IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

9 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Rosia Montana, Alegem aurul sau patrimoniul irecuperabil?
Vizitator_adi.
mesaj Dec 20 2009, 12:07 PM
Mesaj #1

Guests

Sunt foarte curios ce parere au concetatenii mei despre aceasta afacere cu iz dubios. Personal, imi doresc ca sefii board-ului RMGC sa imbatraneasca cu speranta relizarii acestui proiect monstruos. De ce este mosntruos? Pentru ca zona in care se afla Rosia Montana este leaganul civilaztiei dace, si deci a poporului roman, pentru ca farmecul satelor din Muntii Apuseni ar trebui sa fie patrimoniu national, pentru ca este de o frumusete naturala rar intalnita si pentru ca metoda de extragere a aurului, desi este ieftina, este invechita si afecteaza iremediabil zona... Sunt 100% sigur ca cele 4 miliarde de euro mult promise de Gabriel Resources ca si castig sigur al Statului Roman ar putea fi generate din o multime de alte surse (de exemplu dezvoltarea turismului in zona). Astept cu nerabdare si parerile voastre.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Ioan.
mesaj Dec 20 2009, 05:49 PM
Mesaj #2

Guests

Si eu sunt ferm impotriva exploatarii aurului asa cum s-ar vrea la Rosia Montana.

+Quote Post
Vizitator_zigzag.
mesaj Dec 20 2009, 11:49 PM
Mesaj #3

Guests

Eu n-am treaba cu leaganul civilizatiei dacice si alte gogorite sentimentale. Am vazut cum oamenii au vandut portile maramuresene italienilor si si-au pus garduri metalice, au daramat casele vechi si, in locul lor, si-au facut vile moderne. Am avut atunci o criza de nationalism care a durat vreo zece minute pana cand un localnic mi-a spus ca "e nedrept sa traiesc in conditii proaste ca sa pastrez un patrimoniu de care se intereseaza din joi in pasti catre un orasean cu crize istorico-ecologice si, daca ii suna telefonul, a uitat ca exist" si mi-am dat seama ca omul are dreptate. Eu stau la mine acasa, beneficiez de conditii civilizate, am un loc de munca si supravietuiesc dar ma scandalizez la tot felul de tampenii de genul asta. Leaganul civilizatiei trebuie pastrat pe hartie, pentru cei interesati. Sesizez ca sunt tot felul de ipocriti care in fapt nu cunosc mai nimic despre locurile pentru a caror prezervare militeaza.
Protejarea mediului este importanta. Statul roman ar trebui sa ceara expertize si asigurari ca exploatarea se va face conform normelor internationale.

Zona respectiva are relevanta din punct de vedere istoric pentru o mana de oameni care se ocupa cu cercetarea. In rest, sa fim seriosi, de cate ori va ganditi cu seriozitate si emotie la trecutul nostru dacic intr-o saptamana? Ok, suntem daci, stiu. Extraordinar. Daca eram celti era la fel de extraordinar pentru viata noastra de zi cu zi.

Ecologic, daca normele sunt respectate, exploatarea zonei nu poate fi un pericol mai mare decat orice alta exploatare de gen.

Ca se strica estetic zona de o rara frumusete...De cate ori ajunge un om, intr-o viata, la Rosia Montana si ce urmari extraordinare are acest lucru asupra lui? Niste poze de vacanta pe care se uita la sarbatorile legale?

Doua lucruri mi se par esentiale in analiza: cu ce ii poate ajuta proiectul pe oamenii din zona si cat aduce la bugetul de stat, deci cu cat ne ajuta pe noi, ceilalti.

Turismul din zona...Cine se duce sa faca turism sustinut in Alba? Am trecut acum 3 saptamani pe acolo, nici acoperire FM nu au peste tot. Ar fi nevoie de 5 ani de investitii in infrastructura, in modernizare, in dezvoltare regionala doar ca sa apara pe harta. Bani pe care Romania in urmatorii 20 de ani nu-i va avea. Deci, daca ii incurajezi pe amaratii aia sa-si faca pensiune, mor de foame. Cati auzisera de Rosia Montana pana la scandalul cu aurul?

Pentru buget e rentabil sa se deschida afacerea. In ceea ce priveste cealalta jumatate de decizie, eu zic ca e bine sa-i intrebam pe oamenii care locuiesc in zona. Daca se asigura locuri de munca si se dezvolta zona, ei ar trebui sa aleaga, asa cum a ales omul meu de la Sapanta, daca ii intereseaza decorul sau serviciul. Noi, din fotoliul de piele din living, nu suntem informati. Noi visam leagane de civilizatie despre care citim ocazional pe wikipedia si downloadam wallpapere de pe net.

+Quote Post
Vizitator_Io..
mesaj Dec 21 2009, 03:28 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (zigzag @ Dec 20 2009, 11:49 PM) *
Eu n-am treaba cu leaganul civilizatiei dacice si alte gogorite sentimentale. Am vazut cum oamenii au vandut portile maramuresene italienilor si si-au pus garduri metalice, au daramat casele vechi si, in locul lor, si-au facut vile moderne. Am avut atunci o criza de nationalism care a durat vreo zece minute pana cand un localnic mi-a spus ca "e nedrept sa traiesc in conditii proaste ca sa pastrez un patrimoniu de care se intereseaza din joi in pasti catre un orasean cu crize istorico-ecologice si, daca ii suna telefonul, a uitat ca exist" si mi-am dat seama ca omul are dreptate. Eu stau la mine acasa, beneficiez de conditii civilizate, am un loc de munca si supravietuiesc dar ma scandalizez la tot felul de tampenii de genul asta. Leaganul civilizatiei trebuie pastrat pe hartie, pentru cei interesati. Sesizez ca sunt tot felul de ipocriti care in fapt nu cunosc mai nimic despre locurile pentru a caror prezervare militeaza.
Protejarea mediului este importanta. Statul roman ar trebui sa ceara expertize si asigurari ca exploatarea se va face conform normelor internationale.

