IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce credeti ca ascunde arestarea lui Becali?
Vizitator_Vizitator_iulian..
mesaj Apr 2 2009, 06:29 PM
Mesaj #1

Guests

Azi au fost mai multe chestii care ar trebui "deturnate" voi ce credeti? De exemplu summitul G20
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_lola.
mesaj Apr 3 2009, 06:29 AM
Mesaj #2

Guests

Ce sa ascunda?! Nu ascunde nimic. Cred ca ar trebui facuta o petitie si pentru eliberarea lui Becali. laugh.gif

+Quote Post
tsunami
mesaj Apr 3 2009, 06:41 AM
Mesaj #3

Sir Tsunami

Grup: Membri
Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

nu eliberarea lui becali e importanta acum, ci justitia romana!!!

becali e un caz particular, dar "facatura" se face pe fatza.
in libertate sunt lasati talhari, dar in cazul becali, dupa 2 luni, politia se autosesizeaza.
fara declaratii scrise, fara nimic!

dupa mine e un fel de aratarea muschilor fara nici un fel de rusine.
oameni pentru cae garda personala este chiar armata si politia platita din banii de taxe, care aresteaza pe cine nu le cade bine

iar cazul becali e de rasul curcii!
da, am furat masina
da, am santajat

dar, "am fost sechestrat" pentru 3 ore, dupa care mi s-a dat drumul.
asta, fara declaratii scrise.

pe mine ma sechestreaza la servici 9-10 ore si nu mai fac plangere

practic pe vremea lui ceausescu ti-era teama doar de regim, acum sa dea dracii, nici nu mai stii pe cine sa nu superi ca ti se insceneaza o pleasca d-asta nesimtita.

sper ca cearta din coalitie sa inceapa odata cu campania pentru presedinte, si basescu sa piarda alegerile

din pacate prostii vor plati imprumuturile menite sa ajute "apropiatii puterii"

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_radu..
mesaj Apr 3 2009, 07:28 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (tsunami @ Apr 3 2009, 06:41 AM) *

in libertate sunt lasati talhari, dar in cazul becali, dupa 2 luni, politia se autosesizeaza.

oameni pentru cae garda personala este chiar armata si politia platita din banii de taxe, care aresteaza pe cine nu le cade bine

da, am furat masina
da, am santajat

practic pe vremea lui ceausescu ti-era teama doar de regim, acum sa dea dracii, nici nu mai stii pe cine sa nu superi ca ti se insceneaza o pleasca d-asta nesimtita.

sper ca cearta din coalitie sa inceapa odata cu campania pentru presedinte, si basescu sa piarda alegerile

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_radu..
mesaj Apr 3 2009, 07:40 AM
Mesaj #5

Guests

Nu sunt un partizan al lui Becali dar mi se pare strigator la cer faptul ca s-a procedat asa!

Cum poti lua un om din pat la 7 dimineata cu mascatii fara ca in prealabil sa-l fi citat, si sa il arestezi judecand noaptea!

+Quote Post
Vizitator_ilie.
mesaj Apr 3 2009, 08:01 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (tsunami @ Apr 3 2009, 06:41 AM) *

da, am furat masina
da, am santajat

Propun conducerii tarii ca tuturor detinutilor din puscariile romane sa li se atribuie Steaua Romaniei in grad de cavaler. Traiasca Romania!!!

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Apr 3 2009, 08:05 AM
Mesaj #7

Guests

Iarasi aceeasi mascarada ...

Cand justitia nu face nimic, respectiv procuratura nu aresteaza pe unii si pe altii ce apar prin ziare, nu e bine, ca e corupta. Cand aresteaza pe cate unul, tot nu e bine, ca nu-i aresteaza pe toti ailalti care in ochii "poporului" ar trebui saltati. Probabil ca inainte sa urmareasca procurorii ceva ar trebui sa se faca un referendum, sa se ceara parerea intelepciunii populare ...

