IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Daca Romania ar deveni federala?, sau reimpartire administrativa
Vizitator_Torquemada.
mesaj Nov 4 2009, 09:27 AM
Mesaj #1

Guests

Salut

Momentan, Romania este stat unitar. Eu cred ca Romania ar trebui sa fie federala, sa se imparta in "Landuri" sau "regiuni".

Din cateva motive:

1. Romania e o tara mare. Comparativ, e ceva mai mica dar la aceeasi scara cu Spania, Germania sau Italia, si alea-s federale.

2. Dat fiind ca Romania se compune din 3 provincii istorice care mai mult de doua treimi din istoria lor au fost independente. Transilvania a fost principat autonom si in cadrul Austriei/Imperiului. Moldova a fost separata de T.R. de la 1300 la 1860. Deci 550 de ani, pe cand unite au fost doar 160 de ani. Ca sa zic asa, natural noi am fost impartiti, si unitarismul a fost impus. E bine sa nu-ti ignori istoria.

3. Exista bariere naturale serioase, mai ales intre Transilvania si restul.

Cateva beneficii:

1. Fiecare regiune istorica si-ar putea gestiona mai bine, economic si administrativ propria ograda, decat se face de la centru. O regiune cat un Land e dimensiune optima de teritoriu care poate fi administrat cu succes, nu greoi cum e acum, de la centru. Deci tara ar fi mai bine si mai ieftin administrata.

2. Ar aparea niste lideri veritabili, cei ai regiunilor, legati de problemele din teritoriu. E nevoie de acesti oameni. Germania de acolo isi tot trage Cancelarul, din liderii Landurilor. Si la noi, chiar, primarii marilor orase devin premieri, de obicei. (acest fapt e un indiciu ca tara are nevoie de lideri regionali) Cum ar fi daca un bun administrator ca Klaus Johannis ar gestiona cu succes nu un orasel ca Sibiul, ci o regiune: Ardeal? Ar fi o regiune infloritoare. Iar Johannis ar avea "Campul de manifestare" perfect.

3. Ar fi mai putina coruptie, pt ca ar disparea colcaiala de birocratie si politicianism ne-transparent "de la judet".

4. Ar mai disparea din baronii locali gen Mazare sau Fenechiu sau clanul acela din Craiova. Pentru ca baronii de obicei stapanesc cate un judet si deci o populatie de sub 1 milion de locuitori, prin influenta clanului lor. In momentul cand numarul de oameni creste, el va pierde sefia, in favoarea unui lider regional mai mare, ales in mod transparent, nu prin santaje si mici cu bere si deci mai competent, si cu timpul deci vor disparea baronii.

Cateva conditii necesare:

1. Regiunile sa aiba autonomie limitata la economie administratie si chestii de genul asta. In mod special, Transilvania trebuie tratata cu grija. Sa se ia alte masuri dupa modelul rezolvarilor etnice din alte state federale occidentale, pentru a preveni tendintele secesioniste.

2. Regiunile sa aiba o populatie de minim 3 milioane de locuitori, si un minim de suprafata, pentru a nu ne trezi ca devin fieful unui baron local. De exemplu Dobrogea e prea mica, risca sa devina fieful cuiva, de ex. Mazare; de aceea ar trebui sa se includa si Galati-ul si Braila in cadrul regiunii respective, pentru a mari numarul populatiei.

3. Sa nu se faca multe sub-diviziuni ale acestor regiuni. Sigur, regiunile trebuie sub-impartite, la randul lor, dar trebuie facuta ca in occident, cu simplitate si transparenta, ca sa nu complicam si mai mult sistemul.

4. Nu trebuie mai mult de 6-7 regiuni, altfel devin fiefuri ale baronilor, fiind prea mici si deci influentabile.

Mic istoric: Actualul sistem cu judete mici a fost facut de Ceausescu, care avea nevoie sa controleze tara nu eficient, ci politienesc. Anterior lui Ceausescu, Dej avea niste judete ceva mai mari, nimite regiuni.. Erau cam cat 2-3 judete unite, fiind 12 la numar, in total. Nu sunt fezabile azi, deoarece sunt mici si ar deveni imediat fiefuri. Anterior lui Dej, Regatul Romania era impartita in judete mai mici decat cele de azi, care probabil nu aveau decat menirea sa mentina statul -plin pe atunci de minoritati- unitar si deci sa evite secesiunile.

O posibila lista de 6 regiuni: Muntenia, Moldova, Transilvania, Dunarea de Jos si Dobrogea, Banat, Oltenia.