Zona respectiva are relevanta din punct de vedere istoric pentru o mana de oameni care se ocupa cu cercetarea. In rest, sa fim seriosi, de cate ori va ganditi cu seriozitate si emotie la trecutul nostru dacic intr-o saptamana? Ok, suntem daci, stiu. Extraordinar. Daca eram celti era la fel de extraordinar pentru viata noastra de zi cu zi.

Ecologic, daca normele sunt respectate, exploatarea zonei nu poate fi un pericol mai mare decat orice alta exploatare de gen.

Ca se strica estetic zona de o rara frumusete...De cate ori ajunge un om, intr-o viata, la Rosia Montana si ce urmari extraordinare are acest lucru asupra lui? Niste poze de vacanta pe care se uita la sarbatorile legale?

Doua lucruri mi se par esentiale in analiza: cu ce ii poate ajuta proiectul pe oamenii din zona si cat aduce la bugetul de stat, deci cu cat ne ajuta pe noi, ceilalti.

Turismul din zona...Cine se duce sa faca turism sustinut in Alba? Am trecut acum 3 saptamani pe acolo, nici acoperire FM nu au peste tot. Ar fi nevoie de 5 ani de investitii in infrastructura, in modernizare, in dezvoltare regionala doar ca sa apara pe harta. Bani pe care Romania in urmatorii 20 de ani nu-i va avea. Deci, daca ii incurajezi pe amaratii aia sa-si faca pensiune, mor de foame. Cati auzisera de Rosia Montana pana la scandalul cu aurul?

Pentru buget e rentabil sa se deschida afacerea. In ceea ce priveste cealalta jumatate de decizie, eu zic ca e bine sa-i intrebam pe oamenii care locuiesc in zona. Daca se asigura locuri de munca si se dezvolta zona, ei ar trebui sa aleaga, asa cum a ales omul meu de la Sapanta, daca ii intereseaza decorul sau serviciul. Noi, din fotoliul de piele din living, nu suntem informati. Noi visam leagane de civilizatie despre care citim ocazional pe wikipedia si downloadam wallpapere de pe net.

gandesti foarte obtuz..parerea mea

tanjesti dupa lucrurile superficiale din vest dar nu dupa sistemul lor de valori

de bine de rau civilizatia inseamna cultura nu stomac.....privind apreciativ la cultura din vest si la cum isi respecta ei trecutul e mai greu decat decat sa te uiti la bmw-uri, ferrari-uri si sa salivezi dupa ele

istoria daca, traca, romana, ungureasca, saseasca cum vrei tu si protejarea ei este o obligatie morala la care am aderat cand am ales sa mergem spre vest.
sunt valori superioare pentru care trebuie educatie sa fie intelese....mai scumpa decat investitia in zona ca sa aiba "acoperire FM" este investitia in educatie.
mergand dupa firul gandirii tale ar trebui sa invatam romanasul doar minimul necesar sa produca ceva. am salva o gramada de cheltuieli cu atatia profesori cu stiintele lor neimportante

am putea sa vindem patrimoniul la licitatie ca scoatem bani frumosi pe el garantat

nu e corect...corect e sa respecti si sa valorifici ce au facut oamenii dinaintea ta acolo. a fost o munca a unor oameni...
in caz ca ai produs si tu ceva, de la un castel de nisip cand erai mic si pana la o inventie e clar ca ti-ai dori ca ceea ce faci sa se pastreze cat mai mult si ca cei ce vin dupa tine sa iti respecte munca...asa ar fi normal
e daca extrapolezi o sa iti dai seama de ce tu de fapt instigi la lipsa de respect si lipsa de respect pentru ce au facut alti oameni se continua cu lipsa de respect pentru oameni, apoi pentru cei din jurul tau si pana la urma si pentru tine
rezultatul este societatea in care traiesti si din cauza careia te vaieti destul de des probabil

in concluzie este vorba de respect

+Quote Post
Vizitator_zigzag.
mesaj Dec 21 2009, 05:10 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Io. @ Dec 21 2009, 03:28 AM) *
gandesti foarte obtuz..parerea mea

tanjesti dupa lucrurile superficiale din vest dar nu dupa sistemul lor de valori

de bine de rau civilizatia inseamna cultura nu stomac.....privind apreciativ la cultura din vest si la cum isi respecta ei trecutul e mai greu decat decat sa te uiti la bmw-uri, ferrari-uri si sa salivezi dupa ele

istoria daca, traca, romana, ungureasca, saseasca cum vrei tu si protejarea ei este o obligatie morala la care am aderat cand am ales sa mergem spre vest.
sunt valori superioare pentru care trebuie educatie sa fie intelese....mai scumpa decat investitia in zona ca sa aiba "acoperire FM" este investitia in educatie.
mergand dupa firul gandirii tale ar trebui sa invatam romanasul doar minimul necesar sa produca ceva. am salva o gramada de cheltuieli cu atatia profesori cu stiintele lor neimportante

am putea sa vindem patrimoniul la licitatie ca scoatem bani frumosi pe el garantat

nu e corect...corect e sa respecti si sa valorifici ce au facut oamenii dinaintea ta acolo. a fost o munca a unor oameni...
in caz ca ai produs si tu ceva, de la un castel de nisip cand erai mic si pana la o inventie e clar ca ti-ai dori ca ceea ce faci sa se pastreze cat mai mult si ca cei ce vin dupa tine sa iti respecte munca...asa ar fi normal
e daca extrapolezi o sa iti dai seama de ce tu de fapt instigi la lipsa de respect si lipsa de respect pentru ce au facut alti oameni se continua cu lipsa de respect pentru oameni, apoi pentru cei din jurul tau si pana la urma si pentru tine
rezultatul este societatea in care traiesti si din cauza careia te vaieti destul de des probabil

in concluzie este vorba de respect

esti malitios si prost crescut. constat ca ai ceva personal cu mine, nu ca vrei sa-mi combati parerea, lucru de altfel bizar avand in vedere ca nu te-am atacat cu nimic.

