IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Agentiile de recrutare sunt o mare pacaleala
Vizitator_alin.
mesaj Oct 23 2008, 12:47 PM
Mesaj #1

Guests

Cica ofera siguranta, rapiditate, seriozitate si bineinteles slujba potrivita pentru tine. Ce minciuni!

Iti pierzi vremea cu ei, le faci o baza de date sa aiba cu ce se lauda. M-au sunat dupa un an sa-mi spuna de slujbe la care nu m-as duce nici impuscat. Au ignorat ce am scris in cv si ce imi doresc de la un job. Au joburi atragatoare pe site, doar sa te atraga sa-ti depui cv-ul la ei.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_moris.
mesaj Oct 24 2008, 09:00 AM
Mesaj #2

Guests

eu nu am incercat sa apelez la vreo agentie si nici nu cred ca o sa o fac prea curand. Pot fi unele firme serioase pe piata, dar habar nu am care sunt. Nu prea am vazut discutii despre ele.

+Quote Post
Vizitator_ana.
mesaj Oct 25 2008, 07:34 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (alin @ Oct 23 2008, 12:47 PM) *
Cica ofera siguranta, rapiditate, seriozitate si bineinteles slujba potrivita pentru tine. Ce minciuni!

Iti pierzi vremea cu ei, le faci o baza de date sa aiba cu ce se lauda. M-au sunat dupa un an sa-mi spuna de slujbe la care nu m-as duce nici impuscat. Au ignorat ce am scris in cv si ce imi doresc de la un job. Au joburi atragatoare pe site, doar sa te atraga sa-ti depui cv-ul la ei.

HTML
<a href="http://forum.hotnews.ro/index.php?act=Post&CODE=02&f=6&t=458&qpid=6799">doc</a>

+Quote Post
tsunami
mesaj Oct 26 2008, 07:15 PM
Mesaj #4

Sir Tsunami

Grup: Membri
Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (alin @ Oct 23 2008, 01:47 PM) *

agentiile publicitare sunt furnizorii firmelor. tu, ca individ esti numai rosia pe care o vinde taranul (agentia) cumparatorului (compania care are nevoie de tine).

bineinteles ca iti promit luna de pe cer. cu cat au mai multi in fisierele lor, cu atat probabilitatea sa faca bani e mai mare.
dar e fals ca ei cauta de munca pentru tine (in afara cazului in care-ti cer tie explicit bani pentru asta). ei cauta cat mai multi clienti carora sa le vanda serviciile tale.

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_tot eu.
mesaj Oct 26 2008, 08:22 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (tsunami @ Oct 26 2008, 07:15 PM) *
agentiile publicitare sunt furnizorii firmelor. tu, ca individ esti numai rosia pe care o vinde taranul (agentia) cumparatorului (compania care are nevoie de tine).

bineinteles ca iti promit luna de pe cer. cu cat au mai multi in fisierele lor, cu atat probabilitatea sa faca bani e mai mare.
dar e fals ca ei cauta de munca pentru tine (in afara cazului in care-ti cer tie explicit bani pentru asta). ei cauta cat mai multi clienti carora sa le vanda serviciile tale.

off topic!

mai tsunami, dar tu chiar te pricepi la orice? te vad pe forum ca dai raspunsuri la toate probleme care framanta lumea asta! stai, nu da cu piatra, ca nu te injur! cred ca ai fi bun pentru parlamentul nostru! ops, acum cred ca te-am cam "injurat"!

fugi repede la forum ca tocmai ai ratat un nou topic: un "moldovean" vrea sa devina "roman"! eu zic sa-l dascalesti putin cum e cu Romanian zoo si cu clasificarea aia simpatica cu cele trei tipuri de romani

sau poate ar fi mai bine sa-l lasi naiba de forum si bea o bere cu amicii din Canada (nu?). nu mai pierde vremea pe forum; nu iti este "frica de a nu-mi fi trait viata complet"?

