IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Turism in Romania?, Proprietate privata!
Vizitator_Socrate.
mesaj May 25 2010, 05:43 PM
Mesaj #1

Guests

Am intalnit zone turistice cum ar fi Lacul Surduc (Timis) si Poiana Marului (Caransebes) si in alte zone, situatia in care terenul din jurul unui lac de acumulare, declarat zona turistica, este complet parcelat si inconjurat de teren "proprietate privata".Exista si drumuri pe care scrie "accesul interzis-proprietate privata"
Ca turist, in situatia in care nu esti proprietarul unei asemenea casute din zona, sau poate invitat, nici nu ai ce sa cauti acolo.Asa zisele "Pensiuni" au portile inchise si aspect parasit.
Nici macar sa-ti pui cortul! "Proprietate privata".Chiar si malul apei "pescuitul interzis-proprietate privata"desi lacul de acumulare nu e privatizat!
Barajul, care ofera o priveliste minunata este pazit , accesul strict interzis si fotografiatul interzis, de parca o promenada la pas si eventual cateva fotografii de pe baraj ar pune in pericol interesul national.
Nici-o amenajare in sprijinul turistilor, accesul blocat.
M-am simtit umilit in propria tara in acest sens!
Pe net acestea sunt promovate ca destinatii turistice! Nici vorba! Sunt doar parti frumoase din tara invadate de proprietari.Daca nu ai o proprietate acolo n-ai ce sa cauti, treci cu masina si arunci o privire (fotografiatul interzis unde e peisajul cel mai frumos).Daca ti-e foame exista totusi un magazin satesc!
Daca va continua tot asa, in curand toate zonele turistice vor fi impartite in parcele mici, cine are bani isi construieste acolo o casuta de vacanta, iar cine nu, acela sta acasa, iar notiunea de turism devine perimata!
In aceste conditii nu e de mirare ca multi din vestul Romaniei prefera un week-end in Ungaria!
Ce inseamna de fapt Turism in Romania? Voi ati intalnit asemenea situatii? Ce parere aveti?

Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj May 26 2010, 01:53 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Socrate @ May 25 2010, 05:43 PM) *
Am intalnit zone turistice cum ar fi Lacul Surduc (Timis) si Poiana Marului (Caransebes) si in alte zone, situatia in care terenul din jurul unui lac de acumulare, declarat zona turistica, este complet parcelat si inconjurat de teren "proprietate privata".Exista si drumuri pe care scrie "accesul interzis-proprietate privata"
Ca turist, in situatia in care nu esti proprietarul unei asemenea casute din zona, sau poate invitat, nici nu ai ce sa cauti acolo.Asa zisele "Pensiuni" au portile inchise si aspect parasit.
Nici macar sa-ti pui cortul! "Proprietate privata".Chiar si malul apei "pescuitul interzis-proprietate privata"desi lacul de acumulare nu e privatizat!
Barajul, care ofera o priveliste minunata este pazit , accesul strict interzis si fotografiatul interzis, de parca o promenada la pas si eventual cateva fotografii de pe baraj ar pune in pericol interesul national.
Pe net acestea sunt promovate ca destinatii turistice! Nici vorba! Sunt doar parti frumoase din tara invadate de proprietari.Daca nu ai o proprietate acolo n-ai ce sa cauti, treci cu masina si arunci o privire (fotografiatul interzis unde e peisajul cel mai frumos).Daca ti-e foame exista totusi un magazin satesc!
Daca va continua tot asa, in curand toate zonele turistice vor fi impartite in parcele mici, cine are bani isi construieste acolo o casuta de vacanta, iar cine nu, acela sta acasa, iar notiunea de turism devine perimata!
In aceste conditii nu e de mirare ca multi din vestul Romaniei prefera un week-end in Ungaria!
Ce inseamna de fapt Turism in Romania? Voi ati intalnit asemenea situatii? Ce parere aveti?

