IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Securitate si sanatate in munca, securitate si sanatate in munca
Vizitator_RoK.
mesaj Mar 3 2009, 02:30 PM
Mesaj #1

Guests

SECURITATEA MUNCII ŞI „LIMBAJUL DE LEMN”
Ne simţim uşor stânjeniţi când ne adresăm cuiva cu „Doamnă” sau „Domnule”. Asta este! Suntem depăşiţi de vremuri. Orice tânăr, atunci când ajunge într-o companie, trece printr-un proces de „induction” în care învaţă, înainte de regulile de securitate, că, pentru consolidarea echipei, ar fi preferabil să se adreseze colegilor direct şi fără astfel de apelative. O fi bine. Nu se mai pierde timp cu rostirea unui cuvinţel în plus. Sigur este mai eficient că doar ştim cu toţii „timpul înseamnă bani”.

Dar ce ne facem atunci când nişte oameni „de modă veche” vin şi spun de aproape doi ani că sintagma „protecţia muncii” nu mai există în limbajul juridic?

Stimabililor, legea 319/2006 este L E G EA securităţii şi sănătăţii în muncă şi nici de cum Legea protecţiei muncii.

Măcar oamenii de specialitate să se conformeze acestui tip de limbaj. Să presupunem că suntem în instanţă şi argumentăm că „am făcut şi am dres multe activităţi de protecţia muncii”. Oare cum va decide judecătorul atunci când are în faţă o lege în care se cere să se facă ceva în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă?

Veţi zice că sunt nimicuri. Poate că sunt, dar nu uitaţi că „marele nimic” este o sumă de foarte multe nimicuri mici.

Ce vremuri trăim! E grav când noul sau rigurozitatea sunt catalogate drept „LIMBAJ DE LEMN”.

Şi încă ceva:

Oare când va ajunge şi această „noutate” la presă? Că m-am săturat să aud toţi reporterii care spun că s-a întâmplat ceva pentru că nu s-au respectat normele de protecţia muncii. Care norme? Care protecţia muncii?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_rok.
mesaj Mar 3 2009, 03:13 PM
Mesaj #2

Guests

Oare a citit și redacția ultimul paragraf?

+Quote Post
Vizitator_Puricel.
mesaj Mar 3 2009, 08:54 PM
Mesaj #3

Guests

Eu cred ca depinde de fiecare angajator. Este dreptul tau sa fii instruit si sa stii ce norme trebuie sa respecti. Daca nu ti s-a oferit, cere-l. Daca nu te baga nimeni in seama ... da telefon la ITM ca-s amenzi grase pe treaba asta. rolleyes.gif Simplu daca stii ce drepturi ai.
N-as putea sa-ti dau nr. de legi exact, eu sunt angajator dar am un colaborator care se ocupa de asa ceva. Imi face toate dosarele, colaboram in vederea stabilirii normelor specifice activitatii ... etc. Apropos, eu am spatiu de odihna/ recreere pt angajati, le fac controale medicale anual, le pun dus sa se relaxeze ... pe bune. Nu stau 1 h la servici in plus neplatiti. Nu se fumeaza nicaieri. etc. etc. Nu pot acum da nr. legilor, dar ma consider un angajator responsabil cu grija fata de colaboratorii mei. Depinde de fiecare firma si de cum isi respecta colaboratorii. Dar ce sper este ca fiecare colaborator angajat al meu isi va cunoaste drepturile in orice alta organizatie. smile.gif
sper ca am inteles bine topicul si n-am scris aiureli.

+Quote Post
Vizitator_ROK.
mesaj Mar 4 2009, 06:05 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Puricel @ Mar 3 2009, 08:54 PM) *
Eu cred ca depinde de fiecare angajator. Este dreptul tau sa fii instruit si sa stii ce norme trebuie sa respecti. Daca nu ti s-a oferit, cere-l. Daca nu te baga nimeni in seama ... da telefon la ITM ca-s amenzi grase pe treaba asta. rolleyes.gif Simplu daca stii ce drepturi ai.
N-as putea sa-ti dau nr. de legi exact, eu sunt angajator dar am un colaborator care se ocupa de asa ceva. Imi face toate dosarele, colaboram in vederea stabilirii normelor specifice activitatii ... etc. Apropos, eu am spatiu de odihna/ recreere pt angajati, le fac controale medicale anual, le pun dus sa se relaxeze ... pe bune. Nu stau 1 h la servici in plus neplatiti. Nu se fumeaza nicaieri. etc. etc. Nu pot acum da nr. legilor, dar ma consider un angajator responsabil cu grija fata de colaboratorii mei. Depinde de fiecare firma si de cum isi respecta colaboratorii. Dar ce sper este ca fiecare colaborator angajat al meu isi va cunoaste drepturile in orice alta organizatie. smile.gif

Sunteţi, ca să zic aşa, o "specie rară". Era vorba că noţiunea de "protecţia muncii" a fost înlocuită cu "securitate şi sănătate în muncă". În rest, potrivit celor afirmate de dumneavoastră, sunteţi bine intenţionat. Felicitări! (de la cineva care "ştie ce spune")

