IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Romania - intre scandalul cu maghiarii si unirea cu Moldova
Romania+Moldova?
Sunteti de acord cu unirea Romaniei cu Republica Moldova?
Nu, in nici un caz! Ar fi un dezastru. [ 7 ] ** [18.92%]
Nu cred ca ar fi o idee prea buna, dar nu cred ca ma va afecta. [ 4 ] ** [10.81%]
De ce nu, ar putea fi interesant. [ 5 ] ** [13.51%]
Da! Ar fi extraordinar. Astept asta de multi ani. [ 21 ] ** [56.76%]
Sunteti de acord cu recunoasterea autonomiei Tinutului Secuiesc?
Categoric! Au tot dreptul sa devina autonomi. [ 6 ] ** [15.79%]
Nu ma deranjeaza, daca tot isi doresc atat de mult. [ 6 ] ** [15.79%]
Nu prea cred ca e corect si constitutional. [ 9 ] ** [23.68%]
Exclus! Nici un petic de pamant romanesc nu poate deveni autonom. [ 17 ] ** [44.74%]
Total voturi: 37
Musafirii nu pot vota 
Fjord
mesaj Mar 16 2010, 07:56 AM
Mesaj #1

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 88
Inscris: 26-January 10
De la: Bucharest, Romania
Utilizatorul numarul: 18 383

Nu prea urmaresc stirile, din considerente psihologice, adica am observat ca trebuie sa fii un pic masochist sa te uiti la stiri, dar nu am putut evita doua mari subiecte de discutie la moda.

1. Ungurii din Romania cer autonomia Tinutului Secuiesc. As dori sa incep numai cu o intrebare - cat rau au facut vreodata ungurii din Romania? Au furat, rapit, violat, sunt cumva nomazi sau organizati in grupuri infractionale?? N-am trecut de prea multe ori pe la ei prin zona, dar pot spune sincer ca sunt mai civilizati si mai organizati decat romanii! De ce sunt considerati "spurcati", "nenorociti", si "sa se duca in tara lor"? Oameni buni, stramosii acestor unguri au fost pe pamanturile astea de 200 de ani, au trait, au muncit si au murit ca orice roman obisnuit. Cum putem avea pretentia absurda sa plece din tara ca sa auzim noi numai "comoara" noastra de limba vorbindu-se?
Nu stiu in termeni politici si organizationali ce inseamna autonomia, dar stiu ca multe tari au diversitati interetnice ce se inteleg foarte bine - vezi Belgia, in Bruxelles se vorbea si valona si flamanda fara sa se incaiere nimeni, afisele erau si in franceza si in olandeza si va spun sincer ca nu suntem nici la degetul mic al belgienilor.
Daca la ei se poate, la noi de ce nu?.. Din punctul meu de vedere, pot sa devina si stat in stat, in mod cert ei pot avea mai multa grija de pamantul lor decat avem noi. Singurul caz de revolta si organizare a populatiei impotriva infractorilor de etnie rroma a fost in Harghita!

2. Prin comparatie cu ce am expus mai sus, doresc sa-mi exprim direct ingrijorarea fata de ideea unirii cu Republica Moldova. Sincer, mi se pare o idee la fel de proasta precum unirea cu Albania, daca ne-ar fi vecini. O astfel de actiune ar trage enorm in jos economia noastra, si in acelasi timp infractionalitatea, deja scapata de sub control, ar atinge cote astronomice. Bandele de rachetzi si toti descultii moldoveni abia atat asteapta. Merita Romania asa ceva doar pentru a se mandri pe harta cu "fratii de peste Prut?

Precizez ca expun aceste idei din postura de cetatean si nu din cea de patriot. Muncesc in aceasta tara, fac partea din minoritatea ce isi plateste toate taxele si impozitele si am pretentia ca lucrurile sa fie facute in beneficiul celor care merita acest lucru. Dupa mine, as pune engleza si germana limbi oficiale, doar un exemplu despre cat de putin apreciez sentimentul national.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_john.
mesaj Mar 16 2010, 05:25 PM
Mesaj #2

Guests

nu prea imi surade unirea cu moldova, dar in nici un caz fragmentarea tarii. dupa ei or sa vina tatarii din dobrogea, si tot asa....

+Quote Post
Vizitator_200.
mesaj Mar 16 2010, 05:32 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Fjord @ Mar 16 2010, 07:56 AM) *
Oameni buni, stramosii acestor unguri au fost pe pamanturile astea de 200 de ani, au trait, au muncit si au murit ca orice roman obisnuit. Cum putem avea pretentia absurda sa plece din tara ca sa auzim noi numai "comoara" noastra de limba vorbindu-se?

200? Stiam ca au sarbatorit anul trecut 1000 de ani de la prima atestare documentara

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 16 2010, 05:40 PM
Mesaj #4

Membru
**

Citeaza (200 @ Mar 16 2010, 05:32 PM) *
200? Stiam ca au sarbatorit anul trecut 1000 de ani de la prima atestare documentara

Ma refeream la momentul aproximativ al invaziei austro-ungare. Prilej cu care au avansat si si-au consolidat pozitiile. Sau cel putin asa mai tin eu minte de la istorie. Poate gresesc. In fine. "Din Brasov la Satu Mare / se vorbeste doar maghiare..." tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_500.
mesaj Mar 16 2010, 06:20 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Fjord @ Mar 16 2010, 05:40 PM) *
Ma refeream la momentul aproximativ al invaziei austro-ungare. Prilej cu care au avansat si si-au consolidat pozitiile. Sau cel putin asa mai tin eu minte de la istorie. Poate gresesc. In fine. "Din Brasov la Satu Mare / se vorbeste doar maghiare..." tongue.gif

la istorie te mint toti, si unii si altii, iar istoria romaniei de la scoala e o mare abureala.
revenind la austro-ungaria, dubla coroana e de data mai recenta intr-adevar, dar n-a avut loc nici o invazie acum 200 de ani. o harta interesanta: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Habsburg_Map_1547b.jpg

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 17 2010, 06:40 AM
Mesaj #6

Membru
**

Citeaza (500 @ Mar 16 2010, 06:20 PM) *
la istorie te mint toti, si unii si altii, iar istoria romaniei de la scoala e o mare abureala.
revenind la austro-ungaria, dubla coroana e de data mai recenta intr-adevar, dar n-a avut loc nici o invazie acum 200 de ani. o harta interesanta: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Habsburg_Map_1547b.jpg

Pai si-atunci, daca sunt aici de 1000 de ani, si au mai fost si cartografiati de austro-ungari, nu a fost cam abuziva unirea cu Transilvania din 1918?..

