IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Romania - intre scandalul cu maghiarii si unirea cu Moldova
Romania+Moldova?
Sunteti de acord cu unirea Romaniei cu Republica Moldova?
Nu, in nici un caz! Ar fi un dezastru. [ 7 ] ** [18.92%]
Nu cred ca ar fi o idee prea buna, dar nu cred ca ma va afecta. [ 4 ] ** [10.81%]
De ce nu, ar putea fi interesant. [ 5 ] ** [13.51%]
Da! Ar fi extraordinar. Astept asta de multi ani. [ 21 ] ** [56.76%]
Sunteti de acord cu recunoasterea autonomiei Tinutului Secuiesc?
Categoric! Au tot dreptul sa devina autonomi. [ 6 ] ** [15.79%]
Nu ma deranjeaza, daca tot isi doresc atat de mult. [ 6 ] ** [15.79%]
Nu prea cred ca e corect si constitutional. [ 9 ] ** [23.68%]
Exclus! Nici un petic de pamant romanesc nu poate deveni autonom. [ 17 ] ** [44.74%]
Total voturi: 37
Musafirii nu pot vota 
Vizitator_1700.
mesaj Mar 19 2010, 08:53 AM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (un om @ Mar 18 2010, 09:01 PM) *
Shefu' daca te ajuta: uita-te mata pe harta aia si vezi ca ungurii erau fericitii supusi ai pasalacului Budei ( unde pe la anii aia se inaugura cu mandrie geamia lui Soliman) de unde i-a "eliberat" Habsburgu' pe la anul 1700, dupa asediul ratat al Vienei. Inca ceva, Viena aia a scapat ptr ca a venit a lu' Sobietsky cu niste vlajgani polonezi (iar la intoarcere s-a impiedicat la Cetatea Neamtului). Da' deja cre'ca te cam complic pe matale...

zici si tu bine unele si nu ma complici neica.

de cei 150 de ani ai ungurilor sub turci si de batalia de la viena amintesti corect insa ti-ai dat cu firma in cap pomenind de marea batalie de la neamt a lui sobieski (fara tsky), care e atat de nesemnificativa si pierduta de romani. plus ca o prezinti ca un mare act de eroism confundand o nuvela idilizanta de clasa a VI-a cu istoria.

dar! cand zici "ungurii" prea ii bagi pe toti intr-o oala. pasalacul de la buda nu includea toata ungaria (pozsony devenind noua capitala), transilvania (exceptie banat - timisoara fiind la turci la vreo 20 de ani dupa mohacs si tot cam 150 de ani, lucru de care nu prea ai invatat la istoria romaniei) e principat independent temporar sub suzeranitate otomana apoi habsburga. in acelasi timp principatele romane erau vasale turcilor si au ramas asa nu pana i-a eliberat habsburgul in 1700 ci pana i-a scapat rusul la 1877.
ma rog, nu stiu de ce fac eu digresiuni dinastea inutine, nu vreau sa demonstrez nimic ci doar sa subliniez ca nu schimba nimic din ceea ce am vrut sa-i transmit domnului respectiv. adica nu a fost nici o invazie austro-ungara acum 200 de ani.

numai bine
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Moromete..
mesaj Mar 19 2010, 09:27 AM
Mesaj #32

Guests

Draga Fjord,
Superficialitatea ta crasa ma ingrozeste si ma face in raport cu modul tau de gandire, egoismul si profilul tau moral ,asa cum singur ti-l zugravesti, sa imi fie rusine ca faci parte din aceeasi natie cu mine asa cum tie iti e rusine sa vorbesti romaneste cand mergi in concedii si consideri ca esti extrem de destept daca vorbesti 3 limbi straine. Asta nu ma face pe mine decat sa zambesc! Un mare istoric care s-a luptat sa existe pe harta Europei o tara numita Romania spunea asa: " Din cand in cand treci pe la vecini sa-ti aflli defectele!" In cazul de fata poti considera ca noi sumte vecinii tai. Te-ai avantat intr- un subiect care te depaseste si iti pierzi timpul incercand sa ne convingi despre partea ta de adevar in loc sa pui mama pe o carte de istorie.
Secui si unguri sunt putin diferiti sau nu!? Nu sunt de partea celor extremisti care spun ca ungurii trtebuie sa isi paraseasca casele si sa se mute in Ungaria dar nici sa sarim calul. Pe de alta parte ungurii au ajuns majoritari pe acele teritorii romanesti facand tot ce le sta in putinta pentru a ii exploata si extermina de-a lungul a sute de ani pe toti ceilalti. Vezi statutul taranului roman si drepturile romanilor in timpul dominatiei unguresti, vezi perioada hortista, vezi deportarile evreilor si insusirea averilor lor ( apropos, evreii se considerau romani dupa Dictatul de la Viena), vezi sasii care au fost vanduti de Ceausescu Germaniei etc.
Nu pretind nici pe departe ca stiu istorie dar incerc sa ma luminez.
Despre comentariile tale referitoare la pozitia Romaniei si asa zisii " eroi" din care face parte si bunicul meu care a luptat in amandoua razboaiele mondiale nici nu ma obosesc sa iti raspund. Daca nu intelegi de unde nu este nici D-zeu nu cere!

Despre Basarabia ce ai fi comentat tu oare daca printr-o intamplare a sortii te-ai fi nascut langa sarma ghimpata pe celalalt mal al Prutului iar jumatate din familia ta ar fi ramas pe malul romanesc! Acolo sunt romani care in ciuda tuturor opresiunilor si rusificarii puternice la care au fost supusi si-au pastrat limba cultura si religia , cele pe care tu le ridiculizezi, au insistat sa isi invete copiii limba romana si sa isi pastreze identitatea. Cu ce sunt ei mai mult sau mai putin vinovati decat tine pentru ca s-au nascut romani si de ce consideri tu ca nu ai o datorie morala fata de ei si suferinta lor!?De ce oare nemtii si-au asumat riscul de a se reunifica desi comunism adusese la saracie Germania de est!? Prostii!

