IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

7 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
> Bicicleta pliabila, Din experienta proprie, poate va conving si pe voi :)
Ce parere ai de o bicicleta pliabila?
Ai una? Daca nu, de ce? Ti-ai dori? Ce te opreste?
Am deja. [ 17 ] ** [40.48%]
Vreau, dar nu am bani. [ 8 ] ** [19.05%]
Vreau, dar mi-e frica de trafic. [ 14 ] ** [33.33%]
Nu vreau, o sa rada lumea de mine. [ 1 ] ** [2.38%]
Nu vreau, nu-mi plac bicicletele. [ 2 ] ** [4.76%]
Total voturi: 42
Musafirii nu pot vota 
echo
mesaj Aug 13 2010, 01:38 PM
Mesaj #121

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 1 690
Inscris: 8-June 10
Utilizatorul numarul: 21 034

10,000.oo$
Go to the top of the page

+Quote Post
pehash
mesaj Aug 13 2010, 06:13 PM
Mesaj #122

Membru veteran

Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

O alegere interesanta. Sa ne spui cat de practice sunt rotitele alea de pe portbagaj. Un dahon nu prea poate fi tras/impins dupa ce l-ai pliat. S-o stapanesti sanatos!

+Quote Post
Vizitator_Iepurila.
mesaj Aug 14 2010, 09:11 AM
Mesaj #123

Guests

Câţi dintre voi mergeţi prin Bucuresti cu bicicleta? Cum e sa iţi rişti viaţa printre şoferi grabiţi?

+Quote Post
Vizitator_tvee.
mesaj Aug 14 2010, 02:16 PM
Mesaj #124

Guests

merg cu bicicleta de 15 ani pe soselele din bucuresti, am avut doua accidente:
un aro de politie a iesit din garaj direct in mine (pe trotuar)
si un animal mi-a deschis portiera in fata fara sa se uite, clavicula fracturata.
nu port casca si nici nu am sa port in oras vrodata, indiferent de oras.
nu ma intereseaza o mizerie de 20 de kg care se pliaza pentru ca nu ma intereseaza sa se plieze, aveam spatiu suficient sa tin o bicicleta in apartament, si acum si mai mult la casa. sondajul are o intrebare in minus: "Nu, nu o consider utila"
nu ma intereseaza daca ride cineva de mine. asta doar denota faptul ca cel care a initiatl sondajul vrea sa arate cum ca el e "hip" daca face un asemenea lucru, ai nevoie de mare curaj vez doamne sa te arati in public pe un fier urit de 20 de kg.
pentru mine de exemplu posesorii de biciclete pliabile si cei pe biciclete inchiriate reprezinta un pericol mult mai mare decit o masina, pentru ca in 99% din cazuri o masina are un comportament previzibil, chiar si cu animalele nesimtite si criminale care au carnet la noi. in schimb un posesor de bicicleta pliabila sau mai rau, una inchiriata, este cu siguranta "incepator" ca sa nu spun altfel, nu e nevoie de insulte. comportamentul lor este imprevizibil si periculos, la care se adauga si un tupeu fioros in cazul in care le atragi atentia ca te pun intr-o situatie periculoasa din cauza atentiei precare.
sincer sa fiu nu imi doresc sa creasca populatia de biciclisti in tara asta pentru ca m-am bucurat multa vreme de sportul asta si in ultima perioada e extrem de aglomerat peste tot. toata lumea (majoritatea cocalari) merge cu fiarele inchiriate. avem putine parcuri si alea mici, acum s-au umplut de... fierari.

+Quote Post
echo
mesaj Aug 14 2010, 08:07 PM
Mesaj #125

Membru veteran

...v-am prezentat, pe anterioara pagină a topicului, un "strop" din ceea ce-nseamnă high-tech-ul domeniului tematic, sincer, nu sunt adeptul hibridizărilor excesive , dar nici nu pot să nu remarc fiabilitatea, datorată multiplelor îmbunătăţiri constructive prin folosirea unor materiale de ultimă generaţie şi dotarea lor c-o gamă variată de sisteme performante, de care se bucură fiecare posesor al unui asemenea vehicul.

...în timpul liber prefer bicicleta, în schimbul oricărui alt mijloc de deplasare, evident, o fac evitând acele zone din trafic, urban sau extra urban, în care se pot ivi neplăceri.