Aceeasi situatie am intalnit-o la Cheia (Prahova).Nu am vrut sa ma duc acolo dar m-au batut multi la cap 'du-te bah la Cheia ca e misto'.OK.Imi calc pe inima si ma duc,iarna sa ma dau si eu si copiii cu sania.
Cum am intrat in Cheia si in stanga si in dreapta garduri cu sarma ghimpata.Ma refer la dealuri si nu la curtea cuiva.
Nu am cautat peste tot (nu am avut rabdarea necesara) dar ce am vazut m-a facut sa ma intorc acasa fara niciun regret.

+Quote Post
Vizitator_JR.
mesaj May 26 2010, 05:03 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Socrate @ May 25 2010, 05:43 PM) *

Proprietatea privata trebuie respectata.
Tie ti-ar place sa-ti intre oricine in apartament sa traga un pui de somn, ca, deh, e tara lui ?

+Quote Post
Vizitator_bbk.
mesaj May 26 2010, 09:54 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (JR @ May 26 2010, 05:03 AM) *
Tie ti-ar place sa-ti intre oricine in apartament sa traga un pui de somn, ca, deh, e tara lui ?

Nu, dar sunt anumite chestii care nu pot sau nu ar trebui sa fie private.
Adica lacuri, munti, chei, pesteri, etc.

Linga un lac poti avea proprietate privata, dar la maxim 10-20-30 metrii de nivelul maxim al apei, cu drum de acces catre apa.
Binenteles, daca e crescatorie de pesti, se schimba treaba, in rest insa, nu prea vad de ce ar fi proprietate pina in buza apei.

Din cite stiu, parca nici la mare nu ai acces pina la mare, plaja este proprietate publica.

+Quote Post
Vizitator_fefe.
mesaj May 26 2010, 10:51 AM
Mesaj #5

Guests

Vina e a celor care dau autorizatie de construire. Sau cei care nu fac nimic sa darame ceea ce se construieste ilegal. Desigur proprietar poti sa fii si proprietatea este oriunde respectata, numai ca in lumea civilizata, se respecta acest drept in limita dreptului celorlalti de a se bucura de peisaj. Adica daca tu ti-ai luat ca taranul 11 ha de padure asta nu inseamna ca musai trebuie sa ai viloi acolo. daca ai tinut sa fii proprietar de padure ai dreptul sa te plimbi fericit la loc de verdeata cu familia dar nu sa strici ambientul cu casoiul. Problema sunt autoritatile romane si nu dreptul de proprietate. Emigrati oameni buni. Sau macar faceti-va concediile doar in strainatate. Iar week-end-urile in Ungaria.

+Quote Post
Vizitator_Socrate.
mesaj May 26 2010, 01:30 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (JR @ May 26 2010, 05:03 AM) *

Nici prin cap nu mi-a trecut sa incalc proprietatea cuiva. Am constatat doar ca tot terenul din jurul lacului de acumulare este "proprietate privata". Chiar si terenul neconstruit e inconjurat cu gard de sarma si pancarta "Accesul interzis".
Daca printre acesti proprietari ar fi fost unii cu o terasa deschisa pentru turisti, deci totusi o forma de turism privat si tot era ceva. Da o cautare pe net <lacul Surduc> sau<Poiana Marului>...sunt prezentate ca destinatii turistice. FALS!
Poate in viitor si Apusenii, Retezatul, Bucegii vor ajunge la fel?
Ma gandeam ca unele zone de acest fel, cu potential turistic ridicat ar putea fi ori amenajate si exploatate de Stat in folosul tuturor, ori privatizate pe suprafete mai mari...dar cu un scop precis-turismul!Ar avea de castigat si economia si turistii. In nici un caz nu contest dreptul de proprietate care e sfant! Cu criza asta, maine poimaine vom iesi cel mult pe balcon sau in capatul gradinii biggrin.gif

