IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Bucuresti Micutul Paris, Atractii din Bucuresti
tsunami
mesaj Jan 14 2009, 02:54 PM
Mesaj #1

Sir Tsunami

Grup: Membri
Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

O intrebare pentru cei care iubesc inca Bucurestiul.

Ce i-ati recomanda unui strain sa viziteze in Bucuresti in afara de Ateneul privit din masina, Herastrau si Casa Poporului?

La ce restaurant l-ati invita?

--------------------
Wake up 'n RIDE!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_vic.
mesaj Jan 14 2009, 03:18 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (tsunami @ Jan 14 2009, 02:54 PM) *

Ce i-ati recomanda unui strain sa viziteze in Bucuresti in afara de Ateneul privit din masina, Herastrau si Casa Poporului?

Buna intrebare. Eu o sa o patesc pe pielea mea pentru ca am invitat pe la mine o colega din Finlanda si vine saptamana viitoare . Ce naibi sa-i arat in Bucuresti? unsure.gif

Lipscani-ul cred ca merge. Un mic la Cocosatu ( si probabil o plimbare de noapte cu taxiul prin Ferentari laugh.gif ca e specific local)

+Quote Post
Vizitator_Cristi.
mesaj Jan 14 2009, 04:02 PM
Mesaj #3

Guests

Ca restaurant as recomanda Christie's (undeva in spatele Intercontinentalului) unde poti hali bine si ieftin iar papanasii iti ajung o saptamana tongue.gif
O plimbare placuta ar fi pe la galeriile de arta din zona Lipscanilor dar nu stiu daca sunt deschise iarna si, mai ales, daca reusesti sa scapi cu viata din transeele de pe stradutele alea.
Seara un ceai intr-o atmosfera romantica la Rendezvous sau la Krishna dupa ce te plimbi cu patinele in Cismigiu si ai servit cateva pahare zdravene cu vin fiert.

+Quote Post
tsunami
mesaj Jan 14 2009, 04:13 PM
Mesaj #4

Sir Tsunami

mi-ar place ceva mai rustic, mai specific romaniei. nu e vorba de "ieftin si bun". pentru seara as prefera niste chelnerite in costum national, o ciorba de burta ca la noi, ceva specific.

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_zack.
mesaj Jan 14 2009, 05:11 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (tsunami @ Jan 14 2009, 04:13 PM) *
mi-ar place ceva mai rustic, mai specific romaniei. nu e vorba de "ieftin si bun". pentru seara as prefera niste chelnerite in costum national, o ciorba de burta ca la noi, ceva specific.

Vis-a-vis de Consulatul SUA,pe colt,e un restaurant traditional.Cam scump dar ai de toate,urs,mistret,fazan,ciorba de burta,etc.Interiorul e decorat traditional,dar nu stiu chelnerii,am uitat.Mai era un restaurant traditional undeva in Regie dar imi scapa numele.
Daca mergi la munte opreste-te la Ploiesti si mergi la Hanul Gazarilor.Totul e traditional.Chelneritele in costum popular,vin la carafa,sarmale proaspte,ciorba de burta,tachitura,papanasi,etc.Foarte frumos si la preturi rezonabile.

+Quote Post
tsunami
mesaj Jan 14 2009, 05:32 PM
Mesaj #6

Sir Tsunami

Citeaza (zack @ Jan 14 2009, 06:11 PM) *
Vis-a-vis de Consulatul SUA,pe colt,e un restaurant traditional.Cam scump dar ai de toate,urs,mistret,fazan,ciorba de burta,etc.Interiorul e decorat traditional,dar nu stiu chelnerii,am uitat.Mai era un restaurant traditional undeva in Regie dar imi scapa numele.
Daca mergi la munte opreste-te la Ploiesti si mergi la Hanul Gazarilor.Totul e traditional.Chelneritele in costum popular,vin la carafa,sarmale proaspte,ciorba de burta,tachitura,papanasi,etc.Foarte frumos si la preturi rezonabile.

doamne, am uitat toate astea...

man, mi-ai facut o pofta...

mi-au spalat atia creierii laugh.gif

multumesc bine

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
jazz
mesaj Jan 14 2009, 05:32 PM
Mesaj #7

Membru veteran

Postari: 138
Inscris: 19-December 08
Utilizatorul numarul: 5 364

Daca-mi permiti ciorba de burta nu-i cea mai fericita sugestie smile.gif doar daca persoana este really open minded.

