IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cat de potrivita ar fi o revolta sociala in Romania?, Daca in primavara am iesi 2 milioane de oameni in strada?
Vizitator_revolutionaru' mic, dar rau.
mesaj Jan 21 2009, 06:52 PM
Mesaj #31

Guests

Pentru o revolutie / lovitura de stat reusita avem nevoie de:

- foarte multi bani (oameni care sa fie dispusi sa cheltuiasca pentru asta). Din pacate, miliardarii romani nu au nici un interes sa se schimbe ceva, pentru ca au ajuns miliardari furand si cu ajutorul sistemului. Din afara, nu stiu cine ne-ar sponsoriza (agenturile straine au problemele lor, rusii, americanii, evreii si europenii sunt deja stapanii de fapt ai Romaniei). Romanii din strainatate ar avea resursele necesare, dar nu ar vrea sa dea fiecare cate doua-trei mii de euro sa se stranga de o revolutie de succes.

- ajutorul unor agentii care cu asta se ocupa (nu cred ca serviciile secrete romanesti ar ajuta, din contra, ar incerca sa impiedice asa ceva, pentru ca si-ar pierde scaunele daca s-ar intampla ceva asa de draconic). Cum am mai spus, agentiile din afara nu ar vedea din afara cu ochi buni asa ceva, deja sunt stapanii Romaniei, au antenele bine infipte aici, detin practic stalpii economiei romanesti, nu au de ce sa schimbe lucrurile.

- existent unei organizatii subterane sau nu, care sa poata asigura preluarea puterii in cazul in care Revolutia ar fi un succes. Uitati-va la '89, esalonul doi al PCR se organizase (impreuna cu agenturile straine, dupa cum bine zicea raposatu', dar noi nu il credeam) si a preluat conducerea in Romania. In cine sa avem incredere pentru a-i face membrii unei asemenea organizatii? Oamenii de valoare ori au plecat din Romania ori sunt probabil asa de scarbiti de ce se intampla incat nu ar vrea sa se implice.

Din pacate, mizele sunt destul de mari, am intrat in UE si in NATO, cred ca ar fi foarte greu, sau se poate, dar cu foarte multi bani. Sau poate apare un partid de incoruptibili care sa se gandeasca la Romania si nu la burtile si cefele lor late (daca mai credeti asa ceva, va recomand sa va uitati la desene animate smile.gif

Asadar, dragii mei conationali, puterea se afla in mana unei clase politice corupte, care este foarte buna la a-si proteja interesele si a exploata. Nu vad o solutie pasnica pentru schimbarea normelor sociale. Am avut o sansa imediat dupa '89, dar Ilici a avut grija sa o luam pe panta asta descendenta. Asa ca ramanem o tara de egoisti lipsiti de patriotism si care devin sclavii altora.

Va urez succes si bucurati-va de sutele dumneavoastra de Euro castigate muncind pentru straini si de serile pe care vi le umpleti uitandu-va la politicieni mincinosi si la curve cu aere de vedeta.

Dixit
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_revolutionaru'.
mesaj Jan 21 2009, 06:54 PM
Mesaj #32

Guests

- foarte multi bani (oameni care sa fie dispusi sa cheltuiasca pentru asta). Din pacate, miliardarii romani nu au nici un interes sa se schimbe ceva, pentru ca au ajuns miliardari furand si cu ajutorul sistemului. Din afara, nu stiu cine ne-ar sponsoriza (agenturile straine au problemele lor, rusii, americanii, evreii si europenii sunt deja stapanii de fapt ai Romaniei). Romanii din strainatate ar avea resursele necesare, dar nu ar vrea sa dea fiecare cate doua-trei mii de euro sa se stranga de o revolutie de succes.

- ajutorul unor agentii care cu asta se ocupa (nu cred ca serviciile secrete romanesti ar ajuta, din contra, ar incerca sa impiedice asa ceva, pentru ca si-ar pierde scaunele daca s-ar intampla ceva asa de draconic). Cum am mai spus, agentiile din afara nu ar vedea din afara cu ochi buni asa ceva, deja sunt stapanii Romaniei, au antenele bine infipte aici, detin practic stalpii economiei romanesti, nu au de ce sa schimbe lucrurile.

