IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> satanism spiritual
lerakje
mesaj May 14 2010, 12:46 PM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 3
Inscris: 14-May 10
Utilizatorul numarul: 20 450

Aud peste tot o grămadă de replici răutăcioase la adresa sataniştilor. Eu personal sunt curios dacă se ştie cu adevărat ce se întâmplă defapt în această comunitate a lor. Sunt curios dacă știe cineva ceva despre ceea ce cred ei sau despre adevăratele dogme pe care le au.

Eu personal am studiat aceasta religie îndeajuns de mult pentru a putea afirma că îi știu adevărata față.
Vă veți întreba poate "atunci de ce mai deschide acest topic" -

- îl deschid pentru că sunt curios dacă:
1) toți de aici cred că ei (sataniștii spirituali sau tradiționali)* fac acele ritualuri sângeroase despre care auzim prin mass-media,
2) dacă s-a interesat cineva despre ei, după ce a auzit diverse știri, sau le-a fost destulă știrea pentru ași face o "părere" despre aceștia,
3) ce credeți/știți despre ei,
4) cum ați reacționa dacă unul din membrii familiei v-ar mărturisi că este ... satanist spiritual,
5) v-ar plăcea sau v-ar fi indiferent [sau din potriva, ați rupe orice legătură cu un amic] dacă aţi afla că este satanist spiritual,
6) a-ţi fi interesat sa cunoști mai multe despre satanismul spiritual,
7) este România pregătita pentru această religie, ETC.

Vă aştept cu comentarii
Aș aprecia dacă va-ți spune părerea fiecare care trece prin acest topic, dar mai mult apreciez dacă se vorbește civilizat.

*sunt mai multe tipuri de satanism, şi anume: Satanism LaVeyan, Satanism Modern, Satanism Rebel şi în fine, Satanism Spiritual sau Tradițional.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj May 16 2010, 09:22 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (lerakje @ May 14 2010, 12:46 PM) *
Aud peste tot o grămadă de replici răutăcioase la adresa sataniştilor. Eu personal sunt curios dacă se ştie cu adevărat ce se întâmplă defapt în această comunitate a lor. Sunt curios dacă știe cineva ceva despre ceea ce cred ei sau despre adevăratele dogme pe care le au.

Eu personal am studiat aceasta religie îndeajuns de mult pentru a putea afirma că îi știu adevărata față.

1) toți de aici cred că ei (sataniștii spirituali sau tradiționali)* fac acele ritualuri sângeroase despre care auzim prin mass-media,
2) dacă s-a interesat cineva despre ei, după ce a auzit diverse știri, sau le-a fost destulă știrea pentru ași face o "părere" despre aceștia,
4) cum ați reacționa dacă unul din membrii familiei v-ar mărturisi că este ... satanist spiritual,
5) v-ar plăcea sau v-ar fi indiferent [sau din potriva, ați rupe orice legătură cu un amic] dacă aţi afla că este satanist spiritual,

Vă aştept cu comentarii
Aș aprecia dacă va-ți spune părerea fiecare care trece prin acest topic, dar mai mult apreciez dacă se vorbește civilizat.

*sunt mai multe tipuri de satanism, şi anume: Satanism LaVeyan, Satanism Modern, Satanism Rebel şi în fine, Satanism Spiritual sau Tradițional.

Atata timp cat satanistii contrazic Biblia si pe Dumnezeu ceea ce cred si fac ei e foarte periculos pentru viata umana.
Stim ca satana e oponentul lui dumnezeu si teologia lui o gasesti in biblie la Geneza capitolul 3.1-4
El sustine nemurirea sufletului, acea gnosa secreta si e maimuta lui dumnezeu, il imita pe dumnezeu dar in sens invers.
Dumnezeu si Satana sunt personaje opuse. La fel si teoriile si practicile lor.
Daca vrei sa fii cu Dumnezeu il respingi pe Satana si filososia lui.

+Quote Post
Vizitator_iosiP.
mesaj May 16 2010, 11:22 AM
Mesaj #3

Guests

Draga messer, nu am o opinie despre satanisti (nu i-am cunoscut, nu le cunosc conceptiile, etc.)
In schimb tin sa te anunt ca si eu am opinii care contrazic Biblia, in multe privinte. Despre contrazicerea lui Dumnezeu nu ma pot pronunta: a facut Dumnezeu afirmatii (in afara Bibliei) care s-ar preta la contrazicere? Din cite mi-a spus un forumist (pe topicul dedicat introducerii religiei in scoli) Dumnezeu il mai lasa pe Satana sa-si faca de cap "ocazional". Pai stai putin, nu este Dumnezeu atotputernic? Si atunci de ce nu intervine in toate ocaziile? Pai bine, dom'le, adica faci Universul in sase zile dar nu poti disciplina un inger "cazut"? Tre' sa te lupti cu el, ca la Marasesti?
Stii ce, ia-ti Biblia, elimina din ea toate contradictiile si aberatiile si apoi mai stam de vorba...

