IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

9 Pagini V  « < 7 8 9  
Reply to this topicStart new topic
> Rosia Montana, Alegem aurul sau patrimoniul irecuperabil?
Vizitator_ghezesu´chilaghit.
mesaj Sep 4 2011, 12:28 PM
Mesaj #241

Guests

Citeaza (ghezesu´chilaghit @ Sep 4 2011, 12:05 PM) *
nah, ano ! deja au participat la majorarea de capital, au imprumutat 20Mil.$ ...mh! sunt datori inca dinnainte de-aincepe , hahahaha!

prepararea minereurilor aurifere prin cianurare la nivel mondial.

Africa-27%
Australia & Pacificul de sud-26%
U.S.A+Canada.- 25%
Sud-America-13%
Asia-7%
EUROPA - 2%

metodica diversa de preparare a minereurilor aurifere& ponderea folosirii acestora:
Cianurare in halda:Proces Merill-Cowe - 2%
Cianurare in halda & Carbon in coloana - 6%
Carbon la iesire - 11%
Flotatie si metode gravitationale - 19%
Cianurare prin agitatie si separarea fazelor - 29 %
Carbon in pulpa si extragere electrolitica - 33%

metode de distrugere:

-oxidarea chimica (proces INCO, oxidare prin perhidrare, clorinare alcalina,
-precipitarea (agenti compexatori , e.g. pe baza de Fe.)
-biodegradarea (utilizare bacterii)

procese de recuperare :
-extragerea ceanurii din solutie sau sedimente pentru a putea fi reintrodusa in circuitul de preparare a minereului aurifer.( proces AVR-acidizare-volatilizare-absorbire)

Impemeabilizarea iaurilor de decantare:

-argila
-torcet
-asfalt
-membrane conf.din mase plastice
-cauciuc sintetic
-mat.textil impregnat cu dif. subst. impermeabile.

Oalta poveste, managementul drenajului acid si predictia acestui fenomen, respectiv, producerea de acid sulfuric atunci cand sulfurile ajung in contact cu aerul si apa, mai mult decat atat, fenomenul este accelerat de prezenta, in mod natural, a unor bacterii ce deja exista in zone cu mineralizari piritoase si polimetalice, cresterea aciditatii fiind amplificat accelerat, fenomen deosebit de periculos si cu implicatii pe termen lung asupra mediului inconjurator.

Odata instalat, drenajul acid este foarte greu de controlat, indepartarea sa, nici macar nu mai poate intra in discutie, costurile fiind incalculabile.

Go to the top of the page

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Sep 4 2011, 12:54 PM
Mesaj #242

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 755
Inscris: 1-April 11
Utilizatorul numarul: 26 822

Citeaza (ghezesu´chilaghit @ Sep 4 2011, 12:05 PM) *
1.nah, ano ! deja au participat la majorarea de capital, au imprumutat 20Mil.$ ...mh! sunt datori inca dinnainte de-aincepe , hahahaha!

2.procese de recuperare :
-extragerea ceanurii din solutie sau sedimente pentru a putea fi reintrodusa in circuitul de preparare a minereului aurifer.( proces AVR-acidizare-volatilizare-absorbire)

3.Oalta poveste, managementul drenajului acid si predictia acestui fenomen, respectiv, producerea de acid sulfuric atunci cand sulfurile ajung in contact cu aerul si apa, mai mult decat atat, fenomenul este accelerat de prezenta, in mod natural, a unor bacterii ce deja exista in zone cu mineralizari piritoase si polimetalice, cresterea aciditatii fiind amplificat accelerat, fenomen deosebit de periculos si cu implicatii pe termen lung asupra mediului inconjurator.

Odata instalat, drenajul acid este foarte greu de controlat, indepartarea sa, nici macar nu mai poate intra in discutie, costurile fiind incalculabile.

1.Cum s-au împrumutat, ştiam că pentru "Minvest" s-a acceptat solutia compensarii varsamintelor cu dividendele pe anii urmatori. Mă gândeam că de aici graba de a demara proiectul - şi a încasa dividende....

