IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> este casa mobila o varianta ?
Vizitator_alin mocanu.
mesaj Nov 26 2008, 12:08 PM
Mesaj #1

Guests

Cam cat costa cel putin 200 m2 in jurul bucurestiului , pentru o astfel de casa ?

numai bine

Alin
Go to the top of the page

+Quote Post
busaka
mesaj Mar 2 2009, 07:15 PM
Mesaj #2

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 8
Inscris: 19-February 09
Utilizatorul numarul: 6 618

Ce parere ai despre casele din lemn?

Case din lemn (click)

+Quote Post
Vizitator_ionut.
mesaj Mar 11 2009, 03:46 PM
Mesaj #3

Guests

[quote name='Peter' post='26539' date='Mar 11 2009, 12:21 PM']Multe articole am vazut postand despre aceste Case Mobile. Unul dintre producatorii din Romania, este Kontex S.R.L.
Intradevar, in multe tari din Europa, se gasesc cartiere alcatuite din astefel de casute, este ieftin, eficient si practic.
Cand va ganditi ca din numai 15000 de euro, in maxim de 30 zile, poteti beneficiea, fie de un spatiu locativ, spatiu comercial, casuta de vacanta, cabinet medical, etc complect utilat mobilat, doar trebuie conectate la utilitati(Canalizare, curent, apa).Se poate fi reconfigurata la cerere.
Va invit sa vizualizati siteul societatii Kontex:
http://www.kontex.ro/case_mobile_descriere.php ,
si sa va postati parerea dumneavoastra despre aceste Case Mobile pe forum sau daca doriti chiar personal. Daca aveti intrebari nu ezitati sa ne contactati.

Interesant si ciudat in acelasi timp. O caravana ceva mai mare smile.gif
Pai si iarna chiar se poate locui in aceasta casa ?
Si daca sa zicem ca am terenul, trebuie sa ma duc la furnizorii de utilitati cu o autorizatie de constructie. In cazul asta cum ii conving sa-mi traga utilitatile in curte ?

+Quote Post
Vizitator_Peter.
mesaj Mar 12 2009, 07:49 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (ionut @ Mar 11 2009, 03:46 PM) *
Si daca sa zicem ca am terenul, trebuie sa ma duc la furnizorii de utilitati cu o autorizatie de constructie. In cazul asta cum ii conving sa-mi traga utilitatile in curte ?

Buna ....daca totusi curiozitatea te inconjoara cu diferite intrebari in legatura cu aceste casute mobile de ce nu suni la nr de telefon afisat....ca doar din acest punct de vedere sa afisat ca sa-ti raspund la intrebarile pe care le ai....
Puteti lua legatura cu noi pe nr. de telefon 0259 316 015 sau 0747789383
Apeleaza cu incredere!

+Quote Post
lau_pop
mesaj Mar 12 2009, 07:51 AM
Mesaj #5

Nou venit
*

Postari: 11
Inscris: 3-March 09
Utilizatorul numarul: 6 837

Citeaza (ionut @ Mar 11 2009, 03:46 PM) *

Sigur ca da. Cunosc pe cineva care si-a construit o casa din lemn undeva intr-o zona turistica si a reusit sa trezeasca admiratie pentru constructia respectiva. In plus, casa e alcatuita din busteni netaiati. Acestia sunt pusi pur si simplu unul peste celalalt si imbinati la capete. E foarte interesant. Nu stiu daca mai exista asa ceva in Romania. Modelul este preluat din Austria. Apropo de caldura, in casa a fost montata o centrala cu lemne. E lux sa ai asa ceva. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_mircea.
mesaj Mar 12 2009, 08:23 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Peter @ Mar 12 2009, 07:49 AM) *
Buna ....daca totusi curiozitatea te inconjoara cu diferite intrebari in legatura cu aceste casute mobile de ce nu suni la nr de telefon afisat....ca doar din acest punct de vedere sa afisat ca sa-ti raspund la intrebarile pe care le ai....
Puteti lua legatura cu noi pe nr. de telefon 0259 316 015 sau 0747789383
Apeleaza cu incredere!

