IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Closed TopicStart new topic
> Ce inseamna o masina buna
maneacatalin
mesaj Dec 29 2010, 01:13 AM
Mesaj #31

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 6
Inscris: 31-October 10
Utilizatorul numarul: 24 351

Citeaza (Joja de ulei @ Dec 4 2010, 09:10 PM) *
Ar trebui tradus cuvintu Subaru, sa nu creada bendecii aia laugh.gif ca zici ceva de mamele lor. laugh.gif
Mishto post. smile.gif

o masina buna nu trebuie neaparat sa fi una noua si ultima fitza de la mercedes sau alte marci....o masina buna e prima masina care a fabricato mercedesul sau orica alta..(GEN, FORD, BMW,AUDI,VW,VOLVO,GAMA ROVER)si cateva legende americane . exceptand marci gen rolls royce , ferrari pentr'u un singur motiv...nici una din aceste marci nu'si permiteau sa scoata prima masina chici...dintr'un singur motiv la inceput era o coptetitie intre tari in dezvoltarea uzinei industriale.acum marcile care scot pe piata anual modele o fac pentru bani.cele care scot un model o data la 5 ani sunt cele care au tinut la numele marcii si au facut o pasiune din asta...cele gen mercedes,bmw,audi,scot modele anual la preturi exagerate la care orice pers ar visa.dar nu pun in calcul ca masina facuta in 2010 de mercedes nu se poate coompara cu primele masini scoase pe piata (dupa epoca de aur )in anii 60-70 . fiind fabricate cu gust si materiale de f buna calitatea.
usor, usor de'a lungul timpul se vede cine a putut sa'si pastreze aceasi reputatie. Nu multe sad.gif , e adevarat ?
In concluzie tu ce masina ai alege din cele doua categorii : masini facute sa fie sanatoase si ecologice, pentu binele mediului incojurator sau cele facute special pentru confort ,lux si ingredientul magic: TIMPUL ( pentu cine intellege termenul in contex) ca dovada timpul a trecut, testul s'a dat, apa trece pietrele raman, sau cum m'ai spune un proverb popular:DACA NU AI UN BATRANIL SA TI'L CUMPERI ADICA GAINA BATRANA FACE CIORBA BUNA , ( DAR SI CE LEMNE TRE SA PUI) !!!! smile.gif))
Fisiere atasate
Fisier atasat  mai__.jpg ( 328.74K ) De cate ori a fost descarcat fisierul: 5

Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Gigi Maybachistu' de Pipera.
mesaj Jan 9 2011, 10:00 PM
Mesaj #32

Guests

http://catavencu.ro/politia-presei-mondene...r-go-back-37790

După ce Toyota FT-86 va da cerculeţe şi opturi în jurul lor, toţi bendecii de pe lume se vor lăsa de şofat şi de scuterism şi vor merge întreaga şi detestabila lor existenţă cu autobuzul. Amin! laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_miky de la Bamboo.
mesaj Jan 10 2011, 02:08 PM
Mesaj #33

Guests

Fratilor, am si io o prob. Batranu m-a cadorisit azi vara cu un Ferrari California, ca Astonu sa invechit. Acu papa este retinut 29 de zile de fo trei luni pe motiv de DNA si nu mai am bani de benzina, ca sa scumpitara al dreaqu. Vreau sa-l trec pe gpl, stiti vreun profi care face dastea si cam cat ar trebui sa decartez? Merci man!

+Quote Post
Vizitator_shefu.
mesaj Jan 10 2011, 03:16 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (miky de la Bamboo @ Jan 10 2011, 02:08 PM) *
Fratilor, am si io o prob. Batranu m-a cadorisit azi vara cu un Ferrari California, ca Astonu sa invechit. Acu papa este retinut 29 de zile de fo trei luni pe motiv de DNA si nu mai am bani de benzina, ca sa scumpitara al dreaqu. Vreau sa-l trec pe gpl, stiti vreun profi care face dastea si cam cat ar trebui sa decartez? Merci man!

