IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> De ce sa invat maghiara?
Vizitator_Nick.
mesaj Nov 2 2009, 02:26 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (Musafir @ Oct 29 2008, 09:09 AM) *
O timpenie de propunere ce prinde bine la " nationalisti".
In fond ce dracului o fi atit de rau in a invata o limba straina? Cu ce aduce atingere interesului national daca am sti si maghiara? Eu ma facut armata printre unguri , militari si civili. Si vreau sa va spun ca sint oameni cumsecade. Cred ca nationalisti pimpiti sint si intr-o parte si in cealalata.
Eu unul nu as ridica mina sa dau intr-un ungur pe motiv de nationalism. sa se duca sa se bata fraierii. De o parte si de cealalta

Te rog da-mi si mie exemplu de un stat in care esti obligat sa cunosti o limba a unei minoritati pentru a te intelege cu ea pe teritoriul tau national.

Si DA, sunt de acord cu invatatul limbilor straine (alea de circulatie internationala si care sunt cel mai des folosite - din cate stiu eu maghiara nu se inscrie pe lista asta).

Deci subscriu si eu la ideea asta: sunt pe teritoriu ROMANESC, sa stie ei romana nu noi maghiara.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Ta-Tai-Yeh.
mesaj Nov 2 2009, 02:39 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (gica contra @ Oct 24 2008, 03:48 PM) *
Pentru nationalistii retardati care-i trimit pe unguri "la ei acasa". Ungurii din Ardeal sunt la ei acasa.
Asa se cheama daca esti aici de zeci de generatii. Indiferent care-or fi fost "miscarile" istoriei care i-au adus aici.

Nu, genialule, etnia maghiara din Ardeal este la noi acasa.
Oricum, atitudinea nationalista va predomina in Romania pana cand va trece generatia actuala in care ma aflu si eu. Dupa aceea, va predomina una din noile generatii, crescute cu consola de jocuri si MacDonald, pentru care problema Ardealului nu valoreaza nici cat o ceapa degerata.

+Quote Post
Vizitator_clarissa.
mesaj Nov 2 2009, 03:11 PM
Mesaj #33

Guests

Fratilor, nu va faceti griji. Daca vom continua tot asa in cativa ani vom fi NEVOITI sa invatam limba tiganeasca, nu credeti? Eu una as prefera maghiara.

+Quote Post
Vizitator_Vasilescu.
mesaj Nov 2 2009, 03:18 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (robin @ Oct 20 2008, 08:30 AM) *
Daca as locui intr-o zona unde se vorbeste peste tot, as incerca si eu sa o invat. E frustrant cand nu intelegi ce vorbeste lumea in jurul tau sau cand nu esti inteles pentru ca vorbesti intr-o alta limba.

As invata maghiara pentru ca prietenii, vecinii, colegii de serviciu vorbesc maghiara si e normal sa fac ceva sa ma pot intelege cu ei, pentru ca e bine sa stiu o limba straina, pentru ca as vrea sa inteleg versurile originale de la Gloomy Sunday.

Dar de ce sa fiu obligat prin lege?

Legea zice ca limba oficiala de stat este limba romana.

Uite trei motive:
1. Orice limba straina cunoscuta face cat o facultate (si nu una d-aia tip Spiru Haret).
2. Iti antrenezi creierul (decat sa te uiti la meciuri de fotbal sau la talk show-uri imbecile mai bine inveti ceva)
3. Ai sanse mai mari sa-ti gasesti o unguroaica de amica, si se zice ca-s foarte pricepute in toate cele (gatit etc....!)

+Quote Post
Vizitator_clarissa.
mesaj Nov 2 2009, 03:20 PM
Mesaj #35

Guests

Si inca ceva, dragii mei:
E vai si amar de capul nostru, statul roman este in prag de faliment si noua ne arde de ungurii din Ardeal. Jalnic.

+Quote Post
Vizitator_Suzana.
mesaj Nov 2 2009, 04:12 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (iul @ Oct 20 2008, 11:57 AM) *
Eu sunt un mare sustinator al minoritatilor. De aceea, propun ca in Ardeal sa fie respectate drepturile TUTUROR minoritatilor, incluzand chinezii. Astfel, functionarii maghiari vor lua si ei lectii de limba chineza pentru a putea dialoga cu tovarasii din comunitatile chineze din tara.