apoi imi dau seama ca nu ai inteles ce am vrut eu sa spun ceea ce imi demonstreaza ca nu esti foarte inteligent. aceasta convingere imi este intarita si de atitudinea ta ostila si jignitoare. emiti concluzii despre gandirea mea, despre sistemul meu de valori, despre aspiratiile si dorintele mele si despre comportamentul meu in societate.

sa-ti explic. desigur ca e foarte important sa protejezi natura, e laudabil sa pastrezi intacte urmele trecutului pentru a fi cunoscute generatiilor urmatoare, e minunat sa investesti in educatie si invatamant. dar noi nu vorbim de idealuri, noi vorbim de realitatea imediata.

mesajul meu nu era despre masini straine si alte aiureli care nici nu-mi trecusera prin cap (dar tie ti-au trecut, deci sunt mai aproape de ideile tale decat de ale mele). eu spuneam ca istoria si ecologia nu fac doi bani fara oamenii de acolo. si ca niste fandositi de la bucuresti nu au dreptul sa decida pentru acestia. eu sustineam sa dam celor de acolo dreptul de decizie. poti tu condamna populatia necajita din zona pentru istoria pe care nu te duci sa o studiezi la fata locului si pentru frumusetile pe care le vezi in treacat intre alte doua destinatii de vacanta?
noi vorbim de 80% somaj si de oameni la limita supravietuirii pe care s-ar putea sa-i lipsim de sanse.

in ceea ce priveste acoperirea FM, ceea ce spuneam e ca, in conditiile in care zona e atat de slab dezvoltata, sansa unui turism eficient e nula. investitia ar trebui sa fie foarte mare si pe termen lung iar proiectul Rosia Montana cere o evaluare rapida si niste decizii imediate.

trebuie sa revin cu o explicatie si despre omul de la Sapanta. idealurile tale il condamnau sa pastreze poarta maramureseana si sa locuiasca in casa veche. daca te intereseaza istoria si cultura nationala, cumpara-i casa si stai tu acolo. dar nu lua decizii in locul lui spunandu-i ca e superficial ca vrea sa traiasca decent.

consider ca lipsa de respect sa decid eu in locul altcuiva si sa il condamn la o viata mai grea de dragul imaginii mele. si mai cred ca, pana nu se traieste decent in tara, grija excesiva pentru istoria nationala, snobismele ecologice si sclifoseala culturala sunt deplasate.

+Quote Post
Vizitator_cetateanul_neturmentat.
mesaj Dec 21 2009, 08:11 AM
Mesaj #6

Guests

Semnati aceasta petitie daca sunteti impotriva exploatarii de la Rosia Montana.
http://www.petitieonline.ro/petitie-p14215043.html

Facand abstractie de mediu, istorie, cianuri, etc trebuie luat in calcul si faptul ca Romaniei nu o sa-i revina decat niste firmituri. La fel ca si la privatizarea Petrom, ne dam resursele pe nimic.

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Dec 21 2009, 08:56 AM
Mesaj #7

Guests

"Muntii nostri aur poarta, noi cersim din poarta-n poarta". Asa suna o zicere cat se poate de adevarata, pentru ca asa ne trebuie daca lasam aurul sa zaca in munti in loc sa-l scoatem la lumina. Totusi nu pot fi de acord cu proiectul Rosia Montana in forma actuala din doua motive:

- Gabriel Resources e o companie nou infiintata, fara nici un fel de experienta in domeniu. Cum putem sa lasam pe mana unui astfel de partener un proiect care implica riscuri ecologice majore, unde in cazul unui accident statul roman va fi cel care va plati oalele sparte?

- Redeventele cuvenite statului din exploatarea acestui zacamant sunt ridicol de mici, 2%. Practic dam pe gratis unei companii straine o resursa valoroasa. Cum a fost posibil asa ceva? Cei care au semnat contractul cu Gabriel Resources in asemenea conditii ar trebui judecati pentru tradare! Ar fi trebuit creata o companie mixta in care actionar majoritar sa fie statul roman, iar partenerului privat sa i de asigure o cota de profit suficienta ca afacerea sa fie lucrativa si pentru el. Din cele 300 de tone de aur estimate mai mult de jumatate ar trebui sa ajunga la Trezoreria Statului.

Partea cu cianurile e clara: e singura tehnologie utilizabila in cazul unui astfel de zacamant. Se pot construi bazine de colectare suficient de sigure incat sa contina apele contaminate chiar si in cazul unui cutremur. Sa interzici cianurile aici e ca si cum ai interzice folosirea materialelor radioactive in centralele nucleare.

In rest, "leaganul civilizatiei dacice" si "farmecul satelor maramuresene" sun exact ce le-a definit cineva inainte:gogorite sentimentale. Daca vom continua sa ne impiedicam de asemenea lucruri vom cersi din poarta in poarta la infinit.