+Quote Post
tsunami
mesaj Mar 4 2009, 06:33 AM
Mesaj #5

Sir Tsunami

Grup: Membri
Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (Puricel @ Mar 3 2009, 09:54 PM) *

si daca situatia ti-ar impune sa reduci cheltuielile... de unde ai taia?

stiu, e "nebunie de vis" sa-ti poti permite sa cheltui zeci de mii pe an pentru angajati, sa-i tii pe toti fericiti, dar, incepe sa apara si-n romania competitia si.. latul se strange. atunci trebuie adus in discutie un termen nou, nemaiauzit de romani pana in prezent: eficienta. foarte slaba in toate locurile in care am pasit. si, trebuie facuta o lista cu lucrurile la care trebuie sa renunti.

stii, acum cautam sa locuiesc cu chirie. mergand cu masina, am vazut un apartament pe care era agatat un cearceaf cu numarul de telefon. sun si intreb pretul, 3600 euro pe luna.
a reiesit ca as fi considerat oferta, daca aveam in jur de 15,000 pe luna. si aveam de toate. garaj pentru motocicleta, herastraul la 2 pasi, metroul la 1km, zona cu aer curat, aproape de distractii etc. dar, n-am "fatza".
asa ca... trebuie sa revin cu picioarele pe pamant si sa caut in categoria mea pe la 900, si tot caut, si tot caut.
asa e si la tine-n firma. profitul iti permite sa te gandesti serios si la angajati, si, probabil ca-s si importanti pentru tine

succes

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_cris.
mesaj Mar 11 2013, 08:01 AM
Mesaj #6

Guests

Buna ziua.
Lucrez la un spital, intr-un birou cu alti 5 colegi, avem 6 calculatoare si 2 imprimante, cu 5 birouri, 2 dulapuri, 2 mese intr-un spatiu de 6 m / 5,5 m. Va rugam sa ne spune-ti care este spatiu minim necesar pentru a lucra in conditii optime, daca avem dreptul la un grup sanitar propriu si nu impreuna cu bolnavii, deasemena va rugam sa ne precizati si legea in care sunt prevazute drepturile cu privire la conditiile de munca ale angajatilor. Va rugam sa ne precizati si carui for ne putem adresa pentru solutionarea eventualelor probleme.
Va multumim.

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Mar 12 2013, 02:54 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (RoK @ Mar 3 2009, 02:30 PM) *
SECURITATEA MUNCII ŞI „LIMBAJUL DE LEMN”
Ne simţim uşor stânjeniţi când ne adresăm cuiva cu „Doamnă” sau „Domnule”. Asta este! Suntem depăşiţi de vremuri. Orice tânăr, atunci când ajunge într-o companie, trece printr-un proces de „induction” în care învaţă, înainte de regulile de securitate, că, pentru consolidarea echipei, ar fi preferabil să se adreseze colegilor direct şi fără astfel de apelative. O fi bine. Nu se mai pierde timp cu rostirea unui cuvinţel în plus. Sigur este mai eficient că doar ştim cu toţii „timpul înseamnă bani”.

Dar ce ne facem atunci când nişte oameni „de modă veche” vin şi spun de aproape doi ani că sintagma „protecţia muncii” nu mai există în limbajul juridic?

Stimabililor, legea 319/2006 este L E G EA securităţii şi sănătăţii în muncă şi nici de cum Legea protecţiei muncii.

Măcar oamenii de specialitate să se conformeze acestui tip de limbaj. Să presupunem că suntem în instanţă şi argumentăm că „am făcut şi am dres multe activităţi de protecţia muncii”. Oare cum va decide judecătorul atunci când are în faţă o lege în care se cere să se facă ceva în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă?

Veţi zice că sunt nimicuri. Poate că sunt, dar nu uitaţi că „marele nimic” este o sumă de foarte multe nimicuri mici.

Ce vremuri trăim! E grav când noul sau rigurozitatea sunt catalogate drept „LIMBAJ DE LEMN”.

Şi încă ceva:

Oare când va ajunge şi această „noutate” la presă? Că m-am săturat să aud toţi reporterii care spun că s-a întâmplat ceva pentru că nu s-au respectat normele de protecţia muncii. Care norme? Care protecţia muncii?

Problema aici nu e să protejăm doar munca- că e în pericol de a fi violată de niște băieți ci și faptul că ”securitatea” e cam nașpa pentru poporul român. Până prin 1996 fu protecția muncii- inclusiv Departamentul Protecției Muncii. Mandea a introdus pentru prima dată termenul de securitate ocupațională- care n-a prea prins. Acuma important e ce se face, nu ce se spune.

