IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Zborurile low-cost si siguranta calatoriei cu avionul, Mi-e frica sa zbor cu avionul
Vizitator_Ioana.
mesaj Aug 20 2008, 01:38 PM
Mesaj #1

Guests

Buna!

Ma uit acum la televizor la un accident cu un avion Spanair la Madrid. Tocmai saptamina viitoare urmeaza sa zbor la Paris cu un low-cost. Imi este foarte frica de zborul cu avionul! Pana in prezent am reusit sa ma descurc cu masina/trenul, dar anul asta, amicii au reusit (cu greu!) sa ma convinga sa mergem cu avionul in vacanta. Va fi primul zbor din viata mea (daca voi fi in stare sa ma duc la aeroport) si chiar acum a trebuit sa apara stirea asta.

Am mai citit pe forumuri, dar nu am inteles exact daca aceste companii low-cost folosesc doar avioane second-hand, scoase la vanzare de companiile "mari". Spanair este low-cost? Am gasit candva pe un forum un link catre un site unde puteai sa vezi detalii despre avonul cu care vei zbura, cati ani are, daca a fost implicat in accidente anterior.. Stie cineva care este site-ul. Si cum e cu avioanele low-cost? Mersi mult
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Tsunami.
mesaj Aug 20 2008, 01:55 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Ioana @ Aug 20 2008, 01:38 PM) *
Buna!

Ma uit acum la televizor la un accident cu un avion Spanair la Madrid. Tocmai saptamina viitoare urmeaza sa zbor la Paris cu un low-cost. Imi este foarte frica de zborul cu avionul! Pana in prezent am reusit sa ma descurc cu masina/trenul, dar anul asta, amicii au reusit (cu greu!) sa ma convinga sa mergem cu avionul in vacanta. Va fi primul zbor din viata mea (daca voi fi in stare sa ma duc la aeroport) si chiar acum a trebuit sa apara stirea asta.

Am mai citit pe forumuri, dar nu am inteles exact daca aceste companii low-cost folosesc doar avioane second-hand, scoase la vanzare de companiile "mari". Spanair este low-cost? Am gasit candva pe un forum un link catre un site unde puteai sa vezi detalii despre avonul cu care vei zbura, cati ani are, daca a fost implicat in accidente anterior.. Stie cineva care este site-ul. Si cum e cu avioanele low-cost? Mersi mult

no, nu-ti fa griji

low cost au alt regim de functionare, regii mai mici, folosesc aeroporturi mai ieftine, customer service mai putin
intr-un cuvant sunt mai eficiente.

accidentul se incadreaza altundeva.

daca vrei sa te sperii o sa continui cu explicatii. dar te amenint ca sunt paranoic.

eu calatoresc curent cu avionul.

daca mi-e frica?
da, un pic, dar la cat calatoresc eu, te obisnuiesti.

numai anul asta am calatorit asa:

toronto-frankfurt
frankfurt-paris
paris-nantes
nantes-paris
paris-frankfurt
frankfurt-cluj
bucuresti-frankfurt
frankfurt-paris
paris-nantes
nantes-paris
paris-frankfurt
dortmund-baneasa (low cost)
baneasa-dortmunt (low cost)
frankfurt-vancouver
vancouver-puerto vallarta (low cost cu un tantalau de pilot)
puerto vallarta-vancouver (low cost, alt tantalau)
vancouver-anchorage
anchorage-vancouver
vancouver-frankfurt

si o sa urmeze:
frankfurt-paris-nantes (2 avioane)
nantes-paris-frankfurt (2 avioane)
nantes-paris-bucuresti (2 avioane)
bucuresti-cluj
cluj-frankfurt
nantes-paris-teheran (2 avioane)
teheran-paris-nantes (2 avioane)
nantes-paris-new delhi (2 avioane)
new delhi-paris-nantes (2 avioane)
nantes-paris-bucuresti (2 avioane)

acu compara cu ce-ai tu de facut laugh.gif

no worries, n-o sa mori, iti garantez

+Quote Post
Vizitator_Ioana.
mesaj Aug 20 2008, 02:02 PM
Mesaj #3

Guests

Tsunami, multumesc de raspuns. Amicii mei fac misto de mine, eu am o senzatie de spaima uneori si in lift :-( Dar numai cand imi imaginez golul de sub cabina in timp ce urc. Bine asta nu se intampla decat foarte rar, sa nu credeti ca sunt o nebuna, dor cand ma gandesc. Dar in avion, cand pui mana pe "peretele" avionului si te gandesti ca la dreapta nu ai decat spatiul liber, e cam greu sa nu te gandesti.