Stii... eu sunt unguroaica get beget, si sa stii ca ma doare cand zic ungurii ca nu au drepturi, eu traiesc printre romani si nu am simtit niciodata ca nu am drept egal cu un roman. Problema aici in Harghita e alta, problema lor e ca in Majoritatea sunt sovini, sunt niste prosti care asculta de UDMR... eu chiar nu pot sa zic un anume lucru de la care mi s-ar fi luat dreptul doar pt ca sunt maghiara... Eu zic ca nu trebuie bagati in seama... crede-ma ca numai cei care nu stiu romaneste isi doresc autonomie... ala care stie romaneste si a umblat prin tara tace mac si se rusineaza de prostia si nesimtirea alorlalti... asta e o parere de o persoana unguroaica care locuieste in Miercurea Ciuc...

PS: mi se pare o rusine sa nu poto vorbi romaneste, mai ales ca azi, inveti la scoala... problema e ca aici in Miercurea Ciuc orele de romana se tin in limba maghiara, si se tin in general de profesori care nici ei nu stiu sa se exprime corect in limba romana...

+Quote Post
Vizitator_Jancsi Nelu.
mesaj Nov 2 2009, 04:46 PM
Mesaj #37

Guests

stii ce e ciudat? am trait si traiesc in zone cu multi unguri, am avut iubite unguroaice dar n-am reusit sa invat limba! as vrea, dar, ca si germana si rusa, nu se lipeste de mine! in rest, nici o limba straina in plus nu strica.

Citeaza (robin @ Oct 20 2008, 08:30 AM) *
Daca as locui intr-o zona unde se vorbeste peste tot, as incerca si eu sa o invat. E frustrant cand nu intelegi ce vorbeste lumea in jurul tau sau cand nu esti inteles pentru ca vorbesti intr-o alta limba.

As invata maghiara pentru ca prietenii, vecinii, colegii de serviciu vorbesc maghiara si e normal sa fac ceva sa ma pot intelege cu ei, pentru ca e bine sa stiu o limba straina, pentru ca as vrea sa inteleg versurile originale de la Gloomy Sunday.

Dar de ce sa fiu obligat prin lege?

Legea zice ca limba oficiala de stat este limba romana.

+Quote Post
Vizitator_mpcj.
mesaj Nov 2 2009, 04:50 PM
Mesaj #38

Guests

uite cateva state (ca asa le zice): Texas, New Mexico, Florida, California (partial)! acolo sunt zone intregi unde, daca nu stii spaniola, esti fiul piticului, trebuie sa astepti sa apara vreun latino care sa binevoiasca a basadi englezeste! apropo, am auzit ca, mai nou, si prin Germania sau Franta sunt cartiere unde, in afara de turca sau araba, slaba nadejde sa mai auzi ceva...

Citeaza (Nick @ Nov 2 2009, 02:26 PM) *
Te rog da-mi si mie exemplu de un stat in care esti obligat sa cunosti o limba a unei minoritati pentru a te intelege cu ea pe teritoriul tau national.

Si DA, sunt de acord cu invatatul limbilor straine (alea de circulatie internationala si care sunt cel mai des folosite - din cate stiu eu maghiara nu se inscrie pe lista asta).

Deci subscriu si eu la ideea asta: sunt pe teritoriu ROMANESC, sa stie ei romana nu noi maghiara.

+Quote Post
Vizitator_corect.
mesaj Nov 2 2009, 05:02 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (mpcj @ Nov 2 2009, 04:50 PM) *
uite cateva state (ca asa le zice): Texas, New Mexico, Florida, California (partial)! acolo sunt zone intregi unde, daca nu stii spaniola, esti fiul piticului, trebuie sa astepti sa apara vreun latino care sa binevoiasca a basadi englezeste! apropo, am auzit ca, mai nou, si prin Germania sau Franta sunt cartiere unde, in afara de turca sau araba, slaba nadejde sa mai auzi ceva...

Exista legi in care esti obligat sa inveti spaniola?