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj May 17 2010, 03:53 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (iosiP @ May 16 2010, 11:22 AM) *
Draga messer, nu am o opinie despre satanisti (nu i-am cunoscut, nu le cunosc conceptiile, etc.)
In schimb tin sa te anunt ca si eu am opinii care contrazic Biblia, in multe privinte. Despre contrazicerea lui Dumnezeu nu ma pot pronunta: a facut Dumnezeu afirmatii (in afara Bibliei) care s-ar preta la contrazicere? Din cite mi-a spus un forumist (pe topicul dedicat introducerii religiei in scoli) Dumnezeu il mai lasa pe Satana sa-si faca de cap "ocazional". Pai stai putin, nu este Dumnezeu atotputernic? Si atunci de ce nu intervine in toate ocaziile? Pai bine, dom'le, adica faci Universul in sase zile dar nu poti disciplina un inger "cazut"? Tre' sa te lupti cu el, ca la Marasesti?
Stii ce, ia-ti Biblia, elimina din ea toate contradictiile si aberatiile si apoi mai stam de vorba...

Dumnezeu vrea ca toate lucrurile sa fie clare pentru noi ca sa putem alege binele sau raul in cunostinta de cauza de aceea a lasat pe Satana sa-si faca de cap. Daca ar fi intervenit de la inceput fiintele create ar fi fost nedumerite cu privire la caracterul lui Dumnezeu, riscand sa accepte pozitia lui Satana.
Cum citesti mata Biblia, ca pe o carte de povesti ,ca pe un roman sau ca pe o carte sfanta?
O gandesti cu mintea mata sau cu ajutorul Celui care i-a inspirat pe scriitorii ei?
De aceea sunt multe contradictii in mintea cititorilor Bibliei pentru ca vor s-o inteleaga cu mintea lor marginita si nu-l lasa pe Dumnezeu sa le dea intelepciune.
Mai reflecteaza.

+Quote Post
Vizitator_iosiP.
mesaj May 17 2010, 04:28 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Messer @ May 17 2010, 03:53 AM) *
Cum citesti mata Biblia, ca pe o carte de povesti ,ca pe un roman sau ca pe o carte sfanta?
O gandesti cu mintea mata sau cu ajutorul Celui care i-a inspirat pe scriitorii ei?
De aceea sunt multe contradictii in mintea cititorilor Bibliei pentru ca vor s-o inteleaga cu mintea lor marginita si nu-l lasa pe Dumnezeu sa le dea intelepciune.
Mai reflecteaza.
Citesc Biblia ca o carte (deformata) de istorie. Sa inteleg ca "cel care i-a inspirat pe scriitorii ei" imi va explica aberatiile sociale/geografice/cosmologice din text? De cele sociale - multe la numar - mu mai discut.
Sau sa astept sa-mi dea Dumnezeu intelepciunea sa inteleg ca Universul a fost "facut" in sase zile, cu contrazicerea tuturor teoriilor cosmogonice actuale?
Am reflectat!

+Quote Post
rakkone
mesaj May 17 2010, 05:59 AM
Mesaj #6

Membru veteran

Postari: 152
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 210

[...]
*sunt mai multe tipuri de satanism, şi anume: Satanism LaVeyan, Satanism Modern, Satanism Rebel şi în fine, Satanism Spiritual sau Tradițional.[/size]

Sa nu uitam de asemenea satanismul (satanistul) tembel, cel care e un fel de gica contra pentru ca crede el ca asa pare mai destept. Nu stie exact ce e crestinismul, are cel mult niste opinii formate din auzite la mana a 7a dar stie el ca Dumnezeu nu poate, e rau, a murit, e crud si sangeros etc. Asa ca mai bine cu satana, ala sigur ii vrea binele.

+Quote Post
Vizitator_unu.
mesaj May 17 2010, 03:38 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (iosiP @ May 17 2010, 04:28 AM) *
Citesc Biblia ca o carte (deformata) de istorie. Sa inteleg ca "cel care i-a inspirat pe scriitorii ei" imi va explica aberatiile sociale/geografice/cosmologice din text? De cele sociale - multe la numar - mu mai discut.
Sau sa astept sa-mi dea Dumnezeu intelepciunea sa inteleg ca Universul a fost "facut" in sase zile, cu contrazicerea tuturor teoriilor cosmogonice actuale?
Am reflectat!

''teorii cosmogonice''?
wow ce tare esti .
'' ...un abur care se arata apoi piere ...'' asta esti si totusi ai pretentia ca stii tu mai bine dacat dumnezeu .
si cum ai spus , teoriile raman teorii .

+Quote Post
Vizitator_iosiP.
mesaj May 18 2010, 02:44 AM
Mesaj #8

Guests

@unu: tu chiar crezi ca Dumnezeu a facut universul in 6 zile? Si mai ales in ordinea redata de catre Biblie?
Sincer, ma ingrozesc la gindul ca sunt contemporan cu tine...