+Quote Post
un_om_de_cal
mesaj Mar 17 2010, 07:39 AM
Mesaj #7

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 28-October 08
Utilizatorul numarul: 4 495

Citeaza (Fjord @ Mar 17 2010, 06:40 AM) *
Pai si-atunci, daca sunt aici de 1000 de ani, si au mai fost si cartografiati de austro-ungari, nu a fost cam abuziva unirea cu Transilvania din 1918?..

Pe scurt:
Nu a fost abuziva, pentru ca secuii sunt atestati de 1000 de ani ca locuitori ai Tinutului Secuiesc, nu ai intregii Transilvanii (http://ro.wikipedia.org/wiki/Fişier:Tört_Székelyföld.png).
Pe de alta parte, si prezenta romanilor in Transilvania in numar mare este atestata in documente acceptate de maghiari inca din secolul al XVI-lea. Iar in 1918 romanii erau deja majoritari in Transilvania de mai mult de 100 de ani.

Abuziv a fost insa ce a facut Romania dupa 1918. Rezolutia votata de Adunarea Nationala a Romanilor din Transilvania, Banat si Tara Ungureasca decreta unirea, dar cu conditia pastrarii autonomiei tinuturilor sasilor si secuilor. Romania a respectat aceasta cerinta doar pana in 1923.

De asta eu cred ca ar trebui sa acordam autonomia Tinutului Secuiesc.

+Quote Post
Vizitator_menumorut.
mesaj Mar 17 2010, 08:54 AM
Mesaj #8

Guests

Nu prea urmaresc stirile, din considerente psihologice, adica am observat ca trebuie sa fii un pic masochist sa te uiti la stiri, dar nu am putut evita doua mari subiecte de discutie la moda.

1. Ungurii din Romania cer autonomia Tinutului Secuiesc. As dori sa incep numai cu o intrebare - cat rau au facut vreodata ungurii din Romania? Au furat, rapit, violat, sunt cumva nomazi sau organizati in grupuri infractionale?? N-am trecut de prea multe ori pe la ei prin zona, dar pot spune sincer ca sunt mai civilizati si mai organizati decat romanii! De ce sunt considerati "spurcati", "nenorociti", si "sa se duca in tara lor"? Oameni buni, stramosii acestor unguri au fost pe pamanturile astea de 200 de ani, au trait, au muncit si au murit ca orice roman obisnuit. Cum putem avea pretentia absurda sa plece din tara ca sa auzim noi numai "comoara" noastra de limba vorbindu-se?
Nu stiu in termeni politici si organizationali ce inseamna autonomia, dar stiu ca multe tari au diversitati interetnice ce se inteleg foarte bine - vezi Belgia, in Bruxelles se vorbea si valona si flamanda fara sa se incaiere nimeni, afisele erau si in franceza si in olandeza si va spun sincer ca nu suntem nici la degetul mic al belgienilor.
Daca la ei se poate, la noi de ce nu?.. Din punctul meu de vedere, pot sa devina si stat in stat, in mod cert ei pot avea mai multa grija de pamantul lor decat avem noi. Singurul caz de revolta si organizare a populatiei impotriva infractorilor de etnie rroma a fost in Harghita!

2. Prin comparatie cu ce am expus mai sus, doresc sa-mi exprim direct ingrijorarea fata de ideea unirii cu Republica Moldova. Sincer, mi se pare o idee la fel de proasta precum unirea cu Albania, daca ne-ar fi vecini. O astfel de actiune ar trage enorm in jos economia noastra, si in acelasi timp infractionalitatea, deja scapata de sub control, ar atinge cote astronomice. Bandele de rachetzi si toti descultii moldoveni abia atat asteapta. Merita Romania asa ceva doar pentru a se mandri pe harta cu "fratii de peste Prut?

Precizez ca expun aceste idei din postura de cetatean si nu din cea de patriot. Muncesc in aceasta tara, fac partea din minoritatea ce isi plateste toate taxele si impozitele si am pretentia ca lucrurile sa fie facute in beneficiul celor care merita acest lucru. Dupa mine, as pune engleza si germana limbi oficiale, doar un exemplu despre cat de putin apreciez sentimentul national.

Dude, check your facts:

1. Ce "invazie austro-ungara" a avut loc si cand?

2. Intrebi "cat rau au facut vreodata ungurii din Romania". Un episod trist in "relatiile bilaterale" a fost in perioada 1940-1944. In rest, de-a lungul istoriei, ungurii au facut si bine si rau, e cam greu de cuantizat.

3. "Stramosii acestor unguri" au trait in Ardeal de aprox 1000 de ani si nu de 200. E iarasi adevarat ca romanii au iesit majoritari de cate ori s-a organizat un referendum (ale carui rezultate sa se fi pastrat pana azi). E un mit
larg raspandit printre ungurii din Ardeal ca ei erau majoritari pana cand Ceausescu, comunistii sau, in general, romanii dupa anexarea Transilvaniei (in functie de cine iti spune povestea) au schimbat raportul de populatie in favoarea lor. De fapt raportul de populatie a fost de cand se stie in favoarea romanilor, e adevarat ca procentul s-a marit putintel, dar n-as numi asta o inversare.

In legatura cu autonomia: putina autonomie ar prinde bine tuturor. Pe mine ma preocupa un singur lucru: sa presupunem ca populatia de etnie romana incepe sa se aseze in numar din ce in ce mai mare in secuime (asa cum au facut-o in estul Ungariei de exemplu). Cum o sa reactioneze secuii? Cu la fel de mult bun simt ca si ungurii ceilalti? La urma urmei suntem in UE cu totii, circulatia persoanelor e libera. Daca raportul de populatie in timp, cu autonomie cu tot, se va modifica in favoarea romanilor? Vor avea ceva secuii de comentat? Sau vor exista bariere suplimentare?
Ca sa rezum, in caz ca n-am fost foarte clar, eu sunt ingrijorat doar ca uneori ungurii striga "asimilare fortata" la orice, in pofida oricarei logici economice sau demografice.