Dpdv al minoritatilor: In Europa Occidentala exista multe regiuni cu tendinte secesioniste, si in Spania, si in Italia, si totusi toate statele europene si-au pastrat integritatea. Si Spania are Catalunia si Galicia regiuni care vor independenta ( Tara Bascilor e un caz special). Dar la noi in afara de Harghita si Covasna, deci doua judete cu minoritate, restul tarii nu manifesta nici o tendinta de separare.

Nota: Nu ar fi exclusa pastrarea statului unitar, dar cu reimpartirea administrativa in regiuni mari (aceleasi descrise mai sus), cu autonomie serioasa. Nu mai spun ce se intampla in actuala situatie cu judete, e un jaf total, si un management catastrofal, care il simtim cu totii. Ne intrebam adesea de ce la noi e mai rau decat la altii. Poate actualul sistem de judete e unul din motive.

Deci, dupa mine, sistemul administrativ de acum trebuie inlocuit imediat, cu una din doua:

1. ori regiuni federale de tip Land,

2. ori aceleasi regiuni cu multa libertate de miscare.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_guest1.
mesaj Nov 6 2009, 10:28 AM
Mesaj #2

Guests

M-AM GANDIT MULT DACA MERITA SA ITI RASPUNS SAU NU, DIN URMATOARELE MOTIVE:
1 cum de ai uitat sa amintesti de perioada cnezatelor, de impartirea din timpul lui decebal si de organizarea administrativa din perioada dinozaurilor. sunt convins ca puteai sa identifici modele bune laugh.gif
2. este foarte cla ca fundamentele economice iti sunt total straine, altfel ai lua in calcul pozitionarea surselor energetice .
3. aas mai scrie mult, dar chiar nu merita efortul

Citeaza (Torquemada @ Nov 4 2009, 09:27 AM) *
Salut

Momentan, Romania este stat unitar. Eu cred ca Romania ar trebui sa fie federala, sa se imparta in "Landuri" sau "regiuni".

Din cateva motive:

1. Romania e o tara mare. Comparativ, e ceva mai mica dar la aceeasi scara cu Spania, Germania sau Italia, si alea-s federale.

2. Dat fiind ca Romania se compune din 3 provincii istorice care mai mult de doua treimi din istoria lor au fost independente. Transilvania a fost principat autonom si in cadrul Austriei/Imperiului. Moldova a fost separata de T.R. de la 1300 la 1860. Deci 550 de ani, pe cand unite au fost doar 160 de ani. Ca sa zic asa, natural noi am fost impartiti, si unitarismul a fost impus. E bine sa nu-ti ignori istoria.

Cateva beneficii:

1. Fiecare regiune istorica si-ar putea gestiona mai bine, economic si administrativ propria ograda, decat se face de la centru. O regiune cat un Land e dimensiune optima de teritoriu care poate fi administrat cu succes, nu greoi cum e acum, de la centru. Deci tara ar fi mai bine si mai ieftin administrata.

2. Ar aparea niste lideri veritabili, cei ai regiunilor, legati de problemele din teritoriu. E nevoie de acesti oameni. Germania de acolo isi tot trage Cancelarul, din liderii Landurilor. Si la noi, chiar, primarii marilor orase devin premieri, de obicei. (acest fapt e un indiciu ca tara are nevoie de lideri regionali) Cum ar fi daca un bun administrator ca Klaus Johannis ar gestiona cu succes nu un orasel ca Sibiul, ci o regiune: Ardeal? Ar fi o regiune infloritoare. Iar Johannis ar avea "Campul de manifestare" perfect.

3. Ar fi mai putina coruptie, pt ca ar disparea colcaiala de birocratie si politicianism ne-transparent "de la judet".

4. Ar mai disparea din baronii locali gen Mazare sau Fenechiu sau clanul acela din Craiova. Pentru ca baronii de obicei stapanesc cate un judet si deci o populatie de sub 1 milion de locuitori, prin influenta clanului lor. In momentul cand numarul de oameni creste, el va pierde sefia, in favoarea unui lider regional mai mare, ales in mod transparent, nu prin santaje si mici cu bere si deci mai competent, si cu timpul deci vor disparea baronii.

1. Regiunile sa aiba autonomie limitata la economie administratie si chestii de genul asta. In mod special, Transilvania trebuie tratata cu grija. Sa se ia alte masuri dupa modelul rezolvarilor etnice din alte state federale occidentale, pentru a preveni tendintele secesioniste.

