IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> De ce sa invat maghiara?
Vizitator_robin.
mesaj Oct 20 2008, 08:30 AM
Mesaj #1

Guests

Daca as locui intr-o zona unde se vorbeste peste tot, as incerca si eu sa o invat. E frustrant cand nu intelegi ce vorbeste lumea in jurul tau sau cand nu esti inteles pentru ca vorbesti intr-o alta limba.

As invata maghiara pentru ca prietenii, vecinii, colegii de serviciu vorbesc maghiara si e normal sa fac ceva sa ma pot intelege cu ei, pentru ca e bine sa stiu o limba straina, pentru ca as vrea sa inteleg versurile originale de la Gloomy Sunday.

Dar de ce sa fiu obligat prin lege?

Legea zice ca limba oficiala de stat este limba romana.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_OBLIGATU.
mesaj Oct 20 2008, 08:46 AM
Mesaj #2

Guests

orice lucru care preuspune obligativitate starneste reactii ciudate. Daca ai dreptul sa alegi inseamna ca mai traiesti intr-o tara democrata...

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Oct 20 2008, 09:55 AM
Mesaj #3

Guests

mai bine ar fi obligatoriu sa invete ei romana

+Quote Post
Vizitator_Oscar.
mesaj Oct 20 2008, 11:55 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (mihai @ Oct 20 2008, 09:55 AM) *

Asta e tactica UDMR de a invrajbi un pic pentru ca s-ar putea sa aiba aiba probleme cu voturile.

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Oct 20 2008, 11:57 AM
Mesaj #5

Guests

Eu sunt un mare sustinator al minoritatilor. De aceea, propun ca in Ardeal sa fie respectate drepturile TUTUROR minoritatilor, incluzand chinezii. Astfel, functionarii maghiari vor lua si ei lectii de limba chineza pentru a putea dialoga cu tovarasii din comunitatile chineze din tara.

+Quote Post
Vizitator_marius.
mesaj Oct 20 2008, 12:37 PM
Mesaj #6

Guests

In ROMANIA toti cetatenii trebuie sa stie limba romana, alte limbi se vorbesc in familie, intre prieteni. Folosirea altor limbi in administratia de stat este o mare porcarie. In Franta toti cetatenii sunt francezi inainte de toate. Numai in ROMANIA practica discriminarea pozitiva.

+Quote Post
Vizitator_alin.
mesaj Oct 20 2008, 02:06 PM
Mesaj #7

Guests

sa nu ne ambalam aiurea ! se apropie alegerile si cum acest partid se afla in criza de simpatizanti, a iesit cu aceasta prostie care oricum nu va fi votata.
explicatiile ministrului care abia rupe romana, sunt mai mult decat puierile. daca vrea ca oamenii sa se inteleaga (lucru care oricum se intampla), sa invete mai intai ungurii romana. sunt sigur ca familiile de romani cu un grad de civilizatie normal, vorbesc maghiara la un nivel cat sa le permita sa comunice relativ usor cu ungurii.
cine vrea sa invete maghiara sau romana de placere sau pt ca are un interes, o face oricum.

+Quote Post
Vizitator_Vasile.
mesaj Oct 20 2008, 02:09 PM
Mesaj #8

Guests

Acu ceva ani, pe cand erau in Transilvania orase locuite (in mod relativ egal) de romani, sasi si unguri, cam toti vorbeau cele 3 limbi. Si asta nu ca-i forta cineva, ci din dorinta (omeneasca) de a comunica, dar si din interes economic.

Acum vin alegerile, partidele nationaliste (inclusiv UDMR-ul) s-au cam dus la vale in sondaje, asa ca trebuie repede sa gaseasca subiecte sa-i mai salte in procente. Si cum fraieri se mai gasesc, si de-o parte si de cealalta, iata ca ne facem de lucru.