In legatura cu "fratii de peste Prut", stai linistit, si daca vor fi admisi in UE intr-un viitor incert, unire tot nu va fi, deoarece pe ei ii intereseaza mai degraba aspectul economic si libertatea de miscare. Cei care vor sincer unirea cu Romania pe criterii de nationalism sunt o minoritate. Basarabenii au fost rusificati rau de tot. Toti basarabenii pe care i-am cunoscut vorbeau ruseste intre ei desi stapaneau bine limba romana.

+Quote Post
Vizitator_un oarecine.
mesaj Mar 17 2010, 12:09 PM
Mesaj #9

Guests

Din cauza celor ca tine(printre altele) lucrurile nu merg cum trebuie in tara asta.. Nu sunt extremist-nationalist, ci imi place sa cred ca sunt printre acei multi oameni simpli din tara asta care mai au o bruma de patriotism si carora le pasa de soarta tarii.
Pentru teritoriile carora le-ai da tu cu piciorul atat de usor, si pentru romanii din ele, au fost oameni care au murit, si/sau care au sacrificat tot ceea ce aveau mai scump.. Esti in stare sa intelegi asta?
Tie sigur ti-ar fi mai bine in Germania/Marea Britanie. De ce nu te duci acolo sa ne lasi?? Romania si romanii chiar nu au nevoie de tine..

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 17 2010, 12:43 PM
Mesaj #10

Membru
**

Citeaza (un oarecine @ Mar 17 2010, 12:09 PM) *
Din cauza celor ca tine(printre altele) lucrurile nu merg cum trebuie in tara asta.. Nu sunt extremist-nationalist, ci imi place sa cred ca sunt printre acei multi oameni simpli din tara asta care mai au o bruma de patriotism si carora le pasa de soarta tarii.
Pentru teritoriile carora le-ai da tu cu piciorul atat de usor, si pentru romanii din ele, au fost oameni care au murit, si/sau care au sacrificat tot ceea ce aveau mai scump.. Esti in stare sa intelegi asta?
Tie sigur ti-ar fi mai bine in Germania/Marea Britanie. De ce nu te duci acolo sa ne lasi?? Romania si romanii chiar nu au nevoie de tine..

Sunt peste 50% sanse sa plec definitiv in urmatorii 2-3 ani. Si o scapi de mine. Si daca Romania si romanii nu au nevoie de mine te insarcinez pe dumneata sa te duci sa-mi recuperezi impozitul consistent pe care l-am platit timp de niste ani ca sa tin niste pensionari in spate, rovinieta pentru drumul unde imi pierd capacele de la roti si otrava pentru cainii care se exprima pe trotuarul pe care calc eu cu incaltamintea platita de mine.

Muncesc pentru bunastarea mea si a familiei mele, nu ca sa joc Hora Uimirii cu un "oarecine"/"om simplu" prin coclaurile astea. Da, stiu ca au murit niste oameni ca sa am eu ce sa votez si mai stiu ca din cauza unora ca ei eu am ratat sansa sa vorbesc maghiara sau germana de la nastere (vezi intoarcerea armelor catre nemti si alte fapte "de bine" ale "eroilor" tai).

+Quote Post
rakkone
mesaj Mar 17 2010, 01:45 PM
Mesaj #11

Membru veteran

Postari: 152
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 210

Citeaza (Fjord @ Mar 17 2010, 12:43 PM) *
Sunt peste 50% sanse sa plec definitiv in urmatorii 2-3 ani. Si o scapi de mine. Si daca Romania si romanii nu au nevoie de mine te insarcinez pe dumneata sa te duci sa-mi recuperezi impozitul consistent pe care l-am platit timp de niste ani ca sa tin niste pensionari in spate, rovinieta pentru drumul unde imi pierd capacele de la roti si otrava pentru cainii care se exprima pe trotuarul pe care calc eu cu incaltamintea platita de mine.

Muncesc pentru bunastarea mea si a familiei mele, nu ca sa joc Hora Uimirii cu un "oarecine"/"om simplu" prin coclaurile astea. Da, stiu ca au murit niste oameni ca sa am eu ce sa votez si mai stiu ca din cauza unora ca ei eu am ratat sansa sa vorbesc maghiara sau germana de la nastere (vezi intoarcerea armelor catre nemti si alte fapte "de bine" ale "eroilor" tai).

Raspunsul pe scurt ar fi ca esti prost, pe nitel mai lung ar fi astfel: Impozitul consistent pe care l-ai platit echivaleaza cu pensiile incasate de cei 4 bunici ai tai si de cei doi parinti. Cand ei vor da tot ce au primit de la stat, vei primi si tu inapoi. Echivaleaza cu invatamantul gratuit de care ai beneficiat in clasele 1-12 si probabil universitate. Cand vei da inapoi acesti bani, vei primi si tu inapoi banii tai. Echivaleaza cu asistenta medicala pe care ai primit-o, fie ea stirba si chioara cum a fost. Cand vei da acei bani inapoi, vei primi si ce ai cotizat. Echivaleaza cu armata care te-a aparat, cu politia care de bine de rau te-a aparat, cu drumurile pe care de bine de rau mergi. Cand vei da inapoi toate aceste costuri, vei primi si tu ce ai platit. Sau toate enumerate de mine au fost un drept divin pe care tu in stralucirea ta nemaintalnita le-ai meritat, iar cand vine vorba de plata sunt doar o corvoada si o nedreptate care ti se fac?
De muncit muncim toti pentru bunastarea noastra si a familiilor noastre, dar pentru ca inca nu s-a inventat sistemul perfect in care sa fim contorizati strict pentru ceea ce consumam, doar cand consumam, platim si impozite la comun pentru bunurile comune. Traim in cel mai putin inept si rauvoitor sistem pe care il cunoastem. Daca nu iti convine poti pleca oricand in Afganistan sau in cine stie ce anarhie de prin Africa, acolo nimeni nu te va intreba de impozite. Crezi ca daca peste 2-3 ani o sa rupi usa o sa planga cineva dupa tine? Crezi ca unde o sa te duci nu o sa platesti impozite? Problema nu este ca le platim, problema este ca in Ro sunt folosite ineficient de actuala conducere si nu suntem in stare sa corectam acest lucru.
Referirile tale la istorie sunt atat de stupide incat ma gandesc ca statul roman chiar ar trebui sa iti ceara inapoi banii cheltuiti pe scolarizarea ta, i-a cheltuit degeaba intrucat vad ca esti complet pe dinafara vis a vis de intorsul armelor, "eroi" si alte cuvinte mari. Crezi ca un prost nu poate fi prost daca e vorbitor nativ de germana, maghiara sau romana?