La Vatra, care-i pe str. Brezoianu (f aproape de Cismigiu) se mananca bine, muzica populara in surdina si chelnerii sunt imbracati in costum national. Ar mai fi Caru cu bere insa La Vatra se gateste mai bine....pui la ceaun cu usturoi, sarmale in foi de varza sau vita, mititei, tochitura, papanasi samd
Ai mancat in seara asta? Atunci, click pe meniu http://www.vatra.ro/restaurant.php hm?

De vizitat: palatul Cotroceni si Muzeul de arta vizavi de Universitate, pe langa cele deja insirate de tine

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Jan 14 2009, 05:45 PM
Mesaj #8

Guests

As zice...
Plimbare prin Lipscani cu galerii (care-s deschise). Stau in zona si sunt amator !!! Imi plac vechiturile. Dupa care ai putea fara griji un Caru' cu Bere (restaurant, daca nu ma insel, de prin 1900, iar balcoanele ofera o atmosfera romantica. De la ora 19:00 prinzi si cateva dansuri de societate si populare). Vazut C.E.C.-ul vechi si mal Dambovita !
Inapoi spre Unirii cu Casa Poporului (eventual M.N.A.C. - am inteles ca zilele astea sunt niste expozitii misto p-acolo, dupa care va puteti opri la terasa de la etajul 4. Vederea este uimitoare !!!)
As mai recomanda Jaristea. Mancare traditionala intr-o atmosfera populara, sec XIV, spre kietsch. Dar merita sa vezi macar afirmativul dat portiilor din clopotelul matroanei casei. Deosebit !
Dupa care un Cismigiu. Spre seara un Burebista vis-a-vis de ambasada S.U.A. pe Batistei (laba de urs - minunata !!! minim 4 persoane la masa ! Cazul sa chemi niste prieteni sa "chip in" !!!)
Si... daca nu este strain ai putea incerca un teatru printre portiile de mancare. Putina cultura... eee ???

CA LA NUFARU' !!!

P.S.: Nu uita de prajiturile Agapitos... MMM MMM !!!

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Jan 14 2009, 10:39 PM
Mesaj #9

Guests

Poti sa incerci si:
http://www.jaristea.ro/

+Quote Post
Vizitator_zack.
mesaj Jan 15 2009, 02:33 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (jazz @ Jan 14 2009, 05:32 PM) *
Daca-mi permiti ciorba de burta nu-i cea mai fericita sugestie smile.gif doar daca persoana este really open minded.

La Vatra, care-i pe str. Brezoianu (f aproape de Cismigiu) se mananca bine, muzica populara in surdina si chelnerii sunt imbracati in costum national. Ar mai fi Caru cu bere insa La Vatra se gateste mai bine....pui la ceaun cu usturoi, sarmale in foi de varza sau vita, mititei, tochitura, papanasi samd
Ai mancat in seara asta? Atunci, click pe meniu http://www.vatra.ro/restaurant.php hm?

De vizitat: palatul Cotroceni si Muzeul de arta vizavi de Universitate, pe langa cele deja insirate de tine

Sau ai dai intai sa manance si pe urma ai spui ce a fost...ha.E adevarat ca sunt multi care nu agreaza mancarea facut din 'organe'.

+Quote Post
tsunami
mesaj Jan 15 2009, 07:05 AM
Mesaj #11

Sir Tsunami

din pacate la teatru nu-l pot duce. e francez.
din fericire la mancare trebuie ca este open minded. e francez, laugh.gif , au si ei o sumedenie de preparate din organe, chiar am vazut si rulada de burta, sub forma de salam.

mersi tool-mond ( laugh.gif )

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_taitta.
mesaj Jan 15 2009, 08:27 AM
Mesaj #12

Guests

+Quote Post
jazz
mesaj Jan 15 2009, 02:49 PM
Mesaj #13

Membru veteran

Postari: 138
Inscris: 19-December 08
Utilizatorul numarul: 5 364

Citeaza (tsunami @ Jan 15 2009, 07:05 AM) *
din fericire la mancare trebuie ca este open minded. e francez, laugh.gif , au si ei o sumedenie de preparate din organe, chiar am vazut si rulada de burta, sub forma de salam.