+Quote Post
Vizitator_Ion.
mesaj Oct 20 2008, 02:52 PM
Mesaj #9

Guests

Credeti ca este posibil sa se opreasca lucrurile aici? Sa presupunem ca se va adopta o astfel de lege, oare ce va urma? Vor incepe cei de la UDMR sa propuna numai legi de natura economica sau juridica si vor termina cu cele iredentiste, chiar nu pot sa imi imaginez asa ceva. Ceea ce unii vor sa numeasca joc politic de instigare a conflictului intre unguri si romani este de fapt un eufemism, sunt prea multi unguri care inca viseaza la Ungaria Mare si traiesc zi de zi cu asta. Ca roman, o alipire a Ardealului la Ungaria, ipotetica desigur, ma va dezavantaja total pe mine si inca 2-3 generatii viitoare. Doresc doar ca in contextul acesta istoric sa constientizeze toti ca nu are rost sa viseze la planuri marete decat daca vor sa se izoleze in grupuri frustrate si neintegrate. Putem invata maghiara fara probleme, sunt destui vorbitori in Ardeal, dar sa devina atractiva si comunitatea maghiarilor, sa dea dovada de curtoazie si interes in a-si promova limba si cultura. Cand merg in Covasna si Harghita vreau sa vorbesc optional in ungureste, din respect, nu pentru ca cei de acolo nu ma inteleg sau chiar imi intorc spatele cum am patit-o de cateva ori.

+Quote Post
Vizitator_belo.
mesaj Oct 20 2008, 04:00 PM
Mesaj #10

Guests

marko belo e chiar penibil cu asa propuneri... Doamne fereste.

+Quote Post
Vizitator_Marin.
mesaj Oct 20 2008, 04:15 PM
Mesaj #11

Guests

Nu vad nici un avantaj pentru invatarea limbii maghiare,o limba singulara fara viitor (etimp pierdut si viata i scurta),nu ne leaga nimic de ungaria,nu ne am dus noi peste ei ci dimpotriva ei au venit aici si ca niste oameni fara bun simt au inceput sa emita pretentii.Rusine.

+Quote Post
Vizitator_marko_belo_belo.
mesaj Oct 24 2008, 10:48 AM
Mesaj #12

Guests

Mie mi se pare de bun simt sa existe cursuri facultative la scoala atat de maghiara pentru romani cat si de romana pentru maghiari.

E ilogic pe de-o parte sa pretinzi unui cetatean al unei tari sa cunoasca alta limba decat cea oficiala si la fel de ilogic sa pretinzi prosteste ca un copil din harcov ar trebui sa cunoasca limba romana din familie cand acest lucru nu sa intampla de fapt.

+Quote Post
Vizitator_ROMANU.
mesaj Oct 24 2008, 12:21 PM
Mesaj #13

Guests

Ar fi ilogic la un om care nu vorbeste romana sa se poata angaja in Romania!!!
Ar fi ilogic ca unii sa lupte impotriva poporului roman pe banii lui
Ar fi normal ca toti cetatenii romani sa vorbeasca limba romana
Ar fi normal ca ungurii sa poata pleca definitiv in Ungaria, astfel toate cerintele lor ar fi satisfacate.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Oct 24 2008, 01:33 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (alin @ Oct 20 2008, 02:06 PM) *
sa nu ne ambalam aiurea ! se apropie alegerile si cum acest partid se afla in criza de simpatizanti, a iesit cu aceasta prostie care oricum nu va fi votata.
explicatiile ministrului care abia rupe romana, sunt mai mult decat puierile. daca vrea ca oamenii sa se inteleaga (lucru care oricum se intampla), sa invete mai intai ungurii romana. sunt sigur ca familiile de romani cu un grad de civilizatie normal, vorbesc maghiara la un nivel cat sa le permita sa comunice relativ usor cu ungurii.
cine vrea sa invete maghiara sau romana de placere sau pt ca are un interes, o face oricum.

De acord, dar să învețe mai întâi românii româna.
1) Se scrie pueril, nu puieril
2) Între subiect și predicat nu se pune virgulă: "explicatiile ministrului care abia rupe romana sunt mai mult decat puerile", "familiile de romani cu un grad de civilizatie normal vorbesc maghiara...", "cine vrea sa invete maghiara sau romana de placere sau pt ca are un interes o face oricum".
3) Se scrie cu majusculă la început de propoziție
4) Și dacă e să fim corecți până la capăt, limba română se scrie cu diacritice.

