IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Daca Romania ar deveni federala?, sau reimpartire administrativa
ada7
mesaj Mar 7 2014, 12:37 PM
Mesaj #31

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 21
Inscris: 12-November 13
Utilizatorul numarul: 32 534

Nici teritoriul transilvan si nici populatia care o locuieste nu doreste nici acum si nici la un moment dat separarea, ruperea, neutralizarea sau administrarea independenta, asta e sigur. Ca vecinii nostri unguri o vor, asta e cu totul altceva, dar ei nu reprezinta nici teritoriul si nici populatia majoritara, deci ...un pas inapoi! Sigur, cu noul guvern unde ??? ministru al culturii este K Hunor ??? intr-o tara romana, este posibil aceasta scindare. Exact acesta e planul! Eu intuisem deja ca planul acesta marsav de scindare teritoriala se va pune in practica sau va face valva, asa cum a fost cu Rosia, pentru a camufla si pentru a distrage atentia populatiei de alte minuni si mizerii pe care guvernul Ponta le face si umreaza sa le faca. Deci din doua una, dar niciuna din cele doua nu e a buna. Asadar, ce stie Hunor despre cultura romaneasca pura ??? Ne-au prostit si mintit acesti Ponta si cine ecu ei legat de mizeriile pe care ei insisi le condamnasera la caderea guvernului Basescu-Boc. Acum, exact acelasi lucru il continua, de fapt, si isi vad de interesele meschine, lacome si egoiste. Te teritoriul acesta unde se afla tara, de mii si chiar zeci de mii de ani exista un popor unitar, chiar daca nu unit oficial intr-un stat sau tara si nu aveau nevoie nici de lideri supremi pentru un singur stat unitar si nici de asa-zisi lideri care sa le spuna cand sa scindeze teritoriul si cand nu pentru ca pe vremea aceea, antica ce e drept, stiau ca cel mai bine es convietuirea libera bazata pe norme morala sanatoase, in armonie cu divinitatea si cu Dumnezeu, pana la urma. Vine o sleahta de magari romani si unguri sa ne dea lectii de drept ... si sa ne anunte cu perfidie, indolenta, meschinarie si nerusinare fara limite, ca ei cativa, acolo, au hotarat sa ofere transilvania pe gratis. Nu pot sa contest faptul ca austriecii si ungurii au adus mai multe elemente de civilizatia, de cultura chiar, de modernizare, insa asta nu justifica cu nimic mizeriile acestea care vor atarna greu de umerii si gatul romanilor.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Europarlamentare.
mesaj May 14 2014, 07:45 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (Torquemada @ Nov 4 2009, 09:27 AM) *
Salut

Momentan, Romania este stat unitar. Eu cred ca Romania ar trebui sa fie federala, sa se imparta in "Landuri" sau "regiuni".

Este crud dar adevarat. Regionalizarea este echivalenta dezmembrarii Romaniei si impartirii ei mai intai pe baronate locale, apoi transnationale.
Cititi-l cu atent spre luare aminte si spre a intelege cum si cu cine sa se voteze la Europarlamentare.

Motto: (în atenţia Poporului român, acelora care intentioneaza sa voteze partizani ai regionalizarii Romaniei)

„Îmi pare rău că trebuie să v-o spun, dar acest pământ e prea frumos şi prea bogat ca să-l puteţi păstra fără luptă. Vi-l vor lua!” (Jean-Marie Le Pen, om politic francez, )

Iata ce a declarat in 2013 G. Friedman în cadrul unei conferinţe susţinute la BNR unde de faţă erau premierul Victor Ponta şi guvernatorul BNR Mugur Isărescu :

''România trebuie să aibă grijă de ea singură, pentru că NATO şi Uniunea Europeană nu vor face asta, a declarat la Bucureşti George Friedman, unul dintre cei mai influenţi politologi americani şi preşedinte Stratfor. Şeful celei mai importante agenții private de analiză geopolitică este de părere că statul român ar trebui să lupte pentru menţinerea suveranităţii, pe fondul unui trend european de diminuare până la extincţie a suveranităţii naţionale.
Este o iluzie optică impresia că UE sau NATO vor avea grijă de România, care este un stat suveran şi trebuie să îşi asume răspunderea pentru viitorul politic.
Trebuie să vă asumaţi problema suveranităţii şi să o plătiţi", a declarat Friedman într-un discurs susţinut la BNR, în faţa unor lideri politici români, a unor bancheri şi a unor manageri de mari companii.