...în Ro, nu cred să existe o aşa zisă; etică general valbilă-n trafic, sau acel minimului bun simţ şi respect reciproc al diferiţilor participanţi în traficul rutier, încât să-ţi poţi permite prea multe având în dotare ptr. deplasare o simplă bicicletă.
...indiferent ce s-ar întâmpla, cel puţin în weekend, 1-2 ore de pedalat săpămânal , nu-mi lipsesc din prog. ceea ce v-aş dori şi vouă, şi...purtaţi echipamentu de protecţie...please! smile.gif

Aceasta postare a fost editata de echo: Aug 14 2010, 08:08 PM

+Quote Post
pehash
mesaj Aug 15 2010, 09:17 AM
Mesaj #126

Membru veteran

Citeaza (tvee @ Aug 14 2010, 03:16 PM) *
...urit de 20 de kg...

In primul rand, felicitari pentru consecventa. Intr-adevar, accidentele n-ar trebui sa ne faca sa renuntam. Ai dreptate cu 'incepatorii', sunt destul de periculosi pentru ca e greu sa-i depasesti cand nu stii in ce directie o vor lua in secunda urmatoare. Dar asta n-ar trebui sa fie un motiv de suparare si resentimente. Ai prefera sa fie toti la volanul unei masini, in trafic si tu sa te strecori printre ei si sa le respiri gazele de esapament? Astfel de incepatori vei gasi peste tot in lume, te vei 'impiedica' de ei si in Amsterdam, dar va fi mai usor sa-i ocolesti pentru ca acolo s-a ajuns deja la un nr suficient de mare de biciclisti incat sa se largeasca si caile de acces dedicate. Incearca si tu sa vezi jumatatea plina a paharului...
Parerea ta legata de pliabile este total subiectiva si dezinformata. Poate ca tie ti se par urate.. gusturile nu se discuta. Poate ca tu ai pus mana doar pe o chinezarie de 20kg.. majoritatea au 10-12. Daca tu o carai fericit pe scarile blocului si acum stai la casa nu inseamna ca toti trebuie sa fim la fel...
Spor la pedalat si mai scoate capul din cutie!

+Quote Post
Vizitator_tvee.
mesaj Aug 15 2010, 03:06 PM
Mesaj #127

Guests

doar mi-am exprimat pararea despre estetica unor biciclete, da eu le consider niste bestii, si chiar sint niste bestii. gusturile nu se discuta dar se educa.
doar am spus ca pentru mine nu e utila, am stat la bloc toata viata la etajul 10, am carat mtb-ul pe care il aveam in spate de cite ori nu a mers liftul, dar nu, nu as fi ales o bicicleta doar pentru momentele in care nu merge liftul... daca imi incapea un mtb cu furca de 140mm si ghidon relativ lat, nu cred ca s-ar lovi prea multi de spatiul restrins al liftului.
eu merg pe bicicleta pina la destinatia dorita, nu o urc pe masina si in interiorul ei nu o bag smile.gif
o sa spui da, dar nu toata lumea vrea sa mearga prin "trafic" si tot felul de pericole. eu imi asum riscul asta de la virsta de 7 ani(e adevarat ca pe vremea aia nu erau multe masini) si nu am avut alte accidente in afara de cele doua mentionate.(am cazut cu bicicleta de nenumarate ori dar din vina mea, si nu pe sosea)
cit despre cele 10-12 kg despre care vorbesti... poate vrei sa mentionezi si pretul acelor bestii smile.gif)
cind o sa dau eu 30 de mil pe o bicicleta care are un singur avantaj, acela pe care eu nu il vad "avantaj" in momentul asta pentru ca nu am nevoie de el, o sa coste si un mtb de pe la 70 de mil in sus smile.gif
deocamdata nu o sa dau suma pe care o dau pe un super mtb, sau de ce nu o cursiera sau un hibrid, pe un spanac care se indoaie de la jumate si atit.
avantajele mtb-ului in orasul asta nu o sa stau sa le enumar, dar sa spunem ca prefer o bicicleta cu care sa pot trece peste orice cam la orice viteza, fara sa cad, fara sa am nevoie sa opresc pentru a trece cu bicicleta de mina.
incearca sa intelegi si motivele diferite tie pentru a alege o bicicleta, eu doar am afirmat ca mie nu imi este utila si am explicat si de ce. daca motivele mele nu te satisfac nu ma intereseaza nici cit negru sub unghie vorbaceea. salutari din cutie.