Asta e mentalitatea, cretina, de prost, de manelist, romaneasca. Daca-l ia be Jiji, sa-l ia si pe Nastase sau mai stiu eu pe care .... si bineinteles, era sa uit: in toate e mana lui Base. El e un atotputernic (nu degeaba vrajmasii ii spun zeus) care controleaza absolut totul in tara. Alo?! Trezirea!

Orice arestare a unui mafiot (Jiji sigur nu e usa de biserica) este benefica. Ar trebui sa faca la fel cu toti hotii si mafiotii, dar trebuie sa inceapa cu unul. Daca e sa fie Jiji, foarte bine!

+Quote Post
Vizitator_Waytt Earp Dambovitzean.
mesaj Apr 3 2009, 08:20 AM
Mesaj #8

Guests

Cateva comentarii:
1. Legile in Romania sunt extrem de departe de a fi - macar - "acceptabile".
2. Politia romana este ineficenta, corupta si delasatoare in marea ei majoritate.
3. Justitia este corupta pana in maduva oaselor, practic este ca uncancer al societatii.
Cu toate astea NU ne putem face singuri dreptate pe motiv ca politia nu este eficienta iar justitia este corupta. Unde ajungem daca lipsim de libertate pe orcine care isi face de lucru pe langa masina personala? Pana nu dovedim ca cei din masina ERAU HOTII nu putem actiona in numele dreptatii. La extrem: trag in oricine de pe langa masina. Nu? Sunt cu totii potentiali hoti.
Referitor la circul mediatic: nu o data Becali a sfidat autoritatea statala zbierand ciobaneste ca nu se prezinta el la Politie, cand vrea Politia. Si aici, Politia a gresit: eu il invitam la sediu, si in caz de neprezentare il dadeam in urmarire generala ca INFRACTOR PERICULOS SI INARMAT (putea fi usor impuscat si astfel reglementam PE VECIE problema "neprezentarii la autoritatile statului").
Fara suparare, dar in ROMANIA nu exista AUTORITATE STATALA pentru ca aici fiecare face ce vrea! Pana nu vor cadea cateva capete, in plina zi, pe strada Legea nu se va impune!

+Quote Post
Vizitator_OLI.
mesaj Apr 3 2009, 08:42 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Waytt Earp Dambovitzean @ Apr 3 2009, 08:20 AM) *
Cateva comentarii:
1. Legile in Romania sunt extrem de departe de a fi - macar - "acceptabile".
2. Politia romana este ineficenta, corupta si delasatoare in marea ei majoritate.
3. Justitia este corupta pana in maduva oaselor, practic este ca uncancer al societatii.
Cu toate astea NU ne putem face singuri dreptate pe motiv ca politia nu este eficienta iar justitia este corupta. Unde ajungem daca lipsim de libertate pe orcine care isi face de lucru pe langa masina personala? Pana nu dovedim ca cei din masina ERAU HOTII nu putem actiona in numele dreptatii. La extrem: trag in oricine de pe langa masina. Nu? Sunt cu totii potentiali hoti.
Referitor la circul mediatic: nu o data Becali a sfidat autoritatea statala zbierand ciobaneste ca nu se prezinta el la Politie, cand vrea Politia. Si aici, Politia a gresit: eu il invitam la sediu, si in caz de neprezentare il dadeam in urmarire generala ca INFRACTOR PERICULOS SI INARMAT (putea fi usor impuscat si astfel reglementam PE VECIE problema "neprezentarii la autoritatile statului").
Fara suparare, dar in ROMANIA nu exista AUTORITATE STATALA pentru ca aici fiecare face ce vrea! Pana nu vor cadea cateva capete, in plina zi, pe strada Legea nu se va impune!