2. Regiunile sa aiba o populatie de minim 3 milioane de locuitori, si un minim de suprafata, pentru a nu ne trezi ca devin fieful unui baron local. De exemplu Dobrogea e prea mica, risca sa devina fieful cuiva, de ex. Mazare; de aceea ar trebui sa se includa si Galati-ul si Braila in cadrul regiunii respective, pentru a mari numarul populatiei.

3. Sa nu se faca multe sub-diviziuni ale acestor regiuni. Sigur, regiunile trebuie sub-impartite, la randul lor, dar trebuie facuta ca in occident, cu simplitate si transparenta, ca sa nu complicam si mai mult sistemul.

4. Nu trebuie mai mult de 6-7 regiuni, altfel devin fiefuri ale baronilor, fiind prea mici si deci influentabile.

Mic istoric: Actualul sistem cu judete mici a fost facut de Ceausescu, care avea nevoie sa controleze tara nu eficient, ci politienesc. Anterior lui Ceausescu, Dej avea niste judete ceva mai mari, nimite regiuni.. Erau cam cat 2-3 judete unite, fiind 12 la numar, in total. Nu sunt fezabile azi, deoarece sunt mici si ar deveni imediat fiefuri. Anterior lui Dej, Regatul Romania era impartita in judete mai mici decat cele de azi, care probabil nu aveau decat menirea sa mentina statul -plin pe atunci de minoritati- unitar si deci sa evite secesiunile.

O posibila lista de 6 regiuni: Muntenia, Moldova, Transilvania, Dunarea de Jos si Dobrogea, Banat, Oltenia.

Dpdv al minoritatilor: In Europa Occidentala exista multe regiuni cu tendinte secesioniste, si in Spania, si in Italia, si totusi toate statele europene si-au pastrat integritatea. Si Spania are Catalunia si Galicia regiuni care vor independenta ( Tara Bascilor e un caz special). Dar la noi in afara de Harghita si Covasna, deci doua judete cu minoritate, restul tarii nu manifesta nici o tendinta de separare.

Nota: Nu ar fi exclusa pastrarea statului unitar, dar cu reimpartirea administrativa in regiuni mari (aceleasi descrise mai sus), cu autonomie serioasa. Nu mai spun ce se intampla in actuala situatie cu judete, e un jaf total, si un management catastrofal, care il simtim cu totii. Ne intrebam adesea de ce la noi e mai rau decat la altii. Poate actualul sistem de judete e unul din motive.

Deci, dupa mine, sistemul administrativ de acum trebuie inlocuit imediat, cu una din doua:

+Quote Post
Vizitator_Ta-Tai-yeh.
mesaj Nov 6 2009, 10:40 AM
Mesaj #3

Guests

Cum ramane cu campionatul de fotbal ? Or sa fie numai echipele landurilor sau ramane sistemul actual ? Facem si un land cu chineji !?

+Quote Post
Vizitator_hgmz.
mesaj Nov 6 2009, 10:45 AM
Mesaj #4

Guests

Perfect de Acord! cel putin in Transilvania ideea a inceput sa prinda contur; lesne de inteles ca e doar o chestiune de timp pana cel putin Transilvania isi va dori din nou autonomia. si cum in 2013 vine reorganizarea administrativa recomandata de brussel, ideea va prinde contur! Asteptam cu interes!

+Quote Post
rakkone
mesaj Nov 6 2009, 10:57 AM
Mesaj #5

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 152
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 210

Citeaza (hgmz @ Nov 6 2009, 10:45 AM) *
Perfect de Acord! cel putin in Transilvania ideea a inceput sa prinda contur; lesne de inteles ca e doar o chestiune de timp pana cel putin Transilvania isi va dori din nou autonomia. si cum in 2013 vine reorganizarea administrativa recomandata de brussel, ideea va prinde contur! Asteptam cu interes!

Asteptati, asteptati si iar asteptati wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Torquemada.
mesaj Nov 6 2009, 11:17 AM
Mesaj #6

Guests

Salut

Din cateva motive:

Cateva beneficii:

Am uitat sa mentionez faptul ca fiecare land ar trebui sa isi faca legislatie proprie si astfel sa nu mai fie ilegala acumularea de functii. Ex. Johannis sa fie si administrator la firma proprie, si primar si orice altceva ii va mai da prin cap. De asemenea, ar putea fi propus si ca prim-ministru al landurilor vecine. Si tot la fel, recomand scoaterea din legea landurilor a notiunii de conflict de interese.
De fapt, recomand alegerea lui Johannis pe viata ca si conducator al landului Transilvania.

In plus, ar trebui ca fiecare land sa aiba armata proprie, si sa cucereasca dupa nevoi si posibilitati landurile vecine (pentru lucruri minore precum distributia resurselor de hrana, energie etc). Cu exceptia landurilor Harghita si Covasna care sa faca parte din Ungaria.