+Quote Post
Vizitator_unu.
mesaj May 18 2010, 06:37 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (iosiP @ May 18 2010, 02:44 AM) *
@unu: tu chiar crezi ca Dumnezeu a facut universul in 6 zile? Si mai ales in ordinea redata de catre Biblie?
Sincer, ma ingrozesc la gindul ca sunt contemporan cu tine...

si daca eu cred sau nu ce scrie in biblie , daca universul a fost facut in 6 zile sau in 2000000 de zile ,are vreo importanta? cu ce ma ajuta sau ma incurca asta ? cu nimic . fas! asta este viata mea de 80 sau 100 de ani , fata de eternitate sau fata de 2000000 de zile cat a durat 'facerea' universului .
cine il are pe dumnezeu ca tata ,traieste dupa principii pe care ceilalti nu le pot intelege desi nu este nimic secret . si acest ''fas'' care este viata unui om ,merita traita intr-un mod cat mai frumos cu putinta . fiecare dupa cum il duce capul . pentru unii e cool sa injuri, sa bei ,sa faci tot ce e se poate mai rau tie si altora . pentru mine si pentru altii de 'teapa 'mea , e cool sa fiu corect ,cinstit ,sa-mi iubesc familia si sa cred ca dumnezeu ma iubeste si sa nu ma limitez doar la acest 'fas' ci la o viata care nu se va sfarsi . ingrozeste-te cat vrei ,cu ce ma ajuta sau ma incurca asta?

+Quote Post
Vizitator_iosiP.
mesaj May 19 2010, 10:24 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (unu @ May 18 2010, 06:37 PM) *
pentru mine si pentru altii de 'teapa 'mea , e cool sa fiu corect ,cinstit ,sa-mi iubesc familia si sa cred ca dumnezeu ma iubeste si sa nu ma limitez doar la acest 'fas' ci la o viata care nu se va sfarsi .
Crede-ma ca si eu sunt corect, cinstit si-mi iubesc familia! La fel sunt si multi musulmani, evrei, budisti, shintoisti sau char... atei (mai putin credinta ca Dumnezeu ii iubeste, desigur). Prin urmare, faptul ca esti crestin ortodox nu te face mai bun decit alti oameni buni care se inchina la alt Dumnezeu (sau la niciunul).
Intrebarea nu era insa daca esti o persoana cu suflet bun si o viata curata. Intrebarea era daca chiar crezi in geneza asa cum este prezentata in Biblie. Din pacate, observ ca in setul de principii adoptat de catre tine nu se numara si raspunsurile la obiect...

+Quote Post
Vizitator_spatiu.
mesaj May 19 2010, 06:08 PM
Mesaj #11

Guests

Vă aştept cu comentarii

Raul,nimicul.pacatul,diavolul,nu sunt subiecte sanatoase de gandire,imbolnavesc mintea prin asociatii de idei.

+Quote Post
Vizitator_unu.
mesaj May 20 2010, 04:02 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (iosiP @ May 19 2010, 10:24 AM) *
Crede-ma ca si eu sunt corect, cinstit si-mi iubesc familia! La fel sunt si multi musulmani, evrei, budisti, shintoisti sau char... atei (mai putin credinta ca Dumnezeu ii iubeste, desigur). Prin urmare, faptul ca esti crestin ortodox nu te face mai bun decit alti oameni buni care se inchina la alt Dumnezeu (sau la niciunul).
Intrebarea nu era insa daca esti o persoana cu suflet bun si o viata curata. Intrebarea era daca chiar crezi in geneza asa cum este prezentata in Biblie. Din pacate, observ ca in setul de principii adoptat de catre tine nu se numara si raspunsurile la obiect...

la obiect : cred ca dumnezeu a facut universul asa cum scrie in geneza . cred tot ce scrie in biblie . si incerc sa traiesc asa cum spune dumnezeu prin aceasta carte . nu faptul ca sunt ortodox sau budist sau musulman ,ma face mai bun (caci nu asta este scopul) sau mai rau . este vorba de o relatie personala cu dumnezeul cel viu si adevarat .

