IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Rosia Montana, Alegem aurul sau patrimoniul irecuperabil?
Vizitator_zigzag.
mesaj Dec 21 2009, 09:42 PM
Mesaj #31

Guests

mie mi-e teama ca din cauza poluarii sa nu ajungem sa scriem cu doi de i cand nu e cazul smile.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Io..
mesaj Dec 22 2009, 05:41 AM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (zigzag @ Dec 21 2009, 09:42 PM) *
mie mi-e teama ca din cauza poluarii sa nu ajungem sa scriem cu doi de i cand nu e cazul smile.gif

nu o sa raspund invectivelor pe care mi le-ai adresat de pe maretul tau piedestal dar apreciez increderea in educatia si inteligenta ta superioara in comparatia cu Academia Romana si pozitia oficiala a acesteia.

apoi fata de opinia ta ca trebuie ascultati numa locuitorii din zona care evident din cauza saraciei si al unui nivel mediu macar de educatie nu pot face o decizie in cunostiinta de cauza asa cum si o minora poate fi pacalita mai usor decat o femeia matura (astept fara interes invective si apreciere pe tema compartiei asteia si te rog sa te ridici la nivelul posturilor anterioare)

acum intamplator este vorba de patrimoniu romanesc, european si mondial (sintagma pe care probabil ai auzit-o de world heritage). UE este impotriva acestui subiect si a dat recomandarile ca atare, banca mondiala a refuzat finantarea proiectul pe aceleasi criterii. S-ar implica si mai mult daca ar avea autoritatea. Singura solutie si daca ONGurile se vor misca rapid ar fi sa puna zona pe lista UNESCO si atunci problema s-a incheiat.

astept cu interes explicatii cum toti gresesc si nu au inteligenta sa inteleaga cum ne va impinge la prosperitate -durabila- acest proiect minunat....si cum orice tara civilizata din vest ar accepta acest proiect si cum ei de fapt sunt invidiosi pe noi si de aceea ne fac recomandarile sa nu punem proiectul in aplicare

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Radu..
mesaj Dec 22 2009, 06:01 AM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (Ghita @ Dec 21 2009, 09:41 PM) *
daca facem cale ferata vacile nu vor mai da lapte ca vor innebuni.
tu nu cumva ai picat de acum 200 ani?... cat timp la altii se poate cu cianura respectand mediul la noi de ce nu s-ar putea?!

Postacul Ghita la datorie ! Sa traiti ! laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_zigzag.
mesaj Dec 22 2009, 06:43 AM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Io. @ Dec 22 2009, 05:41 AM) *
nu o sa raspund invectivelor pe care mi le-ai adresat de pe maretul tau piedestal dar apreciez increderea in educatia si inteligenta ta superioara in comparatia cu Academia Romana si pozitia oficiala a acesteia.

apoi fata de opinia ta ca trebuie ascultati numa locuitorii din zona care evident din cauza saraciei si al unui nivel mediu macar de educatie nu pot face o decizie in cunostiinta de cauza asa cum si o minora poate fi pacalita mai usor decat o femeia matura (astept fara interes invective si apreciere pe tema compartiei asteia si te rog sa te ridici la nivelul posturilor anterioare)

acum intamplator este vorba de patrimoniu romanesc, european si mondial (sintagma pe care probabil ai auzit-o de world heritage). UE este impotriva acestui subiect si a dat recomandarile ca atare, banca mondiala a refuzat finantarea proiectul pe aceleasi criterii. S-ar implica si mai mult daca ar avea autoritatea. Singura solutie si daca ONGurile se vor misca rapid ar fi sa puna zona pe lista UNESCO si atunci problema s-a incheiat.

astept cu interes explicatii cum toti gresesc si nu au inteligenta sa inteleaga cum ne va impinge la prosperitate -durabila- acest proiect minunat....si cum orice tara civilizata din vest ar accepta acest proiect si cum ei de fapt sunt invidiosi pe noi si de aceea ne fac recomandarile sa nu punem proiectul in aplicare

tu ai o atitudine bizara. intai ma jignesti din senin, apoi, cand iti raspund, tot tu te superi.
in fine, eu cred ca intre noi nu exista cale de comunicare.
numai bine!

P.S. gluma cu i-urile era pentru cristi

+Quote Post
Vizitator_Rashela.
mesaj Dec 22 2009, 10:19 AM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (zigzag @ Dec 21 2009, 05:10 AM) *
esti malitios si prost crescut. constat ca ai ceva personal cu mine, nu ca vrei sa-mi combati parerea, lucru de altfel bizar avand in vedere ca nu te-am atacat cu nimic.

apoi imi dau seama ca nu ai inteles ce am vrut eu sa spun ceea ce imi demonstreaza ca nu esti foarte inteligent. aceasta convingere imi este intarita si de atitudinea ta ostila si jignitoare. emiti concluzii despre gandirea mea, despre sistemul meu de valori, despre aspiratiile si dorintele mele si despre comportamentul meu in societate.

sa-ti explic. desigur ca e foarte important sa protejezi natura, e laudabil sa pastrezi intacte urmele trecutului pentru a fi cunoscute generatiilor urmatoare, e minunat sa investesti in educatie si invatamant. dar noi nu vorbim de idealuri, noi vorbim de realitatea imediata.

mesajul meu nu era despre masini straine si alte aiureli care nici nu-mi trecusera prin cap (dar tie ti-au trecut, deci sunt mai aproape de ideile tale decat de ale mele). eu spuneam ca istoria si ecologia nu fac doi bani fara oamenii de acolo. si ca niste fandositi de la bucuresti nu au dreptul sa decida pentru acestia. eu sustineam sa dam celor de acolo dreptul de decizie. poti tu condamna populatia necajita din zona pentru istoria pe care nu te duci sa o studiezi la fata locului si pentru frumusetile pe care le vezi in treacat intre alte doua destinatii de vacanta?
noi vorbim de 80% somaj si de oameni la limita supravietuirii pe care s-ar putea sa-i lipsim de sanse.

in ceea ce priveste acoperirea FM, ceea ce spuneam e ca, in conditiile in care zona e atat de slab dezvoltata, sansa unui turism eficient e nula. investitia ar trebui sa fie foarte mare si pe termen lung iar proiectul Rosia Montana cere o evaluare rapida si niste decizii imediate.

trebuie sa revin cu o explicatie si despre omul de la Sapanta. idealurile tale il condamnau sa pastreze poarta maramureseana si sa locuiasca in casa veche. daca te intereseaza istoria si cultura nationala, cumpara-i casa si stai tu acolo. dar nu lua decizii in locul lui spunandu-i ca e superficial ca vrea sa traiasca decent.

consider ca lipsa de respect sa decid eu in locul altcuiva si sa il condamn la o viata mai grea de dragul imaginii mele. si mai cred ca, pana nu se traieste decent in tara, grija excesiva pentru istoria nationala, snobismele ecologice si sclifoseala culturala sunt deplasate.