+Quote Post
big_fufu
mesaj May 26 2010, 06:25 PM
Mesaj #7

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 20
Inscris: 19-July 09
Utilizatorul numarul: 10 125

Ma bag si eu in vorba cu ce stiu.
E foarte adevarat, treaba cu "veniti sa faceti turism in Romania!" e o destul de mare gogoasa, si pot sa va explic si de ce. Noi toti traim cu impresia ca daca ceva e "proprietatea statului", acolo putem calca si noi. Ei bine, in 90% din cazuri, din pacate, nu e deloc asa. Statul are domeniu public - drumurile publice, alei, trotuare, si.....cam atit. Restul e.... proprietate privata a statului. Unde, EVIDENT, in cele mai multe cazuri, nici n-ai voie sa calci - cum ar fi ocoalele silvice, pe ale caror drumuri de exploatare adesea scrie chiar interzis accesului public. Nu mai comentez eu aici ca e absolut revoltator asta, ca e ceva si mai si... anume, faptul ca fiind proprietate privata, adesea, statul o mai si vinde sau concesioneaza pe 99 de ani, ceea ce e tot una. In teorie, legea spune ca pe linga orice apa trebuie lasat un drum de acces la dispozitia celor de la Apele Romane, de ex. Dar daca ai concesionat balta...adio arme.... mai bine nu intrati daca nu stiti a cui e, ca puteti sfirsi impuscati de vreun paznic nebun.
Din pacate, trebuie sa va spun ca sintagma "proprietatea intregului popor" e o vrajeala cumplit de amara. De fapt, ale noastre toate astea erau pe vremea lui Stefan cel Mare.... ca de vreo 50-100 de ani nu prea mai avem acces la nimic, in mod complet legal. Nu are rost sa dam vina pe cei ce si-au obtinut proprietatile inapoi; de fapt, statul roman a fost si este complet incapabil sa gestioneze dpdv legislativ ceva in mod clar. Asa cum legea condominiului intirzie sa apara, cum codurile legislative s-au strecurat din nou fara nici cea mai mica dezbatere, asa merg treburile in continuare, fara chestiuni clare, fara nici o posibilitate pt noi, aia multi si prosti, sa luam vreo decizie despre "cum ar fi mai bine".
Sustin fara rezerve respectarea proprietatii private, dar asta nu inseamna ca nu am putea gasi niste solutii amiabile si corecte, pt a putea sa avem toti acces la teritoriul patriei noastre - atiti citi mai suntem pe aici si ne mai intereseaza.

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj May 26 2010, 07:28 PM
Mesaj #8

Guests

am intalnit o astfel de situatie pe valea draganului unde orice spatiu verde de langa rauletul ala mic ce curge prin zona, este ingradit, puse bariere si tablita omniprezenta ACCES INTERZIS.
vrei sa stai 2 3 zile cu cortul......nu poti nene ca e privat
altii si-au amenajat un soi de locatie pt braconat pesti si nu le convine cand intri pe teritoriul lor si le vezi lucrarea

o data am incalcat aceste reguli impuse si m-am trezit langa mine cu 3 localnici care erau pusi si pe harta ca am incalcat o proprietate privata, ca asa si asa ......
norocul meu a fost ca nu existau atunci nici tablita si nici bariera la locul lor, fiind indepartate de altii inaintea mea

le-am explicat frumos ca am venit sa ne simtim si noi bine pt 2 zile si nu am stiut ca e prop. privata, plus ca atunci cand ne-am instalat am facut si curatenie in zona (hartii, doze de bere, pet-uri etc..)