Daca tot cineva a initiat acest post pentru a vinde case Kontex, as vrea sa atrag atentia asupra unui mod de a intelege vanzarile in Romania, care personal, a inceput sa ma irite. Acest gen de casa trebuie sa aiba un pret iar acesta trebuie sa fie fix. Atunci de ce nu apare nici pe site si nici in post? Sa sun pentru informatii? Ce informatii?
Vreau sa cumpar, da-mi pretul direct. Personal, intotdeuna cumpar de pe site-urile care afiseaza preturi. Sunt un om cu discernamant si care stiu ce vreau. Nu ma jigni punandu-ma sa sun.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 12 2009, 05:49 PM
Mesaj #7

Guests

Nu stiu in Ro cum e, dar in maj tarilor nu poti sa iti pui o constructie din asta pe terenul tau decit in putine cazuri.
Este vorba de echivalentul PUZ.
Sint asa zise cartiere de casute din astea in care firma x concesioneaza sau inchiriaza (nu e totuna) terenul care are deja facilitati de conectare cu casa mobila dar pe terenul tau nu te lasa, te cam obliga sa iti faci casa normala. (adica sa platesti autorizatiile etc..)

+Quote Post
Vizitator_Peter.
mesaj Mar 25 2009, 10:05 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (mircea @ Mar 12 2009, 08:23 AM) *
Daca tot cineva a initiat acest post pentru a vinde case Kontex, as vrea sa atrag atentia asupra unui mod de a intelege vanzarile in Romania, care personal, a inceput sa ma irite. Acest gen de casa trebuie sa aiba un pret iar acesta trebuie sa fie fix. Atunci de ce nu apare nici pe site si nici in post? Sa sun pentru informatii? Ce informatii?
Vreau sa cumpar, da-mi pretul direct. Personal, intotdeuna cumpar de pe site-urile care afiseaza preturi. Sunt un om cu discernamant si care stiu ce vreau. Nu ma jigni punandu-ma sa sun.

Buna!
Scuze daca am ajuns sa te jignesc din cauza ca pt informatii sunati la nr afisat. Dar, cei interesati suna din ce cauza ca au intrebari din diferite puncte de vedere ca si cum ar fi :Legislatie, constructie etc. . S.c. Kontex S.R.L. nu dispune de un magazin virtual in schimba departamentul de marketing elaboreaza tot timpul diferite promotii de care se bucura beneficiarii care-si achizitioneaza un astfel de Casa.
Daca esti interesat si intradevar zici ca esti un om cu discernamant adresez de exemplu un e-mail cu titlul de cerere de oferta , cum suntem producatori este o varietate vasta in ce domenii se pot folosi aceste constructii.
In caz de intrebari stau la dispozitia ta.

+Quote Post
Vizitator_Kontex.
mesaj Mar 25 2009, 10:38 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Musafir @ Mar 12 2009, 05:49 PM) *
Nu stiu in Ro cum e, dar in maj tarilor nu poti sa iti pui o constructie din asta pe terenul tau decit in putine cazuri.
Este vorba de echivalentul PUZ.
Sint asa zise cartiere de casute din astea in care firma x concesioneaza sau inchiriaza (nu e totuna) terenul care are deja facilitati de conectare cu casa mobila dar pe terenul tau nu te lasa, te cam obliga sa iti faci casa normala. (adica sa platesti autorizatiile etc..)

Buna ziua.
Daca imi permiti ca sa-ti raspund; intradevar ai dreptate privind "echivalentul PUZ"
Dar daca eu am o casa in mijlocul orasului si in curte amplasez o astfel de casuta cine ma poate opri?
Este spatiul meu privat, amplasez sau pun ce vreau in curtea mea....
Casa Mobila intra sub legea 50/1991 privind urbanismul si la art.3 alin. g) dar, dar valoarea autorizatiei este o suma simbolica fata de cat te costa o astfel de autorizatie de constructii...

In schim puteti gasi in multe tari in Europa Cartiere de astefel de Case.

