IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Romania - intre scandalul cu maghiarii si unirea cu Moldova
Romania+Moldova?
Sunteti de acord cu unirea Romaniei cu Republica Moldova?
Nu, in nici un caz! Ar fi un dezastru. [ 7 ] ** [18.92%]
Nu cred ca ar fi o idee prea buna, dar nu cred ca ma va afecta. [ 4 ] ** [10.81%]
De ce nu, ar putea fi interesant. [ 5 ] ** [13.51%]
Da! Ar fi extraordinar. Astept asta de multi ani. [ 21 ] ** [56.76%]
Sunteti de acord cu recunoasterea autonomiei Tinutului Secuiesc?
Categoric! Au tot dreptul sa devina autonomi. [ 6 ] ** [15.79%]
Nu ma deranjeaza, daca tot isi doresc atat de mult. [ 6 ] ** [15.79%]
Nu prea cred ca e corect si constitutional. [ 9 ] ** [23.68%]
Exclus! Nici un petic de pamant romanesc nu poate deveni autonom. [ 17 ] ** [44.74%]
Total voturi: 37
Musafirii nu pot vota 
Fjord
mesaj Mar 22 2010, 12:07 PM
Mesaj #61

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 88
Inscris: 26-January 10
De la: Bucharest, Romania
Utilizatorul numarul: 18 383

Citeaza (rakkone @ Mar 22 2010, 11:34 AM) *
Te rog da un copy/paste si o subliniere la ce anume ti se pare ca ar lasa de dorit la gramatica, punctuatia si lexicul meu. Ca asa pe vorbe fara probe pot sa zic si eu ca te-am vazut vineri la metrou la Victoriei cum mancai rahat de maidanezi de pe jos. In rest te incadrezi perfect in definitia din DEX, "inteligentule" cool.gif
Tu esti un troll si atat, dupa asta se pune punct, nu mai conteaza ce sunt restul atat timp cat lansezi subiecte idioate si de scandal gratuit.

Daca se pune punct, tu de ce nu pui punct de fiecare data cand inchei o propozitie? Si aici, si mai sus, ca tot ai solicitat argumente. Subiectul dublu continut de topicul lansat de mine e de mare actualitate, si observ in urma sondajului ca toate variantele de raspuns au primit click-uri, deci trag concluzia ca nu toti au aceleasi pareri ca tine. Daca tie iti par "idioate", de ce mai intri pe aceasta pagina?
Go to the top of the page

+Quote Post
fainari
mesaj Mar 22 2010, 02:49 PM
Mesaj #62

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 10-March 09
Utilizatorul numarul: 6 962

topicul si sondajul sunt in sine atat de bias-ed, incat nu cred ca mai au vreo valoare.
ce are scandalul cu maghiarii - mai exact secui locuitori ai unei regiuni din centrul Romaniei, a caror problema principala este economica, iar nicidecum politica sau istorica, si care saracii ar fi multumiti daca in zona lor ar aparea ceva oportunitati de dezvoltare - cu dorinta existenta de unire a Romaniei cu Republica Moldova? teritoriul de astazi al R. Moldova a facut parte din Romania, a fost lasat prada rusilor, cetatenii din Basarabia au fost tratati intre cele doua razboaie ca romani de rangul al doilea, iar in aceste conditii Romania datoreaza mult R. Moldova. O unire a celor 2 ar fi posibila numai la cererea Moldovei si nu ar putea in nici un caz fi asimilata unui "expansionism" al Romaniei. prin urmare, ce stie taranul ce-i sofranul si iata cum o disputa politica artificiala a udmr et co. a iesit la vanatoare de argumente deplasate.
cat despre sondaj, ultima alternativa de raspuns: "Exclus! Nici un petic de pamant romanesc nu poate deveni autonom." este marca ridicolului absolut - sunt sigura ca autorul sondajului nu a avut nici cea mai mica tangenta cu sociologia elementara si ca habar n-are de regulile alcatuirii unui sondaj. evident ca sunt oameni care considera ca parti din Romania nu pot deveni autonome, pentru ca asta spun constitutia tarii si situatia de fapt. in schimb atitudinea "rationala" e binecuvantata cu un amatoristic "nu prea cred", iar parerea conforma constitutiei are in coada un zanganitor si sentimental "petic de pamant romanesc"

+Quote Post
Vizitator_roman.
mesaj Mar 22 2010, 09:49 PM
Mesaj #63

Guests

Citeaza (Fjord @ Mar 18 2010, 06:55 AM) *
Da?? Super!! Doar ca eu sunt un spurcat care nu se complace intr-o tara de rahat, precum patriotii care il contesta. Un spurcat care vorbeste 3 limbi straine si isi poate petrece linistit concediul in orice tara europeana pentru ca nu va fi scuipat cand va fi auzit vorbind rromaneste.
Un scuipat care nu mananca mamaliga cu ceapa, fericit ca "eroii" din nenumarate razboaie l-au salvat de - Doamne fereste! - o alianta cu Germania/Ungaria/Italia. Iti dai seama ce tragedie era sa impartim aceeasi economie, industrie si mentalitate cu neamtul??
Esti mai fericit cand tragi o hora pe podeaua bodegii in timp ce-ti aplauda stomacul de foame doar pentru ca esti roman si pentru ce au desenat unii prin manualele de istorie? Eu nu! Mach dich vom Acker!

Tu probabil cä te-ai lovit tare la cap cand ai fost mai micut. Ti-a curs candva si sange din näsuc...Si ti-a lipsit sentimentul cä esti cuiva important, ori cä altcineva te iubeste...Tot timpul ti-ai dorit sä fi sef. Ai invätat mai multe limbi sträine in ideea de a reusi. Nu ti-a reusit niciodatä nici aceastä initiativä si de vinä a fost doar limba romanä si romanii! Cu femeile stai cam prost. Nu se uitä la tine, cä ai asa un talent de a vedea morti si in oala cu sarmale pe masa de cräciun. Banii iti lipsesc, cä ai fi plecat de mult din tarä. In fond nu ti-ar trebui asa de multi, insä nu-i ai nici pe aceia. Bänuiesti cä vei pleca in doi,trei ani. Poate. Poate nu. Insä in zece ani vei fi la fel de supärat. Tot pe romani. Sau pe nemti ori unguri. Depinde unde vei ajunge. Bolile tela sufletesti au devenit nevroze. Seara nu dormi de grija zilei de maine iar peste zi iti faci griji cä nici desesarä nu vei dormi. Esti bätut in cap. Poate iti tiuie putin si urechea stangä...Sau cea dreaptä. Nu-ti fä griji. Curand vei auzi voci necunoscute. Dar ai un avantaj. Cunosti limbi sträine si poate vei intelege ce-ti vorbesc. In fond si la urma urmei am vrut sä-ti spun mult mai putine. Cunosc 4 limbi sträine, nu sunt intelectual, nu sunt bogat si träiesc in Germania, unde sunt cu adevärat apreciat ca ROMAN pentru ce am demonstrat cä sunt in stare. Atat in domeniul profesional cat si in anturajele, mediile, asociatiile si in toate relatiile sociale pe care EU le-am acceptat, ca in final si ele sä mä accepte pe mine. Acesta este compromisul meu cu lumea si al lumii cu mine. Diferenta este cä eu caut si gäsesc propriile-mi nemultumiri färä a invinoväti pe unul sau altul de neajunsurile proprii. M-ai supärat tare cu antiromanismul täu. Asa de tare, de pe cuvant, te-as bate de te-as lesina! Stai in tarä, cä pe ästia ca tine ii lasä nemtii sä-si calculeze evadärile sufletesti. Care ar fi formula matematicä pentru tine? Inältimea cosului de fum inmultit cu viteza vantului. Te astept in Germania: "Arbeit macht frei!"