- existent unei organizatii subterane sau nu, care sa poata asigura preluarea puterii in cazul in care Revolutia ar fi un succes. Uitati-va la '89, esalonul doi al PCR se organizase (impreuna cu agenturile straine, dupa cum bine zicea raposatu', dar noi nu il credeam) si a preluat conducerea in Romania. In cine sa avem incredere pentru a-i face membrii unei asemenea organizatii? Oamenii de valoare ori au plecat din Romania ori sunt probabil asa de scarbiti de ce se intampla incat nu ar vrea sa se implice.

Din pacate, mizele sunt destul de mari, am intrat in UE si in NATO, cred ca ar fi foarte greu, sau se poate, dar cu foarte multi bani. Sau poate apare un partid de incoruptibili care sa se gandeasca la Romania si nu la burtile si cefele lor late (daca mai credeti asa ceva, va recomand sa va uitati la desene animate smile.gif

Asadar, dragii mei conationali, puterea se afla in mana unei clase politice corupte, care este foarte buna la a-si proteja interesele si a exploata. Nu vad o solutie pasnica pentru schimbarea normelor sociale. Am avut o sansa imediat dupa '89, dar Ilici a avut grija sa o luam pe panta asta descendenta. Asa ca ramanem o tara de egoisti lipsiti de patriotism si care devin sclavii altora.

Va urez succes si bucurati-va de sutele dumneavoastra de Euro castigate muncind pentru straini si de serile pe care vi le umpleti uitandu-va la politicieni mincinosi si la curve cu aere de vedeta.

Dixit

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Jan 21 2009, 07:36 PM
Mesaj #33

Guests

Degeaba dati vina pe "clasa politica corupta", "mafia institutionalizata" si alte bazdaganii din astea abstracte. O revolta sau o revolutie n-ar aduce nimic, pentru ca nu ar putea schimba poporul. Iar poporul singur este la originea propriilor nenorociri, adevarate sau inchipuite. Ai cui reprezentanti sunt politicienii astia pe care-i injura toata lumea? Din randul cui s-au ridicat? Cine i-a votat? Cine a fost de acord sa-si vanda inca patru ani din viata pe un mic si-o bere? Cine s-a lasat prostit de minciuni si promisiuni demagogice, ignorand bunul simt si realitatea evidenta? Cine nu s-a dus la vot, lasandu-i pe altii sa-i hotarasca viitorul? Inainte de alegeri am vazut publicat un sondaj interesant, in care oamenii erau intrebati ce ar prefera dintre candidati noi, necunoscuti, si candidati cu vechi state in politica. Rezultatul, deloc surprinzator, a fost ca 75% dintre cei intervievati ar prefera candidati "cu experienta". Pai cum mama naibii vreti voi schimbare, daca ii votati tot pe aia?! angry.gif angry.gif angry.gif

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Jan 21 2009, 07:57 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (6BF644 @ Jan 21 2009, 04:52 PM) *
1. Nu-ti convine nu-ti lua masina, sau ocoleste taxa ca se poate face asta si legal
2. Alea se stocheaza cam peste tot si esti foarte naiv daca nu stiai asta pana acum
3. La fel, pasapoartele cu cip tind sa devina standard pe afara. Noi nu dezvoltam tehnologia asta, cel mult o preluam de la altii. Daca nu-ti convine esti liber sa nu-ti faci pasaport si sa stai in coliba ta toata viata.

Daca astea is lucruri pentru care tu crezi ca merita facuta o revolutie (care nu-i aceeasi chestie cu razboi civil, anarhie, etc) nu pot concluziona decat ca trebuie sa fi tare batut in cap.