Bro, am pătit la fel. Am un Viper si tot din zece in zece km trebuia sa caut o benzinarie. Iam pus un motor de Matiz si îs tare mulţumit. O misca din loc ca in Matrix, da nam nevoie de viteza ca io mă duc cu ea doar la pescuit pe Dorobanti... Sa vezi cum se uita cautatoarele de sponsor după mine când trec agale cu 30 la ora cool.gif Iar motoru original lam vândut la un cioban de la tara ce vrea sal pună pe un Aro 10. Mil plăteşte după ce vinde 500 de behaitoare de pasti la neste macaronari seriosi. Dami un pm si discutam. Sau mai bine hai cu scula diseara in centru istoric si ne vedem. Da punei in geam un numele tau ca sa nu te cofund cu alt ferarist smile.gif

+Quote Post
Vizitator_berbanku.
mesaj Mar 19 2011, 06:53 PM
Mesaj #35

Guests

Salut,

Masina buna e aia cu care iti faci treaba, cu bani cat mai putini . Dar pentru multi romani masina e ceea ce ii reprezinta, au BMW dar ei stau i casa de chirpici cu WC in fundu' curtii. Nu tati, eu am un ASTRA G Caravan 1,6 L 85 CP din 2003 luat SH in 2007. Are 136000 km ( cand l-am luat eu avea 55000 la bord) , si e o masina excelenta. Piese care se gasesc usor si costa putin mai ales noi, robust , simplu , fiabil. Asta e masina perfecta pentru mine. Consuma putin, ma costa intretinerea cat maruntisul din buzunar. E bine echipat , are ESP, ABS, Servo. Il tin pana ii cad rotile , desi nu da semne ca se va prabusi curand laugh.gif biggrin.gif smile.gif . Recunosc inainte am avut o dacie 1310 si un TICO, de altfel au fost bune si alea la vremea lor, insa nu mai corespundeau nevoilor mele. Nu ai bani si esti lipit pamantului, nu iti iei masina ! Mergi pe jos ca e mai sanatos.

+Quote Post
Vizitator_GolfPatru.
mesaj Mar 22 2011, 04:18 PM
Mesaj #36

Guests

Pentru mine o masina buna e golf4. Am un 1.4, 16v cu 75 cai, mai multi caluti nu iti trebuie pe drumurile din Romania. Are consum de 7% intretinere costa extrem de putin, piesele sunt foarte ieftine si nu trebuie sa faci un efort financiar deosebit cand mergi cu ea in service. Asta inseamna o masina buna! Reuseste sa ma transporte din punctu A in punctu B la un grad bun de comfort cu minim de costuri.

+Quote Post
Vizitator_lory.
mesaj Mar 26 2011, 08:48 PM
Mesaj #37

Guests

Eu am un Golf 7 sau asa ceva si sunt tare multumita. In primul rand ca-i rosu. Asa de bine se asorteaza cu alcantara aia din interior! Apoi am oglinda luminata la parasolar! Si nu are asa multe butonase greu de memorat. Plus ca am si o cutie minune, ii spune dsg. Intotdeauna confundam vitezele intre ele. Si parking assist, ca aia de la asigurari nu mai vroiau sa-mi faca nicicum casco. Si mi-au dat covorase de cauciuc!
Si vroiam sa mai zic despre faptul ca sunt total de acord cu modificarea codului rutier. De ce sa mai semnalizezi? Pai nimeni nu mai are intuitie pe lumea asta? Si dupa aia se mira ca i-ai parasit! Plus ca se consuma curent si se uzeaza becurile. Si de ce sa nu vorbim la volan daca avem minute multe? Bine ca nu ne amendeaza daca ne rujam sau ne ajutam prietenul sa schimbe vitezele smile.gif Sa vedeti ce i se dilata ochii si cum se concentreaza la trafic cand preiau controlul. Ca daca pune o frana brusca zboara si dulcea pasare a tineretii rolleyes.gif