+Quote Post
mesaj Mar 12 2013, 03:00 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (cris @ Mar 11 2013, 08:01 AM) *
Buna ziua.
Lucrez la un spital, intr-un birou cu alti 5 colegi, avem 6 calculatoare si 2 imprimante, cu 5 birouri, 2 dulapuri, 2 mese intr-un spatiu de 6 m / 5,5 m. Va rugam sa ne spune-ti care este spatiu minim necesar pentru a lucra in conditii optime, daca avem dreptul la un grup sanitar propriu si nu impreuna cu bolnavii, deasemena va rugam sa ne precizati si legea in care sunt prevazute drepturile cu privire la conditiile de munca ale angajatilor. Va rugam sa ne precizati si carui for ne putem adresa pentru solutionarea eventualelor probleme.
Va multumim.

Prietene, puteți începe să faceți pariuri. De exemplu, cine va face primul cancer. Sau cine se va lovi de un birou/dulap și va rămâne acolo. Apropo de cancer, imprimantele produc ozon. Chestia aia e puternic cancerigenă dacă ești într-un spațiu închis și nu aerisești foarte des. În antichitate exista o normă de protecție a muncii pentru lucrul la echipamentele de calcul- pe care o făcuse mandea- printre alții. După apariția legii 319 onor conducerea ministerului de-atunci a considerat normele ceva comunist. Norma prelua o prevedere moștenită de imediat după 1990- care dădea 2 zile în plus la concediu celor care lucrează la calculator. Erau stabilite și distanțele necesare...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 12 2013, 03:10 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Mar 12 2013, 03:00 PM) *
Prietene, puteți începe să faceți pariuri. De exemplu, cine va face primul cancer. Sau cine se va lovi de un birou/dulap și va rămâne acolo. Apropo de cancer, imprimantele produc ozon. Chestia aia e puternic cancerigenă dacă ești într-un spațiu închis și nu aerisești foarte des. În antichitate exista o normă de protecție a muncii pentru lucrul la echipamentele de calcul- pe care o făcuse mandea- printre alții. După apariția legii 319 onor conducerea ministerului de-atunci a considerat normele ceva comunist. Norma prelua o prevedere moștenită de imediat după 1990- care dădea 2 zile în plus la concediu celor care lucrează la calculator. Erau stabilite și distanțele necesare...

...plus reducerea programului cu pana la 2 ore, adica 6 ore/zi sau 7 daca nu lucrezi sambata.
cel putin asa am prins eu in anii '90, dar nu mai stiu ce legi sunt acum si cine le considera contractual

(in rest, se descurca fiecare cum poate, daca au sindicat, daca nu...mai greu, Protectia muncii in Romania nu are inca standarde respectabile si nici sanctiuni in conformitate)

+Quote Post
mesaj Mar 12 2013, 03:22 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Musafir @ Mar 12 2013, 03:10 PM) *
...plus reducerea programului cu pana la 2 ore, adica 6 ore/zi sau 7 daca nu lucrezi sambata.
cel putin asa am prins eu in anii '90, dar nu mai stiu ce legi sunt acum si cine le considera contractual

(in rest, se descurca fiecare cum poate, daca au sindicat, daca nu...mai greu, Protectia muncii in Romania nu are inca standarde respectabile si nici sanctiuni in conformitate)

La un centru de calcul, da. Dar nu mai există de mult centrele de calcul. În altă ordine de idei, sunt extrem de curios dacă există orice fel de filtru între spital- și microbii aferenți- și respectiva cameră cu calculatoare. Altfel, așa cum spunea un nenea doctorul de la Floreasca- unde mi-am petrecut Revelionul- n-au nici un fel de protecție contra infecțiilor intraspitalicești. Să le fie de bine și la mai mare.

+Quote Post
Vizitator_Mariko78.
mesaj Mar 27 2013, 10:41 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (cris @ Mar 11 2013, 08:01 AM) *
Buna ziua.
Va multumim.

Poate gasesti raspuns in HOTĂRÂREA nr. 1.091 din 16 august 2006 privind cerinţele minime de securitate şi sănătate pentru locul de munca biggrin.gif .

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_cristina..
mesaj Apr 16 2013, 11:17 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Mar 12 2013, 03:22 PM) *
La un centru de calcul, da. Dar nu mai există de mult centrele de calcul. În altă ordine de idei, sunt extrem de curios dacă există orice fel de filtru între spital- și microbii aferenți- și respectiva cameră cu calculatoare. Altfel, așa cum spunea un nenea doctorul de la Floreasca- unde mi-am petrecut Revelionul- n-au nici un fel de protecție contra infecțiilor intraspitalicești. Să le fie de bine și la mai mare.

Buna ziua....Adevarul e ca nu exista nici un fel de protectie in fata biroului este ambulatoriu spitalului si e puzderie de oameni care stau pe la usile doctorilor...

+Quote Post
Vizitator_kinder.
mesaj Jul 18 2014, 09:41 PM
Mesaj #13

Guests

E dreptul fiecarul angajat sa beneficieze de servicii SSM de calitate! Poate ca limbajul este de lemn, dar normele sunt logice si trebuiesc urmate!
Recomand: http://www.qtest.ro/

pentru alte informatii referitoare la protectia muncii si alte activitati in domeniu!

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 10th December 2019 - 08:27 PM