie ala de 2000cc, 6 cilindrii, benzina, fugi!!! Nu de consum, care e chiar decent... Probleme mari, stiute de altfel, cu transmisia (grupul conic). Vorbim de cea cu cutie manuala!Cunosc bine problema pentru ca: 1. Imi place sa ma "murdaresc pe maini" atunci cind "ma lasa" masina, asta asa de hobby, 2. Eu locuiesc in Africa de Sud din '93 si aici se vind destul de multe masini SH japoneze cumparate local sau aduse din Japonia iar Vitara este una foarte comuna in sensul ca vezi multe pe strada si, vrei nu vrei, auzi in stinga si-n dreapta pe aia de se pling si de ce se pling. Tren de rulare OK chiar solid! La una din '92-'96, rulata in Germy (nu vreau sa-mi dau cu presupusu, da' pentru o masina ca asta, 180000Km sint ciudat de putini pentru 3000 Euro...), daca masina nu a fost lovita , trenul de rulare trebuie sa fie mai mult decit OK. Iti mai ramine motorul... Daca ai ghinion, o aduci in Romania si mai bagi 2-3000 euro sa o aduci pe linia de plutire... Bafta!

Sud Africanu'

+Quote Post
Vizitator_sud africanu'.
mesaj Aug 11 2008, 08:24 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Tudor @ Jul 4 2008, 09:55 AM) *
A venit momentul sa imi schimb vechiul Ford prafuit si cu niste bani adunati cu spor, sper sa fac o alegere buna.

In primul rand, imi voi cumpara masina din Germania pe la inceputul lui iulie (ca tot romanul) si vroiam sa va cer niste sfaturi.

Inclin sa imi cumpar un 4x4 din motive variate. Fac drumuri saptamanal la munte, pe niste drumuri mai putin prietenoase, si ocazional in zone mai rurale. Daca adaug si faptul ca uneori mai trebuie sa transport niste chestii catre destinatiile de mai sus, si ma gandesc inclusiv la confort si siguranta, m-am hotarat pt un 4x4.

Ma gandesc sa aleg un Hyunday Santa-Fe.

Imi puteti impartasi din experianta voastra cu un 4x4 sau chiar cu modelul de mai sus?
Imi puteti recomanda niste modele care sa se incadreze (aprox) in bugetul de 15.000 Eur?

Orice alt sfat e binevenit.