+Quote Post
Mihai001
mesaj Mar 27 2011, 10:28 AM
Mesaj #38

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 27-March 11
Utilizatorul numarul: 26 704

Citeaza (lory @ Mar 26 2011, 08:48 PM) *
Eu am un Golf 7 sau asa ceva si sunt tare multumita. In primul rand ca-i rosu. Asa de bine se asorteaza cu alcantara aia din interior! Apoi am oglinda luminata la parasolar! Si nu are asa multe butonase greu de memorat. Plus ca am si o cutie minune, ii spune dsg. Intotdeauna confundam vitezele intre ele. Si parking assist, ca aia de la asigurari nu mai vroiau sa-mi faca nicicum casco. Si mi-au dat covorase de cauciuc!
Si vroiam sa mai zic despre faptul ca sunt total de acord cu modificarea codului rutier. De ce sa mai semnalizezi? Pai nimeni nu mai are intuitie pe lumea asta? Si dupa aia se mira ca i-ai parasit! Plus ca se consuma curent si se uzeaza becurile. Si de ce sa nu vorbim la volan daca avem minute multe? Bine ca nu ne amendeaza daca ne rujam sau ne ajutam prietenul sa schimbe vitezele smile.gif Sa vedeti ce i se dilata ochii si cum se concentreaza la trafic cand preiau controlul. Ca daca pune o frana brusca zboara si dulcea pasare a tineretii rolleyes.gif

Se observa ca esti lula la masini. Si postezi la misto.

+Quote Post
Vizitator_mishu de Romania.
mesaj Mar 27 2011, 11:00 AM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (Mihai001 @ Mar 27 2011, 10:28 AM) *

Eu am un jeep Willys inca din 47 si sunt tare multumit de el. Tu ce caleashca ai tizule? dry.gif

+Quote Post
Vizitator_colonel in rezerva Ionescu Apolo.
mesaj Mar 27 2011, 11:38 AM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (Mihai001 @ Mar 27 2011, 10:28 AM) *

Felicitari pentru primul dvs. post! Asta spun eu ca inseamna valoare adaugata. Scurt si la obiect, cazon as putea sustine. Pentru ca este evident ca va pricepeti, indraznesc in continuare sa ne uimiti cu vastele dvs. cunostinte in domeniu. Tineti-o tot asa! Cu stima, col. rez. Apolodor Ionescu

+Quote Post
rammstein
mesaj Mar 27 2011, 04:50 PM
Mesaj #41

Membru veteran

Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

Citeaza (colonel in rezerva Ionescu Apolo @ Mar 27 2011, 11:38 AM) *
Felicitari pentru primul dvs. post! Asta spun eu ca inseamna valoare adaugata. Scurt si la obiect, cazon as putea sustine. Pentru ca este evident ca va pricepeti, indraznesc in continuare sa ne uimiti cu vastele dvs. cunostinte in domeniu. Tineti-o tot asa! Cu stima, col. rez. Apolodor Ionescu

Dle. colonel, bun venit si dumneavoastra. Va rog sa va faceti un cont si sa postati in continuare. Presupun ca dispuneti de putin timp liber, doar sunteti in retragere. Aveti mare dreptate, in ziua de astazi rigoarea si simtul onoarei au cam disparut. Numai mistocareala ieftina si vorbarie inutila! Avem nevoie de putina instructie, mai mult la figurat, dar in unele cazuri nu ne-ar strica niste drepti-culcat cu masca pe figura. Ca prea sunt unii sedentari si produc bani fara sa are ogorul sau sa traga la saiba intr-o uzina inexistenta. Ce sa mai zicem de un eventual razboi? Pe langa faptul ca majoritatea nu ar incapea in uniforme, pana sa traga un glont in racheta inteligenta ar gugali sa vada cum se face si dupa aia ar dezbate aprins pe forumuri daca-i etic sa intreprinda un astfel de demers sau nu, daca replica nu-i disproportionata... Norocul este ca nu vrea sa ne cucereasca nimeni. Cu deosebit respect, un racan leat 88!