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 19 2010, 09:50 AM
Mesaj #33

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 88
Inscris: 26-January 10
De la: Bucharest, Romania
Utilizatorul numarul: 18 383

Citeaza (Vizitator_Moromete. @ Mar 19 2010, 09:27 AM) *
Despre Basarabia ce ai fi comentat tu oare daca printr-o intamplare a sortii te-ai fi nascut langa sarma ghimpata pe celalalt mal al Prutului iar jumatate din familia ta ar fi ramas pe malul romanesc! Acolo sunt romani care in ciuda tuturor opresiunilor si rusificarii puternice la care au fost supusi si-au pastrat limba cultura si religia , cele pe care tu le ridiculizezi, au insistat sa isi invete copiii limba romana si sa isi pastreze identitatea. Cu ce sunt ei mai mult sau mai putin vinovati decat tine pentru ca s-au nascut romani si de ce consideri tu ca nu ai o datorie morala fata de ei si suferinta lor!?De ce oare nemtii si-au asumat riscul de a se reunifica desi comunism adusese la saracie Germania de est!? Prostii!

Uite ce e, am invatat sa plang si sa ma zbat pentru mine si pentru ai mei, nu pentru necunoscuti, indiferent de limba ce o vorbesc sau nu o mai vorbesc ei. M-am eliberat de mult de himera numita constiinta pe arie larga. Oare ii compatimesti la fel de mult pe albanezii din Serbia, asta doar ca sa dau un exemplu? Intr-adevar, nu stiu istoria la sange nici pe departe, dar stiu ce e necesar sa se intample ca sa imi fie mie bine. Iar o unire cu Moldova ar insemna mult mai mult decat ocazia unor plaiesi sa se plimbe cu pluta pe Prut de-o parte si de alta. Daca vrei sa vorbesti despre populatie, cred ca mai bine te-ai referi la consecintele asupra celor de dincoace de granita.

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Mar 19 2010, 10:58 AM
Mesaj #34

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

QUOTE (Fjord @ Mar 19 2010, 09:50 AM) *
Uite ce e, am invatat sa plang si sa ma zbat pentru mine si pentru ai mei, nu pentru necunoscuti

pai cam asta inseamna caracterul, de fapt, sa te zbati si pentru necunoscuti, sa faci ceva pt cel care nu poate, sa vrei sa ajuti chiar daca n-ai un interes direct. cei care stiu sa se zbata doar pt ei sau doar unde au un interes direct se numesc, in general, lepre.

+Quote Post
hope
mesaj Mar 19 2010, 11:29 AM
Mesaj #35

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 25-March 09
Utilizatorul numarul: 7 202

Citeaza (Fjord @ Mar 19 2010, 09:50 AM) *

Uite ce e, am invatat sa plang si sa ma zbat pentru mine si pentru ai mei, nu pentru necunoscuti, indiferent de limba ce o vorbesc sau nu o mai vorbesc ei. M-am eliberat de mult de himera numita constiinta pe arie larga. Oare ii compatimesti la fel de mult pe albanezii din Serbia, asta doar ca sa dau un exemplu? Intr-adevar, nu stiu istoria la sange nici pe departe, dar stiu ce e necesar sa se intample ca sa imi fie mie bine. Iar o unire cu Moldova ar insemna mult mai mult decat ocazia unor plaiesi sa se plimbe cu pluta pe Prut de-o parte si de alta. Daca vrei sa vorbesti despre populatie, cred ca mai bine te-ai referi la consecintele asupra celor de dincoace de granita.

Daca tu ii numesti pe Romanii de peste hotare necunoscuti pt care nu ar trebui sa te zbati atunci nu esti Roman. Sunt din basarabia si credema ca sun multi romani mai romaini ca tine in acea zona. Cat despre racheti atunci atitudinea ta nu e superficiala, ci idioata. Arata-mi o stire unde se vb dp racheti in MD. Intradevar Rata infractionalitatii e mai mare ca in RO, datorita legaturilor cu Russia su Ukraina care au cele mai mari rate ale infractionalitatii din EUropa. Iar numarul detinutilor nu e cu mult mai mare decat cel din RO. In rest comparatia din textul initial cu Albania e absurda si nu pot sa ma gandesc decat la 2 lucruri: ori esti bugetar si te temi de salariu ori esti Ungur(de inteles). La final nu pot decat sa exclam: UNIREA!!!!

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 19 2010, 11:47 AM
Mesaj #36

Membru
**

Citeaza (hope @ Mar 19 2010, 11:29 AM) *
Daca tu ii numesti pe Romanii de peste hotare necunoscuti pt care nu ar trebui sa te zbati atunci nu esti Roman. Sunt din basarabia si credema ca sun multi romani mai romaini ca tine in acea zona. Cat despre racheti atunci atitudinea ta nu e superficiala, ci idioata. Arata-mi o stire unde se vb dp racheti in MD. Intradevar Rata infractionalitatii e mai mare ca in RO, datorita legaturilor cu Russia su Ukraina care au cele mai mari rate ale infractionalitatii din EUropa. Iar numarul detinutilor nu e cu mult mai mare decat cel din RO. In rest comparatia din textul initial cu Albania e absurda si nu pot sa ma gandesc decat la 2 lucruri: ori esti bugetar si te temi de salariu ori esti Ungur(de inteles). La final nu pot decat sa exclam: UNIREA!!!!

Te felicit ca ai scris Ungur (cu majuscula) si romani (si cu, si fara). Pentru mine e o dovada clara ca in subconstientul tau stii cum e corect rolleyes.gif
Nu sunt bugetar, sunt angajat la o firma multinationala. Nu sunt nici Ungur, in cartea de identitate scrie ca cica as fi roman. In suflet ma simt cel mai aproape fata de Germani, si ca raspuns la exclamarea ta, nu pot nici eu decat sa exclam: BAYERN!!!
tongue.gif

+Quote Post
rakkone
mesaj Mar 19 2010, 12:13 PM
Mesaj #37

Membru veteran

Postari: 152
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 210

Uite ce e, am invatat sa plang si sa ma zbat pentru mine si pentru ai mei, nu pentru necunoscuti, indiferent de limba ce o vorbesc sau nu o mai vorbesc ei. M-am eliberat de mult de himera numita constiinta pe arie larga [...]. .