O zi placuta va doresc.

+Quote Post
Vizitator_shatzi.
mesaj Mar 25 2009, 10:47 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Peter @ Mar 25 2009, 10:05 AM) *
Buna!
Scuze daca am ajuns sa te jignesc din cauza ca pt informatii sunati la nr afisat. Dar, cei interesati suna din ce cauza ca au intrebari din diferite puncte de vedere ca si cum ar fi :Legislatie, constructie etc. . S.c. Kontex S.R.L. nu dispune de un magazin virtual in schimba departamentul de marketing elaboreaza tot timpul diferite promotii de care se bucura beneficiarii care-si achizitioneaza un astfel de Casa.
Daca esti interesat si intradevar zici ca esti un om cu discernamant adresez de exemplu un e-mail cu titlul de cerere de oferta , cum suntem producatori este o varietate vasta in ce domenii se pot folosi aceste constructii.
In caz de intrebari stau la dispozitia ta.

colegul poate a exagerat, dar ii impartasesc punctul de vedere dintr-o anumita privinta. desi sunt interesat de astfel de solutii alternative, nu-mi vine sa iau in serios oferte de pe site-urile care promoveaza un produs dar nu-ti dau un pret al respectivului produs (estimativ, in medie, la metrul patrat, dar sa fie un pret), ci te invita la un dialog pe care poate nu-l doresti. de exemplu, daca pe site ar fi explicit: 567 euro mp+TVA si eu caut ceva la 1300 euro mp, exclud din start oferta voastra. Insa voi vreti nr. meu de telefon si adresa de email ca sa ma spamuiti cu oferte voastre, de care nu eram interesat.
in concluzie, va intreb: de ce nu puneti pretul pe site? nu e acelasi pentru toti clientii? aaa, aveti oferte elaborate tot timpul de departamentul de marketing (departament care presupun ca este compus, in cel mai fericit caz, dintr-un sef si un angajat care de plictiseala ca nu vinde nimic impacheteaza acelasi pret in felurite moduri) sau va ginditi ca nu va mai suna nimeni cind vad cu cit v-ati propus voi sa vindeti casele mobile?

+Quote Post
Vizitator_Kontex.
mesaj Mar 25 2009, 10:49 AM
Mesaj #11

Guests

[/quote]

Buna!
Intradevar se poate utiliza in toate anotimpurile.
Din punct de vedere al conectarilor la utilitati, dupa achitarea sa spusa taxa de Autorizatie de constructie si certificatul de urbanism ajungi sa ti se traga utilitatile in curte .
In schim avantajul acestuia este ca nu are pretentie ca terenul sa fie intravilan sau extravilan.
Daca ai intrebari contacteazane cu incredere.
O zi buna.

+Quote Post
Vizitator_Kontex.
mesaj Mar 25 2009, 10:57 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (shatzi @ Mar 25 2009, 10:47 AM) *
colegul poate a exagerat, dar ii impartasesc punctul de vedere dintr-o anumita privinta. desi sunt interesat de astfel de solutii alternative, nu-mi vine sa iau in serios oferte de pe site-urile care promoveaza un produs dar nu-ti dau un pret al respectivului produs (estimativ, in medie, la metrul patrat, dar sa fie un pret), ci te invita la un dialog pe care poate nu-l doresti. de exemplu, daca pe site ar fi explicit: 567 euro mp+TVA si eu caut ceva la 1300 euro mp, exclud din start oferta voastra. Insa voi vreti nr. meu de telefon si adresa de email ca sa ma spamuiti cu oferte voastre, de care nu eram interesat.
in concluzie, va intreb: de ce nu puneti pretul pe site? nu e acelasi pentru toti clientii? aaa, aveti oferte elaborate tot timpul de departamentul de marketing (departament care presupun ca este compus, in cel mai fericit caz, dintr-un sef si un angajat care de plictiseala ca nu vinde nimic impacheteaza acelasi pret in felurite moduri) sau va ginditi ca nu va mai suna nimeni cind vad cu cit v-ati propus voi sa vindeti casele mobile?