2.Cum procedează Suedia, care reintroduce cianurile în circuitul de preparare a minereului aurifer.
3. Detaliază, dacă se poate.

+Quote Post
Vizitator_ghezesu-n halta.
mesaj Sep 4 2011, 03:36 PM
Mesaj #243

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Sep 4 2011, 12:54 PM) *
1.Cum s-au împrumutat, ştiam că pentru "Minvest" s-a acceptat solutia compensarii varsamintelor cu dividendele pe anii urmatori. Mă gândeam că de aici graba de a demara proiectul - şi a încasa dividende....

2.Cum procedează Suedia, care reintroduce cianurile în circuitul de preparare a minereului aurifer.
3. Detaliază, dacă se poate.

suedia ?!...mah, ano !

poi ce, romania are o Curte de Mediu, un cadru egislativ al mediului asa cum l-a reviziuit suedezii p-al lor in 1999 si-au cuprins in el toata legislatia mapamondului, s-apoi, am avea noi romanii magistrati ai curtii de mediu ne numiti politic,buni rifesionisti si incoruptibiliasa cum ii au suedezii ?

ia ceteste tu ano, hotararea M 510-99 a curtii suedeze de mediu si-apoi mai vorbim despre cum se dau licente de exploatare a minereurilor aurifere si obtinere a metalului pretios prin dif. metode de cianurare.

ce spui de-o metodica HAZOP de evaluare a riscurilor, dar de-o lixviere prealabila exploatarii zacamantului la scara industriala, mmmmmm?1

"Ce este un test de lixiviere?
În timpul unui test de lixiviere, materialul intră în contact cu un produs de lixiviere şi sunt extraşi anumiţi constituenţi ai materialului.
Care este scopul unui test de lixiviere?
Determinarea cantităţii de constituenţi eliberaţi din materiale şi, astfel, a potenţialei poluări a mediului cu respectivii constituenţi pe durata unui interval de timp mai îndelungat (până la 100 de ani). Obţinerea unei indicaţii referitoare la mobilitatea constituenţilor şi posibilul interval de eliberare a acestora. Obţinerea unei indicaţii privind capacitatea de neutralizare a materialului.
Testul în coloană este un test dinamic folosit pentru a determina lixivierea (eliberarea) compuşilor din material la rapoarte L/S (lichid/solid) cuprinse intre 0,1 si 10. Emisia totală, exprimată în mg/kg SU la L/S 10, reprezintă cantitatea maximă care poate fi lixiviată de-a lungul unei perioade cuprinse între 60 şi 100 de ani.
Testul de difuziune sau depunere (caracterizare)
Testul de difuziune sau de depunere este un test static pentru a determina lixivierea (eliberarea) şi stabilitatea materialelor (de construcţie) monolitice şi fasonate. Emisia, exprimată în mg/m2, reprezintă cantitatea maximă care poate fi lixiviată de-a lungul unei perioade cuprinse între 60 şi 100 de ani.
Testul de conformitate (CEN) EN12547- 1 la 4
Testul de conformitate furnizează informaţii privind lixivierea materialelor granulare, rezultatul fiind emisii în mg/kg SU la L/S 10 (Important: acest test a fost creat pentru a investiga, în special, constituenţi anorganici. Testul nu ia în considerare caracteristicile specifice ale constituenţilor organici nepolari, nici consecinţele proceselor microbiologice din deşeurile degradabile anorganice).
Testul de disponibilitate maximă (caracterizare)
Testul de disponibilitate maximă oferă o idee generală asupra cantităţii maxime disponibile de constituenţi la L/S 100 în mg/kg SU. Acest test prezintă „cazul cel mai grav”. De asemenea, oferă o valoare a capacităţii de neutralizare.
Legislaţia în materie de lixiviere
În legislaţia Uniunii Europene, directiva privind depozitarea deşeurilor (2002) a adaptat standardele EN12457 (testul de conformitate) şi prEN14405 (testul în coloană) ca teste de utilizat. Aproape în toate cazurile, standardul EN12457 este utilizat pentru caracterizare."

hai c-am facut si-un copy/paste nah!

maine, mare dezbatere, remus cernea vs horea avram (horea hmmmm!) poate le furnizam surse de inspiratie si larga respiratie...hahahah!