Desigur, am vazut cum te zbati pentru ai tai din evocarea duioasa a bunicului si a parintelui de care te doare in //. si cu care nu mai tii legatura. Pentru ca probabil ticalosii nu iti sunt de niciun folos, nu au nicio mostenire sa iti lase cand mor, etc

Nu cred ca mai are rost sa mai dezbatem pe aceasta tema si pe acest post, in cazul in care nu e doar un biet troll Fjord este doar un Nimic cu diploma (observi, am scris Nimic cu N mare, cum iti place) si un Idiot (din nou majuscula)

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 19 2010, 12:35 PM
Mesaj #38

Membru
**

Citeaza (rakkone @ Mar 19 2010, 12:13 PM) *
Desigur, am vazut cum te zbati pentru ai tai din evocarea duioasa a bunicului si a parintelui de care te doare in //. si cu care nu mai tii legatura. Pentru ca probabil ticalosii nu iti sunt de niciun folos, nu au nicio mostenire sa iti lase cand mor, etc

Nu cred ca mai are rost sa mai dezbatem pe aceasta tema si pe acest post, in cazul in care nu e doar un biet troll Fjord este doar un Nimic cu diploma (observi, am scris Nimic cu N mare, cum iti place) si un Idiot (din nou majuscula)

Mostenirea ar fi generoasa, doar ca ghici ce! nu sunt genul sa linga bosorogii //. 20+ ani pentru o casa pentru care cu putin cap pot sa strang si singur banii in doar cativa ani. Nu judeca asta pentru ca nu m-ai crescut tu si nu cunosti nici pe departe toate datele problemei.
Prima definitie din DEX pentru "idiot" este "om lipsit de inteligenta". O analiza simpla iti va arata ca gramatica, punctuatia si lexicul meu sunt perfecte (exceptand diacriticele, pentru care nu imi asum raspunderea), in timp ce ale tale lasa de dorit. Deci...cine este mai putin inteligent?
Probabil ai dreptate, topicul ar trebui inchis, fiecare dintre cei cu care am intrat in polemica aici a sfarsit prin a-si da arama pe fata si a ma jigni in mod gratuit. Daca eu sunt troll, tu ce esti, "rakkone", un gigolo italian?

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Mar 19 2010, 09:08 PM
Mesaj #39

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

bine, bine...
cu ungurasii cum ramane?

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
Vizitator_Darkness616.
mesaj Mar 20 2010, 01:22 AM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (Fjord @ Mar 19 2010, 12:35 PM) *

Mostenirea ar fi generoasa, doar ca ghici ce! nu sunt genul sa linga bosorogii //. 20+ ani pentru o casa pentru care cu putin cap pot sa strang si singur banii in doar cativa ani. Nu judeca asta pentru ca nu m-ai crescut tu si nu cunosti nici pe departe toate datele problemei.
Prima definitie din DEX pentru "idiot" este "om lipsit de inteligenta". O analiza simpla iti va arata ca gramatica, punctuatia si lexicul meu sunt perfecte (exceptand diacriticele, pentru care nu imi asum raspunderea), in timp ce ale tale lasa de dorit. Deci...cine este mai putin inteligent?
Probabil ai dreptate, topicul ar trebui inchis, fiecare dintre cei cu care am intrat in polemica aici a sfarsit prin a-si da arama pe fata si a ma jigni in mod gratuit. Daca eu sunt troll, tu ce esti, "rakkone", un gigolo italian?

te-au atacat pe cand tu saracul de tine erai nevinovat si nici nu te-ai gandit sa folosesti vorbe urate daramite sa le si scrii.

ne bucuram toti pentru succesul din viata ta si pentru limbile straine pe care le stii precum si pentru celelalte elemente de caracter de care dai dovada....nu ca ne-ar interesa indeosebi ca doar nu te-a intrebat nimeni si ai tinut sa ne informezi oricum. Cu toate acestea iti uram (sunt convis ca si ceilalti nu numai eu asa ca imi asum pluralul) mai mult succes in continuare sau sa te mentii acolo daca crezi ca deja esti in top si ca posibilitatea sa existe loc inainte e o jignire.

multumim si ca ne-ai adus la cunostiinta ca inteligenta consta intr-o punctuatie si un lexic perfect

si topicul ar trebui inchis deoarece acesti untermensh care isi dau cu presupusul p-aci nu pot sa compileze atatea subiecte simultan...ar trebui sa faci 7 subiecte separarte:
1. sa ne expui calatoria ta pe culmile succesului cu lux de amanunte
2. sa ne explici cum ai ajuns sa faci parte din rasa superioara
3. nu ar strica sa mai faci un topic cu extraordinarele tale insusire intelectuale
4. apoi un subiect despre tinutul secuiesc
5. unul despre romanii de peste prut
6. si penultimul in care sa ne inveti istorie ca de la ubermensh la untermensh
7. iar ultimul ar putea fii un rezumat in care sa ne spui iarasi cat esti de perfect

+Quote Post
Vizitator_Oroles.
mesaj Mar 20 2010, 03:11 AM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (Fjord @ Mar 16 2010, 07:56 AM) *
Nu prea urmaresc stirile, din considerente psihologice, adica am observat ca trebuie sa fii un pic masochist sa te uiti la stiri, dar nu am putut evita doua mari subiecte de discutie la moda.

1. Ungurii din Romania cer autonomia Tinutului Secuiesc. As dori sa incep numai cu o intrebare - cat rau au facut vreodata ungurii din Romania? Au furat, rapit, violat, sunt cumva nomazi sau organizati in grupuri infractionale?? N-am trecut de prea multe ori pe la ei prin zona, dar pot spune sincer ca sunt mai civilizati si mai organizati decat romanii! De ce sunt considerati "spurcati", "nenorociti", si "sa se duca in tara lor"? Oameni buni, stramosii acestor unguri au fost pe pamanturile astea de 200 de ani, au trait, au muncit si au murit ca orice roman obisnuit. Cum putem avea pretentia absurda sa plece din tara ca sa auzim noi numai "comoara" noastra de limba vorbindu-se?
Nu stiu in termeni politici si organizationali ce inseamna autonomia, dar stiu ca multe tari au diversitati interetnice ce se inteleg foarte bine - vezi Belgia, in Bruxelles se vorbea si valona si flamanda fara sa se incaiere nimeni, afisele erau si in franceza si in olandeza si va spun sincer ca nu suntem nici la degetul mic al belgienilor.
Daca la ei se poate, la noi de ce nu?.. Din punctul meu de vedere, pot sa devina si stat in stat, in mod cert ei pot avea mai multa grija de pamantul lor decat avem noi. Singurul caz de revolta si organizare a populatiei impotriva infractorilor de etnie rroma a fost in Harghita!

2. Prin comparatie cu ce am expus mai sus, doresc sa-mi exprim direct ingrijorarea fata de ideea unirii cu Republica Moldova. Sincer, mi se pare o idee la fel de proasta precum unirea cu Albania, daca ne-ar fi vecini. O astfel de actiune ar trage enorm in jos economia noastra, si in acelasi timp infractionalitatea, deja scapata de sub control, ar atinge cote astronomice. Bandele de rachetzi si toti descultii moldoveni abia atat asteapta. Merita Romania asa ceva doar pentru a se mandri pe harta cu "fratii de peste Prut?