Iata, mostra de gandire a unui cetatean din lumea civilizata, un canadian care a semnat petitia "Rosia Montana":
"Canada profoundly disagrees with these practices and does not support this type of mining anymore. Gabriel Resources is not a canadian company, it is just based in Canada. They are a world wide cover up corporation that cannot work anywhere else except in poorer countries that allow them.
The only way that this disaster can happen is if your government agrees with it. The only way YOU can stop this is by taking action and claiming your rights as a citizen.
This is what we do in Canada if our natural riches are threatened by greedy, unconscious, corrupted people...

+Quote Post
Vizitator_Rashela.
mesaj Dec 22 2009, 10:31 AM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (cetateanul_neturmentat @ Dec 21 2009, 03:42 PM) *
Valoarea zacamintelor e cam de 16 miliarde. Statul roman nu cred sa ia mai mult de cateva sute de milioane de euro. Sper sa ma insel ... dar cred ca vom avea parte de o noua tzapa gen "Petrom", doar ca de cateva ori mai mare. Ne-am dat petrolul pe nimic, urmeaza aurul.

Poporul poate fi usor manipulat, dupa cum recent am vazut cu totii, probabil ca u referendum le-ar da castig de cauza celor de la putere!

+Quote Post
Vizitator_Lu.
mesaj Dec 22 2009, 11:01 AM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (zigzag @ Dec 20 2009, 11:49 PM) *
Eu n-am treaba cu leaganul civilizatiei dacice si alte gogorite sentimentale. Am vazut cum oamenii au vandut portile maramuresene italienilor si si-au pus garduri metalice, au daramat casele vechi si, in locul lor, si-au facut vile moderne. Am avut atunci o criza de nationalism care a durat vreo zece minute pana cand un localnic mi-a spus ca "e nedrept sa traiesc in conditii proaste ca sa pastrez un patrimoniu de care se intereseaza din joi in pasti catre un orasean cu crize istorico-ecologice si, daca ii suna telefonul, a uitat ca exist" si mi-am dat seama ca omul are dreptate. Eu stau la mine acasa, beneficiez de conditii civilizate, am un loc de munca si supravietuiesc dar ma scandalizez la tot felul de tampenii de genul asta. Leaganul civilizatiei trebuie pastrat pe hartie, pentru cei interesati. Sesizez ca sunt tot felul de ipocriti care in fapt nu cunosc mai nimic despre locurile pentru a caror prezervare militeaza.
Protejarea mediului este importanta. Statul roman ar trebui sa ceara expertize si asigurari ca exploatarea se va face conform normelor internationale.

Zona respectiva are relevanta din punct de vedere istoric pentru o mana de oameni care se ocupa cu cercetarea. In rest, sa fim seriosi, de cate ori va ganditi cu seriozitate si emotie la trecutul nostru dacic intr-o saptamana? Ok, suntem daci, stiu. Extraordinar. Daca eram celti era la fel de extraordinar pentru viata noastra de zi cu zi.

Ecologic, daca normele sunt respectate, exploatarea zonei nu poate fi un pericol mai mare decat orice alta exploatare de gen.

Ca se strica estetic zona de o rara frumusete...De cate ori ajunge un om, intr-o viata, la Rosia Montana si ce urmari extraordinare are acest lucru asupra lui? Niste poze de vacanta pe care se uita la sarbatorile legale?

Doua lucruri mi se par esentiale in analiza: cu ce ii poate ajuta proiectul pe oamenii din zona si cat aduce la bugetul de stat, deci cu cat ne ajuta pe noi, ceilalti.

Turismul din zona...Cine se duce sa faca turism sustinut in Alba? Am trecut acum 3 saptamani pe acolo, nici acoperire FM nu au peste tot. Ar fi nevoie de 5 ani de investitii in infrastructura, in modernizare, in dezvoltare regionala doar ca sa apara pe harta. Bani pe care Romania in urmatorii 20 de ani nu-i va avea. Deci, daca ii incurajezi pe amaratii aia sa-si faca pensiune, mor de foame. Cati auzisera de Rosia Montana pana la scandalul cu aurul?

Pentru buget e rentabil sa se deschida afacerea. In ceea ce priveste cealalta jumatate de decizie, eu zic ca e bine sa-i intrebam pe oamenii care locuiesc in zona. Daca se asigura locuri de munca si se dezvolta zona, ei ar trebui sa aleaga, asa cum a ales omul meu de la Sapanta, daca ii intereseaza decorul sau serviciul. Noi, din fotoliul de piele din living, nu suntem informati. Noi visam leagane de civilizatie despre care citim ocazional pe wikipedia si downloadam wallpapere de pe net.

AAmice, din "gogorite sentimentale" altii, de ex. grecii, au facut un turism brici. ZOna respectiva are in primul rand relevanta ca peisaj natural, protejat prin lege in Romania, prin ratificarea directivei europene cu privire la peisaje. Faptul ca, pentru inceput, vor fi rasi 4 munti (in sensul de masive) nu te cutremura? Ca in mijlocul lor nu va mai fi o vale, ci un lac de cianuri si metale grele? Apoi, locul ar avea un Urias potential daca ar fi promovat corespunzator , fiind una dintre cele mai vechi exploatari miniere din Europa.
Cine sa faca turism in judetul Alba??? MINISTERUL TURISMULUI, damn it, care a avut 400 de angajati in guvernul trecut (comparativ, Min. Culturii are 125,a al transporturilor tot 400). COnsiliul Local Alba, da' nu vrea dom' presedinte Dumitrel, ca cica nu are zona potential. Oamenii locului, care NU SUNT LASATI sa faca turism, pentru ca zona a fost declarata zona monoindustriala, deci n-are voie omu sa faca pensiune turistica, pentru ca n-are voie. Io as sugera celor care se apuca sa-si dea pe aici cu parerea sa citeasca mai intai despre ce e vorba pe www.rosiamontana.org, sa caute acolo luarile de pozitie ale Academiei Romane si ale Bisericii Ortodoxe!!! Asta daca avem urechi de auzit.