+Quote Post
Vizitator_G-ral (R) Temistocle Sandokan.
mesaj Mar 27 2011, 08:21 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (colonel in rezerva Ionescu Apolo @ Mar 27 2011, 11:38 AM) *
Felicitari pentru primul dvs. post! Asta spun eu ca inseamna valoare adaugata. Scurt si la obiect, cazon as putea sustine. Pentru ca este evident ca va pricepeti, indraznesc in continuare sa ne uimiti cu vastele dvs. cunostinte in domeniu. Tineti-o tot sa! Cu stima, col. rez. Apolodor Ionescu

Colonele, îţi ordon:
Şarap!

+Quote Post
Mihai001
mesaj Mar 27 2011, 09:30 PM
Mesaj #43

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 27-March 11
Utilizatorul numarul: 26 704

Citeaza (lory @ Mar 26 2011, 08:48 PM) *

I-am raspuns aici lui lory:
Nu avea cum sa aiba un Golf 7 ca asta va apare in 2012. Suna a reclama, apoi sa incurci vitezele denota ca stii sa conduci,nu? Dar na, femeile, nu stiu sa conduca dar stiu sa comenteze. Aia de la asigurari fac Casco numai la masinile care au posibilitatea sa fie busite, altfel au prea mare profit si se supara actionarii. Si alte cele legate de preluarea controlului la bord de catre ea in dauna prietenului ei care nu mai are vitezele si e in pericol sa si-o piarda daca pune frana. E o imbinare dintre reclama si fantezie erotica. Nu spun ca nu are imaginatie, dar parca suntem la discutii despre masini si nu de fantezii.

+Quote Post
Vizitator_deontolog auto.
mesaj Mar 29 2011, 09:44 AM
Mesaj #44

Guests

Am citit recent un sondaj care a constatat ca in cazul romanilor, principalele criterii de care tin cont cand isi cumpara o masina, sunt in ordinea importantei, urmatoarele: consumul de combustibil, pret, marca, confort si siguranta. Presupunand ca nimeni nu doreste sa-si achizitioneze din start o masina proasta, am incercat sa identific o marca si/sau un model care sa corespunda acestui portret robot. Am vizitat toate siteurile de profil autohtone si nu am gasit nimic satisfacator. Apoi m-am uitat in jur si am vazut pe strada o multime de automobile diesel second hand de marca preferabil teutona, cu tapiterie din piele si airbagurile sarite, aduse cu cel mult 140 de mii de km la bord si cu un singur proprietar inainte, de regula o frau de 70 de ani care l-a ingrijit pe puiut ca si pe raposatul sot. Dovada: cartea service la zi.
P.S: piei ghiavole, care ma ajuti sa redactez gresit din mers tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_afon auto.
mesaj Sep 1 2011, 09:27 AM
Mesaj #45

Guests

o masina buna e aia pe care dupa ce ai cumparat-o iti permiti intretinerea ei asa cum trebuie.multi romani isi cumpara masini scumpe si dupa aia le repara pe unde apuca

+Quote Post
VoxStudio
mesaj Sep 5 2011, 10:45 AM
Mesaj #46

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 23-August 11
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 29 253

Citeaza (afon auto @ Sep 1 2011, 09:27 AM) *
o masina buna e aia pe care dupa ce ai cumparat-o iti permiti intretinerea ei asa cum trebuie.multi romani isi cumpara masini scumpe si dupa aia le repara pe unde apuca