+Quote Post
Vizitator_tedy09.
mesaj Aug 15 2010, 07:38 PM
Mesaj #128

Guests

Eu mi-am luat un Neuzer pliabil. Se face mica de tot.
Merge Ok. E rapida, bine lucrata. Cadru de aluminiu, schimabator de viteze. Schimba usor vitezele Japinez- se simte. Cred ca se paote compara cu Dahon, dar mult mai jos ca pret.. Si ce imi place ca are saua din silicon, ca la celelalte ....ma durea .....spatele tongue.gif

+Quote Post
echo
mesaj Aug 15 2010, 09:35 PM
Mesaj #129

Membru veteran

+Quote Post
Vizitator_hash.
mesaj Aug 16 2010, 09:52 AM
Mesaj #130

Guests

@tvee - m-a deranjat modul in care faci generalizari fara baza.

ai putea sa porti casca, poate odata iti va salva viata. ai putea sa porti chiar si cotiere si genunchiere!

nu toti cei care au bicicleta pliabila sunt 'hip', si nu toti sunt incepatori, si poate unii dintre ei merg chiar frumos.

nu mai fi asa incrancenat, traficul e relativ in regula daca esti previzibil, chiar si pe bicicleta, chiar si pe pliabila!

spune mai bine de cate ori ai fost claxonat in trafic, cu masina/bicicleta.

pretul unei 'bestii' de-asta este undeva la jumatate din ce-ai spus acolo.

o pliabila iti este de folos pentru ca sa o duci la munca si sa o pitesti intr-un colt.

daca nu ai nevoie, cu atat mai bine. eu am una pliabila si un mtb, una de birou si alta de munte.

+Quote Post
Vizitator_a_talasman.
mesaj Aug 16 2010, 11:21 AM
Mesaj #131

Guests

Am si eu o intrebare: Exista un fan club al posesorilor de biciclete pliabile in Bucuresti, care sa organizeze plimbari sau concursuri cu bicicletele pliabile?(Excluzand fan clubul Brompton organizat de Veloteca pt ca eu am o bicicleta pliabila BTWIN hoptown)

+Quote Post
Vizitator_anca.
mesaj Aug 16 2010, 02:29 PM
Mesaj #132

Guests

Citeaza (pehash @ Oct 16 2008, 05:10 PM) *
Mi-am petrecut o luna din vara prin Amsterdam. Un mix de teleworking si turism. Suficient timp cat sa-mi schimbe cateva perceptii despre coabitarea in marile aglomeratii urbane. Vecina noastra, olandeza la origini, avea 4 biciclete.. ne-a imprumutat 2 ca eram fara masina si transportul in comun e cam scump la ei. Initial am avut retineri majore: nu prea stiam sa merg pe bicicleta si primisem o bicicleta mica, pliabila, cu roti de 16". Dupa primele 2-3 zile nu mai concepeam sa ies fara bicicleta smile.gif
Asa ca am venit in Bucuresti si mi-am cumparat si eu una (mai exact ne-am cumparat.. doua.. biggrin.gif ). Trebuie sa recunosc, acelasi model din amsterdam e mai scump la noi, ba chiar a venit fara aparatori si portbagaj. Am inceput sa o folosesc treptat.. o zi pe saptamana.. 2 zile.. am ajuns sa merg 3-4 zile pe saptamana cu ea. Mai am de carat dupa mine si laptop&stuff, uneori ma duc la clienti, uneori ma trezesc cu cornu'n perna si am chef sa ma urc la volan.
Diferenta este evident enorma intre Amsterdam si Bucuresti. Cele 2-3 piste de biciclete de la noi pe care parcheaza toti magarii nu se compara cu ce au facut ei, inclusiv piste separate de strada, care taie orasul in lung si'n lat, trec prin pasaje pe sub sosele. La ei nu ai voie pe trotuare, dar ai prioritate in fata masinilor.
Traseul meu se adapteaza la ce am invatat acolo: nu merg pe trotuar decat daca este lat si gol, niciodata nu claxonez un pieton daca se intampla sa ajung totusi in spatele unuia, pe strada cat mai mult posibil, dar la intersectii folosesc trecerile de pietoni, inclusiv cand fac stanga.