Precizez ca expun aceste idei din postura de cetatean si nu din cea de patriot. Muncesc in aceasta tara, fac partea din minoritatea ce isi plateste toate taxele si impozitele si am pretentia ca lucrurile sa fie facute in beneficiul celor care merita acest lucru. Dupa mine, as pune engleza si germana limbi oficiale, doar un exemplu despre cat de putin apreciez sentimentul national.

+Quote Post
Vizitator_Oroles.
mesaj Mar 20 2010, 03:26 AM
Mesaj #42

Guests

O sa-ti amintesc doar istoria mai recenta si anume perioada imediat urmatoare diktatului de la viena din 1940 ! Masacrele ungurilor din Transilvania : IP, TRASNEA, MOISEI, SARMASU, NUSFALAU, CERISA, MARCA, MURESENII DE CAMPIE, MIHAI BRAVU, ZALAU, HUEDIN, ETC ! Masacre de care se fac vinovati hortystii. ! atat cei din ungaria cat si unguri din Transilvania ! Sa nu mai vorbim si de crimele grofilor, ca nu sfarsim discutia doua zile ! NU, NU SUNTETI MAI CIVILIZATI DECAT ROMANII !!!!!! DIN CONTRA SUNTETI MAI INAPOITI !!!! SUNTETI MAI RETROGRAZI !!!!!!! SEPATARTISMUL SI IZOLATIONISMUL SUNT APANAJUL VREMURILOR DE TRISTA AMINTIRE PT ROMANI SI PT EUROPENI IN GENERAL ! extremismul unguresc se uita cu ochii rosii de ura, nu doar la Romania ! extremismul si revizionismul unguresc are mereu ceva ceva de impartit si cu Slovacia, Serbia si Ucraina !

+Quote Post
Vizitator_Oroles.
mesaj Mar 20 2010, 03:33 AM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (Oroles @ Mar 20 2010, 03:26 AM) *
O sa-ti amintesc doar istoria mai recenta si anume perioada imediat urmatoare diktatului de la viena din 1940 ! Masacrele ungurilor din Transilvania : IP, TRASNEA, MOISEI, SARMASU, NUSFALAU, CERISA, MARCA, MURESENII DE CAMPIE, MIHAI BRAVU, ZALAU, HUEDIN, ETC ! Masacre de care se fac vinovati hortystii. ! atat cei din ungaria cat si unguri din Transilvania ! Sa nu mai vorbim si de crimele grofilor, ca nu sfarsim discutia doua zile ! NU, NU SUNTETI MAI CIVILIZATI DECAT ROMANII !!!!!! DIN CONTRA SUNTETI MAI INAPOITI !!!! SUNTETI MAI RETROGRAZI !!!!!!! SEPATARTISMUL SI IZOLATIONISMUL SUNT APANAJUL VREMURILOR DE TRISTA AMINTIRE PT ROMANI SI PT EUROPENI IN GENERAL ! extremismul unguresc se uita cu ochii rosii de ura, nu doar la Romania ! extremismul si revizionismul unguresc are mereu ceva ceva de impartit si cu Slovacia, Serbia si Ucraina !

Nu ma astept ca un ungur ca tine, sa vada cu ochi buni, unirea cu Moldova de peste Prut, pt simplu motiv ca te doare sa vezi o Romanie si mai puternica ! UNIREA CU MOLDOVA SE VA FACE ORICUM IN CADRUL UNIUNII EUROPENE !

+Quote Post
Vizitator_Roman Ardelean.
mesaj Mar 20 2010, 03:53 AM
Mesaj #44

Guests

R[b]usine s[/b]a-ti fie ungure! iar daca zici ca esti neamt si jignesti romanii, tin sa iti aduc aminte ca cele mai mari orori din istoria planetei, ma refer la cele doua razboaie mondiale, au fost declansate, de cine altii ??? de germani !!!!!!!!! Ar trebui sa-ti crape obrazul de rusine, (daca ai avea asa cea, dar nu ai) nu sa-i jignesti pe Roman[b]i!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 20 2010, 07:31 AM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (Roman Ardelean @ Mar 20 2010, 03:53 AM) *
R[b]usine s[/b]a-ti fie ungure! iar daca zici ca esti neamt si jignesti romanii, tin sa iti aduc aminte ca cele mai mari orori din istoria planetei, ma refer la cele doua razboaie mondiale, au fost declansate, de cine altii ??? de germani !!!!!!!!! Ar trebui sa-ti crape obrazul de rusine, (daca ai avea asa cea, dar nu ai) nu sa-i jignesti pe Roman[b]i!

Fratilor va pierdeti timpul degeaba cu Fyord. Din postarile multora rezulta clar ca nu sunt romani din transilvania si vorbesc in baza istoriei si a bunului simt. E pierdere de timp, mai mult faceti jocul unei provocari grosolane. Toate parerile de aici vor fi folosite ca argument pt. sovinismul, nationalismul, xenofobia si antimaghiarismul romanilor. Noi romanii ardeleni am invatat acest lucru in 20 de ani de „revendicari maghiare”. Pt. noi astfel de subiecte nu exista, iar valoarea umana se masoara in comportament, civilizatie, valoare profesionala, contributie la bunastarea generala, intr-un cuvant impingerea spre inainte a tarii.
Cat priveste pe Fyord, ce vreti de la exponentul unei etnii care dupa 4 generatii nu a vrut sa invete limba oficiala a tarii in care traieste. Care in viata competitionala dura de dupa 1989 s-a trezit ca nu poate concura cu sanse reale cu majoritarii, care a ajuns in situatia de a putea accesa „un post de conducere” doar in baza algoritmului politic si/sau proportional intre etnii, care vede ca „tinutul secuiesc” este in topul celor mai sarace judete ale tarii, care vede ca prezentul trece incet dar sigur pe langa ei, lasandu-i in urma.
Pt. a compensa toate aceste frustrari le-a ramas doar carja „istoriei glorioase”, a „superioritatii etnice” din apusele vremuri austro-ungare, etc., etc. De aici tendinta de intorcere in timp, de reinviere a unor vremuri de „maretie”.
Lasati-l sa viseze frumos si aveti grija sa-i aplicati adevaratele criterii ale valorilor umane, socio-profesionale, ale democratiei si ale constitutiei, in cadrul Romaniei, stat suveran al secolului XXI.