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 17 2010, 02:33 PM
Mesaj #12

Membru
**

Citeaza (rakkone @ Mar 17 2010, 01:45 PM) *
Raspunsul pe scurt ar fi ca esti prost, pe nitel mai lung ar fi astfel: Impozitul consistent pe care l-ai platit echivaleaza cu pensiile incasate de cei 4 bunici ai tai si de cei doi parinti. Cand ei vor da tot ce au primit de la stat, vei primi si tu inapoi. Echivaleaza cu invatamantul gratuit de care ai beneficiat in clasele 1-12 si probabil universitate. Cand vei da inapoi acesti bani, vei primi si tu inapoi banii tai. Echivaleaza cu asistenta medicala pe care ai primit-o, fie ea stirba si chioara cum a fost. Cand vei da acei bani inapoi, vei primi si ce ai cotizat. Echivaleaza cu armata care te-a aparat, cu politia care de bine de rau te-a aparat, cu drumurile pe care de bine de rau mergi. Cand vei da inapoi toate aceste costuri, vei primi si tu ce ai platit. Sau toate enumerate de mine au fost un drept divin pe care tu in stralucirea ta nemaintalnita le-ai meritat, iar cand vine vorba de plata sunt doar o corvoada si o nedreptate care ti se fac?
De muncit muncim toti pentru bunastarea noastra si a familiilor noastre, dar pentru ca inca nu s-a inventat sistemul perfect in care sa fim contorizati strict pentru ceea ce consumam, doar cand consumam, platim si impozite la comun pentru bunurile comune. Traim in cel mai putin inept si rauvoitor sistem pe care il cunoastem. Daca nu iti convine poti pleca oricand in Afganistan sau in cine stie ce anarhie de prin Africa, acolo nimeni nu te va intreba de impozite. Crezi ca daca peste 2-3 ani o sa rupi usa o sa planga cineva dupa tine? Crezi ca unde o sa te duci nu o sa platesti impozite? Problema nu este ca le platim, problema este ca in Ro sunt folosite ineficient de actuala conducere si nu suntem in stare sa corectam acest lucru.
Referirile tale la istorie sunt atat de stupide incat ma gandesc ca statul roman chiar ar trebui sa iti ceara inapoi banii cheltuiti pe scolarizarea ta, i-a cheltuit degeaba intrucat vad ca esti complet pe dinafara vis a vis de intorsul armelor, "eroi" si alte cuvinte mari. Crezi ca un prost nu poate fi prost daca e vorbitor nativ de germana, maghiara sau romana?

- am o singura bunica si un singur parinte. Nu tin legatura cu ei, nu ma privesc pensiile si veniturile lor. Nu la ei m-am referit ca familia mea.
- am platit fonduri consistente lunar pentru invatamantul de care am beneficiat. Raportat la numarul elevilor, noi (parintii nostri) i-au platit pe profesori si intretinerile scolii.
- idem pentru drumuri. Raportat la numarul soferilor si toate taxele platite, nu se justifica nici pe departe situatia. Pot sa pastreze taxele, solicit contravaloare caseta de directie, bucsi, set capace.
- sanatate: intotdeauna am platit pentru medicamente daca am avut nevoie. Cand m-am casatorit, am platit sute de lei pentru niste amarate de adeverinte medicale. DA, solicit inapoi contravalorea asigurarii medicale.
- ca sunt "prost", aici chiar nu vreau sa aduc contraargumente, nu ma covor la nivelul unora doar ca sa ma murdaresc. Nu astfel se poarta o discutie, domnule forumist.

+Quote Post
rakkone
mesaj Mar 17 2010, 02:58 PM
Mesaj #13

Membru veteran

Postari: 152
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 210

Citeaza (Fjord @ Mar 17 2010, 02:33 PM) *
- am o singura bunica si un singur parinte. Nu tin legatura cu ei, nu ma privesc pensiile si veniturile lor. Nu la ei m-am referit ca familia mea.
- am platit fonduri consistente lunar pentru invatamantul de care am beneficiat. Raportat la numarul elevilor, noi (parintii nostri) i-au platit pe profesori si intretinerile scolii.
- idem pentru drumuri. Raportat la numarul soferilor si toate taxele platite, nu se justifica nici pe departe situatia. Pot sa pastreze taxele, solicit contravaloare caseta de directie, bucsi, set capace.
- sanatate: intotdeauna am platit pentru medicamente daca am avut nevoie. Cand m-am casatorit, am platit sute de lei pentru niste amarate de adeverinte medicale. DA, solicit inapoi contravalorea asigurarii medicale.
- ca sunt "prost", aici chiar nu vreau sa aduc contraargumente, nu ma covor la nivelul unora doar ca sa ma murdaresc. Nu astfel se poarta o discutie, domnule forumist.

- Oau, esti singura persoana probabil din lume care se trage dintr-o singura bunica si un singur parinte. Probabil ca familia ta stapaneste tehnica clonarii. Faptul ca tii sau ca nu tii legatura cu ei te descrie doar ca persoana sau ii descrie pe ei ca persoane, nu ma pot pronunta cine este de vina si cu ce pentru aceasta ruptura. Faptul ca tii sa ca nu tii legatura cu ei nu inseamna ca ei nu consuma bani statali si ca nu esti responsabil pentru ei. Daca tu consideri ca nu esti responsabil, consideri ca noi restul suntem responsabili pentru pensiile lor?
Dupa cum bine spui, tu ai primit invatamant gratuit DIN PUNCTUL TAU DE VEDERE pentru ca altii au platit pentru tine. Ergo, si tu trebuie sa platesti ca si altii sa aiba invatamant "gratuit", ca la randul lor sa plateasca pentru altii, etc
- Poti solicita in instanta costurile reparatiilor, exista lege pentru asta. De ce nu o faci? Ca e mai simplu sa injuri tara siistoria pe un forum, si sa te plangi ca altii s-au opus ca sa fii maghiarizat, d-aia
- La asig medicala din nou, nimeni din familia ta nu a folosit niciodata niciun serviciu medical?
- Nu stimate forumist, nu asa se poarta o discutie. De asemenea nu se arunca cu cacaat in lucruri sfinte pentru altii, precum religie, onoare, patriotism, cuvinte din astea goale.