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 23 2010, 07:40 AM
Mesaj #64

Membru
**

Citeaza (roman @ Mar 22 2010, 09:49 PM) *
Tu probabil cä te-ai lovit tare la cap cand ai fost mai micut. Ti-a curs candva si sange din näsuc...Si ti-a lipsit sentimentul cä esti cuiva important, ori cä altcineva te iubeste...Tot timpul ti-ai dorit sä fi sef. Ai invätat mai multe limbi sträine in ideea de a reusi. Nu ti-a reusit niciodatä nici aceastä initiativä si de vinä a fost doar limba romanä si romanii! Cu femeile stai cam prost. Nu se uitä la tine, cä ai asa un talent de a vedea morti si in oala cu sarmale pe masa de cräciun. Banii iti lipsesc, cä ai fi plecat de mult din tarä. In fond nu ti-ar trebui asa de multi, insä nu-i ai nici pe aceia. Bänuiesti cä vei pleca in doi,trei ani. Poate. Poate nu. Insä in zece ani vei fi la fel de supärat. Tot pe romani. Sau pe nemti ori unguri. Depinde unde vei ajunge. Bolile tela sufletesti au devenit nevroze. Seara nu dormi de grija zilei de maine iar peste zi iti faci griji cä nici desesarä nu vei dormi. Esti bätut in cap. Poate iti tiuie putin si urechea stangä...Sau cea dreaptä. Nu-ti fä griji. Curand vei auzi voci necunoscute. Dar ai un avantaj. Cunosti limbi sträine si poate vei intelege ce-ti vorbesc. In fond si la urma urmei am vrut sä-ti spun mult mai putine. Cunosc 4 limbi sträine, nu sunt intelectual, nu sunt bogat si träiesc in Germania, unde sunt cu adevärat apreciat ca ROMAN pentru ce am demonstrat cä sunt in stare. Atat in domeniul profesional cat si in anturajele, mediile, asociatiile si in toate relatiile sociale pe care EU le-am acceptat, ca in final si ele sä mä accepte pe mine. Acesta este compromisul meu cu lumea si al lumii cu mine. Diferenta este cä eu caut si gäsesc propriile-mi nemultumiri färä a invinoväti pe unul sau altul de neajunsurile proprii. M-ai supärat tare cu antiromanismul täu. Asa de tare, de pe cuvant, te-as bate de te-as lesina! Stai in tarä, cä pe ästia ca tine ii lasä nemtii sä-si calculeze evadärile sufletesti. Care ar fi formula matematicä pentru tine? Inältimea cosului de fum inmultit cu viteza vantului. Te astept in Germania: "Arbeit macht frei!"

Degeaba ai plecat dumneata din tara, ca apucaturile vad ca ti le-ai pastrat. Nu ne place de cineva, ce contraargumente ii aducem? Esti prost, esti sarac, esti alea, ai facut aia... Cum ai putut sa omiti sa spui ceva si de mama si sa precizezi ca sunt si onanist? Apropo, felicitari pentru ca ai scris in semnatura "roman" cum imi place mie, fara majuscula. Si precum toti pustii cocalari, ce ai retinut mai repede de la Nemti? Expresiile naziste. Probabil dormi si cu Mein Kampf sub perna in loc de Biblie. Umlaut-ul a inlocuit diacriticele...de tot rasul!
Nu stiu ce muncesti tu pe la oamenii aia, dar eu nu ma grabesc sa plec ca la capsuni, si nu e Germania singura optiune. Sunt casatorit, dar copilul meu nu va cunoaste limba romana, greseala mamei de a ma naste aici eu nu o voi repeta. Hai ca e deja tarziu pentru tine, te-astept diseara cand te intorci de pe plantatie. Si amenintarea cu bataia - toti sunteti viteji din spatele unui IP. La asta ce sa mai raspund? Nici nu se merita uzura tastaturii.

+Quote Post
rakkone
mesaj Mar 23 2010, 07:52 AM
Mesaj #65

Membru veteran

Postari: 152
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 210

Citeaza (Fjord @ Mar 22 2010, 12:07 PM) *
Daca se pune punct, tu de ce nu pui punct de fiecare data cand inchei o propozitie? Si aici, si mai sus, ca tot ai solicitat argumente. [...]

Gramaticule, in limba romana si de fapt in mai toate limbile poti uni mai multe propozitii in fraze, nu trebuie sa pui punct dupa fiecare. Asta asa, ca sa contribui un pic la cultura ta inexistenta

Citeaza (Fjord @ Mar 23 2010, 07:40 AM) *
[...] sunt si onanist [...]

Imi pare rau sa aud asta dar nu era o surpriza, asa se explica multe cool.gif

Apropo, felicitari pentru ca ai scris in semnatura "roman" cum imi place mie, fara majuscula. Si precum toti pustii cocalari, ce ai retinut mai repede de la Nemti?

Din nou lectie de gramatica si ortografie, in limba romana numele popoarelor se scrie cu minuscula initiala, ca vrei tu neaparat sa faci deosebire intre ortografierea Neamt si roman tine de nimic altceva decat de faptul ca esti un sclav incult

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 23 2010, 08:05 AM
Mesaj #66

Membru
**

Citeaza (rakkone @ Mar 23 2010, 07:52 AM) *
Gramaticule, in limba romana si de fapt in mai toate limbile poti uni mai multe propozitii in fraze, nu trebuie sa pui punct dupa fiecare. Asta asa, ca sa contribui un pic la cultura ta inexistenta

Are cineva numarul Academiei rromane, va rog?? Primavara asta aduce schimbari majore in DOOM.
1. Se va renunta, pentru inceput, la semnele de punctuatie de la sfarsitul oricarui paragraf.
2. Ironia va fi interpretata la liber dupa bunul plac.
3. Orice argument pertinent intr-o discutie va fi obligatoriu inlocuit cu lexic specific zonelor cu populatie "braziliana" majoritara.

Breaking news (apare imediat si pe Hotnews): daca cineva scoate capul din rahat, se ridica inca 100 si il trag inapoi. Pofta buna, stimati forumisti!

+Quote Post
rakkone
mesaj Mar 23 2010, 08:21 AM
Mesaj #67

Membru veteran

Postari: 152
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 210

Citeaza (Fjord @ Mar 23 2010, 08:05 AM) *
[...]
2. Ironia va fi interpretata la liber dupa bunul plac.
[...]

Ah, esti si onanist si ironic, ambele in acelasi timp!! Ai o personalitate intradevar complexa, meriti sa fii neamt laugh.gif

PS: Na ca mi-a scapat, iar nu am pus punct mai sus. Nu-i asa ca te simti implinit si ca esti mai destept ca mine? cool.gif

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Moromete..
mesaj Mar 23 2010, 08:46 AM
Mesaj #68

Guests

[Nu stiu ce muncesti tu pe la oamenii aia, dar eu nu ma grabesc sa plec ca la capsuni, si nu e Germania singura optiune. Sunt casatorit, dar copilul meu nu va cunoaste limba romana, greseala mamei de a ma naste aici eu nu o voi repeta. Hai ca e deja tarziu pentru tine, te-astept diseara cand te intorci de pe plantatie. Si amenintarea cu bataia - toti sunteti viteji din spatele unui IP. La asta ce sa mai raspund? Nici nu se merita uzura tastaturii.[/b]

Citeste bine ce ti-a scris romanul asta ca te-a caracterizat pefect!
Inteligenta ta face sinapse de la o frustare la o jignire si simtindu-te incoltit ai inceput sa ne jignesti pe toti!