+Quote Post
dracowar
mesaj Mar 20 2010, 12:21 PM
Mesaj #46

Membru
**

Postari: 17
Inscris: 26-November 08
Utilizatorul numarul: 4 916

Bunicul meu a stat ascuns 2 ani intr-o sura din Ardeal dupa incheierea razboiului pentru ca era basarabean si nu vroia sa fie trimis in Siberia. Din cei 6 frati ai sai, 5 au reusit si ei sa fuga in Romania si sa ramana aici dupa '45, cel care a ramas acasa a fost trimis undeva in fundul Rusiei de unde nu a mai auzit nimeni niciodata de el. Rudele pe care le mai am in Basarabia nici nu mai indraznesc sa viseze la Unire, din cauza rusilor "colonizati" acolo, atat de regimul tarist, cat si de Stalin, dar
Basarabenii sunt romani 100%, nu poate exista discutie pe tema asta. Nu se poate compara absolut deloc situatia galezilor in Anglia (pe care i-ai dat ca exemplu, dandu-ti cu firma in cap si aratand ca ai doar o urma de cultura) care sunt popor celtic, cu situatia basarabenilor.
Nu putem pune argumentele economice deasupra sangelui. I-am abandonat din lasitate si numai si numai din cauza politicii de la bu...esti au ajuns sa fie rusificati si saraciti. I-am vandut rusilor ca pe sclavi pentru ca nu am avut curajul sa spunem NU.
Basarabenii iubesc Romania mai mult decat majoritatea romanilor, sunt copilul batut si alungat de acasa, care totusi isi iubeste parintii si nu stie cu ce a gresit.
Imi pare rau ca nu pot sa ma exprim mai bine, as avea atatea de spus, dar ura pentru felul asta de gandire, de ignoranta, imi intuneca judecata. Eu sper ca tu sa pleci si sa fii fericit unde vei dori, pentru ca logica egoista a ta si a celor ca tine ne-a adus unde suntem azi.

+Quote Post
Vizitator_un om.
mesaj Mar 20 2010, 07:46 PM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (1700 @ Mar 19 2010, 08:53 AM) *
zici si tu bine unele si nu ma complici neica.

de cei 150 de ani ai ungurilor sub turci si de batalia de la viena amintesti corect insa ti-ai dat cu firma in cap pomenind de marea batalie de la neamt a lui sobieski (fara tsky), care e atat de nesemnificativa si pierduta de romani. plus ca o prezinti ca un mare act de eroism confundand o nuvela idilizanta de clasa a VI-a cu istoria.

dar! cand zici "ungurii" prea ii bagi pe toti intr-o oala. pasalacul de la buda nu includea toata ungaria (pozsony devenind noua capitala), transilvania (exceptie banat - timisoara fiind la turci la vreo 20 de ani dupa mohacs si tot cam 150 de ani, lucru de care nu prea ai invatat la istoria romaniei) e principat independent temporar sub suzeranitate otomana apoi habsburga. in acelasi timp principatele romane erau vasale turcilor si au ramas asa nu pana i-a eliberat habsburgul in 1700 ci pana i-a scapat rusul la 1877.
ma rog, nu stiu de ce fac eu digresiuni dinastea inutine, nu vreau sa demonstrez nimic ci doar sa subliniez ca nu schimba nimic din ceea ce am vrut sa-i transmit domnului respectiv. adica nu a fost nici o invazie austro-ungara acum 200 de ani.

numai bine

Bine sa fie si ptr matale, tot atat cat le doresti la Romani.

Acum tre sa facem niste precizari:
- Sobiesky si vlajganii lui s-au impotmolit un pic la Cetatea Neamtului, nu a fost nicio mare batalie sefule, ptr ca bietele Tari Romane, in epoca, erau, din punct de vedere militar, politic si economic nistre umbre, spectre, fantome sau ce vrei matale. Dar, in popor mai palpita un pic de sange si asta e morala " intamplarii" de la Neamt. Pari baiat istet si cred ca intelegi ce vreau sa spun.
- sefu, da' nu vrei sa ma luminezi si pe mine a carei tari era capitala Poszony? ( stii, la noi se scriu astea cu litere mari)? O fi ungaria aia habsburgica? Hai pe bune, te rog io!Daca nu este asa, harta aia postata de voi e mincinoasa si nu pot sa cred! Tocmai voi? Istoricienii lu' peste sa greseasca?Apropo Bratislava doare, nu?
- Inca ceva sefu, zi asa Banatul era principat in perioada aia? Da' cum il chema pe principele ala al lui? Zi si matale ca eu, in ignoranta mea n-am auzit. Poate o fi presedintele republicii banatene din 1918 wink.gif dry.gif ?
- mi-a placut aia cu digresiunile, progresati , progresati. Vezi ca niste baieti au inceput sa pregateasaca opinca! Nasol nu?
- oricum, ai progresat: de la 69 la 1700 e ceva. Cati forinti?sau meny? e corect?

+Quote Post
Vizitator_seb81.
mesaj Mar 20 2010, 10:39 PM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Mar 18 2010, 07:20 AM) *
amice, trec peste partea cu cate limbi straine vorbesti tu si iti spun doar atat: cu cat este mai mare o tara cu atat ii este mai bine, e vorba strict de PIB. ca tu te crezi suficient de inteligent incat sa spuipi in stanga si dreapta este progblema ta, doar tot roman esti si tu, comportamentele alea care te enerveaza pe tine la anumiti romani le ai si tu, numai ca sub alta forma.

Greseala o tara este araba daca face din tarile arabe, nu daca e populata de musulmani. Aceea e o tara musulmana (Irak, Iran, etc...)

+Quote Post
mpcj
mesaj Mar 21 2010, 12:13 AM
Mesaj #49

Membru veteran

Postari: 145
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 240

corectie: ungurii au cucerit Ardealul acum vreo mie de ani, nu acum 200! noi il stapanim de la 1919 (cu pauza dintre 40-44), ei l-au stapanit 900 de ani! cam mare diferenta...
Citeaza (Fjord @ Mar 16 2010, 07:56 AM) *
Nu prea urmaresc stirile, din considerente psihologice, adica am observat ca trebuie sa fii un pic masochist sa te uiti la stiri, dar nu am putut evita doua mari subiecte de discutie la moda.