+Quote Post
Vizitator_Lu.
mesaj Dec 22 2009, 11:12 AM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (zigzag @ Dec 20 2009, 11:49 PM) *
Eu n-am treaba cu leaganul civilizatiei dacice si alte gogorite sentimentale. Am vazut cum oamenii au vandut portile maramuresene italienilor si si-au pus garduri metalice, au daramat casele vechi si, in locul lor, si-au facut vile moderne. Am avut atunci o criza de nationalism care a durat vreo zece minute pana cand un localnic mi-a spus ca "e nedrept sa traiesc in conditii proaste ca sa pastrez un patrimoniu de care se intereseaza din joi in pasti catre un orasean cu crize istorico-ecologice si, daca ii suna telefonul, a uitat ca exist" si mi-am dat seama ca omul are dreptate. Eu stau la mine acasa, beneficiez de conditii civilizate, am un loc de munca si supravietuiesc dar ma scandalizez la tot felul de tampenii de genul asta. Leaganul civilizatiei trebuie pastrat pe hartie, pentru cei interesati. Sesizez ca sunt tot felul de ipocriti care in fapt nu cunosc mai nimic despre locurile pentru a caror prezervare militeaza.
Protejarea mediului este importanta. Statul roman ar trebui sa ceara expertize si asigurari ca exploatarea se va face conform normelor internationale.

Zona respectiva are relevanta din punct de vedere istoric pentru o mana de oameni care se ocupa cu cercetarea. In rest, sa fim seriosi, de cate ori va ganditi cu seriozitate si emotie la trecutul nostru dacic intr-o saptamana? Ok, suntem daci, stiu. Extraordinar. Daca eram celti era la fel de extraordinar pentru viata noastra de zi cu zi.

Ecologic, daca normele sunt respectate, exploatarea zonei nu poate fi un pericol mai mare decat orice alta exploatare de gen.

Ca se strica estetic zona de o rara frumusete...De cate ori ajunge un om, intr-o viata, la Rosia Montana si ce urmari extraordinare are acest lucru asupra lui? Niste poze de vacanta pe care se uita la sarbatorile legale?

Doua lucruri mi se par esentiale in analiza: cu ce ii poate ajuta proiectul pe oamenii din zona si cat aduce la bugetul de stat, deci cu cat ne ajuta pe noi, ceilalti.

Turismul din zona...Cine se duce sa faca turism sustinut in Alba? Am trecut acum 3 saptamani pe acolo, nici acoperire FM nu au peste tot. Ar fi nevoie de 5 ani de investitii in infrastructura, in modernizare, in dezvoltare regionala doar ca sa apara pe harta. Bani pe care Romania in urmatorii 20 de ani nu-i va avea. Deci, daca ii incurajezi pe amaratii aia sa-si faca pensiune, mor de foame. Cati auzisera de Rosia Montana pana la scandalul cu aurul?

Pentru buget e rentabil sa se deschida afacerea. In ceea ce priveste cealalta jumatate de decizie, eu zic ca e bine sa-i intrebam pe oamenii care locuiesc in zona. Daca se asigura locuri de munca si se dezvolta zona, ei ar trebui sa aleaga, asa cum a ales omul meu de la Sapanta, daca ii intereseaza decorul sau serviciul. Noi, din fotoliul de piele din living, nu suntem informati. Noi visam leagane de civilizatie despre care citim ocazional pe wikipedia si downloadam wallpapere de pe net.

A, si inca ceva: Mai terminati cu aiurelile astea cum ca somajul de 80% din zona ar justifica exploatarea cu cianuri. Asta e somajul in multe zone rurale din Romania, treziti-va!!! Pe cine va ajuta proiectul RMGC? Pai pe cei care isi vor vinde casele, pe cei 4-500 de soferi de camioane si...cam atata... Va fi exploatare cu cianuri, totul tehnologizat, nu va ajuta cu nimic minerii care au lucrat in mina traditionala pana acum!! Cati tehnicieni chimisti si ingineri credeti ca sunt in Rosia Montana?
Pentru buget e relativ rentabil cativa ani sa se deschida afacerea, dar peste 10 ani se va termina exploatarea, muntii vor fi inlocuiti cu hauri de piatra, turism, ioc, iar daca e vreun accident ecologic si RMGC da faliment, ia ghiciti cine va face ecologizarea! Ati ghicit, contribuabilul roman...

+Quote Post
Vizitator_kinn.
mesaj Dec 22 2009, 11:47 AM
Mesaj #39

Guests

4 miliarde de dolari (daca chiar ar fi atat) in 20 de ani este putin. Nu e o suma care sa ne asigure vreo prosperitate deosebita, mai ales in conditiile in care vine cu tzaraita, cate putin, intins pe o perioada asa de mare. Nu cred ca se merita distrugerea totala a vreunei zone atat de mari pentru acesti bani.

Cred ca avem datoria sa pastram generatiilor viitoare o tara cel putin la fel de sanatoasa ca cea din ziua de azi. Nu va muri nimeni daca nu exploatam acum aurul, nu-l fura nimeni din pamant. In plus, in Romania inca nu se moare de foame, slava Domnului, si nici nu sunt astfel de perspective. Haideti sa gandim putin in perspectiva. Lumea n-a inceput si nu se va termina cu noi, peste 40-50 de ani s-ar putea ca efectele negative ale poluarii se depaseasca cu mult cei 4 mld de dolari castigati.

+Quote Post
Vizitator_kinn.
mesaj Dec 22 2009, 12:23 PM
Mesaj #40

Guests

Inca ceva: exploatarea presupune un iaz de deversare a cianurilor de 700 hectare [1]. Pentru comparatie, lacul de acumulare de la Vidraru are 893 hectare [2]. Deci un lac de cianuri cu suprafata comparabila cu cea a lacului Vidraru. Cum sa nu aiba un astfel de lac efecte asupra mediului (infiltratii, evaporare, ploi acide etc) ?

Referinte:
[1] http://www.soros.ro/rosiamontana/?pagina=2...ges&lang=ro
[2] http://ro.wikipedia.org/wiki/Lacul_Vidraru

+Quote Post
Vizitator_Rashela.
mesaj Dec 22 2009, 12:46 PM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (kinn @ Dec 22 2009, 11:47 AM) *
4 miliarde de dolari (daca chiar ar fi atat) in 20 de ani este putin. Nu e o suma care sa ne asigure vreo prosperitate deosebita, mai ales in conditiile in care vine cu tzaraita, cate putin, intins pe o perioada asa de mare. Nu cred ca se merita distrugerea totala a vreunei zone atat de mari pentru acesti bani.

Cred ca avem datoria sa pastram generatiilor viitoare o tara cel putin la fel de sanatoasa ca cea din ziua de azi. Nu va muri nimeni daca nu exploatam acum aurul, nu-l fura nimeni din pamant. In plus, in Romania inca nu se moare de foame, slava Domnului, si nici nu sunt astfel de perspective. Haideti sa gandim putin in perspectiva. Lumea n-a inceput si nu se va termina cu noi, peste 40-50 de ani s-ar putea ca efectele negative ale poluarii se depaseasca cu mult cei 4 mld de dolari castigati.