+Quote Post
corect
mesaj Apr 3 2009, 09:07 AM
Mesaj #10

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (olandezu @ Apr 3 2009, 08:05 AM) *

Cand justitia nu face nimic, respectiv procuratura nu aresteaza pe unii si pe altii ce apar prin ziare, nu e bine, ca e corupta. Cand aresteaza pe cate unul, tot nu e bine, ca nu-i aresteaza pe toti ailalti care in ochii "poporului" ar trebui saltati. Probabil ca inainte sa urmareasca procurorii ceva ar trebui sa se faca un referendum, sa se ceara parerea intelepciunii populare ...

Asta e mentalitatea, cretina, de prost, de manelist, romaneasca. Daca-l ia be Jiji, sa-l ia si pe Nastase sau mai stiu eu pe care .... si bineinteles, era sa uit: in toate e mana lui Base. El e un atotputernic (nu degeaba vrajmasii ii spun zeus) care controleaza absolut totul in tara. Alo?! Trezirea!

Orice arestare a unui mafiot (Jiji sigur nu e usa de biserica) este benefica. Ar trebui sa faca la fel cu toti hotii si mafiotii, dar trebuie sa inceapa cu unul. Daca e sa fie Jiji, foarte bine!

Sunt de aceeasi parere. Nu cred ca e nimic in spatele retinerii lui bkli. Sper sa stea acolo cat mai mult, ca sigur are de ce.

Sper sa urmeze nastase.

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Apr 3 2009, 09:46 AM
Mesaj #11

Guests

Cred ca trebuie stabilite niste fapte cunoscute inainte de a comenta pe tema arestarii lui Gigel

1. Presupusa infractiune de lipsire de libertate s-a petrecut in ianuarie...suntem in aprilie
2. Arestarea s-a facut cu mascati, dimineata, luandu-l direct din pat...tot show-ul mediatic posibil
3. Inainte de arestarea lui Gigel, prima pagina era tinuta de cazul Popoviciu+afacerile familiei Basescu.
4. Daca arunci fumigene pe gazon in timpul unui meci de fotbal esti pedepsit

Intrebare: cine a aruncat fumigena si va fi pedepsit oare?

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Apr 3 2009, 09:52 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Alex @ Apr 3 2009, 09:46 AM) *
Cred ca trebuie stabilite niste fapte cunoscute inainte de a comenta pe tema arestarii lui Gigel

1. Presupusa infractiune de lipsire de libertate s-a petrecut in ianuarie...suntem in aprilie
2. Arestarea s-a facut cu mascati, dimineata, luandu-l direct din pat...tot show-ul mediatic posibil
3. Inainte de arestarea lui Gigel, prima pagina era tinuta de cazul Popoviciu+afacerile familiei Basescu.
4. Daca arunci fumigene pe gazon in timpul unui meci de fotbal esti pedepsit

Intrebare: cine a aruncat fumigena si va fi pedepsit oare?

am uitat sa precizez:

primul punct :

principiul la televiziunile romanesti este: n-ai audienta, cheama-l pe Gigi

+Quote Post
Vizitator_Alexandrescu.
mesaj Apr 3 2009, 09:56 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (olandezu @ Apr 3 2009, 08:05 AM) *

Foarte corect. Discutia cea mare e creata pentru ca poporul asta (manelist) habar n-are ce inseamna statul de drept, respectarea legii etc.

+Quote Post
Vizitator_constantin.
mesaj Apr 3 2009, 10:09 AM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Alexandrescu @ Apr 3 2009, 09:56 AM) *
Foarte corect. Discutia cea mare e creata pentru ca poporul asta (manelist) habar n-are ce inseamna statul de drept, respectarea legii etc.

E BINE CA JUSTITIA SE GASESTE SA FACA SI CITE CEVA BUN DAR NU PRICEP DE CE ARATA CA E OARBA CAND IN FAPT ESTE CLAR CA E OLAOAGA? ADICA NU GASESTE NIMENI PE HOTII DIN TARA ASTA PINA APARE UN MOTIV SERIOS SA FIE CHIAR PROTEJATI IN PROGRAME DE PROTECTIE ?????????????????