Am mai citit pe forumuri si am vazut ca altii spun tocmai ca sunt recomandate Boeingurile mai vechi pentru ca sunt deja "testate" si nu mai produc "surprize" tehnice. In plus pilotii le cunosc destul de bine. Acum nici cu pilotii nu stiu cum e. Am citit ca pilotii romani sunt foarte buni, eu zbor cu o companie italieneasca. Pilotii italieni cum sunt?

+Quote Post
Vizitator_Musafir_calator.
mesaj Aug 20 2008, 02:07 PM
Mesaj #4

Guests

nu conteaza ca e o companie low-cost sau high-cost. Regulile de siguranta se aplica pentru toate companiile si toate zborurile. Ar fi interesant de stiut daca decizia ca o aeronava poate pleca sau nu intr-o calatorie este luata exclusiv de catre companie. Oricum, reducerea preturilor provine din alte directii (exemple: timpul de stationare al aeronavei in aeroport este redus; masa se plateste separat).

+Quote Post
Vizitator_Tsunami.
mesaj Aug 20 2008, 02:13 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Ioana @ Aug 20 2008, 02:02 PM) *
Tsunami, multumesc de raspuns. Amicii mei fac misto de mine, eu am o senzatie de spaima uneori si in lift :-( Dar numai cand imi imaginez golul de sub cabina in timp ce urc. Bine asta nu se intampla decat foarte rar, sa nu credeti ca sunt o nebuna, dor cand ma gandesc. Dar in avion, cand pui mana pe "peretele" avionului si te gandesti ca la dreapta nu ai decat spatiul liber, e cam greu sa nu te gandesti.

Am mai citit pe forumuri si am vazut ca altii spun tocmai ca sunt recomandate Boeingurile mai vechi pentru ca sunt deja "testate" si nu mai produc "surprize" tehnice. In plus pilotii le cunosc destul de bine. Acum nici cu pilotii nu stiu cum e. Am citit ca pilotii romani sunt foarte buni, eu zbor cu o companie italieneasca. Pilotii italieni cum sunt?

hon, fi fara grija ca totul este verificat.
eu am experiente proaste cu alitalia, dar asta DOAR referitor la customer service.

un avion n-are cum sa cada usor.
fiecare sistem principal este acoperit de 2-3 ori.
cand se intampla ceva e vorba de ceva grav, de 2-3 failures in lant, si asa ceva e rar intalnit.

da un search pe un aeroport international. du-te pe heathrow ca e cel mai mare si numara zborurile care decoleaza/aterizeaza pe zi. apoi inmulteste-le cu 365 sa ai o imagine pe an apoi inmulteste-le cu 10 (zece ani).
sa zicem ca ar fi un crash in 10 ani. acum fa probabilitatea ar trebui sa-ti dea 1:500,000, adica riscul sa se intample ceva e 0.0002%
ce zici?
ai sanse sa traiesti?

NU EXSITA boeingul e mai "bun". tot ce zboara trebuie sa fie "bun" altfel n-ar zbura, nu s-ar aproba sa aterizeze/decoleze.

fii fara grija si bucura-te de vacanta.

daca n-ai de ce sa te miri (ca e doar o coaja intre tine si exterior), mira-te ca tu si cu mine, chiar in momentul asta facem impreuna o calatorie gratuita in jurul soarelui. iti place? mai vrei?
culmea e ca nu-ti e frica. o fi din cauza mea?

sanatate si bucura-te

+Quote Post
Vizitator_Tsunami.
mesaj Aug 20 2008, 02:17 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Musafir_calator @ Aug 20 2008, 02:07 PM) *
nu conteaza ca e o companie low-cost sau high-cost. Regulile de siguranta se aplica pentru toate companiile si toate zborurile. Ar fi interesant de stiut daca decizia ca o aeronava poate pleca sau nu intr-o calatorie este luata exclusiv de catre companie. Oricum, reducerea preturilor provine din alte directii (exemple: timpul de stationare al aeronavei in aeroport este redus; masa se plateste separat).

musafirule s-o lasam pe ioana sa plece si-ti explic cum sta treaba.
decizia sta in mana capitanului. el poate decide, la citirea raportului daca e sigur sa impinga mansa sau nu.
mai am si alte ganduri, dar sincer as prefera sa le expun dupa ce vine ioana din concediu.

ioana, cand pleci?