Stii si rusa!? Pentru ca ar cam fi niste zone nepopulate prin Siberia unde se cauta oameni exact cu profilul tau psihologic. Te scutesc chiar si de taxe!

Chiar iti faci iluzii ca, asa cum gandesti, vei reusi vreodata sa te adaptezi in vreun loc din aceasta lume?Despre nemti ai grija ce vorbesti sunt extrem de orgoliosi si ,desi nu toti o recunosc ,nationalisti. Am si eu un copil care nu s-a nascut in Romania dar simte si vorbeste romaneste. Canta " La oglinda" de rasuna toata casa.

Te sfatuiesc sa renunti la internet pentru o vreme, iti ia mintile!

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 23 2010, 08:58 AM
Mesaj #69

Membru
**

Citeaza (Vizitator_Moromete. @ Mar 23 2010, 08:46 AM) *
Citeste bine ce ti-a scris romanul asta ca te-a caracterizat pefect!
Inteligenta ta face sinapse de la o frustare la o jignire si simtindu-te incoltit ai inceput sa ne jignesti pe toti!

Stii si rusa!? Pentru ca ar cam fi niste zone nepopulate prin Siberia unde se cauta oameni exact cu profilul tau psihologic. Te scutesc chiar si de taxe!

Chiar iti faci iluzii ca, asa cum gandesti, vei reusi vreodata sa te adaptezi in vreun loc din aceasta lume?Despre nemti ai grija ce vorbesti sunt extrem de orgoliosi si ,desi nu toti o recunosc ,nationalisti. Am si eu un copil care nu s-a nascut in Romania dar simte si vorbeste romaneste. Canta " La oglinda" de rasuna toata casa.

Te sfatuiesc sa renunti la internet pentru o vreme, iti ia mintile!

Nu tine de adaptare, am invatat sa ma adaptez repede, dar asta nu inseamna ca trebuie sa si inghit ce inghit altii si sa ma resemnez cu "eh, lasa, asa a vrut Dumnezeu". Sa-ti traiasca copilul! Al meu o sa cante metal sau o sa taca din gura. Din pacate, nu pot sa renunt la Internet pentru ca o parte din jobul meu zilnic implica date si comunicare. Dar stai linistit, nu folosesc Messenger, Hi5 sau Facebook. Daca citesti celelalte topicuri ale mele pe acest site, vei observa ca sunt cam toate pentru obtinere de informatii.
Nu cunosc limba rusa, doar engleza, franceza si germana.
Nu am jignit mai mult decat am fost jignit. Din acest motiv ti-am si raspuns in aceeasi maniera.

+Quote Post
Vizitator_Darkness616.
mesaj Mar 23 2010, 09:19 AM
Mesaj #70

Guests

Citeaza (Fjord @ Mar 23 2010, 08:58 AM) *
Nu tine de adaptare, am invatat sa ma adaptez repede, dar asta nu inseamna ca trebuie sa si inghit ce inghit altii si sa ma resemnez cu "eh, lasa, asa a vrut Dumnezeu". Sa-ti traiasca copilul! Al meu o sa cante metal sau o sa taca din gura. Din pacate, nu pot sa renunt la Internet pentru ca o parte din jobul meu zilnic implica date si comunicare. Dar stai linistit, nu folosesc Messenger, Hi5 sau Facebook. Daca citesti celelalte topicuri ale mele pe acest site, vei observa ca sunt cam toate pentru obtinere de informatii.
Nu cunosc limba rusa, doar engleza, franceza si germana.
Nu am jignit mai mult decat am fost jignit. Din acest motiv ti-am si raspuns in aceeasi maniera.

mai tu lucrezi pentru serviciile secrete de vrei sa obtii atatea informatii...

+Quote Post
Vizitator_roman.
mesaj Mar 23 2010, 09:30 AM
Mesaj #71

Guests

Degeaba ai plecat dumneata din tara, ca apucaturile vad ca ti le-ai pastrat. Nu ne place de cineva, ce contraargumente ii aducem? Esti prost, esti sarac, esti alea, ai facut aia... Cum ai putut sa omiti sa spui ceva si de mama si sa precizezi ca sunt si onanist? Apropo, felicitari pentru ca ai scris in semnatura "roman" cum imi place mie, fara majuscula. Si precum toti pustii cocalari, ce ai retinut mai repede de la Nemti? Expresiile naziste. Probabil dormi si cu Mein Kampf sub perna in loc de Biblie. Umlaut-ul a inlocuit diacriticele...de tot rasul!
Nu stiu ce muncesti tu pe la oamenii aia, dar eu nu ma grabesc sa plec ca la capsuni, si nu e Germania singura optiune. Sunt casatorit, dar copilul meu nu va cunoaste limba romana, greseala mamei de a ma naste aici eu nu o voi repeta. Hai ca e deja tarziu pentru tine, te-astept diseara cand te intorci de pe plantatie. Si amenintarea cu bataia - toti sunteti viteji din spatele unui IP. La asta ce sa mai raspund? Nici nu se merita uzura tastaturii.

Si dacä asi fi lucrat pe plantatie, la cäpsuni sau la vidanjä, genialule, ce ti-ar putea vorbi pe limbille tale ca sä mä intälegi?
Nu folosesc diacriticele pentru cä nu le am pe tastatura laptopului. Asta am lämurit-o, ca sä nu te mai repeti. Incerci sä dai lectii de limbä romanä pe internet, celor care simt romaneste.Injuri o natiune intregä care intelege romanismul in felul ei caracteristic. Predici apä sfintitä si puti a brenadez inhalat la pungä!
Cand mä intorc din plantatie...Uite acum m-am intors. In timp ce stropeam cäpsunii, mä gandeam putin la ce spunea Iorga despre noi romanii, meditam putin despre Platon si Aristotel privind gusturile omului, fäceam niste calcule si aplicatii fizice dupä Einstein pentru a afla ce influentä are universul asupra productiei de cäpsuni de anul acesta... Bä desteptule, hai sä fiu roman cum m-a fäcut mama, da mä lasi? Du-te tu dracului unde si-a intärcat mutu capra!Cä sunt eu, curajos ai nimerit-o! Mi-e teamä si mä ascund dupä o semnäturä electronicä? Mäcar o am! Hai cä-ti fac o promisiune oficialä. Fä-o si tu cä prea te dai tare. Hai sä ne intalnim, oficial,sä organizäm o partidä, in ring cu arbitrii, sä bucur 90% dintre romani cä unul dintre ei iti scoate dintii din gurä ca sä nu mai poti tu musca de ... pe fiecare dintre ei, doar pentru simplu fapt cä gandeste, simte si spune altceva decat ti-ar conveni tie. Ok.? Te astept la amiazä cand iesi de la birou.Si iti rezerv tie toate drepturile asupra acestui meci. Eu räman cu bucuria si pläcerea de a te vedea lesinat de mana unui roman. De acord?