+Quote Post
Danu Barosanu
mesaj Oct 24 2008, 02:45 PM
Mesaj #15

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 7
Inscris: 15-May 08
Utilizatorul numarul: 97

Citeaza (ROMANU @ Oct 24 2008, 01:21 PM) *
Ar fi ilogic la un om care nu vorbeste romana sa se poata angaja in Romania!!!

Nu zau. Adica daca vine, de exemplu, un programator rus foarte bine pregatit si foarte ieftin sa lucreze in Romania, trebuie sa-i zic: "Pa! N-avem nevoie de tine. Noi suntem romani, noi suntem romani, prosti gramada din strabuni."
Cine iti da tie dreptul sa hotarasti ce limba trebuie sa cunosc eu, cetatean al Romaniei? Daca eu vreau sa vorbesc numai in Bulgara, Germana si Mandarina, care e problema ta? In plus, ar fi normal ca renuntarea la cetatenia romana sa fie gratuita si cat mai ne-birocratica posibil.
Ramai si apara pamantul stramosesc, zimbrule!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 24 2008, 03:19 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Andrei @ Oct 24 2008, 01:33 PM) *
De acord, dar să învețe mai întâi românii româna.
1) Se scrie pueril, nu puieril
2) Între subiect și predicat nu se pune virgulă: "explicatiile ministrului care abia rupe romana sunt mai mult decat puerile", "familiile de romani cu un grad de civilizatie normal vorbesc maghiara...", "cine vrea sa invete maghiara sau romana de placere sau pt ca are un interes o face oricum".
3) Se scrie cu majusculă la început de propoziție
4) Și dacă e să fim corecți până la capăt, limba română se scrie cu diacritice.

Daca e sa fim corecti pana la capat eu nu vad diacriticele tale smile.gif

Si cred ca omul a pus prea putine virgule, nu prea multe.
De exemplu: "explicatiile ministrului, care abia rupe romana, sunt mai mult decat puerile"

+Quote Post
Vizitator_gica contra.
mesaj Oct 24 2008, 03:48 PM
Mesaj #17

Guests

Cred ca n-ar strica sa ne lamurim ce insemana obligatoriu in contextul asta.
Inseamna ca se va preda la scoala. Asa cum se preda geografia Americii, de exemplu. Sau trigonometria.

Nu cred ca a avut cineva in vedere mai mult de atat.

Pentru nationalistii retardati care-i trimit pe unguri "la ei acasa". Ungurii din Ardeal sunt la ei acasa.
Asa se cheama daca esti aici de zeci de generatii. Indiferent care-or fi fost "miscarile" istoriei care i-au adus aici.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Oct 24 2008, 04:04 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (Musafir @ Oct 24 2008, 03:19 PM) *
Daca e sa fim corecti pana la capat eu nu vad diacriticele tale smile.gif

Si cred ca omul a pus prea putine virgule, nu prea multe.
De exemplu: "explicatiile ministrului, care abia rupe romana, sunt mai mult decat puerile"

ăâîșț - o fi vreo problemă cu navigatorul?
Varianta ta cu subordonata încadrată de virgule este corectă, dar are un sens ușor diferit. Şi varianta mea este corectă, dar varianta inițială, cu doar o virgulă, nu este corectă.

+Quote Post
Vizitator_Romanian American.
mesaj Oct 24 2008, 05:03 PM
Mesaj #19

Guests

Normal maghiarii ar trebui sa invete romana. In caz ca nu vor sa invete romana ar trebui sa se mute inaipoi in Ungaria sau in Asia de unde au venit.
Toate institutiile guvernamentale ar trebui sa fie toate in limba oficiala, care este limba romana, si in acest fel locuitorii ROMANI de origine maghiara ar trebui sa invete romana pentru a se descurca in limba tarii in care traiesc.
NU si REPET NU AI DE CE SA INVETI MAGHIARA!! Este o limba straina care apartine unei tari straine. Daca vrei sa inveti chineza sau maghiara ca pe limbi straine numai pentru fun atunci go ahead dar altfel nu vad motivul.