+Quote Post
Vizitator_plici.
mesaj Aug 20 2008, 02:21 PM
Mesaj #7

Guests

Boeingurile NU sunt cele mai sigure avioane. Dimpotriva, daca vei verifica statisticile Airbus este mult mai in urma in ceea ce priveste numarul de accidente in care au fost implicate. Exista chiar modele de Airbus care au inregistrat pana acum 0 accidente. Hai sa-ti mai spun ceva. Zborurile intercontinentale se fac cu avioane cu 4 motoare (tocmai ca masura de siguranta). Ghici cine a inventat un avion de cursa lunga doar cu 2 motoare? Hmmm... Oare boeing? Dar de ce? Oare pentru ca este mai IEFTIN? Daca poti alege cu ce sa zbori, alege mereu AIRBUS.

+Quote Post
Vizitator_Ioana.
mesaj Aug 20 2008, 02:24 PM
Mesaj #8

Guests

Saptamana viitoare plec de pe Baneasa cu MyAir.

+Quote Post
Vizitator_Ioana.
mesaj Aug 20 2008, 02:27 PM
Mesaj #9

Guests

A.. si, te rog, spune orice. Oricum nu poate fi mai rau decat ce am vazut pe National Geographic la "Dezastre in aer" rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Tsunami.
mesaj Aug 20 2008, 02:31 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (plici @ Aug 20 2008, 02:21 PM) *
Boeingurile NU sunt cele mai sigure avioane. Dimpotriva, daca vei verifica statisticile Airbus este mult mai in urma in ceea ce priveste numarul de accidente in care au fost implicate. Exista chiar modele de Airbus care au inregistrat pana acum 0 accidente. Hai sa-ti mai spun ceva. Zborurile intercontinentale se fac cu avioane cu 4 motoare (tocmai ca masura de siguranta). Ghici cine a inventat un avion de cursa lunga doar cu 2 motoare? Hmmm... Oare boeing? Dar de ce? Oare pentru ca este mai IEFTIN? Daca poti alege cu ce sa zbori, alege mereu AIRBUS.

yeah, yeah, gimmie a break.

NU EXISTA un model MAI SIGUR decat altul pe baza statsiticii tale.
cand un avion se duce-n jos sunt foarte multe variabile in discutie.

eu zic ca avionul meu e cel mai sgur.
l-am costruit si sta in garaj.

toate celelalte aparate in uz au avut cel putin un eveniment. al meu n-are nici o buba.

rationament de 2 bani.

avioanele intercontinentale au de la 2 la 8 motoare, nu fix 4.

lasa fata-n pace

Citeaza (Ioana @ Aug 20 2008, 02:24 PM) *
Saptamana viitoare plec de pe Baneasa cu MyAir.

okay, scrie-ne impresiile la intoarcere si mai vin si eu cu cmpletari

concediu de vis (sa nu-ti uiti costumu de baie cu gandul la numarul motoarelor ohmy.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Tsunami.
mesaj Aug 20 2008, 02:34 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Ioana @ Aug 20 2008, 02:27 PM) *
A.. si, te rog, spune orice. Oricum nu poate fi mai rau decat ce am vazut pe National Geographic la "Dezastre in aer" rolleyes.gif

okay, in toate investigatiile pe care le-am urmarit, nu avionul a fost de vina, ci factorul uman.
cand pe om il scoti din rutina, atunci apar surprizele.

atat deocamdata. trebuie sa fie suficient pentru tine.

eu nu cred sa mai zbor vreodata cu low cost, anyway.
e prea inghesuiala si am incercat sa platesc in plus pentru a avea un loc dedicat. n-am avut ocazia.
daca e

+Quote Post
mesaj Aug 20 2008, 02:36 PM
Mesaj #12

Guests

mi-a placut comparatia: "daca n-ai de ce sa te miri (ca e doar o coaja intre tine si exterior), mira-te ca tu si cu mine, chiar in momentul asta facem impreuna o calatorie gratuita in jurul soarelui".

dar nu ma pot abtine sa fiu un pic malitios!

daca gravitatia e aceea care ne (men)tine la o distanta sigura de radiatia solara, tot gravitatia, bat-o vina, "zdrobeste" avionu. Dar e frumos acolo deasupra oceanului de "zapada"!