Pentru fiecare o masina buna inseamna cu totul altceva decat pentru ceilalti. Incepand cu pilotii de formula 1 carora doar un bolid le poate parea o masina buna, si terminand cu mosii care stau toata ziua sub dacie s-o repare ca sa aiba cu ce pleca in weekend pe la neamuri la tara. Pentru un pitiponc de cluburi de fite cea mai buna masina e neaparat cabrio, spalata, lucioasa si cu muzica tare. Pentru un tip caruia ii place muntele e ideal un jeep un 4x4, un familist cu copil mic sigur isi doreste un break in care sa-i incapa carutul copilului. Fiecare are perceptii si valori diferite, ideea e ca masina sa-ti usureze viata.
Nu are sens sa ne luam o masina inutila pentru ceea ce suntem fiecare, si nici una care sa ne manance toti banii sau nervii, romanu se crede priceput la orice, de aia incearca el mereu sa-si repare singur masina sau la vreun nea ion de la colt, cotat in cartier ca fiind foarte priceput. Am la coltul blocului un service care de cativa ani repara aceleasi masini, nu vad sa aiba vreodata clienti noi.

Aceasta postare a fost editata de hotnewsadmin: Oct 8 2011, 12:12 PM

+Quote Post
Vizitator_Sebastiano.
mesaj Oct 7 2011, 10:07 PM
Mesaj #47

Guests

O masina buna in Romania e aia pe care ti-o permiti.
Am de exemplu un prieten care si-a cumparat un PT Cruiser si uitand cheile in masina a trebuit sa sparga un geam. Surprizaaa, geamul pe care il sparsese in romania nu se gasea la nici un magazin de profil. Dupa indelungi cautari si dupa ce a mers o luna cu folie de plastic in loc de geam a gasit la un importator la aproape 800 RON (un geam lateral) in conditiile in care eu la logan am platit 240 ron cu montaj cu tot la o firma de parbrize . Inainte sa va cumparati masina in romania e bine sa stiti ca macar se gasesc piese pentru ea.

+Quote Post
Vizitator_dezimobilizator auto.
mesaj Oct 8 2011, 08:59 AM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (Sebastiano @ Oct 7 2011, 10:07 PM) *
O masina buna in Romania e aia pe care ti-o permiti.
Am de exemplu un prieten care si-a cumparat un PT Cruiser si uitand cheile in masina a trebuit sa sparga un geam. Surprizaaa, geamul pe care il sparsese in romania nu se gasea la nici un magazin de profil. Dupa indelungi cautari si dupa ce a mers o luna cu folie de plastic in loc de geam a gasit la un importator la aproape 800 RON (un geam lateral) in conditiile in care eu la logan am platit 240 ron cu montaj cu tot la o firma de parbrize . Inainte sa va cumparati masina in romania e bine sa stiti ca macar se gasesc piese pentru ea.

bine mah, numai la tine o sa vin sa-mi schimb fereastra la caleashca tongue.gif
amicul tau, putea sa foloseasca perechea de chei de rezerva, inaintea sa faca pe spargatorul...
si apropo, o lama de bomfaier strecurata intre geam si cheder, poate face minuni, cel putin la un PT Cruiser.
daca faptul este consumat, nu trebuia sa stea cu celofanul o luna, cu 50 de lei taia un geam din plexiglas tare frumos cool.gif

+Quote Post
Vizitator_mircea.
mesaj Oct 28 2011, 09:39 AM
Mesaj #49

Guests

O masina buna e cea care iti ofera confort pe masua bugetului tau. Adica e buna cea pe care ti-o permiti, clar...si ami exista si cele la care visezi, evident smile.gif) il mai stiti pe Bundy cu masina lui din anii '70? smile.gif) Ah, si mai ramane si varianta in care ai bafta sa castigi la un concurs, cred ca o sa incep sa joc si eu...stie careva vreunul misto ?smile.gif))

+Quote Post
sorin_zdr
mesaj Apr 17 2012, 11:23 AM
Mesaj #50

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 6-October 11
Utilizatorul numarul: 29 654

Pentru domnul cu Pt Cruiser,s-ar putea sa gasesca tot ce ii trebuie pe acest site...am vazut ca au piese de Chrisler Pt Cruiser

uite aici url : Piese auto online

--------------------
Dusmanii "e" multi si 'are' arme!