+Quote Post
Vizitator_colegu99.
mesaj Apr 3 2009, 10:22 AM
Mesaj #15

Guests

Sa fim intelesi...departe de a fi becali usa de biserica...
Sunt de acord sa fie judecat pt afaceriile cu terenuri din Stefanesti facute cu armata, de alte "manareli" pe care le-a facut. Insa e extrem de suspect ca atunci cand se escaladase conflictul Popoviciu, basescu era in prim plan cu mandrele sale fiice de succes (apartamente cu niste bani greu de justificat), frati bagati in acelasi tip de afacere cu terenuri precum popoviciu, toata presa vuia si ... dintr-o data dupa 2 luni se autosesizeaza politia romana si il ia pe sus pe becali si toata lumea uita de subiectele fierbinti de acum 2 zile. Cum de s-a autosesizat politia exact acum? De ce nu se autosesizeaza in atatea alte cazuri ??? Si nu dupa n luni!!!

+Quote Post
Vizitator_Vasalie.
mesaj Apr 3 2009, 10:40 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (colegu99 @ Apr 3 2009, 10:22 AM) *
Sunt de acord sa fie judecat pt afaceriile cu terenuri din Stefanesti facute cu armata, de alte "manareli" pe care le-a facut. Insa e extrem de suspect ca atunci cand se escaladase conflictul Popoviciu, basescu era in prim plan cu mandrele sale fiice de succes (apartamente cu niste bani greu de justificat), frati bagati in acelasi tip de afacere cu terenuri precum popoviciu, toata presa vuia si ... dintr-o data dupa 2 luni se autosesizeaza politia romana si il ia pe sus pe becali si toata lumea uita de subiectele fierbinti de acum 2 zile. Cum de s-a autosesizat politia exact acum? De ce nu se autosesizeaza in atatea alte cazuri ??? Si nu dupa n luni!!!

Teoria conspiratiei, extraterestri, masoni etc.

In loc sa ne bucuram ca macar ACUM se sesizeaza si Politia asta adormita, noi carcotim, barfim si criticam. Urat caracter...

+Quote Post
Vizitator_colegu99.
mesaj Apr 3 2009, 10:51 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Vasalie @ Apr 3 2009, 10:40 AM) *
Teoria conspiratiei, extraterestri, masoni etc.

In loc sa ne bucuram ca macar ACUM se sesizeaza si Politia asta adormita, noi carcotim, barfim si criticam. Urat caracter...

Daca am trai in alta tara mai dinspre vest, excludeam teoria conspiratiei dar suntem in Romania si asta explica totul... Aici nimic nu este intamplator. Esti copil sa crezi ca nu exista o caracatita a coruptiei intre institutii ale statului, politicieni si oameni de afaceril
Da, suntem o tara ideala, nu exista conspiratie, oameni ca Popoviciu au facut avere prin inteligenta si munca sustinuta, justitia e fara pata si drepata...asa e...m-am inselat...
Dar apropos de bucuria care tb sa ne patrunda ca s-a trezit si a inceput sa isi faca treaba...cum de nu s-a autosesizat si ca hotii au furat o masina???? Ahhh, da...si mai si carcotim si barfim...Incepe sa imi fie rusine in loc sa fiu mandru ca s-a trezit politia si baga la zdup pagubitul... Ce m-=as distra sa patesti si tu asa si sa ajungi la zdup ca ai pocnit hotul ce iti fura portmoneul...sa fii mandru ca incepe politia sa se trezeasca si sa nu mai barfesti...

Am mai spus...sa fie bagat la zdup pt valiza de bani, pt afaceri oneroase cu terenuri dar asa...e penibil...