Ioana, o sugestie: cauta sa ocupi un loc cit mai "in fata". In timpul zborului, inerent, mai apar si variatii de presiune atmosferica care vor face ca avionul sa "oscileze" putin (f putin) pe directia de mers. Daca stai mai in fata, atunci le vei suporta aceste oscilatii mai bine. In al doilea rind, sa nu te mire daca avionul va oscila/trepida cind va strapunge stratul de nori (si la decolare si la aterizare). Este normal si sa nu te sperii.

+Quote Post
Vizitator_Tsunami.
mesaj Aug 20 2008, 02:42 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (Musafir_calator @ Aug 20 2008, 02:36 PM) *
mi-a placut comparatia: "daca n-ai de ce sa te miri (ca e doar o coaja intre tine si exterior), mira-te ca tu si cu mine, chiar in momentul asta facem impreuna o calatorie gratuita in jurul soarelui".

dar nu ma pot abtine sa fiu un pic malitios!

pai se putea sa nu strice cineva romantismul muncit de mine?

jeezus!

okay, ai castigat,

ioana, il luam si pe el?

mai ales ca mi-a placut explicatia cu locul in fata.

niciodata nu m-am gandit, dar are dreptate.

il luam?

+Quote Post
Vizitator_Adrian.
mesaj Aug 20 2008, 02:59 PM
Mesaj #14

Guests

"Zborurile intercontinentale se fac cu avioane cu 4 motoare (tocmai ca masura de siguranta). "
Pot sa contrazic un pic? Am zburat Amsterdam - Singapore 13 ore zbor continuu cu Airbus cu 2 motoare, cu KLM. Intr-adevar motoare imense. Ioana, stai linistita. Avionul este statistic cel mai sigur mijloc de transport.

+Quote Post
mesaj Aug 20 2008, 03:01 PM
Mesaj #15

Guests

nu refuz oferta, daca vorbim de calatoriile programate in viitorul apropiat pentru a vizita staii orbitale (si pe Luna). Din pacate companiile low-cost nu au inca oferte pe aceste destinatii!

Ioana, sa nu uit: verifica ca vei pleca de pe Baneasa! Nu mai tin minte exact, insa am citit ca Baneasa urmeaza sa fie "inchis" temporar pentru reparatii la pista. daca e adevarat atunci cred ca vei decola de pe Otopeni.

+Quote Post
Vizitator_MusafirR.
mesaj Aug 20 2008, 03:21 PM
Mesaj #16

Guests

MD-82 este un avion destul de vechi (~20 de ani avea cel implicat in accident).
Sigur, varsta avionului nu este decat o indicatie.
Totusi, companiile low cost se pot separa in 2:
- cele care au o flota noua si salveaza bani pe seama costurilor reduse de mentenanta (vezi WizzAir, RyanAir, etc cu medii de 5-6 ani)
- cele care au o flota veche si salveaza banii datorita cumpararii sau leasingului de avioane vechi (vezi BlueAir, cateva companii low cost non-europene, etc)

+Quote Post
Vizitator_Lili Marleene.
mesaj Aug 20 2008, 04:26 PM
Mesaj #17

Guests

Cred ca tuturor ne-a fost frica prima oara cu avionul. Si a doua oara, si a 5-a oara. rolleyes.gif Mie imi este teama la inceput, cand se dau explicatiile despre cum se foloseste masca de oxigen, vesta, etc. Atunci chiar mi-e frica, ma gandesc ca "daca n-ar fi nu s-ar povesti... ".
Dar statistic este cel mai sigur mijloc de transport. Si rapid, ceea ce e f convenabil cand pleci in concediu.

+Quote Post
Vizitator_Avionel.
mesaj Aug 20 2008, 05:02 PM
Mesaj #18

Guests

Nr. accidente raportat la numar de calatorii --> avionul este CEL MAI SIGUR MIJLOC DE TRANSPORT. Cel mai nesigur --> masina. Trenul si vaporul sunt la mijloc.