+Quote Post
Vizitator_zigzag.
mesaj Dec 21 2009, 09:13 AM
Mesaj #8

Guests

Uite o opinie pertinenta capabila sa ma convinga.

+Quote Post
mpcj
mesaj Dec 21 2009, 09:21 AM
Mesaj #9

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 145
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 240

cele 4 miliarde de Euro sunt, de fapt, 3 miliarde de dolari (cum se spunea in reclama platita de GR)

Citeaza (adi @ Dec 20 2009, 12:07 PM) *
Sunt foarte curios ce parere au concetatenii mei despre aceasta afacere cu iz dubios. Personal, imi doresc ca sefii board-ului RMGC sa imbatraneasca cu speranta relizarii acestui proiect monstruos. De ce este mosntruos? Pentru ca zona in care se afla Rosia Montana este leaganul civilaztiei dace, si deci a poporului roman, pentru ca farmecul satelor din Muntii Apuseni ar trebui sa fie patrimoniu national, pentru ca este de o frumusete naturala rar intalnita si pentru ca metoda de extragere a aurului, desi este ieftina, este invechita si afecteaza iremediabil zona... Sunt 100% sigur ca cele 4 miliarde de euro mult promise de Gabriel Resources ca si castig sigur al Statului Roman ar putea fi generate din o multime de alte surse (de exemplu dezvoltarea turismului in zona). Astept cu nerabdare si parerile voastre.

+Quote Post
mpcj
mesaj Dec 21 2009, 09:24 AM
Mesaj #10

Membru veteran

Postari: 145
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 240

intamplator, prostia (reala) a "necajitilor"din zona si dorinta lor disperata de a capata (pentru cativa ani) cateva slujbe prost platite, duce la distrugerea definitiva a unei zone care NU LE APARTINE LOR, ci intregii natii!

Citeaza (zigzag @ Dec 21 2009, 05:10 AM) *
esti malitios si prost crescut. constat ca ai ceva personal cu mine, nu ca vrei sa-mi combati parerea, lucru de altfel bizar avand in vedere ca nu te-am atacat cu nimic.

apoi imi dau seama ca nu ai inteles ce am vrut eu sa spun ceea ce imi demonstreaza ca nu esti foarte inteligent. aceasta convingere imi este intarita si de atitudinea ta ostila si jignitoare. emiti concluzii despre gandirea mea, despre sistemul meu de valori, despre aspiratiile si dorintele mele si despre comportamentul meu in societate.

sa-ti explic. desigur ca e foarte important sa protejezi natura, e laudabil sa pastrezi intacte urmele trecutului pentru a fi cunoscute generatiilor urmatoare, e minunat sa investesti in educatie si invatamant. dar noi nu vorbim de idealuri, noi vorbim de realitatea imediata.

mesajul meu nu era despre masini straine si alte aiureli care nici nu-mi trecusera prin cap (dar tie ti-au trecut, deci sunt mai aproape de ideile tale decat de ale mele). eu spuneam ca istoria si ecologia nu fac doi bani fara oamenii de acolo. si ca niste fandositi de la bucuresti nu au dreptul sa decida pentru acestia. eu sustineam sa dam celor de acolo dreptul de decizie. poti tu condamna populatia necajita din zona pentru istoria pe care nu te duci sa o studiezi la fata locului si pentru frumusetile pe care le vezi in treacat intre alte doua destinatii de vacanta?
noi vorbim de 80% somaj si de oameni la limita supravietuirii pe care s-ar putea sa-i lipsim de sanse.

in ceea ce priveste acoperirea FM, ceea ce spuneam e ca, in conditiile in care zona e atat de slab dezvoltata, sansa unui turism eficient e nula. investitia ar trebui sa fie foarte mare si pe termen lung iar proiectul Rosia Montana cere o evaluare rapida si niste decizii imediate.

trebuie sa revin cu o explicatie si despre omul de la Sapanta. idealurile tale il condamnau sa pastreze poarta maramureseana si sa locuiasca in casa veche. daca te intereseaza istoria si cultura nationala, cumpara-i casa si stai tu acolo. dar nu lua decizii in locul lui spunandu-i ca e superficial ca vrea sa traiasca decent.

consider ca lipsa de respect sa decid eu in locul altcuiva si sa il condamn la o viata mai grea de dragul imaginii mele. si mai cred ca, pana nu se traieste decent in tara, grija excesiva pentru istoria nationala, snobismele ecologice si sclifoseala culturala sunt deplasate.

+Quote Post
Vizitator_muritor.
mesaj Dec 21 2009, 09:51 AM
Mesaj #11

Guests

Pentru domnul cu petitia:
Nu credeti ca ar fi mai bine sa ii includem pe toti guvernantii (fosti, actuali si viitori) in aceasta petitie? Nu de alta dar peste cativa ani cand vom avea poate guvern galben-rosu iarasi va trebui sa initiati petitia. In acest caz luati in considerare si faptul ca galben-rosii ne cam pun in fata faptului implinit; sa invatam din experientele trecute, macar acum.

Pentru un proiect de o asemenea amploare si importanta este necesar un referendum, nu vrem reclame propagandiste si nici petitii la care sa semnam fara a fi corect informati. Vreti semnaturi de principiu? Sorry, nu de la mine. Eu tot ce vreau este sa aud argumentele pro si contra, abia pe urma pot spune care este pozitia mea de muritor de rand.

