IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Closed TopicStart new topic
> Motopolitist accidentat are nevoie de ajutor urgent, singurul moto-politist din Braila are nevoie de noi
webSorin
mesaj Jul 22 2011, 07:04 AM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 15-July 11
De la: bucuresti
Utilizatorul numarul: 28 828

Duminica seara, un jmeker de la PDL, fiu de preot milionar, implicat in gașca "băieților deștepți" care s-au imbogatit revanzand curent electric, insotit de tuta aia de natalia mateut, facea slalom cu mertanu' printre masini, de la Constanta spre Bucuresti. Un politist din Braila, detasat in Constanta pe perioada sezonului estival, i-a facut semn sa opreasca. Ala n-a oprit, politistul s-a urcat pe motocicleta, a pus sirena si girofarul in functiune si a plecat dupa ei. Intr-o curba periculoasa, intre Castelu si nu mai stiu ce localitate, in jud. Constanta, a pierdut controlul motorului si s-a lovit frontal de o masina care circula regulamentar din sens opus. Soferul a incercat sa-l fereasca iesind in dreapta pana s-a frecat de parapetul metalic care exista in zona, dar n-a putut sa-l evite.

Pe politist il cheama Dobrila Georgian Cristian. Este singurul motopolitist din Braila. A insistat foarte mult sa fie adusa motocicleta in Braila, i-a fost trimis un jaf reciclat pe care l-a reparat si intretinut din banii personali. A participat la marsuri moto impreuna cu alti motociclisti. Este unul din rarii polististi verticali, care nu spun "saru-mana, nashule" interlopilor locali (le-a luat permise, le-a dat amenzi, etc). Este unul dintre rarii politisti la care te uiti cu respect. Eu ii vad des in trafic si ma uit la ei ca la niste frati mai mari.

Acum, cand va scriu, este internat la Spitalul Floreasca, in Bucuresti. A fost operat la maini, are cateva coaste fracturate si plamanii perforati. Astea se vindeca. Problema e ca are doua vertebre fracturate (una lombara si una toracica). Din fericire, casca (cumparata si ea din bani proprii, ca cele cu care sunt dotati sunt varza - se sparg daca le scapi din mana pe scari) l-a ferit de leziuni la cap si coloana in zona cervicala, care s-ar fi lasat cu paralizie, in cel mai bun caz.

Duminica seara a fost dus la Spitalul Judetean Constanta (a fost mutat la Floreasca luni), unde i-au testat raspunsul la stimuli la membrele inferioare. Raspunsul a fost bun, dar ulterior s-a pierdut si de vina este, se pare, un hematom care apasa pe coloana si care evolueaza si nu raspunde la tratament. Se impune o operatie care nu poate fi facuta in tara si familia vrea sa-l duca la o clinica in Viena. Din pacate transportul (pe calea aerului, ca stim cu totii cum sunt soselele in Romania) costa 15000 EUR. Exista formularul E112, care ar face toata treaba asta gratuit, dar formalitatile dureaza. MAI-ul se implica si el, dar si acolo dureaza. Georgian are nevoie de ajutor ACUM. Nu peste o saptamana, nu maine, nu poimaine.

Mai multe detalii aici: http://www.obiectivbr.ro/deschidere/58875-...ui-dobrila.html
Exista un cont deschis pe numele lui, in care noi, motociclistii din Bucuresti, am inceput sa depunem bani. Mentionez ca la cont are acces sotia lui, si ca singura lor grija acum este sa-l duca pe Georgian la Viena pentru a putea fi salvat de paralizie.

RO37 RZBR 0000 0600 0271 8928 Titular de cont DOBRILA CRISTIAN GEORGIAN deschis la banca Raiffeisen

Orice suma conteaza!
Va multumim!

--------------------
[b]Neatentia mea te costa bani, neatentia ta ma poate costa viata![/b]
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Myth.
mesaj Jul 25 2011, 02:03 PM
Mesaj #2

Guests

Eu vad aici o singura problema: un motociclist a intrat pe contrasens si, "surpriza", a fost lovit de o masina. Parerea mea e ca vina ii apartine in totalitate, fie ca urmarea o masina, un infractor, sau un OZN. In rest, imi pare rau pentru el, dar atat.