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Aug 20 2008, 06:05 PM
Mesaj #19

Guests

Daca te ai uitat la seria de pe national geographic - aircrash investigation.. atunci e de inteles sa ti fie frica smile.gif Eu am zburat de cateva zeci de ori.. si totul era ok pana cand am inceput sa ma uit la seria respectiva wink.gif

Cat despre boeing.. avionul ala cu 2 motoare ptr curse lungi pe care l au facut este B 777, si este unul dintre cele mai bune (si mai scumpe) avioane din lume (0 accidente in care macar o persoana si a pierdut viata). Din pacate este folosit mai mult de liniile asiatice de lux, si nu prea il vezi in Europa.
Daca ar fi sa aleg modelul cu care zbor, atunci as alege airbus A340, A330 sau boeing B777.

+Quote Post
Vizitator_Tsunami.
mesaj Aug 20 2008, 06:24 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Avionel @ Aug 20 2008, 05:02 PM) *
Nr. accidente raportat la numar de calatorii --> avionul este CEL MAI SIGUR MIJLOC DE TRANSPORT. Cel mai nesigur --> masina. Trenul si vaporul sunt la mijloc.

si stii de ce prefer masina?
pentru ca eu sunt la volan. eu imi iau riscurile, nu altcineva pentru mine (inginerul de bord, managerul de pista si pilotul)

judecand dupa statistici, trebuia sa am 3 accidende grave de masina si 2 majore de motocicleta.
nada. si am mers si peste 200.
la avion era s-o patesc de 2 ori

Citeaza (Lucian @ Aug 20 2008, 06:05 PM) *
Daca te ai uitat la seria de pe national geographic - aircrash investigation.. atunci e de inteles sa ti fie frica smile.gif Eu am zburat de cateva zeci de ori.. si totul era ok pana cand am inceput sa ma uit la seria respectiva wink.gif

Cat despre boeing.. avionul ala cu 2 motoare ptr curse lungi pe care l au facut este B 777, si este unul dintre cele mai bune (si mai scumpe) avioane din lume (0 accidente in care macar o persoana si a pierdut viata). Din pacate este folosit mai mult de liniile asiatice de lux, si nu prea il vezi in Europa.
Daca ar fi sa aleg modelul cu care zbor, atunci as alege airbus A340, A330 sau boeing B777.

heheee ai uitat 380-ul tongue.gif

la accidentele aviatice imi place sa ma uit sa descopar ce a condus la accident. numarul de morti nu ma impresioneaza. sunt un inginer de aeronave by training (sist. de propulsie adica sectiunea de motoare) si imi place sa fiu la curent. nu-mi place sa inghit tot ceea ce-mi dau altii

+Quote Post
Vizitator_Alex86.
mesaj Aug 20 2008, 06:41 PM
Mesaj #21

Guests

eu am zburat recent Buc - Palermo via Rome Fco si retur cu Alitalia
din cele 4 zboruri 3 au fost cu MD-82...avionul pare destul de vechi dar am vazut la Tarom un 737 care eramai rablagit decat astea

+Quote Post
Vizitator_Sadiq.
mesaj Aug 20 2008, 07:35 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Tsunami @ Aug 20 2008, 02:13 PM) *
hon, fi fara grija ca totul este verificat.
eu am experiente proaste cu alitalia, dar asta DOAR referitor la customer service.

un avion n-are cum sa cada usor.
fiecare sistem principal este acoperit de 2-3 ori.
cand se intampla ceva e vorba de ceva grav, de 2-3 failures in lant, si asa ceva e rar intalnit.

da un search pe un aeroport international. du-te pe heathrow ca e cel mai mare si numara zborurile care decoleaza/aterizeaza pe zi. apoi inmulteste-le cu 365 sa ai o imagine pe an apoi inmulteste-le cu 10 (zece ani).
sa zicem ca ar fi un crash in 10 ani. acum fa probabilitatea ar trebui sa-ti dea 1:500,000, adica riscul sa se intample ceva e 0.0002%
ce zici?
ai sanse sa traiesti?

NU EXSITA boeingul e mai "bun". tot ce zboara trebuie sa fie "bun" altfel n-ar zbura, nu s-ar aproba sa aterizeze/decoleze.

fii fara grija si bucura-te de vacanta.

daca n-ai de ce sa te miri (ca e doar o coaja intre tine si exterior), mira-te ca tu si cu mine, chiar in momentul asta facem impreuna o calatorie gratuita in jurul soarelui. iti place? mai vrei?
culmea e ca nu-ti e frica. o fi din cauza mea?

sanatate si bucura-te

Sistemele de siguranta NU sunt DUBLATE, sunt TRIPLATE. Este o chestie care tine de fiabilitate si de legile de vot majoritar. Daca din 2 se strica una... ce concluzii tragi ? alba-neagra.. la avioanele actuale nu e permis.
Pana la urma poti "scapa" in urma unui zbor Paris -NY si sa o mierlesti in 1 ora de la aterizare in urma unui accident trombotic. Un mc cheag.... lipsa de miscare... vezi... nu ai mierlit-o in avion !