Am invatat ca pericolele cele mai mari sunt in ordinea urmatoare:
1. cainii vagabonzi - nasol daca sare unul cand sunt masini pe langa tine
2. masinile care stationeaza smile.gif romanul nu se asigura cand deschide portiera..
3. retardatii care te depasesc si se baga in fata ta sa parcheze.. daca esti mai sportiv si ai un bmx de figuri merita sa te urci pe capota lor, sa le lasi o amintire pentru toata viata
4. taximetristii.. singuri care trec intentionat la cativa centrimeti de tine in viteza

O data ajuns la destinatie, bicicleta pliabila se strange frumos si ii car cele 10kg in birou, departe de bronzatii patriei. Senzatia de euforie ca am 'trisat' traficul, am facut ceva miscare si mai sunt si un mic ecologist ma trezeste mai bine decat cafeaua. Merg lejer ca sa nu ajung transpirat, cred ca scot o medie de 10-15km/h. Nu ma iau la intrecere cu nici o masina, dar avantajul major in traficul nostru este ca scot aceeasi medie cand e strada goala, dar si atunci se merge bara la bara. Am doar vreo 2-3km pana la birou, daca as avea 10 as alege probabil sa fac o parte din ei cu metroul. Am un coleg care vine cu bicicleta din Politehnica (pana la Piata Muncii), deci se poate.
M-am gandit sa va scriu despre experienta mea in speranta ca din 100 care citesc 10 vor fi suficient de curiosi cat sa caute pe site-uri o bicicleta pliabila si 1 sa-si cumpere. Mi-as dori sa fim cat mai multi, o masa suficient de mare cat sa schimbam perceptia autoritatilor asupra acestui mijloc de transport.
Deeeeci, daca v-am convins ca merita studiat subiectul si aveti intrebari va raspund cu placere. Daca nu v-am convins nu e nevoie sa postati nimic, mi-as dori sa fie un topic constructiv, nu unul in care soferi spumega la biciclisti si viceversa.

+Quote Post
Vizitator_anca.
mesaj Aug 16 2010, 02:31 PM
Mesaj #133

Guests

eu merg cu bicicleta nepliabila; zilnic; o las intr-o zona oarecum neutra langa birou; legata cu antifurt; nu sunt din bucuresti; deci am un trafic rezonabil de infruntat; insa imi place la fel de mult sa o folosesc; din pacate sunt un caz destul de izolat in oras

+Quote Post
Vizitator_Nenea.
mesaj Aug 16 2010, 08:02 PM
Mesaj #134

Guests

@tvee. Daca tu crezi ca suspensia mtb-ului este pentru drumurile din Bucuresti, ori nu te pricepi,
ori mergi putin cu bicla, ori furca ta nu este blocabila. XCM? Suntour? Zoom? Adica ai o bicileta low-cost. Care intra la categoria "stil mtb". Daca te-ai mutat de la bloc la casa, deci ai facut niste bani gramada, si ai o singura bicicleta "stil mtb", inseamna ca iar nu te pricepi, ori nu esti pasionat. Daca sari borduri (eventual cu o bicicleta low-cost, "stil mtb") fara casca inseamna ca nu prea ai minte. Sau esti complexat.

+Quote Post
echo
mesaj Aug 16 2010, 08:10 PM
Mesaj #135

Membru veteran

Citeaza (anca @ Aug 16 2010, 02:31 PM) *
eu merg cu bicicleta nepliabila; zilnic; o las intr-o zona oarecum neutra langa birou; legata cu antifurt; nu sunt din bucuresti; deci am un trafic rezonabil de infruntat; insa imi place la fel de mult sa o folosesc; din pacate sunt un caz destul de izolat in oras

...Bravo Anca !... smile.gif

...aceşti fandosiţi şi mofturoşi pe deasupra, numa' gura-i de Ei !... angry.gif

..nici măcar n-au biciclonţ, şi se dau mari ciclişti. tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Nenea.
mesaj Aug 16 2010, 09:45 PM
Mesaj #136

Guests

Ce-mi plac mie astia care isi inchipuie ca bicicleta lor e cea mai buna/frumoasa/eficienta din lume! Mai ales indivizi din Romania, tara in care bicicletele pliabile au inceput sa apara de 4-5 ani. Daca toti biciclistii ar gandi asa, multe companii de top ar da faliment. Mi-e si lene sa dau le dau linkuri. Oricum nu le-ar folosi la nimic. I-as intreba pe toti modestii si chibzuitii cum isi explica de ce nu este Dacia lider mondial la vanzari si e Toyota. Ca e bun Loganul, merge repede si e ieftin...