Iar daca tzie nu-tzi convine nu mai respira mey cap de lemn !
e adevarat ca nevoile noastre adevarate sunt putzine, insa asta nu inseamna k trebuie sa stai sa inghitzi tot
balegaru care niste unii se gandesc ca trebuie promovat !
potzi sa-mi spui unde ajung banii din taxe ?
ca daca ma uit in jur nu vad mare lucru si asta nu pentru ca nu sunt bani ci pentru ca ei ajung intotdeauna in buzunarele vre-unui politician....

+Quote Post
Vizitator_allegro.
mesaj Jan 21 2009, 08:04 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (revolutionaru' @ Jan 21 2009, 06:54 PM) *

Dixit

de astea poate ai tu nevoie !
eu am nevoie de ceva benzina , ingrasaminte de azot si un fitil

argh... si degete de bagat in urechi !

Moarte Guvernelor !!!!!!!!!!!!!!!

+Quote Post
emilper122561940...
mesaj Jan 21 2009, 08:58 PM
Mesaj #36

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 7
Inscris: 2-November 08
Utilizatorul numarul: 4 563

Citeaza (zoly @ Jan 20 2009, 11:49 AM) *
Auzi mah Lucian...cine esti sau cine te-a platit sa arunci astfel de intrebari retorice...? Nu cumva baietii de la "The Guardian" care mai ieri spuneau ca e iminenta o astfel de miscare in Romania ???

Baietii de la gardianu' britanicilor sunt doar purtatorii de cuvant ai speculantilor care pariaza pe un pic de panica in .ro . E poveste veche: de acum vre-o doi ani si ceva sunt bloguri destul de populare care prezic prabusirea economica/hard landing in .ro "pana la craciun".

+Quote Post
Vizitator_you.
mesaj Jan 21 2009, 09:09 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (emilper1225619404547 @ Jan 21 2009, 08:58 PM) *
Baietii de la gardianu' britanicilor sunt doar purtatorii de cuvant ai speculantilor care pariaza pe un pic de panica in .ro . E poveste veche: de acum vre-o doi ani si ceva sunt bloguri destul de populare care prezic prabusirea economica/hard landing in .ro "pana la craciun".

#

lucica asta e intradevar cam muist.
si cre ca si putzin jidan inputzit ....

mue la totzi jidanii !!1

+Quote Post
Vizitator_you.
mesaj Jan 21 2009, 09:11 PM
Mesaj #38

Guests

asta nu inseamna ca nu le-ash fute muma la politichistii astia ai noshtri !

+Quote Post
Vizitator_revolutionaru' mic, da' .
mesaj Jan 21 2009, 11:56 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (allegro @ Jan 21 2009, 08:04 PM) *
de astea poate ai tu nevoie !
eu am nevoie de ceva benzina , ingrasaminte de azot si un fitil

argh... si degete de bagat in urechi !

Moarte Guvernelor !!!!!!!!!!!!!!!

Ai dreptate, teoretic de atat ar fi nevoie. Practic, trebuie sa ne coordonam.
Si domnu' care zicea sa lasam tampeniile abstracte, caci e vina "boborului", se pare ca are dreptate.
Mi-e greu sa admit asta, dar avem ceea ce meritam.
Nu stiu cum naiba de suntem asa isteti individual, dar ca natie ne lasam dusi de nas in halul asta.
Si acum, ca sa inchei cu un "cliseu", poate ca ar trebui sa ne schimbam fiecare si apoi sa ne schimbam ca popor. Dar e greu. Dar speranta moare ultima...