+Quote Post
Vizitator_Tsunami.
mesaj Aug 20 2008, 07:58 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Sadiq @ Aug 20 2008, 07:35 PM) *
Sistemele de siguranta NU sunt DUBLATE, sunt TRIPLATE. Este o chestie care tine de fiabilitate si de legile de vot majoritar. Daca din 2 se strica una... ce concluzii tragi ? alba-neagra.. la avioanele actuale nu e permis.
Pana la urma poti "scapa" in urma unui zbor Paris -NY si sa o mierlesti in 1 ora de la aterizare in urma unui accident trombotic. Un mc cheag.... lipsa de miscare... vezi... nu ai mierlit-o in avion !

stiu asta eu n-am scris "de siguranta". n-are rost sa intram aici in detalii.

revin cu amanunte dupa ce vine ioana din concediu

+Quote Post
Vizitator_aviation_enthusiast.
mesaj Aug 20 2008, 09:34 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (plici @ Aug 20 2008, 02:21 PM) *

Tot ce ai spus mai sus nu tocmai corect:

1. Nu e atat de simplu pe cat pare sa faci o asemenea statistica, sunt multe variabile in joc (nr. total de avioane livrate, numarul de ore de zbor, vechimea, numarul de cicluri de aterizare/decolare). O statistica intersanta este aici: http://www.boeing.com/news/techissues/pdf/statsum.pdf.
Vei vedea acolo ca sunt avioane ale ambelor companii care au o rata mare de implicare in accidente (B737 sau A320 de exemplu) cum se asemenea ambele companii au tipuri de avioane care nu au provocat nici macar o victima pana acum pe motive de accident/mechanical failure (B777, B767 sau A330, A340).

2. Ambele companii au avioane cu numai 2 motoare care fac curse transcontinentale. Pentru a intelege putin industria aviatica trebuie sa stii ca avioanele nu se fac cu 2, 3 sau 4 motoare pe movive de pret (sa fie mai ieftin) si ce motive de acoperire a cererii diferitelor segmente de piata. De exemplu nu ai pune un A340 (peste 300 de pasageri, 4 motoare) sa zboare de la Bucuresti la Paris asa cum nu ai pune un B737 (in jur de 120-150 pasageri) sa zboare de la Londra la New York. Companiile comanda avioanele in fucntii de previziunile de trafic pe anumite rute pentru a satisface un un parametru vital: load factor. LF mare = profit, LF mic = vezi Alitalia.
Acum, trebuie sa stii ca avioanele cu 2 motoare nu pot executa zbouri transatlantice/pacifice fara a avea o certificare care se cheama ETOPS (vezi aici: http://en.wikipedia.org/wiki/ETOPS). Ambele companii au avioane certificate ETOPS (B757, B767, B777 sau A310, A320, A330). Avioanele cu 4 motoare se folosesc cam pe acealeasi rute cu cele cu 2 motoare, doar ca ele avand capacitate mai mare, sunt anumite rute unde sunt solutia optima - A380, cel mai mare avion cu 4 motoare azi, zboara numai rute precum Londra-Singapore, sau Singapore-Sydney.
Cu toate acestea, tot avioanele cu 2 motoare duc greul azi (B737, B757, B777, A330, A320).

Sper ca te-am lamurit putin...

M

+Quote Post
Vizitator_Minnesota.
mesaj Aug 21 2008, 06:27 AM
Mesaj #25

Guests

"Dezastre in aer" a fost o serie pe care am urmarit-o si eu cu mare interes. Nu stiu care a fost criteriul dupa care au fost selectate accidentele, dar sunt doua chestiuni care mi s-au parut foarte incurajatoare. In primul rand este vorba despre aparitia simultana a mai multor factori care au dus la accident. Desigur, de fiecare data a existat o cauza principala, dar ea singura nu ar fi dus la dezastru. La sfarsitul unor episoade chiar stai sa te intrebi cum dracu de a fost pozibil sa "se potriveasca" atatea chestii nasoale in acelasi timp? Care era probabilitatea? Mica desigur. Dar, vorba aia, si la Loto e cineva care castiga.