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 17 2010, 03:07 PM
Mesaj #14

Membru
**

Citeaza (rakkone @ Mar 17 2010, 02:58 PM) *
- Oau, esti singura persoana probabil din lume care se trage dintr-o singura bunica si un singur parinte. Probabil ca familia ta stapaneste tehnica clonarii. Faptul ca tii sau ca nu tii legatura cu ei te descrie doar ca persoana sau ii descrie pe ei ca persoane, nu ma pot pronunta cine este de vina si cu ce pentru aceasta ruptura. Faptul ca tii sa ca nu tii legatura cu ei nu inseamna ca ei nu consuma bani statali si ca nu esti responsabil pentru ei. Daca tu consideri ca nu esti responsabil, consideri ca noi restul suntem responsabili pentru pensiile lor?
Dupa cum bine spui, tu ai primit invatamant gratuit DIN PUNCTUL TAU DE VEDERE pentru ca altii au platit pentru tine. Ergo, si tu trebuie sa platesti ca si altii sa aiba invatamant "gratuit", ca la randul lor sa plateasca pentru altii, etc
- Poti solicita in instanta costurile reparatiilor, exista lege pentru asta. De ce nu o faci? Ca e mai simplu sa injuri tara siistoria pe un forum, si sa te plangi ca altii s-au opus ca sa fii maghiarizat, d-aia
- La asig medicala din nou, nimeni din familia ta nu a folosit niciodata niciun serviciu medical?
- Nu stimate forumist, nu asa se poarta o discutie. De asemenea nu se arunca cu cacaat in lucruri sfinte pentru altii, precum religie, onoare, patriotism, cuvinte din astea goale.

- religia - ma "obliga" sa iubesc tot si pe toti - absurd -> stearsa de pe lista. Religia printre noi este opusul divinitatii.
- onoare - cred ca eu stiu mai bine decat tine ce inseamna pentru mine onoarea si ce am facut pentru apararea ei
- patriotism - alt termen absurd - denota o fortare oarba de a imbratisa spiritul de turma.

PS: termenul ce l-ai folosit eronat mai folosit pentru a nu fi observat de moderatorul forumului e specific celui caruia nu-i deschid geamul la semafor. Expune-ti ideile lui, daca eu nu sunt demn sa le primesc. Inchei aici discutia cu dumneata.

+Quote Post
Vizitator_un om.
mesaj Mar 17 2010, 08:10 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Fjord @ Mar 17 2010, 03:07 PM) *
- religia - ma "obliga" sa iubesc tot si pe toti - absurd -> stearsa de pe lista. Religia printre noi este opusul divinitatii.
- onoare - cred ca eu stiu mai bine decat tine ce inseamna pentru mine onoarea si ce am facut pentru apararea ei
- patriotism - alt termen absurd - denota o fortare oarba de a imbratisa spiritul de turma.

PS: termenul ce l-ai folosit eronat mai folosit pentru a nu fi observat de moderatorul forumului e specific celui caruia nu-i deschid geamul la semafor. Expune-ti ideile lui, daca eu nu sunt demn sa le primesc. Inchei aici discutia cu dumneata.

Apropo de cat de prieteni ne sunt ungurii:

68 de ani de la Dictat. Mărturii despre masacrele de la Ip şi Trăznea
Anul 1940 reprezinta pentru romani poate cea mai neagra fila de istorie. In numai cateva luni am pierdut o treime din tara, dupa cedarea Bucovinei si a Basarabiei de Nord catre URSS (17 iunie), la 30 august pierdeam Ardealul prin odiosul Dictat de la Viena, ca numai dupa circa o saptamana, pe 7 septembrie, sa cedam si Cadrilaterul bulgarilor.
Dintre toate, poate cea mai intiparita in memoria romanilor va ramane cedarea Ardealului, ca urmare a crimelor faptuite de armata horthysta, sprijinita de o buna parte a etnicilor maghiari localnici. In doar 11 zile, criminalii unguri au ucis aproximativ 1.000 de romani.
Masacrele au inceput in 7 septembrie, cand in localitatea bihoreana Mihai Bravu horthystii au ucis 22 de romani si au continuat pana pe 18 septembrie, cand 58 de romani au fost decapitati in centrul orasului Gheorgheni, judetul Harghita. Insa cel mai afectat de teroarea horthysta a fost judetul Salaj, unde au fost masacrati 477 de romani. Cele mai lovite de soarta au fost localitatile Ip, cu 157 de martiri, si Traznea, cu 87. Singura vina a acestor oameni a fost ca s-au nascut romani. Acum, la 68 de ani de la Dictat, doi fii ai Salajului care au supravietuit macelului, Gavril Bucovan si profesorul universitar doctor Ioan Puscas din cele doua localitati, au impartasit cu echipa „Gardianul” amintirile acelor zile de groaza, atunci cand in preajma lor au fost secerati de armele horthystilor fratii, parintii si apropiatii lor, iar scaparea lor din acel iad a fost o adevarata minune a lui Dumnezeu.

http://www.jurnalulbtd.ro/articol-68-de-an...nea-3-1572.html

Multa fericire tie, atata cata doresti Romanilor!

+Quote Post
Cocolina
mesaj Mar 17 2010, 09:07 PM
Mesaj #16

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Citeaza (un om @ Mar 17 2010, 08:10 PM) *
Multa fericire tie, atata cata doresti Romanilor!

