IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

7 Pagini V  « < 5 6 7  
Reply to this topicStart new topic
> Zborurile low-cost si siguranta calatoriei cu avionul, Mi-e frica sa zbor cu avionul
Vizitator_4WD.
mesaj Dec 5 2010, 08:42 AM
Mesaj #181

Guests

Citeaza (dani @ Dec 8 2008, 08:45 AM) *
Salut, sper sa nu ma bag aiurea, insa am si eu o parere, nam zburat prea mult cu avionul , am doar 2 zboruri la activ, ca pasager bineinteles:), vad ca pe aici majoritatea sunt de parere ca avionul e cel mai sigur mijloc de transport, sau sfaturi de genu zburati cu avionul nu o sa patiti nimic etc........fratilor daca puteti evitati transportul cu avionul. Sunt unii pe care nu ii intereseaza catusi de putin soarta altora care au pierit din cauza unora care nu vor altceva decat sa-si scoata banu.....Zborul cu avionul nu prezinta absolut nici o siguranta , din momentul decloari pana la aterizare viata ta depinde de niste oamenii care nu vor altceva decat sa aibe bani!!!
Cat despre faza cu " avionul cel mai sigur mijloc de transport , asta e cea mai mare vrajeala " de ce? tot ca sa le iasa lor banu!!!!!
Nu am prea multe cunostiinte in acest domeniu , dar poate sunt unii printre voi care stiu de cazu in care un avion sa prabusit la verona ( italia ) ...de ce? era iarna si din cate am auzit si eu iarna inainte de decolare se da cu o solutie ceva pe aripi ca sa nu inghete sau ceva de genu.......hopa mirare nu sa dat cu acea solutie ...de ce? pentru ca un nehalit na vrut sa plateasca acel serviciu in valoare de 1000 euro, (poate gresesc la suma , dar cauza e sigura). Imi pare rau sa va spun dar cand aud de un caz ca asta nu ma mai intereseaza ca se intampla odata la 5-6 ani , ma gandesc la saracii oamenii care au murit din cauza unui nenorocit, si sunt multe asfel de cazuri.... E parerea mea , eu unu o sa incerc sa evit cat mai mult acest mijloc de transport, si ca sfat e bine in viata sa nu depinzi niciodata de altii... si daca nu poti sa eviti lucru asta incearca , ca el sa nu iti afecteze viata prea mult!!!!!

Ce zici tu e total gresit, daca te intereseaza nu se da cu nici o solutie pe aripi ca sa nu inghete, exista un buton numit "Anti-Ice
sau "Wind-anti-ice" cum la masinadezgheti geamul din spate, asa si la avion dezgheti aripa, nu mai comenta daca nu sti.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_4WD.
mesaj Dec 5 2010, 08:49 AM
Mesaj #182

Guests

Citeaza (Andu @ Jul 18 2010, 11:10 PM) *
Scuze ca postez in topicul asta vechi, dar nu am gasit nici unul mai potrivit. As vrea sa stiu daca a zburat cineva de pe aici cu un Concorde vreodata. Am destul de putine zboruri la activ cu 737, A320, MD-11, Fokker 70. Am un mare regret ca nu am reusit sa zbor cu un Concorde. Am inteles ca toate au fost retrase dupa accidentul din 2000. Imi pare rau ca nu voi avea niciodata in viata ocazia de a zbura cu un supersonic. Asa ca mi-ar placea sa stiu cum era in Concorde daca cineva a zburat cu el. Eu nu am intalnit pana acum pe nimeni.

Nu am zburat cu el, dar iti pot spune de ce a fost retras.

Dupa cum sti Concorde era un avion de linie supersonic care depasea campul sonic (1000 km/h). A fost retras pentru ca americanii erau ofticati, bineinteles, si au decis sa vina ei cu nu stiu ce propuneri cum ca acel avion este prea modern pentru secolul al-XXI-lea si asa a fost scos, dar Air France inca mai are unu intr-un hangar.

+Quote Post
Vizitator_Airoplan.
mesaj Dec 5 2010, 09:54 AM
Mesaj #183

Guests

Citeaza (4WD @ Dec 5 2010, 08:42 AM) *
Ce zici tu e total gresit, daca te intereseaza nu se da cu nici o solutie pe aripi ca sa nu inghete, exista un buton numit "Anti-Ice
sau "Wind-anti-ice" cum la masinadezgheti geamul din spate, asa si la avion dezgheti aripa, nu mai comenta daca nu sti.

Mai, cum dai tu verdictul! De "Ground De-icing/Anti-icing" ce stii, maibinestiutorule?
Eu aflasem dintr-o carte ca sunt obligatorii inainte de start pe timp de iarna si ca-s intr-adevar scumpe si energofage.. adica, atunci cand sunt necesare, apar inevitabil intarzieri la decolare.
Uite, afla si tu: International Civil Aviation Organization, Air Navigation Bureau (ANB) - AIRCRAFT GROUND DE-ICING/ANTI-ICING OPERATIONS

+Quote Post
Vizitator_Corectie.
mesaj Dec 5 2010, 10:10 AM
Mesaj #184

Guests

Citeaza (Airoplan @ Dec 5 2010, 09:54 AM) *
Mai, cum dai tu verdictul! De "Ground De-icing/Anti-icing" ce stii, maibinestiutorule?
Eu aflasem dintr-o carte ca sunt obligatorii inainte de start pe timp de iarna si ca-s intr-adevar scumpe si cronofage. atunci cand sunt necesare, apar inevitabil intarzieri la decolare.
Uite, afla si tu: International Civil Aviation Organization, Air Navigation Bureau (ANB) - AIRCRAFT GROUND DE-ICING/ANTI-ICING OPERATIONS

..or fi probabil si energofage, dar ma refeream la timp.
Scuze!