1. Ungurii din Romania cer autonomia Tinutului Secuiesc. As dori sa incep numai cu o intrebare - cat rau au facut vreodata ungurii din Romania? Au furat, rapit, violat, sunt cumva nomazi sau organizati in grupuri infractionale?? N-am trecut de prea multe ori pe la ei prin zona, dar pot spune sincer ca sunt mai civilizati si mai organizati decat romanii! De ce sunt considerati "spurcati", "nenorociti", si "sa se duca in tara lor"? Oameni buni, stramosii acestor unguri au fost pe pamanturile astea de 200 de ani, au trait, au muncit si au murit ca orice roman obisnuit. Cum putem avea pretentia absurda sa plece din tara ca sa auzim noi numai "comoara" noastra de limba vorbindu-se?
Nu stiu in termeni politici si organizationali ce inseamna autonomia, dar stiu ca multe tari au diversitati interetnice ce se inteleg foarte bine - vezi Belgia, in Bruxelles se vorbea si valona si flamanda fara sa se incaiere nimeni, afisele erau si in franceza si in olandeza si va spun sincer ca nu suntem nici la degetul mic al belgienilor.
Daca la ei se poate, la noi de ce nu?.. Din punctul meu de vedere, pot sa devina si stat in stat, in mod cert ei pot avea mai multa grija de pamantul lor decat avem noi. Singurul caz de revolta si organizare a populatiei impotriva infractorilor de etnie rroma a fost in Harghita!

2. Prin comparatie cu ce am expus mai sus, doresc sa-mi exprim direct ingrijorarea fata de ideea unirii cu Republica Moldova. Sincer, mi se pare o idee la fel de proasta precum unirea cu Albania, daca ne-ar fi vecini. O astfel de actiune ar trage enorm in jos economia noastra, si in acelasi timp infractionalitatea, deja scapata de sub control, ar atinge cote astronomice. Bandele de rachetzi si toti descultii moldoveni abia atat asteapta. Merita Romania asa ceva doar pentru a se mandri pe harta cu "fratii de peste Prut?

Precizez ca expun aceste idei din postura de cetatean si nu din cea de patriot. Muncesc in aceasta tara, fac partea din minoritatea ce isi plateste toate taxele si impozitele si am pretentia ca lucrurile sa fie facute in beneficiul celor care merita acest lucru. Dupa mine, as pune engleza si germana limbi oficiale, doar un exemplu despre cat de putin apreciez sentimentul national.

+Quote Post
mpcj
mesaj Mar 21 2010, 12:17 AM
Mesaj #50

Membru veteran

Postari: 145
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 240

i-ai dat omului un raspuns de gradinita, puiule! la argumente se raspunde cu contraargumente, nu cu mistouri ieftine, care dovedesc exact LIPSA ARGUMENTELOR! sorry, rromine, ai ... steagul.

Citeaza (Darkness616 @ Mar 20 2010, 01:22 AM) *
te-au atacat pe cand tu saracul de tine erai nevinovat si nici nu te-ai gandit sa folosesti vorbe urate daramite sa le si scrii.

ne bucuram toti pentru succesul din viata ta si pentru limbile straine pe care le stii precum si pentru celelalte elemente de caracter de care dai dovada....nu ca ne-ar interesa indeosebi ca doar nu te-a intrebat nimeni si ai tinut sa ne informezi oricum. Cu toate acestea iti uram (sunt convis ca si ceilalti nu numai eu asa ca imi asum pluralul) mai mult succes in continuare sau sa te mentii acolo daca crezi ca deja esti in top si ca posibilitatea sa existe loc inainte e o jignire.

multumim si ca ne-ai adus la cunostiinta ca inteligenta consta intr-o punctuatie si un lexic perfect

si topicul ar trebui inchis deoarece acesti untermensh care isi dau cu presupusul p-aci nu pot sa compileze atatea subiecte simultan...ar trebui sa faci 7 subiecte separarte:
1. sa ne expui calatoria ta pe culmile succesului cu lux de amanunte
2. sa ne explici cum ai ajuns sa faci parte din rasa superioara
3. nu ar strica sa mai faci un topic cu extraordinarele tale insusire intelectuale
4. apoi un subiect despre tinutul secuiesc
5. unul despre romanii de peste prut
6. si penultimul in care sa ne inveti istorie ca de la ubermensh la untermensh
7. iar ultimul ar putea fii un rezumat in care sa ne spui iarasi cat esti de perfect

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Mar 21 2010, 03:06 AM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (seb81 @ Mar 20 2010, 10:39 PM) *
Greseala o tara este araba daca face din tarile arabe, nu daca e populata de musulmani. Aceea e o tara musulmana (Irak, Iran, etc...)

unde am spus eu de tari arabe? and, btw, Irak ESTE o tara araba!

+Quote Post
Vizitator_Darkness616.
mesaj Mar 21 2010, 03:08 AM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (mpcj @ Mar 21 2010, 12:17 AM) *
i-ai dat omului un raspuns de gradinita, puiule! la argumente se raspunde cu contraargumente, nu cu mistouri ieftine, care dovedesc exact LIPSA ARGUMENTELOR! sorry, rromine, ai ... steagul.

foarte subtil recunosc

tre sa ma plec in fata nivelul ridicat de civilizatie si ironie subtila

stai linistit ca nu o sa-ti raspund cu ce te astepti tu la vorba urata...rusinea e a ta nu a mea

...apoi daca vrei argumente incerca sa citesti intreg topicul ca sa le gasesti

si ultima treaba ar fi ca vad foarte bine si fara sa folosesti caps lock

mersi pentru fina si in acelasi timp consistenta participare la discutie

+Quote Post
mesaj Mar 21 2010, 03:09 AM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (mpcj @ Mar 21 2010, 12:17 AM) *

asa este, la argumente se raspunde cu contraargumente. ce argumente avea fjord??? in afara unor afirmatii gen 'eu sunt cel mai tare' sau 'ma doare in cot de parintii mei' sau 'ce spun eu este adevarat pt ca vorbesc 3 limbi straine' nu a spus nimic.