+Quote Post
Vizitator_corect.
mesaj Nov 2 2009, 05:05 PM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (Suzana @ Nov 2 2009, 04:12 PM) *
Stii... eu sunt unguroaica get beget, si sa stii ca ma doare cand zic ungurii ca nu au drepturi, eu traiesc printre romani si nu am simtit niciodata ca nu am drept egal cu un roman. Problema aici in Harghita e alta, problema lor e ca in Majoritatea sunt sovini, sunt niste prosti care asculta de UDMR... eu chiar nu pot sa zic un anume lucru de la care mi s-ar fi luat dreptul doar pt ca sunt maghiara... Eu zic ca nu trebuie bagati in seama... crede-ma ca numai cei care nu stiu romaneste isi doresc autonomie... ala care stie romaneste si a umblat prin tara tace mac si se rusineaza de prostia si nesimtirea alorlalti... asta e o parere de o persoana unguroaica care locuieste in Miercurea Ciuc...

PS: mi se pare o rusine sa nu poto vorbi romaneste, mai ales ca azi, inveti la scoala... problema e ca aici in Miercurea Ciuc orele de romana se tin in limba maghiara, si se tin in general de profesori care nici ei nu stiu sa se exprime corect in limba romana...

Tot respectul pentru dumneavoastra! Aceasta este o atitudine normala.

+Quote Post
Vizitator_mpcj.
mesaj Nov 2 2009, 05:22 PM
Mesaj #41

Guests

nu exista legi, exista doar NEVOIA impusa de realitatile locului! daca vrei sa faci pe cocosul WASP, treaba ta, dar risti sa ramai in aer.

Citeaza (corect @ Nov 2 2009, 05:02 PM) *
Exista legi in care esti obligat sa inveti spaniola?

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Nov 2 2009, 06:51 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (Suzana @ Nov 2 2009, 04:12 PM) *

Hai mai Suzana, ca nu am vrut sa fiu rau. Sa ne amintim cu totii de Marian Cozma si sa fim prieteni.

+Quote Post
Vizitator_din Bucuresti.
mesaj Nov 3 2009, 07:05 AM
Mesaj #43

Guests

Am lucrat 2 ani in Budapesta si firma ne oferea gratuit cursuri de maghiara (desi limba folosita in munca zilnica era engleza). Nu pot uita cum l-am redus la tacere pe un coleg originar din Sovata, care nu vorbea decat maghiara si engleza. rolleyes.gif La intrebarea lui (oarecum uluita!) de ce ma stradui sa invat maghiara, i-am raspuns simplu ca 1 - orice limba straina cunoscuta reprezinta un potential avantaj pentru mine si 2 - mi se pare un gest de elementar bun-simt sa cunosti limba tarii-gazda, macar un pic.

+Quote Post
corect
mesaj Nov 3 2009, 07:55 AM
Mesaj #44

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (mpcj @ Nov 2 2009, 05:22 PM) *
nu exista legi, exista doar NEVOIA impusa de realitatile locului! daca vrei sa faci pe cocosul WASP, treaba ta, dar risti sa ramai in aer.

Exact ceea ce spuneam! Nu exista LEGE care sa te oblige, inveti tu daca ai nevoie de limba respectiva ca sa te descurci acolo.

+Quote Post
Vizitator_Laci.
mesaj Nov 12 2009, 11:54 PM
Mesaj #45

Guests

Daca este cineva intre cititorii acestui forum interesat sa invete limba maghiara (chiar si numai un pic), am inceput un site cu cursuri online gratuite, scrise special pt. romani. Avem ilustratii, material audio, etc. Nivelul este de incepator.

http://www.nebulo.ro

Puteti scrie opinia voastra ori aici, ori pe nebulo.ro in comentarii.
Mersi,
Laci

+Quote Post
Vizitator_BENY.
mesaj Nov 13 2009, 09:27 AM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (dserban @ Nov 2 2009, 12:53 PM) *
Spunea cineva mai sus ca maghiara este o limba fara viitor. Ei, nu as fi atat de drastic, dar intr-adevar nu este o limba de circulatie larga, asadar avantajele nu sunt atat de mari. Mult mai bine ar fi sa invatam germana, de exemplu. Ca vorba aia, doar Ungaria ne mai desparte de Viena smile.gif

Si legat de subiect, iata o opinie interesanta legata de axa Bucuresti-Budapesta-Viena, versus Bucuresti-Londra-Washington. Articolul e scris de un roman care va vota un maghiar.

http://dragos-serban.ro/alegeri-2009-eu-cu-cine-votez.html

O SA INVATAM IMEDIAT, OBLIGATORIU 'tiganeste"DACA TINEM CONT DE INPREJURARI,MOFTURI DOMNILOR.