turism in Romania? se poate si in aceste zone dar e bine ca inainte sa pui undeva un cort sau sa faci un gratar, un foc sau altceva, sa te interesezi( daca ai la cine) daca proprietarul e dispus sa te lase sa stai, eventual sa platesti o chirie de 10-20 de lei si o palinca buna si se rezolva

ne vedem prin zona

+Quote Post
Vizitator_Adrian.
mesaj May 27 2010, 05:35 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (adi @ May 26 2010, 07:28 PM) *
am intalnit o astfel de situatie pe valea draganului unde orice spatiu verde de langa rauletul ala mic ce curge prin zona, este ingradit, puse bariere si tablita omniprezenta ACCES INTERZIS.
vrei sa stai 2 3 zile cu cortul......nu poti nene ca e privat

le-am explicat frumos ca am venit sa ne simtim si noi bine pt 2 zile si nu am stiut ca e prop. privata, plus ca atunci cand ne-am instalat am facut si curatenie in zona (hartii, doze de bere, pet-uri etc..)

Din pacate, in Romania nici acum nu se intelege ce e aceea proprietate privata. Daca e terenul omului, tu n-ai voie sa-ti pui cortul acolo, pricepi ? E ca si cum ar veni unul si si-ar pune cortul in curtea ta sau ar veni sa locuiasca la tine in apartament, "sa se simta si el bine cateva zile", ca apoi, la plecare, face curat...
Comunismul asta a distrus conceptul de proprietate nu numai in mintea celor ce l-au trait, dar la generatiile tinere...

+Quote Post
Vizitator_bbk.
mesaj May 27 2010, 10:08 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Adrian @ May 27 2010, 05:35 AM) *
Din pacate, in Romania nici acum nu se intelege ce e aceea proprietate privata. Daca e terenul omului, tu n-ai voie sa-ti pui cortul acolo, pricepi ? E ca si cum ar veni unul si si-ar pune cortul in curtea ta sau ar veni sa locuiasca la tine in apartament, "sa se simta si el bine cateva zile", ca apoi, la plecare, face curat...
Comunismul asta a distrus conceptul de proprietate nu numai in mintea celor ce l-au trait, dar la generatiile tinere...

Nu are nimeni treaba cu terenul omului.
Doar ca lacul nu e al omului, iar ingradirea accesului la un lac nu mi se pare normala.
Ca respectivul si-a pus gardul pina in marginea lacului, desi nu ar trebui, acolo ar trebui sa ramina o bucata buna de teren, publica.

La fel si cu malurile raurilor.

Numa ca respectivul si-a tras probabil si ponton pentru barca, ca doar e pe terenul lui.

Din cite stiu eu, nu ai voie sa pescuiesti la liber in lacuri si rauri, pentru ca tin de apele romane, si iti trebuie permis de pescuit, pentru care platesti anual o suma de....
In cazuri speciale, cind e balta de crescut pesti, intervine proprietatea privata, in rest, e a statului, dar poate fi folosita, in anumite conditii, de toata lumea

La mare s-au dat plajele in concesiune, sa isi puna fotolii de inchiriat, dar cine vrea poate intra pe acea plaja, si isi aseaza cearceaful, fara sa plateasca nimic.

+Quote Post
Vizitator_multi da prosti.
mesaj May 27 2010, 01:20 PM
Mesaj #11

Guests

am citit pe undeva pe aici o reflectie de genul:totul este intr-un fel sau altul proprietate privata,si ce,te duci asa,oriunde,intri in orice apartament si dormi daca vrei?Tu care dai gindiri din astea profunde,poate-mi explici pe ce virf de munte gasesti mata o proprietate privata(mie mi-au placut dintotdeauna muntii,si putine virfuri importante din Ro mi-au scapat,dar sa gasesc acolo proprietati private,haida de,las-o moale prietene ca suna aiurea.)Intrebare:cum s-au facut proprietati doar linga lacuri,paduri,zone excelente dpdv peisagistic,si nu...la ripa galbena,la bolovanul traznit,...?Stim cu totii cum dar sintem jmecheri,de, scriem si noi in bascalie doua sau trei cuvinte acolo din care cei ce ne citesc sa zica:ia uite ba inca un fericit al sistemului,hai sa-l invidiem,sau, ia uite ba cum stie asta de bine legilii,o fi cu dreptu,mai stii?Nu stiu cum dracu nu trec doua interventii sa nu apara cite un fandosit sictirit pe ici si colo cu reflectiile lui dastepte...