Ce mi-a mai marit mie increderea in zborul cu avionul au fost cazurile in care desi situatia parea absolut fara iesire, capitanii au reusit sa aduca totusi la sol avioanele. Sunt acolo fapte de eroism as zice. Oameni cu un sange rece incredibil si o tarie de caracter formidabila. Imi amintesc de 2 cazuri in special. Primul o cursa scurta, parca SUA (continentala) - Hawai, in care o bucata din partea de sus a fuselajului s-a desprins in zbor. Ingrozitor. Al doilea caz a fost la fel de dramatic. Nu-mi mai amintesc exact detaliile, era un avion care din cauza defectarii sistemului hidraulic parca nu mai reusea sa controleze directia. Comandantul (era un asiatic) s-a folosit atunci de coborari bruste si apoi ridicari prin cresterea portantei pentru a stabiliza avionul. Bine, eu nu ma pricep sa explic, dar cazul a fost absolut incredibil, as fi pariata oricat ca avionul ala nu a mai ajuns intreg la sol. si totusi a facut-o.

Ce mi-a ramas in minte, ca o concluzie incurajatoare a acestui serial, este o declaratia a unui responsabil de securitatea aviatica care spunea: "Nu vom putea niciodata sa prevenim producerea unor astfel de catastrofe, dar datoria nostra este sa ne asiguram ca odata identificata cauza unui accident nu se va mai prduce un altul care sa se datoreze aceleiasi defectiuni. Si intradevar, adeseori, atunci cand in urma investigatiei (care dureaza insa ani) s-a descoperit o eroare de proiectare sau un factor de risc major, au fost schimbate reglementarile internationale, companiile producatoare fiindobligate sa modifice/adapteze aeronavele in functie de noile norme de siguranta.

Ce ma ingrijoreaza insa pe mine acum, mai mult, este "aglomerarea" spatiului aerian si depasirea capabilitatilor controlorilor de trafic de a face fata dirijarii acestuia. Ma gandesc de exemplu la Heathrow. Cate avioane trebuiesc dirijate intr-o ora in spatiul aerian al acelui aeroport. Stiu ca meseria de controlor de trafic aerian este considerata printre cele mai dificile si solicitante din lume. Din pacate (Ioana sa nu citesti in continuare! :-) in urma incidentului de pe Baneasa cu avionul care a lovit masina de interventie tehnica, s-a scris si despre controlorii de la Baneasa, cum ca ar fi de fapt angajati pe relatii si ar fi slab pregatiti profesional.

Tsunami se pare ca te pricepi destul de bine la domeniul asta. Nu "dai ceva din casa" si despre controlorii de trafic? :-)

+Quote Post
Vizitator_Tsunami.
mesaj Aug 21 2008, 07:05 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Minnesota @ Aug 21 2008, 06:27 AM) *
Tsunami se pare ca te pricepi destul de bine la domeniul asta. Nu "dai ceva din casa" si despre controlorii de trafic? :-)

dupa mine nu cred ca "aglomerarea" e ceva care sa ne sperie acum.
TOT ceea ce se poate programa, testa, verifica inainte, are sanse minime de "failure"

ceea ce ma ingrijoreaza zilele astea sunt pretul petrolului si deciziile financiare care duc la "aglomerarea" personalului din aviatie. nu ma refer aici la personalul de zbor, la piloti ci la toti ceilalti care contribuie la siguranta unui zbor.

acum insa ma intereseaza ca ioana sa aibe un concediu linisitit. mai multe amanunte, din ceea ce consider eu, peste o saptamana.

