IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> cum imi apar interesele de incompetenta Politiei Economice din Bucuresti?
E.Nigma
mesaj Jan 3 2011, 01:22 PM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 3-January 11
Utilizatorul numarul: 25 256

Buna ziua,

Am facut de curind o plingere impotriva unei firme in care povesteam ca nu am primit bon fiscal pentru serviciile furnizate si ceream sa mi se confirme ca firma respectiva are autorizatie sa vind produse in Romania (in conditiile in care exista doar un magazin on-line).

Acum, onor Politia economica ma tot convoaca la dat declaratii si facut "reconstituiri", cind cazul este unul de manual: orice cetatean al Romaniei ar trebui sa poata face o plingere impotriva oricarui agent economic iar "organele" sa fie capabile sa cerceteze singure cazul, ca de-aia sunt platite din bani publici.

Adica, daca eu - platitor de impozite si taxe in Romania - fac o sesizare legata de o covrigarie/ un magazin de cartier si spun ca acolo nu primesc bon fiscal pentru serviciul prestat/bunul achizitionat sau am un dubiu legat de autorizatia de functionare, Polita (mai ales cea Economica) ar trebui sa stie ce intrebari sa puna si ce legi sa invoice atunci cind dispunde verificarile necesare. Ce mare scofala? E cel mai banal caz de evaziune fiscala.

Intrebarea mea este: cum ma pot proteja de incompetentii de la politia economica, sessizez direct DGA sau ma adresez sefului insitutiei mai sus-numite?
Go to the top of the page

+Quote Post
kin3zu78
mesaj Jan 3 2011, 03:36 PM
Mesaj #2

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 15
Inscris: 10-June 08
Utilizatorul numarul: 1 122

Nu poti !! Pentru ca aici e tara " orice este posibil" !! Eu ma judec cu o firma de 1 an pentru suma de 75.000 lei si la termenul de judecata din septembrie s-a amanat pentru a 2 oara ca onor firma respectiva nu avea angajat avocat , iar urmatorul termen s-a dat 09.02.2011. Respectiva firma sta cu banii mei fara sa plateasca dobanda iar eu ma imprumut in stanga si in dreapta ca sa achit datoriile sad.gif
Go to the top of the page

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th July 2019 - 01:19 AM