+Quote Post
Vizitator_Eufrosin.
mesaj Apr 3 2009, 11:52 AM
Mesaj #18

Guests

In Romania, mai toate arestarile persoanelor importante se fac pe baza politica si nu juridica.
Pe langa cei desemnati sa fie hartuiti de justitie, mai pica din cand in cand si hoti mici.
Niciodata insa nu cad cei mari, care au devalizat tara. De ce?

Simplu:

Toti pana la unul sunt fie fosti sau prezenti securisti, sau au macar o legatura puternica cu ei.

Si-asa, cei a caror treaba era sa protejeze aseturile economice ale tarii, au devenit vanzatorii ei.

Trebuiesc schimbati de urgenta ciobanii.
Nu-i Gigi Becali omul pentru presedentia Romaniei, dar nu pot vedea cum ar fi fost el mai rau decat alternativele.

+Quote Post
Vizitator_ELENA.
mesaj Apr 3 2009, 12:16 PM
Mesaj #19

Guests

Nu ascunde nimic,pentru oamenii care mai judeca cu mintea din dotare,este vizibil,Becali a fost pedepsit pentru ca a fost principalul denuntator al lui Popoviciu...si cum mafia se intinde hat,departe,peste ocean,in congresul american,asta este consecinta...Durerea mare este ca noi,romanii,am ajuns un popor de robi,in propria tara,nimic nu mai functioneaza cum trebuie,justitia este la pamant iar noi stam ca fraierii,ca mieii la taiere,ca tot se apropie Sfintele Pasti...Si avem niste conducatori,mama-mama,oricat ai fi tu de optimist,de la ereditate,nu mai poti astepta nimic bun...Sper doar ca d.Becali sa fie un barbat adevarat,nu o baba plangacioasa,ca Basescu,ar fi oripilant sa-l vad lacrimand pe la tv.Sunt alaturi de familie si ma rog sa-i ajute Dumnezeu sa treaca peste aceasta incercare!

+Quote Post
nashu_mare
mesaj Apr 3 2009, 12:32 PM
Mesaj #20

Membru
**

Postari: 91
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 230

Citeaza (colegu99 @ Apr 3 2009, 10:22 AM) *

Adica matale presupui o acoperire a unei perdele de fum cu alta perdea de fum? Ma indoiesc. De vreo doi ani acuze de genul celor de saptamana trecuta au tot fost impotriva lui Base, atatea laptopuri s-au umplut de bale pe la televizor si... nimic. Mai degraba e altul motivul arestarii de acum.

+Quote Post
Vizitator_Vasalie.
mesaj Apr 3 2009, 12:39 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (colegu99 @ Apr 3 2009, 10:51 AM) *
Dar apropos de bucuria care tb sa ne patrunda ca s-a trezit si a inceput sa isi faca treaba...

Mai citeste o data mesajul lui olandezu de mai sus. Poate, desi nu cred, intelegi cum sta treaba.

Am mai spus...sa fie bagat la zdup pt valiza de bani, pt afaceri oneroase cu terenuri dar asa...e penibil...

Poate stii tu un alt cod penal al Romaniei, dupa care rapirea, sechestrarea si caftirea unor persoane e un gest de prietenie.
Dar, hai, incearca sa intelegi mesajul de mai sus.

+Quote Post
Vizitator_vrajeala.
mesaj Apr 3 2009, 01:04 PM
Mesaj #22

Guests

Si eu sunt de parere ca e o mare vrajeala toata fanfara asta cu bkli. Justitia pacii care se ocupa cu acultatul si cu scosul la comanda de dosare pe banda rulanta o sa-l elibereze pina la urma din lipsa de probe sau alte tertipuri de doi bani. Bkli justitiarul pacii cica le-a dat drumul hotilor dupa ce ei s-au jurat ca nu fac talharii . Bai frate! sunt induiosat pina la lacrimi de nu mai pot sta nici pe buda. De ce nu-l ascund astia vreo 10 ani impreuna cu hotii aia ca sa o puna de o septica americana in puscarie sa-si aminteasca ei impreuna la puscarie cat de jmekeri erau odata. Sincer mi-e mila de el doar pentru ca mi se pare ca l-au luat nepregatit dar in rest nici eu nu-l cred ca e usa de biserica si incepusem sa ma satur sa-l vad pe toate posturile cum behaie. Ar trebui ascunsi toti jmekerii astia care se cred deasupra legii tocmai pentru ca la un momendat sunt complici fara voie.
Ce bine mi-a facut mie becali ca nu a predat hotii politiei???
Imi face si mie rost de masina daca mi-o fura maine tot aia? sau de fapt e ca si cum el mi-a furat-o?