+Quote Post
Vizitator_a_talasman.
mesaj Aug 17 2010, 01:10 PM
Mesaj #137

Guests

Citeaza (pehash @ Aug 13 2010, 06:13 PM) *
O alegere interesanta. Sa ne spui cat de practice sunt rotitele alea de pe portbagaj. Un dahon nu prea poate fi tras/impins dupa ce l-ai pliat. S-o stapanesti sanatos!

Multumesc! Dupa prima saptamana bikeul BTWIN HOPTOWN 20' merge perfect. O folosesc zilnic cam 25km pe teren neted(sosea) si teren usor denivelat, si imi este forte utila. Totul merge perfect, cele 7 viteze au un raport de transmisie foarte bun care te ajuta atat la urcarea rampelor cat si la viteza. In legatura cu ceea ce m-ai intrabat despre rotitele de pe portbagaj vreau sa iti spun ca sunt foarte utile. Dupa plierea bikeului o ridici la 90 de grade, asezand-o pe cele doua rotite care se invart la 360 de grade si o poti transporta cu usurinta tinand-o de tija de la sa. Asadar, recomand tuturor acesta bicicleta ca fiind una de calitate, confortabila la mers, usor de transportat, fiabila si nu in ultimul rand practica.

Nu sunt incepator in domeniu dupa cum zice @tvee ca toti posesori de bikruri pliabile sunt un pericol sau sunt incepatori. Nu este adevarat! De exemplu eu folosesc bicicleta de 11 ani si consider ca nu sunt un pericol pt participantii din trafic.

+Quote Post
Vizitator_MIHAI 2.
mesaj Aug 18 2010, 09:06 AM
Mesaj #138

Guests

...5 zile la Paris...prima-si data in viata...bastinasii folosesc bicicletele la greu...fara casca de protectie...fratiorii nostri, mdeh...prin tarile germanice nu se ezixta fara casca....La Paris am vazut ca exista un serviciu prin care poti sa iei din locuri special amenajate...care se gasesc peste tot...o biicleta cu format haios...te duci unde ai treaba ...si o parchezi acolo...tot la un loc din acesta amenajat...Am citit prospectul...spunea ca o iei gratis pentru o ora jumate ...si mai platesti niste firfirici daca o folosesti mai mult...Conditia era sa ai CARD cu care se scoate bicicleta din respectiva parcare unde e zavorata electronic...Banuiesc ca si ca sa obtii cardul trebuie sa platesti ceva, un abonament. Am impresia ca Primaria sau firna implicata se ocupa de redistribuirea bicicletelor in parcari daca undeva se aduna prea multe. Probabil insa ca - statistic - cei care le folosesc fac - multi, multi, inclusiv barbati cu costum si cravata - fac ca dispersia sa se produca de la sine.
Poate vreun primar destept din Ro preia ideea.
*
Pe drumul de la Aeroport spre casa am revazut magazinul ala de biciclete care se numeste MOS ION ROATA...pe bune - in Bucuresti exista un magazin cu acest nume haios- dovada in plus ca fanii bicicletei beneficiaza de un plus de oxigen la neuron.

+Quote Post
pehash
mesaj Aug 18 2010, 10:00 AM
Mesaj #139

Membru veteran

Citeaza (MIHAI 2 @ Aug 18 2010, 10:06 AM) *
...redistribuirea bicicletelor in parcari daca undeva se aduna prea multe...

Chiar exista o firma care se ocupa cu aceasta 'redistribuire'. Din pacate in Paris acest 'experiment' cu bicicletele publice este momentan considerat un esec pentru ca se fura/distrug prea multe. Au lansat luna trecuta un program similar si in Londra, dar cu lectia invatata de la francezi. Londra nu are insa prea multe 'facilitati' pentru biciclisti.. drumurile lor sunt foarte inguste, mostenirea vremurilor de mult apuse.