Eu urarea asta as adresa-o tuturor ungurilor.Si o spun ca o ardeleanca ce am trait printre ei si stiu ce si cum gandesc vis a vis de romani,Romania,Transilvania,origini. angry.gif

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_Transilvanul.
mesaj Mar 18 2010, 05:27 AM
Mesaj #17

Guests

N-am mai citit de mult un articol atat de nesimtit, antiromanesc, cum este cel semnat sub pseudonimul Fyord.Cat rau au facut maghiarii, romanilor? Pai in toata istoria lor de la venirea in Europa si pana la asezarea lor In Hungaria si ulterior in Transilvania, nu au facut decat sa masacreze sa ucida pe romanii locuitori ai acestor tinuturi. In istoria mai recenta adu-ti aminte de Horia Closca si Crisan (ca sa scpae de czne, Crisan s-a sinucis), adu-ti aminte acum, acum recent de Ip, Traznea si Moisei, arse de unguri numai pentru ca inauntru erau femei si copii de romani. Si poate mai presus de toate aceste crime cemerita spanzuratoarea, si un Nuremberg al romanilor, este ura, ura ancestrala si nemasurata al neamului maghiar impotriva a tot ce estew romanesc. Si este ropm,anesc tot pamantul Transilvaniei, calcat de maghiarii veniti din stepele Mongoliei. Iti platesti taxele? Si ce-i cu asta? Toti, in toata lumea ne platim taxe, si-n Hungaria e la fel. Dar asta nu-ti da dreptul sa fi nesimtit si sa jignesti pe romani intr-un site romanesc, numai pentru ca stii sa vorbesti romaneste. Nu uiti sa spui cat de putin apreciezi sentimentul national, asta se vede din tot ce-ai scris, nu mai era nevoie s-o subliniezi, in schimb vorbesti de beneficii. Asta dupa ce romanii si-au varsat sangele pentru voi in ultimele razboaie mondiale. Esti un spurcat![color="#000000"][/color]

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 18 2010, 06:55 AM
Mesaj #18

Membru
**

Citeaza (Transilvanul @ Mar 18 2010, 05:27 AM) *
N-am mai citit de mult un articol atat de nesimtit, antiromanesc, cum este cel semnat sub pseudonimul Fyord.Cat rau au facut maghiarii, romanilor? Pai in toata istoria lor de la venirea in Europa si pana la asezarea lor In Hungaria si ulterior in Transilvania, nu au facut decat sa masacreze sa ucida pe romanii locuitori ai acestor tinuturi. In istoria mai recenta adu-ti aminte de Horia Closca si Crisan (ca sa scpae de czne, Crisan s-a sinucis), adu-ti aminte acum, acum recent de Ip, Traznea si Moisei, arse de unguri numai pentru ca inauntru erau femei si copii de romani. Si poate mai presus de toate aceste crime cemerita spanzuratoarea, si un Nuremberg al romanilor, este ura, ura ancestrala si nemasurata al neamului maghiar impotriva a tot ce estew romanesc. Si este ropm,anesc tot pamantul Transilvaniei, calcat de maghiarii veniti din stepele Mongoliei. Iti platesti taxele? Si ce-i cu asta? Toti, in toata lumea ne platim taxe, si-n Hungaria e la fel. Dar asta nu-ti da dreptul sa fi nesimtit si sa jignesti pe romani intr-un site romanesc, numai pentru ca stii sa vorbesti romaneste. Nu uiti sa spui cat de putin apreciezi sentimentul national, asta se vede din tot ce-ai scris, nu mai era nevoie s-o subliniezi, in schimb vorbesti de beneficii. Asta dupa ce romanii si-au varsat sangele pentru voi in ultimele razboaie mondiale. Esti un spurcat![color="#000000"][/color]

Da?? Super!! Doar ca eu sunt un spurcat care nu se complace intr-o tara de rahat, precum patriotii care il contesta. Un spurcat care vorbeste 3 limbi straine si isi poate petrece linistit concediul in orice tara europeana pentru ca nu va fi scuipat cand va fi auzit vorbind rromaneste.
Un scuipat care nu mananca mamaliga cu ceapa, fericit ca "eroii" din nenumarate razboaie l-au salvat de - Doamne fereste! - o alianta cu Germania/Ungaria/Italia. Iti dai seama ce tragedie era sa impartim aceeasi economie, industrie si mentalitate cu neamtul??
Esti mai fericit cand tragi o hora pe podeaua bodegii in timp ce-ti aplauda stomacul de foame doar pentru ca esti roman si pentru ce au desenat unii prin manualele de istorie? Eu nu! Mach dich vom Acker!

+Quote Post
Vizitator_Darkness616.
mesaj Mar 18 2010, 07:06 AM
Mesaj #19

Guests

Domnule Fjord din respect pentru cei carora va adresati se presupune sa nu folositi minciuni (jumatatile de adevar sunt de facto tot minciuni).

1. In dreptul international actele sunt in vigoare pana la prima incalcare. Este singurul punct unde se iau puncte pentru noblete, fair-play, consecventa etc. Orice nou acord aparut un urma unei forte majore inlocuieste ceea ce e scris in acordul anterior.
Spre exemplu cele invocate de dvs. conform carora a fost incalcata declaratia de la 1918 in 1923 sunt minciuni. In spiritul dreptului international Trianonul a fost anulat de fapt de catre Diktatul de la Viena. De nimic altceva. Acum va las pe dvs sa va gandititi cine e responsabil si cine a beneficiat de acel dictat.
Mai departe, dictatul de la Viena a fost anulat de pacea convenita dupa cel de-al doilea razboi mondial (conform dreptului international mentionat mai sus).
Pe foarte scurt asta e treaba cu declaratia de la 1918 si cu parerea gresita a maghiarilor despre ea.

2. Faptele eroice dupa cum in deradere de exprimai sunt ca o lama cu 2 taisuri. Aceleasi argumente si la fel de gresite ar putea fi mentionate cu privire la deturnarea idealurilor rev de la 1848 de catre maretii lideri maghiari cand au dat-o spre nationalism si acaparare, apoi actiunile lui Bela Kun in politica internationala etc. De ce ar fi gresit de incriminat astel de fapte, pentru ca in politica internationala nu exista decat realpolitik..adica fiecare isi vede interesul. Onoarea se opreste la respectarea deciziilor semnate , restul cum ajungi acolo este realpolitik.

3. Aplicarea dublului standard cu privire la viziunea vestica este iarasi interesanta din partea dvs. Mai intai subliniati gradul de civilizatie sporit si valorile vestice incontestabile ale minoritatii maghiare si a intregii etnii iar apoi laudati actiunile violente impotriva tiganimii din Harghita condamnate de CEDO si intreaga europa. Va reamintesc ca pentru acele actiuni de care sunteti mandru Romania (adica majoritatea inferioara romaneasca care nu poa sa asfalteze o groapa si minoritatea superioara maghiara...dar nu in cantitati egale bineinteles...conform principiului majoritatii romanii au platit mai mult).