+Quote Post
Vizitator_cristian.
mesaj Dec 21 2009, 09:52 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (adi @ Dec 20 2009, 12:07 PM) *

NU POT SCRIE AICI CATA URA SIMT PT POLITICIENII CARE AU FOST DE ACORD CU ACEST PROIECT !!!!!
NU AM FOST UN TIP VIOLENT INSA DACA SE VA AUZI DE AMESTECURI DE AZOT CU BENZINA SI
MAGARII EXPLOZIVE CAND VOR INCEPE LUCRARILE AMINTITZI-VA DE ACEST MESAJ:
POPORUL ROMAN NU A AVUT '' TERORISTI '' PANA ACUM !!!!!!!!!!!!!!!

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Dec 21 2009, 11:26 AM
Mesaj #13

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Citeaza (cristian @ Dec 21 2009, 09:52 AM) *
NU POT SCRIE AICI CATA URA SIMT PT POLITICIENII CARE AU FOST DE ACORD CU ACEST PROIECT !!!!!
NU AM FOST UN TIP VIOLENT INSA DACA SE VA AUZI DE AMESTECURI DE AZOT CU BENZINA SI

cool. fa si niste poze.

+Quote Post
Vizitator_Gogul - hai sa demonstram ca sun.
mesaj Dec 21 2009, 11:44 AM
Mesaj #14

Guests

1. In afara de faptul ca or sa dispara cu totul acei munti, conform normelor internationale dry.gif, altceva nu o sa se intample p-acolo, eventual or sa se planteze ceva panselute la finalul exploatarii si asa o sa fie mediul conservat, protejat......
2. Cei care merg acolo nu se duc pt. radio FM, cluburi sau mai stiu eu ce, dar ca sa vezi si sa intelegi despre ce sa intampla acolo, trebuie sa te dai jos din masina, sa stai de vorba cu cei care locuiesc acolo si eventual sa rogi pe cineva sa faca cu tine o mica excursie prin zona (tot pe jos).
3. Este adevarat or sa se stranga ceva bani la buget, dar al cui este acel buget nu mai este problema noastra, ca statul nu prea o sa vada nimic din ei.
4. Pe de alta partea Ministerul Turismului, Dezvoltarii, s.a.m.d. ar putea investii ceva bani in zona si statul in final ar castiga mult mai mult din turism, dar daca ar face asta ar insemna "conflict de interese" - prietenii stiu de ce rolleyes.gif

In concluzie asa cum ne-am straduit sa facem praf cam totul din Romania, nu vad de ce n-am continua si cu M-tii Apuseni, ca si asa ne cam incurca pe acolo.

Citeaza (zigzag @ Dec 20 2009, 11:49 PM) *

+Quote Post
Vizitator_zigzag.
mesaj Dec 21 2009, 12:54 PM
Mesaj #15

Guests

@mpcj

vezi tu, se aplica similar cu "capsunarii nu stau aici, capsunarii sa nu voteze". fie decidem toti, fie decid exclusiv cei implicati. si, daca decizia electorala a altora iti poate influenta existanta in mod direct, ma indoiesc ca distrugerea unei zone in care nu te duci frecvent te atinge in mod real. in clipa de fata esti "capsunar" pentru Rosia Montana. (remember topicul despre dreptul de vot al diasporei)

@Gogul - hai sa demonstram ca sun

1. si eu sustin ca ar trebui evaluat impactul unui astfel de proiect cu foarte mare atentie
2. sa fim seriosi, cei care se duc acolo si ar putea sustine financiar turismul din zona nu-s cei care fac trasee cu cortul ci cei care asculta radio FM, vor internet in camera, cluburi si alte lacasuri de mare galagie. "leaganul civilizatiei dacice" nu atrage un numar semnificativ de turisti straini iar cei care fac apusenii pe jos nu-s din cei care cheltuiesc 1000 de roni pe o sampanie. cu 20 de roni/ camera/noapte nu sustii o initiativa sanatoasa in turism. eu nu spun ca nu ar fi minunata o investitie in turism, eu spun ca nu e fezabila. noi nu avem sosele decente, nu avem hoteluri decente, nu avem servicii decente. nu ne permitem ca tara o asemenea investitie insotita de o publicitate agresiva. in romania nu vine mai nimeni. poate turism sexual sa reusim sa mai facem, ca de italieni sunt pline hotelurile de 4-5 stele.
3. tocmai de punctul asta am inceput sa ma indoiesc. Lucian a argumentat foarte bine in postul lui
4. ma rog, asta e alta discutie. si succesurile lui udrea imi justifica jumatate din punctul 2.

+Quote Post
Vizitator_zigzag.
mesaj Dec 21 2009, 12:58 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (cristian @ Dec 21 2009, 09:52 AM) *

mai, baiatule, noi ne straduim sa discutam civilizat
daca mai zbieri, dau drumul la caine smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Rashela.
mesaj Dec 21 2009, 01:38 PM
Mesaj #17

Guests

Statul roman mai mult va pierde decat va castiga din aceasta afacere. Stim bine, cu totii, ca banii vor fi suficienti doar ca sa umple buzunarele catorva, iar acest Videanu il intrece pana si pe Nastase in ingamfare si cinism.
(Bordurile pe care le-a pus el prin Bucuresti s-au macinat deja pe dedesubt, asa ca sa treaca la treaba si sa lase Rosia Montana in pace!)
Nu va scapa nimeni de saracie prin exploatarea aurului, nici macar localnicii. Zona respectiva se va dezvolta (sau nu!) o data cu restul tarii, nu are rost sa platim un pret atat de mare pentru a castiga atat de putin.
Vreau sa stiu ca pot sa mai gasesc un metru cub de aer respirabil in tara asta si un metru patrat de iarba verde, de aceea sunt contra exploatarii aurului cu cianuri, vreau ca ai mei copii sa aiba unde merge cu cortul, daca vor avea chef, la fel si nepotii si stranepotii.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Dec 21 2009, 01:54 PM
Mesaj #18