Cheers,

Romanian American smile.gif

+Quote Post
Vizitator_mircea112.
mesaj Oct 24 2008, 06:31 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Danu Barosanu @ Oct 24 2008, 02:45 PM) *
Nu zau. Adica daca vine, de exemplu, un programator rus foarte bine pregatit si foarte ieftin sa lucreze in Romania, trebuie sa-i zic: "Pa! N-avem nevoie de tine. Noi suntem romani, noi suntem romani, prosti gramada din strabuni."
Cine iti da tie dreptul sa hotarasti ce limba trebuie sa cunosc eu, cetatean al Romaniei? Daca eu vreau sa vorbesc numai in Bulgara, Germana si Mandarina, care e problema ta? In plus, ar fi normal ca renuntarea la cetatenia romana sa fie gratuita si cat mai ne-birocratica posibil.
Ramai si apara pamantul stramosesc, zimbrule!

Habar n ai ce vorbesti,incurci lucrurile, macar stii cei cu tine?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 24 2008, 06:55 PM
Mesaj #21

Guests

Cred ca daca in locul ungurilor ar fi fost nemti ramasi inca in numar mare in romanica si ar avea pretentia sa invete si romanii germana, cei din urma n-ar avea nimic impotriva. Ba ar invata chiar cu placere. Cu ungurii avem totusi o problema.
Cred ca tine mai degraba de un fel de mandrie etnica a lor faptul ca nu vor sa invete romana. Si romaniiraspund cu aceeasi moneda.

+Quote Post
Vizitator_Romanian AMerican.
mesaj Oct 24 2008, 07:02 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Musafir @ Oct 24 2008, 06:55 PM) *
Cred ca daca in locul ungurilor ar fi fost nemti ramasi inca in numar mare in romanica si ar avea pretentia sa invete si romanii germana, cei din urma n-ar avea nimic impotriva. Ba ar invata chiar cu placere. Cu ungurii avem totusi o problema.
Cred ca tine mai degraba de un fel de mandrie etnica a lor faptul ca nu vor sa invete romana. Si romaniiraspund cu aceeasi moneda.

Numai un nebun ar vrea sa fie afiliat cu un neam blestemat pe vesnicie asa cum sunt nemtii. Nu numai ca au omorit milioane de oameni cu singe rece dar orice om normal cu capul pe umeri nu ar vrea sa fie asociat cu neamul lor in nici un caz.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 24 2008, 08:37 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Romanian AMerican @ Oct 24 2008, 07:02 PM) *
Numai un nebun ar vrea sa fie afiliat cu un neam blestemat pe vesnicie asa cum sunt nemtii. Nu numai ca au omorit milioane de oameni cu singe rece dar orice om normal cu capul pe umeri nu ar vrea sa fie asociat cu neamul lor in nici un caz.

Yeah, right si tu te afiliezi cu americanii pentru ca poarta razboaie sfinte si drepte in care nu omoara mai multi oameni decat e necesar.

+Quote Post
marcelul
mesaj Oct 29 2008, 04:34 AM
Mesaj #24

Membru veteran

Postari: 154
Inscris: 28-October 08
Utilizatorul numarul: 4 504

Citeaza (robin @ Oct 20 2008, 08:30 AM) *
Daca as locui intr-o zona unde se vorbeste peste tot, as incerca si eu sa o invat. E frustrant cand nu intelegi ce vorbeste lumea in jurul tau sau cand nu esti inteles pentru ca vorbesti intr-o alta limba.
As invata maghiara pentru ca prietenii, vecinii, colegii de serviciu vorbesc maghiara si e normal sa fac ceva sa ma pot intelege cu ei, pentru ca e bine sa stiu o limba straina, pentru ca as vrea sa inteleg versurile originale de la Gloomy Sunday.Dar de ce sa fiu obligat prin lege?Legea zice ca limba oficiala de stat este limba romana.