+Quote Post
Vizitator_warchild.
mesaj Jan 22 2009, 12:10 AM
Mesaj #40

Guests

Wow - uite un topic pe care nu credeam sa-l vad! e minunat dupa 4-5 ani de cand ma gandesc la iesitul in strada vad sa si o parte cin conationalii mei se gandesc la asta, eu unul sunt mai cu capul inainte nu imi trebuie prea mult timp sa ma gandesc la asa ceva! k pana aici e bine - ce e gresit e ca taxa auto nu trebuie scoasa e poate prea mare - convorbirile si mail-ul si sms-urile se pastrau oricum pana si cel mai de rahat server arecel putin log-uri cu toata activitatea ceea e foarte bine din punct de vedere al securitatii - destul de sensibil subiect datorita accesului la anumite date pentru anumite persoane care au o moralitate indoielnica, sunt oameni ce dracu - cand e vorba de incredere exista o singura regula de - urmeaza cursul banilor!, pasapoartele cu cip nu afecteaza nici o persoana care isi manifesta libertatea in limitele legii! Asa ca daca de asata vreti sa iesiti in strada e stupid, pe de alta parte felicitari dupa ceva ani v-a venit in sfarsit ideea! in contextul in care din acest moment este mai mult decat evident ca deja acest topic este cat de cat citit si de baietii cu ochi albastri eu va sfatuiesc sa nu mai aperati pe tema distrugerii de proprietati publice sau private! iesitul in strada e imperativ - nu e nevoie de fonduri sau sutinere de nu stiu unde dracu cum spunea cineva mai devreme si in nici intr-un caz nu este nevoie de o organizatie subterana care sa preaia eventual puterea, dar cei de la putere ar fi mai mult decat bine sa dispara!
Intrebarea e - e vreo parte din poporul asta in stare sa faca ceva? cei de 40-50 sunt cei care acum conduc si au adus ceea ce avem acum, cei de 30 sunt in parte convertiti ori in marea lor majoritate inceti in luatul deciziilor oricum se gandesc sa le fie cald, daca le e cald nu au sa iasa - au copii mici si nu e cazul sa riste in astfel de activitati si oricum trebuie sa le explice cineva pe indelete ce ar fi bine de facut - prea mult timp si nu prea au sa fie rezultate de izbanda, ceea ce ne aduce la cei de 20 - astia sunt o generatie care nu a invatat sa conduca si nici sa gandeasca intr-un fel - din pacate imi pare rau pentru ei sunt o turma! DECI CU CINE?
P.S. in liceu am fost fortat sa dau la un liceu pe care nu-l doream (nu prea aveau incredere in mine ai mei ca o sa intru oricum - in fine am intrat al 4-lea (fara importanta) in doi am am vazut cum un coleg a inceput sa lucreze si sa nu mai vina la scoala si la sfarsit de clasa a 10 diriginta l-a prezentat ca pe un copil foarte in regula uite s-a apucat sa munceasca - nici o vorba despre repetentie sau ca ar fi bine sa puna mana sa invete si sa termine macar liceul - pe scurt vindea casete undeva la universitate si MUNCEA! beton am zis si m-am mutat in alt liceu unul al dracu de bun la care imi si dorisem sa dau - la care se mutase cu un an inaintea mea un alt coleg care din pacate a ramas acolo repetent - drept care diriginta mi-a zia in prima zi de scoala ca e a nu accepta ca liceul .. sa fie cosul de gunoi al bucurestiului - m-am simtit de rahat --am rams reptent dar in clas a a 11 nici nu am stralucit diferenta era clara intre un liceu si altul cu greu am reusit sa termin clasa 12 cu o medie peste 8 si sa iau o mentiune - coada cozii! din acel liceu chiar din clasa in care am fost - unul a tras cu pusca intr-un ziarist unul e asistent intr-o facultate insa fiecare a facut ceea ce a dorit cu viata lui si acum suporta consecintele sau culege roadele! deci cu cine sa iesim in strada? cu oameni care se gandesc la ce si cum vor manca maine? cu oameni care ori au facut tot ce a fost necesar sa le serveasca intereselor proprii? cu dementi cu pusca in mana? sau cu oameni care isi pun intrebari daca e bine sau nu ce facem si care cunosc mai multe variante de a fi si care pana sa zica ca ceva nu e potrivit au incercat macar 2 din tonele de variante? sunt astfel de romani si nu-i stiu eu? romani care sa se gandeasca ce e corect si cinstit si nu ce este necesar sa le meaga lor mai bine? romani care sa nu fuga la carnati?

+Quote Post
Vizitator_legalistu'.
mesaj Jan 22 2009, 12:46 AM
Mesaj #41

Guests

catre toti instigatorii de pe topic: Mai controlati-va tata, si nu uitati mai exista si dusuri reci.