Trebiuie sa-i oprim. Numai in tarile din lumea a treia se mai intampla ca la noi!

+Quote Post
Vizitator_zigzag.
mesaj Dec 22 2009, 01:33 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (Rashela @ Dec 22 2009, 12:46 PM) *
Trebiuie sa-i oprim. Numai in tarile din lumea a treia se mai intampla ca la noi!

ba aici trebuie sa te contrazic. am citit in "Saptamana Financiara" o analiza comparativa intre proiectul de la Rosia Montana si proiectele finlandeze de exploatare a aurului. finlandezii sunt pe locul 1 in Europa la productia de aur iar tehnologiile folosite sunt asemanatoare.

+Quote Post
Vizitator_nae.
mesaj Dec 22 2009, 01:53 PM
Mesaj #43

Guests

Prespunând că toate restricțiile ecologice de exploatare sunt respectate (nu sunt, pentru folosirea cianurilor este interzisă, printre multe alte lucruri), presupunând ca România ar fi principalul beneficiar (nu este, ci primește doar frimituri), ce se întâmplă peste 17 ani cu oamenii care trăiesc acolo, atunci când exploatarea se va fi terminat?

Peste 17 ani acei oameni vor fi într-o situație MULT mai rea decât sunt acum pentru că întreaga zonă va fi fost distrusă, turismul nemaifiind o variantă nici măcar posibilă, nu doar viabilă (cum e acum).

Deci, despre ce vorbim aici? Despre companii canadiene date în judecată pentru încălcarea drepturilor omului peste to pe glob?

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Dec 22 2009, 01:56 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (Ghita @ Dec 21 2009, 09:41 PM) *
daca facem cale ferata vacile nu vor mai da lapte ca vor innebuni.
tu nu cumva ai picat de acum 200 ani?... cat timp la altii se poate cu cianura respectand mediul la noi de ce nu s-ar putea?!

geee,
tre k ai numa balegar intre urechi, in germania se respecta legile in general... la noi in tzara de ce nu se pot
respecta ?
sarac idiot in ce tzara traiesti ? sau esti platit sa sustzi kk pe forum ?
vii cu niste argumente de la altzii inseamna ... ca nu ii cunosti pe romani si nici macar pe tine insutzi
du-te si suje neste otrava mey jigodie vanduta

+Quote Post
Vizitator_Lu.
mesaj Dec 22 2009, 02:42 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (zigzag @ Dec 22 2009, 01:33 PM) *
ba aici trebuie sa te contrazic. am citit in "Saptamana Financiara" o analiza comparativa intre proiectul de la Rosia Montana si proiectele finlandeze de exploatare a aurului. finlandezii sunt pe locul 1 in Europa la productia de aur iar tehnologiile folosite sunt asemanatoare.

Ia verifica tu la ce distanta de cea mai apropiata localitate se afla exploatarea in Finlanda si in Romania.
SI ia mai intereseaza-te tu, care zici ce de impozite va plati RMGC in Romanica, unde e infiintata Gabriel Resources si unde merg banutzii...

+Quote Post
zigzag
mesaj Dec 22 2009, 04:37 PM
Mesaj #46

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 24
Inscris: 22-December 09
Utilizatorul numarul: 17 883

Citeaza (Lu @ Dec 22 2009, 02:42 PM) *
Ia verifica tu la ce distanta de cea mai apropiata localitate se afla exploatarea in Finlanda si in Romania.
SI ia mai intereseaza-te tu, care zici ce de impozite va plati RMGC in Romanica, unde e infiintata Gabriel Resources si unde merg banutzii...

1. "Mina de la Kittila este situată la circa 900 de kilometri distanţă de capitala Helsinki, dincolo de linia cercului polar, dar în imediata apropiere a celei mai renumite staţiuni de schi din Finlanda, respectiv localitatea Levi."

2. eu, care zic de impozite...ia arata-mi tu un citat din mine in care zic eu de impozitele pe care le platesc cei de la Gabriel Resources. dar daca tot ai amintit, m-am interesat:

- Rosia Montana Gold Corporation S.A. (RMGC) este o societate mixta intre Compania Nationala a Cuprului, Aurului si Fierului - Minvest S.A. Deva (19,3%), Gabriel Resources Limited (Canada) (80%) si alti actionari minoritari (0,7%)

- am citit un articol pe net (ce sa fac, am ajuns sa ma documentez in amanunt acum) in care se dadea o informatie conform careia, pentru ca zona este defavorizata, nu s-ar plati impozite si importuri. legea respectiva este abrogata. legea actuala spune ca:

Zone economice defavorizate

In conformitate cu Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr.24/1998, cu modificarile ulterioare, pentru infiintarea zonei defavorizate, declararea si delimitarea zonelor defavorizate se fac prin hotarâre a Guvernului pe o perioada de cel putin trei ani, dar nu mai mult de 10 ani. Legea nr.507/2004 a abrogat prevederea privind posibilitatea prelugirii acestei perioade de 10 ani.

In prezent, exista 28 de zone defavorizate infiintate in Romania, aproape toate pe o perioada de zece ani, si localizate in special in zonele miniere ale tarii.

Facilitatile fiscale acordate acestor investitii au facut si ele obiectul a mai multor modificari; in prezent aceste facilitati includ:
a. scutirea de la plata taxelor vamale pentru materiile prime, piesele de schimb si/sau componentele importate necesare realizarii productiei proprii în zona, cu exceptia acelor materii prime si piese de schimb utilizate pentru productia, procesarea si conservarea carnii;
b. scutirea de la plata taxelor percepute pentru modificarea destinatiei sau scoaterea din circuitul agricol a unor terenuri destinate realizarii investitiei;
c. scutirea de la plata impozitului pe profit pentru investitiile noi, pe durata de existenta a zonei defavorizate, se aplica numai persoanelor juridice care au obtinut inainte de 1 iulie 2003 certificatul permanent de investitor in zona defavorizata;

deci nu se califica decat, eventual, la importul utilajelor, in niciun caz la exportul de aur

se vor obtine asa:

- Taxe si impozite generale:
Impozit pe profit 206 milioane USD
Dividende nete MINVEST 167 milioane USD
Redeventa 2% 64 milioane USD
Taxe si impozite centrale 69 milioane USD
Impozite pe dividende 46 milioane USD
Total 552 milioane USD

- Taxe si impozite locale:
Taxe si impozite 19 milioane USD (inclusiv cota din impozitul pe salariu)
Alte taxe locale 12 milioane USD
Total 31 milioane USD

drept dovada ca nu sunt scutiti de taxe sta si urmatorul fapt:

Gabriel Resources, compania care detine licenta de exploatare a minereurilor de la Rosia Montana, are de platit statului roman 4,8 milioane de dolari pentru anul 2007, suma ce reprezinta impozitul pe venit si penalitati si dobanzi aferente acestui impozit pe venit.