Am inteles opinia voastra dar din pacate eu nu stau tot timpul in birou sa urmaresc cine ce scrie ....sunt foarte mult pe drum.....
Daca intrati pe site-ul societatii puteti vedea modelul Standard care este utilat mobilat....
Altfel daca va-ti fi uitat mai sus mentionat ca o Casa la 15000 euro + Transport
Eu nu caut ocupatie si sa ma bag la diferite lucruri la care din pacate va face sa credeti sau sa treceti prin astfel de stari incomode...
eu sunt direct nu am dece sa ma retrag sau sa fac falsuri in numele unei societati cu prestigiu...poate stiti ce inseamna un astfel de comportament (se pedepseste legal....)
In fine toata lumea o gestioneaza cum doreste si cum vede dar sunt multi care ne-au contactat...ma rog....
Va doresc o zi buna!
Numai bine.

+Quote Post
Vizitator_shatzi.
mesaj Mar 25 2009, 11:59 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (Kontex @ Mar 25 2009, 10:57 AM) *
Am inteles opinia voastra dar din pacate eu nu stau tot timpul in birou sa urmaresc cine ce scrie ....sunt foarte mult pe drum.....
Daca intrati pe site-ul societatii puteti vedea modelul Standard care este utilat mobilat....
Altfel daca va-ti fi uitat mai sus mentionat ca o Casa la 15000 euro + Transport
Eu nu caut ocupatie si sa ma bag la diferite lucruri la care din pacate va face sa credeti sau sa treceti prin astfel de stari incomode...
eu sunt direct nu am dece sa ma retrag sau sa fac falsuri in numele unei societati cu prestigiu...poate stiti ce inseamna un astfel de comportament (se pedepseste legal....)
In fine toata lumea o gestioneaza cum doreste si cum vede dar sunt multi care ne-au contactat...ma rog....
Va doresc o zi buna!
Numai bine.

bine domnule, m-ati convins, mai ales ca m-am uitat pe cifrele firmei dvs. pe site-ul Ministerului Finantelor. cifra de afaceri de 5 mil. euro in 2007, probabil ca sinteti firma serioasa. mai ramine sa va imbunatatiti comunicarea si cu siguranta veti vinde mai bine! succes!

+Quote Post
Vizitator_Peter.
mesaj Mar 26 2009, 11:58 AM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (shatzi @ Mar 25 2009, 11:59 AM) *
bine domnule, m-ati convins, mai ales ca m-am uitat pe cifrele firmei dvs. pe site-ul Ministerului Finantelor. cifra de afaceri de 5 mil. euro in 2007, probabil ca sinteti firma serioasa. mai ramine sa va imbunatatiti comunicarea si cu siguranta veti vinde mai bine! succes!

Multumim pentru sfat si pentru urari.
O zi placuta.

+Quote Post
Vizitator_Peter.
mesaj Apr 24 2009, 11:48 AM
Mesaj #15

Guests

[quote name='alin mocanu' date='Nov 26 2008, 12:08 PM' post='10891']
Cam cat costa cel putin 200 m2 in jurul bucurestiului , pentru o astfel de casa ?

numai bine

Alin

Buna Alin, din pacte nu cred ca vei gasi pus la vanzare 200 mp patrati de teren nu ca in Bucuresti dar nicaieri in tara.
Numai daca cumperi impreuna cu cineva.