+Quote Post
Vizitator_Tataie.
mesaj Nov 13 2009, 09:40 AM
Mesaj #47

Guests

Unii candidati la presedintie, parca Antonescu, s-au adresat maghiarilor in limba lor. Mi se pare foarte strategica miscarea ! Bravo.

+Quote Post
Vizitator_chinezu mao tze dun.
mesaj Nov 13 2009, 10:04 AM
Mesaj #48

Guests

nu inzeleg ce lege obliga la tine sa inveti o limba straina?
nu vrei ? nu inveti si asumi toate consetzintzele! ca mine!

+Quote Post
Vizitator_chinezu mao tze dun.
mesaj Nov 13 2009, 10:18 AM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (men @ Oct 29 2008, 06:59 AM) *
poate bozgorul de bela a vrut sa spuna - limba engleza - ca sa avem o limba comuna de comunicare, pentru ca limba oficiala avem - cred ca bozgorul si-a atins limita maxima de incompetenta - urmeaza coborarea pentru el si partidul lui nationalist si complexat

este o solutie pentru dumneavoastra! morfina sau/ si camasa cu maneci lungi

+Quote Post
Vizitator_Cineva.
mesaj Nov 19 2009, 09:11 PM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (Musafir @ Oct 24 2008, 06:55 PM) *
Cred ca daca in locul ungurilor ar fi fost nemti ramasi inca in numar mare in romanica si ar avea pretentia sa invete si romanii germana, cei din urma n-ar avea nimic impotriva. Ba ar invata chiar cu placere. Cu ungurii avem totusi o problema.
Cred ca tine mai degraba de un fel de mandrie etnica a lor faptul ca nu vor sa invete romana. Si romaniiraspund cu aceeasi moneda.

Sunt unguroiaca din secuime, si recunosc ca suntem un neam prea mandru, as dori ca si maghiarii sa constientizeze in sfarsit, ca nu trebuie sa invete limba romana doar pentru ca e obligatoriu. Traim in Romania, e in avantajul nostru sa vorbim limba tarii cat mai perfect posibil (chiar si cu accent poti vorbi corect rolleyes.gif ).
Sa stii limba tarii iti deschide oportunitati nemarginite sa te descurci in viata, sa ai cariera, sa cunosti oameni intreresanti, daca nu inveti foarte bine esti condamnat sa ramai in zona aia subdezvoltat economic, si sa te chinuiesti tot restul vietii traind pe de o zi la alta.
Un singur lucru as dori doar: ca in primele 4 ani de scoala metoda de predare in scoli a limbii tarii sa fie mai atractiv, sa se axeze pe capacitatea de a comunica in limba noua. O sa mi se reproseze , stiu, de ce nu vorbim pe romana acasa, dar sincer, nu mi se pare firesc sa vorbesc in alta limba cu copilul meu, dar pot sa-i insuflu curiozitatea de a cunoaste alta limba, alta cultura.
Sper ca n-am deranjat, deseori ma lovesc cu reprosuri din astea: de ce nu vorbesti acasa in limba tarii, chiar daca ce se intampla in casa mea e ceva intim, si tine de viata personala.

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Nov 20 2009, 02:16 AM
Mesaj #51

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

Citeaza (iul @ Oct 20 2008, 11:57 AM) *
Eu sunt un mare sustinator al minoritatilor. De aceea, propun ca in Ardeal sa fie respectate drepturile TUTUROR minoritatilor, incluzand chinezii. Astfel, functionarii maghiari vor lua si ei lectii de limba chineza pentru a putea dialoga cu tovarasii din comunitatile chineze din tara.

in sfarsit o persoana cu viziune!
respect stimabile!

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Nov 20 2009, 02:17 AM
Mesaj #52

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

Citeaza (clarissa @ Nov 2 2009, 03:11 PM) *
Fratilor, nu va faceti griji. Daca vom continua tot asa in cativa ani vom fi NEVOITI sa invatam limba tiganeasca, nu credeti? Eu una as prefera maghiara.

da-ti peste gura!