Guests

Sa va spun si parerea mea.
Sunt nascut in Valea Jiului. Acolo, dupa cum stiti, se exploateaza carbune. Nu in cariere de suprafata, ci in galerie. Deci, cel putin teoretic, Valea Jiului ar putea arata foarte bine, mai ales ca natura si-a revarsat acolo toate frumusetile posibile. Dar nu a fost asa. Exploatarea carbunelui, chiar si in exloatari de adancime, a lasat o rana adanca pe Vale. In Lupeni de exmplul un intreg cartier de case a fost demolat [cartirul celor 80 de case, cine stie situatia] ca sa faca loc exploatarii de adancime. Tot orasul a fost dat peste cap. Astfel se face ca centrul vechi al Lupeniului este acum la extremitatea orasului.
Oare cei care au facut acest lucru aveau autorizatie de mediu? Oare aveau un plan de reecologizare a zonei dupa incetarea exploatarii? Exploatare care practic s-a cam terminat, nemaiexistand ratiuni economice pentru continuarea lor! Oare au fost intrebati oamenii din zona, momarlanii [pentru cine nu stie, acestia sunt "bastinasii" din Valea Jiului] ? Si pentru ce s-au facut toate astea? pentru un bunm [ma rog, un munte] de carbune?

Si situatia din Valea Jiului nu e singulara. Peste tot pe unde au existat sau exista mine, in Romania, situatia e cam la fel. Dezastru atat pe timpul exploatarii, dezastrul si dupa incetarea exploatarii.

Alt exemplul: in zona Aninoasa, jud. Arges, exista sau a existat o exploatare la suprafata de carbune. Stiu ca trebuiau decopertat un strat de 3m de pamant, devenit steril. Situatia actuala, am vazut-o trecand anul asta de mai multe ori prin zona, este dezastruasa.

Nimeni nu i-a intrebat pe locuitorii din zona daca sunt sau nu de acord. Nimeni nu a facut campanie pro sau contra acestor fapte [e drept, nici nu avea cum, sunt fapte de acum 20 si de ani]

Alta intrebare: credeti ca daca regia de exploatare a cuprului sau a aurului din Deva, cum s-o fi numind, avea fonduri sa faca aceasta exploatare, mai se punea problema daca sa o faca sau nu? O faceau instantaneu, fara sa aiba prea multe remuscari.

Asa, a venit o firma straina, cu sau fara experienta, nu stiu. Dar care a venit cu un plan de ecologizare, care a venit cu un plan de despagubiri pentru locuitori, care a venit cu un program de conservare, stramutare a situ-rilor arhelogice. Singurul lor defect este ca sunt straini. Si cum cel mai simplu este sa NU NE VINDEM TARA sa lansat toata aceasta campanie.
Ce simplu este sa cerem atatea lucruri de la altii, lucruri pe care nu le-am cere sau nu le-am cerut cand a fost vorba de noi.

Nu mi-am batut capul sa studiez prea mult ce presupune exploatarea cu cianuri a aurului la Rosia Montana. Din punctul meu de vedere lucrurile stau clar: aurul de acolo se poate extrage, este prea valoros ca sa ramana acolo, trebuie insa ecologizata zona dupa terminarea exploatarii. Nu e singurul iaz de decanatre care exista in Romania, mai sunt si altele. Asta e realitatea.

+Quote Post
mesaj Dec 21 2009, 02:34 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Andrei @ Dec 21 2009, 01:54 PM) *
Nu mi-am batut capul sa studiez prea mult ce presupune exploatarea cu cianuri a aurului la Rosia Montana. Din punctul meu de vedere lucrurile stau clar: aurul de acolo se poate extrage, este prea valoros ca sa ramana acolo, trebuie insa ecologizata zona dupa terminarea exploatarii. Nu e singurul iaz de decanatre care exista in Romania, mai sunt si altele. Asta e realitatea.

Dar cu faptul ca statul roman are doar 2% esti de acord ?

+Quote Post
Vizitator_zigzag.
mesaj Dec 21 2009, 02:49 PM
Mesaj #20

Guests

"Cat castiga statul din afacerea asta?

Cat valoreaza aurul si argintul de la Rosia Montana? La cotatiile actuale, valoarea celor 9 milioane de uncii de aur si 29 milioane de uncii de argint este de aproximativ 10 miliarde de dolari, insa in functie de evolutia preturilor din urmatorii ani, suma poate fi chiar mai mare.

Dincolo de ingrijorarile legate de mediul inconjurator, mai este o problema – banii care revin statului roman din aceasta afacere. Teoretic, in economia romaneasca ar intra 4 miliarde de dolari (suma ar putea fi mai mare daca luam in considerare noul pret al aurului), din care 1.8 miliarde din dividende, redevente, taxe si impozite, plus 2.2 miliarde reprezentand cheltuielile pe care RMGC le va face in Romania.

Avand in vedere ca acele 2.2 mld dolari reprezinta practic cheltuieli de exploatare (resurse umane, energie electrica, transport, constructii, reactivi pentru procesare, piese de schimb etc) – daca le scadem din cele $10 miliarde cat pot fi incasate din vanzarea aurului si a argintului, ramanem cu un profit net de cel putin 6 miliarde de dolari (am scazut impozitul pe profit si investititiile realizate inainte de inceperea proiectului).