+Quote Post
Vizitator_Doru Dascalu.
mesaj May 20 2009, 09:10 PM
Mesaj #16

Guests

Ma amuza faptul ca exista oameni care traiesc in normalitate, respectiv cei care gasesc solutii la orice problema mai grea. Ceea ce nu stiu bietii romani, este ca exista o specie in Romania, numita Gica-Contra, care intotdeauna va face ca un lucru simplu sa devina complicat sau sa nu-l mai poti face de loc.Autorizatie de constructie, in tara asta de ... iti trebuie si daca faci cusca la caine.Daca ai un gard de lemn si vrei sa faci unul misto de fier forjat, iti trebuie autorizatie de constructie.De fapt cam al orice trebuie autorizatie.Astept sa devina obligatorie "Autorizatia ca sa-ti _uti nevasta".Fara autorizatie dormi singur.Iar pentru utilitati, apa, gaze, curent electric, in pret intrand si materiale, manopera si spaga necesara obtinerii acordurilor, in tara asta de ... plina de hoti,te ajunge la 10.000 de euro. Adica dai pe o casa mobila 5-6 mii de euro si te costa utilitatile de te indoaie. Cand ma gandesc ca am fost printre cei care au adus tara in ..., fiind in decembrie 1989 in strada, am fost si impuscat, imi vine sa-mi iau campii. In orice caz, cei care pleaca in strainatate si se mai intoarce inapoi, e sigur o vita, plecata sa pasca si care se intoarce la grajd. excl.gif

+Quote Post
eusint
mesaj Jun 2 2009, 06:17 AM
Mesaj #17

Membru
**

Postari: 23
Inscris: 2-June 09
Utilizatorul numarul: 8 862

15000eur mi se pare un pret exagerat de mare.
Daca mai punem si utilitatile, ajungem la pretul unei case "conventionale" daca mobilitatea nu este o cerinta expresa.
Nemaivorbind de impedimentele deja enumerate mai sus.

+Quote Post
Vizitator_angello.
mesaj Nov 6 2009, 01:35 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (alin mocanu @ Nov 26 2008, 12:08 PM) *

numai bine

Alin

am 400 mp in lazu ,la 1 km de constanta. vreau sa vand jumate din el. pe tot il am la 35000 euro,deci 17500 jumate. si eu vreau sa iau o casa mobila lyly_angello@yahoo.com este mailul meu. astept raspuns

+Quote Post
Vizitator_Andreea.
mesaj Dec 5 2009, 10:49 AM
Mesaj #19

Guests

Oameni buni nu va mai tot certati atata cu intrebari si preturi va dau o adresa de sait un de puteti vedea case mobile, si pretul lor , si poze si o sumedenie de informati www.adria.ro poze din interior

+Quote Post
Vizitator_Andreea.
mesaj Dec 5 2009, 10:52 AM
Mesaj #20

Guests

Intai intrati pe www.rom-caravon.ro pt cei interesati de asemenea case

o zi buna

+Quote Post
Vizitator_Andreea.
mesaj Dec 5 2009, 11:11 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Andreea @ Dec 5 2009, 10:49 AM) *
Oameni buni nu va mai tot certati atata cu intrebari si preturi va dau o adresa de sait un de puteti vedea case mobile, si pretul lor , si poze si o sumedenie de informati www.adria.com poze din interior
sau http://www.casemobile.ro

+Quote Post
Vizitator_diana.
mesaj May 8 2010, 05:59 PM
Mesaj #22

Guests

ce ma irita pe mine e ca in Anglia daca cauti pe ebay gasesti astfel de casute second hand de prin 90 la 500 lire unele!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 500 lire!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

si sunt extrem de frumoase unele mai cu bun gust decat cele care se fac la noi pe bani grei.... deci intrebarea e de ce al noi trebuie sa fie mai scumpe?!?!!??!?!?!?

+Quote Post
Cristip1970
mesaj Dec 2 2010, 10:52 AM
Mesaj #23

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 2-December 10
Utilizatorul numarul: 24 802

Si-a construit cineva casa mobila in Romania , in sau langa orase ma refer , singur ?

+Quote Post
pehash
mesaj Dec 2 2010, 06:14 PM
Mesaj #24

Membru veteran

Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

topicul asta e reclama la o firma care recicleaza casutele alea pentru muncitori de pe santiere?

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Jan 3 2019, 07:50 AM
Mesaj #25

Guests

Un astfel de producator de case mobile este si la Oradea, casele sunt realizate pe structura de lemn iar preturile incep de la 500 Euro / mp la cheie - www.solidohouse.ro

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th December 2019 - 07:57 PM