IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Emigrare cu tot cu masina - cum procedez?
Fjord
mesaj Mar 11 2010, 09:29 AM
Mesaj #1

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 88
Inscris: 26-January 10
De la: Bucharest, Romania
Utilizatorul numarul: 18 383

Ma bate gandul s-o tai din tara de multi ani, inca de cand eram in facultate. Fac 3 ani de experienta in campul muncii (constructii, inginer), deci ies din entry level, adica tocmai ce se cauta. Visez la Germania, dar n-as refuza alta tara germanica sau scandinava. Fara latini/slavi.

Singurele lucruri pe care n-as vrea sa le las in tara asta sunt pisicile (2), bicicletele (a mea si a sotiei) si...masina. Cu primele 2 perechi de articole n-ar fi asa greu sa le luam dupa noi, si nici masina, dar ce solutii o sa am acolo unde ma duc? Am luat in calcul urmatoarele variante:

- plec cu tot cu masina, mentin inmatricularea, RCA si CASCO pe Romania. Problema: cine imi plateste impozitul si asigurarile? Pot sa le fac de la distanta? Pot sa fac la companii in tara in care ma duc, chiar daca numarul e pe RO?

- plec cu tot cu masina, o inmatriculez pe noua tara (CAT COSTA ASTA?? n-am reusit pe nicaieri sa aflu, nici macar pentru Germania), platesc impozit si asigurari local, fara alte griji. Problema: vesticii au preturi exorbitante, impozitul pe auto in Olanda si Danemarca cel putin stiu ca e astronomic.

- las masina in tara in grija altcuiva, dar eventuale probleme ar trebui sa le rezolve tot titularul din talon.

- vand masina inainte sa plec. Am avut un Matiz hodorogit, l-am dat pe nimic si mi-am luat un Sandero 1.6, de care sunt foarte multumit. Stiu cat de greu se vinde acum o masina si mai ales ca o sa pierd foarte mult din cat am investit. Avantaje: sistemul de transport urban foarte bine pus la punct in vest + cand am chef, pot sa inchiriez ieftin o masina. Totusi nu mi-ar satisface suficient pofta de condus din placere.

Astept informatii/sfaturi. Multumesc!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_raul.
mesaj Mar 11 2010, 03:55 PM
Mesaj #2

Guests

si eu vreau sa plec cu masina din tara, dar in spania. O s-o inmatriculez acolo, dar nu stiu cat ma costa. Am un audi. nu a seis smile.gif)

+Quote Post
Vizitator_antifrustati.
mesaj Mar 11 2010, 08:00 PM
Mesaj #3

Guests

tu pentru un sandero te agiti asa? vinde si iei una acolo unde te duci.

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 12 2010, 06:51 AM
Mesaj #4

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 88
Inscris: 26-January 10
De la: Bucharest, Romania
Utilizatorul numarul: 18 383

Citeaza (antifrustati @ Mar 11 2010, 08:00 PM) *
tu pentru un sandero te agiti asa? vinde si iei una acolo unde te duci.

Da, pentru un Sandero ma "agit asa". Pentru ca mai am 2 ani de garantie, ma costa revizia cat o masa la restaurant si masina da clasa multora, fie ca ma crezi sau nu. Si am condus multe, chiar daca sunt doar la a doua masina.
Daca o vand pierd peste 3000 de euro, ca sa iau alta hodoroaga dincolo?.. Multumesc, dar mai astept si o a doua opinie.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 12 2010, 07:48 AM
Mesaj #5

Guests

Io zic ca masina e ultimul lucru la care sa te gandesti. Rogi un prieten sa aiba grija de ea.

Daca ai un job asigurat acolo, e bine... te duci cu avionul, lucrezi vreo 6 luni, iar dupa ce iti mai faci relatii poti vorbi cu angajatorul sa faceti un contract pt inmatricularea masinii (tu ca pf nerezidenta in Germania NU poti sa iti inmatriculezi masina)......... SAU iti cumperi tu o masina acolo, in leasing (2-6%/an) inmatriculata de angajator. Contract in acest sens smile.gif

Eu zic ca e mai complicat sa intri legal pe piata muncii acolo. In unele parti in Germania, de ex Ruhr, NRW, somajul e muuuult mai mare decat in Romania. Cu toate ca unele firme ar fi interesate sa angajeze ingineri romani/polonezi/ucainieni/rusi, statul "arde" firmele care fac treaba asta.

Masina e cel mai simplu lucru de rezolvat.

+Quote Post
Vizitator_Forumist.
mesaj Mar 12 2010, 08:33 AM
Mesaj #6

Guests

Cel mai bine este sa lasi masina inmatriculata in Romania. Cred ca poti sta asa cel putin 6 luni fara probleme. Daca prinzi radacini acolo, la prima venire in tara poti sa o radiezi si sa o inmatriculezi apoi la noul domiciliu.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th October 2019 - 06:45 PM