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 23 2010, 09:42 AM
Mesaj #72

Membru
**

Citeaza (roman @ Mar 23 2010, 09:30 AM) *
Si dacä asi fi lucrat pe plantatie, la cäpsuni sau la vidanjä, genialule, ce ti-ar putea vorbi pe limbille tale ca sä mä intälegi?
Nu folosesc diacriticele pentru cä nu le am pe tastatura laptopului. Asta am lämurit-o, ca sä nu te mai repeti. Incerci sä dai lectii de limbä romanä pe internet, celor care simt romaneste.Injuri o natiune intregä care intelege romanismul in felul ei caracteristic. Predici apä sfintitä si puti a brenadez inhalat la pungä!
Cand mä intorc din plantatie...Uite acum m-am intors. In timp ce stropeam cäpsunii, mä gandeam putin la ce spunea Iorga despre noi romanii, meditam putin despre Platon si Aristotel privind gusturile omului, fäceam niste calcule si aplicatii fizice dupä Einstein pentru a afla ce influentä are universul asupra productiei de cäpsuni de anul acesta... Bä desteptule, hai sä fiu roman cum m-a fäcut mama, da mä lasi? Du-te tu dracului unde si-a intärcat mutu capra!Cä sunt eu, curajos ai nimerit-o! Mi-e teamä si mä ascund dupä o semnäturä electronicä? Mäcar o am! Hai cä-ti fac o promisiune oficialä. Fä-o si tu cä prea te dai tare. Hai sä ne intalnim, oficial,sä organizäm o partidä, in ring cu arbitrii, sä bucur 90% dintre romani cä unul dintre ei iti scoate dintii din gurä ca sä nu mai poti tu musca de ... pe fiecare dintre ei, doar pentru simplu fapt cä gandeste, simte si spune altceva decat ti-ar conveni tie. Ok.? Te astept la amiazä cand iesi de la birou.Si iti rezerv tie toate drepturile asupra acestui meci. Eu räman cu bucuria si pläcerea de a te vedea lesinat de mana unui roman. De acord?

Meditai tu la Einstein (care, apropo, era evreu, si nu prea cred ca ar fi fost incantat sa te auda cu "Arbeit macht frei") si brusc te-ai impiedicat de ideea de teleportare. Si uite asa de la "lucrez in Germania" am ajuns la "te astept la amiaza cand iesi de la birou". Ce frumos e sa iti imaginezi atatea bucurii cand te dai pe net, nu? Nu ai decat, mi-a spart un drogat nasul odata, acum merge schiopatand. E bine sa stii uneori exact in care genunchi sa infigi briceagul. Eu joc sah si ma dau cu bicla, daca pentru tine sportul mintii e boxul, imi explic exploziile tale, Fritz de Berceni.

+Quote Post
Vizitator_Darkness616.
mesaj Mar 23 2010, 09:48 AM
Mesaj #73

Guests

Citeaza (roman @ Mar 23 2010, 09:30 AM) *

stai frate ca vine cu serviciile peste tine...nu auzi ca omu strange informatii? iti i-a jugulara prin IP direct ehehhe

acu ce vreau sa punctez e ca nu e nici o rusine sa fii capsunar, sa lucri in agricultura, la patron sau pentru tine. Tot munca se numeste. Nu e furt, nu e inselaciune nu e ceva de care sa iti fie rusine. Termenul de capsunar a devenit peiorativ din cauza "smenarilor" si hotilor si a celorlalte categorii de oamni care apar la stiri care s-au grabit sa isi bata joc de oamenii care s-au dus sa munceasca...in ideea ca iete prostii muncesc la capsuni decat sa fure si sa dea in cap sau sa plaseze stoarfe cum facem smecherii de noi. noi avem Q7 de ciumeci ce suntem pe cand prostii de capsunari trimit bani la familii si isi repara casele din tara.

nu e rusine sa muncesti orice ai munci!

+Quote Post
Cocolina
mesaj Mar 23 2010, 10:11 AM
Mesaj #74

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Fjord!daca copilul tau nu va cunoaste l romana cum crezi ca va fi viata lui,cum crezi ca se va integra el in societate?am crezut ca esti o persoana inteligenta,am mai citit ce ai scris dar prin asta m-ai dezamagit si ai dovedit ca nu esti tocmai o persoana cu valori morale si realista.Am crezut ca ,esti mai dezghetat si mentalitatea ta este open mind...dar prin faptul ca tu decizi apriori pt copilul tau limba pe care poate sau nu sa o invete si care ii va permite sa isi croiasca un drum in viata-nu pot decat sa fiu dezamagita.
Sa nu cunosti limba tarii in care te nasti,cresti si locuiesti e in primul rand un handicap,apoi o dovada de inchidere mentala si sociala...etc etc.
Uite,eu locuiesc in Italia,nu mi-s dragi italienii in mod deosebit,dar fetita mea merge aici la gradinita si ;desi vb perfect l romana a trebuit (normal!) s-o invat si l italiana,altfel ar fi ramas marginalizata si s-ar fi simtit exclusa din aceasta societate.De ce sa o privez de asa ceva,pt ca eu nu suport natia respectiva?Am avut multe de invatat SI de la ei,am descoperit lucruri noi,imi place sa fiu autodidacta,sa aspir la mai mult.chiar daca maine ma intorc acasa,eu si ea am acumulat o experienta care ne-a imbogatit,si in primul rand m-am respectat pe mine,pe ea.
Eu sunt ardeleanca si cunosc f bine realitatea de acolo,nu vb precum altii din auzite.Stiu ca fenomenul de irascibilitate starnit intre romani si unguri e palpabil si uneori umbla pe firul unei lame de cutit.dar te asigur ca cei care gresesc sunt tot ungurii,poate si din lipsa unei atitudini a romanilor care vor sa convietuiasca in pace cu toti.Dar nu se poate duce la nesfarsit o frustrare atavica pt ca nu au reusit sa ocupe sau sa ia in stapanire ce nu le apartine.!!!
Sentimentul acesta de frustrare,ura si manie am vazut ca e transmis din generatie in generatie.Caz concret:am 2 verisori -tata ungur si mama romanca:vb f rau l romana,la scoala au fost mereu lenesi si nu au stiut nici macar sa scrie corect in l romana-tot ei au pierdut.La randul lor au copii,ii invata l maghiara(sustinand ca e l lor materna desi mama e romanca).Au facut taraboi la primarie sa fie trecuti copiii ca nationalitate maghiara(desi nu sunt)sustinand in continuare ca ei sunt unguri.La fel nu suporta romanii,au in suflet numai mahnire,ura si o transmit mai departe copiilor lor.Acum spune-mi tu daca asta nu se poate numi frustrare,lipsa de bun simt si prostie ??
Stiu ca esti inrait fata de tot ceea ce tine de romani,de Romania...dar prin aceasta atitudine subiectiva nu faci decat sa confirmi parerea tuturor despre unguri in general.Si nu e corect fata de ei/noi,fata de tara care de bine de rau ti-a dat o paine,care iti da pana si libertatea de a o scuipa....daca tie ti se pare corect,moral...mie nu.

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_roman.
mesaj Mar 23 2010, 10:18 AM
Mesaj #75

Guests

Citeaza (Fjord @ Mar 23 2010, 09:42 AM) *
Meditai tu la Einstein (care, apropo, era evreu, si nu prea cred ca ar fi fost incantat sa te auda cu "Arbeit macht frei") si brusc te-ai impiedicat de ideea de teleportare. Si uite asa de la "lucrez in Germania" am ajuns la "te astept la amiaza cand iesi de la birou". Ce frumos e sa iti imaginezi atatea bucurii cand te dai pe net, nu? Nu ai decat, mi-a spart un drogat nasul odata, acum merge schiopatand. E bine sa stii uneori exact in care genunchi sa infigi briceagul. Eu joc sah si ma dau cu bicla, daca pentru tine sportul mintii e boxul, imi explic exploziile tale, Fritz de Berceni.