Multumesc

Salut Tudor,

Vreau sa fac doar un comentariu prin prisma a ceea ce stiu despre masinile cu tractiune 4x4, si departe de mine gindul de jigni pe cineva sau a desconsidera un fabricant sau altul; deci nu vreau sa fiu gresit inteles: dupa cum i-am raspuns si D-lui Iulian in problema cu Suzuki Vitara, atit cit am stiut, chiar locuiesc in Africa de Sud si spun asta numai pentru a va face idee ce inseamna caldura, praf si off-road, chiar daca nu autentic (eu inteleg prin off-road autentic noroiul care trece de butucul rotii pe un drum cu gradient 15-20 grade la urcare...), de 3-4 ori pe luna. Nu am sa va spun ce masini (2 la numar) am pentru motivul ca s-ar putea gasi unul sau altul care sa inceapa cu chestii de genul "ia uite-l pe asta, ne priveste de sus, s-a ajuns, etc", chiar nu vreau. Nu pot si nu vreau sa-ti recomand o masina, cred ca esti singurul in masura sa hotarasca. Depinde ce vrei si, mai ales, daca esti sigur de ceea ce vrei! Cum spuneam si in celalalt post, imi place sa ma bag pe sub masina si sa ma murdaresc pina-n git... Deci, Tudor, ca sa-ti faci o parere, dar retine ca sint un simplu medic, Toyotele Hilux Pick-up cu motor 2,5l common rail au motorul si transmisia de provenienta Mitsubishi. Toyotele Land Cruiser si Nissan Patrol cu motoare mai mari de 3l, benzina sau diesel, au motoarele de provenienta Isuzu iar transmisiile (automate sau manuale) sint impartite: Isuzu sau Mitsubishi. S-ar putea sa va vina greu sa credeti dar Isuzu face motoare diesel TAPENE! Cele mai TAPENE din Jp... Acelasi e valabil pentru transmisiile Mitsubishi. Exemplu: dat jos acoperisul de plastic de pe motor la o Toyota Land Cruiser FJ100, 6cil., turbodiesel fara intercooler, 4,5l si la un Nissan Patrol, 6cil, 4,5l, turbodiesel fara intercooler si surpriza totala: motoarele sint identice, cel putin ca aspect fizic! NU FAC elogiul masinilor japoneze vs. restul sau masini japoneze vs. alte masini japoneze, vorbesc doar despre ceea ce stiu, atit!
Referitor la Hyunday, avind in vedere parteneriatul de ani de zile cu Mitsubishi, nu am sa spun decit ca transmisiile le apartin in totalitate celor de la Hyunday ca si conceptie si productie incepind din 2000.
Referitor la masinile ce s-ar incadra in bugetul tau nu am sa spun decit ca eu sint aici iar voi acolo, am prea putine informatii ca sa emit o parere pertinenta.
Aaa, apropo de transportat lucruri grele si voluminoase: una dintre masinile mele este pick-up (nu Toyota) si pot pune in bena max. 1000Kg (nu e o gluma). Masina este Double-Cab (spatiu urias), deci confortul este OK atit cit poate fi confortul intr-un 4x4 cu punte rigida pe spate si arcuri lamelare. Nu am acoperit bena cu cockpit, desi era la optionale, pentru ca se pierde volum util. Am preferat un simplu canvas textil pe care il folosesc atunci cind "marfa" transportata nu depaseste marginea superioara a benei. Am dus cu ea 40 de dale de beton, fiecare dala avind aprox. 16Kg, de exemplu, sau 6 banani... Cam asta am vrut sa spun si sa-ti spun. Daca am gresit cu ceva in cele afirmate mai sus imi cer scuze. Bafta!

Sud Africanu'

+Quote Post
Vizitator_vali.
mesaj Aug 12 2008, 10:19 AM
Mesaj #22

Guests

daca vreti off-road adevarat cumparati-va defender sau lada niva........le da ceata la toate suvurile din lume....

+Quote Post
prostu
mesaj Sep 10 2008, 04:22 PM
Mesaj #23

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 8
Inscris: 4-September 08
Utilizatorul numarul: 2 809

Daca inca nu ti-ai luat nimic ia un sfat:
nu-ti lua masina asiatica sau altceva decat productie europeana. In cazul unui accident iti vin piesele dupa luni de zile daca e mai grav si nu au pe stoc. A aparut Renault suv ce beneficiaza de tehnica nissan si se fabrica in Europa probabil. O sa apara Dacia suv pe aceasi platforma. Daca nu-ti place marca ia-ti un LAND Rover sau Tuareg second hand si ai terminat . Eu te sfatuiesc totusi la una noua ,europeana,indiferent de marca,4x4.

+Quote Post
Vizitator_Janel.
mesaj Sep 10 2008, 06:26 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Vortez @ Jul 8 2008, 10:47 PM) *
Nu-ti lua Sportage in nici un caz. Pentru ceea ce vrei tu, nu. Hyundai nu prea. Mai bine Toyota, oricare dintre ele, si la 150 de mii la bord nu o sa ai probleme inca vreo 100 de mii de acum incolo.
Mai exista si varianta cross, masini noi, vw sau suzuki - acesta din urma rezonabil ca pret si destul de ok, din cate am inteles. Problema e cu service-ul la suzuki si unii zic ca nu sunt ok variantele vw.

Daca as fi in locul tau, Toyota as alege.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 10 2008, 06:29 PM
Mesaj #25

Guests

Am 100.000 cu a mea si nu am schimbat inca cauciucurile, nici bujiile. Deci Toyota e cea mai buna optiune!

+Quote Post
Vizitator_Nicu.
mesaj Sep 16 2008, 10:13 AM
Mesaj #26

Guests

Intreb aici ca sa nu deschid un nou topic. Am fost in vacanta la pensiune agroturistica inspre munte si aproape ca mi-am rupt sedanul pe drumurile "neamenajate" si forestiere din zona. Peisajele sunt insa foarte faine, asa ca m-am hotarit sa-mi iau un off-road second hand strict pentru a-l calari in concedii pe drumuri de tara.