+Quote Post
Vizitator_iosiP.
mesaj May 23 2010, 11:34 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (unu @ May 20 2010, 04:02 PM) *
la obiect : cred ca dumnezeu a facut universul asa cum scrie in geneza . cred tot ce scrie in biblie . si incerc sa traiesc asa cum spune dumnezeu prin aceasta carte .
Astept cu nerabdare momentul in care-ti vei omori copiii cu pietre ca l-au suparat pe invatator (ca sata scrie-n carte)... cit despre geneza, e dreptul tau sa crezi ca crezi ca soarele si luna au fost create inaintea restului universului si ca Pamintul are o vechime de 6000 ani. Nasol cu tectonica placilor, cu fosilele speciilor disparute (stiu, pe alea le-a pus Dumnezeu la oha sa ne fraiareasca pe noi astialalti care nu credem).
Si ca veni vorba, cu e cu textul ala cu (citez din memorie) "si a fost zi si apoi a fost noapte" cind Pamintul nu exista inca... adica de unde venea noaptea respectiva, de la bec? Usor haios sa-ti pierzi vremea 'fo trei zile sa faci un amarit de sistem solar cind ai rezolvat restul universului in juma' de zi (stii tu, faza cu luminatorii mici).
Hai ca n-are rost sa insist... un ultim amanunt: dupa ce face un univers intreg in 6 zile Dumnezeu are probleme cu diavolul, pe care trebuie sa-l infringa intr-o lupta "clasica" intre armate pe amarasteana sta de planeta, intr-un desert de doi lei in care se vor aduna doua sute de milioane de luptatori? Pai unde-i bagi pe aia, pe straturi ca sardinele?
Deci geneza: pauza! Apocalipsa: alta pauza! Iar ce se afla intre e plin de sfaturi despre cum sa vindem sclavii si sa omorim copiii obraznici si nevestele neascultatoare (iti dau si citate daca insisti, sa-mi explici cum te ghidezi dupa ele)...
Vrei si comentarii despre potop si modul in care a adunat Noe toate dobitoacele (cite doua din fiecare, inclusiv din cele care se reproduc asexuat)? Hai ca deja m-am plictisit tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 23 2010, 11:48 AM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (unu @ May 20 2010, 04:02 PM) *
la obiect : cred ca dumnezeu a facut universul asa cum scrie in geneza . cred tot ce scrie in biblie . si incerc sa traiesc asa cum spune dumnezeu prin aceasta carte . nu faptul ca sunt ortodox sau budist sau musulman ,ma face mai bun (caci nu asta este scopul) sau mai rau . este vorba de o relatie personala cu dumnezeul cel viu si adevarat .

Da, si eu cred cakaka te cheama Basescu sau Boc biggrin.gif ...

+Quote Post
Vizitator_unu.
mesaj May 23 2010, 12:39 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (iosiP @ May 23 2010, 11:34 AM) *

mai omule , tu bati campii rau . le amesteci ca pe ghiveci ..
nici un om nu poate pricepe ce , de ce si cum face sau nu dumnezeu ceva . pfui! ce te face sa crezi ca un om poate pricepe toate tainele universului ?.
unii iau din biblie numai ce le convine lor . asa si tu ,tot dai cu crime ,batai si alte bazaconii . ia vezi unde zice isus sa-ti iubesti dusmanii . si vezi unde zice sa nu raspunzi la rau cu rau ci din contra .
ntz.ntz.ce va mai place sa aruncati cu noroi in noi astia care credem in dumnezeu . si ce aveti de castigat ?
mai este un pasaj in biblie care zice ca va veni vremea cand '' orice ochi il va vedea ...'' adica si tu il vei vedea pe isus si vei crede ,dar va fi cam tarziu . pana atunci ,io raman prost si credincios ,iar tu destept si necredincios . ete ca traim amandoi si respiram acelasi aer ,si n-ai ce face .
cat timp mai traiesti ,ai sansa de a-l cunoaste pe dumnezeu . el te iubeste si pe tine ,desi tu il urasti .
a, si inca ceva , eu ma ghidez dupa cum a spus isus ,si nu stiu sa fi spus undeva ceva de ura si omorat copii obraznici sau neveste ...
si vezi ca e mai greu sa fii un om cu principii crestine decat unul lipsit de principii .

+Quote Post
Vizitator_iosiP.
mesaj May 24 2010, 12:33 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (unu @ May 23 2010, 12:39 PM) *
nici un om nu poate pricepe ce , de ce si cum face sau nu dumnezeu ceva .
Dar tu de unde stii ca Dumnezeu a facut sau nu ceva? Ti-dat tie e-mail?
pfui! ce te face sa crezi ca un om poate pricepe toate tainele universului ?.
O chestie marunta numita stiinta. Stiu, nu are inca toate raspunsurile dar progreseaza... spre deosebire de religie!
unii iau din biblie numai ce le convine lor . asa si tu ,tot dai cu crime ,batai si alte bazaconii .
Pai sunt sau nu sunt acestea in biblie? N-ai scris tu ca crezi tot ce scrie acolo si incerci sa traiesti asa cum a spus Dumnezeu prin aceasta carte?
ntz.ntz.ce va mai place sa aruncati cu noroi in noi astia care credem in dumnezeu . si ce aveti de castigat ?
In mod sigur avem mai putin de castigat decat BOR atunci cind vrea s ne indoctrineze copiii...
ete ca traim amandoi si respiram acelasi aer ,si n-ai ce face .
Din fericire (da, am spus din fericire) n-am ce face! Bine ca nu e invers, ca biserica ar fi avut ce face: o ardere pe rug, asa, ca exemplu pentru prostime!
eu ma ghidez dupa cum a spus isus ,si nu stiu sa fi spus undeva ceva de ura si omorat copii obraznici sau neveste ...
Vezi ca biblia mai are si alte capitole (Vechiul Testament, de exemplu)! Sau ala nu e tot de inspiratie divina? Pai ce faci, alegi din biblie doar ce-ti convine?
si vezi ca e mai greu sa fii un om cu principii crestine decat unul lipsit de principii .
Aici chiar mi-ai zis-o! Deci, sau am principii crestine sau n-am deloc. Ti-a trecut vreodata prin cap (intre doua acatiste) ca poti avea principii care includ iubirea de aproape, toleranta si altruismul chiar daca nu sunt inspirate de biblie?
Stii care-i diferenta intre noi? Eu am principii dobindite prin educatie si ratiune, tu le ai doar ca asa scrie doamne-doamne si, nu-i asa, e cam "nashpa" sa-l contrazici pe sefu'!