4. Problema moldoveneasca trebuite privita in 2 stadii. Primul ca orice stat ar trebui sa fie incurajat sa adere la UE. Noi am declarat deschis sprijin pentru Turcia si Serbia de ce nu am face la fel si pentru Moldova? Iarasi dublu standard. Apoi la nivelul urmator are importanta foarte mare ca sunt tot romani in RM. Este un fapt normal la toate popoarele, de ce tocmai noi am fi pe dos? Nu uitati ca moda cu dubla cetatenie nu a fost patentata la noi, printre tarile care au folosit-o este chiar si Ungaria si chiar in secuime (pe langa Rusia si altele). Securizarea frontierelor chiar si prin ridicarea nivelului de trai in tarile vecine si apoi extinderea granitelor prin includerea acestora este chiar practica UE...asa a ajuns si Ungaria si Romania si o sa ajunga si RM, Serbia si Tucia probabil la un moment dat). Sa ne uitam la ei cu dispret reprezinta doar aruncarea frustrarii mai departe dupa ce si noi am fost priviti la fel. Daca cer ajutorul trebuie ajutati, cu atat mai mult cu cat au luptat pentru ceea ce vor.

Nu uita ca si Rusia a fost ajutata dupa colapsul URSS, diferenta e ca a devenit la fel de agresiva dupa ce s-a pus pe picioare.

Deci crestineste e sa ajuti, strategic e sa ajuti, sufleteste e sa ajuti...deci in general toate lucrurile converg spre acelasi rezultat. Pe termen lung castigam prin apropierea RM in orice fel si unire si doar integrare in UE. Orice e mai bine decat nimic pt Romania.
Cei care stramba ca sunt desculti si saraci si racheti si etc...pot sa zic ca e vorba de fudulism si de gandire super ingusta si pe termen scurt, chiar foarte scurt.

Cat despre racheti...fiti linistiti ca intra si ies cum vor de unde vor oricum...panica asta ca o sa vina si o sa faca e praf in ochi si dezinformare (apropo de mafia georgiana lovita de ultima operatiune in UE...nem frontiera cu UE, departe etc...uite ca tot au ajuns in UE).

In incheiere daca doresti un dialog cinstit si respectuos te anunt ca nu ai inceput deloc bine iar faptul ca ai primit doar un raspuns cu adevarat contondent in ciuda sangvinitatii latinesti ce ne caracterizeaza arata ca in ciuda inferioritatii de nu suntem in stare sa astupam o groapa totusi putem duce un dialog civilizat chiar cand te ia de sus cel care initiaza dialogul.

+Quote Post
Vizitator_Darkness616.
mesaj Mar 18 2010, 07:16 AM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Fjord @ Mar 18 2010, 06:55 AM) *
Da?? Super!! Doar ca eu sunt un spurcat care nu se complace intr-o tara de rahat, precum patriotii care il contesta. Un spurcat care vorbeste 3 limbi straine si isi poate petrece linistit concediul in orice tara europeana pentru ca nu va fi scuipat cand va fi auzit vorbind rromaneste.
Un scuipat care nu mananca mamaliga cu ceapa, fericit ca "eroii" din nenumarate razboaie l-au salvat de - Doamne fereste! - o alianta cu Germania/Ungaria/Italia. Iti dai seama ce tragedie era sa impartim aceeasi economie, industrie si mentalitate cu neamtul??
Esti mai fericit cand tragi o hora pe podeaua bodegii in timp ce-ti aplauda stomacul de foame doar pentru ca esti roman si pentru ce au desenat unii prin manualele de istorie? Eu nu! Mach dich vom Acker!

mda...elocvent caz de civilizatie (poliglota as adauga)...pacat ca m-am chinuit sa scriu atat degeaba.

probabil lucrurile o sa isi urmeze cursul dupa ce s-a ajuns la chestii cu rromaneste os a urmeze mongolia, saua calului, vezperem si celelalte

.....

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 18 2010, 07:16 AM
Mesaj #21

Membru
**

Pardon, daca te uiti mai atent mai sus, vei vedea ca nu eu am prezentat date despre ce s-a intamplat in 1923, ci alt forumist. Cat despre "tot romani in Republica Moldova", asta mi se pare foarte trasa de par. In Tara Galilor sunt tot englezi? In Flandra sunt olandezi? In Egipt sunt arabi?.. Restul e filozofie si o polemica pentru care nu am nici timpul, nici motivatia necesara.
Front liber fo(ru)mistilor patrioti sa se umfle mai departe in pene. Machs gut!

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Mar 18 2010, 07:20 AM
Mesaj #22

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

QUOTE (Fjord @ Mar 16 2010, 07:56 AM) *

Precizez ca expun aceste idei din postura de cetatean si nu din cea de patriot. Muncesc in aceasta tara, fac partea din minoritatea ce isi plateste toate taxele si impozitele si am pretentia ca lucrurile sa fie facute in beneficiul celor care merita acest lucru. Dupa mine, as pune engleza si germana limbi oficiale, doar un exemplu despre cat de putin apreciez sentimentul national.[/b]

amice, trec peste partea cu cate limbi straine vorbesti tu si iti spun doar atat: cu cat este mai mare o tara cu atat ii este mai bine, e vorba strict de PIB. ca tu te crezi suficient de inteligent incat sa spuipi in stanga si dreapta este progblema ta, doar tot roman esti si tu, comportamentele alea care te enerveaza pe tine la anumiti romani le ai si tu, numai ca sub alta forma.

+Quote Post
Vizitator_Darkness616.
mesaj Mar 18 2010, 07:28 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Fjord @ Mar 18 2010, 07:16 AM) *
Pardon, daca te uiti mai atent mai sus, vei vedea ca nu eu am prezentat date despre ce s-a intamplat in 1923, ci alt forumist. Cat despre [b]"tot romani in Republica Moldova", asta mi se pare foarte trasa de par. In Tara Galilor sunt tot englezi? In Flandra sunt olandezi? In Egipt sunt arabi?.. Restul e filozofie si o polemica pentru care nu am nici timpul, nici motivatia necesara.
Front liber fo(ru)mistilor patrioti sa se umfle mai departe in pene. Machs gut![/b]

daia e bine sa ai putina idee inainte sa vorbesti espre un subiect. Foloseste google si wikipedia pentru referinte.

Nu stiu ce te contrariaza asa ca sunt romani si vorbesc romaneste. Ai vorbit cu vreun moldovean vreodata, sau vorbesti din auzite cum vorbesc unii romani despre harcov? Ce ii face pe moldoveni neromani si pe maghiarii din transilvania maghiari?