+Quote Post
Vizitator_Vienezul.
mesaj Aug 18 2010, 10:24 AM
Mesaj #140

Guests

Mergeti la Viena... ei au un sistem public de bike rental, cu statii foarte dese de unde iti poti inchiria o bicicleta si daca o lasi la o alta statie in timpul unei ore, este free (asta pt cei deja inregistrati). In Belgia am vazut oamenii aia mergand pe bicicleta pe toate tipurile de vreme, de la copil la batran, etc. O faza amuzanta am vazut in Viena cand un businessman foarte bine imbracat a trecut pe langa mine cu trotineta si, la fel, pe o vreme urata, ploioasa. Fac pariu ca ala avea mai multi bani decat orice smecher de la noi cu Q7 si X5...

Din pacate, noi avem impresia ca daca avem mai multe masini suntem mai civilizati si mai instariti. Fals. Din punct de vedere moral suntem foarte primitivi...

Si pe mine ma batea gandul la o pliabila cu care sa pot intra la metrou, pt ca cea mai apropiata statie e la vreo 10-12 min de mers pe jos, cu bicicleta as ajunge in max 3-4 min. Dar nu prea e voie la metrou cu bicla decat in w-end.

+Quote Post
Vizitator_Sany.
mesaj Aug 18 2010, 01:50 PM
Mesaj #141

Guests

Buna, am deja 4-tru biciklete (inpreuna cu sotia), decurand ne-am mutat in B, intr-un bloc la etajul 4, este destul de nasol sa cari bicikleta la etajul 4 unde ocupa ci mult loc. Din aceste considerente m-am gandit la una pliabila pe care o pot lasa in portbagajul masinii. Rugamintea este daca puteti sa-mi dati niste ponturi cu magazine din B unde merita au sortiment variat de pliabile.

+Quote Post
Vizitator_a_talasman.
mesaj Aug 19 2010, 06:49 AM
Mesaj #142

Guests

Citeaza (Sany @ Aug 18 2010, 01:50 PM) *
Buna, am deja 4-tru biciklete (inpreuna cu sotia), decurand ne-am mutat in B, intr-un bloc la etajul 4, este destul de nasol sa cari bicikleta la etajul 4 unde ocupa ci mult loc. Din aceste considerente m-am gandit la una pliabila pe care o pot lasa in portbagajul masinii. Rugamintea este daca puteti sa-mi dati niste ponturi cu magazine din B unde merita au sortiment variat de pliabile.

Sfatul meu ar fi sa va cumparati de la Decathlon o bicicleta pliabila BTWIN HOPTOWN. Siteul cu prezentarea bicicletei: http://store.btwin.com/velos-ville-pliants...93_8136534.html ; Bicicleta costa 1399lei si isi merita toti banii. Decat sa va cumparati o chinezarie, sau un Dahon sau Brompton care sunt mult mai scumpe, iar mari diferente nu sunt( excluzand Bromptonul care costa 3500 lei. In plus fata de Dahon, Hoptown are si doua rotite pe portbagaj ce ofera un confort sporit a transportatului bicicletei pliata.

+Quote Post
Vizitator_hon-da invers.
mesaj Aug 19 2010, 09:59 AM
Mesaj #143

Guests

nu-si cumpara nimeni bicicleta pliabila de placere ci pt ca prin pliere:
1. incape in lift
2. incape in portbagaj
3. incape in debara
4. ii gasesti un loc de parcare mai usor la servici
5. daca ai pana, o duci mai usor cu autobuzul, metroul, taxiul.

Sper ca totusi nu vor aparea printre bicilisti, echivalentul faunei propretara de biemvieu SH, cu manelele date la max si care te lasa intr-un nor de fum, consumand 25 l/100 km.

+Quote Post
Vizitator_Priceputu.
mesaj Aug 19 2010, 03:44 PM
Mesaj #144

Guests

Aici ai dreptate:
"Bicicleta costa 1399lei si isi merita toti banii."

Aici te inseli:
"Decat sa va cumparati o chinezarie, sau un Dahon sau Brompton care sunt mult mai scumpe, iar mari diferente nu sunt( excluzand Bromptonul care costa 3500 lei."

Sa nu iti inchipui cumva ca ai dat 1339 lei si ai primit o bicicleta de valoarea unui Brompton sau unui Dahon (cele peste 2000, fabricate in Taiwan, nu in China). Diferenta de pret dintre HopTown si cele mentionate este iarasi justificata. Si uriasa! Nu vreau sa te dezamagesc dar toate bicicletele Decathlon sub 1500 lei sunt cam chinezarii. S-o stapanesti sanatos si sa te tina o viata, dar lasa-i pe cei care se pricep sa dea sfaturi.