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Sep 4 2011, 04:26 PM
Mesaj #244

Guests

Citeaza (ghezesu-n halta @ Sep 4 2011, 03:36 PM) *
suedia ?!...mah, ano !

Suedia http://www.youtube.com/watch?v=ETxmCCsMoD0

+Quote Post
Vizitator_precinu´ hac! Turmentat…..
mesaj Sep 4 2011, 05:10 PM
Mesaj #245

Guests

DIRECTIVA 2006/21/CE A PARLAMENTULUI EUROPEAN ȘI A CONSILIULUI
din 15 martie 2006
privind gestionarea deș eurilor din industriile extractive….

Articolul 14

Garanția financiară

(1) Înainte de începerea oricărei activități care implică acumularea sau depozitarea de șeurilor extractive într-o instalație de gestionare a deșeurilor, autoritatea competentă solicită o garanție financiară (de exemplu, sub formă de depozit financiar, inclusiv fond mutual de garantare sponsorizat de industrie sau sub o formă echivalentă ), înconformitate cu procedurile care urmează să fie stabilite de statele membre, astfel încât:

etc.samd…..

all inclusiv hac !

...altu´ hac ! :
http://www.youtube.com/watch?v=7Yp9K90oI3Q...feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=eQbC_mVX-y4
http://www.dailymotion.com/video/x1hhud_bi...th-myself_music

+Quote Post
milud
mesaj Sep 5 2011, 08:35 AM
Mesaj #246

Membru
**

Postari: 19
Inscris: 21-August 11
Utilizatorul numarul: 29 231

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Sep 3 2011, 12:18 PM) *
Hai, vină cu idei ce putem face.
Că de scris pe forumuri, eu am scris, petiţii am semnat. Altceva?

Indiferent ce scriem si facem noi, pina nu le dam peste mina celor aflati acum la butoane si celor care au fost la butoane , nu avem nici o sansa. Cum facem asta ? Atentie la vot si, daca nu gasiti nici un candidat pe plac, mai bine va anulati votul decit sa-l dati celui mai mic ticalos sau sa nu mergeti la vot ! Sau, si mai bine, votati cu dreptunghiul:

"Noi, cind ne ducem la vot, ne luam cu noi un pix si, daca - si numai daca ! - nu gasim ce sa alegem ne desenam un dreptunghi intr-un loc liber din interiorul buletinului de vot, scriem in el NICI UNUL DINTRE CANDIDATI, stampilam, impaturim si introbagam in urna."

Mergem la vot ca sa nu-i lasam sa se aleaga cu tzucalarii din partide si cu disperatii cumparati, nu legitimam accesul la putere al nici unei javre din haita politica si nu permitem deturnarea sau rastalmacirea votului nostru.
Probabil ca buletinele vor fi anulate si acest lucru va genera intrebari incomode si contestatii din partea candidatilor perdanti, uneori la citimi de procent. Dar cind va iesi la iveala ca vointa poporului este NICI UNUL DINTRE CANDIDATI, coalitia invinsilor in alegeri va pune de anularea scrutinului. Si daca ii plesnim din nou cu NICI UNUL DINTRE CANDIDATI vor intelege intr-un tirziu ca vrem candidati adevarati nu puscarisi, excroci si tembeli pe post de paiatze minuite din umbra.
Ne costa prea mult repetarea alegerilor ? Dar acum cit ne costa furturile si incompetenta lor ?
Ceea ce avem de cistigat valoreaza infinit mai mult: responsabilizarea haitei politice in fata electoratului !

Aceasta postare a fost editata de milud: Sep 5 2011, 08:36 AM

--------------------
Gasirea si pedepsirea vinovatilor face parte din solutia problemei !

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Sep 5 2011, 08:57 AM
Mesaj #247

Membru veteran

CÂTE LOCURI DE MUNCĂ VOR FI CREATE?