+Quote Post
Vizitator_golf 4.
mesaj Apr 19 2012, 09:47 AM
Mesaj #51

Guests

cine din voi stie un tapiter auto serios?

+Quote Post
Vizitator_Masini de Vanzare.
mesaj Dec 6 2012, 08:08 PM
Mesaj #52

Guests

O solutie buna pentru acest topic si pentru masini de vanzare este http://www.rable.net mai ales ca l-am creat in speranta ca vor fi numai masini de calitate.

Cu stima.

Citeaza (Joja de ulei @ Dec 4 2010, 09:10 PM) *
Ar trebui tradus cuvintu Subaru, sa nu creada bendecii aia laugh.gif ca zici ceva de mamele lor. laugh.gif
Mishto post. smile.gif

+Quote Post
paraschivrazvan2...
mesaj Jun 26 2016, 12:06 PM
Mesaj #53

Membru
**

Postari: 15
Inscris: 15-November 15
Utilizatorul numarul: 34 186

Mazda este o marca de masina extraordinara! Am condus un astfel de model cand am inchiriat de la o companie de rent a car Bucuresti. O masina excelenta.

+Quote Post
paraschivrazvan2...
mesaj Jun 29 2016, 08:54 AM
Mesaj #54

Membru
**

Postari: 15
Inscris: 15-November 15
Utilizatorul numarul: 34 186

In general masinile japoneze sunt foarte calitative, concureaza cu succes cu cele nemtesti si de multe ori le depasesc.

+Quote Post
Vizitator_Fahrer.
mesaj Jan 12 2017, 06:05 PM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (gigi.marga @ Nov 4 2010, 06:25 PM) *
Uite un exemplu de "masina buna" dupa parerea mea:

2011 Hyundai Sonata SE 2.0T (2 ltr. 4 cyl. Turbo, 274HP) consum 10.7L/% oras; 7.1/% autostrada; foloseste benzina regular unleaded (nu premium!) si modelul de baza pleaca de la 24,145 iar model Limited (great audio system, dual exhaust, with leather trim, gps navigation, high-end audio, and a panoramic sunroof) ajunge la 27,050. Masina este construita in Alabama (US). Garantia este de 5-yr/60,000-mi bumper to bumper, 10-yr/100,000-mi powertrain, and 5-yr/unlimited roadside assistance! in aceiasi bani.

bate la fund masina germana VW de 2.0 Ltr Turbo si ca pret, si ca performanta si ca garantie si la consum si la tot ce vrei tu... ahh, da, nu e americana e koreeana smile.gif tongue.gif dar numai in America o cumperi la banii astia...

Moooaama ce Mashina!!!! Io am avut in Golf 1.6 pe benzina de 102 CP si consum 14 in Bucuresti! Astia de la Hyundai are tehnologie, nu asa! Auzi, da' hyundaiu' asta nu face si televizoare? Poate ie doar televizor...
PS. 2.0 Turbo consuma 21-22l/100 km da' nu mai spune la nimeni. Si sa nu uit: 10.7/100 in oras consuma cand opresti motoru' si cobori cu ia in panta!!! Esti sigur ca nu este de carton preset daCA COsta doar 24,14???

+Quote Post
Vizitator_Fahrer.
mesaj Jan 12 2017, 06:11 PM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (paraschivrazvan25 @ Jun 29 2016, 08:54 AM) *
In general masinile japoneze sunt foarte calitative, concureaza cu succes cu cele nemtesti si de multe ori le depasesc.

Asa ie! Ie cele mai calitative masini dintre calitative! Tu ai cumpara o mazada secondhand veche de 7 ani? Dar un bemve/Mercedes/Audi? Vezi, ASTA INSEAMNA CALITATE. Da ne place sa ne trezim vorbind...

+Quote Post
Vizitator_EmilT.
mesaj Feb 12 2019, 03:10 PM
Mesaj #57

Guests

Eu am inchiriat o masina , un Opel Insignia, de la AlanaRent.
Am fost super multumit!

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Closed TopicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th November 2019 - 09:46 AM