+Quote Post
Vizitator_unu.
mesaj May 24 2010, 03:15 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (iosiP @ May 24 2010, 12:33 AM) *
Dar tu de unde stii ca Dumnezeu a facut sau nu ceva? Ti-dat tie e-mail?
O chestie marunta numita stiinta. Stiu, nu are inca toate raspunsurile dar progreseaza... spre deosebire de religie!
Pai sunt sau nu sunt acestea in biblie? N-ai scris tu ca crezi tot ce scrie acolo si incerci sa traiesti asa cum a spus Dumnezeu prin aceasta carte?
In mod sigur avem mai putin de castigat decat BOR atunci cind vrea s ne indoctrineze copiii...
Din fericire (da, am spus din fericire) n-am ce face! Bine ca nu e invers, ca biserica ar fi avut ce face: o ardere pe rug, asa, ca exemplu pentru prostime!
Vezi ca biblia mai are si alte capitole (Vechiul Testament, de exemplu)! Sau ala nu e tot de inspiratie divina? Pai ce faci, alegi din biblie doar ce-ti convine?
Aici chiar mi-ai zis-o! Deci, sau am principii crestine sau n-am deloc. Ti-a trecut vreodata prin cap (intre doua acatiste) ca poti avea principii care includ iubirea de aproape, toleranta si altruismul chiar daca nu sunt inspirate de biblie?
Stii care-i diferenta intre noi? Eu am principii dobindite prin educatie si ratiune, tu le ai doar ca asa scrie doamne-doamne si, nu-i asa, e cam "nashpa" sa-l contrazici pe sefu'!

nu mi-a dat mail da' mi-a lasat o scrisoare valabila pana la sfarsitul tuturor lucrurilor .(sa nu zic sfarsitul lumii)
o chestie marunta ,care explica de fapt ceea ce afirma biblia .
ce scrie in vechiul testament trebuie inteles in contextul vremurilor de atunci . unde mai vezi tu azi jertfe pe altare si inchinare la zei ?sau sacrificii umane?
inchizitia ? ,arderea pe rug? cine crezi ca le-au facut ? vreun crestin autentic? vreun urmas al lui hristos? ia uite ce zicea isus : ...''va veni vremea cand ,oricine va va ucide ,sa creada ca aduce o slujba lui dumnezeu .si se vor purta astfel cu voi ,pentru ca n-au cunoscut nici pe tatal ,nici pe mine .''
deci ,se vor purta asa de ce ? pentru ca N-AU CUNOSCUT ,nu pentru ca nu au crezut in dumnezeu sau pentru ca nu s-au dus pe la slujbe sau pentru ca nu au avut principii care includ iubirea de aproape ,toleranta si altruismul .
deci ,a fi crestin implica muuult mai mult decat sa fii membru in vreo biserica sau sa fii bun cu altii sau sa declari ca, crezi in dumnezeu . trebuie sa-l cunosti personal . sigur vei intelege ,este simplu .
principiile tale sunt comune tuturor ,nu? toti ne nasrem intr-o familie si primim o educatie si avem ratiune .
principiile lui dumnezeu sunt cele care transforma un om intr-un copil de dumnezeu . si diferenta se vede cu ochiul liber . trebuie doar sa vrei sa vezi .

+Quote Post
Vizitator_dreapta chibzuinta a lui massaro.
mesaj Jun 1 2010, 09:26 AM
Mesaj #18

Guests

Vă aştept cu comentarii

Inteleg, tu vrei sa intrebi civilizat, cum te violeaza dracu?

Pai simplu, cu falusul popii!

+Quote Post
Vizitator_Tata crud, unde ni-i mama?.
mesaj Jun 1 2010, 11:43 AM
Mesaj #19

Guests

Dumnezeu vrea ca toate lucrurile sa fie clare pentru noi ca sa putem alege binele sau raul in cunostinta de cauza de aceea a lasat pe Satana sa-si faca de cap. Daca ar fi intervenit de la inceput fiintele create ar fi fost nedumerite cu privire la caracterul lui Dumnezeu, riscand sa accepte pozitia lui Satana.

Mai reflecteaza.