Din analiza procesului tehnologic prezentat mai sus rezultă un grad ridicat de mecanizare al procesului tehnologic, personal redus şi majoritatea fără a necesita pregătire de specialitate în domeniul minier, astfel:

* Pentru operaţia de "puşcare" este necesar personal calificat, dar în număr redus; De altfel această activitate, ce presupune un risc ridicat, se poate externaliza.
* Transport şi depozitare în halde de steril, operaţie mecanizată prin benzi transportoare, necesită personal puţin şi muncă necalificată, mai degrabă de supraveghere a instalaţiilor (motoare, reductoare, benzi transportoare etc.). Doar activitatea de service necesită personal calificat (electrician, lacatus);
* Procesare în tancuri petroliere cu soluţie de cianura de sodiu, operaţie mecanizata în totalitate, fiind necesar, în număr mic, doar personal de supraveghere. Doar prepararea soluţiei şi introducerea acesteia în tancuri necesită personal calificat.
* Recuperarea carbunelui din tancuri şi electroliza acestuia, este tot o operaţie mecanizată supravegheata de personal calificat.
* Topirea aliajului de aur şi argint din carbune este o operaţie mecanizată, dar care necesită muncă calificată.

Din analiza fluxului tehnologic rezultă că ponderea activitatilor sunt cele mecanizate, care nu necesita fortă de muncă ci doar personal de specialitate pentru activitatea de service (activitate care poate fi externalizată, unei firme agreată de acţionarul majoritar, posibil firmă străina...). În legatură cu celelalte operaţii rezultă că munca calificată, bine platită este restrânsă doar parţial la operaţiile de procesare prin cianurare în tancuri, respectiv electroliză cu acid clorhidric şi operaţia de topire în lingouri. Numarul personalului este dependent de capacitatea de prelucrare a tancurilor cu cianură care stabileşte ritmul de lucru al exploatării şi implicit volumul producţiei. Analiza procesului de extracţie rezultă că prin exploatarea la suprafaţă este posibilă mecanizarea tuturor operaţiilor, având pondere mare cheltuielile materiale în detrimentul cheltuielilor salariale care sunt mici, adică un raport invers fată de exploatarea clasică prin galerii. Din analiza fluxului tehnologic rezultă că toate operaţiile calificate (puşcarea, procesarea cu cianură, electroliza şi topirea aliajului obţinut) pot fi externalizate unor firme agreate de actionarul majoritar, cu costuri imprevizibile...

http://ro.wikipedia.org/wiki/Proiectul_Ro%...ia_Montan%C4%83

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Sep 5 2011, 05:06 PM
Mesaj #248

Guests

Scrisoare deschisa

http://www.monica-macovei.ro/blog/?p=650

+Quote Post
Vizitator_azazel.
mesaj Sep 5 2011, 06:08 PM
Mesaj #249

Guests

Secaturilor, majoritatii Prostite&Fricoase&Mute&Duplicitare, celor ce citesc acest thread,-nu putini- si nici macar nu scriu o propozitie in care sa-si exprime opinia,-pro sau contra- sub un nick aiuristic cel putin, da mai Secaturilor Tamaioase, ce ateptati, cine credeti ca o sa va rezolve ceasta ecuatie in favoarea voastra, pe cinne asteptati, cativa eroi, ce-ati mai putea spera ?! secaturilor tamaioase !

libertate?egalitate?(de sanse)fraternitate?sau moartea?....mmmm?1

Ano, ce ne facem cu aceste infectii civico-sociale?cum sa-i trezim, merita treziti?

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Sep 5 2011, 06:19 PM
Mesaj #250

Guests

admin, citesti ?

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Sep 5 2011, 06:37 PM
Mesaj #251

Guests

Citeaza (eu @ Sep 5 2011, 06:19 PM) *
admin, citesti ?

ai ramas cu ochii in urechile aleia de elf? ce faci?

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Sep 5 2011, 06:40 PM
Mesaj #252

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (eu @ Sep 5 2011, 07:37 PM) *
ai ramas cu ochii in urechile aleia de elf? ce faci?

Am doua urechi , cu una nu aud si cu aialalta aud numa' ce vreau eu smile.gif .