+Quote Post
Vizitator_warchild.
mesaj Jan 22 2009, 09:22 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (legalistu' @ Jan 22 2009, 12:46 AM) *
catre toti instigatorii de pe topic: Mai controlati-va tata, si nu uitati mai exista si dusuri reci.

in romania exista numai dusuri reci! dar trebuisc facute cu multa atentie sa nu scapi sapunul!

+Quote Post
Vizitator_!>!.
mesaj Jan 22 2009, 11:11 PM
Mesaj #43

Guests

nici nu ma mir...romanu: cu idei fixe si negandite
Offtopic:
oameni ca n-au habar cat de sensibila ii economia
salarii mai mari la profesori: nu zi ca nu merita da de unde banii chiar nu puteti face diferenta dintre o promisune electorala si realitate
ziceti de taxa auto : daca are ala banii sa-si ia BMW sau Mercedes va avea sa-si plateasca taxa auto si tot se pange ca un sugar daca nu sa se multumeasca dracu cu o masina mai slaba
oameni din romania isi pierd servicile ce duce la somaj ce duce la scaderea puterii de cumparare => mai putine investii si mai putini bani la bugetu de stat (deja unele medicamente nu se mai subventioneaza)
Nu-ti convine chip in pasaport: nimeni nu te obliga sa pleci din tara si daca pleci nu vrei sa te trezesti cu un Ossama in avion?
Ontopic:
zice lumea de revolutie da de imaginea tarii nimeni nu tine cont
ce vor zice strainii?
pai europenii au aceeasi parere despre romani ca si despre basescu
o natie de prosti tigani hoti si nespalati (cum arata basescu cu suvita)
toti is cu gura mare da nici 30% nu s-au dus la vot
revolutie ce schimbare va fi: 0 schimbari bune - n schimbari in rau

Nu vad rostu la revolte/revolutie nu o ducem mai bine acuma decat acuma 10 ani?
Ii clar ca nu va mai aduceti aminte de anii 90-97 cum era dupa revolutie si cum ii acuma

+Quote Post
Psycon
mesaj Jan 23 2009, 01:17 AM
Mesaj #44

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 24-May 08
Utilizatorul numarul: 538

Eu nu am vazut pana acuma revolta sociala in Romania din care sa nu profite tot genul de oameni care ne conduc si acuma. Incepand cu revolutia si terminand cu protestele profesorilor de la fiecare inceput de an scolar. Lasand la o parte marirea cu 50% oamenii aia au iesit in strada in fiecare an si tot nu au primit mare lucru. Chiar mai mult au fost folositi ca masa de manevra, sa incinga putin spiritele inainte de alegeri, ca despre realizarile de pana atuncea nu se prea putea discuta, nu-i asa? Mult mai bine o mica lupta de clasa cum scrie in manualul lu' nenea Lenin.

A sesizat careva ca in programele electorale cresterea bugetara era la 7%? A sesizat careva ca au fost pe sticla politicieni fara un program corerent, dar buni de gura? Functia costa bani grei si cat timp nu vor fi bagati bani in schimbare nu va fi nici o schimbare. Micii afaceristi sunt marii perdanti ai acestei crize, poate cu ocazia crizei isi mai dau dintre ei seama ca nu e chiar neimportant cine e la putere.

Era sa uit, cu voturile oamenilor necesari pentru o revolutie poti intra lejer in parlament. De ce sa ne batem ca chiorii daca nu e nevoie? Doar ca da bine pe sticla? Eu unul prefer sa pierd o ora intr-o duminica o data la patru ani.

+Quote Post
Vizitator_un roman.
mesaj Jan 23 2009, 07:37 AM
Mesaj #45

Guests

pai ce numesti tu revolutie sociala eu numesc Anarhie. prin Anarhie iti destabilizazi Tara si faci jocul inamicilor ei. prin urmre devi un Tradator. ce faceti voi nu e revolutie sociala. voi doar distrugeti actuala societte fara sa aduceni nimic in locul ei. altfel spus creati un gol geostrategic de care vor profita dusmanii tarii si elementele criminale. revolutie sociala inseamna sa schimbi ceva rau cu ceva mai bun, nu cu ceva inexistent...