Pai mai copilul lui Dumnezeu, daca Dumnezeu poate fi numai bun si face numai bine (in afara de facerea lui Satana si a ajutoarelor lui, care sa zicem ca ne-au fost date ca exemplu negativ) si daca l-a creat pe om dupa asemnarea lui, atunci de ce mama lu naiba a mai trebuit sa-i dea exemplu negativ, din moment ce omul, creat dupa chipul si asemanarea binelui absolul trebuia sa fie numai bun si sa nu cunoasca absolut nici un rau.
Inseamna ca Dumnezeu nu e chiar asa atotputernic si nici atoatefacator.. ca cica a pus un pom al cunoasterii binelui si raului, rau care ori exista concomitent cu binele (=Dumnezeu), ori a fost creat (inventat) de Dumnezeu candva, spre dovada ca si Mnealui e un pacatos.
Daca eu fac un lucru rau sunt pacatos! Daca el face un lucru si mai rau, creand Raul primordial in Univers, cum se cheama, dupa parerea ta de fiinta imperfecta creata de o fiinta care chipurile nu face greseli.
Pai daca a facut o gramada de chestii care mai de care mai imperfecte si chiar rele, atunci cum de le mai stie pe toate si cum de a creat si ne-a dat posibilitatea sa cream si noi, la randul nostru, atatea rele?
Asta se mai numeste bunatate? sau e cumva un joc de-a soarecele cu pisica? isi bate cumva joc de noi? ne supune la chinuri si ne condamna la desertaciune? ca sa ce? ca sa se bucure de niste suflete amarate dupa ce murim?
si cum ramane cu creatia pe care si-o arunca la fier vechi si la (re)topit in iad, neacordandu-i nici o mana de ajutor, nereparand-o, nereabilitand-o.
Ne-a facut prosti si ne-a abandonat aici, dandu-ne niste lectura din care zici ca numai unii inteleg ceva, iar restul sunt prea prosti sa-l cunoasca si intalneasca pe Dumnezeu!
Halal creator.. s-am pardon!

+Quote Post
Bioshock
mesaj Jun 2 2010, 04:28 PM
Mesaj #20

Membru
**

Postari: 71
Inscris: 8-March 10
Utilizatorul numarul: 18 991

Eu stiu ca D-zeu a lasat liberul albitru,ca oamenii sa inteleaga si sa distinga binele de rau si sa aleaga de partea cui sunt,nu te obliga nimeni sa fii preot sau fanatic religios asa cum m-a facut pe mine cineva de aici sau sa fii criminal,asta a lasat D-zeu,ratiunea de a alege.Nu l-a creat pe Satana,e total gresit,Lucifer este unul dintre ingerii alungati din Eden desi putea sa il ucida ,dar si-ar fi incalcat cea mai importanta porunca "Sa nu ucizi",de aici rezulta ca D-zeu este cel mai corect de pe intrg universul , sunt parinti care le spun copiilor "ma nu fuma" si ei fumeaza,de ce ai cere unei persoane sa faca ceva atata timp cat tu nu reprezinti un exemplu?!Asta este Dumnezeu,un exemplu ,voi satanistii nu o sa intelegeti asa ceva,pentru ca meritati spanzurati nu alta!Biblia nu te poate invata gresit,am inteles ca satanistii au o carte cu totul opusa bibliei,inseamna ca tot ce e in biblie deci tot ce e moral pentru voi trebuie gandit opus,deci inseamna ca aveti voie sa faceti incest,sa violati,sa omorati,sa faceti rau celor neajutorati etc ,deci puteti fi numiti oameni voi satanistii? NU

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 2 2010, 08:07 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Tata crud, unde ni-i mama? @ Jun 1 2010, 11:43 AM) *
P
Ne-a facut prosti si ne-a abandonat aici, dandu-ne niste lectura din care zici ca numai unii inteleg ceva, iar restul sunt prea prosti sa-l cunoasca si intalneasca pe Dumnezeu!
Halal creator.. s-am pardon!

ori ne-a facut pe toti prosti ori nu .
asa cum te-a facut asa esti si ca vrei sau nu el tot exista . ce crezi ca dac-l denigrezi esti mai destept ?

+Quote Post
Vizitator____-____.
mesaj Nov 19 2011, 07:54 PM
Mesaj #22

Guests

Salut.Cateva idei am sa spun si eu si de ce consider ca satanismul este cea mai normala si logica religie.
Depinde cum vezi lucrurile.In primul rand eu nu cred in absolut nimic ce scrie in biblie sau orice altceva legat de istorie foarte indepartata deoarece nimeni nu poate spune cu exactitate ca acel lucru sau persoana cu asevarat a existat.Satanismul nu presupune venerarea niciunei zeitati [care sar putea sa nici nu fi existat vreodata] Ateismul este un pricipiu al acestei religi , nu e nevoie sa te inchini decat tie pentru ca tu esti singurul care are putere asupra ta si a vitorului tau. Deci totul mi se pare absolut logic si normal.
Cat despre ....ism, pardon crestinism care presupunea venerarea lui dumnezeu , asta o pot numi o absurbitate pe care insa prea multi o adopta.Sunt zeci de motive pe care as putea lua in cosiderare cand contrazic crestinismul.Daca ne uitam in zilele noastre in tara pupatorilor de moaste,in care lumea crede ca daca pupi un cadavru vei ajunge castigator la loto,babele care isi ,,doneaza,, toata pensia la biserica pentru intretinerea casei domnului. Si poate un fapt foarte important este si acela al stari sociale a crestinilor , intotdeauna mai jos decat al unui om care nu crede decat in el si in fortele propri si nu isi face cruci in scopul unei vieti mai bune.Regulile satanismului nu sunt legate in niciun fel de vro zeitate anume doar de niste reguli clare si logice pe care le respectai si inainte sa iti dai seama ca esti satanist. Cat despre persoanele in varsta si nu numai care fac infarct cand aud acest cuvant numai vorbesc.Documentati-va si apoi veniti cu argumente pentru a fi contra sau impotriva cre{s}tinismului

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Nov 21 2011, 02:52 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (___-____ @ Nov 19 2011, 07:54 PM) *
Salut. Cateva idei am sa spun si eu si de ce consider ca satanismul este cea mai normala si logica religie.
[...] Ateismul este un pricipiu al acestei religi , [...].