+Quote Post
Vizitator_Teotar.
mesaj Aug 10 2010, 06:52 PM
Mesaj #12

Guests

Fratilor, ati fost in Suedia? Probabil ca nu, din moment ce Adrian si altii ca el scot in fata proprietatea privata. La suedezi (si aici nu poate sa ma contrazica nimeni, au f. multe etaje mai sus dpdv al civilizatiei decat noi) proprietatea privata este inteleasa altfel. Cu totul altfel decat la noi. Am fost in Suedia cam 3 saptamani si am incercat sa inteleg cat mai multe din modul lor de viata (conceptul suedez mult trambitat de Iliescu). Dar sa fiu mai clar. Aia au proprietati private. Toti, aproape. Am intrat pe o proprietate privata si m-am intalnit cu proprietarul, care statea pe sezlong si isi savura cafeaua. Am dat buna ziua si am luat o pruna din poimul din curtea lui. Mi-a multumit ca am apreciat fructele din curtea lui.
Am fost la pescuit... acolo poti sa pescuiesti in mare si pe orice lac cu legatura la mare. Am pescuit pentru "distractie" in fata casei prim-ministrului.
Ca sa concluzionez: acolo orice proprietate privata poate fi "incalcata" de straini. Nu exista placi cu proprietate privata, doar poate pentru unitati militare si alte obiective de importanta strategica, desi nu sunt convins 100% ca este asa.
Tot ce v-am spus mai sus sunt si "sprijinite" de legislatia Suediei.
A intra pe o proprietate nu inseamna ca incalci intimitatea proprietarului. Este absurd. Dar comunismul dupa ce a luat toate proprietatile si in acea vreme nimeni nu mai avea nimic al lui, a creat o valaore a acestui drept nemasurabila. Acum orice om care are un pom, in Romania te poate impusca daca te apropii de el.
Hai sa fim rezonabili si nu absurzi. Este o tampenie fara margini sa fii proprietar "cu pusca in mana". ce dracu' faci cu proprietatea ta ingradita.? Insa vina apartine in totalitate celor car ene conduc si care au considerat ei sa incalce niste legi (valabile si recunoscute la vremea lor) si sa dea inapoi niste terenuri preluate de stat acum cateva zeci de ani, fara sa intrebe ce vor proprietarii sa faca cu ele.
O sa ajungem o tara de garduri. O sa ajungem mai ingraditi decat eram pe vremea lui ceausescu.