+Quote Post
Vizitator_un roman.
mesaj Jan 23 2009, 07:39 AM
Mesaj #46

Guests

si daca iesiti voi 2 milioane in strada sa instaurati anarhia atunci fiti siguri ca o sa ies si eu sa restabilesc ordinea. AVIZ AMATORILOR:sa nu va mirati daca sunteti impuscati mortal....

+Quote Post
pamfletaru
mesaj Jan 23 2009, 07:50 AM
Mesaj #47

Membru
**

Postari: 41
Inscris: 8-August 08
Utilizatorul numarul: 2 179

Citeaza (un roman @ Jan 23 2009, 08:39 AM) *
si daca iesiti voi 2 milioane in strada sa instaurati anarhia atunci fiti siguri ca o sa ies si eu sa restabilesc ordinea. AVIZ AMATORILOR:sa nu va mirati daca sunteti impuscati mortal....

Stai cuminte Chuck Norris sa nu te apuce ameteala cu spiritul asta al tau razboinic.

+Quote Post
Vizitator_big brother.
mesaj Jan 23 2009, 08:15 AM
Mesaj #48

Guests

Im watching

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Jan 23 2009, 11:59 AM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (un roman @ Jan 23 2009, 07:39 AM) *

pe semne ca mata era surda, muta si chioara de a stat k sa o fecundeze taktu.
saracu idiot crede ca daca poa sa apese pe tragaci e vijilante!
marsh la cotetz fido !!
aci vb despre lucruri mai serioase, tu du-te si joacate cu putzulica ta...

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Jan 23 2009, 12:05 PM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (Psycon @ Jan 23 2009, 01:17 AM) *
Eu nu am vazut pana acuma revolta sociala in Romania din care sa nu profite tot genul de oameni care ne conduc si acuma. Incepand cu revolutia si terminand cu protestele profesorilor de la fiecare inceput de an scolar. Lasand la o parte marirea cu 50% oamenii aia au iesit in strada in fiecare an si tot nu au primit mare lucru. Chiar mai mult au fost folositi ca masa de manevra, sa incinga putin spiritele inainte de alegeri, ca despre realizarile de pana atuncea nu se prea putea discuta, nu-i asa? Mult mai bine o mica lupta de clasa cum scrie in manualul lu' nenea Lenin.

A sesizat careva ca in programele electorale cresterea bugetara era la 7%? A sesizat careva ca au fost pe sticla politicieni fara un program corerent, dar buni de gura? Functia costa bani grei si cat timp nu vor fi bagati bani in schimbare nu va fi nici o schimbare. Micii afaceristi sunt marii perdanti ai acestei crize, poate cu ocazia crizei isi mai dau dintre ei seama ca nu e chiar neimportant cine e la putere.

Era sa uit, cu voturile oamenilor necesari pentru o revolutie poti intra lejer in parlament. De ce sa ne batem ca chiorii daca nu e nevoie? Doar ca da bine pe sticla? Eu unul prefer sa pierd o ora intr-o duminica o data la patru ani.

au fost cel putzin 7 astfel de duminici pana acum si personal nu mai am ''timp'' pt astfel de duminici.
pe masura ce au trecut aceste duminici mi-a evoluat parerea din una cam ca a ta, in una mai violenta ...
la politicieni tre sa le vb pe limba care sa o intzeleaga ! si nu ma refer la aia de lemn ...

+Quote Post
Vizitator_Vreti si nume?.
mesaj Jan 23 2009, 12:49 PM
Mesaj #51

Guests

Posibil sa fie revolta, deocamdata prin postarile pe Internet serviciili si de la noi si de afara testeaza piata, de ce sunteti asa orbi? Si unul din cei care are nevoie de o revolta e Base insusi...