+Quote Post
Vizitator_Darkness616.
mesaj Mar 21 2010, 03:20 AM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (mpcj @ Mar 21 2010, 12:13 AM) *
corectie: ungurii au cucerit Ardealul acum vreo mie de ani, nu acum 200! noi il stapanim de la 1919 (cu pauza dintre 40-44), ei l-au stapanit 900 de ani! cam mare diferenta...

intre 40-44 au stapanit partial Ardealul (adica partea de NE si E)

intre batalia de la Mohacs si reaparitia statului maghiar (adica spre 150 de ani) turcii au stapanit Ardealul.

dupa aparitia imperiului Austro-Ungar si pana la destramarea lui stapanii au fost si austriecii si ungurii

dupa aparitia Unia trium natiorum erau 3 natii care stapaneau Ardealul.

bineinteles ca daca le amesteci si le faci varza poa sa iti iasa si 1500 de ani daca il punem si pe Attila la socoteala...pana la urma ce conteaza ca unii erau huni si alti on-oguri si khazari...amanunte inutile

+Quote Post
Lucian*
mesaj Mar 21 2010, 03:51 AM
Mesaj #55

Membru
**

Postari: 27
Inscris: 25-May 08
Utilizatorul numarul: 589

Deci pana la urma concluzia care este?
Il lasam in pace pe ala care crede ca doar el si cu sine insusi este destul. Daca era atat de autosuficient putea foarte bine sa vorbeasca in fata oglinzii.
Nemtii sunt civilizati. Corect! Dar ce i-a costat ca sa devina civilizati?
Pai, in primul rand au avut cele mai multe razboaie posibile din Europa si in plus erau cei mai des intalniti mercenari din Europa evului mediu. Elvetienii erau copii mici pe langa nemti.
Dupa ce au incercat sa-si ia gatul unul altuia au ajuns la concluzia ca ar cam trebui sa se uneasca. Pentru ca nu erau foarte convinsi, un anume Bismarck pune in aplicare planul si mai mult cu forta decat cu capul reuseste sa-i uneasca. Multa civilizatie aici domnule!
Cred ca civilizatia se invata cu bata si cu principiul maimutei ude. Nu te nasti civilizat!
Nemtii au invatat civilizatia cu bata si cu pusca.
Basarabia - un cuvant artificial care numeste jumatate din Moldova care a fost luata de rusi. Pai, daca moldovenii sunt indubitabil romani, atunci cei de peste Prut de ce ar fi altceva?
Se bate moneda multa pe autonomia asta. Este clar pentru oricine ca o autonomie teritoriala bazata pe principii etnice este in afara discutiei. Din punctul asta de vedere pot sa-si faca si un zid mare de jur imprejur pt ca ar insemna exact acelasi lucru.
Autonomie administrativa exista deja deoarece ei isi aleg reprezentantii.
Autonomie financiara, ne-ar placea la multi si mai ales la cei din orasele care contribuie la bugetul national. Tinand cont ca Harghita si Covasna primesc bani mai mult decat dau, as zice ca singura problema sunt cei alesi ca reprezentanti deoarece isi pierd timpul si banii cu panouri cu tinutul secuiesc. Ar putea sa se apuce de facut niste drumuri ca lumea sau alte investitii necesare comunitatii. Chestia asta insa nu convine unor politicieni pt ca o sa apara o crapatura in enclavizarea zonei. Orice drum care duce in afara judetului, nu va face altceva decat sa reduca influenta politicienilor locali si in plus ii va obliga pe multi sa inceapa sa inteleaga limba romana deoarece va creste afluxul de romani in zona.
Oamenii se inteleg intre ei pana cand apar niste politicieni care le explica ca ei nu se inteleg de fapt.

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 21 2010, 04:23 PM
Mesaj #56

Membru
**

Citeaza (dracowar @ Mar 20 2010, 12:21 PM) *
Bunicul meu a stat ascuns 2 ani intr-o sura din Ardeal dupa incheierea razboiului pentru ca era basarabean si nu vroia sa fie trimis in Siberia. Din cei 6 frati ai sai, 5 au reusit si ei sa fuga in Romania si sa ramana aici dupa '45, cel care a ramas acasa a fost trimis undeva in fundul Rusiei de unde nu a mai auzit nimeni niciodata de el. Rudele pe care le mai am in Basarabia nici nu mai indraznesc sa viseze la Unire, din cauza rusilor "colonizati" acolo, atat de regimul tarist, cat si de Stalin, dar
Basarabenii sunt romani 100%, nu poate exista discutie pe tema asta. Nu se poate compara absolut deloc situatia galezilor in Anglia (pe care i-ai dat ca exemplu, dandu-ti cu firma in cap si aratand ca ai doar o urma de cultura) care sunt popor celtic, cu situatia basarabenilor.
Nu putem pune argumentele economice deasupra sangelui. I-am abandonat din lasitate si numai si numai din cauza politicii de la bu...esti au ajuns sa fie rusificati si saraciti. I-am vandut rusilor ca pe sclavi pentru ca nu am avut curajul sa spunem NU.
Basarabenii iubesc Romania mai mult decat majoritatea romanilor, sunt copilul batut si alungat de acasa, care totusi isi iubeste parintii si nu stie cu ce a gresit.
Imi pare rau ca nu pot sa ma exprim mai bine, as avea atatea de spus, dar ura pentru felul asta de gandire, de ignoranta, imi intuneca judecata. Eu sper ca tu sa pleci si sa fii fericit unde vei dori, pentru ca logica egoista a ta si a celor ca tine ne-a adus unde suntem azi.

Imi pare rau pentru bunicul tau, si fie ca ma crezi sau nu, nu urasc nimic mai mult ca razboiul si violenta gratuita, DAR! cum poti sa arunci nenorocirile unei generatii asupra alteia?? S-a intamplat, asta e, lumea e mizera si nedreapta, de ce ar fi obligati cei de acum sa-i ia in brate pe moldoveni?
Mai venea unul mai sus cu o idee ca nemtii sunt un popor groaznic pentru ca au facut nu stiu ce prin ultimul razboi mondial. [De fapt stiu ce se spune ca au facut, dar am dubiile mele.] Pe principiul asta, hai sa-i casapim pe turci ca cica si-au cam facut de cap pe-aici cu cateva sute de ani in urma. Ma intreb daca cel ce afirma asta despre germani stie de infrastructura construita de nemti aici in timpul razboiului si, in acelasi timp, cum fugea ma-sa mare pe deal cu restul fetelor si femeilor din sat cand intrau rusii in scena.
In acelasi grup de idei - care e vina maghiarilor de acum pentru faptele stramosilor lor austro-ungari? Si ca tot am pomenit de turci, Italiei cand declaram razboi? Parca li se urcase in cap sa-si faca imperiu acum vreo 2000 de ani. Seara.