Orice limba invatata e un atout, dar mai trebuie sa te gandesti totusi si la eficienta: cat de usor si avantajos e sa inveti maghiara? Dar engleza? Dar franceza? Dar spaniola? Dar rusa? Dar portugheza? Dar italiana? Cand faci analiza asta scurta, in avantajul maghiarei e doar proximitatea si faptul ca Romania are o importanta minoritate etnica vorbitoare a acestei limbi. In rest, destinul face ca pana si vorbitorii nativi ai acestei limbi sa dezerteze prin sinucidere (ungurii, se zice, sunt campioni la "sportul" asta) de la utilizarea ei, demografic ungurii stau chiar mai rau decat romanii, care ca si rusii si altii, sunt pe lista speciilor amenintate cu extinctia...
Maghiara e grea frate! Si nu scrie sau zice nimeni nimic important in limba asta... Invatati franceza, engleza sau rusa; ori macar spaniola sau portugheza, si tot veti fi mai castigati decat daca invatati o limba prea dificila dar prea insignifianta precum maghiara... Imi pare rau, imi repugna ultranationalismul romanesc (ca si cel unguresc), dar desi se zice ca de morti numa' de bine, eu consider ca ce nu merita nu merita si gata. Cati invata azi latina? Ori greaca veche. Ori asiriana? Ori ebraica sau arameica? Stiti, sunt prin Occident niste fraieri care se inscriu la cursurile de araba, gandind simplist ca daca Lumea araba creste numeric/demografic atat de repede, limba devine si ea importanta. Doar ca loserii astia nu tin cont de niste detalii: araba e o limba in care exista fenomenul de diglosie: in fiece "tara araba" exista macar teoretic 2 limbi diferite, in sensul de reciproc incomprehensibile, anume araba clasica si araba populara; prima e o limba moarta, care doar in forma ei cea mai sumara se invata in universitatile de literatura si se foloseste in presa, TV si documente oficiale, in timp ce araba populara e "limba vie", vorbita de oameni pe strada, in caminele lor, si care se infiltreaza din ce in ce mai mult in comunicarea electronica si vizuala. Tembelutii din Occident (si nu numai) invata araba clasica, ma rog, acea forma prescurtata a ei numita curent "araba din presa", si apoi cand dau si ei o tura in Orientul mijlociu sau Africa de nord constata ca nu price nici o iota din ce vorbesc arabii acolo! Si ca daca chiar tin sa-i priceapa, trebuie sa mai invete o limba, de fapt doua, caci existe 2 mari "dialecte" ale arabei vorbite, unul oriental si altul occidental. Si dupa ce ar face asta, tot vor scapa o sumedenie de detalii caci araba asta vorbita are o puternica culoare nationala, ba chiar locala. D'aia nu e bine sa inveti limbi moarte! Unul istet, daca chiar vrea sa invete araba, invata unul dintre cele 2 dialecte vorbite, e "materie" cat sa-i ajunga unui roman/european vreo 5 anisori... cat despre araba clascia, daca chiar vrea vreun martir sa guste poezia clasica araba sau chiar si Coranul in detaliile lui literare, ei bine, pentru asta trebuie sa-si aloce vreo 2 sau trei decenii, si tinand cont ca nu e un nativ al unei limbi semite, s-ar putea sa nu-i fie de ajuns! In timpul asta inveti 2 dialecte chinezesti, basca japoneza, si iesi sigur mai in castig decat invatand araba clasica, tinand cont de faptul ca editia in araba este extrem de saraca, ca si internetul, si ca in consecinta ideile din orice taram al cunoasterii fiind palid reflectate (ce sa mai zicem de create!) in aceasta limba... Un motiv in plus sa te feresti de "limbile moarte", sau "sub respirator", precum araba, maghiara, si probabil mai sunt (romana?)