aaaaaaaaaaaa.......era sa uit s-au jurat baietii ca nu fac talharii........

ce bine am sa dorm la noapte!

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Apr 3 2009, 01:32 PM
Mesaj #23

Guests

Hai sa o luam pe rand:

a) Politia nu s-a autosesizat, ci a fost sesizata cu plangere prealabila, in termen (presupun);

cool.gif Retinerea s-a facut legal si normal, cu singura observatie ca nu imi dau seama de ce nu a fost mai intai citat, dar procedura citarii e complicata- nu am timp sa ma informez si oricum nu am dosarul. Probabil insa ca un asemeena viciu major de procedura (lipsa citarii) ar fi condus oricum la eliberara lui Becali astazi.

c) Sechestrarea de persoane este o infractiune grava, Becali avea la indemana alte mijloace, legale de a actiona; modul in care a actionat a pus in pericol participantii la trafic si, in plus putea sa se afle usor in eroare: daca era vorba doar de niste simulanti?

d) Orice faptuitor este cercetat si judecat NUMAI dupa faptele deduse justitiei - in acest caz- sechestrare de persoane; iertat sa-mi fie, dar nu ar fi oricum nici o diferenta intra fapta de sechestrare de persoane savarsita de Corelone sau de Papa de la Roma. Nu persoana conteaza, ci fapta. Din acest punct de vedere, nu are nici o relevanta ce anume ALTE fapte are pe constiinta Becali (DACA are), ci doar daca se retine caracterul penal al situatie discutate.

e) Este absolut ingrijorator si chiar groaznic faptul ca lumea a inceput sa judece in modul urmator:

"Este un mafiot! Bine ca l-au arestat! Ce conteaza daca e vinovat sau nu pentru acesta fapta?! Conteaza ca e mafiot si gata!"

Nu-mi veniti cu povestea rasuflata ca pe "Capone l-a arestat Fiscul". Situatia aceea nu are nici o legatura ce povestea pe care o discutam din doua motive: 1) fpata lui Capone era suficient de grava si el era autorul; 2) Capone nu a fost pana la urma condamnat pentru omucideri si alte cele.

Si mai rau este faptul ca si justitia a inceput sa puna problema in acest mod: "Nu putem sa-l dovedim cu faptele majore pe care le-a facut, hai sa-i cautam ceva ce-i putem dovedi si il infundam cu aia!". Se intimpla si in cazul lui Nastase si in multe, multe alte cazuri.

Partea proasta este ca justitia nu trebuie sa actioneze asa... Cum mai pot eu sa am incredere intr-o justitie care in loc sa se ocupe cu dovedire faptelor pe care le presupune comise, se ocupa cu scurmatul dupa fapte pe care le poate dovedi?

Asa ceva nu e propriu unui stat de drept, ci unuia bananier....