+Quote Post
Vizitator_Nohad.
mesaj Aug 19 2010, 04:40 PM
Mesaj #145

Guests

Citeaza (hon-da invers @ Aug 19 2010, 09:59 AM) *
nu-si cumpara nimeni bicicleta pliabila de placere ci pt ca prin pliere:
1. incape in lift
2. incape in portbagaj
3. incape in debara
4. ii gasesti un loc de parcare mai usor la servici
5. daca ai pana, o duci mai usor cu autobuzul, metroul, taxiul.

Sper ca totusi nu vor aparea printre bicilisti, echivalentul faunei propretara de biemvieu SH, cu manelele date la max si care te lasa intr-un nor de fum, consumand 25 l/100 km.

Ba eu chiar de placere mi-am cumparat o pliabila (mai am un mtb si un city/trekking). Pentru ca imi face mare placere sa:
1. o iau in birou
2. o iau in portbagaj, in Grecia vara asta
3. o iau in avion, la bagaje, in Turcia vara trecuta
4. iau taxiul daca incepe ploaia
5. o las la garderoba cand merg la sala
6. merg cu 35 km la ora, pe drept, de-i las pe toti mtb-istii cu gura cascata (24 de viteze, foaia mare 52 dinti)

Si mai presus de toate imi face mare placere sa ma uit la ea cat e de frumoasa! Mai frumoasa decat celelate doua bicle ale mele la un loc. Frumusele si ele, nu zic!

P.S. Ar fi prea frumos ca manelarii, proprietari de bmw-sh, sa treaca la pedalat. Ar muri mai putini biciclisti pe soselele patriei!

+Quote Post
Vizitator_tvee.
mesaj Aug 19 2010, 05:56 PM
Mesaj #146

Guests

@nenea

chiar te intereseaza pe tine pretul bicicletei mele?
imi explici tu mie de ce bicicleta am nevoie? cit ma pricep? cit merg?
cine furca mea esti tu sa ma controlezi pe mine la ulei?

1. mi-am exprimat parerea despre bicicleta pliabila
2. am impartasit experientele mele in orasul bucuresti
3. am explicat de ce aleg mtb

te jeneaza pe tine ca am eu casa? esti slab. foarte slab.
hai sictir!

+Quote Post
Vizitator_Nenea.
mesaj Aug 20 2010, 11:29 AM
Mesaj #147

Guests

Citeaza (tvee @ Aug 19 2010, 05:56 PM) *
@nenea

chiar te intereseaza pe tine pretul bicicletei mele?
imi explici tu mie de ce bicicleta am nevoie? cit ma pricep? cit merg?
cine furca mea esti tu sa ma controlezi pe mine la ulei?

1. mi-am exprimat parerea despre bicicleta pliabila
2. am impartasit experientele mele in orasul bucuresti
3. am explicat de ce aleg mtb

te jeneaza pe tine ca am eu casa? esti slab. foarte slab.
hai sictir!

Nu ma intereseaza nici pretul bicicletei tale, nici cat mergi cu ea si nici ca ai casa. Am vrut doar sa te enervez si am reusit. Ca nu te mai opreai din a face shushu pe forumistii din topicul despre care ai doar pareri nu si experiente. Este ca doare?

+Quote Post
Vizitator_a_talasman.
mesaj Aug 26 2010, 02:19 PM
Mesaj #148

Guests

[quote name='Priceputu' date='Aug 19 2010, 03:44 PM' post='112590']
Aici ai dreptate:
"Bicicleta costa 1399lei si isi merita toti banii."

Aici te inseli:
"Decat sa va cumparati o chinezarie, sau un Dahon sau Brompton care sunt mult mai scumpe, iar mari diferente nu sunt( excluzand Bromptonul care costa 3500 lei."