Din acest profit net, doar ~1.2 miliarde vor reveni statului roman (19.3%), iar RMGC va lua “caimacul”, adica $4.5-5 miliarde."

Cica nu e 2%, e 19%.

+Quote Post
mesaj Dec 21 2009, 03:42 PM
Mesaj #21

Guests

Valoarea zacamintelor e cam de 16 miliarde. Statul roman nu cred sa ia mai mult de cateva sute de milioane de euro. Sper sa ma insel ... dar cred ca vom avea parte de o noua tzapa gen "Petrom", doar ca de cateva ori mai mare. Ne-am dat petrolul pe nimic, urmeaza aurul.

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Dec 21 2009, 03:42 PM
Mesaj #22

Guests

Poate ar trebui un referendum care sa solutioneze problema asta. Pana la urma 4 munti (de aur sau nu) sunt mult mai importanti decat numarul bosorogilor nesimtiti din Parlament. Dar aici ne lovim de banii de care dispune RMGC si pe care nu ii va precupeti pentru a face inca o campanie mincinoasa...

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Dec 21 2009, 03:48 PM
Mesaj #23

Guests

Pentru cei doritori de informatii: http://rosiamontana.org/

+Quote Post
Vizitator_Gogul.
mesaj Dec 21 2009, 04:58 PM
Mesaj #24

Guests

Constat ca toti cei ce au o parere ce nu coincide cu a RMGC sunt mai mult sau mai putin capsunari, bafta la distrugere

Citeaza (zigzag @ Dec 21 2009, 12:54 PM) *
@mpcj

vezi tu, se aplica similar cu "capsunarii nu stau aici, capsunarii sa nu voteze". fie decidem toti, fie decid exclusiv cei implicati. si, daca decizia electorala a altora iti poate influenta existanta in mod direct, ma indoiesc ca distrugerea unei zone in care nu te duci frecvent te atinge in mod real. in clipa de fata esti "capsunar" pentru Rosia Montana. (remember topicul despre dreptul de vot al diasporei)

@Gogul - hai sa demonstram ca sun

1. si eu sustin ca ar trebui evaluat impactul unui astfel de proiect cu foarte mare atentie
2. sa fim seriosi, cei care se duc acolo si ar putea sustine financiar turismul din zona nu-s cei care fac trasee cu cortul ci cei care asculta radio FM, vor internet in camera, cluburi si alte lacasuri de mare galagie. "leaganul civilizatiei dacice" nu atrage un numar semnificativ de turisti straini iar cei care fac apusenii pe jos nu-s din cei care cheltuiesc 1000 de roni pe o sampanie. cu 20 de roni/ camera/noapte nu sustii o initiativa sanatoasa in turism. eu nu spun ca nu ar fi minunata o investitie in turism, eu spun ca nu e fezabila. noi nu avem sosele decente, nu avem hoteluri decente, nu avem servicii decente. nu ne permitem ca tara o asemenea investitie insotita de o publicitate agresiva. in romania nu vine mai nimeni. poate turism sexual sa reusim sa mai facem, ca de italieni sunt pline hotelurile de 4-5 stele.
3. tocmai de punctul asta am inceput sa ma indoiesc. Lucian a argumentat foarte bine in postul lui
4. ma rog, asta e alta discutie. si succesurile lui udrea imi justifica jumatate din punctul 2.

+Quote Post
Vizitator_zigzag.
mesaj Dec 21 2009, 06:00 PM
Mesaj #25

Guests

din ciclul "nervosi fara pauza" smile.gif

Citeaza (Gogul @ Dec 21 2009, 04:58 PM) *
Constat ca toti cei ce au o parere ce nu coincide cu a RMGC sunt mai mult sau mai putin capsunari, bafta la distrugere

replica pe care am dat-o i se adresa exclusiv lui mpcj deoarece, pe un alt topic, sustinea o idee conform careia "capsunarii" (nu imi apartine apelativul) nu ar trebui sa isi exprime un punct de vedere electoral deoarece nu sunt implicati direct in viata socio-economica din tara. daca am pastra principiul pe care il sustinea, nici el nu ar putea sa isi exprime un punct de vedere referitor la Rosia Montana pentru ca nici el nu este implicat direct in viata socio-economica din zona.

+Quote Post
TrinitYCtA
mesaj Dec 21 2009, 06:34 PM
Mesaj #26

Membru
**

Postari: 32
Inscris: 9-December 09
De la: Constanta
Utilizatorul numarul: 17 514

Parerea mea.
A mai spus cineva mai sus. E inuman sa sustii ca distrugi nush ce leagan al civilizatiei dacice, cata vreme in Constanta, sau Callatis pe vremuri ... mai are putin (daca nu cumva s-a si realizat) si se vinde Cazinoul de pe faleza.
Sau cand sunt distrusi muntii, despaduriti etc.
Si culmea .. cei care se bat cu pumnul in piept ca nu dom'le .. nu suntem de acord ca uite cum e cu civilizatie etc .. sunt de la oras !!! De acolo de unde vine poluarea, sunt cei care dau nush cat pe un bradut, fara sa se intrebe de unde provine si din ce padure a fost taiat, sunt cei care habar nu au de unde provine porcul de craciun etc.
Oameni care cand e rost de un scandal national, incep si isi dau cu parerea.

Financiar vorbind ar fi o chestie. Ar fi niste bani veniti pe o resursa naturala sa ii zicem. Hai sa lasam si petrolu si gazu la locu lui, ca distrugem nush ce civilizatie.