Traiasca Landurile PNL-iste!!!!
laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 6 2009, 11:51 AM
Mesaj #7

Guests

Romania ramane stat national unitar, orice atentat la integritatea tarii se soldeaza cu puscarie

+Quote Post
Vizitator_Anti-federal.
mesaj Nov 6 2009, 11:59 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (hgmz @ Nov 6 2009, 10:45 AM) *

Si mai zicea lumea ca ungurii nu sunt prea inteligenti si invata greu..... smile.gif

Uite ca mai rup si ei dragutii cate putina romana. Mai greu cu substantivele astea proprii nume de orase (cu exceptia Budapesta - pe asta cred ca il stiu toti).

+Quote Post
Vizitator_Anon.
mesaj Nov 6 2009, 12:30 PM
Mesaj #9

Guests

Posting in epic thread biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_clujean.
mesaj Nov 6 2009, 03:13 PM
Mesaj #10

Guests

ideea este normala si de bun simt, dar scapi din vedere esenta: Regatul Romaniei a considerat, din start, Transilvania si Banatul ca zone ocupate, bune de jaf! nu putina lume observa ca, desi de la 1 decembrie 1918 au trecut ceva ani, autoritatile de la bucale trateaza Transilvania si Banatul ca si cand ar urma sa le piarda in scurt timp, de aceea jupoaie de acolo cat pot si se ajuta cu cozi de topor numite din randul localnicilor de slaba calitate civica si morala, asemanatori regatenilor (daca se intreaba cineva de unde a rasarit Boc, asta e explicatia: sudistul basescu are nevoie de ardeleni slabi la minte si la obraz, nu de barbatii seriosi care fac faima acestei regiuni; de aia il si refuza pe Johannis, fiindca stie ca neamtul nu va accepta jmekeriile tiganesti ale presedintelui)! pt.mine treaba a fost clara din clipa in care am citit o afirmatie (publica) a lui n. iorga, care spunea ca, pt. el, o ulita prafuita din bucuresti face cat toate burgurile Ardealului si Banatului! solutia nu este o Romanie federala, prietene, ci desprinderea regiunilor cu traditie europeana de tigania turcita si rusificata a regatenilor; sa stea naibii i jegullor manelistic iar noi sa-i dam afara pe slugoii recrutati de ei si pusi sefi in Ardeal si sa refacem regiunea astfel incat sa se incadreze din nou in Mittel Europa, unde-i este locul; experimentul regatenesc in Ardeal a durat destul.

Salut

Din cateva motive:

Cateva beneficii:

+Quote Post
Vizitator_fanel.
mesaj Nov 6 2009, 03:20 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (clujean @ Nov 6 2009, 03:13 PM) *
ideea este normala si de bun simt, dar scapi din vedere esenta: Regatul Romaniei a considerat, din start, Transilvania si Banatul ca zone ocupate, bune de jaf! nu putina lume observa ca, desi de la 1 decembrie 1918 au trecut ceva ani, autoritatile de la bucale trateaza Transilvania si Banatul ca si cand ar urma sa le piarda in scurt timp, de aceea jupoaie de acolo cat pot si se ajuta cu cozi de topor numite din randul localnicilor de slaba calitate civica si morala, asemanatori regatenilor (daca se intreaba cineva de unde a rasarit Boc, asta e explicatia: sudistul basescu are nevoie de ardeleni slabi la minte si la obraz, nu de barbatii seriosi care fac faima acestei regiuni; de aia il si refuza pe Johannis, fiindca stie ca neamtul nu va accepta jmekeriile tiganesti ale presedintelui)! pt.mine treaba a fost clara din clipa in care am citit o afirmatie (publica) a lui n. iorga, care spunea ca, pt. el, o ulita prafuita din bucuresti face cat toate burgurile Ardealului si Banatului! solutia nu este o Romanie federala, prietene, ci desprinderea regiunilor cu traditie europeana de tigania turcita si rusificata a regatenilor; sa stea naibii i jegullor manelistic iar noi sa-i dam afara pe slugoii recrutati de ei si pusi sefi in Ardeal si sa refacem regiunea astfel incat sa se incadreze din nou in Mittel Europa, unde-i este locul; experimentul regatenesc in Ardeal a durat destul.

Prietene daca inteleg bine tu vrei solutia radicala, ca Transilvania si Banatul sa se desprinda de Romania?

Daca e asa inseamna ca esti si mai dus decit cel ce a initiat acest topic.