Bäi prostule. Hai sä läsäm spirala asta a conflictului sä explodeze. Sä punem amprenta prostiei tale deasupra oricärei logici. Tu nu ai inteles cä nu sunt, nu am fost si nu voi putea deveni niciodatä Fritz, desi träiesc printre ei si pe marea lor majoritate o admir? Probabil cä-ti cer prea mult. Ti se trage de la sah. Ai invätat si tu niste aplicatii practice pe de rost. Spontaneitatea iti lipseste cu desävarsire. Repeti aceleasi lucruri bätand apa-n piuä. Stereotipic. Esti un bou pus la jugul propriilor tale chinuri. Un cretin care pentru o buzä spartä de un drogat, a pus mana pe un briceag si a injunghiat. Probabil parsiv ca "brazilienii" sau "sud-americanii" citati de tine. Insä pe mine mä numesti rasist. Culegi informatii? Cine bä tu? Din ce ai scris imi ajunge sä-ti fac un tablou psiho-comportamental ducandu-mä pe arborele genealogic panä la bunicul täu bäi panaramä. Esti frustrat si negativist panä in mäduva oaselor. Stärile tale de anxietate (frica ta fatä de drogati, tigani, nazisti probabi si fatä de hipolamusii martieni invizibili) , te obligä sä-ti iei mäsuri de sigurantä. Probabil cä acelasi scop il are si briceagul din buzunarul täu, ca si pärul läsat in tocul usii, ori in rizurile tastaturii. Te vrei important si urmärit din convingerea cä NIMENI nu se intereseazä de tine! De aceea provoci si dai din gurä pe internet. Dacä tot nu te bagä nimeni in seamä incerci sä-ti faci dusmani pe aici.Aici ai siguranta, cä nu intalnesti fizic pe niciunul. Spune-mi, mai faci pipi seara in pat? Nu mi-e greu sä ajung in tarä rapid. Iau avionul si in douä ore iatä-mä acolo. Nu am vorbit aiurea. Vin , iti dau o bätaie si iti las restul drepturilor unui meci oficial de mma tie. Joci sah... Bäi provocatorule, nu sunt eu Bas Ruten, da nici tu Casparov. Cum joci tu sah din pläcere, asa am si eu hobiurile mele. Ai bägat tu cutitul in genunchiul unui drogat...Laudä-te gurä, cä ti-au curs pumnii ca apa pe Dunäre. Apropo, bäietii care te iau puternic iti plac de cand un romanas neaos ti-a spus sä privesti doar inainte, asa-i? E greu sä recunosti cä esti homosexual? Mai ales cä spui cä esti insurat. Cum il cheamä pe sotul täu?

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 23 2010, 10:25 AM
Mesaj #76

Membru
**

Citeaza (Cocolina @ Mar 23 2010, 10:11 AM) *
Fjord!daca copilul tau nu va cunoaste l romana cum crezi ca va fi viata lui,cum crezi ca se va integra el in societate?am crezut ca esti o persoana inteligenta,am mai citit ce ai scris dar prin asta m-ai dezamagit si ai dovedit ca nu esti tocmai o persoana cu valori morale si realista.Am crezut ca ,esti mai dezghetat si mentalitatea ta este open mind...dar prin faptul ca tu decizi apriori pt copilul tau limba pe care poate sau nu sa o invete si care ii va permite sa isi croiasca un drum in viata-nu pot decat sa fiu dezamagita.
Sa nu cunosti limba tarii in care te nasti,cresti si locuiesti e in primul rand un handicap,apoi o dovada de inchidere mentala si sociala...etc etc.
Uite,eu locuiesc in Italia,nu mi-s dragi italienii in mod deosebit,dar fetita mea merge aici la gradinita si ;desi vb perfect l romana a trebuit (normal!) s-o invat si l italiana,altfel ar fi ramas marginalizata si s-ar fi simtit exclusa din aceasta societate.De ce sa o privez de asa ceva,pt ca eu nu suport natia respectiva?Am avut multe de invatat SI de la ei,am descoperit lucruri noi,imi place sa fiu autodidacta,sa aspir la mai mult.chiar daca maine ma intorc acasa,eu si ea am acumulat o experienta care ne-a imbogatit,si in primul rand m-am respectat pe mine,pe ea.
Eu sunt ardeleanca si cunosc f bine realitatea de acolo,nu vb precum altii din auzite.Stiu ca fenomenul de irascibilitate starnit intre romani si unguri e palpabil si uneori umbla pe firul unei lame de cutit.dar te asigur ca cei care gresesc sunt tot ungurii,poate si din lipsa unei atitudini a romanilor care vor sa convietuiasca in pace cu toti.Dar nu se poate duce la nesfarsit o frustrare atavica pt ca nu au reusit sa ocupe sau sa ia in stapanire ce nu le apartine.!!!
Sentimentul acesta de frustrare,ura si manie am vazut ca e transmis din generatie in generatie.Caz concret:am 2 verisori -tata ungur si mama romanca:vb f rau l romana,la scoala au fost mereu lenesi si nu au stiut nici macar sa scrie corect in l romana-tot ei au pierdut.La randul lor au copii,ii invata l maghiara(sustinand ca e l lor materna desi mama e romanca).Au facut taraboi la primarie sa fie trecuti copiii ca nationalitate maghiara(desi nu sunt)sustinand in continuare ca ei sunt unguri.La fel nu suporta romanii,au in suflet numai mahnire,ura si o transmit mai departe copiilor lor.Acum spune-mi tu daca asta nu se poate numi frustrare,lipsa de bun simt si prostie ??
Stiu ca esti inrait fata de tot ceea ce tine de romani,de Romania...dar prin aceasta atitudine subiectiva nu faci decat sa confirmi parerea tuturor despre unguri in general.Si nu e corect fata de ei/noi,fata de tara care de bine de rau ti-a dat o paine,care iti da pana si libertatea de a o scuipa....daca tie ti se pare corect,moral...mie nu.

Am vrut sa spun (mea culpa daca nu s-a inteles exact) ca voi face acel copil oriunde, dar nu aici, va invata direct limba tarii respective si nu va avea de-a face cu tara in care m-am nascut eu. Cum naiba sa creasca aici si sa nu stie limba?? Si sotia mea exclude sa nasca aici si mai ales sa creasca un copil aici. Chiar daca avem cu ce, m-as imbolnavi de inima stiindu-mi copilul zilnic intr-o societate bolnava cum este cea romaneasca.
Ii inteleg pe ungurii de care povestesti si in locul lor as face tot posibilul sa ma mut in Ungaria, din pacate nu putem intotdeauna pocni din degete si sa se intample, dar nici nu inseamna ca trebuie sa ne resemnam.
Nu inteleg de ce si dumneata ai tras concluzia ca as fi ungur, am infirmat asta de mai multe ori. Toti de care stiu in arborele meu genealogic sunt nascuti in Muntenia.