Citeaza (webSorin @ Jul 22 2011, 07:04 AM) *
Duminica seara, un jmeker de la PDL, fiu de preot milionar, implicat in gașca "băieților deștepți" care s-au imbogatit revanzand curent electric, insotit de tuta aia de natalia mateut, facea slalom cu mertanu' printre masini, de la Constanta spre Bucuresti. Un politist din Braila, detasat in Constanta pe perioada sezonului estival, i-a facut semn sa opreasca. Ala n-a oprit, politistul s-a urcat pe motocicleta, a pus sirena si girofarul in functiune si a plecat dupa ei. Intr-o curba periculoasa, intre Castelu si nu mai stiu ce localitate, in jud. Constanta, a pierdut controlul motorului si s-a lovit frontal de o masina care circula regulamentar din sens opus. Soferul a incercat sa-l fereasca iesind in dreapta pana s-a frecat de parapetul metalic care exista in zona, dar n-a putut sa-l evite.

Pe politist il cheama Dobrila Georgian Cristian. Este singurul motopolitist din Braila. A insistat foarte mult sa fie adusa motocicleta in Braila, i-a fost trimis un jaf reciclat pe care l-a reparat si intretinut din banii personali. A participat la marsuri moto impreuna cu alti motociclisti. Este unul din rarii polististi verticali, care nu spun "saru-mana, nashule" interlopilor locali (le-a luat permise, le-a dat amenzi, etc). Este unul dintre rarii politisti la care te uiti cu respect. Eu ii vad des in trafic si ma uit la ei ca la niste frati mai mari.

Acum, cand va scriu, este internat la Spitalul Floreasca, in Bucuresti. A fost operat la maini, are cateva coaste fracturate si plamanii perforati. Astea se vindeca. Problema e ca are doua vertebre fracturate (una lombara si una toracica). Din fericire, casca (cumparata si ea din bani proprii, ca cele cu care sunt dotati sunt varza - se sparg daca le scapi din mana pe scari) l-a ferit de leziuni la cap si coloana in zona cervicala, care s-ar fi lasat cu paralizie, in cel mai bun caz.

Duminica seara a fost dus la Spitalul Judetean Constanta (a fost mutat la Floreasca luni), unde i-au testat raspunsul la stimuli la membrele inferioare. Raspunsul a fost bun, dar ulterior s-a pierdut si de vina este, se pare, un hematom care apasa pe coloana si care evolueaza si nu raspunde la tratament. Se impune o operatie care nu poate fi facuta in tara si familia vrea sa-l duca la o clinica in Viena. Din pacate transportul (pe calea aerului, ca stim cu totii cum sunt soselele in Romania) costa 15000 EUR. Exista formularul E112, care ar face toata treaba asta gratuit, dar formalitatile dureaza. MAI-ul se implica si el, dar si acolo dureaza. Georgian are nevoie de ajutor ACUM. Nu peste o saptamana, nu maine, nu poimaine.

Mai multe detalii aici: http://www.obiectivbr.ro/deschidere/58875-...ui-dobrila.html
Exista un cont deschis pe numele lui, in care noi, motociclistii din Bucuresti, am inceput sa depunem bani. Mentionez ca la cont are acces sotia lui, si ca singura lor grija acum este sa-l duca pe Georgian la Viena pentru a putea fi salvat de paralizie.

RO37 RZBR 0000 0600 0271 8928 Titular de cont DOBRILA CRISTIAN GEORGIAN deschis la banca Raiffeisen

Orice suma conteaza!
Va multumim!

+Quote Post
Vizitator_Daniel.
mesaj Jul 26 2011, 08:42 AM
Mesaj #3

Guests

Casa de Asigurări Județeană are obligația să dea un răspuns în 5 zile (și automat să și elibereze formularul E112 în caz de raspuns pozitiv). Raportul de la medicul curant se rezolvă într-o zi, spitalul de la Viena trebuie să trimită și el o hârtie în care spune că e de acord să primească pacientul (și străinii sunt destul de operativi când e vorba de urgențe) iar cu puțină bunăvoință Casa ar putea elibera formularul în 2-3 zile.

Citeaza (webSorin @ Jul 22 2011, 07:04 AM) *

Orice suma conteaza!
Va multumim!

+Quote Post
Vizitator_Toxic.
mesaj Jul 28 2011, 04:58 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Myth @ Jul 25 2011, 02:03 PM) *
Eu vad aici o singura problema: un motociclist a intrat pe contrasens si, "surpriza", a fost lovit de o masina. Parerea mea e ca vina ii apartine in totalitate, fie ca urmarea o masina, un infractor, sau un OZN. In rest, imi pare rau pentru el, dar atat.