In Egipt sunt majoritatea arabi da.

Pacat ca se termina brusc asa timpul asta...

+Quote Post
Vizitator_Darkness616.
mesaj Mar 18 2010, 08:10 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Fjord @ Mar 18 2010, 07:16 AM) *
Pardon, daca te uiti mai atent mai sus, vei vedea ca nu eu am prezentat date despre ce s-a intamplat in 1923, ci alt forumist. Cat despre "tot romani in Republica Moldova", asta mi se pare foarte trasa de par. In Tara Galilor sunt tot englezi? In Flandra sunt olandezi? In Egipt sunt arabi?.. Restul e filozofie si o polemica pentru care nu am nici timpul, nici motivatia necesara.
Front liber fo(ru)mistilor patrioti sa se umfle mai departe in pene. Machs gut!

da corect asta subliniata...mea culpa

+Quote Post
Vizitator_vasily.
mesaj Mar 18 2010, 01:03 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (500 @ Mar 16 2010, 06:20 PM) *

Cineva care sustine ca la istorie te mint toti dar in acelasi timp prezinta cu seninatate "extrase" de pe Wikipedia... biggrin.gif

That's so funny.

+Quote Post
Vizitator_69.
mesaj Mar 18 2010, 01:22 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (vasily @ Mar 18 2010, 01:03 PM) *
Cineva care sustine ca la istorie te mint toti dar in acelasi timp prezinta cu seninatate "extrase" de pe Wikipedia... biggrin.gif

That's so funny.

bine ca esti tu destept si-ti afisezi superioritatea cu orice ocazie. chiar cand n-ai cu ce si de ce.

era o harta la indemana sa vada omul care povestea de invazia austro-ungara acum 200 de ani ca la 1500 transilvania era in acelasi imperiu cu spania, sicilia (si printre altele si mexic)

+Quote Post
Vizitator_Gheorghe.
mesaj Mar 18 2010, 02:03 PM
Mesaj #27

Guests

Granitele Romaniei nu se negociaza. Transilvania a fost si va fi pamant romanesc, faptul ca ramasitele unui popor migrator traiesc inca printre romani nu inseamna ca acest pamant le apartine.

Fjord traieste in lumea lui, imaginara, isi pune intrebari de genul ce rau au facut ungurii romanilor?! il trimit sa citeasca ceva istorie, si sa nu mai bata campii.
Avem experiente neplacute cu ungurii si ee aceea dominarea lor pe toate planurile este strict obligatorie.

+Quote Post
Cocolina
mesaj Mar 18 2010, 06:11 PM
Mesaj #28

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Invidia e o bestie care te ucide incet incet.Cam asta simt si ungurii de aici pt ca dupa atatia ani de dominatie austro ungara au fost tinuti la respect acolo unde le sta si bine-in pusta stearpa si pustiita.
Stramosii nostri nu au avut nevoie si nici n-au fost nevoiti pt ca traiau bine-sa emigreze si sa pradeze,fure pamanturile altor etnii.Altii au fost invidiosi si au incercat sa ne cotropeasca cu nesimtire,ba ma i mult sa-si aroge drepturi pe ceva ce nu le apartinea.Iar aceasta ura atavica le-a ramas inscrisa in ADN.
Doar ca se vor lovi mereu de incrancenarea si iubirea noastra fata de patria mama....Cat de teribil poate sa fie sentimentul de frustrare,amaraciune si infrangere stiind ca trebuie sa te multumesti cu un tinut anost in timp ce altii au parte de tot ceea ce natura poate oferi?In loc sa inteleaga marinimia noastra pt ca am fost atat de prietenosi,ospitalieri si i-am poftit la masa noastra.
Toti cei care isi iubesc natia ar trebui sa aleaga sa traiasca printre semenii lor...nu inteleg de ce sa te incapatanezi sa iti duci viata in Romania cand locul tau ar fi prin campia panoniei.Masochism sau umilinta....boh...

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_un om.
mesaj Mar 18 2010, 09:01 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (69 @ Mar 18 2010, 01:22 PM) *
bine ca esti tu destept si-ti afisezi superioritatea cu orice ocazie. chiar cand n-ai cu ce si de ce.

era o harta la indemana sa vada omul care povestea de invazia austro-ungara acum 200 de ani ca la 1500 transilvania era in acelasi imperiu cu spania, sicilia (si printre altele si mexic)

Shefu' daca te ajuta: uita-te mata pe harta aia si vezi ca ungurii erau fericitii supusi ai pasalacului Budei ( unde pe la anii aia se inaugura cu mandrie geamia lui Soliman) de unde i-a "eliberat" Habsburgu' pe la anul 1700, dupa asediul ratat al Vienei. Inca ceva, Viena aia a scapat ptr ca a venit a lu' Sobietsky cu niste vlajgani polonezi (iar la intoarcere s-a impiedicat la Cetatea Neamtului). Da' deja cre'ca te cam complic pe matale...

+Quote Post
Painkiller
mesaj Mar 19 2010, 01:27 AM
Mesaj #30

Nou venit
*

Postari: 9
Inscris: 13-August 08
De la: China
Utilizatorul numarul: 2 263

Mai intai, poll-ul. Daca stau bine si ma uit, ref. la autonomia scaunelor secuiesti, procentele sunt interesante: ~45% ar fi de acord, ~55% impotriva. Scuze, dar ma intreb cati din cei 45% care au votat "pentru" in acest poll sunt secui/maghiari?
Inca ceva, ca sa nu ne jucam cu istoria....acesti maghiari/secui, locuiesc in bazinul carpatic cam de multisor...nu de 200 de ani, Fjord. Fa un calcul simplu...daca ai vazut filmul Mihai Viteazul, ai observat ca apar si secuii prin zona (d'alde bietul Tompa si baietii lui, care printre altele s-au batut la Calugareni si i-au luat gatu' lu nenea Bathory la Selimbar)....asta era pe la 1600. Ca sa nu mai vorbim, ca exista in una din cronicile Moldovei o imagine cu calareti secui inarmati cu arcuri care au participat alaturi de Stefan la batalia de la Podul Inalt....asta era prin sec. XV. Ca sa fim corecti, baietii astia sunt prin zona de mai bine de 1 mileniu.

+Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th October 2019 - 03:28 PM