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Sep 6 2011, 06:21 AM
Mesaj #253

Membru veteran

Citeaza (eu @ Sep 5 2011, 06:19 PM) *
admin, citesti ?

Te simţi vizat? Nu se referea la tine, ci la românii care asistă impasibili la jaful din cetate.
Hai să-ţi traduc: Pentru că românii au dormit şi i-a durut în cur de ţara lor, toată industria noastră a fost falimentată şi vândută pe nimic. NUMAI ŞPAGA A CONTAT.
Combinatul siderurgic Reşiţa. Nemţii ne dădeau bani buni, l-am vândut cu UN LEU.
Romtelecom, nemţii ofereau 2,6 miliarde euro sau dolari, l-am dat cu 800 milioane euro grecilor.
BCR, bancă profitabilă, cu logistică ok, s-a vânturat Tăriceanu şi s-a lăudat că luăm 4 miliarde euro pe ea. În visteria statului a intrat doar un miliard.
Nici nu ar trebui să vorbim despre privatizări, pentru nenorociţii din PSD şi PNL nu au făcut privatizări.
ROMANIA a fost furată, văndută, TRANSFERATĂ, nu privatizată. Privatizarea înseamnă vânzarea pachetului majoritar de acţiuni către o firmă privată, iar transferul este VÂNZAREA CONTROLULUI într-o firmă către un stat străin (un 40%, dreptul de veto, aşa-zisa „ acţiunea de aur”). Aşa s-a întâmplat cu Petrom, care a fost preluat de statul austriac, cu Romtelecom, care a fost dat statului grec, trei reţele de distribuţie a energiei electrice în frunte cu Muntenia Sud, care era şi cea mai prosperă au ajuns pe mainile statului italian; Electrica Oltenia – la statul ceh; Distrigaz Sud –este a statului francez. NOI NU AM PRIVATIZAT, NOI AM FĂCUT TRANSFERURI.Ne-am legat de maini şi ne-am privat de atuurile noastre economice. Mulţumesc, PSD!
România nu a fost privatizată, ci VULNERABILIZATĂ. VULNERABILIZAREA– a fost provocată de cedarea monopolurilor de stat către alte state, de renunţarea la rezervele naturale şi la întreprinderi strategice.
Mai ştii vreo ţară care şi-a cedat rezervele strategice de gaze?!
Şi în loc să-i vezi după gratii pentru mii de ani, pe aceşti nenorociţi de trădători îi vezi adunaţi în struţo-cămila USL-istă. Şi mai dau şi lecţii de bunsimţ. Chiulangii, hoţii, devalizatorii naţiunii ne vorbesc despre o Românie a bunului simţ. PTIU!

+Quote Post
Vizitator_belzebut.
mesaj Sep 6 2011, 09:17 AM
Mesaj #254

Guests

hahahaha....Anoooooo, Sorooooooo!...cine drak-a dat cu Mop-ul p´ aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiici, tu, sau io ?..hoaaaaahahhah !
..n-ai ce le face Anoooooooo, curve proaste si Laseeeeeeeeeeeeeee ! ..lasilor,lasilor,lasilor !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...hahahah!....

ai citit parodia horea vs cernea ?...hoaaaaahahahah !...
ai citit hartzoagele publicate (promisiune) de al mai prim dintre totzi prim ministri de pan´amu?...hoahahhahahahhaah!

nah! asta e !...lasilor,lasilor,lasilor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! HOAHAHAHAHAHAHHHHHHH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! angry.gif

+Quote Post
Vizitator_agatarshu´.
mesaj Sep 6 2011, 09:28 AM
Mesaj #255

Guests

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Sep 6 2011, 09:33 AM
Mesaj #256

Membru veteran

Citeaza (belzebut @ Sep 6 2011, 09:17 AM) *
hahahaha....Anoooooo, Sorooooooo!...cine drak-a dat cu Mop-ul p´ aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiici, tu, sau io ?..hoaaaaahahhah !
..n-ai ce le face Anoooooooo, curve proaste si Laseeeeeeeeeeeeeee ! ..lasilor,lasilor,lasilor !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...hahahah!....