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Dan..
mesaj Jan 23 2009, 01:07 PM
Mesaj #52

Guests

Mda, insa cu un singur motiv:

Aflarea adevarului din '89!

Si sa se termine cu judecarea lui Ilici + compania.
Daca s-ar face asta Romania s-ar schimba.

Am vazut mai sus unu vorbind de taxa auto, inregistrarea convorbirilor,... .Fleacuri, prostii biggrin.gif .

PS: Este o utopie! In Romania se joaca doar fiecare pentru el...si este muuuulta liniste blink.gif .

+Quote Post
Vizitator_Alexia.
mesaj Jan 23 2009, 02:40 PM
Mesaj #53

Guests

Ce-ar fi daca, la prezidentialele de anul asta, nu ne-am duce la vot, astia care ne simtim pacaliti, frustrati, dupa 18 ani de maimutareli, minciuni, jafuri, etc? Dupa parerea mea, asa trebuie dat votul de blam clasei politice: neprezentarea masiva la vot. Protest tacut, legal si cat se poate de democratic.
Sau, ma rog, admit un procent de max 1% din populatia cu drept de vot. laugh.gif
P.S. Nu am mai votat de nici un fel din 2000. Nu e corect, stiu, dar alta modalitate de boicot n-am gasit, in filosofia mea.

+Quote Post
Vizitator_Un alt Cetatean turmentat.
mesaj Jan 23 2009, 03:41 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (Alexia @ Jan 23 2009, 02:40 PM) *
Ce-ar fi daca, la prezidentialele de anul asta, nu ne-am duce la vot, astia care ne simtim pacaliti, frustrati, dupa 18 ani de maimutareli, minciuni, jafuri, etc? Dupa parerea mea, asa trebuie dat votul de blam clasei politice: neprezentarea masiva la vot. Protest tacut, legal si cat se poate de democratic.
Sau, ma rog, admit un procent de max 1% din populatia cu drept de vot. laugh.gif
P.S. Nu am mai votat de nici un fel din 2000. Nu e corect, stiu, dar alta modalitate de boicot n-am gasit, in filosofia mea.

Tu nu te du.
Numai asa vor reusi cei care n-au lipsit de la nici o votare dar au fost prea putini pentru a obtine mai mult.
Nu cred ca trebuie sa-ti fac portretul robot al acestor cetateni romani cu drept de vot !
Iti dai si singur seama care sunt. Cand vor pune insa gheara pe caftan sa nu te superi pe nimeni daca nu-ti va place ce (-ti) vor face.

Imi pare bine ca-ti dai seama ca e incorect sa renunti la un drept al tau.
Daca am face toti la fel poti fi sigur ca am da civilizatia inapoi cu cateva secole. Ai invatat la scoala cine conducea atunci ? Oare chiar erau arsi pe rug cei care credeau in altceva decat ce spunea Dogma ?

+Quote Post
Vizitator_Lupu.
mesaj Jan 23 2009, 04:12 PM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (Un alt Cetatean turmentat @ Jan 23 2009, 03:41 PM) *
Tu nu te du.
Numai asa vor reusi cei care n-au lipsit de la nici o votare dar au fost prea putini pentru a obtine mai mult.
Nu cred ca trebuie sa-ti fac portretul robot al acestor cetateni romani cu drept de vot !
Iti dai si singur seama care sunt. Cand vor pune insa gheara pe caftan sa nu te superi pe nimeni daca nu-ti va place ce (-ti) vor face.

Imi pare bine ca-ti dai seama ca e incorect sa renunti la un drept al tau.
Daca am face toti la fel poti fi sigur ca am da civilizatia inapoi cu cateva secole. Ai invatat la scoala cine conducea atunci ? Oare chiar erau arsi pe rug cei care credeau in altceva decat ce spunea Dogma ?