Dar pe mulţi patrioţi ridicoli, de-a dreptul semidocţi, îi preocupă regionalizarea României!
Cum se distruge o ţară !?

Ar fi foarte curios sa răspundă un demnitar şi să explice astfel cum, printr-o simplă împărţire geografică a unei ţări, economia se revigorează brusc?! Iar nivelul de trai să ajungă la niveluri astronomice!

Explicaţia logică a împărţirii pe regiuni este mult mai simpă şi mai păguboasă. Vechii baroni de partid şi de stat vor o halcă şi mai mare din trupul ţării. Cu nici un gând de eficienţă, decât personală! În nici un caz, naţională!

Al doilea aspect al regionalizării îl reprezintă slăbirea statului naţional unitar român, deci un atentat important la integralitatea României.

Serviciile de informaţii şi armata ţării nu au nimic de spus în acest sens?

Sa se faca cunoscute opiniile unor adevăraţi specialişti, şi nu ale unor funcţionari burtoşi, încasând salarii ameţitoare, în comparaţie cu un medic sau un profesor univerisitar.

Nici contextul politic internaţional nu este favorabil României acum.

Priviţi atenţi ce se întâmplă azi în Grecia şi Spania, unde numărul sinuciderilor şi omuciderile au crescut spectaculos din cauza sărăciei şi a şomajului; ţări altfel considerate superioare României ca nivel de trai.

Vă daţi seama la ce final ne va împinge această clasă politică coruptă şi stupidă, suflete moarte care vor o ţară încă vie la fel de moartă!

Votati Europarlamentari care afirma deschis opozitia fata de regionalizarea Romaniei (impusa de interese internationale si sprijinite de baronii spagari locali).

+Quote Post
Sakura
mesaj May 15 2014, 12:40 AM
Mesaj #33

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 148
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Citeaza (Europarlamentare @ May 14 2014, 07:45 PM) *
Votati Europarlamentari care afirma deschis opozitia fata de regionalizarea Romaniei.

Tu încă mai dai o ceapă degerată pe ce spune un politician? Pe ce lume trăieşti? Ai uitat deja ce poziţie aveau în campanie şi cum fac totul exact pe dos chiar actualul guvern? De fapt... este posibil să ai dreptate. Dacă suntem împotriva federalizării, trebuie obligatoriu să votăm politicieni care promit federalizarea ţării! Păi nu?

+Quote Post
Vizitator_Europarlamentare.
mesaj May 15 2014, 06:01 AM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Sakura @ May 15 2014, 12:40 AM) *
Tu încă mai dai o ceapă degerată pe ce spune un politician? Pe ce lume trăieşti? Ai uitat deja ce poziţie aveau în campanie şi cum fac totul exact pe dos chiar actualul guvern? De fapt... este posibil să ai dreptate. Dacă suntem împotriva federalizării, trebuie obligatoriu să votăm politicieni care promit federalizarea ţării! Păi nu?

tareee...ai dreptate, mutul tace dar face, exact pe invers...
(Dar eu m-am referit concret la cei care doresc manifest asta, gen Tokes, Ervin Albu, etc, etc, in special din Transilvania...cine i-a aburit sau sponsorizat, conteaza mai putin, ceea ce conteaza fiind atitudinea lor in PE, sustinerea sau promovarea unor masuri UE care ar favoriza economic administrarea pe regiuni versus ''centralism'' . In fine...cine ne baga-n seama pe un forum fara trafic ...
Totusi, daca nici Badea nu a indraznit vreodata sa se ridice deasupra ''sfintilor'', abia pronuntand numele lui ''dumnezeu'', care nu e nici guvernul nici preshu ci Isarewsku in persoana, din '90 incoace, (motiv pentru care am inteles de ani buni ca media ''libera'' = zero barat, Badea = zero barat, renuntand astfel si la tembelizor), daramite trimiteri catre cei de deasupra lui ''dumnezeu'', si anume fmi si bancile austriece via NY-TelAviv...atunci mai conteaza, vreodata, cu cine votezi tu sau eu ?