+Quote Post
Vizitator_clujean.
mesaj Nov 6 2009, 06:48 PM
Mesaj #12

Guests

adica? crezi cumva ca nu ne-am descurca fara imputitii de regateni? ohoho, de-abia astept sa se lamureasca lumea cat de bine ne poate fi solo! in privinta regatenilor, insa, pierderea Ardealului i-ar duce, in max. 10 ani, catre zona Kazahstanului, unde se si potrivesc, de fapt! deci nu sunt deloc dus ci, dimpotriva, judec RECE! ca nu-ti convine tie, asta e alta treaba, dar om mai face si cum ne convine noua, ca jegul vostru l-am tolerat destul! paaa

Citeaza (fanel @ Nov 6 2009, 03:20 PM) *
Prietene daca inteleg bine tu vrei solutia radicala, ca Transilvania si Banatul sa se desprinda de Romania?

Daca e asa inseamna ca esti si mai dus decit cel ce a initiat acest topic.

+Quote Post
Vizitator_made in Romania.
mesaj Nov 6 2009, 07:41 PM
Mesaj #13

Guests

Clujeanul asta poate are dreptate. In cazul asta ar fi doua cai de urmat, prima, mai grea, modificarea Constitutiei asta implicand prezenta la vot, alegerea parlamentarilor, propunere, discutii etc. si a doua, mai usoara, (gandindu-ma la cei din familile parintilor mei cazuti atat in primul cat si in al doilea razboi pentru motive probabil numai de ei stiute mad.gif ) ar fi urmatoarea: vine clujeanul asta la mine, eu ii iau gatul (la propriu) si prin sangele varsat ii promit solemn ca (virgula) copii, nepotii verisorii etc. vor trai intr-o Transilvanie independenta cu capitala cine stie, la Budapesta. Sa gandim la rece cum ii place sa afirme, un pic de sange varsat (hai, intr-o "istorie" viitoare scriem ca in mod eroic) deci, cu un pic de sange varsat asigura viitorul independent( laugh.gif ) urmasilor lui si poate, vreo scoala romaneasca finantata de Budapesta (o simpla ipoteza) ii va purta numele, uau, cuul! Cand este dispus, sa-mi faca un semn ca tot se apropie Craciunul si trebuie sa ma "joc" cu sisul pe la gatul porcului. A, o precizare, "obiectul muncii" il am mostenire de la strabunicu (folosit, cum se obisnuieste pe la noi, numai pentru "porcariile" de dinainte de Craciun) si este facut din, surpriza emisiunii, o baioneta ungureasca. Deci, clujeanul poate deveni "independent" cu sufletul impacat.
Si o chestie pentru torchemada asta, stii bade, zicala aia cu " mittel oiropeanu' " care a aruncat o piatra in balta? Glumim baieti, nu-i asa?

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Nov 6 2009, 10:05 PM
Mesaj #14

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Citeaza (clujean @ Nov 6 2009, 06:48 PM) *
adica? crezi cumva ca nu ne-am descurca fara imputitii de regateni? ohoho, de-abia astept sa se lamureasca lumea cat de bine ne poate fi solo! in privinta regatenilor, insa, pierderea Ardealului i-ar duce, in max. 10 ani, catre zona Kazahstanului, unde se si potrivesc, de fapt! deci nu sunt deloc dus ci, dimpotriva, judec RECE! ca nu-ti convine tie, asta e alta treaba, dar om mai face si cum ne convine noua, ca jegul vostru l-am tolerat destul! paaa

am vaga impresie ca nu esti nici clujean, nici regatean, nici roman, nici ungur. esti doar prost. crescut. sau amandoua. in mod sigur esti frustrat. sfatul meu: in ziua de astazi exista o multime de solutii pentru marirea penisului, nu dispera.

+Quote Post
sabo
mesaj Nov 7 2009, 09:32 AM
Mesaj #15

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 13-December 08
Utilizatorul numarul: 5 262

[quote name='gigel de luxembourg' date='Nov 6 2009, 10:05 PM' post='47404']
am vaga impresie ca nu esti nici clujean, nici regatean, nici roman, nici ungur. esti doar prost. crescut. sau amandoua. in mod sigur esti frustrat. sfatul meu: in ziua de astazi exista o multime de solutii pentru marirea penisului, nu dispera.