tre sa dau dreptate si alora care enervatzi nu s-au dus la vot si astorlaltzi (ca si mine) care s-au dus la vot.
traiasc don caragiale ca tare actual e !
asadar si care va sa zica s-au ales tot aia !!
concluzie : rau e ca te duci rau e ca nu te duci !?
si acu tre sa ajung cumva la vlad tepes, stie toata lume ce a facut cu boierii ( guvernantii ) de atunci !
nu stiu daca se mai ridica vre-un vlad tepes insa guvernantii nu as zice ba sa le curga ceva sange rectal
miscare de strada sa fie ca se mai gaseste cate o coasa sau topor ruginit pe undeva... aviz politicienilor sa-si faca tetanos

+Quote Post
corect
mesaj Jan 23 2009, 04:52 PM
Mesaj #56

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (Lupu @ Jan 23 2009, 04:12 PM) *
tre sa dau dreptate si alora care enervatzi nu s-au dus la vot si astorlaltzi (ca si mine) care s-au dus la vot.
traiasc don caragiale ca tare actual e !
asadar si care va sa zica s-au ales tot aia !!
concluzie : rau e ca te duci rau e ca nu te duci !?
si acu tre sa ajung cumva la vlad tepes, stie toata lume ce a facut cu boierii ( guvernantii ) de atunci !
nu stiu daca se mai ridica vre-un vlad tepes insa guvernantii nu as zice ba sa le curga ceva sange rectal
miscare de strada sa fie ca se mai gaseste cate o coasa sau topor ruginit pe undeva... aviz politicienilor sa-si faca tetanos

Eu cred totusi ca e bine sa te duci fie si numai ca sa votezi "raul mai mic". Ma gandesc la 2000 cand am stat 5 minute cu stampila in mana inaite sa il votez pe Iliescu. Nu vroiam sa il votez dar decat Vadim...
Asta este motivul pentru care de atunci incolo am fost mereu la vot. Mi-am dat seama ca poate fi si mult mai rau.

+Quote Post
Vizitator_ultimul.
mesaj Jan 29 2009, 03:26 PM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (alex @ Jan 21 2009, 07:57 PM) *
Iar daca tzie nu-tzi convine nu mai respira mey cap de lemn !
e adevarat ca nevoile noastre adevarate sunt putzine, insa asta nu inseamna k trebuie sa stai sa inghitzi tot
balegaru care niste unii se gandesc ca trebuie promovat !
potzi sa-mi spui unde ajung banii din taxe ?
ca daca ma uit in jur nu vad mare lucru si asta nu pentru ca nu sunt bani ci pentru ca ei ajung intotdeauna in buzunarele vre-unui politician....

Domnu' cu COLIBA, poate nu iti dai seama ca asta este inca inceputul. Ne ia de departe si intr-un final o sa ne monitorizeze si in coliba ... in 20-30 de ani o sa fim un numar de ordine. Oricum suntem niste numere pentru guvernanti, politicieni etc

+Quote Post
Vizitator_tzaranu anofel.
mesaj Jan 29 2009, 06:46 PM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (revolutionaru' mic, da' @ Jan 21 2009, 11:56 PM) *
Nu stiu cum naiba de suntem asa isteti individual, dar ca natie ne lasam dusi de nas in halul asta.

itz spui io luptatorule
e ca sh cum tz-ai face casa din caramida din aia poroterm shtii tu
dar fara mortar
nu tzine, deshi caramida e buna...

daca e bataie io viu cu sapa mea
rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Ciprian.
mesaj Jan 29 2009, 10:28 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (zoly @ Jan 20 2009, 11:49 AM) *
Auzi mah Lucian...cine esti sau cine te-a platit sa arunci astfel de intrebari retorice...? Nu cumva baietii de la "The Guardian" care mai ieri spuneau ca e iminenta o astfel de miscare in Romania ???

Nu stiu de ce, dar cred ca e platit din impozitele si taxele tuturor din Romania:))...if u know what i mean;)

+Quote Post
Vizitator_claudiu marcel.
mesaj Jan 29 2009, 10:50 PM
Mesaj #60

Guests

ar fi binevenita , cu conditia....sa dispara hoti de la putere, dar cum asa ceva este imposibil, mai bine ramane tot asa mad.gif

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd October 2019 - 02:14 PM