--------------------
"I have nothing to offer anyone except my own confusion."

+Quote Post
TrinitYCtA
mesaj Dec 22 2009, 05:01 PM
Mesaj #47

Membru
**

Postari: 32
Inscris: 9-December 09
De la: Constanta
Utilizatorul numarul: 17 514

Sa ne intelegem:

Financiar vorbind, ar fi un castig mare pentru noi. Bineinteles, ar trebui renegociate conditiile statului.

Ecologic vorbind, dupa cum am spus ... nu se va face nimic de asemenea anvergura fara un studiu in prealabil !!!!!! Si daca e vorba de o asemenea poluare, sigur nu va merge cu ..psga sau frauda smile.gif

Pe partea de turism si vestigii arheologice ... stiti vorba aia cu .. nu ma pot kk de foame ?! Sau tara arde si baba se piaptana ???

Ambele sunt valabile in acest caz !!!!

+Quote Post
zigzag
mesaj Dec 22 2009, 05:14 PM
Mesaj #48

Membru
**

Citeaza (TrinitYCtA @ Dec 22 2009, 05:01 PM) *
Pe partea de turism si vestigii arheologice ...

vestigiile arheologice au un statut asemanator cu cadourile cu valoare sentimentala primite de la prieteni. sunt minunate atata vreme cat ai cui le arata si nu-ti ocupa debaraua.

turismul...nu e nimeni sofer pe forumul asta? cine face turism in Romania? a fost cineva prin vestul tarii sa vada cum sunt drumurile?

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Io..
mesaj Dec 23 2009, 12:03 AM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (zigzag @ Dec 22 2009, 06:43 AM) *
tu ai o atitudine bizara. intai ma jignesti din senin, apoi, cand iti raspund, tot tu te superi.
in fine, eu cred ca intre noi nu exista cale de comunicare.
numai bine!

P.S. gluma cu i-urile era pentru cristi

daca ti-ai fi recitit primul post la care ti-am raspuns ai fi vazut ca ai jignit pe toti cei care nu sunt de parere cu tine...asta apropo de senin
spre ex folosirea sintagmei de "gogorite sentimentale" cand unii muncesc trup si suflet sa scoata la lumina vestigii istorice, altii se muncesc sa le interpreteze, altii sa le expuna, altii sa publice despre ele...se numesc intelectuali si tu practic faci pe ei de sus cu gratie (oricum consider asta mai putin grav decat ce am scris in primul post cu atitudinea de indiferenta si lipsa de respect pentru creatiile altor oameni)

apoi stai linistit ca nu ma supar io de chestii scrise pe net...sunt pareri pe care le sustin fix dupa ceea ce cred, si cred in functie de cultura, educatie, hobbyuri, profesie etc...

in ultimul rand cred ca nu mai exista comunicare (si permitandu-mi o atitudine tendentioasa, iarasi) probabil nu ai ce sa mai comunici cu privire la postul meu precedent (Academia Romana si celelalte puncte)

oamenii aia de loc de acolo au acceptat sa plece de saracie, de perspective de munca, de lipsa de educatie, de manipulare si de frica.....tu ce scuza ai? (nu tre sa imi raspunzi mai bine raspunde-ti singur la intrebarea asta)

+Quote Post
zigzag
mesaj Dec 23 2009, 01:23 AM
Mesaj #50

Membru
**

Citeaza (Io. @ Dec 23 2009, 12:03 AM) *
daca ti-ai fi recitit primul post la care ti-am raspuns ai fi vazut ca ai jignit pe toti cei care nu sunt de parere cu tine...asta apropo de senin
spre ex folosirea sintagmei de "gogorite sentimentale" cand unii muncesc trup si suflet sa scoata la lumina vestigii istorice, altii se muncesc sa le interpreteze, altii sa le expuna, altii sa publice despre ele...se numesc intelectuali si tu practic faci pe ei de sus cu gratie (oricum consider asta mai putin grav decat ce am scris in primul post cu atitudinea de indiferenta si lipsa de respect pentru creatiile altor oameni)

apoi stai linistit ca nu ma supar io de chestii scrise pe net...sunt pareri pe care le sustin fix dupa ceea ce cred, si cred in functie de cultura, educatie, hobbyuri, profesie etc...

in ultimul rand cred ca nu mai exista comunicare (si permitandu-mi o atitudine tendentioasa, iarasi) probabil nu ai ce sa mai comunici cu privire la postul meu precedent (Academia Romana si celelalte puncte)

oamenii aia de loc de acolo au acceptat sa plece de saracie, de perspective de munca, de lipsa de educatie, de manipulare si de frica.....tu ce scuza ai? (nu tre sa imi raspunzi mai bine raspunde-ti singur la intrebarea asta)

eu cred ca tu nu ai fost niciodata in postura sa-ti vinzi cartile la buchinisti si bijuteriile "istorice" la niste vanzatoare pline de dispret pentru ca nu ai alta solutie. ai fi vazut exact cat valoreaza pe plan real idealurile tale.
respect un om preocupat in principal de oameni, nu de obiecte, in primul rand sa caute solutii pentru ei si abia apoi sa-si intoarca privirea spre istorie.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Io..
mesaj Dec 23 2009, 04:19 AM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (zigzag @ Dec 23 2009, 01:23 AM) *
eu cred ca tu nu ai fost niciodata in postura sa-ti vinzi cartile la buchinisti si bijuteriile "istorice" la niste vanzatoare pline de dispret pentru ca nu ai alta solutie. ai fi vazut exact cat valoreaza pe plan real idealurile tale.
respect un om preocupat in principal de oameni, nu de obiecte, in primul rand sa caute solutii pentru ei si abia apoi sa-si intoarca privirea spre istorie.

si oare distrugand natura si istoria din jurul lor e calea cea mai buna sa te ocupi de oameni?
oare aratandu-le ca nu are rost sa faca nimic iesit din comun pe plan cultural si spiritual ca o sa vina altii care sa strice oricum mai tarziu?

dezvoltarea sustenabila de care se discuta ici si colo pe langa limbajul de lemn aparent chair inseamna ceva. 17ani de salarii si distrugearea ambientului, locatiei si istoriei locale reprezinta dezvoltare si grija pentru oameni? (dezvoltarea sustenabila este un concept UE/UNESCO nu e facut de treehugging hippies dupa cum incearca hillbilies autohtoni sa dea impresia)

in mod normal mutari de oameni incurajate cum se fac acum ar fi fost intampinate cu proteste intr-o societate normala...dar dupa mutari mult mai dramatice de pe vremea lu ceasca nu starneste nici un fel de emotie...doar am vazut mai rau, mult mai rau. Continuand daca ai da o stire d-asta la rusi probabil nici nu ar termina de citit titlul...
e in vest insa unde tindem sa ajungem ar genera ample demonstratii. la cel valori morale tindem noi de fapt? sau le alegem doar pe cele care ne plac? nu ar fi nimic nou in asta...doar e o interpretare originala autohtona cum a fost si democratia dupa 89, capitalismul etc etc..

tot nu ai argumentat cum e cu Academia Romana, BOR (cu toate ca la ei e vorba de biserici si terenuri pe care le au acolo), ONGuri locale si europene? De ce ar fi academia romana asa retrograda?