+Quote Post
mesaj Mar 22 2010, 12:13 AM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (Fjord @ Mar 21 2010, 04:23 PM) *
Imi pare rau pentru bunicul tau, si fie ca ma crezi sau nu, nu urasc nimic mai mult ca razboiul si violenta gratuita, DAR! cum poti sa arunci nenorocirile unei generatii asupra alteia?? S-a intamplat, asta e, lumea e mizera si nedreapta, de ce ar fi obligati cei de acum sa-i ia in brate pe moldoveni?
Mai venea unul mai sus cu o idee ca nemtii sunt un popor groaznic pentru ca au facut nu stiu ce prin ultimul razboi mondial. [De fapt stiu ce se spune ca au facut, dar am dubiile mele.] Pe principiul asta, hai sa-i casapim pe turci ca cica si-au cam facut de cap pe-aici cu cateva sute de ani in urma. Ma intreb daca cel ce afirma asta despre germani stie de infrastructura construita de nemti aici in timpul razboiului si, in acelasi timp, cum fugea ma-sa mare pe deal cu restul fetelor si femeilor din sat cand intrau rusii in scena.
In acelasi grup de idei - care e vina maghiarilor de acum pentru faptele stramosilor lor austro-ungari? Si ca tot am pomenit de turci, Italiei cand declaram razboi? Parca li se urcase in cap sa-si faca imperiu acum vreo 2000 de ani. Seara.

baiatu, tu pretindeai ieri ca esti destept, ce s-a intamplat intre timp, ai ramas doar cu limbile straite vorbite? unde spune cineva despre dat la cap si casapit maghiari? cred ca esti un pic cam germanic la apucaturi. nu, baiatu, nu spune nimeni ca tre sa dam la cap cuiva ci ca istoria trebuie sa fie sursa de invatatura de minte. adica sa te uiti mai atent la maghiari, la turci, la germani, la rusi. dupa cum vezi nu pomeneste nimeni pe aici de spanioli, norvegieni sau slovaci. anumite popoare au inclinatii mai razboinice, spre taiat femei si copii si impuscat civili dimineata devreme, despre asta e vorba, sa fim mai atenti si sa nu mai ajungem unde s-a ajuns acum 60 de ani.

+Quote Post
Vizitator_un oarecine.
mesaj Mar 22 2010, 08:06 AM
Mesaj #58

Guests

Citeaza
Fratilor va pierdeti timpul degeaba cu Fyord. Din postarile multora rezulta clar ca nu sunt romani din transilvania si vorbesc in baza istoriei si a bunului simt. E pierdere de timp, mai mult faceti jocul unei provocari grosolane. Toate parerile de aici vor fi folosite ca argument pt. sovinismul, nationalismul, xenofobia si antimaghiarismul romanilor. Noi romanii ardeleni am invatat acest lucru in 20 de ani de „revendicari maghiare”.

Subscriu...nu are rost sa raspundeti provocarilor frustratului respectiv, discutiile nu vor ajunge nicaieri! Probabil se simte bine in ego-ul lui, ca i se acorda atata atentie.. Sugerez sa nu mai dati curs afirmatiilor lui! >:)

+Quote Post
Vizitator_2 ohmi.
mesaj Mar 22 2010, 08:53 AM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (un om)
Bine sa fie si ptr matale, tot atat cat le doresti la Romani.

nu pot sa-mi revin de la atata subtilitate

Citeaza (un om)
Acum tre sa facem niste precizari:
- Sobiesky si vlajganii lui s-au impotmolit un pic la Cetatea Neamtului, nu a fost nicio mare batalie sefule, ptr ca bietele Tari Romane, in epoca, erau, din punct de vedere militar, politic si economic nistre umbre, spectre, fantome sau ce vrei matale. Dar, in popor mai palpita un pic de sange si asta e morala " intamplarii" de la Neamt. Pari baiat istet si cred ca intelegi ce vreau sa spun.

in popor sau in imaginatia lui negruzzi?

Citeaza (un om)
- sefu, da' nu vrei sa ma luminezi si pe mine a carei tari era capitala Poszony? ( stii, la noi se scriu astea cu litere mari)? O fi ungaria aia habsburgica? Hai pe bune, te rog io!Daca nu este asa, harta aia postata de voi e mincinoasa si nu pot sa cred! Tocmai voi? Istoricienii lu' peste sa greseasca?Apropo Bratislava doare, nu?

bratislava nu doare. bratislava nu exista in perioada respectiva. daca vorbeam de babilon nu il denumeam al hillah. (contrar asteptarile tale de nationalist inversunat nu-s ungur)

Citeaza (un om)
- Inca ceva sefu, zi asa Banatul era principat in perioada aia? Da' cum il chema pe principele ala al lui? Zi si matale ca eu, in ignoranta mea n-am auzit. Poate o fi presedintele republicii banatene din 1918 ?

nu prea esti atent ce citesti sau nu te descurci sa citesti un text cu paranteze. nu am zis nimic de un principat banatean.

Citeaza (un om)
- mi-a placut aia cu digresiunile, progresati , progresati. Vezi ca niste baieti au inceput sa pregateasaca opinca! Nasol nu?

mania persecutiei, te simti urmarit si vezi comploturi la fiecare pas. exista un nume pentru asta.

Citeaza (un om)
- oricum, ai progresat: de la 69 la 1700 e ceva. Cati forinti?sau meny? e corect?

no comment...

nici nu stiu de ce ai intervenit in discutie ca nu ai nimic de spus. daca vrei sa-mi demonstrezi ca austro-ungaria a invadat acum 200 de ani transilvania te rog sa o faci, pana atunci nu vad nici un sens in comentariile tale, scrise doar ca sa-ti mai mangai ego-ul un pic si sa-ti afisezi superioritatea ta de roman destept pe forum.
hai pa

+Quote Post
rakkone
mesaj Mar 22 2010, 11:34 AM
Mesaj #60

Membru veteran

Postari: 152
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 210

Citeaza (Fjord @ Mar 19 2010, 12:35 PM) *

Te rog da un copy/paste si o subliniere la ce anume ti se pare ca ar lasa de dorit la gramatica, punctuatia si lexicul meu. Ca asa pe vorbe fara probe pot sa zic si eu ca te-am vazut vineri la metrou la Victoriei cum mancai rahat de maidanezi de pe jos. In rest te incadrezi perfect in definitia din DEX, "inteligentule" cool.gif
Tu esti un troll si atat, dupa asta se pune punct, nu mai conteaza ce sunt restul atat timp cat lansezi subiecte idioate si de scandal gratuit.

+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2019 - 02:53 AM