Ai si gustat-o? smile.gif

Atunci e simplu: ''Viens mon ami! Je vais t'offrir une soupe de tripes''

+Quote Post
Vizitator_firelady.
mesaj Jan 15 2009, 05:02 PM
Mesaj #14

Guests

Pana acum, strainilor pe care i-am plimbat prin Bucuresti (fie amici, fie clienti - unii dintre ei francezi -) le-a placut:
- centrul vechi (ex: palatul Voievodal - se viziteaza ruinele-, Lipscani, Stavropoleos, Carul cu Bere, str. Franceza ... )
- Piata Universitatii (in sensul ca se vade arhitectura mai multor cladiri importante si impozante smile.gif )
- Calea Victoriei (neaparat cu istorii/povesti din vechiul Bucuresti... fara poveste nu stiu cat inteleg... smile.gif )

Restaurante cu specific romanesc - in care le-a placut atat atmosfera cat si mancarea:
- restaurantul Decebal - pe Bd Decebal
- restaurantul Jaristea (semnificativ mai scump decat Decebal, dar are in plus spectacol -asa cum erau odinioara in localurile din Bucuresti, poate pe la 1900 smile.gif . As adauga ca am fost foarte reticenta inainte de a merge acolo, dar m-a surpins foarte placut. Nu dau mai multe detalii, sa nu se risipeasca vraja smile.gif . )

+Quote Post
Vizitator_mioritica de (s)plai.
mesaj Jan 15 2009, 09:25 PM
Mesaj #15

Guests

Eu as recomanda ca restaurant "Taverna sarbului". E undeva in spate la Casa Presei. Au painea de casa calda tot timpul si mancarea foarte gustoasa, servita intr-un ambient rustic.Vara au o terasa enorma, foarte bine aerisita.Ca ambient si foarte impresionant este si Carul cu bere.Doar ca e foarte aglomerat, in general de straini, si trebuie sa faci rezervare din timp.In rest poti sa-i plimbi prin tot Lipscaniul si pe Calea Victoriei de la Closca cu puii de aur pana la Casa Vernescu(traim vremuri de criza, fa si tu un pustiu de bine tarisoarei tale si du-i la ruleta, sa-si lase averile pe aici:))) Si neaparat arata-le hardughia de Casa (cica) a Poporului.Daca l-a facut invidios pana si pe Emirul din Qatar care vrea sa-si faca o copie, iti dai seama ca succesul e garantat. Si du-i si-n Herastrau, si-n Cismigiu(zi-mi ce nr. poarta si-ti imprumut eu patinele de se potrivesc sa nu stai la rand pana-ti trece pofta, ca deh romanii sunt ospitalieri, sic!)si in parcul Obor,acolo se intalnesc colectionarii/vanzatori de monezi si maruntisuri de te miri ce.Si nu uita sa te intorci si sa ne zici ce le-a placut!

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Jan 16 2009, 05:40 PM
Mesaj #16

Guests

Poti incerca la Burebista. Mie mi-a placut mult.

Eu i-as arata Cismigiul, Muzeul National de Arta, Muzeul de istorie... sunt multe locuri care merita vazute.

+Quote Post
buncrestin
mesaj Jan 20 2009, 08:13 PM
Mesaj #17

Membru
**

Postari: 20
Inscris: 15-January 09
De la: Iasi
Utilizatorul numarul: 5 783

Strainii sunt in general destul de amatori de muzee atunci cand merg intr-o tara straina. Bucurestiul are o sumedenie de muzee foarte bune. Clar ceva care nu a mai vazut este Muzeul Taranului Roman, de unde ii poti face cea mai buna introducere in cultura romana, fara sa aiba nevoie de cunostinte majore despre Romania ca sa inteleaga si totodata oferindu-i mult mai mult inedit decat poate oferi arhitectura de inspiratie franceza din Bucuresti (desi plimbarea pe strada ii ofera in schimb dimensiunea atmosferei orasului). Casa Poporului este mai putin interesanta pentru noi ca romani, dar probabil i s-ar parea foarte interesanta si e probabil un "must" pentru straini, iar cu istoria ei ii poti face o buna introducere in perioada comunista si consecintele ei. Dupa ce va intelege - sa speram - va vedea ce e urat cu alti ochi, cu mai multa compasiune, probabil. In fine, plimbarea pe strada - de ce Ateneul din masina? vizitarea unui oras necunoscut se face la pas - plus un restaurant cu specific, ar trebui sa fie completarea cu succes a unei introduceri in lumea Bucurestiului si a Romaniei.

--------------------
De ce sa scrii pe forumul Hotnews? Pentru ca exista unii ca "Mda" care declara fara jena: "Doamne ajuta sa fie vreodata Romania o colonie a americanilor".