+Quote Post
Vizitator_Trifid.
mesaj Apr 3 2009, 01:41 PM
Mesaj #24

Guests

Daca am trai in alta tara mai dinspre vest, excludeam teoria conspiratiei dar suntem in Romania si asta explica totul... Aici nimic nu este intamplator. Esti copil sa crezi ca nu exista o caracatita a coruptiei intre institutii ale statului, politicieni si oameni de afaceril
Da, suntem o tara ideala, nu exista conspiratie, oameni ca Popoviciu au facut avere prin inteligenta si munca sustinuta, justitia e fara pata si drepata...asa e...m-am inselat...
Dar apropos de bucuria care tb sa ne patrunda ca s-a trezit si a inceput sa isi faca treaba...cum de nu s-a autosesizat si ca hotii au furat o masina???? Ahhh, da...si mai si carcotim si barfim...Incepe sa imi fie rusine in loc sa fiu mandru ca s-a trezit politia si baga la zdup pagubitul... Ce m-=as distra sa patesti si tu asa si sa ajungi la zdup ca ai pocnit hotul ce iti fura portmoneul...sa fii mandru ca incepe politia sa se trezeasca si sa nu mai barfesti...

100% corect , pana la ultima afirmatie.
Statul nostru PROTEJEAZA infractorii . Indiscutabil . Cu cat sunt mai mari cu atat sunt mai protejati . Aproape oficial... la urma urmei daca te uiti la fapte (de 20 de ani nu se mai pedepseste marea coruptie ) nu la vorbe acest adevar nespus devine vizibil .

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Apr 3 2009, 01:49 PM
Mesaj #25

Guests

bietul becali nu a stiut ca banii nu sunt suficienti sa cumperi puterea si nici garzile de corp nu sunt suficiente pentru a o pazi.
a cazut in plasa lui tano caridi, pardon... puiu popoviciu

si la final un cantecel:
barca pe valuri...pluteste usor....! nu e cazul sa mai adaug nimic, nu?

quote name='tsunami' date='Apr 3 2009, 06:41 AM' post='28335']

da, am furat masina
da, am santajat

[/quote]

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 3 2009, 01:56 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (alex @ Apr 3 2009, 01:49 PM) *
si la final un cantecel:
barca pe valuri...pluteste usor....! nu e cazul sa mai adaug nimic, nu?

Mai degraba l-a cam lovit Titanicul

+Quote Post
Vizitator_Florin.
mesaj Apr 3 2009, 02:53 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (Dedalus @ Apr 3 2009, 01:32 PM) *
Coruptia nu e la nivel de tara pt ca Becali chiar daca ar fi fost vinovat cu adevarat eu cred ca ar fi avut suficienta putere sa scape, parerea mea e ca tot jocul asta nebunesc , nebun, razboi politic vine de afara, noi nu suntem tara decat pe nume pt ca noi indeplinim ordinele celor mari ai lumii, Becali e o victima a adevaratilor conducatori ai lumii wink.gif, pacat ca o tara cu o asemenea istorica luptatoare si nelipsita de libertate (pt ca romanii din strabuni au luptat pt libertate si au biruit wink.gif ) sa fie sclava marilor puteri

+Quote Post
Vizitator_Bully.
mesaj Apr 3 2009, 03:20 PM
Mesaj #28

Guests

scurt: Daca as fi Basescu mi-as face griji in ceea ce priveste viitorul politic. Abuzurile din timpul mandatului se vor intoarce impotriva lui 100%.

+Quote Post
Vizitator_Yo.
mesaj Apr 3 2009, 03:26 PM
Mesaj #29

Guests

Basescu laugh.gif, cea mai tare cacialma. Parerea mea, ultimul om din romania, unu care ar merita puscaria si care o va face. Prea multe marsavii se ascund sub chelia lui. Inca odata dovedim ca suntem o tara aparte, doar in Romania se poate intampla asa ceva.

Oameni gen Basescu, Iliescu, etc., ar merita soarta lui Ceausescu, credeti-ma, nu sunt departe de el wink.gif.

Romania te iubesc laugh.gif smile.gif))))))))))))))))))

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Apr 3 2009, 03:33 PM
Mesaj #30

Guests

Dedalus, judeca si tu la rece. Un "om de afaceri" isi ia gasca pustile si pistoalele, sechestreaza niste oameni ii mai bate pe cativa, la altii le pune pistolul la cap, chiar daca nu a omorat pe nimeni, e un pericol serios pentru societate. Un om din asta nu il citezi cu scrisorica ci il salti repede si-l tii inchis ca daca bantuie pe strazi nu stii ce iese.