+Quote Post
Vizitator_unu.
mesaj Dec 23 2009, 07:00 AM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (zigzag @ Dec 22 2009, 05:14 PM) *
vestigiile arheologice au un statut asemanator cu cadourile cu valoare sentimentala primite de la prieteni. sunt minunate atata vreme cat ai cui le arata si nu-ti ocupa debaraua.

turismul...nu e nimeni sofer pe forumul asta? cine face turism in Romania? a fost cineva prin vestul tarii sa vada cum sunt drumurile?

esti plina de argumente madam,
sunt tare curios ce argumente vei folosii atunci cand te vei confrunta cu moartea?
si poate o sa vina prin otravirea inceata a apei care o bei, sau a ploii care
pica pe legumele tale sau CANCERUL de pe pielea fetzei tale ???
sau poate la tine a devenit cianura un mod de viatza?
NU exista argumente credibile pentru dezastrul ecologic planuit de voi.

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Dec 23 2009, 09:50 AM
Mesaj #53

Guests

Referitor la cateva din post-urile de mai sus voi mai spune ceva cu riscul de a repeta un pic obsesiv o idee...

UN POPOR CARE NU ISI PRETUIESTE ISTORIA SI EROII ISI PIERDE DREPTUL DE A EXISTA CA NATIUNE.

Nu ajunge ca dupa primul razboi mondial o buna parte a tezaurului romanesc este la rusi, nu ne ajung doi regi (Carol al II-lea si Mihai I) care au parasit tara lasand-o in haos si luand o gramada de opere de arta, nu ajunge perioada comunista care ne-a privat de atatea minti luminate, nu ne ajung 20 de ani de semicapitalism (perioada in care s-au distrus cladiri de patrimoniu si au disparut peste 50% din operele de arta de patrimoniu care mai ramasesera in tara din cauza legislatiei defectuase)? Suntem un popor ingenios si probabil ca vom reusi sa cream un alt tezaur, poate sa mai recuperam din ce e peste mari si tari.
Dar nu pot si nu vreau sa cred ca poporul roman poate fi atat de incult si atat de obtuz incat sa nu-si dea seama ca singurele bogatii pe care nu au reusit sa ni le ia sunt frumusetile naturale. Dar probabil ca argumentele mele sunt doar "gogorite sentimentale"...

+Quote Post
Vizitator_Radu Sinescu.
mesaj Dec 23 2009, 10:42 AM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (cetateanul_neturmentat @ Dec 21 2009, 08:11 AM) *
Semnati aceasta petitie daca sunteti impotriva exploatarii de la Rosia Montana.
http://www.petitieonline.ro/petitie-p14215043.html

Facand abstractie de mediu, istorie, cianuri, etc trebuie luat in calcul si faptul ca Romaniei nu o sa-i revina decat niste firmituri. La fel ca si la privatizarea Petrom, ne dam resursele pe nimic.

Despre ce "firmituri", vorbiti? Chiar atat de putin intelegeti un fenomen economic? Pentru a produce ceva, este necesar de investitii, de manopera si materiale auxiliare diverse care costa de regula undeva in jurul a 70 % din pretul cu care ulterior vinzi. Apoi profitul / valoarea adaugata, este impozitat de stat cu TVA şi impozit pe profit. Adica ia statul 19% tVA din cei 30% sa zicem adaugatio la pretul de productie si ulterior mai ia si 16 % din ceea ce ramane ca profit brut. Rezulta un castig pentru stat dar si castigul obtinut de angajati pentru munca depusa, castig care de asemeni este impozitat de stat atat cand esti platit cat si cand cheltuiesti banii prin TVA la ceea ce angajatul cumpara, prin ceea ce vanzatorul vinde, etc, etc, etc. Si uite asa creste PIB-ul Romaniei cu de x ori circula banii in sistem intr-un an. Deci ceea ce castiga statul de multe ori este echivalent cu 80 - 85 % din ceea ce s-a produs si vandut.
Pai si atunci putem spune ca sunt firimituri ceea ce obtine statul in timp pentru ca a vandut PETROM sau da drumul la proiectul de de la Rosia Montana.
Am 59 de ani si desi de mai bine de 20 de ori am vizitat Alba, nu am ajuns nici-o-data la Rosia Montana, cred ca nici nu voi ajunge prea curand. Dar cei ce traiesc acolo se confrunta cu propria lor realitate. DA si iarasi DA, ei si numai ei trebuie sa decida ce doresc. "NOI STATUL" trebuie doar sa avem grija ca la final totul sa fie ok pentru ei din punct de vedere al conservarii istoriei si mediului.

+Quote Post
zigzag
mesaj Dec 23 2009, 10:52 AM
Mesaj #55

Membru
**

Citeaza (unu @ Dec 23 2009, 07:00 AM) *
sunt tare curios ce argumente vei folosii atunci cand te vei confrunta cu moartea?

poftim? ce ma intrebi?

si poate o sa vina prin otravirea inceata a apei care o bei, sau a ploii care
pica pe legumele tale sau CANCERUL de pe pielea fetzei tale ???
sau poate la tine a devenit cianura un mod de viatza?

da, vin dintr-unul din cele mai poluate orase din tara si nimeni nu s-a sesizat pana acum. voi unde ati fost in ultimii 30 de ani? si centrul istoric al orasului meu de ce a fost lasat in paragina? si de ce nu s-a acordat o atentie similara vestigiilor neolitice din zona? voi va activati doar la cuvantul "aur"?