+Quote Post
Vizitator_4WD.
mesaj Dec 5 2010, 06:47 PM
Mesaj #185

Guests

Citeaza (Airoplan @ Dec 5 2010, 09:54 AM) *
Eu aflasem dintr-o carte ca sunt obligatorii inainte de start pe timp de iarna si ca-s intr-adevar scumpe si energofage.. adica, atunci cand sunt necesare, apar inevitabil intarzieri la decolare.

Aha, si ex: "Daca dau cu apa pe aripi, la decolare ce ar sa se intample?" Apa dispare la ce viteza are avionul.

Ei, daca dai cu o solutie pe aripi, nu crezi ca si aia dispare in 2 secunde de la decolare?

Acea solutie de care se vede ca tu habar nu ai, se introduce ca benzina intr-un rezervor special si atunci in zbor cand sa pus putina zapada pe aripi/motoare activezi acel buton.
Dar macar nu mai posta in apararea lui "Vizitator_fricosdezboruri".

Daca crezi ca sti mai bine ca mine inseamna ca esti si tu pilot, desi nu cred.

+Quote Post
Vizitator_Airoplan.
mesaj Dec 5 2010, 07:07 PM
Mesaj #186

Guests

Citeaza (4WD @ Dec 5 2010, 06:47 PM) *
Aha, si ex: "Daca dau cu apa pe aripi, la decolare ce ar sa se intample?" Apa dispare la ce viteza are avionul.

Ei, daca dai cu o solutie pe aripi, nu crezi ca si aia dispare in 2 secunde de la decolare?

Acea solutie de care se vede ca tu habar nu ai, se introduce ca benzina intr-un rezervor special si atunci in zbor cand sa pus putina zapada pe aripi/motoare activezi acel buton.
Dar macar nu mai posta in apararea lui "Vizitator_fricosdezboruri".

Daca crezi ca sti mai bine ca mine inseamna ca esti si tu pilot, desi nu cred.

Dupa ce ca esti prost informat mai esti si agresiv pe deasupra.
Am afirmat eu undeva ca n-ar exista si posibilitatea de "dezghetare" in timpul zborului? Nu cred. Eu ti-am oferit un contraargument la raspunsul tau fals si nepoliticos dat unui alt utilizator, care auzise el ce auzise. Chiar daca acel utilizator o fi avand in general teama de a zbura cu avionul, faptul ca tu spui niste prostii mai mari ca tine si ti le sustii doar cu aroganta si cu pretentii de pilot nu-i va indeparta in nici un caz temerile.
Daca esti intr-adevar pilot, avem un motiv in plus sa nu avem incredere in masurile de siguranta ale unor companii aeriene. Atat de infatuat in ignoranta lui nu are voie sa fie nici macar un pilot amator.

Da un sarci si uita-te ce metode exista, atat la sol, cat si in aer. Dupa ce te-ai edificat vin-o si povesteste-ne cum e cu solutiile de isopropanol glicol, la ce fel de avioane se foloseste metoda asta si din ce conisderente.

Si mai informeaza-te si despre problemele cu care s-ar confrunta un avion care ar decola cu fuselajul acoperit de gheata sau zapada.. si-n general, inainte de a insulta si face pe desteptul verifica daca ai tu insuti habar despre ce vorbesti.

+Quote Post
Vizitator_Mircea.
mesaj Jul 19 2011, 06:11 PM
Mesaj #187

Guests

Citeaza (plici @ Aug 20 2008, 02:21 PM) *
Boeingurile NU sunt cele mai sigure avioane. Dimpotriva, daca vei verifica statisticile Airbus este mult mai in urma in ceea ce priveste numarul de accidente in care au fost implicate. Exista chiar modele de Airbus care au inregistrat pana acum 0 accidente. Hai sa-ti mai spun ceva. Zborurile intercontinentale se fac cu avioane cu 4 motoare (tocmai ca masura de siguranta). Ghici cine a inventat un avion de cursa lunga doar cu 2 motoare? Hmmm... Oare boeing? Dar de ce? Oare pentru ca este mai IEFTIN? Daca poti alege cu ce sa zbori, alege mereu AIRBUS.

Doamna, alegeti mai bine Tupolev 204, Saab 2000 sau Iliusin 96, daca puteti. Goaglati un pic si o sa intelegeti de ce. Zero accidente mortale in operare. Restul sunt povesti frumoase cu americani si occidentali superdestepti.

+Quote Post

7 Pagini V  « < 5 6 7
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd October 2019 - 03:38 PM