ai citit parodia horea vs cernea ?...hoaaaaahahahah !...
ai citit hartzoagele publicate (promisiune) de al mai prim dintre totzi prim ministri de pan´amu?...hoahahhahahahhaah!

nah! asta e !...lasilor,lasilor,lasilor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! HOAHAHAHAHAHAHHHHHHH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! angry.gif

Poţi fi, te rog, puţin mai coerent?
Nu am găsit decât întrebările adresate celor doi, nu şi răspunsurile lor. Mi se pare însă că şi Hotnews a greşit, dând voie să se pună numai întrebări legate de mediu, protecţia mediului, cianuri.
Pune link-uri.

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Sep 6 2011, 10:01 AM
Mesaj #257

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Sep 6 2011, 09:33 AM) *
Nu am găsit decât întrebările adresate celor doi, nu şi răspunsurile lor. Mi se pare însă că şi Hotnews a greşit, dând voie să se pună numai întrebări legate de mediu, protecţia mediului, cianuri.
Pune link-uri.

şi dacă le găseai, ce? smile.gif

e dezbatere sponsorizată
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-10025...sia-montana.htm

+Quote Post
Vizitator_Apulul de serviciu.
mesaj Sep 6 2011, 12:51 PM
Mesaj #258

Guests

Citeaza (agatarshu´ @ Sep 6 2011, 09:28 AM) *

O poza cu Arcul lui Constantin. Frumoasa. Si care este mesajul? unsure.gif

+Quote Post
Vizitator_racatensu´.
mesaj Sep 6 2011, 05:03 PM
Mesaj #259

Guests

trad. ms. :

sclavi, pentru inca 2000 de ani !

roxolane, fac pe ´rostul cool.gif ?

+Quote Post
Vizitator_haaaaphciu !.
mesaj Sep 6 2011, 05:48 PM
Mesaj #260

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Sep 6 2011, 09:33 AM) *
Pune link-uri.

vreau si eu sa-mi spuna cineva,-sa-mi pun dorintza-n cui?- in ce a constat capitalul social(fizic) al lui Gabriel Resources, prin 1995, atunci cand s-a "lipit" de REGIA AUTONOMA a CUPRULUI DEVA...hahaha..deva ..de va veni...la tine stat c-am uitat..vantu´sau gandu´cum suna exact versurile piesei muzicale, soro ? hahaha...senilitatea! hahahahaaaaaa ! si cum a imprumutat el pe pers.juridice romane pentru a participa si ele saracutzele la majorarea de capital....hahahahahaaaa! haaaaapciu ! mu-mu-multzumesc, nu-i cazul !

Capital social
Definitie: Capitalul unei societati fixat in statutul acesteia. Sursa generata initial de aporturile in natura si in bani, ale asociatilor....bla bla bla....

+Quote Post
Vizitator_Duras, antrenorul de jmekeri.
mesaj Sep 6 2011, 05:50 PM
Mesaj #261

Guests

Citeaza (racatensu´ @ Sep 6 2011, 05:03 PM) *
trad. ms. :

sclavi, pentru inca 2000 de ani !

roxolane, fac pe ´rostul cool.gif ?

Racatzene, nu fa pe prostu'. Locul sclavilor nu este pe un Arc de Triumf. wink.gif
Va veni si vremea noastra. laugh.gif

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Sep 7 2011, 01:03 PM
Mesaj #262

Membru veteran

Citeaza (haaaaphciu ! @ Sep 6 2011, 05:48 PM) *
vreau si eu sa-mi spuna cineva,-sa-mi pun dorintza-n cui?- in ce a constat capitalul social(fizic) al lui Gabriel Resources, prin 1995, atunci cand s-a "lipit" de REGIA AUTONOMA a CUPRULUI DEVA...hahaha..deva ..de va veni...la tine stat c-am uitat..vantu´sau gandu´cum suna exact versurile piesei muzicale, soro ? hahaha...senilitatea! hahahahaaaaaa ! si cum a imprumutat el pe pers.juridice romane pentru a participa si ele saracutzele la majorarea de capital....hahahahahaaaa! haaaaapciu ! mu-mu-multzumesc, nu-i cazul !