NU exista argumente credibile pentru dezastrul ecologic planuit de voi.

care voi? eu promit sa te anunt de indata ce voi planui un dezastru ecologic, deocamdata nu e cazul

--------------------

+Quote Post
zigzag
mesaj Dec 23 2009, 11:53 AM
Mesaj #56

Membru
**

Citeaza (Io. @ Dec 23 2009, 04:19 AM) *
si oare distrugand natura si istoria din jurul lor e calea cea mai buna sa te ocupi de oameni?
oare aratandu-le ca nu are rost sa faca nimic iesit din comun pe plan cultural si spiritual ca o sa vina altii care sa strice oricum mai tarziu?

dezvoltarea sustenabila de care se discuta ici si colo pe langa limbajul de lemn aparent chair inseamna ceva. 17ani de salarii si distrugearea ambientului, locatiei si istoriei locale reprezinta dezvoltare si grija pentru oameni? (dezvoltarea sustenabila este un concept UE/UNESCO nu e facut de treehugging hippies dupa cum incearca hillbilies autohtoni sa dea impresia)

in mod normal mutari de oameni incurajate cum se fac acum ar fi fost intampinate cu proteste intr-o societate normala...dar dupa mutari mult mai dramatice de pe vremea lu ceasca nu starneste nici un fel de emotie...doar am vazut mai rau, mult mai rau. Continuand daca ai da o stire d-asta la rusi probabil nici nu ar termina de citit titlul...
e in vest insa unde tindem sa ajungem ar genera ample demonstratii. la cel valori morale tindem noi de fapt? sau le alegem doar pe cele care ne plac? nu ar fi nimic nou in asta...doar e o interpretare originala autohtona cum a fost si democratia dupa 89, capitalismul etc etc..

tot nu ai argumentat cum e cu Academia Romana, BOR (cu toate ca la ei e vorba de biserici si terenuri pe care le au acolo), ONGuri locale si europene? De ce ar fi academia romana asa retrograda?

punctul de vedere al Academiei (nu am raspuns pentru ca nu citisem opinia lor si nu voiam sa raspund fara sa ma informez) este foarte corect. intai prezinta pericolele si apoi indeamna la o amanuntita analiza si la gasirea unei alternative pentru oameni. este exact ceea ce astept de la oricine. nu se declara scandalizati, nu refuza proiectul. semnaleaza erorile si sugereaza o cale mai corecta de abordare.

in ONG-uri nu am incredere, nici macar in cele internationale. sunt inconstanti in atitudine, se sesizeaza preferentiar si scara lor de prioritati nu coincide cu prioritatile mele. eu prefer oamenii cainilor vagabonzi, istoriei sau copacilor. nu neg importanta tuturor acestor lucruri, eu sesizez doar prioritizarea aberanta aici.

biserica...hm...nu vreau sa intru in subiectul asta.

desigur ca e laudabil sa fim militantii tuturor lucrurilor corecte. dar, intr-o structura macinata de probleme fundamentale in respectarea drepturilor omului, unde saracia si inegalitatea de sanse sunt dominante, mi se pare un moft sa ne irosim energia revoltandu-ne pentru lucruri situate mult deasupra pe scara necesitatilor.
e trist ca acestea vor fi distruse, vom regreta, dar orientandu-ne prioritatile catre constructie si nu peticire vom avea un sistem sanatos. si apoi vom putea fi treehugging hippies (mie imi place termenul).

de ce e altfel in vest? de ce ei gandesc si actioneaza sanatos? pentru ca isi permit. si ei au distrus pentru industrializare, au ajuns la un nivel decent de trai, apoi au inceput sa conserve ce a ramas. e cea mai sanatoasa atitudine si cea mai logica evolutie. noi actionam mimetic sarind etape esentiale, cum s-a mai intamplat in instorie si vom trage ponoasele salturilor acestora aberante.

nici turismul, nici cultura, nici ecologia, nu pot fi sustinute fara o economie sanatoasa. investind in acestea inainte de a face industrializare, nu vom progresa. neprograsand nu vom avea resurse pe care sa le orientam in directiile amintite.

deocamdata pentru noi se aplica legile din anii '50 ale statelor dezvoltate. noi inca suntem acolo, abia ne-am dobandit dreptul de proprietate si nici macar acesta nu e respectat asa cum e normal intr-o tara civilizata. suntem in alt film decat ei, de ce sa nu ne asumam asta?

o mai vedeam pe abramburica la televizor declarand ca in tari ca germania si franta, in criza, a fost sustinut invatamantul si cercetarea. foarte frumos. deocamdata noi facem imprumuturi ca sa platim salariile. desigur ca ne-ar placea sa fim ca ei, sa avem resursele lor, sa sustinem in prezent ideile lor din prezent, tocmai pentru ca sunt corecte. dar ne mintim ca suntem acolo dintr-un orgoliu pe care nu-l inteleg.
am fost "promovati" din alte motive decat meritul nostru si acum ne credem performanti. un deficit de luciditate in imagine care ne indeamna sa actionam gresit.

--------------------

+Quote Post
TrinitYCtA
mesaj Dec 23 2009, 01:17 PM
Mesaj #57

Membru
**

Postari: 32
Inscris: 9-December 09
De la: Constanta
Utilizatorul numarul: 17 514

Si ca sa revenim la chestii mai lumesti, aremai putina importanta ce nervi ne facem aici.
Nu vom reusi sa ne convingem unii pe altii.
Eu sunt de acord cu scoaterea aurului cu conditia sa nu existe poluare. In rest ... personal .. nu dau 2 bani pe turismul care banuiesc ca aduce tarii venituri muuuullt mai importante decat alea cateva sute de tone de aur.

Daca sunt in stare sa il scoata fara sa existe probleme ecologice, sa ii dea bataie. Daca nu, nu. Tare simplu.

+Quote Post
storky
mesaj Dec 23 2009, 01:32 PM
Mesaj #58

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 18-December 09
Utilizatorul numarul: 17 813

Mi se pare foarte interesant cat de confuze sunt informatiile pe care le stiu oamenii despre proiectul asta. De fapt, se stiu doar cateva lucruri: 4 miliarde, cianura, aur, canadieni.

Sunt foarte multe lucruri de aflat, din pacate ne dam cu totii cu parerea fara sa incercam sa aflam despre ce e vorba.

4 miliarde sunt putini. Cat e suficient? Hai sa privim altfel...sunt 4 miliarde castigati de stat fara a face nimic. Pentru carbuni, statul cheltuie o multime si are mereu pierderi. Aici ar avea profit. Care e problema?

Licenta e secreta. Toate licentele sunt secrete in Romania. Asa e legea. Daca cineva de la RMGC vine si ii da unui reporter licenta, sunt arestati amandoi. Fara prea multe comentarii. E secret e stat si asta e. Daca se schimba legea, se desecretizeaza.