+Quote Post
tsunami
mesaj Oct 26 2008, 09:36 PM
Mesaj #6

Sir Tsunami

Grup: Membri
Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (tot eu @ Oct 26 2008, 09:22 PM) *
fugi repede la forum ca tocmai ai ratat un nou topic: un "moldovean" vrea sa devina "roman"! eu zic sa-l dascalesti putin cum e cu Romanian zoo si cu clasificarea aia simpatica cu cele trei tipuri de romani

sau poate ar fi mai bine sa-l lasi naiba de forum si bea o bere cu amicii din Canada (nu?). nu mai pierde vremea pe forum; nu iti este "frica de a nu-mi fi trait viata complet"?

am citit. din pacate nu stiu ce ar treb ui sa faca pentru un pasaport romanesc. am vazut insa ca l-au ajutat cu sfaturi si mizerii despre romania co-forumistii
in parlament n-am nici o dorinta expresa. de regula nu-mi place sa ma arate lumea cu degetul pe strada sau sa-mi ceara autografe. in momentul ala, libertatea mea este mult ingradita, iar asta e impotriva religiei mele.

referitor la forum, nu crezi ca timpul meu imi apartine?

daca ai alta perere si informatii despre agentiile de recruitment, esti liber sa scrii si tu

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Musafirica.
mesaj Oct 26 2008, 09:36 PM
Mesaj #7

Guests

hi hi hi, eu va citesc sa ma amuz! si ma amuz, mersi frumos! pt tsunami... aaaa, mda, si eu as zice sa se plimbe un pic prin canada chiar daca una din sursele mele (noastre!) de amuzament ar disparea!

astept "va urma"-ul !
laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_trotinist de mlastina.
mesaj Oct 26 2008, 10:29 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (tot eu @ Oct 26 2008, 08:22 PM) *
off topic!

mai tsunami, dar tu chiar te pricepi la orice? te vad pe forum ca dai raspunsuri la toate probleme care framanta lumea asta! stai, nu da cu piatra, ca nu te injur! cred ca ai fi bun pentru parlamentul nostru! ops, acum cred ca te-am cam "injurat"!

Bai, da' pa bune asta-i in Canada? Si tot "pa" bune stie tot despre mizeria din dulcea noastra Romania? Si are si motor? Si da sfaturi la toti si la toate ? Si zici ca pierde timpu' p-aci? Pai da' ce-ai vrea sa faca? Frunze nu prea sunt si nici caini vagabonzi. Io unu ma oftic ca altii au plecat si au scapat de prostii de aici (adica de mine) si are cu cine sta de vorba acolo iar eu.... nu, aici. Imi imaginez cat de fericit ie iel in fiecare dimineata cand se trezeste si vede soarele care fie vorba intre noi, in strainatate e mai stralucitor, iarba mai verde, apa mai uda si absorbantul mai absorbant. Cat despre bere, ba b..le de romania, tu crezi ca aia sunt asa de tampiti incat sa bage in seama un roman? Hai sa facem cheta sa-i trimitem bani d-un bilet de avion, poate facem sarbatorile impreuna cu cel mai mare forumist si ne-o lua si pe noi la el.... Auoleu uitasem, pe mine nu ma lasa mama! Off topic rau de tot, dar apropo de subiect, odata cand eram mic am fost ales sa lucrez pentru EuroJobs Arad. "Selectau" infirmieri pentru Italia, ca sa para serioasa treaba le cereau si diplomele de bacalaureat, totul era gratuit, de fapt nu, cursurile de italiana nu, trebuia sa fii membru al asociatie asistentilor din Ro adica de fapt sa cotizezi de la ei,era increzut rau sefu, da' cand eu beam sau mancam o prajitura, el cerea un pahar de apa ca era gratis. I-am salutat din mers, dar peste ani am aflat ca nenea era arestat smile.gif). Acum nu mai lucreaza asa, dar sfatul meu ca sa obtii un job e sa ai un C.V. beton, iar ca sa il pastrezi, sa nu minti in C.V., fiindca eu le-am facut vant la 2 persoane care au mintit, iar una n-a mintit cu ceva care sa-i fi afectat performantele profesionale. Si te asigur ca daca nu tintesti prea sus pentru ce poti, gasesti repede de munca, apoi poti sa cauti in continuare, daca chiar nu ai cum schimba ce nnu-ti place la job. Si cauta-ti tu, nu lasa pe altii sa te paseze...

+Quote Post
Vizitator_jonnick.
mesaj Oct 27 2008, 12:08 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (alin @ Oct 23 2008, 12:47 PM) *

Si eu am avut experiente proaste cu aceste agentii si ca potential angajat si ca angajator. La nivel de oameni calificati, nu cred ca sunt in stare sa gaseasca mai nimic. In grupul in care lucrez incearcam de luni de zile sa acoperim cateva posturi de conducere si tot ce primim ca propuneri de la marile agentii de headhunting sunt oameni semicalificati sau care nu au nici in clin nici in mineca cu pozitiile respective.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th October 2019 - 11:37 AM