Daca bubuie un vulcan acolo si se duce dracu tot aurul, sa vezi cum iara comentarii .. ca trebuia inceputa mai devreme etc.
Dat fiind faptul ca anumite vestigi se pot pastra, si cum nici un proiect de asa natura nu se realizeaza fara un studiu in prealabil, vom trai sa vedem si ce se va intampla.

Eu sper intr-o finantare proprie a bugetului, fara imprumuturi. Si am spus tot.

+Quote Post
corect
mesaj Dec 21 2009, 08:01 PM
Mesaj #27

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (TrinitYCtA @ Dec 21 2009, 06:34 PM) *
Parerea mea.
A mai spus cineva mai sus. E inuman sa sustii ca distrugi nush ce leagan al civilizatiei dacice, cata vreme in Constanta, sau Callatis pe vremuri ... mai are putin (daca nu cumva s-a si realizat) si se vinde Cazinoul de pe faleza.
Si culmea .. cei care se bat cu pumnul in piept ca nu dom'le .. nu suntem de acord ca uite cum e cu civilizatie etc .. sunt de la oras !!! De acolo de unde vine poluarea, sunt cei care dau nush cat pe un bradut, fara sa se intrebe de unde provine si din ce padure a fost taiat, sunt cei care habar nu au de unde provine porcul de craciun etc.

Financiar vorbind ar fi o chestie. Ar fi niste bani veniti pe o resursa naturala sa ii zicem. Hai sa lasam si petrolu si gazu la locu lui, ca distrugem nush ce civilizatie.

Daca bubuie un vulcan acolo si se duce dracu tot aurul, sa vezi cum iara comentarii .. ca trebuia inceputa mai devreme etc.
Dat fiind faptul ca anumite vestigi se pot pastra, si cum nici un proiect de asa natura nu se realizeaza fara un studiu in prealabil, vom trai sa vedem si ce se va intampla.

De acord!
Inca ceva, statul roman nu are de castigat doar acele procente, ci si impozite si taxe. Pe profit, pe venit, asigurari etc.
Daca se face cu pastrarea vestigiilor, fie si prin stramutarea lor, si cu cu protejarea mediului nu cred ca e o problema atat de mare.

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Dec 21 2009, 08:05 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (TrinitYCtA @ Dec 21 2009, 06:34 PM) *
Parerea mea.

Pe locul orasului Constanta se afla colonia greceasca Tomis, Callatis e la Mangalia. Cazinoul, desi este patrimoniu national, are doar vreo 90 de ani. Ma rog, am prins ideea. La Constanta de exemplu, in cea mai mare parte s-au pastrat vestigiile grecesti si romane. Cele ce nu sunt la Muzeul de Arheologie sau la Mozaicul Roman au ramas ingropate sub cartierul Peninsula. In prezent sunt foarte multe probleme pentru cei care vor sa construiasca in acea zona. Este foarte adevarat ca s-au pierdut destule, dar trebuie luat in calcul ca exmplele tale (Tomis si Callatis) sunt orase locuite in continuu de 2000 de ani incoace. Aia din Roma ce sa mai faca? Sa mute orasul in camp? Nu prea este acelasi lucru cu Rosia Montana.
Atat de mult plangem si ne plangem ca suntem la atatia ani-lumina in urma Occidentului, ca nu avem autostrazi, ca nu avem una alta. Este numai vina noastra ca nu le avem. Degeaba ne plangem de mila. Nici o tara din Occident nu ar accepta un proiect asemanator.
In plus, refuz sa merg pe ideea ca daca altii au gresit inainte, ne este si noua permis sa gresim acum. Din contra, avem DATORIA sa NU gresim. Eu cred ca avantajul istoriei este acela ca ofera generatiilor urmatoare posibilitatea de a invata din greselile inaintasilor. Istoria nu inseamna doar ore plictisitoare la scoala si manuale alternative.

+Quote Post
Vizitator_cristi.
mesaj Dec 21 2009, 09:21 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (zigzag @ Dec 21 2009, 12:58 PM) *
mai, baiatule, noi ne straduim sa discutam civilizat
daca mai zbieri, dau drumul la caine smile.gif

ma inttreb ce vei face tu atunci cand vei stii ca pamantul de sub tine e otravit, ca ceea ce mananci sau dai copiilor tai( in cazul in care ai) este otravit, cand cei dragi tzie vor suferii din auza otravurilor???
cainela va murii probabil otravit pana va ajunge la mine.... unsure.gif
in romania se obisnuieste sa se vb mult si sa se faca putzin... mai vedem noi
ma ia cu ametzeli numa cand ma gandesc la JIGODIILE CARE AU PUS LA CALE MAGARIA ASTA!!!

+Quote Post
Vizitator_Ghita.
mesaj Dec 21 2009, 09:41 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (cristi @ Dec 21 2009, 09:21 PM) *
ma inttreb ce vei face tu atunci cand vei stii ca pamantul de sub tine e otravit, ca ceea ce mananci sau dai copiilor tai( in cazul in care ai) este otravit, cand cei dragi tzie vor suferii din auza otravurilor???
cainela va murii probabil otravit pana va ajunge la mine.... unsure.gif
in romania se obisnuieste sa se vb mult si sa se faca putzin... mai vedem noi
ma ia cu ametzeli numa cand ma gandesc la JIGODIILE CARE AU PUS LA CALE MAGARIA ASTA!!!

daca facem cale ferata vacile nu vor mai da lapte ca vor innebuni.
tu nu cumva ai picat de acum 200 ani?... cat timp la altii se poate cu cianura respectand mediul la noi de ce nu s-ar putea?!

+Quote Post

9 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th December 2019 - 09:04 AM