+Quote Post
tsunami
mesaj Jan 20 2009, 10:43 PM
Mesaj #18

Sir Tsunami

Citeaza (buncrestin @ Jan 20 2009, 09:13 PM) *
Strainii sunt in general destul de amatori de muzee atunci cand merg intr-o tara straina. Bucurestiul are o sumedenie de muzee foarte bune. Clar ceva care nu a mai vazut este Muzeul Taranului Roman, de unde ii poti face cea mai buna introducere in cultura romana, fara sa aiba nevoie de cunostinte majore despre Romania ca sa inteleaga si totodata oferindu-i mult mai mult inedit decat poate oferi arhitectura de inspiratie franceza din Bucuresti (desi plimbarea pe strada ii ofera in schimb dimensiunea atmosferei orasului). Casa Poporului este mai putin interesanta pentru noi ca romani, dar probabil i s-ar parea foarte interesanta si e probabil un "must" pentru straini, iar cu istoria ei ii poti face o buna introducere in perioada comunista si consecintele ei. Dupa ce va intelege - sa speram - va vedea ce e urat cu alti ochi, cu mai multa compasiune, probabil. In fine, plimbarea pe strada - de ce Ateneul din masina? vizitarea unui oras necunoscut se face la pas - plus un restaurant cu specific, ar trebui sa fie completarea cu succes a unei introduceri in lumea Bucurestiului si a Romaniei.

excelente sfaturi, mersi

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Ghita Bizonu'.
mesaj Feb 18 2009, 08:34 AM
Mesaj #19

Guests

Restaurant - ce-i aia ? N-am mai intrat de .... dracu stie cand pe banii mei (care nu-s)

Vizitat Bucurestiul ?
Ti s-a spus deja Muzeul Satului e prima idee.
Soseaua Kisselev . Este ... extra. Am vazut oameni din Leningrad mirandu-se de luxul Soselei ( stii totusi acolo au un excedent de palate) . Vezi Parcu Ioanid si zona adiacenta . Mai ales intrarea dinpre parc ,cca 100 m a strazii Dumbrava Rosie . Sta pisicu in mustati ce hotess particuliers vezi pe acolo.
Bucurestiul vechi a ramas doar de la Mitropolie inspre Parcul Carol (Libertatii) . Parcul Carol imi place cel mai mult (subiectic?) . Spre autogara Filaret (fosta gara, prima gara din Bucuresti) pe stanga, imediat ce se termina parcul ai un superb complex tip Mincu , 3 cladiri multilocuinta , construite ptr lucratorii de la Gara Filaret. Asta e maide grab ptr noi . Zic superb fiinda in gnl se crede ca Mincu a construit doar cestii gen vila.
Un strain pe aici prin zona asta l-as plimba . Si spre monetarie , apoi la dreapta spre vechea fabrica de Chibrituri. Nu=i cine stie ce dar e pitoreaca , adica ce poa sa tina la straini. Daca vine prin primavara , vara (sa fie vreme buna nu ca acum prea rece si zi scurta) o preumblare prin zona Carol (libertatii) , priveala in inserare de la Monument in jos cand se aprind becurile si daca nu e prea aglomerat un popas la restaurantu de vis a vis (ii zicea vaporu) . Nu e o locanta cine stie ce , e cam cartier si mahala insa poate avea "pitoresc".
Si as vedea programul muzeului Cotroceni - daca se poa de mers acolo.

Si aviz bucurestenilor tineri. Dand si daca nu aveti ce face trageti o talpa prin Cotroceni. Multi , f multi habar nu au ce este si cu ce se manaca Cotroiceniul ...

+Quote Post
Vizitator_Adi-Seattle.
mesaj Dec 11 2009, 07:02 PM
Mesaj #20

Guests

Eu ca Bucurestean adevarat, nascut si crescut in Dorobanti, nu ca astia de azi, parveniti, as recomanda urmatoarele:

- o plimbare romantica pe strazile cu nume de capitale, eventual continuare pe b-dul Aviatorilor, apoi intrarea in Herastrau sau cu continuare in parcul Doina si iesire in Kiseleff
- Cismigiul! obligatoriu
- zona Gradina Icoanei-Dacia
- pe timp de iarna patinuarul Floreasca
- pentru iubitorii de senzatii mai tari, pista de karting din Pipera
- un spectacol la Circul de Stat, ramas printre putinele circuri cu staif din Europa
- "Carul cu Bere" pentru arhitectura
-carciumi au aparut de tot felul, dar eu as recomanda pentru cineva care vrea sa cunoasca cu adevarat un loc aproape neschimbat sa mearga la Select (str. Tirana) acolo veti gasi meniul traditional din ultimii 40 de ani de pe vremea fratilor Chivu compus din Gustare calda, Salata de cruditati si practic orice la felul principal, iar la desert NEAPARAT papanasi. Un meniu similar se poate manca si la "Bolta Rece" caci fratii Chivu au trecut si pe acolo
- seara sunt atatea teatre cu distributii de exceptie incat e greu sa te decizi iar dupa o cina si dependent de firea persoanei baruri cluburi sau cazinouri poate mai multe ca in alte tari din Europa

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th October 2019 - 09:14 PM