Sa nu iti inchipui cumva ca ai dat 1339 lei si ai primit o bicicleta de valoarea unui Brompton sau unui Dahon (cele peste 2000, fabricate in Taiwan, nu in China). Diferenta de pret dintre HopTown si cele mentionate este iarasi justificata. Si uriasa! Nu vreau sa te dezamagesc dar toate bicicletele Decathlon sub 1500 lei sunt cam chinezarii. S-o stapanesti sanatos si sa te tina o viata, dar lasa-i pe cei care se pricep sa dea sfaturi.
[/quote

Eu am spus doar ca Bromptonul si Dahonul sunt mult mai scumpe. Si cred ca e mai practica un BTWIN Hoptown pt ca are cele doua rotite pe portbagaj si se poate transporta mai usor ca un Dahon. Iar eu nu cred ca am gresit cand am zis ca o recomand ca fiind mai buna decat o chinezarie( fapt ce m-ati contrazis).

+Quote Post
Vizitator_Priceputu.
mesaj Aug 26 2010, 07:23 PM
Mesaj #149

Guests

[/quote]Eu am spus doar ca Bromptonul si Dahonul sunt mult mai scumpe. Si cred ca e mai practica un BTWIN Hoptown pt ca are cele doua rotite pe portbagaj si se poate transporta mai usor ca un Dahon. Iar eu nu cred ca am gresit cand am zis ca o recomand ca fiind mai buna decat o chinezarie( fapt ce m-ati contrazis).
[/quote]

Ai spus ca "nu sunt mari diferente". Si eu te-am contrazis. Fiecare bicicleta din cele pomenite de tine are pretul stabilit de piata. Nu de ieri de azi si nu in Romania. Daca preturile nu s-ar justifica firmele astea nu ar fi rezistat zeci de ani sa vanda sute de mii de biciclete. Sa iti spun un secret: niciodata nu vei convinge un utilizator de Dahon de top sau de Brompton sa isi cumpere un BTwin. Insa un utilizator de BTwin ramane intotdeauna un potential cumparator de Dahon sau Brompton. Ti-am spus deja ca NU te inseli ca Hoptown-ul isi merita banii. Insa si chinezaria s-ar putea sa isi merite banii mai ales daca ar costa vreo 5-600 roni. Gandeste-te cum ar fi ca posesorul unui Metropolis, sa zicem, sa iti spuna ca ai aruncat cu banii cand ti-ai luat Hoptown. Nu ti-ar parea ageamiu?
Bucura-te de ea si s-o calaresti sanatos!

+Quote Post
Vizitator_a_talasman.
mesaj Aug 28 2010, 07:29 PM
Mesaj #150

Guests

Citeaza (Priceputu @ Aug 26 2010, 07:23 PM) *
Eu am spus doar ca Bromptonul si Dahonul sunt mult mai scumpe. Si cred ca e mai practica un BTWIN Hoptown pt ca are cele doua rotite pe portbagaj si se poate transporta mai usor ca un Dahon. Iar eu nu cred ca am gresit cand am zis ca o recomand ca fiind mai buna decat o chinezarie( fapt ce m-ati contrazis).

Ai spus ca "nu sunt mari diferente". Si eu te-am contrazis. Fiecare bicicleta din cele pomenite de tine are pretul stabilit de piata. Nu de ieri de azi si nu in Romania. Daca preturile nu s-ar justifica firmele astea nu ar fi rezistat zeci de ani sa vanda sute de mii de biciclete. Sa iti spun un secret: niciodata nu vei convinge un utilizator de Dahon de top sau de Brompton sa isi cumpere un BTwin. Insa un utilizator de BTwin ramane intotdeauna un potential cumparator de Dahon sau Brompton. Ti-am spus deja ca NU te inseli ca Hoptown-ul isi merita banii. Insa si chinezaria s-ar putea sa isi merite banii mai ales daca ar costa vreo 5-600 roni. Gandeste-te cum ar fi ca posesorul unui Metropolis, sa zicem, sa iti spuna ca ai aruncat cu banii cand ti-ai luat Hoptown. Nu ti-ar parea ageamiu?
Bucura-te de ea si s-o calaresti sanatos!

Da, poate ca aveti dreptate ca fiecare isi cumpara o bicicleta dupa propriul buget si ca isi merita banii pana si o chinezarie. Eu inainte de a o achizitiona am testat si un Dahon dar nu am vazut nimic iesit din comun(dar posibil sa ma insel) dar nu acelasi lucru pot spune despre Brompton care cel putin mie mi se pare bicicleta ideala pt city, din pacate era mult peste bugetul meu.

Toate bune.
a_talasman

+Quote Post

7 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th October 2019 - 06:52 AM