Decat ca ma plictisesc, de-aia ma bag in seama, si intre doua pauze mai am slabiciunea unor nostalgii: democratia perfectibila a extraterestrilor japonezi, mai exact banul public administrat corect si total in beneficiul natiunii prin politici coerente de catre politicieni alesi liber, democratic de catre votaci bine informati si mai ales determinati. biggrin.gif

Admiiiiin...ai inteles de ce arata asa Tokyo noaptea, spre deosebire de ... spre deosebire de.
Ce tot ma aburesti cu definitii abstracte despre politica ? dry.gif
La unii banul e a lor si cat de cat transparent, iar la noi...din '90 incoace, dupa capitalizarea securicilor prin devalizarea barbara a bancilor romanesti, au inceput habsburgii pe de-o parte , fmi si altii pe de alta, sa te lase fara trotuare si felinare (slavit fie videanu ca avem borduri)...sub iminenta sau eminenta jalonare a lui ''dumnezeu'' Isarekskwu, care cu talent a stiut mereu CAT se poate fura, motiv pentru care a si primit Steaua Romaniei cu Colan si diamante swarowski...a stiut mereu sa zica: ''pana aici baetzi ! rolleyes.gif ''

Admine, fara suparare, ai inteles bine ce e politica, partidele, democratia si de ce (mai) votam noi, viermii, de fapt , intr-o democratie de parada >>> doar pentru niste porci care sa fure atat cat sa nu moara toti viermii. Iar deasupra porcilor, sunt altii care-i finanteaza, si deasupra...
Mai bine trage cu ochiul in ukraInna, ai sa vezi ''the process'' la indigo...totul cat se poate de corect politic.
Votati Ervin Albu, sau ... e totuna. Stie Tapalaga de ce, stie sigur - sigur laugh.gif
HN e pe duca, daca nu vi se schimba iar finantatorii, dar imi place ca voi le stiti pe toate .

Sakura, daca pui pasiune in ceea ce faci, si dormi linistit, ai tot ce vrei, chiar nu vad de ce sa te mai duci la vot.
Ce ar fi sa anulam ''democratia'' lor si sa fie o prezenta la vot de 0,00% ?!? dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 9 2014, 05:05 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Europarlamentare @ May 15 2014, 06:01 AM) *
Admiiiiin...ai inteles de ce arata asa Tokyo noaptea, spre deosebire de ... spre deosebire de.
Ce tot ma aburesti cu definitii abstracte despre politica ? dry.gif
La unii banul e a lor si cat de cat transparent, iar la noi...din '90 incoace, dupa capitalizarea securicilor prin devalizarea barbara a bancilor romanesti, au inceput habsburgii pe de-o parte , fmi si altii pe de alta, sa te lase fara trotuare si felinare (slavit fie videanu ca avem borduri)...sub iminenta sau eminenta jalonare a lui ''dumnezeu'' Isarekskwu, care cu talent a stiut mereu CAT se poate fura, motiv pentru care a si primit Steaua Romaniei cu Colan si diamante swarowski...a stiut mereu sa zica: ''pana aici baetzi ! rolleyes.gif ''

Diferenta intre democratia autentica si cea de carton de la noi, paravanul interlopilor interni si internationali se masoara in km de autostrada, dar ''Romania nu are nevoie de autostrazi'' - TB...ci de borduri decat ...
de cat ? - de toti banii de la buget biggrin.gif:

Citeaza (HD @ May 14 2014, 09:53 PM) *

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 11th December 2019 - 01:54 AM