Oare ai apucat sa citesti ca motociclistul era de la Politie? Si era in misiune? Bine ca soferul masinii urmarite nu a facut chestia asta in Germania sau chiar Ungaria.. Va garantez ca isi schimba caroseria masinii, daca nu ii placea sa umble cu ea sita de 9 mm! Oricum, pasagera e obisnuita sa o tarasca Politia pe jos si sa ii puna catuse, vezi episodul Olanda!

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jul 28 2011, 05:27 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Toxic @ Jul 28 2011, 04:58 AM) *
Oricum, pasagera e obisnuita sa o tarasca Politia pe jos si sa ii puna catuse, vezi episodul Olanda!

Nu am sa inteleg niciodata apetenta romanului pentru barfe lipsite de orice relevanta in discutia dată. Ce legatura faptica are pasagera masinii urmarite cu accidentarea politistului??? Bah, cine-a zis ca românu-i curvă - la alde ca tine se referea...

+Quote Post
tsunami
mesaj Jul 28 2011, 05:41 AM
Mesaj #6

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (Myth @ Jul 25 2011, 03:03 PM) *

nu, situatia e mult mai simpla decat o vezi tu.
un politai a gresit, in misiune fiind (de a apara lumea asta de marlani), si a lovit o masina. din fericire cel din masina lovita n-a fost ranit. politistul insa are nevoie de ajutor.
indiferent a cui e vina, tu, vrei s-ajuti sau nu?
cam la asta se reduce

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Closed.
mesaj Jul 28 2011, 03:04 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (tsunami @ Jul 28 2011, 05:41 AM) *
nu, situatia e mult mai simpla decat o vezi tu.
un politai a gresit, in misiune fiind (de a apara lumea asta de marlani), si a lovit o masina. din fericire cel din masina lovita n-a fost ranit. politistul insa are nevoie de ajutor.
cam la asta se reduce

De fapt rolul politistului e de a impune respectarea legii, de a urmari si sanctiona contravenientii si de a prinde si aduce in fata justitiei infractorii. Marlanii, cata vreme nu sunt contravenienti sau infractori, n-au treaba cu rolul politistului.

+Quote Post
tsunami
mesaj Jul 28 2011, 10:14 PM
Mesaj #8

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (Closed @ Jul 28 2011, 04:04 PM) *
De fapt rolul politistului e de a impune respectarea legii, de a urmari si sanctiona contravenientii si de a prinde si aduce in fata justitiei infractorii. Marlanii, cata vreme nu sunt contravenienti sau infractori, n-au treaba cu rolul politistului.

Citeaza (tsunami @ Jul 28 2011, 06:41 AM) *
cam la asta se reduce

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_gika.
mesaj Aug 3 2011, 07:21 PM
Mesaj #9

Guests

Mie mi-e clara treaba, a tot reparat la mobra cat de cat ca poate o prinde si el vreo situatie in care o sa fie la tv. Nu stiu daca a aparut la TV, dar in ziar uite ca a aparut sigur.
Majoritatea motociclistilor sunt niste clovni, nu conteaza daca sunt politisti, someri, medici sau altceva. Nu stiu daca si-a meritat-o, dar sigur a cautat-o. Pe langa ala cu mercedesu' s-a gasit si el cu mobra, la fel ca in bancul ala.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Aug 10 2011, 11:10 AM
Mesaj #10

Guests

pentru unii observ ca a fost doar un accident.
marlanul de la volanul mercedesului acum zace cu fufa pe undeva la soare si ranjeste ca un om e cu un picior in groapa. pentru aceste animale legea e egala cu zero. nu le pasa ca au distrus o viata.

cine vrea sa-l ajute pe Cristian Dobrila, poate face un drum pana la banca. nu conteaza cat, conteaza sa se adune.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Aug 10 2011, 11:22 AM
Mesaj #11

Guests

nu pot sa inteleg insa de ce Casa de Asigurari sta cu mana-n c*r. De ce naiba platim asigurari? Ca daca ajungi cumva in situatia nefericita de a avea nevoie de ajutor cum e cazul politistului, nu te baga nimeni in seama, institutiile statului se fac ca ploua... si asta in timp ce marlanii o duc bine merci... si cand spun marlani nu ma refer doar la animalul de la volanul bentley-ului cu tac-su, fufa, ma-sa si popa la un loc...

+Quote Post

Closed TopicStart new topic
8 Utilizatori care citesc acest topic (8 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 29th March 2017 - 10:51 PM