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 23 2010, 10:32 AM
Mesaj #77

Membru
**

Citeaza (roman @ Mar 23 2010, 10:18 AM) *
Bäi prostule. Hai sä läsäm spirala asta a conflictului sä explodeze. Sä punem amprenta prostiei tale deasupra oricärei logici. Tu nu ai inteles cä nu sunt, nu am fost si nu voi putea deveni niciodatä Fritz, desi träiesc printre ei si pe marea lor majoritate o admir? Probabil cä-ti cer prea mult. Ti se trage de la sah. Ai invätat si tu niste aplicatii practice pe de rost. Spontaneitatea iti lipseste cu desävarsire. Repeti aceleasi lucruri bätand apa-n piuä. Stereotipic. Esti un bou pus la jugul propriilor tale chinuri. Un cretin care pentru o buzä spartä de un drogat, a pus mana pe un briceag si a injunghiat. Probabil parsiv ca "brazilienii" sau "sud-americanii" citati de tine. Insä pe mine mä numesti rasist. Culegi informatii? Cine bä tu? Din ce ai scris imi ajunge sä-ti fac un tablou psiho-comportamental ducandu-mä pe arborele genealogic panä la bunicul täu bäi panaramä. Esti frustrat si negativist panä in mäduva oaselor. Stärile tale de anxietate (frica ta fatä de drogati, tigani, nazisti probabi si fatä de hipolamusii martieni invizibili) , te obligä sä-ti iei mäsuri de sigurantä. Probabil cä acelasi scop il are si briceagul din buzunarul täu, ca si pärul läsat in tocul usii, ori in rizurile tastaturii. Te vrei important si urmärit din convingerea cä NIMENI nu se intereseazä de tine! De aceea provoci si dai din gurä pe internet. Dacä tot nu te bagä nimeni in seamä incerci sä-ti faci dusmani pe aici.Aici ai siguranta, cä nu intalnesti fizic pe niciunul. Spune-mi, mai faci pipi seara in pat? Nu mi-e greu sä ajung in tarä rapid. Iau avionul si in douä ore iatä-mä acolo. Nu am vorbit aiurea. Vin , iti dau o bätaie si iti las restul drepturilor unui meci oficial de mma tie. Joci sah... Bäi provocatorule, nu sunt eu Bas Ruten, da nici tu Casparov. Cum joci tu sah din pläcere, asa am si eu hobiurile mele. Ai bägat tu cutitul in genunchiul unui drogat...Laudä-te gurä, cä ti-au curs pumnii ca apa pe Dunäre. Apropo, bäietii care te iau puternic iti plac de cand un romanas neaos ti-a spus sä privesti doar inainte, asa-i? E greu sä recunosti cä esti homosexual? Mai ales cä spui cä esti insurat. Cum il cheamä pe sotul täu?

Incet, ca faci spume la tastatura. Nu cred in violenta, de-asta n-o sa cobor nici o flegma pana la nivelul tau. Doar ca proprietatea si integritatea mea corporala sunt sfinte. Si daca m-as fi speriat pe mine de frica, probabil i l-as fi infipt in inima, nu in genunchi. Ce sa-i faci...unii cu pumnii si amenintarile, altii cu mintea, de fiecare cum s-a milostivit divinitatea in care crede.

+Quote Post
Vizitator_Revolutionaru'.
mesaj Mar 23 2010, 10:50 AM
Mesaj #78

Guests

mie-mi plac desteptii care fac pe patriotii si urla batandu-se cu pumnul in piept ca maghiarii E rai. multi dintre ei habar neavand care e situatia in covasna si harghita. daca se face referendum in aceste judete si se aproba autonomia, de ce nu? cine esti tu de la bucuresti sa decizi pentru oamenii aia care traiesc acolo zi de zi. ce drept ai tu asupra lor? vor autonomie. s-o aiba care e problema. poate e mai bine. romanii conduc aceasta tara de 20 de ani si degeaba. asa ca mai bine dam tara ungurilor, poate o sa ne fie mai bine si noua si o sa avem si noi autostrazi si alte chestii de tari civilizate.

+Quote Post
Vizitator_roman.
mesaj Mar 23 2010, 10:56 AM
Mesaj #79

Guests

Citeaza (Fjord @ Mar 23 2010, 10:32 AM) *
Incet, ca faci spume la tastatura. Nu cred in violenta, de-asta n-o sa cobor nici o flegma pana la nivelul tau. Doar ca proprietatea si integritatea mea corporala sunt sfinte. Si daca m-as fi speriat pe mine de frica, probabil i l-as fi infipt in inima, nu in genunchi. Ce sa-i faci...unii cu pumnii si amenintarile, altii cu mintea, de fiecare cum s-a milostivit divinitatea in care crede.

Nu ai cum sä te cobori la nivelul unei flegme pentru cä nici nu te poti ridica deasupra ei. Ar fi nonsens sä spui cä ceea ce te contine este altceva decat forma unei flegme.Ceea ce nu denotä cä ai putea fi flegmatic.In nici un caz. Adevärul este cä ai o prgätire mediocrä, cä studiile le-ai terminat cu relatii, cä nu mai cunosti nici 7% din ceea ce odatä ai invätat, cä esti tipul perfect de fraierit si cä victimizezi continu.
Nu prea am timp, lucrez chiar la un referat privind conflictele interpersonale si intragrup. La tehnici si metode de deescaladare conflictuale. In limba germanä. Pentru mine ai fost modelul perfect. Modelul täu este cel al lui "Titircä buzä rece". Te incadrezi perfect. Nu le pot spune la nemti de "Titircä", cä-mi spun prusacii ästia cä isi bagä ceva in gura äluia... Nu stiu särmanii ce buze reci ai tu. Pentru cultura ta; Cu asta se ocupa Titircä. Dädea aiurea din gurä, doar ca sä il bage careva in seamä. Dupä ce o lua la bot de-i räceau buzele, dädea iarä din gurä sä le incälzeascä. A2 pe B4 en passant, domnisoarä...Dä-mi numele täu si te trec in referat. La bun. Asa ajungi si tu putin in Germania. Nu-ti mai räspund cä nu-mi termin lucrarea de diplomä din cauza ta...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 23 2010, 11:04 AM
Mesaj #80

Guests

CODE
mie-mi plac desteptii care fac pe patriotii si urla batandu-se cu pumnul in piept ca maghiarii E rai. multi dintre ei habar neavand care e situatia in covasna si harghita. daca se face referendum in aceste judete si se aproba autonomia, de ce nu? cine esti tu de la bucuresti sa decizi pentru oamenii aia care traiesc acolo zi de zi. ce drept ai tu asupra lor? vor autonomie. s-o aiba care e problema. poate e mai bine. romanii conduc aceasta tara de 20 de ani si degeaba. asa ca mai bine dam tara ungurilor, poate o sa ne fie mai bine si noua si o sa avem si noi autostrazi si alte chestii de tari civilizate.

OAMENI CARE BUBUIE DE.....

1)Eu sa zicem sunt dictator al unei tari. Asa ca invadez tara vecina , omor juma de populatie iar cealata jumatate fuge peste hotare apoi aduc 10 milioane de tarani de la mine din tara si ii improprietaresc in noua provincie proaspat cucerita.
2) Cer pace peste tot, fac pace, imi cer iertare cu lacrimi de crocodil blablabla apoi cer ca in marea mea marinimie sa se faca un referendum care sa decida soarta vechii tari (proaspata mea cucerire). Ca sa vezi chiar daca o parte fin refugiati s-au intors si au votat totusi cei 10 milioane de tarani (sa zicem chineti) au inclinat balanta si se declara unirea provinciei cu tara mama. URAAAAAA. Democratia a invins din nou. Toleranta, libertatea, dreptul la vot, progresismul, liberalismul blablabla.

Hai sa mai fac un mic scenariu. Un cersetor suna la usa. Deschizi si brusc te imbranceste si intra in casa impreuna cu nevasta si 15 copii. Le ceri frumos sa plece iar ei spun ca cel mai corect ar fi un referendum care sa hotarasca cine pleac si cine ramane. Cred ca nu e cazul sa continui....