Daca intr-adevar aia de i-a casapit erau niste hoti care i-au furat masina, avea alte mijloace sa actioneze, nu sa iasa cu pustile pe strada ca in vestul salbatic. De exemplu sa sune la politie, imediat. Eventual sa-i urmareasca, desi deja e cam cu cantec, se grabeste omul sa-i prinda, mai loveste un copil pe strada de ex, cine e de vina? Hotii?

Nu e clar ca e un comportament aberant? Ilegal e cu siguranta. Mai mult, conform legii ce a facut Becali e o infractiune deosebit de grava, care pune in pericol siguranta publica. Trebuia arestat rapid. Asta e. Restul e scandal tipic pt RO.

Btw, fii sigur ca aici in NL sarea politia cu tot ce avea pe el si in 30 min (nu cateva ore) era legat si bagat in camasa de forta. Violenta de genul asta (mafiota, asta e cuvantul) e incacceptabila intr-o tara normala.

Citeaza (Dedalus @ Apr 3 2009, 01:32 PM) *
Hai sa o luam pe rand:

a) Politia nu s-a autosesizat, ci a fost sesizata cu plangere prealabila, in termen (presupun);

cool.gif Retinerea s-a facut legal si normal, cu singura observatie ca nu imi dau seama de ce nu a fost mai intai citat, dar procedura citarii e complicata- nu am timp sa ma informez si oricum nu am dosarul. Probabil insa ca un asemeena viciu major de procedura (lipsa citarii) ar fi condus oricum la eliberara lui Becali astazi.

c) Sechestrarea de persoane este o infractiune grava, Becali avea la indemana alte mijloace, legale de a actiona; modul in care a actionat a pus in pericol participantii la trafic si, in plus putea sa se afle usor in eroare: daca era vorba doar de niste simulanti?

d) Orice faptuitor este cercetat si judecat NUMAI dupa faptele deduse justitiei - in acest caz- sechestrare de persoane; iertat sa-mi fie, dar nu ar fi oricum nici o diferenta intra fapta de sechestrare de persoane savarsita de Corelone sau de Papa de la Roma. Nu persoana conteaza, ci fapta. Din acest punct de vedere, nu are nici o relevanta ce anume ALTE fapte are pe constiinta Becali (DACA are), ci doar daca se retine caracterul penal al situatie discutate.

e) Este absolut ingrijorator si chiar groaznic faptul ca lumea a inceput sa judece in modul urmator:

"Este un mafiot! Bine ca l-au arestat! Ce conteaza daca e vinovat sau nu pentru acesta fapta?! Conteaza ca e mafiot si gata!"

Nu-mi veniti cu povestea rasuflata ca pe "Capone l-a arestat Fiscul". Situatia aceea nu are nici o legatura ce povestea pe care o discutam din doua motive: 1) fpata lui Capone era suficient de grava si el era autorul; 2) Capone nu a fost pana la urma condamnat pentru omucideri si alte cele.

Si mai rau este faptul ca si justitia a inceput sa puna problema in acest mod: "Nu putem sa-l dovedim cu faptele majore pe care le-a facut, hai sa-i cautam ceva ce-i putem dovedi si il infundam cu aia!". Se intimpla si in cazul lui Nastase si in multe, multe alte cazuri.

Partea proasta este ca justitia nu trebuie sa actioneze asa... Cum mai pot eu sa am incredere intr-o justitie care in loc sa se ocupe cu dovedire faptelor pe care le presupune comise, se ocupa cu scurmatul dupa fapte pe care le poate dovedi?

Asa ceva nu e propriu unui stat de drept, ci unuia bananier....

+Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 12th December 2019 - 11:03 PM