TREBUIE RETINUT CU TITLU DE EVIDENTA CA ROMANIA S-A CONSTITUIT PE ALTE FUNDAMENTE FATA DE GERMANIA SAU SPANIA.
COEZIUNEA ETNICA APROAPE EXEMPLARA FATA DE ALTE STATE NU RECOMANDA REGIONALIZAREA CARE NU AR FACE DECAT SA INCARCE BIROCRATIA.
ASOCIEREA DIVERSELOR ZONE PENTRU ANUMITE PROIESCTE ESTE DE AJUNS.
ACUM DE CE NU MERG SOSELELE BINE?
DIN CAUZA NESERIOZITATII, NU DE ALTA.
DISPERSAREA STATULUI IN ENTITATI SI MAI SLABE CA ACUM , VA DUCE IN TIMP, MAI ALES IN CONDITII ISTORICE DIFICILE, IN ETNII MINORITARE PE ANUMITE ZONE , PE LANGA UNGARIA, AUSTRIA, CHIAR SERBIA.
AR URMA CA IN 20-30 DE ANI, SA SE SAPACEASCA EDUCATIA CU DIVERSE IDEI , ASTFEL INCAT COPII NU MAI STIU CE SUNT.
REUNIREA, AR FI PRACTIC IMPOSIBILA, JURIDIC, IN HATISUL DE NORME AL UE SI ONU.
LA DESFACUT SE VA ACCEPTA , DAR APOI CE SE VAINTAMPLA.
ANIMOZITATILE MINIMALE , INTRETINUTE ARTIFICIAL, CU TEMA <REGATEAN> SAU ALTELE ,SUNT FORTATE.
IN ORICE CARTIER SUNT OAMENI MAI PUTIN EDUCATI SI POATE DERANJANTI, DAR ASTA NU ESTE LA NIVEL DE POPULATII.
TOATE ASEA CAND GERMANIA S-A UNIT SI GERMANIA S-A OPUS UNIRII ROMANIEI..DA, DA GERMANIA S-A OPUS LA TREABA ASTA IN 90-91.
CAUTAI SI VETI AFLA.
FERITI-VA PENTRU CA ISTORIA ESTE PERFIDA SI MIJLOACELE FOLOSITE SUNT OTRAVITE SI VICLENE.
NE TREBUIE CONDUCATORI PUTERNICI SI INTELEPTI.
DE CE NU AVEM ARMATA PUTERNICA?
SUNTEM DEZARMATI.DAR NU AM DISPARUT

+Quote Post
Vizitator_Miahi.
mesaj Nov 7 2009, 03:14 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Nov 6 2009, 10:05 PM) *

Pentru asta trebuie sa aiba bani. Si fonduri europene nu se dau pentru imbecilitate. laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_nicolae moldovan.
mesaj Nov 8 2009, 12:15 PM
Mesaj #17

Guests

Stimate Domn,

Imi place f. mult expunerea Dvs.Aveti dreptate in foarte multe privinte.
In momentul de fata tara este sufocata de administratia centrala cantonata in Bucuresti.O regionalizare corecta a Romaniei ar aduce numai beneficii.
Eu cred ca federalizare este prea mult spus. Dar termenul de regionalizare mi se pare mai potrivit.
Asa cum sunt alocate astazi resursele tarii, nu are cum sa duca la o dezvoltare viabila. A lua lanesfarsit bani din Transilvania si Banat si a-i directiona spre Moldova nu poate continua la nesfarsit.
Guvernantii trebuie sa inteleaga ca Ardealul trebuie sa fie motorul dezvoltarii economice a Romaniei.
Si eu cred la fel ca Dvs. ca regionalizarea este doar o chestiune de timp pina va fi realizata.

Cu respect
Nicolae Moldovan

+Quote Post
denvarel
mesaj Nov 8 2009, 01:02 PM
Mesaj #18

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 12-October 09
Utilizatorul numarul: 13 918

Eu propun sa se faca scindarea teritoriala pe criterii politice. Sunt foarte curios cum o sa arate in 10 ani landul PSD. Chiar si cel PNL o sa fie deosebit de dezvoltat, (in favoarea unora).
Prin comparatie uitati-va la "Landul" nostru. Comparati-l cu Polonia, Cehia, chiar si Ungaria. Mai vreti PSD? Mai aveti acum o sansa sa-l votati pe Geoana. Inca 5 ani de dezvoltare blocata din cauza ca liderii sunt prea ocupati cu furatul si nu mai au timp de altceva cum ar fi conducerea tarii de pilda.