Copile, in loc sa amesteci in asa hal notiunile (religie, ateism, principiu, etc...) mai bine ti-ai completa cei 10 ani de "lecturi de-acasa", proces care ti-ar permite sa ajungi cel putin la concluzii cu adevarat docte de genul "Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii mai putin".

Citeaza (___-____ @ Nov 19 2011, 07:54 PM) *
Documentati-va si apoi veniti cu argumente pentru a fi contra sau impotriva cre{s}tinismului

Daca erai mai atent, nu asta era tema discutiei. Initiatorul topic-ului nu a facut nici macar o referire la antiteza satanism-crestinism. In schimb, in creierele crude, care STIU ele cum sta treaba cu oamenii, viata si cosmosul, gandirea antagonica e la ea acasa...

Si daca tot ai dezgropat subiectul hai sa zic si eu ca e interesanta situatia ca aproape nimeni nu a raspuns la cele 7 intrebari... Mie imi convine ca nimeni din familia mea nu a avut macar curiozitatea sa se intereseze de subiect, d'apoi sa-l cerceteze. Eu nu am timp de aprofundat nici religia in care m-am nascut, filosofia, psihologia, sociologia, cu atat mai putin domenii "de nisa"...

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Nov 24 2011, 03:10 PM
Mesaj #24

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

nu inteleg cum devine chestiunea.
adica pt mata e audiobook si ti-o citeste Dzo?

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Nov 25 2011, 08:29 AM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (tzurlogen @ Nov 24 2011, 03:10 PM) *
adica pt mata e audiobook si ti-o citeste Dzo?

normal ca e mai simplu sa iei la misto sistemele de valori care nu seamana cu ale tale...
... decat sa spui care ar fi reactia ta daca ai afla ca propriul copil ar participa la "adunarile" unui grup satantist.

[Eu recunosc ca, desi nu-i cazul si nici nu va fi, reactia mea ar fi tot la fel (de "incorecta politic" smile.gif sic) ca si cand as afla ca este homosexual. Sper ca sinceritatea mea sa nu deranjeze...spiritele evoluate ale mileniului 3]

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Nov 25 2011, 10:14 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Laur006 @ Nov 25 2011, 08:29 AM) *
normal ca e mai simplu sa iei la misto sistemele de valori care nu seamana cu ale tale...
... decat sa spui care ar fi reactia ta daca ai afla ca propriul copil ar participa la "adunarile" unui grup satantist.

[Eu recunosc ca, desi nu-i cazul si nici nu va fi, reactia mea ar fi tot la fel (de "incorecta politic" smile.gif sic) ca si cand as afla ca este homosexual. Sper ca sinceritatea mea sa nu deranjeze...spiritele evoluate ale mileniului 3]

Nu deranjeaza, amuza.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Nov 25 2011, 10:26 AM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (popeu @ Nov 25 2011, 10:14 AM) *
Nu deranjeaza, amuza.

Sa inteleg ca tu faci parte dintre "spiritele evoluate ale mileniului 3"? Ca daca nu, de ce te-ai fi bagat in seama neintrebat... (Oricum, continua sa visezi frumos, daca nu ai priceput ironia din expresia aceea...)

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Nov 25 2011, 11:22 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Laur006 @ Nov 25 2011, 10:26 AM) *
Sa inteleg ca tu faci parte dintre "spiritele evoluate ale mileniului 3"? Ca daca nu, de ce te-ai fi bagat in seama neintrebat... (Oricum, continua sa visezi frumos, daca nu ai priceput ironia din expresia aceea...)