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
Vizitator_kovacs magdalena.
mesaj Nov 25 2009, 04:28 PM
Mesaj #53

Guests

eu sint casatorita cu un maghiar din Cluj si ne am stabilit in Ungaria,asa ca e musai sa invat limba magyara.Nu imi place deloc limba asta,dar cu i ii place?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 25 2009, 07:42 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (kovacs magdalena @ Nov 25 2009, 04:28 PM) *
eu sint casatorita cu un maghiar din Cluj si ne am stabilit in Ungaria,asa ca e musai sa invat limba magyara.Nu imi place deloc limba asta,dar cu i ii place?

sigur place maghiarilor si secuilor. si de fapt, asa e normal!

+Quote Post
Vizitator_Johnny English.
mesaj Jun 1 2014, 02:39 PM
Mesaj #55

Guests

Ce ti-e si cu limbile astea materne...ma intreb cate sute or fi limba oficiala de stat, cate zeci de mii de dialecte ?
Cat timp am colindat prin lume, am avut cel mai mare succes cu engleza. Fara ea, as fi fost ca un handicapat.
Apoi franceza in Franta si Spaniola in Spania, fireste ca mi-au prins bine, facandu-ma sa ma simt ca acasa.

Mereu mi-am pus problema ce s-ar fi intamplat daca la Philadelphia s-ar fi ales limba oficial a SUA germana si nu engleza...in senat a fost diferenta de un singur vot !!!
Germana mi se pare cea mai absurda limba de pe pamant...smile.gif

Intrebarea pe care mi-o pun frecvent este : cum ar fi daca am alege in UE o limba internationala pe care sa o folosim ca limba oficiala in toate statele membre, probabil ca ea ar fi tot engleza, vorbindu-se in atatea alte colturi ale lumii ca limba oficiala..

Am avea numai de castigat, totul ar fi mult mai simplu, in plus ar dispare incet dar sigur orice animozitate intre minoritati si majoritati.

As putea sa ma simt ca acasa in intreaga UE, USA< Canada, Australia, INdia si alte tari asiatice, Africa de Sud, etc...

Engleza este o limba foarte usor de invatat, cu o gramatica simpla, iar engleza conversationala are doar 800 de cuvinte aproximativ, incluzand substantive, verbe, etc...

Am vorbi romana ca a doua limba oficiala, Limba stramoseasca, literara, descoperindu-i astfel noi valente.

UE are un mare handicap si datorita limbii oficiale, francezii pur si simplu fac depresie cand ai pui sa vorbeasca in engleze, au filmele titrate, la fel ca spaniolii si nemtii...oribil...actorul de Oscar e dublat de xulescu...

M-as simti mai Pamnatean daca ar exista o singura limba oficial pentru toata planeta, cea mai simpla, cea mai vorbita, probabil engleza (esperanto e destul de latino dry.gif , le da fiori celorlalti)

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 1 2014, 04:49 PM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (Johnny English @ Jun 1 2014, 02:39 PM) *
Ce ti-e si cu limbile astea materne...ma intreb cate sute or fi limba oficiala de stat, cate zeci de mii de dialecte ?
..........

M-as simti mai Pamnatean daca ar exista o singura limba oficial pentru toata planeta, cea mai simpla, cea mai vorbita, probabil engleza (esperanto e destul de latino dry.gif , le da fiori celorlalti)

Daca ai copii, convinge-i sa invete chineza smile.gif

+Quote Post
mesaj Jun 1 2014, 05:20 PM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (Musafir @ Jun 1 2014, 04:49 PM) *
Daca ai copii, convinge-i sa invete chineza smile.gif

Merci ! Asta sigur e o idee buna si de viitor wink.gif

+Quote Post
mesaj Jun 4 2014, 08:53 PM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (Johnny English @ Jun 1 2014, 02:39 PM) *
Germana mi se pare cea mai absurda limba de pe pamant...smile.gif))
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,

Engleza este o limba foarte usor de invatat, cu o gramatica simpla, iar engleza conversationala are doar 800 de cuvinte aproximativ, incluzand substantive, verbe, etc...

http://www.youtube.com/watch?v=dABo_DCIdpM

German Language Compared to other Languages :

http://www.youtube.com/watch?v=ZlATOHGj9EY

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 8th December 2019 - 09:11 AM