si mi-as dori si eu sa am incredere in piloti asa cum ai tu.
problema e ca daca ajung sa ma bazez pe deciziile lor, e deja grav.
dupa mine ei nu sunt mai mult de niste soferi de autobuz.
as fi mult mai linistit daca as stii ca soferul meu a pilotat un mig inainte sau un avion de acrobatie. din pacate n-am cum sa am informatia asta. si asa cum tu ai vazut cum un pilot a adus avionul la sol, tot asa toate investigatiile pe care le-am urmarit au avut la baza o eroare umana, nu de putine ori vina pilotului, care insa realitatea l-a dus dincolo de un zbor de rutina; cat totul se petrece cform procedurii sunt foarte linistit.
asta-i motivul pentru care atunci cand am posibilitatea (aproape mai tot timpul), imi aleg un scaun la geam, de regula in spatele aripii si urmaresc (de fapt filmez decolarea si aterizarea), fiecare etapa inaintea manevrelor de decolare/aterizare. cand am posibilitatea, urmaresc si alimentarea avionului. paranoic, ce mai!
filmarea o fac pentru cazul in care "ceva" ar merge rau, ca evidenta. urmaresc checking-ul comenzilor de pe aripa, "ascult" motorul etc.
decolarea mi se pare de departe cea mai critica manevra. odata ajuns la 200-300m cand se reduce "gazul" totul ar trebui sa fie mult mai sigur

sanatate

+Quote Post
Vizitator_Aeroflot.
mesaj Aug 21 2008, 07:55 AM
Mesaj #27

Guests

http://www.airfleets.net/home/

Se poate vedea (dupa serial number) varsta unui avion, companiile care l-au detinut, etc.

Un exemplu: Una din aeronavele SAAB ale Carpatair tongue.gif

http://www.airfleets.net/ficheapp/plane-s20-13.htm

+Quote Post
Vizitator_Marian.
mesaj Aug 21 2008, 08:35 AM
Mesaj #28

Guests

Si eu m-am uitat la seria de pe national geografic si sunt intru totul de acord cu Minnesota, si mie mi-a dat mai multa incredere decat teama de avioane desi multe dintre ele s-au sfarsit tragic, probabil si modul de a face aceste documentare e facut astfel incat sa incerce sa aduca si partea pozitiva a lucrurilor in lumina. Cert e ca la un avion de 20 de ani daca este o problema mecanica este exclusiv de mentenanta, nemaiputand fi vorba de proiectare sau constructie a lui, asa ca modelul avionului e mai putin important. Oricum industria aeronautica merge pe un fir de ata din punct de vedere al increderii oamenilor asa ca daca s-ar crea o impresie ca o linie aeriana sau un avion ar fi problematic ar iesi din business imediat.

De fapt si spanair astia exista o mare posibilitate sa dea faliment (eu cred ca vor da). Multe linii aeriene au dat faliment (sau au fost absorbite de altele) in urma unor accidente (colaborate cu alte eveminente). Iar in perioada asta a preturilor uriase la carburant si a receisunii un accident mareste drastic probabilitatea falimentului.

In 2005-2006 UE a creat o lista cu companii agreate pentru transport in cadrul uniunii, si eu zic ca rezultatele se vad, acesta fiind in europa cel mai grav accident in ultimii 2 ani cred, in timp ce in asia, america de sud, africa frecventa e mult mai deasa.

+Quote Post
Vizitator_Cristinita.
mesaj Aug 21 2008, 08:45 AM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Lucian @ Aug 20 2008, 06:05 PM) *

La capitolul Dezastre in aer si Aircrash investigation, cred ca exista o sansa sa supravietuiesc in cazul in care ar avea loc un asemenea eveniment. M-a convins efortul pilotilor...smile.gif

+Quote Post
Vizitator_pancake.
mesaj Aug 21 2008, 08:59 AM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Cristinita @ Aug 21 2008, 08:45 AM) *
La capitolul Dezastre in aer si Aircrash investigation, cred ca exista o sansa sa supravietuiesc in cazul in care ar avea loc un asemenea eveniment. M-a convins efortul pilotilor...smile.gif

Sunt de acord cu tine Cristinita. Nu-l inteleg pe Tsunami care ii numeste pe piloti "soferi de autobuz" care habar nu au ce sa faca daca se aprinde un semnal de avarie. Nici vorba de asa ceva. Pilotii trebuie sa treaca printr-o selectie riguroasa, participa la traininguri, si la simulator exerseaza tot felul de scenarii negative. Iar orice pilot peste 40 de ani cu siguranta a trecut prin cateva situatii dificile care i-au imbogatit cu atat mai mult exprienta. Si nu in ultimul rand, in fiecare avion exista un manual pe care il folosesc in caz de urgente, in care sunt descrise exact toate manevrele ce trebuie efectuate in caz de defectiuni.

+Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th October 2019 - 01:14 PM