Vezi matale, statul ne vrea prostii si nu ne invata sa gandim. Democratia si votul nu se aplica oricand , oriunde si pentru orice.
Eu zic ca Harghita si Covasna sunt proprietati cu acte in regula ale poporului roman cam ca un apartament. Nu se supune la vot a cui e apartamentul . Eventual se poate fura cu acte false sau se poate folosi forta pentru a se schimba proprietarul dar in nici un caz nu se supune la vot.

+Quote Post
Vizitator_2010.
mesaj Mar 23 2010, 11:18 AM
Mesaj #81

Guests

Citeaza (Musafir @ Mar 23 2010, 11:04 AM) *
Hai sa mai fac un mic scenariu. Un cersetor suna la usa. Deschizi si brusc te imbranceste si intra in casa impreuna cu nevasta si 15 copii. Le ceri frumos sa plece iar ei spun ca cel mai corect ar fi un referendum care sa hotarasca cine pleac si cine ramane. Cred ca nu e cazul sa continui....

Eu zic ca nu se stie sigur daca ala cu nevasta si 15 copii a fost ungurul la anul 900 sau romanul la anul 1200. A, ba se mai stie cate ceva, la 1330 despre Bogdan I de Maramures venit din Macedonia, la 1400 despre vlahii ajunsi chiar pana in Moravia. Eu zic ca nu e cazul sa continui, Musafire..

Nu existe dreptul celor dintai, ca nici unii n-au fost primii aici si intotdeauna populatiile s-au mixat (cu cateva exceptii notabile cum ar fi sasii). Limba si cultura te defineste ca etnie si poate ca-s secui sau ungur acum dar stramosii sa-mi fi fost daci sau celti sau vlahi. Conteaza prezentul, pretul la paine, coruptia, daca au facut copiii facultate, daca pot merge linistit pe strada fara sa-mi dea cineva in cap, daca pot bea o cafea dimineata sau ma pot juca cu nepotii.

+Quote Post
Vizitator_eu nu sunt musafir.
mesaj Mar 23 2010, 11:56 AM
Mesaj #82

Guests

Citeaza
Nu existe dreptul celor dintai, ca nici unii n-au fost primii aici si intotdeauna populatiile s-au mixat (cu cateva exceptii notabile cum ar fi sasii). Limba si cultura te defineste ca etnie si poate ca-s secui sau ungur acum dar stramosii sa-mi fi fost daci sau celti sau vlahi. Conteaza prezentul, pretul la paine, coruptia, daca au facut copiii facultate, daca pot merge linistit pe strada fara sa-mi dea cineva in cap, daca pot bea o cafea dimineata sau ma pot juca cu nepotii.

De ce ma rog nu exista dreptul celor dintai. Cine a hotarat asta si cand s-a votat democratic la nivel planetar chestiunea asta ca pe mine nu m-a anuntat nimeni.

Carpe diem.
Dupa mine potopul.
Sa uitam istoria ca sa o putem repeta. etc.etc.

Matale faci parte din curentul celor care sunt atei (chiar fara sa constientizeze) si in concluzie nu exista Dumnezeu, natiuni, religie, traditie, familie, istorie, obiceiuri. singurul lucru care conteaza la un om tras care s-a coborat proaspat din copac sunt instinctele si placerile lui animalice. Ti-ai ales probabil inconstient un alias care te caracterizeaza 2010. Te intereseaza doar prezentul aici acum azi tu sa iti bei cafeaua linistit nimic altceva nu exista , nu conteaza si nu te afecteaza.
Daca cedand Transilvania ungurilor tu iti poti bea cafeaua in liniste (adica fara razboi sau conflicte cu ungurii) ura asta e calea de urmat. Da populatiile s-au mixat adica dacii sau mixat cu romanii si rezultatul a mostenit drepturile si "proprietatile" dacilor. Daca s-au mixat ce ?? N-am inteles. Daca romanii sau mixat cu galii si apoi cu francii inseamna ca francezii au pierdut dreptul asupra Frantei?? Lasa lozincile si sloganurile si gandeste cu propriul cap. SUA este un mare mozaic practic daca s-ar porni autonomie etnica cred ca jumatate de america ar deveni ca pielea de leopard. In Germania sunt nu stiu cate milioane de turci, in franta milioane de magrebieni dar nu am vazut nici un singur referendum prin care sa zicem Bavaria sa devina stat autonom cu limba oficiala turca si religia de stat islam. Desi nu este exclus ca in curand sa vedem si de astea pentru ca lumea e plina de cozi de topor care pentru o cafea inistita sunt gata la orice compromis.

+Quote Post
Vizitator_nu sunt musafir.
mesaj Mar 23 2010, 11:59 AM
Mesaj #83

Guests

Apropo de faza ca nu exista dreptul celui dintai.

Spune asta unui evreu . Spune-i ca Israelul trebuie ras de pe harta pentru ca nu exista dreptul celui dintai. Pentru ca ei sustin ca s-au infiintat ca stat pe pamantul promis lor cu 3000 de ani in urma de un nene barbos. Ei spun ca au fost cei dintai sau cam asa ceva , oricum inaintea palestinienilor.

+Quote Post
Vizitator_Revolutionaru'.
mesaj Mar 23 2010, 12:10 PM
Mesaj #84

Guests

Citeaza (Musafir @ Mar 23 2010, 11:04 AM) *
CODE

OAMENI CARE BUBUIE DE.....

1)Eu sa zicem sunt dictator al unei tari. Asa ca invadez tara vecina , omor juma de populatie iar cealata jumatate fuge peste hotare apoi aduc 10 milioane de tarani de la mine din tara si ii improprietaresc in noua provincie proaspat cucerita.
2) Cer pace peste tot, fac pace, imi cer iertare cu lacrimi de crocodil blablabla apoi cer ca in marea mea marinimie sa se faca un referendum care sa decida soarta vechii tari (proaspata mea cucerire). Ca sa vezi chiar daca o parte fin refugiati s-au intors si au votat totusi cei 10 milioane de tarani (sa zicem chineti) au inclinat balanta si se declara unirea provinciei cu tara mama. URAAAAAA. Democratia a invins din nou. Toleranta, libertatea, dreptul la vot, progresismul, liberalismul blablabla.

Vezi matale, statul ne vrea prostii si nu ne invata sa gandim. Democratia si votul nu se aplica oricand , oriunde si pentru orice.
Eu zic ca Harghita si Covasna sunt proprietati cu acte in regula ale poporului roman cam ca un apartament. Nu se supune la vot a cui e apartamentul . Eventual se poate fura cu acte false sau se poate folosi forta pentru a se schimba proprietarul dar in nici un caz nu se supune la vot.
doamne ce tampenii legionare. unde ai vazut tu ma genocidu' ala. asta e in imaginatia astora cu spume la gura care vor ungurii spanzurati pe marginea drumului. istoria e relativa (fiind scrisa de invingatori) si e ISTORIE (trecut). important e ce avem in prezent si ce putem face sa fie bine si echitabil pentru cetatenii de azi. in epoca globalizarii, termenul de stat este invechit. statul si restrictiile sale (mai ales impozitele) franeaza dezvoltarea societatii. statul trebuie sa dispara ca entitate, si primul pas spre asta este faramitarea lui. deci fortza ungurilor! asta e evolutie!

+Quote Post
Vizitator_Vocea ratiunii.
mesaj Mar 23 2010, 12:14 PM
Mesaj #85

Guests

Citeaza (nu sunt musafir @ Mar 23 2010, 11:59 AM) *
Apropo de faza ca nu exista dreptul celui dintai.