Cianura va polua mediul. Realitatea este ca cianura aia e folosita in uzina. Adica intr-un mediu care nu are legatura cu exteriorul. Apoi niste ape sunt eliberate intr-un iaz in care concentratia de cianura e aceeasi ca intr-o ceasca de cafea. Atunci cand beti o cafea va ganditi la fel la ea?

Canadieni, fara experienta. Nici o companie fara experienta ar obtine finantare pentru proiectul asta. Investitia initiala, pana a incepe sa produca ceva, e de peste 1 miliard USD. Credeti ca vreo institutie financiara va da acesti bani? Statul roman din pacate nu are experienta in asemenea proiecte, de aceea au fost angajati experti straini pentru a evalua proiectul. Iar la Rosia Montana se pot pregati experti pentru viitor...asta e si ideea locurilor de munca.

Inca o data, sunt foarte multe amanunte care nu sunt cunoscute dar care pot pune o lumina cu totul noua. Au trecut 10 ani de cand proiectul e blocat, care sunt proiectele alternative pentru zona aia? A investit cineva ceva? A facut cineva ceva acolo?

Si, la final: stiati ca RMGC a construit rampe pentru tritonii din Rosia Montana, pentru ca erau in pericol din cauza vechii exploatari? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Lu.
mesaj Dec 23 2009, 01:42 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (zigzag @ Dec 22 2009, 04:37 PM) *
1. "Mina de la Kittila este situată la circa 900 de kilometri distanţă de capitala Helsinki, dincolo de linia cercului polar, dar în imediata apropiere a celei mai renumite staţiuni de schi din Finlanda, respectiv localitatea Levi."

2. eu, care zic de impozite...ia arata-mi tu un citat din mine in care zic eu de impozitele pe care le platesc cei de la Gabriel Resources. dar daca tot ai amintit, m-am interesat:

- Rosia Montana Gold Corporation S.A. (RMGC) este o societate mixta intre Compania Nationala a Cuprului, Aurului si Fierului - Minvest S.A. Deva (19,3%), Gabriel Resources Limited (Canada) (80%) si alti actionari minoritari (0,7%)

- am citit un articol pe net (ce sa fac, am ajuns sa ma documentez in amanunt acum) in care se dadea o informatie conform careia, pentru ca zona este defavorizata, nu s-ar plati impozite si importuri. legea respectiva este abrogata. legea actuala spune ca:

Zone economice defavorizate

In conformitate cu Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr.24/1998, cu modificarile ulterioare, pentru infiintarea zonei defavorizate, declararea si delimitarea zonelor defavorizate se fac prin hotarâre a Guvernului pe o perioada de cel putin trei ani, dar nu mai mult de 10 ani. Legea nr.507/2004 a abrogat prevederea privind posibilitatea prelugirii acestei perioade de 10 ani.

In prezent, exista 28 de zone defavorizate infiintate in Romania, aproape toate pe o perioada de zece ani, si localizate in special in zonele miniere ale tarii.

Facilitatile fiscale acordate acestor investitii au facut si ele obiectul a mai multor modificari; in prezent aceste facilitati includ:
a. scutirea de la plata taxelor vamale pentru materiile prime, piesele de schimb si/sau componentele importate necesare realizarii productiei proprii în zona, cu exceptia acelor materii prime si piese de schimb utilizate pentru productia, procesarea si conservarea carnii;
b. scutirea de la plata taxelor percepute pentru modificarea destinatiei sau scoaterea din circuitul agricol a unor terenuri destinate realizarii investitiei;
c. scutirea de la plata impozitului pe profit pentru investitiile noi, pe durata de existenta a zonei defavorizate, se aplica numai persoanelor juridice care au obtinut inainte de 1 iulie 2003 certificatul permanent de investitor in zona defavorizata;

deci nu se califica decat, eventual, la importul utilajelor, in niciun caz la exportul de aur

se vor obtine asa:

- Taxe si impozite generale:
Impozit pe profit 206 milioane USD
Dividende nete MINVEST 167 milioane USD
Redeventa 2% 64 milioane USD
Taxe si impozite centrale 69 milioane USD
Impozite pe dividende 46 milioane USD
Total 552 milioane USD

- Taxe si impozite locale:
Taxe si impozite 19 milioane USD (inclusiv cota din impozitul pe salariu)
Alte taxe locale 12 milioane USD
Total 31 milioane USD

drept dovada ca nu sunt scutiti de taxe sta si urmatorul fapt:

Gabriel Resources, compania care detine licenta de exploatare a minereurilor de la Rosia Montana, are de platit statului roman 4,8 milioane de dolari pentru anul 2007, suma ce reprezinta impozitul pe venit si penalitati si dobanzi aferente acestui impozit pe venit.

Daca tot stai matale asa bine cu cifrele (poate te prinzi ca cifrele oferite de d-ta se bazeaza pe ESTIMARI ale concentratiei de aur, ale productiei, ale pretului aurului), mai cauta pe net si vezi cam cat ar costa ecologizarea in cazul unui accident, avand in vedere dimensiunile pe care le va avea iazul de decantare (nu zic cate hectare, poate ne spui dumneata, ca tot ai date exacte). REPET: Daca RMGC da faliment in 4, 6, 7 ani, deloc imposibil, cine va plati ecologizarea?

+Quote Post
zigzag
mesaj Dec 23 2009, 02:07 PM
Mesaj #60

Membru
**

Citeaza (Lu @ Dec 23 2009, 01:42 PM) *
Daca tot stai matale asa bine cu cifrele (poate te prinzi ca cifrele oferite de d-ta se bazeaza pe ESTIMARI ale concentratiei de aur, ale productiei, ale pretului aurului), mai cauta pe net si vezi cam cat ar costa ecologizarea in cazul unui accident, avand in vedere dimensiunile pe care le va avea iazul de decantare (nu zic cate hectare, poate ne spui dumneata, ca tot ai date exacte). REPET: Daca RMGC da faliment in 4, 6, 7 ani, deloc imposibil, cine va plati ecologizarea?

daca vrei sa-mi schimbi parerea ar fi cazul sa-mi preziti tu date exacte. nu functionez la "aualeu"-uri.

daca imi arati concret ce ai facut tu in ceea ce priveste Baia Mare, Calatele, Sasar, pacura din Marea Neagra, carierele din Dobrogea sau defrisarile ilegale din Apuseni, eu te cred. daca militantismul tau a fost declansat de "companie straina" si "aur" inseamna ca te plictiseai si ai gasit un subiect de discutie la moda.

editare ulterioara:
"ecologizarea este asigurata prin depunerea anuala in avans a unei garantii financiare, al carei scop este acela de a acoperi cheltuielile de reabilitare a zonei in cazul in care compania nu isi indeplineste angajamentele luate"

--------------------

+Quote Post

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th December 2019 - 01:11 AM