+Quote Post
Vizitator_Ana.
mesaj Nov 8 2009, 02:04 PM
Mesaj #19

Guests

Eventual ! Si PROPUN infiintarea BARONETULUI. blush.gif

+Quote Post
ndc
mesaj Nov 9 2009, 11:31 AM
Mesaj #20

Nou venit
*

Postari: 5
Inscris: 25-October 09
Utilizatorul numarul: 14 213

Citeaza (guest1 @ Nov 6 2009, 10:28 AM) *
M-AM GANDIT MULT DACA MERITA SA ITI RASPUNS SAU NU, DIN URMATOARELE MOTIVE:
1 cum de ai uitat sa amintesti de perioada cnezatelor, de impartirea din timpul lui decebal si de organizarea administrativa din perioada dinozaurilor. sunt convins ca puteai sa identifici modele bune laugh.gif
2. este foarte cla ca fundamentele economice iti sunt total straine, altfel ai lua in calcul pozitionarea surselor energetice .
3. aas mai scrie mult, dar chiar nu merita efortul

Ce surse energetice??? Acestea nu sunt ale companiilor private gen Petrom/Omv sau Romgaz??? Nu mai sunt oricum ale Statului Central....

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 9 2009, 01:52 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (clujean @ Nov 6 2009, 06:48 PM) *
[...] ohoho, de-abia astept sa se lamureasca lumea cat de bine ne poate fi solo!

Banuiesc ca esti specialist la solo l*bagiu mic ce esti wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Anselmus.
mesaj Nov 9 2009, 03:00 PM
Mesaj #22

Guests

O tema grea! Are, din pacate, o incarcatura emotionala prea mare pentru a fi abordata rational, fara derapaje. La argumentele expuse deja in favoarea unei reorganizari administrativ-teritoriale de tip federativ as adauga inca unul: intr-un viitor nu foarte indepartat si reunificarea cu Basarabia ar fi mai usor de realizat.
Oricum, e de meditat serios - deocamdata. Ca de votat, inca nu poate fi vorba.

+Quote Post
Vizitator_bg1952.
mesaj Feb 7 2014, 12:04 AM
Mesaj #23

Guests

Romania nu are doar trei provincii istorirce.Banatul nu a facut niciodata parte dintr-o alta provincie istorica (doar partial o bucatica a apartinut Transilvaniei) si nici nu s-a unit cu Romania ca facand parte din Transilvania.Nu are nici aceiasi cultura cu Transilvania si nimic nu leaga din punct de vedere istoric Banatul de vre-o alta provincie romaneasca,decat poate raportul de vasalitate fata de Ungaria.

+Quote Post
Vizitator_bg1953.
mesaj Feb 12 2014, 09:22 PM
Mesaj #24

Guests

hai sa vorbim dupa 550 de ani impreuna, si atunci sa facem comparatii.

+Quote Post
AndreiStoica
mesaj Feb 23 2014, 12:33 AM
Mesaj #25

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 23-February 14
Utilizatorul numarul: 32 780

Nu, o romanie federala este primul pas spre diviziune...

administrarea se face prost acum din cauza liderilor nu din cauza ca Romania nu ar fi federala...

+Quote Post
Vizitator_haleala gratis.
mesaj Feb 23 2014, 11:55 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (bg1952 @ Feb 7 2014, 12:04 AM) *
Ca sa zic asa, natural noi am fost impartiti...

"Impartit natural" inseamna ape, munti si vai...

E bine sa nu-ti ignori istoria.

Sau propria-ti neestiinta. Te fereste de ironia celorlalti...

Romania nu are doar trei provincii istorirce.Banatul nu a facut niciodata parte dintr-o alta provincie istorica (doar partial o bucatica a apartinut Transilvaniei) si nici nu s-a unit cu Romania ca facand parte din Transilvania.Nu are nici aceiasi cultura cu Transilvania si nimic nu leaga din punct de vedere istoric Banatul de vre-o alta provincie romaneasca,decat poate raportul de vasalitate fata de Ungaria.

Fuga urgent la DEX si destelenit semnificatia termenilor "tara" in sensul de regiune locuita respectiv "natiune" in sensul de constiinta nationala.
Praf...

+Quote Post
Sakura
mesaj Feb 24 2014, 11:50 PM
Mesaj #27

Membru veteran

Postari: 148
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Citeaza (bg1953 @ Feb 12 2014, 09:22 PM) *
hai sa vorbim dupa 550 de ani impreuna, si atunci sa facem comparatii.

Când vezi că ai ajuns într-o groapă cu rahat faci tot ce poţi să ieşi cât mai repede. Nicidecum nu-ţi spui hai să mai stau 50 de ani, apoi mai vedem.

Citat din scrisoarea lui Gabriel Liiceanu, Despre fiara lăcomiei. Scrisoare deschisă lui Daniel Dăianu:

Citeaza
În România, fiara lăcomiei trăiește în libertate și sfâșie tot ce-i iese în cale. Are colți și ghiare de oțel.