Repet, -> smile.gif

+Quote Post
Vizitator_VizitatorX.
mesaj Feb 7 2012, 10:08 PM
Mesaj #29

Guests

Idielie topiciului sunt cam date peste cap,Unii spun de stinta alti de dumnezeu iar fundamentul e despre Satanismul spiritual.Am studiat acest tip de religie incat sa stiu cu ce se ocupa...In satanismul spiritual este vorba de a face omu sa isi cunoasca in totalitate puterile cu care este inzestrat multi care practica yoga stiu despre ce vb(Al treilea ochi,Cele 7 chackre) In viziunea satanismului se e exemplifica asa:Crestinismul a ascus aceste atribute ale oamenilor 'bagandule frica in creier' Dovada e ca in biblie scrie Crede si nu cerceta..Intrebarea a idivizilor care au neuronii in plus este de ce?Biblia, in viziunea Satanistica este o forma de manipulare deoarece duce la imbolnavirea unui individ intrun stadiu mediocru de cunoastere.In satanismul spiritual zice ca Nu trebuie jerfa de sange Jerfa de om sau orice fel de jerfa ..Asta normal apartine Crestinismului in Vechiul testament.Mai ales ca biblia e forate bine copiata dupa alte culturii de acum 4000,6000 de anii aceleas povesti aceleasi morale,Vaticanul a ascuns cartile cu cunoastere spirituala si lea oprit din comertz deoarece ei cred ca toate acestea va ajuta omu sa fie egal cu ei,eu vor sa fie zeii terrei in viata lor de om,Si a catalogat orice miscare spirituala a find Rea si a indoctrinat oamenii cu asa zisele posedarii...As putea sa scriu pana maine:)) Asa daka sunteti interesati un pic din ce am scris puteti sa cititi mai mult pentru cunoasterea voastra SPAM Fitzi obiectivi...asa spune si in satanism...Mult Noroc in iluminarea minti voastre

+Quote Post
kenya1974
mesaj Oct 27 2012, 12:12 PM
Mesaj #30

Membru
**

Postari: 56
Inscris: 27-October 12
Utilizatorul numarul: 31 969

Mai intai-ce este "satanismul"?ca nu am inteles.....
Este satanist cel care se opune,care se baga,care se intreaba?Adica-Satan-cum il defineste religia crestina,este acel"inger"iubit de dumnezeu care a dorit sa-i fie acestuia(lui dumnezeu)egal.Adica,sa cunoasca ceea ce el cunoaste,sa poate ceea ce el poate,sa inteleaga ceea ce el intelege.Exact cum orice fiu doreste sa-i fie tataului-dupa mintea mea omeneasca,creatie a lui dumnezeu......
Atunci,satanist este orice om care detine o minte in cap.
Si atunci unde este greseala-interzice oare dumnezeu aceasta apartenenta,sau o anumita categorie(una interesata)de functionari religiosi,care au scris o carte foarte abila cu care se aburesc masele de mii de ani.
dar daca nu crezi nici in dumnezeu nici in satan se cheama ca tot satanist esti?
Umanitatea a fost si este plina de aberatii,una dintre ele este-religia-biserica-slujitorii ei,pe aceasta axa s-au castigat BANI,putere,teritorii,sclavi spirituali sau nu.Epoca moderna a mai indulcit pe ici pe colo dogma,pentru ca nu se mai potrivea la nivelul intelectual la care au evoluat oamenii,Iluminismul le-a dat la gioale,stiinta i-a mai limitat,oameni de toata stima au aparut cu descoperiri indiscutabile,educatia,alfabetizarea,industrializarea,cunoasterea......
Au lasat-o mai moale,catolicii si-au cerut scuze pentru Inchizitie(va mai amintiti de ea?),pentru exterminarea amerindienilor,pentru ca au stins lumina timp de o mie de ani timp in care au ars biblioteci antice,au distrus respectul pentru natura(druizii),au invrajbit civilizatii si au intretinut ura de rasa,au pus anatema pe feminitate,au transformat iubirea in act animalic(procreerea),au umplut lumea si mintile oamenilor de idoli si spaime,au inventat demonii,au splat creierele a zeci de generatii si a lasat o lume slabita de razboaie in ghearele ignorantei.
Ortodocsii nu s-au infipt prea tare fiindca au prosperat in tari in care politica a prevalat religia si influenta lor a fost mai blanda-crede cine vrea,vine la biserica cine vrea(dar te boteaza obligatoriu cand esti in scutec-fara sa te intrebe daca esti de acord).Ortodocsii te iau cu duhul blandetii,te atrag in lacasuri impopotonate,iti da liber la ritualuri traditionale,nu a ars pe nimeni pe rug(dar te arde la buzunar).Fals si uz de fals.
Protestantii,mormonii,martorii lui Iehova,adventisti,lutheranii,pocaitii....etc sunt toti o apa si-un pamant,pe nimeni nu intereseaza Omul ci omenirea si cat poate produce aceasta.
Dincolo, la musulmani,nici nu merita comentarii-sunt scapati total de sub control.Fiecare interpreteaza Coranul cum are chef-caci acela le permite orice.
Budhismul pare mai uman,privindu-l pe Dalai Lama mai ca-ti vine sa crezi -praf in ochi-tot un gol si o ignoranta umple si acesta.
Asadar satanismul este un termen spus in sens peiorativ-de catre biserica pentru a arunca anatema asupra oamenilor care nu se pleaca in fata directivelor sale.
Eu denumesc "satanisti"un grup de tineri teribilisti care vor sa impresioneze si constata ca nu au cu ce,si atunci se apuca sa umble nespalati,sa se poarte ca omul cavernei,sa-si dea ochii peste cap,si sa ameninte ca se sinucid.....tineri inofensivi,usor penibili,periculosi daca esti posesor de pisici,usor impresionabili,buni clienti ai traficantilor de droguri si a "creeatorilor"de zgomot.Dar pe care ii privesc cu drag pentru ca sunt liberi,tineri,frumosi si nebuni asa cum nu poti fi decat o singura data in viata.

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th October 2019 - 01:25 AM