+Quote Post
Vizitator_Mumu.
mesaj Oct 12 2010, 08:44 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (Teotar @ Aug 10 2010, 06:52 PM) *
Fratilor, ati fost in Suedia? Probabil ca nu, din moment ce Adrian si altii ca el scot in fata proprietatea privata. La suedezi (si aici nu poate sa ma contrazica nimeni, au f. multe etaje mai sus dpdv al civilizatiei decat noi) proprietatea privata este inteleasa altfel. Cu totul altfel decat la noi. Am fost in Suedia cam 3 saptamani si am incercat sa inteleg cat mai multe din modul lor de viata (conceptul suedez mult trambitat de Iliescu). Dar sa fiu mai clar. Aia au proprietati private. Toti, aproape. Am intrat pe o proprietate privata si m-am intalnit cu proprietarul, care statea pe sezlong si isi savura cafeaua. Am dat buna ziua si am luat o pruna din poimul din curtea lui. Mi-a multumit ca am apreciat fructele din curtea lui.
Am fost la pescuit... acolo poti sa pescuiesti in mare si pe orice lac cu legatura la mare. Am pescuit pentru "distractie" in fata casei prim-ministrului.
Ca sa concluzionez: acolo orice proprietate privata poate fi "incalcata" de straini. Nu exista placi cu proprietate privata, doar poate pentru unitati militare si alte obiective de importanta strategica, desi nu sunt convins 100% ca este asa.
Tot ce v-am spus mai sus sunt si "sprijinite" de legislatia Suediei.
A intra pe o proprietate nu inseamna ca incalci intimitatea proprietarului. Este absurd. Dar comunismul dupa ce a luat toate proprietatile si in acea vreme nimeni nu mai avea nimic al lui, a creat o valaore a acestui drept nemasurabila. Acum orice om care are un pom, in Romania te poate impusca daca te apropii de el.
Hai sa fim rezonabili si nu absurzi. Este o tampenie fara margini sa fii proprietar "cu pusca in mana". ce dracu' faci cu proprietatea ta ingradita.? Insa vina apartine in totalitate celor car ene conduc si care au considerat ei sa incalce niste legi (valabile si recunoscute la vremea lor) si sa dea inapoi niste terenuri preluate de stat acum cateva zeci de ani, fara sa intrebe ce vor proprietarii sa faca cu ele.
O sa ajungem o tara de garduri. O sa ajungem mai ingraditi decat eram pe vremea lui ceausescu.

Fratilor voi sunteti cu apul ? Proprietate privata inseamna ca aparține unei persoane ! Daca apartine unei persoane insemna ca ea o poseda, poate sa sa o foloseasca si sa dispuna de ea. Clar ! E romana. cat despre accesul la lac sau la ce vreti voi se poate face fara sa incalci aceste drepturi. in rest e OK. Turismul nu insemna ca iti este garantat dreptul de acces peste proprietatile private. Simplu. cat despre intrarea pe proprietatea cuiva ma indoiesc ca in Suedia nu se numeste violare de domiciliu sau tulburare in posesie si asta tocama pozitiei lor pe scara evolutiei sau civilizatiei. Adica fara acordul meu nu ai ca cauta la pruna mea.

+Quote Post
Vizitator_denisa.
mesaj Oct 9 2013, 01:12 PM
Mesaj #14

Guests

Poti cumpara bilete ieftine pentru calatorii in tara si in strainatate de pe site-ul www.ia banii si fugi.ro.

+Quote Post
Vizitator_litoral.
mesaj Apr 26 2014, 10:38 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (bbk @ May 27 2010, 10:08 AM) *
[...]
La mare s-au dat plajele in concesiune, sa isi puna fotolii de inchiriat, dar cine vrea poate intra pe acea plaja, si isi aseaza cearceaful, fara sa plateasca nimic.

FALS! Mi-am pus cearceaful acolo si a venit un nene sa-mi spuna ca sa-l dau in zona de cearceafuri, acolo e zona de sezlonguri. Terminati cu BS-ul!

+Quote Post
Vizitator_turistu vesel.
mesaj Jun 28 2014, 01:08 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Mumu @ Oct 12 2010, 08:44 AM) *
Fratilor voi sunteti cu apul ? Proprietate privata inseamna ca aparține unei persoane ! Daca apartine unei persoane insemna ca ea o poseda, poate sa sa o foloseasca si sa dispuna de ea. Clar ! E romana. cat despre accesul la lac sau la ce vreti voi se poate face fara sa incalci aceste drepturi. in rest e OK. Turismul nu insemna ca iti este garantat dreptul de acces peste proprietatile private. Simplu. cat despre intrarea pe proprietatea cuiva ma indoiesc ca in Suedia nu se numeste violare de domiciliu sau tulburare in posesie si asta tocama pozitiei lor pe scara evolutiei sau civilizatiei. Adica fara acordul meu nu ai ca cauta la pruna mea.

aI MULTE PRUNE

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 7th December 2019 - 02:52 AM