Capital social
Definitie: Capitalul unei societati fixat in statutul acesteia. Sursa generata initial de aporturile in natura si in bani, ale asociatilor....bla bla bla....

OK, să-ţi spună cineva. Cineva poate să-ţi vândă cele mai frumoase gogoşi, vei fi mulţumit?
Ia şi citeşte contractele DESECRETIZATE!
http://www.minind.ro/resurse_mineral..._RMGC_2011.pdf
Mai multe la
http://www.minind.ro/
Intră pe: domenii/resurse minerale
CONTRACTUL E BETON. România = 0 (zero) euro profit/dividende în urmatorii 10 ani!
După ce se plătesc creditele de miliarde euro, abia după asta ia şi România ceva.
Contractul este încheiat între compania de stat MINVEST S.A. cu 19% şi Gabriel Resources(Jersey) LTD cu 81%, societate înregistrată în CHANNEL ISLANDS.
Am spus bine, când am spus că prin asta facem afacerea secolului?

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Oct 28 2011, 12:30 PM
Mesaj #263

Membru veteran

Cât de mare e minciuna RMGC privind locurile de muncă?

Studiul de fezabilitate realizat de Washington Group International, Inc. În 2005-2006, care a stat la baza proiectului depus de RMGC spre avizare la Guvernul României în iunie 2006. Câte locuri de muncă sunt necesare conform acestui studiu:

* 1040 de locuri de muncă directe si indirecte (vezi facsimil) în perioada de constructie (910 directe, 130 indirecte) ; adică mai putin de jumătate decât cele din reclamele publicitare (iar aceste locuri de muncă sunt pe o perioadă maximă de 4 ani – cât durează faza de constructie a minei si a uzinei);
* Un total de 634 de locuri de muncă în perioada de exploatare (vezi facsimil); aceste locuri de muncă nu se referă însă doar la cele directe, legate de mină si uzină, ci si cele indirecte, din administratie, contabilitate, IT, aprovizionare, resurse umane, relatii publice, juridic, patrimoniu etc. (vezi facsimil); cifra e de 6 (sase) ori mai mică decât cea avansată în reclame!

Independent Mining Consultants, Inc, din Tucson. La fel ca studiul realizat de Washington Group, si acest studiu a fost comandat tot de RMGC. Care este necesarul estimat de Independent Mining Consultans?

* Un maxim de 68 de locuri de muncă de conducere (expati si/sau specialisti cu înaltă calificare);
* Un maxim de 284 de locuri de muncă mediu calificate în al 9-lea an al exploatării, si o medie sub 250 de locuri de muncă mediu calificate în ceilalti ani .

http://gandeste.org/general/cat-de-mare-e-...ele-reale/18427

+Quote Post
Vizitator_Open Pit.
mesaj Sep 11 2013, 08:41 PM
Mesaj #264

Guests

Citeaza (Ghita @ Dec 21 2009, 09:41 PM) *
daca facem cale ferata vacile nu vor mai da lapte ca vor innebuni.
tu nu cumva ai picat de acum 200 ani?... cat timp la altii se poate cu cianura respectand mediul la noi de ce nu s-ar putea?!

Uite ai aiciaici un exemplu, daca esti interesat sa vezi de ce nu se poate in realitate:
http://www.biziday.ro/2013/09/10/asemanari-intamplatoare/

+Quote Post
Vizitator_Ecologizata.
mesaj Jun 28 2014, 01:18 PM
Mesaj #265

Guests

Citeaza (zigzag @ Dec 23 2009, 02:07 PM) *
editare ulterioara:
"ecologizarea este asigurata prin depunerea anuala in avans a unei garantii financiare, al carei scop este acela de a acoperi cheltuielile de reabilitare a zonei in cazul in care compania nu isi indeplineste angajamentele luate"

Da, da, da... Dar la cât se ridică suma depusă pentru cheltuielile de reabilitare? Ajunge măcar pentru a reabilita o sutime din suprafață?

+Quote Post

9 Pagini V  « < 7 8 9
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 11th December 2019 - 03:22 PM