+Quote Post
men
mesaj Oct 29 2008, 06:59 AM
Mesaj #25

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 23-October 08
Utilizatorul numarul: 4 405

poate bozgorul de bela a vrut sa spuna - limba engleza - ca sa avem o limba comuna de comunicare, pentru ca limba oficiala avem - cred ca bozgorul si-a atins limita maxima de incompetenta - urmeaza coborarea pentru el si partidul lui nationalist si complexat

+Quote Post
Vizitator_Fane Babanu in slujba crucii si .
mesaj Oct 29 2008, 08:55 AM
Mesaj #26

Guests

Propune si fratili vostru acilea prezent sa se vorbeleste in toooata Romania ( inclusiv bozgorii) tziganeste mancatias.
Hargumente.
1. Este limba de circulatie internationala
2. Majoritatea puradeilor stie sa injure tziganeste (pana si BUG Mafia cu "dau la mij, dau la ue ... etc
3. Oferim la pachet lectii de pian, sparlit, stat de 6, alba-neagra, furat, si fel de fel de gainarii
4. Nu vom cere autonomie, placutze bilingve, educatie in limba materna (oricum facem doar cateva clase pana se invatza numaratul banilor si deci carevasazica facem economie la bugetul de stat )
5. Nu o sa raspundem niciodata "nem tudom" ba chiar daca avem afaceri o sa avem deviza "clientul nostru - fraeru nostru"
6. Facem si am facut dintotdeauna reciclarea bunurilor aruncate la containere ( pai Silvius Prigoanaus e fratili nostru ca l-am invatzat meserie)
7. Nu spunem ca romania e tinut tziganesc ... europa spune asta ... noi doar fecundam toate bagatelele care vor sa se imperecheze cu noi ca sa trimitem copilashii la cersit (deci aducem valuta in tzara pentru turnuletze si mertzane)
8. De cate ori ati vazut s aparem noi la televizor si sa participam la dezbateri politice si sa facem promisiuni electorale ???
9. Nu prea ne place sa muncim si aici trebuie sa recunoastem acest lucru pentru ca daca am munci ... cand puii mei am mai face bani ???
10. Spre deosebire de hungarians noi nu impunem limba rromanes obligatorie ... e optionala si oferim ca alternativa invatzarea limbii moldovenesti de la chisinau ( decat maghiar mai bine tot roman )

Va roaga insistent subsemnatul sa va dati cu parerea, hai ca am treaba la miss piranda .... Cash cash cash vin la mine banii ca$h

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 29 2008, 09:09 AM
Mesaj #27

Guests

O timpenie de propunere ce prinde bine la " nationalisti".
In fond ce dracului o fi atit de rau in a invata o limba straina? Cu ce aduce atingere interesului national daca am sti si maghiara? Eu ma facut armata printre unguri , militari si civili. Si vreau sa va spun ca sint oameni cumsecade. Cred ca nationalisti pimpiti sint si intr-o parte si in cealalata.
Eu unul nu as ridica mina sa dau intr-un ungur pe motiv de nationalism. sa se duca sa se bata fraierii. De o parte si de cealalta

+Quote Post
Vizitator_judit vass.
mesaj Nov 2 2009, 11:06 AM
Mesaj #28

Guests

daca vrei sa stii mai mult despre lb.maghiara incearca pagina www.nebulo.ro
curs online gratuit de lb maghiara.

+Quote Post
corect
mesaj Nov 2 2009, 11:54 AM
Mesaj #29

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (mihai @ Oct 20 2008, 09:55 AM) *

Solutia cea mai corecta!

Sunt ferm convinsa ca in america nu e obligatoriu sa inveti spaniola.

+Quote Post
dserban
mesaj Nov 2 2009, 12:53 PM
Mesaj #30

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 8-March 09
Utilizatorul numarul: 6 914

Spunea cineva mai sus ca maghiara este o limba fara viitor. Ei, nu as fi atat de drastic, dar intr-adevar nu este o limba de circulatie larga, asadar avantajele nu sunt atat de mari. Mult mai bine ar fi sa invatam germana, de exemplu. Ca vorba aia, doar Ungaria ne mai desparte de Viena smile.gif

Si legat de subiect, iata o opinie interesanta legata de axa Bucuresti-Budapesta-Viena, versus Bucuresti-Londra-Washington. Articolul e scris de un roman care va vota un maghiar.

http://dragos-serban.ro/alegeri-2009-eu-cu-cine-votez.html

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd January 2020 - 09:39 AM