Și dumneavoastră și șeful dumneavoastră de la ASF, cel cu 72,000 de euro pe finalul lui 2013, sunteți (sau ați fost) înscriși, dacă nu mă înșel la liberali. Cunoașteți cumva următorul amănunt din biografia părintelui liberalilor români, Ion C. Brătianu? Iată-l: „Omul acela nu avea alt scop în viață decât a-și servi țara. [...] Când, exilat, lucra la Unirea Principatelor și abolirea protectoratului rusesc, își vindea moșiile și rupea logodna cu o femeie aleasă din iubire; când hotărî aducerea dinastiei străine, își părăsi soția în momentul nașterii, cu un copil bolnav, pe moarte, și mai vându o moșie”.

După o sută cincizeci de ani lucrurile au ajuns în punctul opus. „A-și servi țara”? Vorbe-n vânt! A lua din ea cât poți! Nu mai avem nimic să-i dăm. Istoria ultimelor decenii ne-a schimonosit sufletește. Dar câtă vreme va mai fi de luat? Vă imaginez, împreună cu colegii dumneavoastră de la ASF, privind la țărișoara noastră. Văd de-asupra capetelor dumneavoastră, în norișorul acela care în benzile desenate ne arată ce are personajul pe creier, o enormă vacă care de-abia se mai ține pe picioare. O vacă tot mai slabă, dar care, cât încă mai suflă, trebuie în continuare mulsă.

+Quote Post
Vizitator_Băsismul, incriminat penal!.
mesaj Feb 25 2014, 08:41 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Sakura @ Feb 24 2014, 11:50 PM) *
Citat din scrisoarea lui Gabriel Liiceanu, Despre fiara lăcomiei. Scrisoare deschisă lui Daniel Dăianu:

Gabriel Liiceanu este suspect de partizanat murdar (băsism), nu a cârâit nimica despre acele salarii indecente atunci când -pe vremea lui Boc- ele erau DUBLE. Cum de astăzi, când ASF-ul începe în sfârşit să-şi facă treaba şi să lovească în mafia băsistă din domeniul asigurărilor, conducerea ASF -brusc- nu mai e bună?

+Quote Post
Vizitator_h33t.
mesaj Feb 25 2014, 08:59 PM
Mesaj #29

Guests

[quote name='Sakura' date='Feb 24 2014, 11:50 PM' post='299819']
Când vezi că ai ajuns într-o groapă cu rahat faci tot ce poţi să ieşi cât mai repede. Nicidecum nu-ţi spui hai să mai stau 50 de ani, apoi mai vedem.

Ok, iesim degrabă din groapa cu căcat prin metoda fragmentării. Da' mai bine scăpăm prin divizare până la capăt, fiecare pe cont propriu, scapă cine poate.

+Quote Post
Sakura
mesaj Feb 25 2014, 11:54 PM
Mesaj #30

Membru veteran

Postari: 148
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Citeaza (h33t @ Feb 25 2014, 08:59 PM) *
Ok, iesim degrabă din groapa cu căcat prin metoda fragmentării. Da' mai bine scăpăm prin divizare până la capăt, fiecare pe cont propriu, scapă cine poate.

Vezi rezultatele alegerilor din 1990 încoace. Fiecare provincie istorică îşi vede viitorul în alt fel. Unii mai socialist, alţii mai liberal. Împreună nu facem decât să ne punem reciproc beţe-n roate unul altuia şi să ne alegem cu un guvern de care niciunii dintre noi nu ne simţim reprezentaţi. Un guvern care bate când mai spre stânga, când mai spre dreapta, dar invariabil trebuie să distrugă tot ce-a făcut cel anterior, indiferent că era ceva bun sau mai puţin bun. Vezi chiar exemplele recente. Autostrada Alexandria.

Traiul la comun în condiţiile unei nepotriviri de caracter aduce multe frustrări şi naşte ură. Ardelenii zic de moldoveni că sunt comunişti şi din cauza lor ne merge rău, moldovenii cred că ardelenii sunt de vină pentru că sunt mai de dreapta. Dacă ambii ar fi independenţi, de capul lor, atmosfera generală ar avea mult de câştigat şi fiecare entitate s-ar putea dezvolta pe calea aleasă fără a se simţi sabotat de ceilalţi. Nu văd care ar fi problema, pământul ar rămâne tot aici, oamenii la fel. Schimbările ar fi doar organizatorice.

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 11th December 2019 - 11:30 PM