Vreau sa iau ceva din Germania in jur de 5000 de euro. Din ce am cautat pe net am vazut ca pentru sectiunea off-road printre modelele pe care mi le-as permite sunt bine vazute Nissan Pathfinder si Subaru Forester. Am gasit pe mobile.de intre 5 si 6000 de euro vechi de 10 ani si cu 150.000 km. Sunt ok? Prea multi km pt un off-road? Care dintre cele doua modele e mai bun?

Precizez ca nu intentionez sa merg cu ea prin oras, doar in vacante pe la munte/dealuri/tara.

Mersi pentru ajutor.

+Quote Post
Vizitator_Ovidiu.
mesaj Sep 16 2008, 10:52 AM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (prostu @ Sep 10 2008, 04:22 PM) *
Daca inca nu ti-ai luat nimic ia un sfat:
nu-ti lua masina asiatica sau altceva decat productie europeana. In cazul unui accident iti vin piesele dupa luni de zile daca e mai grav si nu au pe stoc. A aparut Renault suv ce beneficiaza de tehnica nissan si se fabrica in Europa probabil. O sa apara Dacia suv pe aceasi platforma. Daca nu-ti place marca ia-ti un LAND Rover sau Tuareg second hand si ai terminat . Eu te sfatuiesc totusi la una noua ,europeana,indiferent de marca,4x4.

Prostii!

Daca vrei un 4x4 care sa urce si cand iti trage doar o roata (vrei sa urci pe munte iarna : intelegi scenariu) ia-ti o masina cu tractiune integrala simetrica:
Una singura stiu la care acest sistem functioneaza: SUBARU (forester sau outback) - cauta info despre ele: gasesti inclusiv filmulete youtube, descriere wikipedia etc

Daca vrei un fas de 4x4 ia-l pe cel mai ieftin VW (oricum supra apreciate de romani - fara motiv) sau Scenic-ul de la Renault - ai service pentru ea dar imprieteneste-te cu mecanicul (ca o sa ai o relatie de durata cu el)
Cat despre piese japan: nu este adevarat - eu primesc piesele in 1-2 saptamani, dar nu ma astept sa ai nevoie decat in caz de accident.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 16 2008, 11:13 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (prostu @ Sep 10 2008, 04:22 PM) *
A aparut Renault suv ce beneficiaza de tehnica nissan si se fabrica in Europa probabil

Renault Koleos se fabrica in Coreea, mai exact, asa ca "beneficiaza" si de 10% taxe vamale.

+Quote Post
Vizitator_Musafir(Gabi).
mesaj Sep 25 2008, 08:53 AM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Ovidiu @ Sep 16 2008, 10:52 AM) *
Prostii!

Daca vrei un 4x4 care sa urce si cand iti trage doar o roata (vrei sa urci pe munte iarna : intelegi scenariu) ia-ti o masina cu tractiune integrala simetrica:
Una singura stiu la care acest sistem functioneaza: SUBARU (forester sau outback) - cauta info despre ele: gasesti inclusiv filmulete youtube, descriere wikipedia etc

Daca vrei un fas de 4x4 ia-l pe cel mai ieftin VW (oricum supra apreciate de romani - fara motiv) sau Scenic-ul de la Renault - ai service pentru ea dar imprieteneste-te cu mecanicul (ca o sa ai o relatie de durata cu el)
Cat despre piese japan: nu este adevarat - eu primesc piesele in 1-2 saptamani, dar nu ma astept sa ai nevoie decat in caz de accident.

De curand a fost o emisiune(cred ca la autocritica de la tvr2) cu un subaru forester. sa vezi ce frumos ramasese in 3 roti si FARA sa se poata misca de acolo cu toate insistentele soferului. dupa parerea mea mea sistemul awd de la subaru e f multa publicitate dry.gif

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Sep 25 2008, 09:41 AM
Mesaj #30

Guests

nissan terrano II .. 2.7 tdi... spatios frumos , puternic , diesel ca din cate stiu io un off-road tre sa fie diesel .. si e in jur de 15000 cu km f putini si pana in 2-3 ani

+Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Closed TopicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 11th November 2019 - 11:16 PM