Spune asta unui evreu . Spune-i ca Israelul trebuie ras de pe harta pentru ca nu exista dreptul celui dintai. Pentru ca ei sustin ca s-au infiintat ca stat pe pamantul promis lor cu 3000 de ani in urma de un nene barbos. Ei spun ca au fost cei dintai sau cam asa ceva , oricum inaintea palestinienilor.
ai zis bine: EI SPUN. poate cineva sa spuna 100% sigur ca au fost evreii primii?

scenariu (ca tot sunt la moda): sa zicem ca poporul rus moare aproape in totalitate, si raman 3 rusi pe pamant. in schimb celelalte popoare se inmultesc la greu. celelalte popoare nu ar trebui sa locuiasca in vastul teritoriu pentru ca teritoriul e al rusilor, nu? si cum mai sunt 3 rusi pe lume, e al lor smile.gif asa ca stau 3 rusi pe un teritoriu imens. super!

+Quote Post
Vizitator_nu sunt musafir.
mesaj Mar 23 2010, 12:49 PM
Mesaj #86

Guests

Citeaza
istoria e relativa (fiind scrisa de invingatori

Da , istoria e relativa. Americanii fiind invingatori au rescris istoria asa ca conform istoriei la Calugareni s-au batut diviziile blindate ale lui George Wasington cu hoardele pe camile ale lui Gingis han. A castigat George Bus cu 5 beri Ciuc la 4 nuci de cocos.

Bre lasati lozincile. Istoria nu e chiar asa de interpretabila cum ziceti voi. Cine a fost presedintele URSS in al doilea razboi mondial, ia ziceti voi repede primele 10 variante ca doar istoria este interpretabila.

Si apropo de exemplul cu cei trei rusi. Ca in viata nu exista doar alb sau negru adica nu exista numai dreptul primului sosit sau numai dreptul celui mai puternic aici si acum , e o combinatie dinamica intre factori de diverse tipuri. Suna misto , nu e asa, combinatie dinamica dar e real.

+Quote Post
Vizitator_Cineva.
mesaj Mar 23 2010, 03:36 PM
Mesaj #87

Guests

Citeaza (nu sunt musafir @ Mar 23 2010, 12:49 PM) *
Da , istoria e relativa. Americanii fiind invingatori au rescris istoria asa ca conform istoriei la Calugareni s-au batut diviziile blindate ale lui George Wasington cu hoardele pe camile ale lui Gingis han. A castigat George Bus cu 5 beri Ciuc la 4 nuci de cocos.

Bre lasati lozincile. Istoria nu e chiar asa de interpretabila cum ziceti voi. Cine a fost presedintele URSS in al doilea razboi mondial, ia ziceti voi repede primele 10 variante ca doar istoria este interpretabila.

Si apropo de exemplul cu cei trei rusi. Ca in viata nu exista doar alb sau negru adica nu exista numai dreptul primului sosit sau numai dreptul celui mai puternic aici si acum , e o combinatie dinamica intre factori de diverse tipuri. Suna misto , nu e asa, combinatie dinamica dar e real.
mai cap sec, istoria recenta logic ca e la indemana noastra. dar cea antica si medievala? ai vazut-o live pe CNN? ca atunci e discutabila partea cu poporul care a fost primul intr-un teritoriu (desi asta este o tampenie, deoarece nu erau restrictii la casatorii si rasa s-a corcit in decursul secolelor). istoria in anchititate si evul mediu era scrisa de cativa cronicari SPONSORIZATI de rege/imparat/domnitor/big kahuna... crezi ca scriau ce voiau ei?

+Quote Post
Vizitator_acelasi.
mesaj Mar 23 2010, 07:21 PM
Mesaj #88

Guests

Citeaza (2010 @ Mar 23 2010, 11:18 AM) *
Eu zic ca nu se stie sigur daca ala cu nevasta si 15 copii a fost ungurul la anul 900 sau romanul la anul 1200. A, ba se mai stie cate ceva, la 1330 despre Bogdan I de Maramures venit din Macedonia, la 1400 despre vlahii ajunsi chiar pana in Moravia. Eu zic ca nu e cazul sa continui, Musafire..

Asta cu Bogdan I venit din Macedonia e cea mai tare. Ai vazut tu intr-un film? Sau te pomenesti ca oi fi unul care propovaduia cu teoria migrationista prin anii 50, cand era in glorie si sinistra regiune autonoma? Da am scris cu litere mici! roesler, roesler

+Quote Post
Vizitator_1339.
mesaj Mar 23 2010, 09:24 PM
Mesaj #89

Guests

Citeaza (acelasi @ Mar 23 2010, 07:21 PM) *
Asta cu Bogdan I venit din Macedonia e cea mai tare. Ai vazut tu intr-un film? Sau te pomenesti ca oi fi unul care propovaduia cu teoria migrationista prin anii 50, cand era in glorie si sinistra regiune autonoma? Da am scris cu litere mici! roesler, roesler

nu roesler. cronici. vranje. pune mana pe-o carte

+Quote Post
Vizitator_Darkness616.
mesaj Mar 23 2010, 11:15 PM
Mesaj #90

Guests

Citeaza (Revolutionaru' @ Mar 23 2010, 10:50 AM) *

si care ma rog e norma de drept international care ar justifica un referedum strict in harcov, sau un referendum fix in satele majoritar romanesti, sau in cele majoritar unguresti sau orice alta impartire in afara de cea statala?

minoritatea de 20% romani din Covasna nu e un ghem de 100% romani intr-un colt al judetului? e amestecata peste tot acolo. Ce facem cu ei le facem referendum separat si avem sate cu jumate autonomie romaneasca jumate ungureasca?

e si afla ca am fost in harcov de aia vorbesc ca voi vedeti matematica unde sunt oameni

propui un model neimplementabil si sub nici o norma juridica international acceptabil

ca si daca ar fi un roman in Sf.Gheorghe ar fi dreptul lui sa intrebe "de ce facem referendum numa in arealul X? Trebe sa facem referendum in arealul Brasov, Bistrita, Salaj, Cluj etc?"
Ce faci il discriminezi pe saracu om apoi?

cum ungurii zic ca asta e tinutu secuiesc domne ca asa vrem noi, asa zic si romanii din restul Ardealului ca tot Aredealul e Ardeal si ca aci trebe facut referendum ca sa fie reprezentativ.

Cu sau fara Bucuresti tot aberati puternic si ca dovada daia v-au dat cu flit si cei din Vest.

In Serbia nu ati incercat-o cu Banatul lor? e cucu nu a iesit. De ce? Nu pentru ca vestici vezi doamne au ceva cu voi special...ca la cat lobby aveti in Vest...
Pur si simplu pentru ca nu aveti dreptate

Chestiile de aci nu au nici o legatura cu primu sau ultimu venit sau plecat ci cu starea de fapt si legile interne si internationale in vigoare

Daca aveti bulan, clociti de un razboi major sa se rescrie iar legile internationale aveti 50% sanse sa iesiti iar deasupra, desi personal nu vad cum ati putea sa driblati pe rand Slovacia, Austria, Romania, Ucraina si Serbia.
Dar e jocul vostru, il faceti cum credeti, cand vine momentul de dat cartile pe fata se vede ce a tras fiecare. Si daca aveti impresia ca dupa Trianon nu mai aveti ce pierde...e ganditi-va o data la minoritatea germana din V-NV Ungariei.

E vorba aia in romaneste (ca nu stu daca e romaneasca) "cine seamana vant culege furtuna".
Spor si minte

+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th October 2019 - 11:25 PM